Politie Schiedam wil assistenten Rusland-actie nekt bezoek kerstmarkt Groen Links hekelt 'oorlogsvoorbereiding' VIAARDiNSS DAGBLAB SCHIEDAMS! COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Ouderen balen van ergerlijke kwalificaties Geen voorrang Taxichauffeur redt hond Granaat in schoorsteen - Tekorten zijn ongewenst in stadsvernieuwing Boete voor mishandeling WINKEL BRANDT UIT Maassluis trots op culturele kampioenen Hongaren in voor telefooncentrale Bezoeker van koffiehuis neergestoken Politie doodt gewonde schapen Teen kwijt Kunstenaar wil OMA afmaken WUIRWEG MAANDAG 17 DECEMBER 1SSO PAGINA 9 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC ypiardingefi. Postbus 4008.3130 KA Vtaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 -sportredactie; 4345209. Telelax: 010-4S4075<. Schiedam Te vaak erge ren ze zich aan berichten in de media. 'Bejaard' of 'grijs aard' met of zonder de toe voeging kras: het zijn type ringen die de leden van de werkgroep 'Kijk op media', die onlangs in het Schiedam - se dienstencem trum 4 Mo lens in het leven is geroepen, bepaald niet zinnen. tDe duivel en z'n ouwe moer, •die zijn oud. De 60-plussers voelen zich veel meer aange trokken tot de kwalificatie dat zij ouder zijn dan ande ren: ouderen dus, maar op generlei wijze uitgerangeerd. En dat, vinden de werk groep-dames, voelen ze juist wél aan bij het gebruik van een term als 'bejaard'. Hoewel het woordenboek over bejaard in jaren ge vorderd) niets negatief heeft té melden, vinden de betrok- kenen het zelf heel terminaal klinken. Anno 1990 spreekt men niet over bejaard, vindt v de werkgroep. Net als werk loze (nu uitkeringsgerechtig de), de blo (lom-school) of gastarbeider (migrant) moet bejaarde worden vervangen door een ander woord. Door zoiets als bij voorbeeld pensi oengerechtigde? Het moet maar eens uit zijn met 'erger lijke' kwalificaties die te vaak in de kranten verschij- nen. Sinds enkele weken wordt elk artikel over ouderen door de werkgroep van voorn aar achteren gespeld. Positieve zinsneden krijgen een groe- ine kleur, negatieve clemen- i ten daarentegen worden on- verbiddelijk rood onder- streept Op een aantal pane len laten zij in 4 Molens ver- volgens steeds de laatste stand van zaken 2ien. Dat z- willen ze voorlopig volhou den. 'Kijk op mediabegrijpt best r dat als zij de wereld wil ver- s anderen, zij bij zichzelf moet - beginnen. Ér wordtin de eer- steplaats aangewerkt de ne- r gatieve beeldvormingeen - spreekwoord als 'ouderdom komt met gebrekenvindt de werkgroep daar een goed voorbeeld van bij de doel groep zelf te doorbreken. Want het stempel dat zij niet 1 mcèr helemaal mee zouden kunnen.-vindt de werkgroep n'ógal ongenuanceerd. Daarnaast echter worden de media als spreekbuis van de maatschappij 'in de gaten ge houden Over een halfjaar, eind mei 1991, wil de werk groep met de uitreiking van een goudkleurig en een zwart molentje de kranten 'belonenWie het best met de ouderen voor de dag kom t, krijgt een goud molen- tje, voor de slechtste bericht gever is er straks een zwart molentje we Schiedam - Bij een ongeluk op ongetwijfeld één van de rustigste kruisingen van de stad is zater dagmiddag een 17-jarige brom fietser gewond geraakt. Met snij- wonden en eer> pijnlijke knie werd de jongen vanuit het ver keersluwe Tuindorp overge bracht naar het Schielandzie- kenhuis. Het ongeluk ontstond toen de in de'- lepenlaan rijdende jongen verzuimde voorrang te geven. Hierdoor botste hij op een auto mobilist. die de kruising met de lepenlaan naderde vanuit de Pe- renlaan. De