Winkeliers bepalen kansen Centrale As Racisten spoorloos Meerderheid bewoners PLN-flats wil snel weg Groot onderhoud voor 132 flats Cafés verwachten duizenden klanten Kinderopvang en kunstenaars onder één dak VIAAR0IN6S DABBLAO SGHEEOAMSE CQURANÏ NIEUWE WATERWEG COURANT Optimisme WEGENS HEROPENING GESLOTEN? WEGENS l£ t''0T£N 'Vervalkan nog worden gekeerd' Studio Express Pasfoto's met kwaliteits garantie IbtoWren Meisjes naar MTS Discriminerende leuzen schokken Schiedam-Zuid Klanten postagentschap dreigen met harde actie Gemeente 'vergeet' verzet tegen A 4 Verpleegzorg in Frankeland Inbrekers aangehouden Pont verdient aan mooie zomer Aanslag op j kerstboom wnmwiG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen, Telefoon: O TO-4343229,4352066.4350557 - sportredactie: 4345205. Telefax: 010^349754, WOENSDAG 19 DECEMBER 1990- PAGINA 13» Vlaardingen De modernise ring van het Vlaardingse win kelhart valt of staat met de me dewerking van de winkeliers op het Liesveld. Dat stelde direc teur A.D.J.G. van Dam van Mul- ti Vastgoed gisteren na de onder tekening van het contract tussen de projectontwikkelaar en de ge meente Vlaardingen. De zakelij ke partners willen de komende jaren tachtig miljoen gulden in vesteren in het Vlaardingse win kelhart. Multi en het gemeentebestuur richten zich in hun plannen vooral op wat zijzelf de zoge naamde Centrale As noemen. Hiermee doelen zij op de winkels onder het Liesveldviaduct. Met gemoderniseerde winkels, een overdekt viaduct, een super markt, woontorens en kantoor ruimtes proberen de gemeente en Multi de verloren populariteit van het Vlaardingse winkelhart te herwinnen. Voordat de opknapbeurt een feit is, zullen Multi en de gemeente een dertigtal winkeliers op het Liesveld van de noodzaak van de operatie moeten zien te over tuigen. De gevolgen voor deze middenstanders zijn ingrijpend, want zij moeten hun handel in ieder geval tijdelijk verplaatsen. De betrokken winkeliers krij gen een voorkeursbehandeling bij de indeling van het nieuwe winkelcomplex, maar 2ij zullen hogere huren moeten betalen. Nu betalen de meeste winkeliers tussen de 150 en 300 gulden per vierkante meter winkelopper vlakte. In de toekomst zal dit be drag voor de huidige huurder oplopen tot 375 gulden per vier kante meter. Nieuwe gegadig den gaan in de plannen van Mul ti minimaal 450 gulden'per vier kante meter betalen. „Het is nu onze taak om het ver trouwen van de winkeliers te winnen", vertelt directeur Van Dam, die verwacht dat het gere habiliteerde winkelcentrum meer kopers zal aantrekken. „375 Gulden voor het nieuwe centrum is uitermate weinig", zegt hij met veel gevoel voor koopmanschap. Het optimisme van Multi wordt gedeeld door het Vlaardingse college. De gemeente investeert zelf tien miljoen gulden in de ir»- fra-structuur en de nieuwe par keergarage aan de Joubertstraat, Wethouder John Ranshuijsen (financiën) denkt dit geld voor een belangrijk deel terug te ver dienen door een hogere op brengst uit erfpacht. 1 Een ander onderdeel van de overeenkomst tussen de ge meente en Multi behelst de ver koop van de winkels, die op dit moment in bezit zijn van het Ge meentelijk Woningbedrijf. „Dé verkoop aan Multi is niet nadelig voor de financiële positie van het woningbedrijf", zegt John Ranshuijsen cryptisch. De wet houder wil niet zeggen hoeveel geld er met dit onderdeel van de transactie gemoeid is. Commercieel directeur G.M.M. Hendriks van de Goudse projec tontwikkelaar acht de ingreep nodig om de in Vlaardingen aan wezige koopkracht voor de ha- ringstad te beschermen. Wet houder Agnes van Ardenne gaat in deze redenering nog een stap je verder; volgens haar is de in greep noodzakelijk om de positie van Vlaardingen op de regionale winkelmarkt te