Marjolein wil graag werken Toch zendmast in Maassluis De grote buur is niet angstwekkend' tijd buiten gébruik Brede brug slaat deuk in coalitie SP pleit voor beperkt pakket VLAARBINGS DAGBLAD SGHliDflMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT OP DE DREMPEL (1) Veer korte f mag tijdelijke voorziening treffen aan Troelstraweg Ook jeneverstad wil alcohol minderen MOOI WARM smeden i ifliiiili Duitse minister pleit voor investeringen in Oost-Europa Politie redt vrouw met bezemsteel Kipspecialiteiten ChkkiKinq WUIRWHS Regionale redactie: Brede Havenstraat fi .1131 RrmM^inT- Pn-ffau- innn ntn r i ui Po-tbus4006,3130KAVlaardingen. Telefoon:010-^343829,4352066.43S0557snoT^^:4345208.Telete010-4349754. DONDERDAG 20 DECEMBER PAGINA 17 door PETER DE LANGE Schiedam „Niet doen Ricky, haal dat papiertje uit je mond!", roept Marjolein van Schendelen gealarmeerd. Haar zoontje gooit het propje op de grond, klautert de trap' op en laat zich op z'n buik naar beneden glijden. Ricky, laat dat!", gilt Marjolein. „Je moet hem constant in de ga ten houden", zegt ze, „Ik ben 's avonds soms zo moe dat ik al om zeven uur uitgeput op de bank plof'. Niet dat ze zich over haar lot beklaagt Ze is dolblij met haar zoontje. Alleen: aan an dere dingen komt ze niet goed toe. Tweeëneenhalf is hij nu. Over anderhalf jaar gaat hij naar school. Misschien krijgt ze dan meer tijd voor zich zelf. En voor een baan. Bij de term bijstandmoeder loopt Marjolein van Schendelen (22) food aan. „Dat vind ik zo'n rot woord! Dan ben je meteen zo'n floddermoeder. En zo voel ïk me niet Ik ben een moeder die nog geen werk heeft, maar die dat wel graag wil krijgen". Marjolein volgt oij No Problem een in ha al cursus. Bij het leer- /werkproject in de Passage in Schiedam bereidt ze zich voof op een nieuwe toekomst Zij is door persoonlijke omstandigheden tijdelijk tussen wal en schip ge raakt maar niet van plan die toestand langer te laten duren dan nodig is. ,,'TuurIijk ben ik bhj dat er zoiets als een uitkering bestaat maar ik heb toch liever werk". Doodzonde Zolang Eicky veel van haar tijd opeist, zit een baan er niet echt in. „Je zit altijd met het pro- bleem oppas". Tijdens haar leer tijd bij No Problem wordt zoon lief opgevangen in vrouwenhuis Barrika. Of ze neemt Ricky mee naar de Passage. Hoe het straks moet, als ze weer werk heeft, weet ze nog niet. „Dat ligt onder meer aan je sala ris. Voor opvang in een dagver blijf ben je tenminste 65 gulden per maand kwijt. Als je al een plaats krijgt, want er is een wachtlijst van twee jaar. 2e ra den je aan je kind al- tijdens de derde maand van de zwanger schap te laten inschrijven. Een oppas nemen zou jk ook we] wil len. Alleen: wat kost dat? Zoiets kan alleen als je redelijk ver dient". Drie ochtenden per week volgt Marjolein lessen bij No Problem, 's Maandags doet ze taal, *s dins dags rekenen. De donderdag is Wat gebeurdeer afgelopen jaar? Watheeft 1991 in petto? In een korte sene verhalen praten inwoners uit het Waterweggebied over gebeurtenissen in het afgelopen jaar: dingen van 'gisteren' met invloed, op 'morgen'. Uitde actualiteit van 1990 zïjn zes on derwerpen gekozen, die de gemoederen voorlopig nog wel be zig zullen houden. Aan bod komen de stadsvernieuwing (de Schiedamse wijk Nieuwland), werkgelegenheid als sociale vernieuwingsproject, het jongerenwerk, de sterke opkomst van D66 in de drie steden, de dreigende sluiting van postkanto ren en -agentschappen en de eerste school met de koran, de Schiedamse EI-Furkan. Vandaag deel 1: hoe kom je aan een baan als je werkloos bent? gereserveerd voor thema-och tenden. „Meestal komt er dan ie mand praten over een bepaald beroep. Of één bepaald onder werp, zoals Eigen lijf. Dat gaat dan over hygiëne, lijnen, of wat je aan een of ander kwaaie kan doen. Er was ook een dokter bij, om het allemaal