Nieuwe Loper loopt niet "1 Maassluis overweegt cassatie Rechtbank is genadig voor scherpschutter Lijn ontbreekt in museimidiscussie Kamerbrede steun voor de zwaksten Keesje is Schiedams 70.000ste jt lijkt wel 'ïi executieplaats' VIAAB0IN6S DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT Ér 'Don Quiehot die zijn Dulcinea beschermde' Jaloezie Heroïnelijn opgerold Gewraakte woontorens nu weer bespreekbaar 0 Miljoenenclaim Steendijkpolder dreigt Fietser geschept Treinverkeer lange lijd opgehouden Gala's zo goed als uitverkocht VRIJDAG 7 DECEMBER 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4003.3130 KA Vlaardingen. Telefoon: Q10-4343229,4352066.4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Ifch Voor de twee maal rn de histo rie telt Schiedam een 70.000sf Inwoner. Schiedam Eindelijk is hij er, Schiedams 7O.0Üöe inwo ner. Hij heet Kees Wesdorp, hij woont in de Munterstraat in Woudhoek-Noord en hij is nog geen week oud. Babies trekken altijd veel be kijks, maar de belangstelling voor Kees is ongewoon groot. Gemeenteambtenaren hebben al een paar keer naar zijn welzijn geïnformeerd en vanmorgen was Keepje nauwelijks wakker of hij kreeg hoog bezoek. Aan zijn wieg stond een glunderende Reinier Scheeres, burgemeester' van Schiedam. De burgervader is bijna net zo trots op Schiedams jongste aanwinst als Kees' ou ders, L.W. Wesdorp en me vrouw J.T. Wesdorp van Hoe ven. Kees is het tweede kind van de 31-jarige chemicus en zijn even oude echtgenote, die lerares Is. Driejaar geleden werd hun eer ste zoon, Hielke, geboren. Het echtpaar woont sinds 1987 in Schiedam. Het stadsbestuur heeft de laatste maanden reikhalzend uitgezien naar de komst van de 70.000 ste Schiedammer. Schiedam bouwt al jaren driftig het ene huis na het andere om de leegloop een halt toe te roepen en de stad weer Volwassen' te maken. Rij de burgerlijke stand werd de af gelopen tijd dagelijks naar de statistiek gekeken. Dinsdag, toen Kees' vader aangifte kwam doen, was het dan zover. Kees is overigens de tweede Schiedammer met rugnummer 70.000. In 1947 viel die eer al eens te beurt aan Johannes Maria Colügnon. Zijn vader over de moeder wordt zonderling ge noeg niet gerept in het verslag dat het Rotterdamsch Parool destijds publiceerde werd met alle égards op het stadhuis ont vangen. Vader Collignon mocht behalve toenmalig burgemees ter Peek ook de burgemeester van het Engelse Wandswordth de hand schudden. De Brit was toevallig bij Peek op bezoek. Tussen 1947 en 1970 groeide Schiedam gestaag, maar na de in dat jaar bereikte piek van 83.313 inwoners begon het bevolkings cijfer alarmerend snel te dalen. In 1985 had de Brandersstad nog maar krap 69.000 inwoners over. De woningbouw in Woudhoek en Spaland heeft de stad er weer bovenop geholpen. dOorAAD RIETVELD Vlaardingen De Rotter damse rechtbank was gister middag opvallend mild voor een 29-jarige scherpschutter utt Vlaardingen. Hoewel de man op 1 september in de Van der Spiegelstraat de nieuwe vriend van zijn ex- vrouw met een geladen geweer bedreigde en zelfs twee keer schoot kwam hij er vanaf met honderdtwintig uur dienstverle ning. Na drie maanden voorlopi ge hechtenis is hij vanochtend alweer vrijgelaten. Hoewel de man in eerste instan tie poging tot moord met voorbe dachte rade ten laste was gelegd oordeelde ook officier van justi tie mr. D. Hart niet hard over de VJaardinger. „Hij lijkt op een Don Quiehot die zijn Dulcinea wilde beschermen. Maar dan wel een Don Quiehot van de kouwe Vlaardingse grond, Deze man is geen crimineel, maar hij heeft wel dom en gevaarlijk ge handeld". Tijdens het Haring- en Bierfeest hoorde de verdachte van een kennis dat zijn ex-vrouw, die' twee kinderen van hem heeft, door haar nieuwe vriend zou worden