Sloop Billitonflat zo goed als zeker Geluidwal voor deel West wijk Stadsomroep krijgt op de valreep douceurtje Milieudienst Rijnmond: deur op kier voor MSR Sociale vernieuwing 'geen pot met goud' Afscheid van Lub VLAARDINOS DflEBLAO SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Globale gospelsterren spelen in eigen stad COS van start in de Passage Sue op tv 'Politieke graffiti' van CDA Alders.verrast Vlaardingen Botbreuk na 'lift' Burgemeesters lopen warm voor de kerst Vrouw sleept agent mee WKTERWE6 VRIIDAG 14 DECEMBER 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen Postbus 4008.3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557-sportredacSie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Vlaardingen Het zijn drukbe zette artiesten, de in Vlaardin gen woonachtige Arjan Et'j Knevel. Ze stonden nummer één in de gospel top tien en ze toer den de laatste tijd door Kenia. Australië en Indonesië. Tot hun schande ontdekten Arjen Efi laatst, dat ze al vier jaar niet meer in eigen stad hadden opge treden. Met twee concerten ma ken zij dit verzuim zaterdag goed. Op het Liesveld concerteert het duo zaterdag in de open-lucht. „Het is alleen te hopen dat het droog blijft. We kunnen geluk kig onder de luifels staan, maar voor de gezelligheid zou het wel beter zijn", zegt Arjan Knevel. Hij bewaart nog warme herinne ringen aan het concert, dat het duo in 1986 op een achter de Hema opgestelde truck gaf. „Er stonden honderden mensen te kijken", zegt de zanger, die met ztjn eega destijds nog onderdeel uitmaakte van de formatie Lightbearers. Als de weergoden de zangers goed gezind zijn komt er zater dag mogelijk nog meer publiek, want Aijan Efi zijn in gospel kringen steeds bekender gewor den. Tijdens een festival in Ke nia speelden zij ai eens voor ze venduizend mensen. Voorlopig hoogtepunt in de carrière vormt de cd Duizend Maal Mooier. Deze schijf, waaraan wordt mee gewerkt door Hans Vermeulen en Diana Marchall, stond dit jaar vier weken nummer één in de Nederlandse gospel top 10. Tijdens het optreden in kerst sfeer, dat zaterdagmiddag om twee uur begint, heeft het duo vooral verrassingen in petto voor de kinderen. Het optreden dient als lokkertje voor de voor stelling, die het duo 's avonds in de Oosterkerk aan de Schiedam - seweg geeft Tijdens dit gratis optreden tre den Aijan Efi voor het voet licht met een groot koor en en kele speciale gasten. Vermoede lijk is het voor Vlaardingers voorlopig de laatste kans om de stadgenoten te zien spelen. Het duo bereidt opnieuw een uitge breide internationale toernee voor. Schiedam Door met een vei ligheidsspeld enkele ballonnen lek te prikken openden de bur gemeesters F. van Lier (Vlaar dingen) en R. Scheeres (Schie dam) gistermiddag de deur van het regionale centrum voor ont wikkel] ngssametvwerking (COS). Bij het COS kunnen groepen uit beide steden terecht die zich op de een of andere wijze bezighou den met ontwikkelingswerk. Zij kunnen een beroep doen op on dersteuning en begeleiding. Het centrum beschikt over een doeu- mentatieafdeling en biedt bo vendien vergaderruimte aan. Volgens Greetie Peterse, een van de twee beroepskrachten van het COS, bestaat de poten tiële clientèle uit ongeveer 45 co mités, verenigingen en organisa ties. De bekendste zijn Unicef, Amnesty International en Vluehteli ngenwerk. Het bestuur heeft heel wat hob bels moeten nemen voordat het COS daadwerkelijk van start kon. Alleen Schiedam trok vrij wel meteen de portemonnee. Maassluis