Nieuwland breekt in drieën Actie tegen verpaupering Acht maandel cel voor gijzelnemer Streekmuziekschool woekert met ruimte Holy-Zuid krijgt meldpunt en wijkanalyse Maassluis laat trekvogels aan lot over Onnodige schrik VLAAROSNGS OAGBIAO SCHIEDAMSE CfiURANT NIEUWE WATERWEG COURANT OP DE DREMPEL (4) Metalen monster BAKFIETS VOOR TWEE HONDEN Ravage na inbraken VTM wandelt langs honderdjarig spoor Dooriichten Inbreker sluit zich eerst op Burgemeester Bax blijft commissaris Boontje... Bistro- eigenaar: sociale dienst is onze concurrent QWUERWEG DONDERDAG 27 DECEMBER 1990 PAGINA 13 door RODfltCK DEMUNNIK Schiedam Nieuwland is geen probleemgebied, maar een gebied met problemen. Zo schetst het Projectteam Nieuwland in hun Beheer- plan, dat in augustus van dit jaar uitkwam, de situatie in de Sehiedamse wijk. Wie in de wijk rondkijkt en -vraagt, ontdekt dat er meer proble men zijn dan het beheerplan aangeeft. Het racisme is in opmars ert de eensgezindheid van de bewo- ners over verbetering van de wijk is weg. Ze zijn het niet eens over wat er met hun omgeving moet gebeuren. Ruwweg zijn de wijkbewoners in drie groepen te verdelen: de ontevredenen, de geschrokken tevredenen en de hernieuwd tevredenen. En was 1990 nu een beter jaar of? ..Geen ene mallemoer is er ver anderd", zegt een bewoner van de Van Hogendorpstraat, Vol gens hem is de wijk in een termi naal stadium gekomen. „Als de gemeente niet binnen drie jaar de boel ingrijpend opknapt, gaat deze hele wijk naar de sodemie ter". De redenen voor zijn ontevre denheid zijn gemakkelijk te ra den. Geen enkel raamkozijn in de straat is voorzien van een fat soenlijke laag verf. Als je een portiek in de Van Hoger.dorp- straat betreedt, dwingt een door dringende stank van urine, ver- mei3g<* "tot de gebruikelijke muffigheid die zulke trappen huizen beheerst, je weer naar buiten de frisse lucht in. Verfomfaaid De situatie op straat is niet veel beter. Overal zwerven de ver fomfaaide bladzijden van oude kranten, die in een open zak door een bewoner zijn klaarge zet voor de vuilnisman, maar door een windvlaag zijn meege nomen voordat de vuilnisman dat deed. Het water staat de bewoners van de Hogen dorpstraat aan de lip pen. „Als het straks gaat stor men, moeten de gordijnen dicht, anders donderstraalt je raam er uit", sluit Toon Muishout zich bij zijn buurman aan. De beide mannen wijten de teloorgang van de wijk aan de gemeente. Zij heeft jarenlang verzuimd de buurt op te knappen.„Ja, acht jaar geleden hebben ze in de stromende regen nog de raam kozijnen van alle huizen ge verfd, Dal was er twee dagen la ter al weer af komen zetten". Wat gebeurde er afgelopen jaar? Wat heeft 1991 in petto? In een korte serie verhalen praten inwoners uit het Waterweggebied over gebeurtenissen in het afgelopen jaar: dingen van 'gisteren' met invloed op 'morgen'. Uit de actualiteit van 1990 zijn zes on derwerpen gekozen, die de gemoederen voorlopig nog wel bezig zullen houden. Voor kerst werden in de eerste drie delen de werkgelegenheid, het jongeren vraagstuk en de opmars van D86 belicht De school met de Koran Ei-Furkan en de dreigende slui- ting van postkantoren en -agentschappen volgen nog. Vandaag deel 4: heeft Nieuwland volgens haar bewoners noe toekomst? spreken de beide mannen in koor. Tijdens het gesprek voegt over buurman Pieterse zich bij hen. Hij ziet als voornaamste reden van de verpaupering van de wijk de komst van mensen die zich niet aanpassen. „Er zijn mensen die denken: 'laat ze de zenuwen maar krijgen met hun