brommer is tota.ll- loss verklaard. Maassluis Niet alleen mensen hebben last van gladheid, dieren willen eveneens wel eens onder uit gaan. Zo ook Rudie, de scheepshond van een in Maas sluis gelegen schip. Gisteroch tend gleed zij uit op het gladde dek en viel in het water. Een taxichauffeur, die het alle maal zag gebeuren, aarzelde geen moment en sprong haar achterna om haar te redden. Na degeslaagde reddingspoging kregen zij allebei een slokje cog nac om op temperatuur te ko men. Schiedam Bij het ve gen van de schoorsteen -nebben bewoners van de ^fan Sieenstraat in Schie dam- een opvallende -vondst...gedaan. Bij een grondige schoonmaak- ;beurjt \gel zaterdag plot- sèling ,een handgranaat "ih de open haard. De bewoners hebben de gra naat waarvan niet bekend is hoe langjhj heeft klemge- -zëten in de schoorsteen, 1. voorlopig ïn de tuin gelegd. De Explosieven Oprui-. Cmingsdienst komt het pro jectiel deze week ophalen. Schiedam De tweede kerst markt is niet het financiële suc ces geworden waar de organisa toren de gezamenlijke servi ceclubs van Schiedam—op had den gehoopt- Door het tegenval lende bezoekersaantal kwam er niet meer dan 12.500 gulden bin nen. De fondsenwerving voor een standbeeld voor de Schie- damse scheepsbouwers beleefde daarmee een matige start. Alleen dankzij de vrijgevigheid van twee anonieme stichtingen, die elk 5000 gulden doneerden, kwam er toch nog een redelijk eindbedrag op het scorebord. Vorig jaar bracht het evenement in de Korenbeurs 25.000 gulden op. De organisatie had gehoopt dat bedrag minstens te evena ren. Maar ofschoon het van alle kan ten complimenten regende over het uitgekiende programma, de mooie decors en de feestelijke sfeer, wilde de loop er niet goed in komen. Vooral het bal op za terdagavond werd een diepte punt, terwijl dat juist de topper van het weekend had moeten worden. „Komt natuurlijk door Sonja en haar Rusland-actie" meende het publiek, dat zaterdagavond wél de dansschoenen had aangetrok ken. Frans van Krugten, coördi nator van de Kerstmarkt, keek sip. „Voor zo'n tv-actie blijven de mensen toch niet de hele avond thuis?", mompelde hij vertwij feld. „Wij zamelen ook geld in voor een goed doel, en bij ons krijg je nog leuk amusement voor je centen ook. En maak je zelf kans op een prijs". Maar de kans op een gratis Rijn- reisje bleek voor velen toch niet de stimulans om de Korenbeurs met een bezoek te vereren. Al bij de opening vrijdagavond bleek de belangstelling voor de kerst markt niet overweldigend. Slechts een flinke hancT vol feestgangers woonde de 'onthul ling' van een levende scheeps bouwer door burgemeester Kei- nier Scheeres bij. Gezien de matige opbrengst van de kerstmarkt, zullen de Schie dammers nog even moeten wachten op het echte beeld, dat gemaakt zal worden door kun stenares Ineke van Dijk. „Voor lopig hebben we alleen de voe ten van die scheepsbouwer", grapte de Schiedamse wethou der financien Aad Wiegman zondagmiddag na een blik in het kasboek. Hoewel engeltjes, dennegroen en andere kerstdecoraties de Korenbeurs sierden, bleef de markt volledig in de sfeer van de scheepsbouw. De achtergrond van de vele optredens dit week- end, was een scheepshuid ge- maakt door kunstenaar Sjef Henderickx. Niet alleen het dé- e cor, ook de uitvoeringen waren - in stijl. Zoals de balletten van Tosca Balm, waarvan de choreo grafie was gebaseerd op het standbeeld. Zo was er een optreden waarbij een kleine ballerina die op het podium door de bekende Schie damse kunstenaar Doop Wieg man geschilderd werd, tot leven kwam. Terwijl de schilder