mishandeld. Hij had al een stevige slok op en werd woe dend. De man stapte in ztjn auto en reed eerst naar het huis van zijn ex en toen naar het huis van haar vriend aan de Van der Spiegelstraat Hij bedreigde zijn slachtoffer, die met een sprong van het balkon een veilig heen komen zocht. De Vlaardmger, naar eigen zeg gen een scherpschutter, ging naar huis en kwam terug met een semi-automatisch geweer. De man die hij een lesje ging le ren wilde vluchten en had bij zijn buurvrouw een taxi gebeld Toen hij naar builen kwam schoot de verdachte twee keer. Maar hij had nooit de bedoeling gehad zijn rivaal te raken, ver telde hij tegen rechtbankpresi dente mr R.C. Lensink-Bos- man „Ik wilde hem alleen angst aanjagen". Nobele ridder Mr. Lensink had nogal wat kri tiek op de daden van de man, die zich naar haar mening ten on rechte voordeed als 'een soort nobele ridder'. Uit de rapporten van reclassering en psychiater had zy hem leren kennen als een agressieve, jaloerse man, die met zijn emoties niet overweg kan. Vooral als de Vlaardmger dron ken is wordt hij agressief. Een aantal cafés in Vlaardingen heeft hem zelfs al de toegang ontzegd .,U kon met weten of uw ex- vrouw inderdaad werd mishan deld, want dat had u alleen maar via-via gehoord", zei de presi dente „En bovendien: u had daar toch geen mallemoer mee fce maken?" De man vertelde de ambtenaar van de reclassering dat hij „voor elke vrouw die mis handeld wordt in de bres zou springen". Dat raadde mr. Len sink hem ten sterkste af. „Ga in vredesnaam nooit meer eigen rechter spelen", adviseerde zit. ,.U mag Onze Lieve Heer wel op uw knieen danken dat u nie mand hebt geraakt", zei depiesi- dentevande rechtbank. „U kunt wel de bedoeling hebben om mis te schieten, maar stel j'e voor dat er net iemand de deur uitkomt om zijn hondje uit te laten of zijn melkflessen buiten te zetten". De advocaat van de verdachte, mr, J. van Riet, vond dat een reeel gevaar wat zijn client in zijn dronkenschap over het hoofd had gezien. Mr. Van Riet hield de rechtbank voor dat zijn cliënt in een opwel ling had gehandeld, dat hij was opgehitst door een vriend en dat jaloezie een belangrijke rol had gespeeld. „Hij had de echtschei ding nog niet verwerkt. Hij had gehoord dat zijn ex-vrouw mis handeld werd Dat zij moest werken om de schulden van haar nieuwe vriend af te lossen. Terwijl hy tijdens zijn huwelijk zich een ongeluk werkte voor een riant inkomen". De man was opzichter in de bouw en had zelfs een weekendbaantje als taxi chauffeur Officier mr. Hart liet na het re laas van de verdachte zijn aan klacht van poging tot moord met voorbedachte rade vallen. Voor poging tot doodslag eiste Hart wat hij zelf noemde een 'bodem- straf van twaalf maanden cel. waarvan vier voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest. En toen de advocaat pleitte voor een nog geringere vrijheidsstraf voor de scherpschutter, zodat die kon worden omgezet in onbe taalde arbeid, ging mr. Hart zelfs daarmee akkoord. Bij die eens gezindheid bleef de rechtbank met achter. Dne maanden dienstverlening leek mr. Len- smk voldoende straf voor de 'Don Quiehot van de kouwe grond'. Vlaardingen In samen werking met de Schiedamse politie heeft de politie van Vlaardingen een heroïnelijn naar Maastricht opgerold. Drie Rotterdammers en twee Limburgers zijn aange houden. Bij huiszoekingen vond de politie anderhalve kilo heroïne, 50 gram cocaï ne en enkele vurwapens. De hoofdverdachte is een 35-jarige Rotterdammer. Hij zou ook betrokken zijn bij heling van in Vlaardingen en Schiedam gestolen mountainbikes. Deze fietsen zou hij betaald hebben met cocaïne en heroïne. De verdachten zijn inmid dels voorgeleid aan de offi cier van justitie. De politie zet het onderzoek voort. Vlaardingen