Inzamelen vuilnis rigoureus anders P Schildersbedrij f baalt van roddels Provincie gebruikt tram als breekijzer 'Jakkes, een bh aan mijn prikstok' Vlaardingen beducht voör explosieve stijging tarieven Handelscentrum tochtige disco VLAARDLNGS DAGBLAD SGHIEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Veredelaars chrysanten bundelen hun krachten Olympus weg uil Bijdorp HOOFD ONDER WATER ttm. Kinderen ruimen rotzooi in Nieuwland op Weldoener schenkt museum collectie Dubbel pech Kipspecialiteiten ChkkifÓnq Maassluis vraagt extra geld aan Tweede Kamer voor sanering Steendijkpolder ëen- mFABER smeden [flaiili DONDERDAG 13 DECEMBER 1990 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557 - sportredactie: 434S209. Telefax: 010-4349754. Vlaardingen De roddels rond zijn bedrijf bezorgen Kees van den Heuvel grijze haren. Hardnekkig wordt in de bouwwereld beweerd dat hij „ook wel kapot zal gaan". Die geruchten komen uiterst on gelegen. Het schilders-en afwer- kingsbedrijf heeft juist een nieuw pand aan de Mereurius- straat betrokken en ziet voor het eerst sinds jaren de toekomst weer een beetje zonnig in. „Geen sprake van dat wij ook maar in de problemen zitten," zegt Van den Heuvel. „We zijn met goede moed opnieuw begonnen". Directeur Van den Heuvel be grijpt wel waarom er over zijn onderneming wordt gekletst. De laatste twee jaar was het vallen en opstaan met het schildersbe drijf. Toen bouwbedrijf Van der Waal en aannemingsbedrijf Van Rij failliet gingen, zat Van den Heuvel lelijk m het schip. Hij schoot er als onderaannemer dik twee ton bij in. „En dat is veel voor een jong bedrijf. Wij be stonden pas een jaar of zeven, dan bouw je zo'n buffer met even op. Je voelt je alsof je ge schild wordt". Ook het nieuws dat Van den Heuvel geen nieuwbouwwerk meer aanneemt, zal voedsel heb ben gegeven aan de geruchten dat het bedrijf aan de rand van een faillissement staat. De reden voor het afstoten van die bezig- Maasland De drie grootste veredelaars van chrysantenras sen in Nederland hebben gister middag bij Fides in Maasland een volgens hen uniek samen- werki ngscontract getekend Fides gaat samen met Hoek Breeding uit 's-Gravenzande en CBA uit Ter Aar proberen de bloemen sterker te maken, zodat ze vrijwel* ongevoelig worden voor trips, mtneervliegen en an der ongedierte. De bedrijven verwachten over tien jaar 80 procent van de chrysantrassen onkwetsbaar te hebben ge maakt. Het unieke aan de gisteren afge sloten overeenkomst is tweele dig.' Het is voor bet eerst dat voor de veredeling van bloemen van genetische manipulatie gebruik wordt gemaakt. Bovendien zou nog niet eerder zijn geprobeerd verschillende vormen van resis tenties samen te brengen. Voor de tuinders moet het initia tief louter voordelen opleveren. De,teelt wordt aanzienlijk ver gemakkelijkt omdat er minder hoeft te worden gespoten. Daar door kan de chrysant ook goed koper worden gekweekt. De drie bedrijven stoppen ko mende vier jaar 2,7 miljoen gul den in het project. Het ministerie voor Economische Zaken ver strekt, nog eens 1,6 miljoen gul den subsidie. De veredelaars zijn bereid zo veel geld uit te geven, omdat de chrysant momenteel te veel che mische bescherming nodig heeft. Doen de bedrijven niets dan lopen ze kans in de toekomst niet langer aan de strenge expor- teisen te kunnen voldoen. Schiedam Na het vertrek van VVK dient'nu ook Olympus de finitief te vertrekken uit sport park Bijdorp, Na uitgebreid on derzoek is gebleken dat het ver blijf van de dub in Bijdorp veel te duur is. VVK verhuisde naar het terrein van DHS, waar het met de zondagvereniging een gerenoveerd complex deelt. Wethouder van sportzaken Bart de Leede denkt dat er op sport park Harga wellicht ruimte kan worden gecreeerd voor de ver huizing van Olympus. Olympus- voorzitter Wim de Vette heeft voor aanstaande maandagavond een algemene ledenvergadering uitgeschreven, waarop gediscus sieerd zal worden over eventue