versterken. „Van Vlaardingen gaat in de re gio nog immer een grote aan trekkingskracht uit", weet de wethouder uit een recent pas- san ténonderzoek. „Het is zaak deze positie in de toekomst ver der te versterken". Voorlopig is de vraag of de mid denstanders op het Liesveld be reid en in slaat zijn de hogere buursom op te hoesten. De laat ste jaren hebben 2ij door de toe nemende concurrentie van win kelcentra als De Loper en de Ko ningshof in Maassluis een groot aantal klanten zien vertrekken. De slag met concurrerende cen tra kan nog groter worden als Schiedam over enkele jaren eveneens met een prestigieus winkelhart op de proppen komt Vemieuwing,of niet, vast staat dat de middenstand de komende jaren moeite zal hebben de Wan ten naar het Liesveld te trekken. „Wil het project slagen, dan moeten we snel zijn", loopt Ranshuijsen op de gesprekken met de betrokken winkeliers vooruit. „Als het te lang duurt zouden de omstandigheden zich kunnen wijzigen Multi en de gemeente willen binnen zes maanden tot een ak koord komen met de betrokken winkeliers. Mochten teveel win keliers dwars liggen, dan is het niet uitgesloten dat de ambitieu ze plannen worden afgeblazen. De openstelling van winkels in Schiedam staat ter discussie. De Tweede Kamer bedacht recent dat de brandersstad een leuke proefgemeente zou zijn om te experimenteren met flexibele winkeltijden. Ja, stel den Kamerleden van de PvdA voornee, riep PvdA-burgemeester Relnier Scheeres van Schiedam die de middenstand juist aanvoelde. Het plaatselijke argument is dat verschillende winkeltijden tot chaos kunnen leiden: de ene zaak '6 och tends gesloten en tot 's avonds iaat open, de ander omgekeerd. Dus, zo zien de winkeliers al voor zich, we ten de ktanten niet meer waar zij aan toe zijn en dat is geen goede zaak. Maar de'chaos' lijkt toch al in het win kei bestand tezljn geslopen. „Wegens heropening gesloten", meldt de zer dagen een eigenaar aan de Parkweg doodleuk. Hoe bedoelt u? Inderdaad moet je om iets te Kunnen her openen het natuurlijk eerst sluiten, anders ben je helemaal overbodig bezig. Maar of Village nu wegens slui ting open is of wegens lunchpauze juist aanwezig, valt voor geen klant te zeggen. Vlaardingen Meer dan de helft van de bewoners van de PLN-flats in de Vlaardingse Westwijk, in de omgeving van de Professor Kutgerstraat en de Dr. Wiardi Beckmansingel, wil verhuizen. Van de mensen die nog geen jaar in de buurt wonen wil meer dan de helft alweer weg. Dat blijkt uit een onderzoek van het bureau OTB. Volgens het bu reau kan het verval van de buurt nog worden gekeerd, maar dan moeten er wel snel ingrijpende maatregelen worden genomen. De bewoners van de PLN-hui- zen hebben tal van klachten, blijkt uit de enquête die OTB heeft gehouden. Zij vinden de kwaliteit van de woningen slecht, klagen over vocht en tocht, vandalisme, smerige en trees en trappenhuizen en ver vuiling van de omgeving. Omdat een grote opknapbeurt wordt voorbereid heeft het Gemeente lijk Woningbedrijf het onder houd op een laag pitje gezet- Dat heeft tot gevolg dat de bewoners klagen, dat de buurt achteruit gaat Een verhuizing naar het PLN- eomplex is zelden een bewuste keuze, blijkt uit het onderzoek. Van 77 procent van de nieuwe huurders was een huis in die buurt in de Westwijk niet de eer ste keuze. Negentig procent zei het aanbod alleen geaccepteerd te hebben, omdat zij dringend een huis nodig hadden en geen alternatief zagen, In 2989 kwa- men 126 van de 780 huizen leeg. Die moesten bijna allemaal twee keer of meer worden aangebo den, voordat er een nieuwe huurder was gevonden. Ondanks de kritiek van de be woners is het verval in het PLN- complex volgens het onder zoeksbureau nog niet drama tisch. De flats bevinden zich