Justitie houdt vast aan afrekening Katendrecht zoekt haar hulp bij Tweede Kamer m Zwembad Hillegersberg loopt deels leeg Verpleeghuis 'Dekhuijzen' open voor aangepaste zorg teSPli Weer twaalf jaar geëist voor eamavalsmoord Projectgroep doet het in het geheim Korps Mariniers viert 325 jaar Kritiek op toewijzing huurwoningen aan bordeelhouders LAURENSLEZING Spreker Onderwerp Rtl ROTTERDAMS LüM NIEUWSBLAD Charloisse Prijs Kunst en Cultuur Oud-huisarts onderscheiden Nep-monteurs yan GEB slaan weer slag 1 riS ts v fTSHPlr-lfiHV Tienduizend bezoekers bij jarige diergaarde Open huis bij dagverzorging ZATERDAG 3 DECEMBER 1920 PAGINA 19 Stadsredactie: Post bus 9593000 AZ Rotterdam. Telefoon 010-405.65.00. Telex 22215. Telefax 010-404.73.51 door JAN ROZENDAAL Arnhem Steve begreep gisteren best dat de procu reur-generaal van het ge rechtshof in Arnhem 2ijn werk moest doen. Hij heeft naar zijn zeggen dan wel vijf jaar ten onrechte gevangen gezeten voor de Rotterdamse eamavalsmoord, maar hij zei ook respect te hebben voor de procureur. „Ik vind het alleen vreselijk jammer dat u mij met suggesties probeert te beschuldigen, terwijl er helemaal geen bewijs voor is. Ik kan het niet hebben als u zo veel onzin over mij vertelt", zei de tegenwoordig in Vlaardingen woonachtige verdachte. Steve kon zich tijdens het requi sitoir van procureur mr. P.H.A.J. Cremers niet in houden.. Hij verweet Cremers het verhaal uit zijn duim te zui gen. Voor die uitbarsting bood hij in het slotwoord zijn excuses aan. Inmiddels had zijn advocaat mr. C.F. Korvinus al geprobeerd gaten te schieten in het requisi toir van de procureur. Evenals de Rotterdamse officier van jus titie mr. G.J. Bouman, meent Cremers dat de eamavalsmoord op 29 juli 1984 een afrekening in de drugsscene is geweest. Dat Steve het plan heeft gesmeed en het wapen leverde, en zijn half broer Armin de liquidatie in de feesttent heeft uitgevoerd. Bou man bracht dat in juni dit jaar tij dens de strafzaak tegen Armin nog als 'zijn theorie', maar Cre mers durfde het gisteren als 'de echte werkelijkheid' te lanceren. Raadsman Korvinus nam de le zing nauwelijks serieus - of speelde dat althans. „Het kan ab soluut niet worden bewezen", al dus Korvinus, die daarna refe reerde aan de uitspraak van de rechtbank in Rotterdam, die Ar min onlangs tot zeven jaar cel heeft veroordeeld voor het in z'n eentje doodschieten van Mam- bre, Doodslag dus en de 'theorie' van Bouman werd verworpen. Het was gisteren bij de herzie ning van de strafzaak tegen Ste ve (38) een herhaling van zetten. Vice-president van net gerechts hof in Arnhem mr. F.P. Sin ia concludeerde het aan het begin van de zitting al: sinds de schiet partij tijdens het Antilliaans car naval in de bomvolle feesttent aan het Weena in Rotterdam is niet veel meer vast komen te staan dat het slachtoffer Ismael Mambre dood is. Vele rechtbanken hebben zich inmiddels over de zaak gebogen. De rechtbank in Rotterdam ver oordeelde Steve in 1984 tot twaalf jaar gevangenisstraf voor moord. Het vonnis werd beves tigd door het gerechtshof in Den Haag, vervolgens onderzocht - na vernietiging door de Hoge Raad - het hof in Amsterdam het nog een keer en kwam ook uit op moord. Dit werd op 5 janu ari 1988 bevestigd door de Hoge Raad. Eind vorig jaar kreeg de zaak een nieuwe wending toen Ar min plotseling ging vertellen dat hij Mambre had doodgeschoten. 