le alternatieven. „Het liefst zou den we gewoon op het huidige complex willen blijven, maar dat schijnt niet mogelijk te zijn". heid is echter dat er. volgens Van den Heuvel, „geen droog brood meer is te verdienen in de nieuwbouw". Onderhoudswerk, waarvan het bedrijf behoorlijk wat tn portefeuille zegt te heb ben, zou veel lukratiever zijn. Het laten vallen van werk in de bouw viel samen met een reor ganisatie bij het schilder- en af- werkingsbedrijf, waarbij het aantal personeelsleden werd te ruggebracht van 32 tot ?0 Kees van den Heuvel bestrijdt dat er werknemers brodeloos zijn ge worden: „Ik heb er voor gezorgd dat ze bij andere bedrijven on derdak kregen. Er is niemand op straa t komen te staan". Hit het faillissement van Van der Waal en Van Rij heeft Van den Heuvel geleerd datje als on dernemer niet al te zeer afhan kelijk moet zijn van aannemers, maar er beter aan doel het risico te spreiden over een breed scala aan opdrachtgevers. Met Van der Waal voortgezet als on derdeel van het Twentse aanne mingsbedrijf Aan de Stegge doet Van den Heuvel liever niet direct zaken meer, al worden er soms nog hand- en spandiensten verleend aan de Vlaardingse bouwgigant. „En 2elfs dat doet pijn. dat roept toch weer wrange gevoelens op, daar kom je blijk baar niet onderuit" SË 2 Nog voor de winter goed en wel is begonnen heeft het Hoofd in Schie dam ai wfezr blank gestaan. Gistermiddag moesten er twee auto's wor den verwijderd. Brandweerlui in kaplaarzen brachten met vereende krachten de auto's op het droge. Het waren de enige incidenten als gevolg van de hoge waterstand. Schiedam had zich op het hoge tij plus de noordwesten wind kunnen voorbereiden en uit het voorzorg het Hoofd afgesloten. VlaardingenHet plan voor de bouw van kantorenflats op het Moermanterrein in Vlaardingen is voor de pro vincie aanleiding opnieuw aan te dringen op woning bouw in de Broekpolder. Staan er vijfduizend huizen in de vervuilde polder, dan kan met meer succes worden aangedron gen op de aanleg van een snel tram naar Vlaardingen, heeft de provincie te verstaan te geven. De gemeente wil dolgraag een tramlijn, die de werknemers straks voor de deur aflevert bij de kantoren en bedrijven op het Moermanterreln. Omdat rijk en provincie ernaar streven de 'au tomobiliteit' terug te dringen, geven zij eerder goedkeuring voor de aanleg van een bedrij venterrein als dat per trein of sneltram bereikbaar is. Het plan voor een bedrijventer rein in de zogenaamde 'Gouden Driehoek' maakt dus meer kans, als er in de buurt een sneltram stopt. Maar vooralsnog stopt al leen buslijn 126 enigszins in de buurt van de plaats waar Vlaar dingen het gebrek aan een 'hoogwaardig' bedrijventerrein wil opheffen. De kans dat zij de RET ertoe kan bewegen de route van een bestaande buslijn te ver leggen of zelfs een hele nieuwe safe Mellin, Anton en Jeile gooien de manden leeg in de vuilniswagen. De kinderen haalden bij eikaar viereneenhalve ion afval op. Schiedam Enthousiast verspreidden de kinderen zich gisteren over de straten rond de Alphons Ariénstraat in Schiedam, Wie van hen immers het meeste zwerfvuil opruimde, kreeg van de kerstman een prijs. Op jacht naar die prijs gingen ze hard aan het werk. Zo hard zelfs dat Jos Prein, milieucontroleur van de gemeente Schiedam, een grotere vuilniswagen moest la ten aanrukken. De schumrnaakwedstrijd voor kinderen was op touw gezet door de beheergroep van de onlangs opgeknapte woningen in Nieuw land. De huizen zijn mooi gewor den. nu de omgeving nog, von den de bewoners. „Daarom zochten we contact met de Openbare Nutsbedrijven die wel voor ons idee te porren. Zij heb ben samen met plantsoenen dienst het materiaal ter beschik king gesteld". Ondanks het slechte weer waren er toch nog zes kinderen, van de zestien die er wonen, om aan de wedstrijd mee te doen. Zij wer den gesteund1 door een grote groep oudere bewoners. Eén van de favorieten was de tienjarige Mellin. Zij