vol gens OTB wel in een 'vervalspi- raal'. maar de situatie is volgens het bureau nog niet hopeloos. Leegstand komt nog niet op gro te schaal voor en de wijk is vol gens het rapport niet gecrimina liseerd. Wel geven veel recente verhuizers aan dat zij de PLN- flats vanwege het vandalisme de rug hebben toegekeerd. Hei Gemeentelijk Woningbe drijf heeft onlangs een Inventa risatie gemaakt van de techni sche staat waarin de woningen zich bevinden. Op basis hiervan zijn reeds plannen gemaakt om het complex te verbeteren. Los van deze ontwikkeling heb ben de bewoners hun wensen bij het onderzoeksbureau op tafel gelegd. Bij de opknapbeurt blij ken de bewoners het meeste be hoefte te hebben aan het op knappen van de entree en bet trappenhuis. In de woningen zelf pleiten zij voor het aanbren gen van warmte- en geluidsiso latie. Het verbeteren van het sa nitair, de ventilatie en het keu kenblok staan, eveneens op het verlanglijstje. Polaroid i Hoogstraat 104-106. 5cft*t}am j Tel 010-4266720 Maassluis Half januari wordt een begin gemaakt met het groot onderhoud van 60 maisonette- woningen aan de Mgr. Bekkers laan. In juli neemt het Gemeen telijk Woningbedrijf vervolgens 72 etagewoningen aan de Nico- laas Beetsstraat, de P.A, de Ge- nestetstraat en het Reviusplein onder handen. De opknapbeurt in de twee complexen gaat in to- Schiedam Het aantal meiges dat een technische opleiding volgt is procentueel nog steeds klein, maar het Regionaal Tech nisch College (de voormalige Rijmond-MTS) blijft verwoede pogingen ondernemen om ver andering in dat beeld aan te brengen. Zo hebben vandaag twintig meisjes van de mavo en havo op de MTS kennis gemaakt met het technisch metier. taal 3,1 miljoen gulden kosten. Deze maand hebben alle 7200 huurders van het Gemeentelijk Woningbedrijf een exemplaar van De Woonwijzer in de bus ge kregen. Het informatieblad kon digt een grootscheepse wijziging bij het woningbedrijf aan. Met ingang van januari is hel bedrijf overgestapt op een nieuwe orga nisatiestructuur- Daarnaast wordt onderzocht of de grootste verhuurder in Maassluis kan worden losgekoppeld van de ge meente. Verzelfstandiging zou het GWB de kans bieden slagvaardiger te opereren. Dat wordt in de nabije toekomst bittere noodzaak door het langzaam maar zeker dicht draaien van de subsidiekraan bij de overheid. In de nieuwe orga nisatie zouden behalve de ge meente Maassluis en het wo ningbedrijf, ook de huurders vertegenwoordigd moeten wor den. Het onderzoek naar privati sering zal naar verwachting eind maart zijn afgerond. Schiedam De kalkers van ra cistische leuzen die al verschil lende keren de Groenelaan en omgeving hebben besmeurd, zijn nog steeds spoorloos. On danks een uitgebreid onderzoek is de politie er niet in geslaagd de daders te achterhalen. In de wijk deed het gerucht'de ronde dat de politie over aanwij zingen beschikte dat de daders uit De Gorzen komen. Politie woordvoerder Jan van Hoff spreekt dit echter tegen. „We hebben niet het flauwste ver moeden waar we moeten zoe ken". Toch wordt er in Schiedam-Zuid rekening mee gehouden dat de kliederaars uit de eigen wijk ko men en geen 'lastpakken van buiten* zijn, zoals aanvankelijk werd gehoopt „Te vrezen valt, dat de geschiftelmgen in ons midden wonen", schrijft bet be stuur van de bewonersvereni ging in haar blad De Gorzette. Sinds de eerste actie in septem ber. toen gevels, auto's en win kelruiten op en rond de Groene laan bet doelwit waren, zijn in De Gorzen herhaaldelijk racisti sche leuzen aangetroffen. De be wonersvereniging en verschil lende winkeliers zijn naar de po litie gestapt. Zij vinden dat de zaak tot op de bodem moet wor den uitgezocht. De politie heeft de handschriften op de muren gefotografeerd en zorgvuldig