Krap een maand na de officiële ope ning, hebben middenstan ders van het vernieuwde winkelcentrum De Loper de alarmklok geluid. Zij 2ijn in hoge mate ontevreden over het nieuwe marktplein, dat zo kaal is dat het volgens hen klanten afschrikt. De winkeliers dringen aan op een gesprek met wethouder Agnes van Ardenne (economische zaken). Ze willen dat de gemeente maatregelen neemt om het plein klantvrien delijker te maken. „Dinsdag hebben we een verga dering met de betrokken winke- Vlaardingen Voor de overgrote meerderheid van de Vlaardingse gemeente raad is het bouwen van twee woontorens aan het Liesveld weer bespreekbaar gewor den. De heroverweging van de bouw van deze gewraakte flats maakt deel uit van de overeenkomst tussen projectontwikkelaar Mul- ti Vastgoed en de gemeente, die nu door de politiek is bekrach tigd. De raad gaat daarmee in tegen haar eigen besluit van dertien maanden geleden. In november vorig jaar werd een amende ment van de VVD aanvaard, waardoor Vlaardingen de twee torentjes uit het bouwplan schrapte. De omwonenden za gen hun omgeving naar de knoppen gaan en kregen toen politieke bijval. Multi heeft ech ter laten weten de hoogbouw als een onmisbaar onderdeel van de face-lift van de binnenstad te be schouwen. Met name SF-voorman Remi Poppe reageerde furieus. „Een amendement is een besluit van de raad. Dat kun je niet ineens terugdraaien". Aan het adres van de collegepartijen voegde hij toe: „Deze coalitie is gebaseerd op de kracht van het sjoemelen". Of de woontorens halverwege de jaren, negentig, wanneer de grootscheepse renovatie van het stadshart achter de rug moet zijn, daadwerkelijk aan het Lies veldviaduct oprijzen, zal de ko mende tijd in de raadscommis sies worden besproken. Een mo tie van de VVD om in overleg met de omwonenden het Lies veld zo aantrekkelijk mogelijk in te richten, vond geen genade in de ogen van PvdA, CDA en D66. Dat was opmerkelijk. Enerzijds omdat de liberalen gesteund door de volledige oppositie niets meer vroegen dan 'zoveel mogelijk' rekening te houden met de belangen van de huidige bewoners. Anderzijds omdat, zo bekende WD-leider Bram Zon- ne, deze motie een exacte kopie is van het in 1989 wel geaccep teerde amendement Arnold van Kalken (Groen Links) sprak bitter dat as ver brande turf is en de Centrale As, zoals het project bij de gemeente bekend staat, dus centraal ver brande turf is. „Ik vrees met gro te vreze dat het er niet veel an ders zal uitkomen te zien dan De Loper nu". Hoofdschuddend vroeg hij zich af: „Hoe kun je tegen een motie zijn om voor de belangen van de bewoners op te komen. Dat is toch nooit overbodig?" De drie coalitiegenoten vinden een der gelijke stelling evenwel belem merend voor een onderzoek naar het opnieuw kunnen op voeren van. de eerder geschrapte woonblokken. liers. Dan gaan we kijken wat we aan het plein kunnen verande ren. Wij denken aan het plaatsen van bomen en banken", aldus slager A. Wapenaar, voorzitter van winkeliersvereniging De Loper. Wapenaar meldt dat er al con tact is gelegd met deskundigen van de Landbouw Hogeschool Wageningen, die een herinrich tingsplan zullen maken. Wape naar zegt dat niet alleen de win keliers ontevreden zijn. „Ook de klanten vinden het plein maar niets. Sommigen vergelijken het zelfs met een executieplein" „Zo kan het niet doorgaan", vindt ook Margriet van Dam, ei genaresse van kruiderij De Her borist „Het is een koud, guur, af schuwelijk rotplein. Als er niet snel iets gebeurt gaan de klanten straks allemaal naar het cen trum van Vlaardingen". Probleem voor de winkeliers is dat er elke donderdag markt op het plein wordt gehouden. Daar door is er weinig speelruimte het plein op te sieren met bijvoor beeld bomen. Marktmeester Joop Koster