sliep, stapte zij uit het schilderij en danste irt haar uppie een klassiek ballet. Het ballet Tifiénne', dit week end drie keer te zien, was het Kleine-en grote, goedkope en dure flessen gingen zondagmid dag tamelijk grif van de hand tij dens de wijnveiling op de kerst markt. klapstuk van de eerste avond. Danseres Fifienne beeldde de el lende in de wereld uit Terwijl een camera-vrouw na afloop van het emotionele ballet een traantje van ontroering weg pinkte. sprak Frans van Krug ten de coordinator van de kerst markt de lovende woorden: „Fi fienne, je was een kanjer"! De wijn veiling zondagmiddag begon moeizaam, maar kreeg een spectaculair einde. Op een dure champagne uit I960 ..Leuk om aan te schaffen als uw kind in dat jaar geboren is'.', riep de veilingmeester werd fors geboden. Het zelfde gebeurde toen een fles 'likeur van jenever' onder de hamer kwam. „Die wil ik wel eens proeven", verklaar de burgemeester Scheeres, maar de notabele jeneverliefhebber staakte het bieden al snel. De prijs liepop tot ruim bet viervou dige van de inzet De fles ging weg voor ruim honderd gulden. Van Krugten bleek vanmorgen, na het opmaken van, de balans, toch nog enthousiast: „We gaan gewoon door. Halen we dit jaar niet genoeg geld op voor het standbeeld onder het bedrijfs- leven, dan wordt ook ,de op- brengst var» de derde kerstmarkt bestemd voor hèt beeld. We la ten ons door de matige opkomst niet uit het veld slaan. We stellen gewoon het programma bij, en proberen volgend jaar een paar echte toppers naar Schiedam te halen. We hebben een goede sa menwerking opgebouwd met het Passagetheater, dus enkele bekende artiesten contracteren, moet niet al te moeilijk zijn". Schiedam Bij stadsvemïeu- wingsprojekten zal Schiedam de komende jaren op de kleintjes moeten gaan Jetten. Verant woordelijk wethouder Adri Reijnhout (D66) wil de uitgaven voortaan strikt in de hana hou den. Hij wil voorkomen dat er opnieuw grote tekorten ont slaan. zoals afgelopen jaar is ge beurd. In 1990 zijn de kosten gierend uit de hand gelopen, zo blijkt uit een voorlopige balans- Er moet nog een gat van 4,4 miljoen gulden warden gedicht Reijnhouts col lega Aad Wiegman (PvdA, fi nanciën) staat voor de opgave dit geld bijelkaarte krijgen. Na de spreekwoordelijke vette jaren zijn voor Schiedam nu de magere jaren aangebroken. De gemeente ziet zich de laatste tijd voor forse kostenstijgingen ge plaatst. De reserves die enkele jaren terug werden aangelegd zijn uitgeput de vertragingsfac tor is nog maar yan geringe bete kenis (als projecten vertraagd werden uitgevoerd werd het geld overgeheveld naar de vol gende planperiode) en de bo demsanering slokt in toenemen de mate kapitalen op. De ge meente moet steeds meer geld uit eigen middelen bijdragen om nieuwbouw en renovatie op gang te houden. Reijnhout heeft de gemeente raad inmiddels meer inzicht en zeggenschap beloofd in het stadsvernieuwingsproces. Als een van de mogelijkheden om geld te besparen ziet hij overleg met zijn raadscommissie over het bepalen van de sloopgren- zen. Dat is het gebied waar hui- zen- worden afgebroken om nieuwbouw mogelijk te maken- Hoe enger de sloopgrens, hoe, minder panden er moeten wor den aangekocht Volgens Reijn hout kan er op deze wijze flink worden bespaard. De raad vaker inschakelen en meer verantwoordelijkheden geven is overigens niet Reijn houts eigen idee. De nota waarin de wethouder de financiële posi tie van de stadsvernieuwing uit eenzet werd geschreven op ver zoek van gemeenteraadslid Her man Posthoorn. De PvdA'er vindt dat de politiek tot