schoonmaken"", zegt Pieterse. Verhuizen willen 2e niet, want in Groenoord of Woudhoek vin den ze 'dezelfde rotzooi Alleen is de huurprijs hoger". Ze wonen er al dertig jaar en zullen hun tijd wel uitzingen in Nieuwland. Sloop? Om de hoek, in de Van Limburg Stirumstraat. is de situatie heel anders. De bewoners van 'het laatste portiek wijzen met schan de naar de Van Hogendorp- straat, en verklaren hun zaakjes zelf wel goed voor elkaar te heb ben. Het keurig schoon gehou den trappenhuis spreekt wat dat betreft boekdelen. Zelfs de naambordjes ontbreken niet, zo als ze dat een straat verder wel doen. „Nee. wij willen hier wel de rest van ons leven blijven", zegt me vrouw Van de Oost. Maar ook voor haar is het niet alleen roze- geur en maneschijn geweest dit afgelopen jaar. De bewoners die alles zo keurig volgens het werk- rooster schoonmaken, schrok ken zich in oktober een hoedje. Toen stuurde de gemeente Schiedam een plan in voor de provinciale wedstrijd voorstads- vernieuwing. Daar stond in dat de flats aan de Van Limburg Sti rumstraat plaats moesten maken voor ambitieuze laagbouw. Sloop dus. Waarom hun flat en niet de verveloze troep "om de hoek, vroegen de bewoners zich af. „De gemeente heeft ons met die plannen van streek ge maakt", zegt mevrouw Van de Oost. Maar het is voor haar volstrekt duidelijk dat er iets aan de wijk moet worden gedaan. In de ruim dertig jaar dat zij er woont heeft zij Nieuwland zien wegkwijnen. „Wij kwamen hier toen de huur nog dertien gulden was. De men sen zeiden 'Goh, gaan jullie naar de Hongerput'. De huur was toen in vergelijking met andere wij ken zo hoog dat de bewoners daar wel honger moesten lijden, dachten ze". Ijskast De bewoners willen vooral cen traleverwarmingen dubbele be glazing. Fietje Versteeg heeft dat allemaal zelf al laten installeren, zonder steun van gemeente of verhuurder- „Dat heeft mij dui zenden guldens gekost. Kan je nagaan hoe ik schrok toen ik hoorde dat 2e de flat gingen slo pen". Gelukkig voor haar heeft de gemeente met zijn voorne men de wedstrijd verloren. Het plannetje staat nu in de ijskast. De voorstellen die de bewoners van Nieuwland graag zien gere aliseerd, leiden rond de Dr. Schaepmansingel tot grote te vredenheid bij hun wïjkgenoten. Voor hen is 1990 hét jaar van de verbetering geworden. Hun ver loederde huizen zijn door een aannemingsbedrijf omgetoverd tot bewoonbare ILats, die vol doen aan de eisen van nu. Zo heeft de hoogbouw een soort serre gekregen, Het balkon aan de voorkant is volledig met glas van buiten afgesloten. Maar de belangrijkste verbetering is de isolering van de buitenmuren. „Ik ben enorm tevreden. Ik woon er nu weer sinds juli, maar voor mij kan het jaar niet meer stuk", zegt een bewoonster. Nieuwland: de flats aarv de Troelstraiaan staan in de steigers. Op de achtergrond de woningen, waarvan de renovatie net is afge rond. De flats die nu nog in de steigers staan, zijn in maart af. Dan stopt het aannemingsbedrijf met de renovatie, tot teleurstelling van andere wijkbewoners. Vlaar&ingen Fagotles in het berghok van de depen dance van de Streekmuziek school Nieuwe Waterweg- Noord aan de Spechtlaan vormt, zo blijkt uit het ver slag van de school over het cursusjaar 1989/1990, voor de leerlingen, geen verrassing meer. De school, die ook vestigingen heeft in Schiedam en Maassluis, moet met name in VIaardingen woekeren met de beperkte ruimte. Is in het schoolgebouw aan de Spechtlaan het berghok de uit- wijkruimte als de leslokalen al lemaal in gebruik zijn, in