zag de bui al in een vroeg stadium hangen: „Ik ben trots op 'ons' marktplein, maar ik heb altijd gezegd dat er pro blemen zouden komen met de winkeliers en ze gewaarschuwd. Maar de winkeliers vonden het toen geen probleem. Dan moe ten ze nu er ook niet over kla gen Ook de eis van de winkeliers om het sluiten van de markt, nu om half één, op te schuiven naar vier uur, mdt in Kosters ogen geen genade. De middenstan ders dringen aan op zo'n verlen ging omdat zij nu vanaf half één in de rommel zitten. Hun klan ten vinden het niet leuk bood schappen te moeten doen tussen al die rondslingerende troep Ook over die kwestie is het maar de vraag of de winkeliers .hun zin krijgen. Koster: „Een enquê te onder de marktkooplui laat zien dat de meerderheid tegen een latere sluiting is Ze vrezen dat ze dan 's ochtends niets te doen hebben. Bovendien moeten ze tijd overhouden om inkopen voor hun bednjf te doen". Wethouder Agnes van Ardenne kent de problemen alleen via ge ruchten „Als de winkeliers wil len praten, sta ik daar natuurlijk voor open. Persoonlijk kan ik me wei iets voorstellen bij hun klachten Ik vind het ook een leeg plein. Als er mensen zijn die gevoelens van onbehagen krij gen als ze het oversteken, moe ten we er wat aan doen, Ik ben dus in principe niet legen aan kleding van het plein" Zowel de gemeente als projek- tontwikkelaar Amro roemden het plein in de nieuwe Loper bij de opening om zijn 'Italiaanse' schoonheid en sfeer. -JS&L De discussie over het Stedelijk Museum trok gisteren een volle aula. r if t Schiedam Een glazen luchtbrug zal in de toekomèt de linker en de rechtervleu gel van het Stedelijk Museum met elkaar in verbinding brengen. Een deel van de col lectie beeldhouwwerk krijgt een plaatsje in het zwembad en Arïe Metaal en wethouder Chris Zijdeveld worden afge goten in was. „Dan hebben we monumentale kunst", poneerde een vriend van het Stedelijk Museum gisteren tijdens een discussieavond over de toekomst van het museum. Net als veel andere deelnemers liet hij gisteren de kans niet on benut am zijn ideëen over het oppeppen van het zieltogende culturele instituut te spuien. Onder leiding van interim-di recteur Metaal diseussiéerde wethouder Zijdeveld gisteren met de zaal, waarin ruim hon derd Schiedammers een plaatsje hadden ingenomen. De belang stelling was boven verwachting. De door Zijdeveld als voorzet voor de discussie bedoelde nota was binnen een vloek en een zucht ui tverkocht. De grote klandizie stond gisteren niet garant voor een heldere dis cussie, want door de verschillen de invalshoeken waaide het ge sprek alle kanten op. Zijdeveld, die persoonlijk van mening is dat het museum in eerste instantie ten dienste moet staan van de Schiedamse bevolking, hoorde de pleidooien welwillend aan. Een grote lijn in de betogen viel er niet te herkennen. Pleitte een eerste spreker voor het opbou wen van een interessante plaat selijke collectie, een tweede was van mening datjuist de moderne kunstverzameling alle aandacht verdient. Een derde vroeg met name aandacht voor de educa tieve taken, terwijl een clubje vrienden met het lumineuze idee van de luchtbrug op de proppen kwam. In Man Dmgenouts hoorde Zij develd ongetwijfeld een spreker naar zijn nart. „We moeten de Schiedammer op de Hoogstraat zien te bereiken", sprak de voor lichter van de nutsbedrijven, die zich ook buiten kantooruren om hel heil van de stad bekommert „Ik wil meer aandacht voor de cultuur van Schiedam", stelde inspreker Collignon, die op merkte dat hij 'alleen maar solli citanten en sponsors' had horen oreren. Hoewel de culturele incrowd mets tegen de plaatselijke collec tie lijkt te hebben, klonk er met name in de wandelgangen toch kritiek „Zijdeveld wil zonodig rekening houden met de