weigert voorlopig het initiatief te subsidiëren. Dat ge beurt pas als het centrum zijn nut heeft bewezen. En Vlaardin gen was alleen bereid geld uit te trekken als het COS niet de kans krijgt Vlaardingse initiatieven op het gebied ontwikkelings werk op te slokken. Vlaardingen eiste ook een plaatselijke vesti ging. Dit bijkantoor wordt on dergebracht in de Cornelis Hout manstraat. Het hoofdkantoor is gevestigd in de Passage in Schiedam. Het huisvesten van gesubsidieerde instellingen blijkt een succesvol le methode de leeggeglopen en verpauperde winkelgalerij weer nieuw leven in te blazen. Eerder al kreeg de gemeentelijke stad- somroep Schiedam een pandje in Vlaardingen Teckel Sue en haar Vlaardingse baasje Jaap Vink zijn zondagavond te gast in het KRO-tv-programma 'Een zondag met Hans van Willigen- burg'. De reden is dat Sue de laatste jaren over de hele wereld grossiert in internationale titels. De teckel heeft verschillende landen-, Europese en wereldti tels behaald. Ook haar nazaten winnen regelmatig grote prijzen. De uitzending begint om half acht. Schiedam Alle ingediende wijzigingsvoorstellen en politie ke verklaringen haalden afgelo pen nacht probleemloos de eind streep Op een amendement en twee moties na, die voortijdig werden ingetrokken, bleek de gemeenteraad van Schiedam de meerjarenbegroting rond de klok van enen te accepteren. Niet het CDA, dat van PvdA- fractieleider Hans Bakker aan het begin van de slotavond nog een veeg uit de pan kreeg, maar de VVD en de CD bleken uitein delijk de grootste tegenstem mers Met name aan wijzigings voorstellen bleken de drie libe ralen geen enkele behoefte te hebben, op hun eigen amende ment voor financiële steun voor deStadsomroep na. PvdA'er Bakker vond niet dat hij de oppositie In de drie sessies rond de vaststelling van de be groting voor 1991 had geleid. Alle kanttekeningen, die door het college probleemloos werden geslikt, waren het aandeel van de sociaal-democraten geweest bij het meedenken, vond de frac tieleider. Behalve wethouder Wiegman het Sehiedamse boegbeeld van de partij kregen overigens alle collegeleden ook gisteravond nog kritiek te slikken. Daarvoor hadden de christen-democraten het nogmaals moeten verduren, „Wat is het aandeel van het CDA? Wat wil het CDA zelf? Nota's schrijven", hield Bakker de grootste oppositiepartij voor, „is met genoeg". Schiedam Op de valreep van de begrotingsdebatten in Schiedam, heeft de lokale ra dio een eenmalige subsidie van 20.000 gulden in de •wacht gesleept. Dankzij een amendement van de VVD, dat door het college van B en W zelf werd aangepast, kan de Stadsomroep Schiedam (SOMS) het uitzingen tot be tere tijden. De liberalen lieten gisteravond in de derde en afsluitende begro tingsronde de jeugd schieten ten faveure van de gemeentelijke stadsomroepers. De benodigde twintig mille werd simpelweg fevonden door een skateboard- aan te schrappen. Met het geld voor kmdercapriolen op een zo genaamde 'half pipe' kan het radiostation het hoofd boven water houden tot het moment dat de minister reclame op de lo kale ra d to toestaat. Tenminste, zo redeneerde de WD-fractieleider Will van Wijk, die jarenlang voorzitter van het stichtingsbestuur van de SOMS was. Die afweging, maak te wethouder financiën Aad Wiegman duidelijk, ging het groenrode college evenwel net te ver. Maar omdat de intentie goed was, werd de gemakkelijkste op lossing uit de hoge hoed geto verd: ter dekking van de extra kosten zal het SÖMS-geld wor den geput uit het potje 