nu toe te vaak voor voldongen feiten is geplaatst. Hij heeft verschillende malen later, blijken dat Reijn houts commissie de vinger aan de pols wil kunnen houden. Den Haag Het gerechtshof in Den Haag heefteen 37-jarige in woner van Maassluis veroor deeld tot vier weken voorwaar delijke gevangenisstraf en 500 gulden boete. De man heeft in 19B8 als portier van een bar een bezoeker mishandeld. Boven dien reed hij begin dat jaar in De Lier met zijn auto in op een inva lide vrouw. De man was eerder door de rechtbank veroordeeld tot zes weken oei, waarvan drie voor waardelijk, Hij was in beroep ge gaan bij het hof, omdat hij niet m De eigenaar van een levensmid delenwinkel aan het Wilhelmina- piein in Schiedam-Zuid heeft zon dagochtend vroeg flinke brand schade opgelopen. De politie van Schiedam vermoedt dat er spra ke is van brandstichting. De brand, die om even voor half zes ontstond, trof ook de buren van de winkelier. Als gevolg van de rookontwikkeling moest hun woning worden ontruimd. Van- Maassluis Voor de derde ach tereenvolgende keer zijn in Maassluis enkele bijzonder cul tureel bewogen inwoners gehul digd. In de Koningshof werd vrijdagavond' om het kwartier een ander lid van de MaassJuisse gemeenschap verblijd met een oorkonde, een stukje keramiek en een bos bloemen. In een pittig tempo werden de prestaties van de culturele kam pioenen opgenoemd en de prij zen uitgereikt. Maar daar bleef het niet bij. Tussendoor klonk muziek en tegen elf uur werd er zelfs gedanst, een bal dat tot ruïm na twaalven duurde. Beeldend kunstenaar Joop Vaïs- sier, de enige professional die werd uitverkoren (voor zijn kunstwerk in Amsterdam), hield een gevat toespraakje. De andere prijswinnaars stuk voorstuk begenadigde amateurs werden gehuldigd, omdat ze zich op de een of andere manier zeer verdienstelijk hadden ge maft voor een culturele instel ling of vereniging.- De avond begon met de huldi ging van 'de. iwee Nellen' zo als ze aan het publiek werden voorgesteld. Nel Alblas en Nel Boogaart zingen al vijftig jaar bij de Verenigde Zangers. Na het optreden van de Verenigde Zan gers waren de twee vrouwen uit de categorie 'amateurs' geroerd. Nel Boogaart: „Ik vind het zo ge weldig dat iedereen er is: kennis sen, familie, leden van het ande re koor waarin ik zing..." Er zouden nog tweetoren liede ren ten gehore brengen, omdat één van hun leden werd gehul digd: het Henry Blackmonkoor, omdat de man die zijn naam als oprichter en dirigent aan het koor heeft gegeven al twintig jaar aan de weg timmert en zanggroep De Regenboog (voor hun uitstekende prestatie in de musical Waterland). Nico Ouwehand werd in het zonnetje gezet, omdat hij dage lijks als vrijwilliger actief is voor het Scheepvaartmuseum. Hij is, zo rapporteerde de jury, een drij vende kracht achter het mu seum. Voor Chris Zweers gold als reden voor zijn uitverkiezing als culturele kampioen, dat hij al veertig jaar actief lid is van de Maassluisse Harmonie. Eén van de hoogtepunten van de avond was de huldiging van de tienjarige Sandra van der Vlist. Vorig jaar won zij de nationale kampioenschappen 'twirling'. Sandra's zusje en een vriendin netje lieten zien wat een twirl- girl doet Twirling is een menge ling van acrobatiek, turnen, jongleren en dans. In kleurige pakjes werd 'gesport op muziek', waarbij de béton een hoofdrol speelde. De zilverkleurige stokken wer den omhoog gegooid en vlie gensvlug met de hand gedraaid. De eerste rijen van het publiek bukten soms, omdat de stokken niet altijd op de geplande plaats neerkwamen. Deze twirlgirls le