het hoofdgebouw aan de Willem Beukeiszonnstraat in Vlaardin- gen zitten leerlingen en docen ten dikwijls met hun instrument in de doeentenkamer of de direc tiekamer. Ook dat gebouw is veel te klein. Het is bovendien slecht onderhouden'. De toilet groepen bij voorbeeld zijn zo vervallen, aat zij voor leerlingen en hun ouders tot verboden ge bied zijn verklaard. De gemeente ziet de Streekmu ziekschool graag vertrekken uit het pand aan de Willem Beu- kelszoonstraat. De volwassene neducatie, die de andere helft van de oude school in gebruik heeft, zou dan het hele gebouw kunnen betrekken. Maar on danks de weinig rooskleurige si tuatie in het hoofdgebouw neeft de school aanbiedingen vooreen andere ruimte steeds van de hand gewezen. De enige alternatieven die de ge meente de muziekschool heeft geboden, zijn verspreid ligger.de schoollokalen. Daarmee mis kent Vlaardingen volgens de di rectie de functie van tv.. gebouw aan de Beukelszoonstt,. at Dat is het hoofdkantoor in de regio, waar 86 procent van het perso neel werkzaam is. „De school is alleen geholpen met een groter gebouw", aldus de directie. Over de dependances in Schie dam en Maassluis heeft de school minder reden tot klagen. Het pand aan de Lange Nieuwstraat in Schiedam beschikt na een re novatie over zes mooie lesloka len. Bovendien heeft de school zes lokalen in wijkcentrum de Blauwe Brug, In Maassluis wor den muzieklessen gegeven in acht lokalen in ontmoetingscen trum De Koningshof en in een zaal van gebouw De Kern. Rotterdam Voor de gijze ling van een gezin met drie kinderen is een 24-jarige Vlaardinger veroordeeld tot twaalf maanden gevangenis straf, waarvan vier voor waardelijk. Die straf is zwaarder dan officier van justitie mr.D. Vergunst op de 2itting van 11 december eiste. Die vond dat de verdachte met zes maanden onvoorwaardelijk zwaar genoeg gestraft zou zijn voor zijn 'wanhoopsdaad'. De Vlaardinger was eind augus tus van dit jaar getrouwd, maar van een echt huwelijk was geen sprake. Zijn vrouw wilde niets met hem te maken hebben en toen de nieuwbakken echtge noot na een paar dagen ook nog handtastelijk werd vluchtte zij nasi naar zus en zwager in Rot terdam. De man voelde zich gekrenkt, kocht in Den Haag.een pistool en ging' met dat wapen naar de schoonfamilie om zijn vrouw desnoods onder bedreiging mee naar huis te nemen. De vrouw vluchtte echter over de schut ting naar de buren, waarop hij haar zus, zwager en hun drie kinderen gijzelde. Een 40-jarige Marokkaan, die in juli twee jeugdige Maassluizers ernstig toetakelde, is door de Rotterdamse rechtbank veroor deeld tot vier maanden cel. Offi cier van justitie mr.D. Hart had acht maanden gevangenisstraf geëist voor het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. isisaoiZT'Gm Fraai en netjes onderhouden is het allerminst, maar In drukwekkend des te meer. Dit metalen 'monster' vaneen platform ligt momenteel in de Sehiedamse haven. Eén brok roest, zo lijkt het op een afstandje, waarbij alles zo ongeveer in overtreffende trap in gefabriceerd. Met beelden van dergelijke gevaartes op volle zee valt de grootte eigenlijk alleen maar aan te voeten. Wie dit enor me bouwwerk echter in de Wiltonhaven, net naast de In gangshuis van de Beneluxtunnel ziet liggen, gaat zich toch in alle gemoede afvragen hoe zoiets kan worden ge construeerd"? En hoe het ooit kan worden vervoerd? De Sehiedamse huisjes en de schepen die in de nabijheid voor anker liggen, vallen in het niet bij dit gigantische en kolossale platform. In elk opzicht