'onvoor zien'. Lokale omroeporganisaties is het op dit moment nog steeds verboden reclame te maken. In eerste instantie was het de be doeling van minister Hedy d'Ancona radiomakers vanaf 1991 de vrije hand te geven bij het binnenhalen van 'commerci als'. In dat voornemen zit enige vertraging, waardoor de Stad- som roep Sch iedam zonder bij- d rage van de gemeenteniet in eigen levensonderhoud kan voorzien. Om reclameboodschappen uit te zenden moeten de vrijwillige ra diomakers overigens eerst fi nanciële afspraken maken met de uitgevers van regionale kran ten; in het Sehiedamse geval de Avondbladen Combinatie Rot terdam (ACR) die onder meer het Rotterdams Nieuwsblad uit brengt Van een dergelijke rege ling is evenwel nog geen sprake De eenvoud, waarmee PvdA, D66 en Groen Links een luttel bedrag als twintig mille voor de Stadsomroep op een gemeente lijk uitga vebudget van zo'n 260 miljoen gulden boven tafel haal den, zal het CDA pijn hebben ge daan Hun poging een liftje te la ten maken bij stadhuis om het gebouw ook toegankelijk te ma ken voor mmder-validen werd met name door PvdA-voorman Hans Bakker aangevallen. Niet, omdat de gemeenteraad tegen een dergelijke voorziening is, maar omdat de christen-demo craten geen dekking hadden we ten aan te geven voor de kosten. Toen CDA'er Daan Baart in een motie de zinsnede 'een onder zoek naar een trapïlft1 aan bracht, ging de politiek alsnog eenstemmig met hem mee. Baart zag wel enig licht aan de horizon voor 2ijn voorstelletje. Als het college z'n hand met omdraait voor een greep uit de pot 'on voorzien* voor de omroep, moet het, liet hij doorschemeren, toch geen probleem zijn dat ook toen voor een aanpassing van het stadhuis Overigens kon de omroep, die tot dusver de complete begro tingsbehandeling had uitgezon den, uitgerekend gisteravond geer» verslag doen van het raads- debat. Tot tien uur moest hij zijn zendtijd afslaan aan de zieken omroep Vlaardingen Wat een maand geleden door de ge meente nog werd gekwalifi ceerd als een wild gerucht staat nu zo goed als vast: de Billitonflat, een complex van. honderd bejaardenwoningen en 73 verzorgingsplaatsen, wordt binnen een paar jaar gesloopt. Aan de Billitonlaan wordt een nieuw zorgcentrum gebouwd met zestig verzorgingsplaatsen, dertig verpleeghuisbedden en tussen de honderdvijftig en tweehonderd bejaardenwonin gen. Daartoe wordt eerst het naastgelegen pand van de GGD gesloopt. Op die plek zou het ge bouw met zestig verzorgings plaatsen en dertig verpleeghuis bedden kunnen komen, dat de gemeen te oorspronkelijk aan het Sclavenburg wilde bouwen. Als het zorgcentrum klaar is, en naar de mening van wethouder Aart Kool kan dat in 1993 hetge- De Billitonflat: renovatie loont niet meer de moeite. val zijn, kan volgens de plannen makers met de sioop van de 35 jaar oude Billitonflat worden be gonnen Een renovatie van die flat loont volgens de algemene stichting tot huisvesting en ver zorging van bejaarden (ASHVB) niet meer de moeite. Beleidsmedewerker Wim Oo- men van de gemeente Vlaardin gen verwacht dat het geen pro bleem is de bewoners van de flat voor wie dat nodig mocht blijken tijdelijk onderdak te bieden. De ASHVB en de christelijke ver zorgingstehuizen werken zo goed samen, dat het mogelijk moet zijn voor alle bejaarden die door de sloop tijdelijk dakloos worden een plekje te vinden. Bovendien zullen maatregelen worden genomen, om het aantal verhuizingen zo klem mogelijk te laten zijn, In 1991 of 1992 wordt ermee begonnen wonin gen