wensen en behoeften van de Schiedam mers. maar de meeste mensen die ik m het café ontmoet heb ben helemaal geen behoeften", sprak een plaatselijke kunste naar. Vlaardingen Architecten, aannemers en projectontwik kelaars moeten aanpasbaar bouwen' in Vlaardingen. Met een kamerbrede steun voor de zwaksten in de samenle ving, zoals WD'er Jan Bul va het in de raad noemde, moet voortaan van bouwplannen het zogenaamde inclusief denken afstralen, zodat ge handicapten beter uit de voe ten kunnen. De gemeenteraad besprak giste ren de notitie over het gehandi captenbeleid, dat door het latè tijstip halverwege door burge meester Fred van Lier werd af gekapt en vanavond zijn vervolg krijgt. Omdat alle fracties het door Jan Bul va ingediende amendement steunen, staat ech ter nu al vast dat het aanpasbaar bouwen de nieuwe zienswijze wordt voor verdere nieuwbouw in de gemeente Vlaardingen. „Bouwen voor gehandicapten is niet duurder", betoogde de libe raal vooraf. „Het kost alleen een beetje meer nadenken". Wat hem en alle andere politici voor ogen staat, is dat huizen worden ontworpen die eenvoudig en vlot geschikt zijn te maken voor invaliden. „Als iemand gehandi capt raakt, moeten aanpassingen op een goedkope wijze mogelijk zyn", lichtte Bulva zijn amende ment toe Gernt-Wim van Veelen (SGP/GPV ARPF) wees erop dat aanpasbaar wonen misschien met goedkoper is voor de ge meente Vlaardingen, maar wel voor de gemeenschap Over het aanschaffen van liften voor de invalide mede-burger vroeg hij zich af waarom dat wel in Schie dam en Maassluis kan, maar in de haringstad niet van de grond komt. Arnold van Kalken van Groen Links had eerder m de discussie een motie ingediend. Hij vindt dat er een stokje moet warden gestoken voor de vraag naar steeds 'hoger' geschoold perso neel bij het Toeleveringsbedrijf VJaardtngen, Op de sociale werkplaats is steeds minder plek voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten. „In Rotterdam is zelfs de tendens dat ze langdurig werklozen aannemen en dat noemen ze nog sociale vernieu wing ook". Het debat over de veel hoger wordende kosten voor een par keerplaats voor gehandicapten wordt vanavond 'uitgevochten'. Maassluis De gemeente Maassluis overweegt in cassa tie te gaan tegen het vonnis van het Haagse gerechtshof, dat gisteren bepaalde dat het gemeentebestuur aansprake lijk is voor de vermogens schade van de bewoners van de Steendijkpolder, „We moeten al het mogelijke doen om de schade voor de ge meenschap zo beperkt mogelijk te houden", zegt burgemeester Hans van Es. „De Maassluizers hebben rechtop een goed beheer van gemeenschapsgeld. Ik denk dat we daarom de laatste kans moeten aangrijpen om de scha declaims van tafel te krijgen. De gemeenteraad zal zich erover moeten uitspreken". Het Haagse gerechtshof veegde gisteren de bezwaren van tafel, die de gemeente tegen een von nis van de Rotterdamse recht bank uit 1988 had ingediend. Dat bepaalde dat Maassluis schade vergoeding moet betalen aan vier bewoners van de Steendijk polder. Het gerechtshof heeft die con clusie overgenomen. Volgens de rechter heeft de gemeente een onrechtmatige daad gepleegd door de grootste havenslibloka- tie van Nederland aan te wijzen als woningbouwgebied. De scha de van zowel de bewoners als de aannemer kan volgens het hof op de gemeente worden ver haald Het vonnis kan ingrijpende con sequenties hebben voor de ge meente. In principe kunnen alle bezitters van de 1200 woningen in de Steendijkpolder een claim indienen. Deze mogelijkheid staat niet alleen open voor de in dividuele huizenbezitters, maar ook voor de Woningbouwver eniging Maassluis „Door de aanwezigheid van het havenslib heeft die de afgelopen jaren veel huur gederfd'beseft Van Es. „Het kan best zijn dat