een titanenklus. iU-, VOORSPOEDIG 1991 Exclusieve maatkleding en confeciie Ruim-100 jaar kleermakers In onze etalage steeds speciale.aanbiedingenü! Ook voor confectie naar de l/l CEDMAI/CD Rotterdamsedijk 409a nLLLnlVIMMin Tel. 4263164, Schiedam Hij is langzamerhand een be kend gezicht in het centrum van Schiedam. En in de donkere de cemberdagen zijn de mensen over het algemeen goedgeefs, dus misschien bereikt hij eer daags rijn doel: zo'n 450 gulden vooreen bakfiets. Het is echter ook denkbaar, dat yoorbfjgangers zich nog eens achter de oren krabben voordat rij hun kleingeld aan dit "goede doel' besteden. Het bord meldt immers duidelijk dat niet de kleu mende muzikant, maar rijn twee honden graag een bakfiets willen hebben. Wat de vraag doet rijzen: wat moeten die trouwe viervoe ters daarmee? Schiedam Inbrekers hebben eerste kerstdag in een Sehiedamse portiekwoning in de Burgemees ter van Haarenlaan zo'n ravage aangericht, dat de bewoner zich genoodzaakt voelde naar familie uit te wijken. Hij heeft de politie nog niet kunnen ver tellen wat er ts gestolen. Ook bij zijn buurman werd ingebroken. Deze was op va kantie zodat hij evenmin inzicht kon geven in de buit. Eveneens op eerste kerstdag werd van een groente- en fruitzaak aan de Mgr. Nolenslaan de vitrine vernield. De daders gingen slechts met vier flessen vruchtensap aan de haal, maar richtten wel voor 1500 gulden schade aan. Uit een etalage van een winkel aan de Hoogstraat werd een houten hobbelpaard gestolen. Daar kwam men bin nen door de ruit van de voordeur te vernielen. Inbrekers hebben uit een woning aan de Westvest gou den sieraden gestolen. Ook in dat geval werd eerst de voordeur vernield. Bij een café aan de Snelliussingel deed een bezoeker een Épreep in de kassa en ging met 500 gulden aan de haak Maassluis De gemeente Maassluis heeft als enige gemeente in het Water weggebied geen gehoor gegeven aan de- oproep van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels om de jacht op elf vogelsoorten te verbieden. Schie dam, Vlaardingen en Maasland onder steunen de oproep wel. De Vogelbescherming heeft 672 gemeenten in Nederland aangeschreven. Meer dan de helft van de steden heeft de jacht op onscha delijke trekvogels inmiddels verboden. In veel gemeenten worden in Nederland over winterende vogels voor het plezier afgescho ten. Het betreft elf soorten, waaronder de pa trijs, houtsnip, slobeend en watersnip. Hans Peeters van de Vogelbescherming zegt dat de gemeente Maassluis wel is gevraagd hun oproep te ondersteunen. „Wij hebben de gemeente drie keer een brief geschreven, maar telkens heeft ze verzuimd te reageren", aldus Peeters. Hij zegt dat niet vreemd te vin den, omdat de gemeente al in december 1988 had besloten zich te houden aan het besluit van minister Brakx van landbouw en visserij de jacht niet te verbieden. Maassluis zegt bij monde van voorlichter Kramer zich inderdaad aan het rijksbeleid te houden, in tegenstelling tot de andere ge meenten in het Waterweggebied. „Wij zijn niet van mening dat de vogelpopulatie door de jacht op beschermde vogelsoorten wordt bedreigd. Vorig jaar zijn er verzoeken bin nengekomen om ons standpunt te wijzigen, maar de eerdere stellingname wordt niet her zien". Kees Planken van het Dierenopvangtehuis zegt het jammer te vinden dat Maassluis de oproep niet navolgt,,Je ziet die vogels al zo weinig, hpt is zonde om ze voor vijfentwintig gulden op een kerstmenu te laten belanden. Het zijn tenslotpe onschuldige dieren". Penningmeester Van Kampen