uit te leggen. Volgende keer gaan we asserti viteit doen. Dat je leert 'nee' te zeggen, leert voor je eigen me ning uitte komen". Mensonterend „Zal wel weer niks zijn", dacht Marjolein, toen ze een paar maanden geleden via de sociale dienst een folder'van No Pro blem in de bus kreeg. Maar ze ging er toch een kijkje nemen. En het beviel haar goed. „Een hartstikke leuke sfeer. Je haalt je kennis op en je leert een hoop mensen kennen en hoe je met ze om moet gaan. Dat is toch veel beter dan binnen zitten?" Zelfs in de lessen Nederlandse taal heeft Marjolein plezier. Op school moest ze^daar niets van hebben. „Dat was stampen, daar kan ik niet tegen. Die druk, die plicht. Ik denk dat veel jonge mensen daar op afknappen. Doodzonde, want je merkt hier dat het ook anders kan. Niet dat ik nou zo vreselijk benieuwd ben of je iets rnet een d of met dt schrijft, maar het is wél handig om te weten. Je kan op je werk geen brief schrijven die stikt van de taalfouten. En het stomme is, je weet die dingen allemaal nog wel van school, maar je bent ze gewoon vergeten. Hier frissen ze je hoofd op. De douche erop en spoelen maar". Marjolein is nu vijf jaar van school. Na de Ihno, de voormali ge huishoudschool, deed ze een beroepsopleiding. Agogisch werk. „Een beetje mensont erend", vond ze die sector. „Ik wilde met kinderen werken. Toen er geen stageplaats voor' me te vinden was, zeiden ze: 'Dan ga je toch iets met bejaar den doen? Dat zijn ook net kin deren'. Nou ja". Marjolein en haarzoontje Ricky kunnen het bij No Problem uitstekend vinden met de kinderen van andere cursisten, zoals JeffryEder (rechts). - - vanannere Winkeltje Ze deed wat werk voor uitzend- bureau's en kwam tenslotte te recht in een 'kaasnootkipvlees- warenwinkeltje', en dat was leuktotdat de zaak van eigenaar verwisselde. „Toen kwam ik op straat te staan. Maar ik was wél in verwachting". Na de scheiding besloot ze dat ze niet de rest van haan leven thuis wilde blijven. „Dan ga je zitten wachten tot Ricky uit school komt, En voor de rest zie je al leen de muren. Ik moet er niet aan denken". In januari gaat Marjolein met No Problem-leidster Marieke Gels uitzoeken of een oriëntatiecur sus administratie iets voor haar is. Want 2e wil hetliefsteen kan toorbaan, de winkel ziet ze niet meer zitten. „Op kantoor kan je je werktijden een beetje zelf be palen, en je hoeft niet op zater dag en op koopavond te werken. In verband met Ricky is dat wel zo fijn". Haar ideaal: „Een leuke baan en een leuk salaris. Dat hoeft heus niet meteen 400, 500 gulden meer te zijn dan nu. Als ik maar meer overhou dan nu, met de op pas en zo erai Zodat ik wat kan sparen voor de vakantie en mooie spulletjes voor in m'n huis kan kopen. En een zakcentje voor Ricky apart kan leggen, zo- da t-ie later eventueel kan gaan studeren als hij dat wil. Want zo veel geld hebben ze daar straks niet meer voor over bij het rijk, dat zie je nu al". Rozenburg -^-'Het staken van de veerdienst tussen Maassluis en Rozenburg in verband met de demontage van een bom heeft gisteren maar kort geduurd. Na dat/de ontsteking kort na half twaalf tot ontploffing was ge bracht, was de hele operatie aan de ^andere .kant van de Nieuwe Waterweg binnen,een half uur afgerond. De Rozenburgers mochten weer naar buiten en de 'heen-en- weer' naar Maassluis zette de se rie overtochten weer in. De En gelse vliegtuigbom werd onder tussen in. een vrachtwagen van de Explosie ven Opruimings compagnie van de Koninklijke landmacht (EOCKI, voorheen de EOD) geladen. De bom wordt eerst naar de EOD in Culemborg gebracht, waarna hij met enkele 'lotgenoten' tot ontploffing wordtgebrachL Drie EOD'ers waren nodig om de nabij de pont gevonden vlieg tuigbom te demonteren. Zij be gonnen het karwei rond de klok van elf uur. Drie kwartier later was het geklaard. Schiedam Driehonderd