onderzocht. Het onderzoek heeft nog niet tot aanhoudingen ge leid. De wijk heeft geschokt gerea geerd op de tekenen van buiten- fanderhaat. Bij sommige bewo ners werd een jodenster op de voordeur geplakt met een taaie substantie die moeilijk te verwij deren was. Het Chinese restau rant Golden Dragon werd be klad met de leuze dat alle Chine zen het land uitmoeten. Verschillende inwoners van De Gorzen hebben bijna huilend hun gevel staan boenen om de discriminerende teksten te ver wijderen, meldt de Gorzette, Eén bewoner reed een dag lang met zijn auto door de stad en be merkte pas bij thuiskomst dat de wagen was beklad met een hoogst onfatsoenlijke kreet. De man schaamde zich dood. Hij was bang, dat iedereen hém erop aan zou kijken, „Hitleriaans, en van een vol strekte achterlijkheid", is het commentaar van de bewoners vereniging op de racistische kre ten in de wijk. De vereniging noemt de daders 'ongeneeslijk gestoord'. Beweringen dat de daders, wei eens afkomstig kunnen zijn uit het enige tijd geleden gesloten jongerencentrum De Dijk aan de Westfrankelandsedijk wor den door de vereniging niet erg geloofwaardig geacht. „De jon gerenwerker staat juist bekend als grote anti-racist. Bovendien kennen we veel bezoekers van De Dijk', die absoluut geen discri minatie in de zin hebben". iiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiriiHiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiniiiiiiiinjifiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiPiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiifiiHiiiiiiiiiiimiHiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiniiiiniiiiiiirriHiiuiiJiuiiiiiHiiiiiiiriiHiiiiiHiiiiiimi Schiedam Meestal noemt men het evenement de kerst- jazznight, maar bij gebrek aan jazzbands noemen de caféba zen in de binnenstad hun mu ziekfeest dit jaar maar de Schiedamse Horeca Music- night. De opzet blijft verder hetzelfde: aanstaande zondag 23 december bieden zestien ca fés levende muziek. Hoe het evenement ook wordt genoemd, met de muzieknacht voor de kerstdagen trachten de horeca-ondernemers het suc ces van de jazznight tijdens de Brandersfeesten te evenaren. Tijdens dit evenement was het in september zó druk, dat dui zenden muziekliefhebbers de* avond op de stoep in plaats van in het café doorbrachten. Omdat de meeste etablisse menten op reguliere zaterda gen al niet te klagen hebben over belangstelling vindt de muzieknacht dit jaar op een zondag plaats. Veel Schiedam mers hebben de dag erna vrijaf, redeneert de organisatie. Daar om verwachten zij ondanks de verplaatsing naar de dag des Heren geen terugloop in de be langstelling. Hoewel het jazzgehalte lager ligt dan in andere jaren kun nen de liefhebbers toch nog wel op verschillende lokaties terecht, Zo brengt Podium Ro nald Abrams op de bühne en presenteert café Proosje Janice Lakers. Ook De Unie, Het Weeshuis en het nieuwe café Try-Out in de Passage houden met respectievelijk Rob van Ba vel Quintet, The Jazz Rab bits en Trio Doreen vast aan de jazztraditie. In de resterende etablissemen ten kan men terecht voor zeer uiteenlopende genres. Van bandartiesten als Wim Dalmee in 't Vierkantje tot een geheim zinnig optreden van The Mys terie Guest in café De Knipoog. Ook funk-' en rockbands ma ken deze zondag hun opwach ting in de cafés, waarvan de meeste zich op of in de directe omgeving van de Hoogstraat bevinden. Begint de muzieknacht 's avonds om een uur of negen, als voorafje biedt de Schiedam se drummer Kees van Krugten een georganiseerde jamsessie in De Unie, Vanaf vier uur maakt Van Krugten muziek met onder andere Michel van Schie (bassist bij Candy Duf fer), de toetsenist Erwin Hor- weg, gitarist Egon Verhoeven en Cees ten Dam. Deze alt saxofonist