had negentien man den vol aival van de straat ge haald. Om dat te bewijzen toon de ze de negentien goudpapieren sterren die zc van de vuilnisman had gekregen: voor elke mand één. Soms deinsden de kinderen toch even terug. „Bah, een bh", riep Anton, toen hij zag wat hij aan zijn prikstok had hangen. „Het is toch wal, als je ziet wat mensen weggooien", zei Prein hoofd schuddend. Ook de twaalfjarige Jelle wilde wat graag de prijs in de wacht slepen „Jammer dat er geen plastic vuilnisbakken meer zijn, daar krijg je drie sterren voor", sprak hij strijdlustig. Wethouder Aad Wiegman, die zijn collega Adri Reijnhout ver ving, zag bet allemaal tevreden aan. „Een geweldig initiatief van de bewoners. Zij zijn al vanaf vanochtend bezig de boel op te mimen. Dat vind ik in dit weer een knappe prestatie". Hij zei de leerlingen van de nabij gelegen scholengemeenschap 'De Schie' te willen wijzen op de actie van de bewoners. Er was ook kritiek te horen op de gemeente. Zij moest niet uit het oog verliezen, dat de actie uit nood was geboren, vond de be heergroep- De grond rond de fiats is van de Woningbouwver eniging Schiedam en daarom ruimt de gemeente het afval niet op. Om toch de boel schoon te houden zijn de bewoners zelf in het geweer gekomen. „Maar de gemeente moet niet denken dat ze nu wel met vuil opruimen kunnen stoppen", vat te iemand van de vereniging sa men. De kerstman, die de prijzen mocht uitreiken, was zo tevre den over de opbrengst van vier eneenhalve ton afval dat alle zes de kinderen de eerste prijs gaf, Vlaardingen Vlaardingen gaat korte metten maken met het afval. Het komende jaar zullen, allerlei initiatieven wor den ontplooid om de berg huishoudelijk- en bedrijfsafval sterk te reduceren. De gemeente staat een groot schalige aanpak voor ogen. Die moet met alleen het milieu ver beteren, maar ook de kosten en taneven in de toekomst binnen de perken houden. Daarom wordt een niemve manier van inzamelen geïntroduceerd. Indien de inzameling van huis vuil op de oude voet doorgaat, kan de Vlaardingse bevolking in de komende jaren rekenen op een verhoging van de reini gingsrechten met 34 procent Die enorme tariefsstijging ligt aan de aanschaf van een natte rookgas reiniger door de Afverwerking Rijnmond (AVR). Mede daarom zoekt de gemeen te andere wegen het huisvuil m te zamelen De onlangs tot project- Ietder benoemde Herman Berk hout heeft nu in een notitie hei perspectief voor 1991 op een rij tje gezet. De eerste aanzet is het groente-, fruit en tuinafval (gft), dat dc helft van alle huishoude lijke troep oplevert, gescheiden op te gaan halen De gemeente Vlaardmgen overweegt de aan schaf van blokeontainers die op loopafstand (met meer dan 75 meter) m alle buurten moeten worden neergezet. Primeur In een maximale schatting komt Berkhout in eerste instantie uit op een aantal van tweeduizend exemplaren; door de grote 'wo- nmgdichtheid' van de stad kan dat echter aanzienlijk lager uit vallen, denkt hij. Met een globa le prijsindicatie voorziet hij dat de kosten op dit punt twee tot drieeneenhaive ton zullen be dragen In het investeringspro gramma van de gemeente is tot en met 1993 een bedrag van 2,7 miljoen gulden uitgetrokken voor de invoering van een nieuw inzamelsysteem De blokcontainer moet rond sep tember van het volgend jaar zijn opwachting maken in het straat beeld. De bewoners van de Sper werlaan in Hoiy en de Pro- f, Rutgersstraat in de Westwijk krijgen de primeur. Een half jaar eerder, medio maart 1991, zullen oud papier bakken worden geïntroduceerd, terwijl dan ook een begin wordt gemaakt met de scheiding van gewoon en grot huisvuil. In het laatste geval wil men een afroep- systeem uitdokteren om overtol lig meubilair af te voeren. De ge dachten gaan daarbij uit naar kringloopstations, waar de recy cling van dit afval kan plaats vinden, Ook zal een speciale te lefoonlijn in het leven worden geroepen. Verder zal de inzame ling van klein chemisch