van de Stich ting voor Vogel-olieslachtoffers betreurt het standpunt van de Eerste stad aan de Water weg eveneens. „Als je de jacht niet verbiedt, dan krijg je taferelen als in Italië en op Malta, waar trekvogels door de plezierjacht worden uitgeroeid. Dat moeten we hoe aan ook voor komen". - - Maassluis De Maas- sluisse wandelvereniging VTM viert in augustus 1991 het honderdjarig be staan van de NS-verbin- ding van Schiedam naar Maassluis met een wan deling langs het spoor. Dat is het eerste resultaat van een oproep van de Vereniging Tegen Milieubederf in en om het Nieuwe Waterweggebied, die het jubileum aangrijpt voor een bezinning op de vraag hoe het openbaar vervoer kan worden verbeterd. De VTM vindt de honderdste verjaardag van de spoorlijn een uitstekende gelegenheid eens stil te staan bij de problemen die door autoverkeer worden ver oorzaakt; geluidshinder, lucht verontreiniging en ruimtebe slag. De lijn Schiedam-Maasslujs werd op 17 augustus 1891 in ge bruik genomen. „Die spoorlijn was in 1891 een oplossing voor vervoersproblemen. Het zou goed zijn als bij de herdenking van het honderdjarig jubileum ook zou worden nagedacht over oplossingen voor de huidige pro blemen", aldus voorzitter Hiep Boerma. Boerma wil dat iedereen in het gebied ten noorden van de Nieu we Waterweg gaat nadenken over mogelijke. verbeteringen van het openbaar vervoer. Kan het openbaar vervoer in de regio worden verbeterd?, Zijn er nieu we spoorlijnen of nieuwe snel tramverbindingen nodig? Op die vragen zou de vereniging tegen milieubederf graag antwoord krijgen. Van de beste oplossin gen die voor de vervoersproble men in de regio worden bedacht, hoopt de vereniging een ten toonstelling te maken. Vlaardingeh In de Vogel- 'buurt-Zuïd in Holy moeten op korte termijn maatregelen worden genomen om de buurt leefbaar te houden. De bewonersorganisatie De Toe komst wil daarom een meld punt voor klachten en van dalisme in het leven roepen. Daarnaast moeten de voor zieningen in kaart worden gebracht. De bewonersorganisatie is bang dat het complex van Elemen- tum-woningen rond de Sper wer- en Spechtlaan gaat verpau peren als er niet snel iets wordt gedaan. Het opkomende vanda lisme en het achterstallige on derhoud geven de buurt een ne gatief imago, zo vindt De Toe komst. De organisatie heeft een experimenteel plan van aanpak gemaakt om het dj te keren. Het meldpunt is een onderdeel van dit experiment voor buurt beheer, waarin de organisatie sa menwerkt met het Stedelijk In stituut vcor Samenlevingsop bouw. Een speciaal opgerichte projectgroep Buurtbeheer moet dit experiment in goede banen leiden. De bedoeling isdat het op 1 april 1990 van start gaat. Naast het opzetten van een meldpunt voor klachten over onderhoud en vandalisme heeft de projectgroep ook als taak een goede wijkanalyse te maken, om in de toekomst een beter buurt beheer te kunnen uitvoeren. Uit dat doorlichten van de eigen buurt moet blijken hoe in de toe komst de speel- en winkelvoor zieningen in de wijk verbeterd en verdeeld kunnen worden. Voor de wijkanalyse er Is, moet de projectgroep al een begin heb ben gemaakt met de verbetering van de wijk. Daartoe heeft de groep een aan tal korte-termijn projecten vast gesteld. Zo moet er zo snel moge lijk worden begonnen met het gescheiden inzamelen van afval en het opruimen van zwerfvuil door de bewoners. Het is de be doeling dat deze projecten snel resultaat te zien geven. Een ander onderdeel van het ex periment is het zogenaamde huismeester/buurtconciërge- projeet