'De Hoge Raad besloot daarop dat het gerechtshof in Arnhem de strafzaak tegen Steve opnieuw moest behandelen. Deze revisie diende gisteren. Steve, sinds 11 juni op vrije voe1 ten, vertelde nog eens dat hij niets met de schietpartij had te maken. Dat hij tijdens de schoten buiten met een. oud-collega stond te praten. Deze collega, opgeroe pen als getuige, bevestigde dat. Pistool Maar mr. Cremers schermde met de verklaring van ene Er- win. Die zou naar zijn zeggen door Steve naar binnen 2ijn ge stuurd om Armin te roepen. „En", zou Steve hebben gezegd, „als hij niet mee wil, neem dan in elk geval het pistool mee". Ver der putte Cremers het bewijs uit de ruzie die Steve en Mambre zouden hebben over een partij cocaïne en het feit dat Steve niet met zijn eigen auto naar de feest tent was gekomen. Dat Armin heeft gezegd dat Ste ve er niets mee te maken heeft, noemde Cremers een poging om Steve uit beeld te praten. Zo zijn er volgens de procureur wel meer. rookgordijnen gelegd, maar volgens hem onvoldoende om niet tot een be wijs-verkla ring te komen. Het arrest van het hof in Amsterdam, waarin Steve tot twaalf jaar is veroor deeld, moet worden gehand haafd. vindt Cremers. Alleen moet de rol van Steve worden veranderd in mededaderschap. Het was allemaal lucht, volgens raadsman Korvinus, en hij be pleitte vrijspraak. Het openbaar ministerie heeft na de bekente nis van Armin - eerst was Steve immers voor het doodschieten veroordeeld - Steve er, volgens de raadsman, met de haren bij gesleept „Het zijn speculaties van een achterdochtig openbaar ministerie dat zijn verlies niet wil nemen", aldus Korvinus. Het gerechtshof doet over der tien dagen uitspraak. De vergadering van de pro jectgroep Katendrecht, die dinsdag de patstelling in de Atjehstraat behandelt, is niet openbaar. Coördinator W. Otte van de projectgroep vindt, dat de vergadering be sloten moet zijn, omdat er ge sproken wordt over prostitu- tie-aangelegenheden. Vooral de kans dat de kamerver huurders uit de Atjehstraat zouden willen meepraten, is voor Otte reden om in het ge heim te vergaderen. Op grond van de gemeente lijke stadsver nieuw ingsre- gels dienen projeetgroepver- gaderingen niettemin altijd openbaar te zijn. De projectgroep, waarin ambtenaren en bewoners zit ten, bespreekt dinsdag of het renovatieproject in de Atjeh straat kan doorgaan, gekop peld aan de voorwaarde dat de bordeelhouders vervan gende woningen in Katen drecht krijgen aangeboden. Aanvankelijk was voor zo wel ambtenaren als bewo ners deze voorwaarde abso luut onduldbaar. De ambte naren zijn echter van me ning veranderd en bepleiten nu dat de renovatie doorgaat én dat de bordeelhouders vervangende woningen op de Kaap mogen krijgen. Voor de wat minder wispel turige bewoners is dat onaan vaardbaar. Het feit dat de ge meente wil meewerken aan het verhuren van woning wetwoningen aan de bor deelhouders kan bij hen niet door de beugel. Rotterdam Ter gelegenheid van het 325-jarig bestaan van het Korps Mariniers neemt Hare Koninklijke Hoogheid prinses Margriet zaterdag 15 december een défilé af op het Rotterdamse stadhuis. In een lange stoet, die zich om half twaalf 's ochtends in beweging zet vanaf de Conradt- straat zullen 700 mariniers en 2300 oud-mariniers langs het stadhuis trekken. Rotterdam De Katendreehtse Bewonersorgani satie (KBO) heeft de vaste kamercommissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening gevraagd om maatregelen te nemen tegen de gemeente Rot terdam en woningbouwvereniging Ome Woonge meenschap (OWG). De 'Haagse politiek' moet vol gens de bewoners voorkomen, dat de gemeente en OWG voort gaan met het toewijzen van soci ale huurwoningen aan bordeel houders. Door het aan hen toewijzen van woningwetwoningen in Katen drecht is de gemeente bezig met een beleid, aat ertoe bijdraagt, dat de woonfunctie aan deze wo ningen wordt onttrokken. Aan gezien deze handelwijze in strijd is met de in Rotterdam geldende toewïjzingsregels.voor de gesub- sieerde en goedkope woning bouw wordt het tijd dat het mi nisterie van volkshuisvesting het gemeentebestuur eens op de vingers tikt. Beklag In een brief aan de Tweede Ka mercommissie doet secretaris mevrouw W. Lembke-Hoes van de KBO haar beklag over de ac tuele gang van zaken op het schiereiland. „In de wijk Katen drecht worden de huisvestings- regels, zoals die zijn vastgesteld door de gemeente, met voeten getreden door dïezelde gemeen te en OWG", aldus Lemoke, die vervolgt met: „Katendrecht is na een intensieve aanpak van de stadsvernieuwing een wijk ge worden, waar veel Rotterdam mers zich inschrijven voor een woning. Voor die woningen be staan wachtlijsten. Een aantal Rotterdammers, dat graag in Katendrecht zou willen wonen, komt door stringente toepassing van de huisvestingsregels niet voor een huis in aanmerking: te weinig urgentie, te hoog inko men voor sociale woningbouw. in de laurenskerk Datum Zondag 9 december 1990 aanvang: 15.30 uur Dhr. Rex Brico Voormalig journalist Elsevier Christendom en het jaar 2000. Verwachting en opties naar de toekomst. In de pauze kunt u schriftelijk vragen stellen die na afloop van de lezing worden beant woord. De lezing wordt omlijst met orgelmuziek van J. Th. Lemckert. De toegang ïs gratis Maaska rt Open Grenzen Zelfs wijkbewoners zijn daarom genoodzaakt om buiten de wijk naar een woning te zoeken, als hun inkomen bij voorbeeld en kele tientjes per jaar te hoog is". Gevoelig Het consequent hanteren van de toewijzingsregels voor deze schaarse woningen ligt volgens de KBO zeer gevoelig. „Wan neer dit niet gebeurt ontstaat er meteen een gevoel van rech tson- gelijkheid", meldt Lembke de Tweede Kamerleden. Het is de KBO een doorn in het oog dat enkele bordeelhouders huurwoningen krijgen aangebo den, die zij voor kamerhuuracti viteiten gebruiken. Lembke daarover: „Op het mo ment worden, als uitloper van het prostitutiebeleid van de ge meente Rotterdam en door een uitspraak van de rechter, wonin gen in Katendrecht toegewezen, die aan hun woonfunctie wor den onttrokken. Zo sterk zelfs dat mensen, die een ander huis in de regio bezitten, huizen in Katendrecht toegewezen heb ben gekregen - gebouwd in het kader van -de sociale woning bouw - als tweede hu is/bedrijfs pand. Bewoners van de wijk zijn zeer verontwaardigd en vragen zich af hoe dit nu allemaal kan". Naar Den Haag Op korte termijn hoopt de Ka tendreehtse Bewonersorganisa- tie naar Den Haag te kunnen ko men om de parlementsleden een nadere toelichting te geven op de schending van de toewijzingsre gels. De verwachting is dat de politici wel belangstelling zullen heb ben, zij het dat er van hun kant ook éndere interesses bestaan. Het ministerie van volkshuis vesting is namelijk van mening dat het verhuren van gesubsi