tach tig branderijen telt de stad al lang niet meer, maar toch kan Schiedam zich met branderijen van De Kuyper, Nolet en Dirk zwager nog met recht jenever- stad noemen. Menigeen zal dan ook vreemd opkijken dat het ge meentebestuur zich heeft laten verleiden tot een alcoholmati- gingsbeleid. Met dit goede voornemen wil de gemeente met ingang van 1991 het voorbeeld geven tot het drin ken van minder alcohol. Dit be tekent dat alcoholvrije en alco holarme drankjes in de toekomst nadrukkelijker worden, gepre senteerd tijdens de gemeentelij- kefeeepties. Burgemeester en wethouders haken met hun beleid in op landelijke alcoholmatigingscam- pagne. die enkele weken gele den van start ging. Met het oog op de feestdagen roept zanger Phil Collins met name jongeren op minder alcohol te consume ren. Schiedam lijkt vooral pleitbezor ger van de Actie Rij Alcoholvrij, waarbij automobilisten worden gemaand niet met drank achter het stuur te gaan zitten. Ambte naren van de afdeling secretarie ondervonden de gevolgen van de actie in Schiedam als eerste: op de maandelijkse secretarie- borrel kregen zii in. plaats van een neut een folder met infor matie over de gevolgen van alco hol in het verkeer. De eerste keer dat de Schiedam se bevolking met het nieuwe be leid kan kennismaken is op za terdag 5 januari tijdens de jaar lijkse nieuwjaarsreceptie van de gemeente. In de Korenbeurs, nota bene de plek waar distil leerders vroeger de ingrediënten voor hun borrels kochten, be leeft het nieuwe beleid zijn pri meur. Op de grote dienbladen zal de re- ceptieganger voornamelijk alco holvrije drankjes aantreffen. Er rest één schrale troost voor de je neverindustrie en de liefhebbers van vocht uit eigen stad: de ge meente wil niet zover gaan om alcohol geheel van de recepties te weren. Ondanks de actie zegt de gemeente iedereen zelf in staat te achten te bepalen wat hij of zij wil drinken en in welke mate. Ergens, goed verstopt inx een hoekje, moet tijdens de re ceptie dus nog een jeneverfles te vinden zijn. - Maassluis -De PTT mag toch een zendmast bouwen aatv de P.J. Troelstraweg in Maasluis, maar de antenne mag daar niet langer dan vijfjaar blijven staan. Daarna moet de mast worden verplaatst naaf het nieuwe in? dustrieterrein langs de Water weg. Een voorstel van deze strekking wil wethouder Anton Wustrow begin januari voorleggen, aan zijn raadscommissie ruimtelijke ordening. De PvdA-bestuurder vindt dit compromis de beste op lossing voor het probleem waar over ai sinds oktober met de PTT wordt overlegd. Het communicatiebedrijf wil de telefooncentrale aan de Troel straweg uitbreiden met een 53 meter Hoge mast voor het autote lefoonverkeer, De gemeente' Maassluis ging eerst met dat plan akkoord, maar kwam er later op terug. Zo'n hoog gevaarte is niet verantwoord vlakbij een woon wijk, liet Wustrow de PTT we ten. De PTT voelde niets voor het voorstel, een antenne te bouwen ergens aan de rand van Maas sluis. Dat zou technische proble men opleveren. Bovendien schoot die oplossing zijn doel voorbij, omdat ook dan een extra antenne zij het wat minder hoog aan de Troelstraweg moest worden gebouwd, ter on dersteuning van de mast aan de stadsgrens. Met een zendmast in het toe komstige industrieterrein, dat niet al te ver van de huidige cen trale ligt maar de eerste jaren nog niet in gebruik genomen kan worden, kan de PTT zich wel verenigen. Maasland De samenwerking tussen het CDA en de Open Groepering in Maasland heeft een fikse deuk opgelopen- In het debat in de gemeenteraad over een nieuwe brug over de Zuid- gaag verraste de Open Groepe ring de christen-democraten met ander standpunt dan dat van haar wethouder Piet Hou- tenbos. In het college vertolkte Houten- bos al een afwijkend standpunt. Hij pleitte voor een vaste brug van zeven meterbreed. De ande re collegeleden, wethouder