Het doel van dit project' is het scheppen van banen voor langdurig werklozen. Hoe dit moet gebeuren heeft de project groep nog niet vastgesteld. Daar over is overleg gaande metdeso- ciale dienst en het Centrum voor Beroepskwal ificerende Educa tie. Het is de bedoeling dat de deelnemers aan het project het minimumloon ontvangen. Vlaardingen De inbreker die er maandagavond met de kassa van de kapsalon van het bejaar dencentrum aan de Frank van Borselenstraat vandoor is ge gaan, had zich daar vermoede lijk laten opsluiten. Dat heeft de politie na onderzoek geconclu deerd, De diefstal werd, rond elf uur 's avonds ontdekt De inbreker moet van binnenuit een ruit hebben vernield om te kunnen vluchten. Hij heeft zich daarbij waarschijnlijk ernstig verwond. De kassa werd later leeg terug gevonden in de Jacoba van Beie- renstraat. Hoe groot de buit Is, is no^nietbekend. Maasland Jaap Bax, de waar nemend burgemeester van Maasland, blijft toegevoegd aan de raad van commissarissen van Nutsbedrijf Westland. Wanneer' hij te zijner tijd zijn ambtsketen weer moet inleve ren, zal hij de nieuwe en achtste commissaris worden. Bax wordt dan belast met het toezicht op het personeel. De vakbonden zijn akkoord gegaan met zijn benoeming als werkne- mers-co mmissaris. Na zijn aftreden als eerste burger van Maasland de naam van de nieuwe burgemeester wordt me dio maart verwacht kan in zijn plaats een gewoon commis saris voor het nutsbedrijf wor den aangesteld. Vlaardingen Verschillende Vlaardingers hebben 's och tends op eerste kerstdag ge schrokken gebeld naar de politie dat er gas zou ontsnappen bij een bedrijf p-n de Koningin Wilhel- minahaven. Bovendien klaag den zij over geluidsoverlast, die eveneens bij het bedrijf vandaan kwam. Uit onderzoek van de politie bleek dat er te veel druk was ontstaan in een ketel, waardoor door middel van een veiligheids klep overtollige stoom werd af geblazen. Volgens de politie was er geen sprake van een gevaar lijke situatie. Schiedam Een typisch geval van boontje die om z'n loontje komt. Zo laat de valpartij zich sa menvatten waarbij afgelopen maandag twee jongens op de Burgemeester Knappertlaan be trokkenwaren. De twee een bromfietser en zijn passagier vielen, toen de passagier een schoppende bewe ging maakte qaar een oudere man die zij passeerden. De brom fietser verloor daarop de macht over het stuur. De 'schopper* droeg geen helm en liep een lich te hersenschudding op. Vlaardingen Eettentjes die er ook een bezorg-service op na "houden, wordt het brood uit de mond gestolen door de sociale dienst. Dat is onge veer het probleem dat bistro- eigenaar Shimon Levy op het bordje van burgemeester Fred van Lier heeft gelegd. De pizza-maker heeft bestellers nodig, maar kan die niet of nau welijks vinden. Niemand kan voor hem werken zonder zijn of haar uitkering op het spel te zet- ten. En aan zwart betalen wil hij niet beginnen. „Bistro Pizza' zegt Levy, „is één van de laatste bezorgservïees in de regio Schie- dam-Vlaardingen. De overige zijn gestopt vanwege personeel- sproblemen". Veel uitkeringsgerechtigden zouden een bijbaantje kunnen krijgen bij dit soort bedrijfjes, 2egt de kleine zelfstandige. Ware - het niet dat zij dan hun uitkering verspelen. Levy: „pe sociale dienst is onze concurrent, men- sen willen niet werkenvoor een normaal wettelijk loon". Hij heeft burgemeester Van Lier verzocht hem op enige wijze een helpende hand te bieden bij zijn speurtocht naar bezorgers, i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1