dieerde woningen ten behoeve van kamerverhuurders (ofwel bordeelhouders) bestraft moet worden,, hetgeen kan worden geëffectueerd door het schrap pen van de jaarlijkse bijdrage aan de exploitatie van deze wo ningen. Uitvoering van een dergelijke strafmaatregel betekent, dat wo ningbouwvereniging OWG jaar lijks minder - of wellicht zelfs géén geld meer - ontvangt voor het sluitend exploiteren van de aan bordeelhouders verhuurde woningen. Rotterdam Galeriehouder Bas van den Heuvel heeft gister avond de Charloisse Prijs voor Kunst en Cultuur 1990 gekre gen. De prijs werd hem overhan digd door voorzitter van de deel gemeente W. van der Have. Bas van den Heuvel kreeg de prijs voor zijn doorzettingsver mogen waarmee hij zich, na een arbeidsongeval, op de kunst heeft geworpen. Op het ogenblik is hij de eigenaar van Ggalerie Basstylja, de enige galerie die Charlois rijk is. Veel amateur- kunstenaars uit de wijk krijgen daar de gelegenheid hun werk te tonen. Op het ogenblik is werk van Van den Heuvel te zien in landhuis de Oliphant aan de Kromme Zandweg in Wielewaal. Rotterdam Oud-huisarts M.van Wenum uit Rotterdam is benoemd tot ridder En de orde van Oranje Nassau. Voorzitter van de deelgemeente Charlois W. van der Have speldde de on derscheiding gistermiddag op tij dens een bijeenkomst in de scho lengemeenschap Maarten Lu ther. Van Wenum werd in 1920 gebo ren in Stroe. Ruim 35 jaar lang had hij tot 1935 een praktijk aan de Lepelaarsingel. In militaire dienst was hij kapitein-arts. De oud-huisarts was onder meer be stuurslid van diverse scholen. Op het ogenblik is hij nog onder meer secretaris van de Vereni ging voor Christelijk Voortgezet Onderwijs te Rotterdam en om geving. Rotterdam Twee mannen, die zich uitgaven voor werknemers van het GEB, hebben gisteren hun slag geslagen in een woning aan de Goereesestraat, vlakbij het winkelcentrum Zuidplein in Rotterdam. De nep-monteurs belden aan en deelden de bewoonster mee dat ze de gasapparatuur kwamen controleren. Terwijl de één naar de keuken ging, liep de ander naar boven om zogenaamd de boiler na te kijken. In een onbe waakt ogenblik zagen ze kans om uit een slaapkamer een heren- en dameshorloge, enkele gouden ringen en een kleingeld- bedrag buit te maken. De be woonster kwam daar achter toen het tweetal was vertrokken. ■a.'s yii. ft 3 a g 5Xtz!£% Tuintjes in de nabije omgeving hielden het niet droog. Rotterdam Zwembad Hillegersberg is Vrijdagmiddag deels leeggelopen. Een lekka ge in de afvoerleidïng naar de filters zorgde er voor dat driehonderdduizend liter zwem badwater naar kelders en kleedruimten stroomde. Ook een tuin achter het gebouw in de W. van Hillegaersbergstraat liep onder. Het is nog onduidelijk wat de schade zal zijn. Zeker is wel, dat het het zwembad dit week einde en een deel van de komende week zal zijn gesloten. De zwemverenigingen zijn in middels op de hoogte gebracht. De lekkage werd rond tien over twaalf gis termiddag ontdekt. Bedrijfsleider Eef van Anraad waarschuwde direct de brandweer, die vrijwel onmiddelijk begon met pomp werk. Ook sloten duikers met persluchtmas- ker profisorisch de afvoerroosters af met plastic. Dit hielp slechts gedeeltelijk. De stroom in het gebouw werd uitgeschakeld. Pas rond tien voor twee werd het lek in het twintig jaar oude zwembad gevonden. Een geluk bij een ongeluk is volgens de be drijfsleider, aat de