F. de Vos en waarnemend burgemees ter Jaap Bax, gaven de voorkeur aan een negen meter brede brug, zodat ook vrachtwagens de draai kunnen maken, In de raad sloot de Open Groepe ring zich plotseling aan bij net voorstel van PvdA en VVD voor een zes meter brede, beweegbare brug, Dat schoot bij het CDA in het verkeerde keelgat. CDA-fractieleider P. Quak stak zijn ongenoegen niet onder stoe len of banken. Hij zette grote vraagtekens bij de verdere sa menwerking met de Open Groe pen ng. Maar tot een breuk 'kwam het nog niet. Volgens voorman Dirk Hane- maaijer had de Open Groepering helemaal geen grote ommezwaai gemaakt. „Tussen een wethou der en. zijn partij kan verschil van inzicht bestaan. Dat moet in een democratie mogelijk zijn. Dat hoeft de samenwerking niet te schaden". Hanemaaijer vond dat een wat bescheiden brug be ter in het dorpsbeeld past. De complete CDA-fraetié bleef voorstander van een negen me ter brede brug. Het aan de brug opgehangen spandoek met de tekst 'CDA geef ons een klap- brug' deed daar niets aan af. En de zeven leden van het CDA kregen hun zin. Onder het toeziend oog van de kerstman hield de Vfaardtngse politie gisteren op de Burgemees ter Prulssingel en de Hoiysingel een preventieve verkeerscontrö- le. Bij de actie hield de politie onge veer 300 automobilisten aan. Au to's werden aan de hand van een checklist onderzocht. Veel auto's hadden geen goede banden meer. Bestuurders werd te verstaan ge geven, dat zij hun gordel om moe ten doen. Een vrouw kreeg het advies haar de auto zo snel moge lijk van de hand te doen, omdat hij nogal wat technische'gebreken had. Ook zette de politie tijdens de contróle voor het eerst een ma- trix-snelheidsbord In, gekoppeld aan radarapparatuur. Daarop konden voorbijrijdende automo bilisten zien. hoe hard zij reden. Het matrix-snelheldsbord zal In de toekomst vaker worden inge zet bij verkeerscontróles. Dan worden er echter ook bekeurin gen uitgeschreven. Omdat het nu om een preventieve actie ging, werden er geen pro cessen-verbaal uitgereikt. Wel kregen alle bestuurders een tas met informatiemateriaal. Voor de kleintjes had de kerstman een kerstkrans. Vlaatdingen De overwe gend oudere bewoners van de 410 noodwoningen, in. de Babberspolder moeten ook na een verhuizing hun "pro gramma-pakket van'alleen Nederland 1, 2 en 3 op de te levisie kunnen houden.' Dat stelt Joke Fial van de SF in schriftelijke vragen aan burgemeester en wethou ders. Het raadslid zegt veel klach ten te hebben gehoord van "-mensen die al uit de '410' zijn verhuisd, dat zij nu ook 'van die schreeuwprogramma's' op tv hebben. „Dat willen die mensen niet", zegt Joke Fial. „Maar als ze verhuizen hebben ze geen keuze, 't Is een kleine groep, maar die mensen hebben ook rech ten". Er zijn in Vlaardingen nog maar een paar honderd mensen die nog het beperk te CAI-pakket hebben. De meeste daarvan wonen in het complex noodwoningen in de polder, waarvan de sloop al in volle gang is. Veel mensen zijn al uit de '410' verhuisd. Die ontdek ten aan het loket van het ge meentelijke energie- en wa terleidingbedrijf dat voort aan ook de Belgische, Duit se, Engelse en de satelliet zenders in het CAI-pakket zouden zitten. „Over zoiets hebben de wethouders na tuurlijk niet nagedacht, toen zij hun besluiten over sloop en nieuwbouw namen' meent het SP-raadslid. Daar hadden zij wel over moeten nadenken, vindt Joke Fial. Naar haar mening moet de ontvangst van het beperkte pakket mogelijk blijven. Schiedam 'Droom ik of is het werkelijkheid?'