verden zo een belangrijke bij- drageaan de gemoedelijke sfeer van Ja avond. daag stelt de recherche een na der onderzoek naar het incident in. Een ingeslagen ruitje en de aan wezigheid van brandend materi aal dulden erop dat indringers de winkel in de fik hebben gezet. De winkelier wist gisteren nog niet of de indringers spulten hebben weggenomen. Schiedam Burge meester Reinier Schee res voelt veeï voor het idee politie-assistenten in dienst te nemen bij het overbelaste Schie damse politiekorps. Hij zei dat in antwoord op vragen van CD'er Cees Krommenhoek, die bij de algemene beschou wingen in de gemeente raad aandrong op de vorming van burger wachten. Scheeres wit van het idee van de Centrumdemocraat niets weten. „Ik vind burgerwachten vol strekt- uil den. boze", zei hij. „Daar is geen controle op en dat leidt ertoe dat mensen het recht in eigen hand nemen". Later tij dens de driedelige sessie zei Krommenhoek dat hij abuis was geweest en stadswachten had be doeld. „Ik zie meer in het fenomeen po- iitie-assisient", zei de burge meester. Een pölitie-assistent is iemand die eenvoudige toezicht houdende taken kan uitvoeren. De invoering van die functie is bij het Schiedamse korps in on derzoek. Zoals bijna alle korpsen in het westen des lands kampt ook de Schiedamse politie al geruime tijd met een nijpend personeels gebrek, waaronder de zichtbare aanwezigheid van de politie op straat lijdt. Momenteel zijn er twintig vacatures. „En er ziin taken bij de politie", zegt hoofdinspecteur Cees Buy- nink, „die niet per se gedaan hoeven te worden door hoog op geleid en duur betaald perso neel". En daar komt de politie assistent om de hoek kijken: een agent met beperkte bevoegdhe- den. Het ministerie van Binnen landse Zaken zou toestemming willen geven mensen in die functie boven de korpssterkte aan te nemen. Buynink hoopt zijn onderzoek naar het inlijven van assistenten bij de politie komend voorjaar af te ronden. Zo ver als de politie Rotterdam, die al heeft gezegd volgend jaar honderd assisten ten te willen aannemen, is Schie dam nog lang niet. SchiedamDe gemeenteraads fractie van Groen Links vindt het ongepast dat onlangs een Amerikaans militair transport schip toestemming heeft gekre gen af te meren in de Wiltonha- ven. Het schip was in Schiedam op doortocht naar de Golf. Bea Oomens en Jolte Hakkert plaatsen in schriftelijke vragen aan burgemeester en wethou ders enkele kritische kantteke ningen bij de aanwezigheid van het Amerikaanse schip, waaruit een daad van oorlogsvoorberei ding zou spreken. Groen Links is fel gekant tegen milita(re interventie in de Golf. De partij vindt dan ook dat Schiedam op geen enkele ma nier het idee mag voeden dat ge wapend ingrijpen onvermijde lijk is. Dat zou in dit geval wel zijn gebeurd. Oomens en Hakkert willen van het college van B en W weten of zij op de hoogte waren van de komst van het transportschip en of de gemeente toestemming heeft gegeven voor het afmeren- Bovendien willen zij weten of de gemeente zeehavengelden in re ening heeft gebracht Als dat is gebeurd dan zou dat geld moeten worden gebruikt voor het ge meentelijk vredesbeleid, menen de twèWèraadsleden. Vlaardingen FIT Telecom gaat de telefooncentrale aan de Churchillsingel in 1992 moder niseren en mogelijk overbren gen naar een andere lokatie. De oude Vlaardingse centrale wordt verkocht Van verschillende zijden is be langstelling getoond voor de oude centrale, waarop 12.000 te- lefoonnumers zijn aangesloten. Een van de gegadigden is het ge meentebestuur van de Hongaar- - se stad