die leegkomen in de Billi tonflat met meer te verhuren. Een aantal bewoners van de fiat zal onderdak kunnen vinden in hel centrum dat op de plaats van het huidige GGD-pand wordt gebouwd. De provincie is opgetogen over de samenwerking tussen de al gemene en christelijke verzor gingstehuizen, die verder gaat dan de medewerking aan het project Billitonlaan. De tehuizen hebben ingestemd met de vor ming van een stedelijke directie, die de verzorging van bejaarden in heel Vlaardingen gaat coördi neren. Dat moet er vooral toe lei den. dat er meer 'zorg op maat" kan worden gegeven. Het stre ven is erop gericht ouderen zo lang mogelijk thuis te laten wo nen Een deel van het geld dat tot dusverre werd besteed aan verpleging en verzorging in een tehuis, wordt binnenkort uitge geven voor hulp aan huis. „De signatuur van de tehuizen", zegt gedeputeerde George Brou wer. „wordt vaak aangevoerd als verklaring voor het feit dat er met wordt samengewerkt Hier in Vlaardingen blijkt, dat dat ex cuus niet opgaat". Brouwers denkt dat hij. met de Vlaarding se voorbeeld in de hand, ook in andere steden het christelijk en het algemeen ouderenwerk tot samenwerking kan bewegen. Vlaardingen Een deel van de Westwijk wordt in 1991 met een geluidwal afge schermd tegen herrie van rijksweg 20. De voorlopige puinwal tussen het viaduct over de rijksweg en de F.C. Dondersstraat krijgt een lengte van 350 meter, In een later stadium zal het geluids scherm verder langs de rijks weg worden uitgebouwd. Burgemeester en wethouders hebben deze toezegging van mi nister Hans Alders (milieu) be vestigd in een brief aan de Soeïa- listiese Partij. De SP had B en W verzocht opheldering te ver schaffen over een uitlating die wethouder Agnes van Ardenne onlangs deed in een interview. Zij kondigde daarin onverwacht de aanleg van de puinwal aan. De ministeriële beslissing kwam voor de gemeente Vlaardingen als een complete verrassing, schrijven B en W. Want in het Meerjaren Saneringsprogram ma van het rijk komt de Vlaar dingse Westwijk niet eens voor. Dat programma loopt tot en met 1994. Op het Vlaardingse stad huis werd er daarom rekening mee gehouden dat pas halverwe ge de jaren negentig met de bouw van een geluidwal zou worden begonnen. Niet duide lijk is, waarom minister Alders Vlaardingen plotseling 'naar vo ren' heeft gehaald. De Socialistiese Partij en de be woners van de door verkeersla waai geteisterde Bats in de West wijk dringen al jaren bij de ge meente aan op maatregelen. De gemeente, die zelf zei niet over geld voor een geluidsscherm te beschikken, schoof de verant woordelijkheid categorisch door naar het rijk. De conclusie van de SP dat het gemeentebestuur elf jaar heeft „zitten niksen" sinds de nood zaak van een geluidsscherm in 1979 bij het njk werd aange kaart, wijzen B en W van de hand. De gemeente heeft her haaldelijk pogingen onderno men de Westwijk op de prioritei tenlijst van het ministerie te krij gen. Het project voldeed echter niet aan de voorwaarden voor urgente gevallen. Daarvoor is een geluidbelasting van 70 deci bel nodig De maximale belas ting in Vlaardmgen-West zou 69 decibel bedragen. Voordat Vlaardingse ambtena ren met rijkswaterstaat en het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu verder gaan overleggen, zal een extern bureau de mogelijkheden voor de bouw van wal en scherm onderzoeken. Voor dit onder zoek is 45 000 gulden uitgetrok ken. Schiedam - De Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) neemt een genuan