het bestuur van uit de invalshoek van de vereniging eveneens een claim gaat indienen We staan vooreen zeer ernstige situatie". Niemand inhetstadhuisdurftop dit moment een schatting te ge ven van het bedrag, dat de ge meente moet gaan uitkeren. Het bedrag kan al snel m de tiental len miljoenen lopen, want uit verschillende berekeningen kamt naar voren dat de ver koopprijs van de woningen op de havenshblokatie twintig procent beneden de gangbare markt waarde ligt. De enorme tegenvaller komt bij het bedrag van elf miljoen gul den Maassluis moet investeren in de bodemsanering van de wijk. De kans is groot dat de ge meentelijke belastingen omhoog moeten. Het is zelfs denkbaar dat Maassluis een artikel 19-sta- tus krijgt Als armlastige ge meente wordt zij dan onder cu ratele geplaatst van het rijk. Voor het gerechtsof poogde de gemeente de schade te verhalen op de leverancier van het gif, de gemeente Rotterdam. Het hof meende echter dat er ten tijde van de start van de bouw vol doende gegevens bekend waren over de schadelijkheid van het havenslib. Ondanks die weten schap gaf de gemeente Maassluis de grond uit en verbond daar zelfs een bouwplicht aan. „De toen voor handen zijnde ge gevens waren zo in net oog springend, dat die de gemeente niet kunnen zijn omgaan. Maas sluis had als overheiodie op gro te schaal gronden uitgeeft, en zich daarvoor ook behoorlijk laat betalen, een nader onderzoek moeten instellen of minstens de kopers moeten waarschuwen, in plaats van het risico naar die ko pers door te schuiven", aldus het arrest De burgemeester, die als enige gemeentelijk vertegenwoordi ger commentaar mag geven op hei vonnis, 'verwacht dat de claims met name uit de hoek zul len komen van de bewoners- va n-het-eerste uur. „Anderen zullen vermoedelijk meer moei te hebben, om hun vermogens schade aan te tonen". De uitspraak betekent overigens niet, dat de huizenbezitters in de Steendijkpolder op korte termijn geld kunnen incasseren. Zij moeten eerst een zogenaamde schadestaatprocedure doorlo pen. Mocht de gemeente daad werkelijk in cassatie gaan, dan hoeft zij vooruitlopend op de uit spraak van de Hoge Raad nog geen schadevergoedingen uit te keren. Schiedam Bij een aanrijding met een auto heeft een 47-jarige vrouw uit Schiedam gistermid dag ernstig hoofdletsel opgelo pen. De vrouw naderde op de fiets vanaf de Van Beethoven laan de Laan van Bol'Es en stak deze zonder goed te kijken over. De bestuurder van de personenauto kon haar met meer ontwijken. De Schiedamse is in het Schie- iandziekenhuis opgenomen. Vlaardingen He't treinver keer tussen Vlaardmgen-Oosi en Vlaardingen ts gisteravond lange tijd gestremd geweest. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwegen kreeg de centrale post om twin tig over acht een melding, dat er op het baanvak een ongeval was geweest. Tot acht minuten over elf kon er daarna geen trein meer rijden over het baanvak. Passagiers ondervonden enige hinder. De vertragingen zouden tot ongeveer twintig minuten zijn opgelopen. Zo werd passa giers gevraagd om met de bus verder te reizen naar Viaardtn- gen-West om daar hun reis naar Hoek van Holland te vervolgen. Rotterdam De Gala's of the Year van Lee Towers en Anita Meyer in Ahoy' zijn zo goed als uitverkocht. De première van vanavond en beide voorstellin gen in het weekeinde zijn com pleet vol. Slechts voor maandag, dinsdag en woensdag zijn er nog enkele kaarten met minder zicht te krijgen. Aanvankelijk was het de bedoe- ling van Anita Meyer al in maart van dit jaar mei een solo-pro gramma te komen. Dat kon ech ter niet doorgaan, waarna werd besloten om beide artiesten uit de regio van Rotterdam in één jramma te laten samenwer- progn ken,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1