Kiskunhalas, Burgemeester Zoltan Toth heeft vorige week met PTT Telecom in Vlaardingen gesprekken over overname gevoerd. Volgens de Hongaren is de transactie zo goed als rond, maar de PTT zegt •dat cr nog niets is besloten. „Er zijn ook andere kandidaten in beeld". In Hongarije bestaat grote be hoefte aan telefoontoestellen en schakelapparatuur. Het Hon gaarse telefoonnet is slecht ont wikkeld. Wil de omschakeling naar een markteconomie in het voormalige communistische land kans van slagen hebben, dan is goede communicatie een absolute voorwaarde. Vlaardingen Een 45-jarige man is vrijdagavond voor een koffiehuis op de Schiedamseweg aangehouden op verdenking van poging tot doodslag. De man had bij een ruzie zijn 38-jarige te genstander neergestoken. Het slachtoffer werd met een steek wond in het rechterbovenbeen opgenomen in het Holy-zieken- huis. Voor hetzelfde koffiehuis wer den die nacht twee mannen van 28 en 36 jaar mishandeld. Zij za gen op het trottoir een niet afge sloten fiets liggen en raapten die op. Op dat moment stormden drie bezoekers het koffiehuis uit en begonnen op de mannen in te slaan. Het tweetal raakte licht fewond en één van de twee wam meteen gescheurde jas uit de strijd. Vlaardingen De politie heeft vrijdag in een weiland naast Rijksweg 20 twee schapen die door een hond waren gebeten -met enkele pistoolschoten uit hun lijden verlost. De hond had al twee schapen doodgebeten en één schaap werd de sloot inge jaagd en verdronk. Toen de politie het wrede tafe reel in het oog kreeg was de hond juist doende een schaap, dat hij had gevangen, dood te bij ten. De hond werd verjaagd en. kon na een achtervolging in Maassluis worden gevangen. Vlaardingen Een 40-jarige Kaapverdiaan moet na een on geluk op de ms Evmar in de Vlaardingse Vulcaanhaven een kleine teen missen. De man liep zondagmiddag in de machineka mer van het schip met een blik te sjouwen toen het hengsel brak. Het blik viel op zijn voet, waar aan hij slechts een slipper droeg. De verbrijzelde kleine teen werd in het Holy-ziekenhuis geampu teerd. Vlaardingen Kunstenaar John Kormeling. ontwerper van het omstreden neon-kunstwerk op de bibliotheek, het PTT-kan- toor en de ouderen flat in de Waalstraat rekent erop dat zijn creatie alsnog wordt geplaatst Hij verwacht dat zowel de com missie voor de bezwaarschriften als de Raad van State de tegen standers van zijn schepping in bet ongelijk zal stellen. Nadat de gemeenteraad in maart de plaatsing van de tekst 'De ne gende van OMA'op de ouderen- flat van de hand had gewezen zijn ertussen de gemeente en de advocaat van de kunstenaar on derhandelingen op Rang geko men over de afwikkeling van de zaak. De gemeente ging er tot dusver re van uit, dat de kunstenaar af te kopen viel. In de laatste brief beeft zijn advocaat echter laten- weten, dat Körmeling vertrou wen heeft in de uitspraken van zowel de gemeentelijke commis sie van de bezwaarschriften ais de Raad van State. Zijn die uit spraken voor hem gunstig,dan is hij van plan onverwijld tot plaat sing van de neonletters over te gaan. De gemeente zou dat dan alleen nog kunnen verhinderen door een kort geding aan te spannen. Kormelings vastberadenheid plaatst de gemeenteraad ook voor een politiek dilemma. De raad ried het college in een moue vorig jaar af de neonletters te la ten plaatsen. Als Körmeling daar toch toe over gaat eti de raad houdt vast aan de motie, dan moet er een nieuwe motie worden ingediend: een van wan trouwen tegen de wethouder-^ culHur, Arij Maarieveld-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1