ceerd standpunt in over de even tuele vestiging van Mineral Ser vices Rotterdam BV op het nieu we bedrijvenpark V ijfsluizen. MSR hoort thuis in categorie 5 (sterk vervuilende bedrijven), maar dat wil niet zeggen dat ves tiging op Vijfsluizen milieuhy giënisch onaanvaardbaar is. De gemeente zou het bedrijf onder bepaalde voorwaarden kunnen toelaten. Aldus luidt het commentaar van de milieudienst op een rapport van DHV Raadgevend Inge nieursbureau. DHV, door Mine ral Services in de arm genomen, neigt er toe het mineraalverwer- kende bedrijf een trapje lager (categorie 4) m te schalen. Dat maakt vestiging op Vijfsluizen een stuk gemakkelijker. Maar de DCMR is het niet eens mei de methode en argumenten van het ingenieursbureau. De milieudienst wijst er op dat de industriële belasting door be staande bedrijven voor de aan grenzende woonwijken (Westen Zuid) al fors is. MSR zou daarom eerder hoger dan lager moet worden 'ingeschaald'. Het DCMR-rapport vorm», het sluitstuk van een al maanden durende discussie over de wen selijkheid, hel mineralenbedrijf toe te laten op Vijfsluizen. Mede op basis van dit stuk moeten bur gemeester en wethouders van Schiedam en de gemeenteraad xn jauari beslissen of MSR wordt toegelaten of niet Zowel in de politiek als onder de bevolking bestaat grote weerstand tegen MSR. Ook het college van B en W denkt verdeeld over de kwes tie. Het CDA trachtte gisteravond met een motie college en raad al tol een uitspraak te verleiden. Burgemeester Scheeres als por tefeuillehouder economische za ken noemde dat echter een on verstandige manoeuvre. „Als raad moeten we een weloverwo gen besluit nemen. Dus met nu in de kleine uurtjes". Het belang van de gemeente, be toogde Scheeres gisteravond, „is volstrekt mei gediend met een besluit op dit moment". Met na druk hield hij het CDA voor de motte in te trekken, waaraan fractieleider Daan Baart zonder tegenspartelen gehoor gaf. Schiedam Veel plezier heeft een 20-jarige Schiedammer niet be leefd aan zijn lift' op een vrachtwagen. De jongeman wilde op het dak van de aanhangwagen een stukje meerijden, maar schrok zich een hoedje toen de wagen bij de 's-Gravelandseweg rijksweg 20 op draaide. Óm een te lange rit naar zijn zin te voorkomen, sprong hij er daar maar van af. Zijn landing was echter niet helemaal in orde. Hij is met één gebroken sleutelbeen naar het Schielandziekenhuis over gebracht. Schiedam/Vlaardingen Sommige winkeliers hullen hun etalages tegen woordig al vóór Sinterklaas in kerst sfeer, maar de gemeentebesturen heb ben nog wat meer piëteit voor de goed heiligman. Pas een week na het vertrek van de Span jaard achtten zij de tijd rijp voor het ontste ken van de lichtjes In de kerstboom. Burgemeester Reinier Scheeres stak gis teravond op de Koemarkt de feesüichtjes aan Ln de boom, die traditiegetrouw is aan geboden door de Zweedse multinational Sandvik. Hij werd geassisteerd door direc teur P.L.A. Cuppens van de Sehiedamse vestiging van het bedrijf. De feeststemming werd verhoogd door een groot aantal kinderen, die in een lampio noptocht van de Grote Markt naar de Koe markt waren afgereisd, Onder leiding yan dirigent Kees Kramer zongen zij kerstlied jesonder de kerstboom. Het Sehiedamse scenario heeft veel weg van de wijze waarop Vlaardingen van avond de start van de kerstperiode luister bijzet Op de Markt zal burgemeester Fred van Lier alleen een nog serieuzer poging wagen de ontsteking in een Dickensiaanse sfeer te laten plaatsvinden. Na afloop van een