machinekamer niet door Eéns wat anders ig Blijdorp dan altijd dieren: straattheater, maar wel met een dierlijke inslag. Botterdam De Rotterdamse diergaarde Blijdorp bestond gisteren op de kop af een halve eeuw, Ter gelegenheid van dit 50-jarig jubileum mochten bezoekers voor een vriendenprijsje van 2,50 gulden de tuin in. Dat aanbod lieten duizenden men sen niet aan hun neus voorbij gaan. Velen namen de gelegen heid te baat en gingen gelijk op kraamvisite bij het pas gebo ren olifantje. Voor de kinderen was er straat theater. Ook konden ze worden geschminkt in hun favoriete beest. Acrobaten gaven een show op het voorplein van de dierentuin. In totaal kwamen gisteren bijna 10.000 mensen naar Blijdorp. ondanks de kou. De knakendag wordt normaal altijd in het voorjaar gehouden, meestal tijdens een weekeinde. Voor de directie van de dier gaarde was het een gok, deze de cember middag. Een gewone vrijdag in de laatste maand van het jaar trekt gemiddeld zo'n 2Q0Q bezoekers. De twee ijsbeertjes die in de nacht van 5 op 6 december zijn geboren maken het goed. Voor lichter Jan Klapwijk spreekt het vermoeden uit dat moeder Mien een l weel mg heeft gekregen, wat niet ongebruikelijk is bij ijs beren. Op dit moment is er van de jonge ijsbeertjes voor het pu bliek niets te zien. Vanaf 1 janua ri 1991 kunnen bezoekers zwart wit beelden van de twee ijsbeer tjes zien op een monitor in het restaurant. Pas in maart worden de jonge ijsbeertjes buiten ver wacht. Rotterdam Het dagverzor- gingsproject in Dc Provenier, één van de eerste in Rotterdam, viert deze maand haar vijfjarig bestaan. Daarom wordt 14 de cember een open middag gehou den. Thuishulp Centrum/ Noord /West en het verzorgings huis De Provenier zijn indertijd met het project gestart om oude- H'H ilië ppg thuis wonen, over dag i »p te v.>ngen. Op werkdagen zijn dat ze\ et. f.otacht wijkbewo ners, die mei esm busje worden opgehaald In ihet verzorgings hui beschikken» zij over een ei gen numte T} verzorging is in handen van -.-n medewerkster van Thuishulp. De ouderen kun- /i er> jd ten gebruik m a ken vail do Uctliteilen van het huis. Op deze manier wordt voorko men dat zij thuis verkommeren door ccn gebrek aan zorgen aan dacht. Ook kan zo de partner worden ontlast het water werd getroffen. De overlast bleue nu slechts beperkt tot ruimten als kleedka mers en gangen. Ook het instructiobad bie«f gevrijwaard van schade. Wanneer de schade nog dit weekeinde kan' worden gerepareerd verwacht Van Anraad, daler mogelijk dinsdag weer kan worden ge zwommen. In elk geval zal hel water dan niet zoals gewoonlijk extra verwarmd zijn. Het tijdstip van heropening is ook afhanke lijk van de mogelijkheid het nu nog warme water te behouden. RotterdamDe tijden dat oude ren als 'bejaarden" werden be stempeld en tegelijkertijd in te huizen als 'medisch apparaat' worden behandeld zijn, als het aan de begeleiders en de directie van verpleeghuis Hannie Dek- huijzen ligt, voor goed voorbij. Vorig jaar mei opende de Stich ting Humanitas een nieuw ver pleeghuis in Charlois dat een ge heel nieuwe opzet zou krijgen. Staatssecretaris Hans Simons van Volksgezondheid opende het verpleeghuis Hannie Dek- h u ijzen gisteren officieel. Verpleeghuis Hannie Dekhuij zen heeft vijf afdelingen. Elke afdeling heeft drie woonkamers waar tien ouderen worden inge deeld. Bewoners kunnen meu belen, schilderijen, of