- Hoewel hij zichtbaar in zijn nopjes was met de aangeboden jenever, bewaar de de Duitse gezant en gevol machtigd minister Von Puttka- mer zijn gevleugelde woorden voorde tafelrede. Het hoeft geen verbazing te wekken dat hij met zijn ontboezeming uitdrukking gaf aan zijn gevoelens over de Duitse eenwording. In de aula van het Stedelijk Mu seum ging Von Puttkamer gis termiddag uitgebreid in op de vergroting van de Bondsrepu bliek en de gevolgen voor de so ciale en politieke ontwikkelin gen in Eurojja. Hij sprak op uit nodiging van de Schiedamse af deling van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, die haar verenigingqaar afsloot met een speciale lunch in kerstsfeer. Traditiegetrouw werd de laatste lunch van het jaar benut om een Europees land in het njiddelpunt van de belangstelling te plaatsen bij de zakenlieden uit Schiedam en de gasten van de zustervere nigingen uit Vlaardingen en Maassluis, Na de Zweedse han- delsraad en de Poolse ambassa deur Gwiazda was het daarom dit jaar de beurt aan een verte genwoordiger van het 'Nieuwe Duitsland'. In zijn toespraak leek de gevol machtigd minister vooral de vrees weg te willen nemen voor het grote Duitsland. „De grote buur is voor Nederland niet angstwekkend. De voormalige DDR is niet veel groter dan de deelstaat Hessen. Met vijf pro cent van het oppervlakte van Europa en drie procent van het bruto nationaal produkt hebben we er maar een klein beetje bij- gekregen. Voor Nederland was de Bondsrepubliek al groot en daar is niet veel verandering in gekomen". Von Puttkamer gaf de Schie damse zakenlieden mee dat de eenwording van groot belang kan zijn voor de ontwikkeling van de Nederlandse exportposi tie. De Bondsrepubliek is nu al de belangrijkste handelspartner van Nederland. Deze positie kan de komende jaren nog worden verstevigd door de economische ontwikkeling in de vijf oostelijke deelstaten van Duitsland. Ondanks zijn positie van gezant van de Duitse regering beperkte hij zich in zijn rede zeker niet tot de belangen van de Oosterbu ren. Want de liberalisering van het politieke en economische sy steem in de voormalige DDR staan volgens hem niet op zich zelf. Moeite „Hoewel het moeite zal kosten zijn wij in staat om de voormali ge DDR welvarend te maken. Dat kost enorm veel geld". Von Puttkamer noemde een bedrag dat tussen de 500 en 1000 miljard Duitse marken ligt: „Maar zon der deze investeringen krijgen we geen stabiliteitin Europa Op de andere Westeuropese lan den rust volgens hem in de eer ste plaats de taak om Oosteuro- pese staten als Polen, de Sovjet- Unie en Tsjecho-Slowakije eco nomisch op de been te helpen. „Als dit niet gebeurt, dan kan West-Europa de komende jaren miljoenen economische vluchte lingen verwachten", meende de Duitser, wiens rede opvallende parabelen vertoonde met de speech, die de Poolse handels- raad een jaar eerder voor het zelfde gehoor hield. „In vergelij king hiermee is de discussie over sociale vernieuwing een heel marginale". De sfeervolle bijeenkomst werd opgeluisterd door een muzikaal optreden, al had Von Puttkamer niet zoals zijn Poolse voorganger een beroemd gezelschap uit zijn geboorteland meegenomen. Na het optreden van de Poolse Nachtegalen in 1989 was het po dium gisteren het domein van pianist Arie Metaal en zijn dwarsfluitende dochter EUen. Ter vergroting van de feest vreugde had het Schiedamse kinderkoor Jong Begin voor de gasten enkele Duitsekerstliedjes ingestudeerd. Maassluis Een 61-jarige vrouw uit Maassluis is gisteroch tend rond tien uur met haar auto in het water van de Noordvliet beland. De Maassluisse maakte volgens de politie vermoedelijk een stuurfout, waardoor zij van de weg afreed. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor; de politie was snel ter plaatse. Met een bezem kon den de agenten de auto dichter naar de kant halen, zodat zij de vrouw uit haar benarde positie konden verlossen, zonder zelf nat te worden. Handelstraat 1 3131 EK Vlaardingen Tel. 010-4355983 fried chicken grill kip hamburgers spare ribs div. snacks maaltijden Iedere dag geopend van 12.00-23.00 uur

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1