afval meer aandacht krijgen. T erugverdienen Berkhout gaat in zijn nota 'Ge scheiden inzamelen, eerste noti tie' uit dat veel van de te maken kosten zich laten terugverdie nen, Van belang is dat het op de orthodoxe wijze inzamelen on omkeerbaar financiële offers vergt. Zo kostte het apart aanle veren van klem chemisch afval Vlaardingen in de eerste tien maanden van dit jaar 190.000 gulden* driemaal zoveel als was ingecalculeerd. En door de strin gentere milieu-eisen bij de AVR zullen de tarieven voor huisvuil- verwerking explosief stijgen, voorziet de projectleider. Het gft-afval scheiden en composte- ren is aanmerkelijk goedkoper, waardoor de tarieven de komen de jaren minder hoeven te stij gen. Een nieuw inzamelsysteem kan tevens een aantal andere knel punten het hoofd bieden Ziekte verzuim door tilblessures bij de reinigers en hoeveelheden zwerfvuil m de wijken kan wor den teruggedrongen, terwijl het ouderwets op straat zetten van vuilniszakken momenteel het milieubewustzijn van de bevol king volgens Berkhout bepaald lijn in het leven te roepen voor alleen het bedrijventerrein acht de gemeente miniem. Zo kan door de gemeentelij'k plannen met het Moermanter- rei n de discussie over bebouwing van de Broekpolder weer oplaai en. Worden er geen huizen ge bouwd, dan kan de aanleg van een sneltramverbinding nog wel vijftien jaar op zich laten wach ten, heeft de provincie gemeld. Ondanks hardnekkig verzet van de gemeenteraad heeft de pro vincie het plan voor de bouw van een nieuwe woonwijk in de Broekpolder nooit overboord g »- zet Dat voorstel dateert van veie jaren terug, en is indertijd gelan ceerd door het openbaar lichaam Rijnmond. De Vlaardingse poli tiek vindt woningbouw in de met giftig havenslib opgespoten polder onverantwoord en wil er verdergaan met de aanleg van een bos. Vlaardingen heeft volgens amb tenaren veel belang bij de werk gelegenheid, die een bedrijven terrein langs rijksweg 20 kan bieden. Van de beroepsbevol king werkt 52 procent buiten de stad De stad krijgt daardoor, schrijven zij in een nota. „trek ken van een forensengemeente, wat haaks staat op het beleid van mobihteitsbeperkmg door wo nen en werken dichter bij elkaar te brengen". De werkgelegen heid in de 'dienstverlenende en kantoorhoudende' sector is bo vendien, aldus de ambtenaren, „in Vlaardingen sterk achterge bleven bij soortgelijke gemeen- Schiedam Een verzame laar uit Schiedam, die onbe kend wenst te blijven, heeft het Stedelijk Museum een grote collectie moderne kunst geschonken. De schenking bestaat uit schil derijen van Nederlandse, Belgische en Franse kunste naars. De anonieme weldoener be dacht het Stedelijk ook met enkele beeldhouwwerken, waaronder een sculptuur van Karei Appel. Deze plas tiek vormt een mooie aan vulling op de Cobra-collec tie, de verzameling waaraan het Schïedamse museum zijn faam dankt De schen king bevat verder grafiek, onder andere van Werk man. Intenm-directeur Arie Me taal, van professie eigenlijk brandweercommandant, kan bij benadering niet zeg gen hoeveel de aanwinsten waard zijn. „Ik heb er ge woon met voldoende ver stand van. En ais ik het wel wist zou ik het nog niet zeg gen. Het is een schenking, die moetje in dank aanvaar den zonder meteen op geld te letten". Begin volgend jaar worden de aanwinsten tentoon ge steld. Vlaardmgen De eigenaar van een auto met aanhangwagen is in een dag twee keer met pech* geconfronteerd, De eerste keer was dinsdagavond toen zijn auto het op de Hofiaan begaf. De man wilde zijn wagen gistermiddag na twaalf uur weer ophalen. Toen zag hij dat de aanhangwa gen en de lading—- vier automo toren ter waarde van 3450 gul den waren verdwenen. Schiedam Een koud en tochtig bouwskelet aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan veranderde gisteravond even in een disco theek. Balletschool Miranda van Oorschot tracteerde een handjevol diep in hun jassen weggedoken dames en heren op een enerverend