andere dingen waaraan ze gehecht zijn, meenemen. Deze komen in de woonkamer te staan die met ne gen andere bewoners wordt ge deeld. Tijdens de opnameprocedure be oordelen een psycholoog en een maatschappelijk werker de toe komstige bewoners. Ze bekijken daarbij onder meer of iemand dominant, afhankelijk, vijandig of vriendelijk is. Wim den Haring, die als maat schappelijk werker is verbonden aan verpleeghuis Hannie Dek- huijzen, zorgt voor de selectie procedure. „Ik pleit al jaren voor selectie van bewoners op leefstijl in plaats van op hun mate van dementie", vertelt Den Haring. Als het tehuis een nieuwe bewo ner krijgt bekijkt Wim den Ha ring, samen met de familie van de betrokkene, hoe het leven van die persoon er ongeveer vijf tig jaar geleden uit zag. Wat wa ren zijn hobbies, voorkeuren en interesses? Levensstijl „Zo kom ik iets meer te weten over de levensstijl van de bewo ner. Als ik bij voorbeeld een aan tal mensen vind dat uit de mode wereld komt, plaats ik die in de zelfde woongroep. Dan hebben alle betrokkenen waarschijnlijk iets om over te praten. Een ander voorbeeld van selectie op leefs tijl kan het geloof zijn. Als ie mand de hele dag psalmen zingt en een ander het geloof belache lijk maakt door constant te vloe ken, dan ontstaan er irritaties". Deze selectie op leefstijl brengt wel een psychisch niveauver schil lussen de groepsbewoners met zich mee. Volgens Den Ha ring is het voordeel hiervan ech ter dat mensen zorgzamer voor elkaar worden. Ze krijgen weer het gevoel dat ze iets kunnen be tekenen voor een ander. Omdat dezelfde interesses en voorkeu ren mensen altijd bijblijven, ook na psychische of lichamelijke g achteruitgang, is de kans veel® kleiner dat bewoners na die ach- g teruitgang moeten verhuizen g- naar een andere afdeling. Keuken Een ander voorbeeld dat ver pleeghuis Hannie Dekhuijzen uniek maakt is het keukensys teem. Het verpleeghuis heefteen centrale keuken waar het eten alleen maar wordt voorgekookt. Hierdoor hoeft niet iedereen te gelijkertijd te gaan eten. Bewo ners kunnen zelf aangeven wan neer ze dat willen. De maaltijd wordt door de begeleider van een woongroep ter plekke opge warmd in een oven. Zo wordt uitslapen voor de ouderen die dat willen ook mogelijk ge maakt. Het komt er op neer dat veel ouderen ondanks hun psy chische of lichamelijke handicap Wet z'n allen in één ruimte, mits men bij elkaar pas, kan in ver pleeghuis Dekhuijzen. toch redelijk zelfstandig kunnen functioneren. Familie en partners van de be woners worden net als de bewo ners zeil erg goed opgevangen. H.P. Wijnans bracht na overleg met het RIAGG in juni 1989, toen het verpleeghuis net een maand bestond, zijn vrouw naar verpleeghuis Hannie Dekhuij zen. Over het verpleeghuis, waar zijn vrouw eerst woonde, was Wijnans niet tevreden. „Er was geen sprake van liefde of op vang. De behandeling die ze daar hanteren is sterk verou derd. De aandacht die mijn vrouw nodig had. kreeg ze niet. In dit verpleeghuis krijgen we beiden, ondanks het tekort aan. personeel, een klassebehande ling. Zelfs ik kan hier mijn emo ties kwijt. De begeleiders staan altijd voor mij klaar. Als familie hoor je er hier echt helemaal bij. 'Thuis' is mijn vrouw natuurlijk nooit, maar toen ze hier net was zei ze: „Nu ben ik echt in de he mel", aldus een tevreden Wij nans.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1