staat bekend als de Nederlandse David Sanborn. Met 1500 handtekeningen verlaat PTT- directeur Damshuiserhet postagentschap aan de Voorstraat. BeheerderJan Middendorp kijkt toe. Vlaardingen Het postagent schap van Jan Middendorp aan de Rozenlaan in Ambacht moet open blijven. Dat vinden veront ruste bewoners van de Vlaar dingse wijk. Om PTT Post te la ten zien dat het hen ernst is heb ben zij 1500 handtekeningen op gehaald. De actievoerders krijgen steun van Ambachter en wethouder Arij Maarleveld, Hij overhan digde gistermiddag de handte keningen aan M.A. Damshuiser, waarnemend directeur van de PTT in Vlaardingen. PTT Post wil in 1904 een nieuw soort kantoren openen, die de klanten vooral kwaliteit moeten bieden. Maar een voorwaarde is een voldoende aantal lokethan- delïngen. Het postagentschap in Ambacht voldoet, zoals nog een aantal andere vestigingen,in de Waterweg-regio, niet aan die voorwaarde en wordt daarom met sluiting bedreigd. De verontruste bewoners willen het postagentschap graag behou den, vooral omdat in de wijk een froot aantal ouderen woont, ►oor de afsluiting van Emaus, Voorstraat en Anthony Knot- - /t.1,r-v„r-Hart 4 ttiranlf atp- »c*ü-hnnl Wprktpn. Vlaardingen De leegstaande en deels uitgebrande Van Houte- school aan de Curapaolaan wordt gesloopt en vervangen door een nieuw gebouw voor kinderopvang en kunstenaar- ateliers. Het gebouw kan al eind volgend jaar klaar zijn. Het gaat ruim 1,7 miljoen gulden kosten. De raadscommissie voor sociaal- cultureel werk en vrouwen emancipatie in Vlaardingen heeft zonder ernstige tegenwer pingen te maken ingestemd met dit plan. Alleen de gelegenheids combinatie kinderopvang en ateliers wekte hier en daar be vreemding. Maar de politiek is het eens met wethouder John Ranshuijsen dat de gemeente op deze manier inéén klap twee nij pende problemen oplost. De stichting Kinderopvang Vlaardingen, die in februari van start gaat als stedelijk bureau, was al geruime tijd op zoek naar een eigen pand. De Curatjaolaan biedt die gelegenheid: de stich ting kan er de gehele beneden verdieping tot zijn beschikking krijgen. Behalve drie groeps- ruimten, kan er een kantoor, een peuterspeelzaal en een lokaal voor het gastouderproject wor den ingericht Ook een aantal Vlaardingse kunstenaars is dankzij dit bouw plan eindelijk uit de ruimtepro blemen. Op de bovenverdieping is ruimte voor tien twaalf ate liers. Dat aantal is afhankelijk van het vloeroppervlak dat vo gelvereniging Icarus eventueel in het nieuwe gebouw wil huren, Icarus had, tot de Van Houte- school in juni dit jaar deels af brandde, een lokaal in het ge bouw in gebruik. Sindsdien moeten de vogelvrienden rich behelpen met noodonderko- mens. Hetzelfde geldt voor de kunstenaam die in de Van Hou- tesehool werkten- Een andere voormalige huurder, de Marok- kaanse Vereniging, keert niet te rug naar de Cura?aolaan. Die heeft onderdak gevonden- De nieuwbouw kan worden be taald uit de verzekeringspremie die na de brand werd uitge keerd, uit het geld dat voor de kinderopvang was gereserveerd, uit het fonds van de stadsver nieuwing en uit de verwachte huuropbrengst tenbeltsingel is het voor hen moeilijk andere PTT-kantoren te bereiken. „Ruim 25 procent van de 1500 handtekeningen komt van men sen ouder dan 65 jaar. Voor hen is sluiting van het agentschap een onoverkomelijk probleem", zei Arie Ouwendijk. secretaris van de actiegroep Behoud Post kantoor Ambacht. Mocht de PTT toch tot sluiting overgaan, dan kan het bedrijf in 1993 'hardere acties' verwach ten, Twee dames van de om vangrijke supportersschare van Jan Middendorp ondersteunden Ouwendijk5 woorden met bor den, waarop kreten prijkten als 'Onze Jan in de WW. daar doen wij niet aan mee'. Damshuiser toonde begrip voor de