showtje. Aanleiding voor hun dansje in de open lucht: de bouw van het Jumbo Trade Center, waarvoor distillateur W. Di rkzwager het startsein gaf. Eigenaar George Toth en zijn directeur Wil Volle- nng schonken Dirkzwager een paar attributen voor hel Nationaal Gedistilleerd Museum, waar van de drankenfabrikant voorzitter is. Onder de relikwieén de laatste halve liter mout wijn die gefabriceerd werd in het Bols-complex. Het J umbo Trade Center wordt gebouwd op grond waar vroeger jeneverproducent Olifant kantoor hield. Het voormalig Bols-terrein, ook eigendom van Toth, grenst daar aan. In april volgend jaar moet het nieuwe handelscen trum al klaar zijn. De bouw kost ongeveer 4 mil joen gulden. Handelstraat 1 3131 EK Vlaardingen Tel. 010-4355983 fried chicken grill kip hamburgers spare ribs div. snacks maaltijden Iedere dag geopend van 12.00-23.00 uur Maassluis Wethouder Jan Storm (milieu) heeft er bij kamerleden schriftelijk op aangedrongen meer geld beschikbaar te stellen voor de sanering van de Steen dijkpolder. Door de halsstarrige houding van minister Hans Alders komt de gemeente Maassluis 7,5 mil joen gulden tekort om een 'mi lieuhygiënisch aanvaardbare' sanering van de grond te krij- De veelbesproken sanering van de met havenslib opgespo ten Steendijkpolder stond gis teren op de agenda van een be sloten vergadering van de vas te kamercommissie Milieube heer van de Tweede Kamer. In de brief vroeg Maassluis de commissieleden om zich in tt spannen voor de door haar en de provincie Zuid-Holland ge wenste sanering. Bekend is dat verschillende ka merleden van Groen Links en de PvdA sympathiek tegen over het verzoek van de ge meente Maassluis staan. De vraag is echter of minister Al ders zich na het gesprek met wethouder Jan Storm en de Zuidhollandse milieu-gedepu teerde Hans van der Vlist als nog laat overhalen meer geld beschikbaar te stellen. Tijdens de onderhandelingen legden Storm en Van der Vlist de minister de zogenaamde be- spreekvariant voor. Deze sane- nngswijze vormt volgens het duo een veel betere garantie voor een verantwoorde oplos sing dan de 'TCB-variant'. Op basis van een advies van de Technische Commissie Bodem sanering stelde de toenmalige minster Nijpels in 1989 voor in de grootste gifwijk van Neder land alleen de tuinen tot een diepte van zeventig centimeter af te graven In financiéel opzicht houdt Al ders nog steeds aan deze oplos sing vast, al is hij wel bereid mee te denken over een alter natieve besteding van het door Nijpels beschikbaar gestelde bedrag van 38 miljoen gulden. Maassluis mag het geld ook ge bruiken bij de uitvoering van de bespreekvariant. Probleem is echter dal de door Maassluis gewenste sanering, waarbij de tuinen 1,30 meter en de straten tot een diepte van ze ventig centimeter worden af gegraven, 52,5 miljoen gulden kost. Maassluis wil het finan ciële gat gedeeltelijk opvullen door zeven miljoen gulden ex tra beschikbaar te stellen. Het resterende bedrag van 7,5 mil joen gulden wil de gemeente van de minister ontvangen. In haar verzoekschrift aan de Tweede Kamer voert de ge meente aan, dat de bewoners zeven jaar na het publiekelijk bekend worden van de bodem- problematiek recht hebben op een volwaardige sanering. Na de uitspraak van het Haagse gerechtshof, waarin Maassluis verleden week aansprakelijk werd gesteld voor de door de gif-affaire veroorzaakte' ver mogensschade, heeft de ge meente echter nog een veel dringender reden voor haar pleidooi. Als gevolg van de uitspraak hangt de gemeente een schade claim van tientallen miljoenen guldens boven het hoofd. Mocht de wijk volwaardig wor den gesaneerd, dan ïs het niet denkbeeldig dat de woningprij zen stijgen tot het gangbare marktniveau in de regio. De schade voorde individuele hui zenbezitters zou hierdoor kun nen verminderen of geheel verdwijnen. Malmö CAlLENBUfiGSTRAATeO VLAARDINGEN TEL, 010-4343096

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1