kerstzang, die vanaf half acht in een zogenaamde loop-in in de Grote Kerk wordt gehouden, is het de be doeling dat alle bewoners van de Markt op het moment suprème hun lichten doven. Na de onsteking willen de Marktbewoners de romantische sfeer verhogen door een kaarsje voor het raam te plaatsen. Op de Markt treffen de bezoekers kraamp jes aan van instellingen met een ideële doelstelling. Een verschil met de viering in 1989 is er wel: in tegenstelling tot in net verleden leest de sociaal-democratische burgemeester niet langer voor uit het Lu- cas-evangehe. Kinderen vergapen zich aan de kerstboom in Schiedam, waarvan de feestllchtjes zo juist zijn ontstoken. Schiedam Een ongeduldige Sehiedamse heeft gisteren een agent, die haar een bon wilde ge ven. tientallen meters met haar auto over de straat gesleept. De agent hield de 46-jarige vrouw aan toen zij op de Rotter- damsedyk door het rode licht reed. Geknield achter het geo pende rechter portier schreef de agent de bekeuring uit. Dat duurde naar de zin van de vrouw waarschijnlijk te lang, want zij zette de auto in de achteruit en reed weg De agent bleef echter hangen achter de deur. Hij kon zich redden door de sleutels uit het contact te trekken. Maassluis In navolging van een groot aantal andere steden is ook Maassluis geïn jecteerd met het sociale ver nieuwingsvirus. De gemeen teraad heeft verantwoorde lijk wethouder Ruud Tim mermans gemachtigd een overeenkomst over een be stuurlijke aanpassing met het ministerie van Binnenlandse Zaken af te sluiten. Gemeenten dte aan de sociale vernieuwing meedoen, krijgen van het rijk een zogenaamde brede doeluitkering Met deze gelden, die tot dusver door het rijk werden uitgegeven, mogen de gemeenten een eigen beleid op het gebied van onder wijs, gezondheidszorg, leefmi lieu en arbeidsmarktbeleid ont wikkelen. Wethouder Timmermans waar schuwde de raad deze week dat de aanmelding niet betekent dat de gemeente 'een pot met goud' aanboort. „Over het algemeen komt er niet meer geld beschik baar. Er ts in feite alleen sprake van een verschuiving van een geldstroom van het rijk naar de gemeente". Begin 1991 wil Timmermans een actieplan presenteren, waarin hij alle in aanmerking komende projecten op een rijtje zet. Tim mermans, die is aangewezen als coördinerend wethouder, wil bij de ontwikkeling van de sociale vernieuwing een beroep doen op verschillende maatschappelijke organisaties. VVD-raadslid Leen de Zeeuw waarschuwde voor al te veel op timisme. „Men praat over demo cratische vernieuwing, maar Maassluis mag alleen meedoen als het een modelcontract onder tekent Verder begrijp ik dat de doeluitkeringen in 1991 niet ho ger zullen zijn dan in 1990. Met de prijsstijgingen betekent dit dat er minder kan in plaats van meer" Volgens PvdA'er Robert Punt staat de situatie er niet zo somber voor als De Zeeuw schetst. „Er worden wel degelijk vele miljoe nen extra beschikbaar gesteld voor dit beleid". Maassluis De vrijwillige brandweer van Maassluis neemt van avond in de kazerne aan de Johan Evertsenlaan afscheid van plaats vervangend commandant C. Lub. Hij vertrekt naar Papendrecht v krijgt over de gemeentelijke brandweer. Ook ^amiweergcweesiegt U"gKW3:iid- H»is 25 hi3 Maaslui** Behalve als afscheidsavond is de bijeenkomst ook bedoeld om acht onderscheidingen aan jubilarissen uit te delen. Daanroor zal burée- iw fr Sarn van Es.nafrde kazerne komen. Brandweercomman- SSgmSnd P °ma 5 e" uit en maakt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1