actie van de bewoners, maar hij kon niet beloven dat het agentschap niet tenonder zou gaan aan het beleid van de PTT. Wei zegde hij toe de handteke ningen door te sturen aan de ai- gemeen directeur van de PTT, A.J. Scheepbouwer. Vlaardingen Burgemees ter en wethouders van Vlaardingen hebben een brief aan het bewonerscomi té Vlaardingen tegen de A 4 (rijksweg 19) moeten inslik ken. In de brief melden B en W, dat zij na aanvankelijk ver zet akkoord gaan meL de snelweg langs Holy-Noord, maar dat zij bij het ministe rie van verkeer en water staat zullen aandringen op maatregelen die de overlast voof bewoners van de wijk zo veel als mogelijk beper ken, Maar van de raadscom missies voor verkeer en ver voer en voor volksgezond heid en milieu mag het epis tel zo de deur niet uit. De brief is in strijd met een motie van Groen Links, die de gemeenteraad op 6 no vember 1989 aannam. Met die motie sprak de raad uit, dat de gemeente zich met. alle mogelijke middelen moet verzetten tegen de aanleg van de nieuwe rijks weg. BenW hebben nooit geloofd dat zulk verzet re sultaat zou hebben. Maar dat is volgens de raadsleden nog geen reden nu zonder meer akkoord te gaan- De brief van het comité Vlaardingen tegen Rijksweg 19. waarop de gemeente moet antwoorden, dateert al van tien maanden terug. Meestal worden actiegroe pen boos als zij zo lang op antwoord van ae gemeente moeten wachten. Zo niet het bewonerscomité. Dat wil met liefde nog een tijdje wachten op de brief van de gemeente, als dat maar leidt tot meersteun voor hun ver zet tegen de rijksweg. „Wij zijn hier heel erg blij mee", 2egt woordvoerster Coby de Groot. Schiedam Huize Frankeland 'gaat het dienstenpakket uitbrei den met verpleeghuiszorg. Het Schiedamse bejaardentehuis kan deze service in het vervolg bieden aan 85 van 'haar bewo ners dankzij een subsidie van de Ziekenfondsraad. Frankeland heeft daarvoor 300.000 gulden op jaarbasis gekregen, -• Frankeland gaat ih dit project samenwerken met het Vlaar dingse verzorgingshuis Het Zon nehuis. Het grote voordeel voor de betrokken bewoners van Frankeland is dat zij om gebruik te kunnen maken van de nieuwe vorm van zorg, niet hoeven te verhuizen. Zij kunnen gewoon in hun eigen appartement blij ven. Het Zonnehuis heeft ook voor andere verzorgingshuizen uit de regio, waarmee wordt samenge werkt, een dergelijke subsidie aangevraagd bij de Ziekenhuis- Vlaardingen—Afgelopen nacht heeft de politie in de Haven straat twee inbrekers aangehou den. De mannen, 18 en 21 jaar oud, hadden een breekijzer- bij zich. Daarmee hadden ze gepro^ beerd in de steeg naast de voor malige sociëteit DAT een zijdeur te forceren. Een omwonende, die de mannen aan het werk zag, waarschuwde de politie. Die rekende het twee tal in. Op het bureau bekenden ze al snel dat ze inderdaad op hef dievenpad waren geweest Maassluis De mooie zomer heeft de pont tussen Maassluis en Rozenbü rg geen windeieren ge; legd. Veel recreanten zochten het Brïelse Meer en de verder gelegen Zeeuwse en Zuidhol; landse wateren op en lieten zich door het véer overzetten. De op; brengsten, geraamd op 2,9 mik joen, kwamen 115,000 guided hoger uit. Vlaardingen Gisteravond woedde in Vlaardingen de eerste kerstboombrand in de laatste maand van 1990. Niet een opslagplaats van een han delaar moest het ontgelden, maar de kerstboom voor net stadhuis op de Markt. Onbekenden gooiden eeni mo lotovcocktail onder de hoge den, die daar sinds eind vori ge week staat. De boom vatte onmiddellijk vlam, maar be woners van de Markt snelden toe om het vuur te blossen- Met enkele emmers water konden zij voorkomen dat de boom helemaal in vlammen op ging. De politie is de daders nog niet Op het Spoor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1