Politie rolt jeugdbende op i Dit jaar meer moorden en doodslagen dan ooit Kaap wil nachtbus Dag lang praten over 'Het Einde' Zes jaar gevangenis voor doden van vrouw Poppenjaar wordt succesvol afgesloten Esn goed voornemen: Zorg dat u op de hoogte blijft! NIEUWSBLAD Politici buigen zich over de Atjehstraat Open dag bij Open Ateliers Blues in I'Esprit Vrouwenhuis viert nieuwjaarsfeest Verbeek start nieuwe ploegen wij konderhoud 'Gekste' orkest in De Doelen Vui de boh in of bel gratis: ROTTERDAM ZATERDAG 29 DECEMBER 1990 PAGINA 13 Stadsredactie: Postbus 959,3000 A2 Rotterdam 650°' Telex 22215. Telefax 010-404.73.51 door MARTJJN VER WA AMrw door MARTIJN VER WAAlJEN Rotterdam Het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk heeft naar nu pas bekend is geworden de doodsoorzaak vast kunnen stellen van de 47-jarige G.J. Driessen. De antiquair werd op 15 december door in zijn woning aan de Strekkade gevonden. Zijn 50-jarige vriend werd op datzelfde tijdstip ernstig gewond gevonden in het souterrain van de woning. Over de doodsoor zaak wil de politie verder in het belang van het onderzoek geen mededelingen doen. Vooralsnog tast de politie nog in het duister naar de daders van de moord. Een volledig rechercheteam (24 mensen) is nog altijd bezig met het onderzoek naar de daders van de moord op de 22-jarige A. Fatehmahomed. Het lichaam van de Rotterdamse werd op 14 december in verregaande staat van ontbinding gevonden in een ondiepe kuil aan de Lange Hille- Vast staat dat de vrouw sinds ok tober werd vermist. Toen ver trok ze van huis om boodschap pen te doen. Ze keerde nooit meer terug. Haar kinderen, één en vier jaar, werden opgevangen door familie. Het onderzoek van de politie richt zich voorlopig op relaties van het slachtoffer. Het jaar 1990 jS waar het om moord dan wel doodslag gaat te boek komen te staan als behoor- lijk gewelddadig. In totaal von den 22 mensen op gewelddadige wijze de dood. Van deze misdrij ven zijn er acht nog niet opgelost. Een opsomming van de moor den, gepleegd in 1990: 20 januari: Een 28-jarige Rot terdammer wordt in een café aan de Delistraat doodgeschoten. De 20-jarige dader is gearres teerd. 4 februari: W. Goedhart (53) wordt ernstig gewond gevonden op het Mathénesserplein en overlijdt kort daarna. De dader is spoorloos. 14 februari: Bij een overval op een winkel aan de Ruilstraat wordt J. v.d. Mee (54) gedood. De dader is spoorloos. 1 april: In een discotheek aan de Nieuwe Binnenweg wordt bij een ruzie J.R. Mercera (18) dood gestoken. De dader is aangehou den. 12 april; Een 36-jarige vrouw wordt In haar woning aan de Komhaanstraat door haa? 43-ja- riee echtgenoot gedood. 28 april: In hun woning aan de Zestïenhovenstraat wordt een 37-jarige Rotterdammer door zijn drie jaar jongere vriendin doodgeschoten. 3 mei: In het water van de Wes tersingel wordt in een plunjezak het lijk gevonden van een onbe kende vrouw. Van het stoffelijk overschot zijn hoofd en handen afgesneden. Het onderzoek le vert niet5op. 13 mei: Ron van den Berg (26) wordt in de Tolhuisstraat bij een ruzie door een 29-jarige man met een ijzeren staaf in zijn ooggesto ken en overlijdt later in het zie kenhuis. 20 mei: In de Rollostraat wordt een 37-jarige Rotterdammer doodgestoken door een 22-jarige man. 21 mei: De student Herman Cie- raad wordt in zijn woning aan de Wolphaertsbocht doodgescho ten. De dader (29) wordt later ge arresteerd. 17 juni: Nïeuwerkerker Berry de Groot (17) wordt na een be zoek aan een discotheek door vier Rotterdamse jongens dood gestoken. Alle vier zijn aange houden. 22 juli: In haar woning aan de Beukelsdïjk wordt het stoffelijk overschot gevonden van de 22- jarige Natascha Meijer. De dader is spoorloos. 28 juli: Bij een ruzie tijdens het zomercarnaval op de Coolsingel wordtK.F. Roemer (34) door een 29-jarige man doodgeschoten. De dader wordt in de buurt van het misdrijf aangehouden. 14 augustus: G. Tuwaard (27) krijgt op de Nieuwe Binnenweg ruzie en wordt door zijn rivaal doodgeschoten. De dader wordt later gepakt. 9 september: De zwerfster Anna Stijger (45) wordt het slachtoffer van een nog onbe kende lustmoordenaar. Haar stoffelijk overschot wordt onder de Willemsbrug gevonden. 16 september: Durane Tas (24) weigert het adres van haar vriendin te geven en wordt door een 26-jarige Rotterdammer in haar woning aan de Persoons straat doodgeschoten. 22 oktober: Een 28-jarige zie ken verzorgster van het Anton i- us Binnenweg verzorgingstehuis geeft toe in juni van dit jaar een 74-jarige patiënte teveel insuline te hebben ingespoten waardoor de vrouw overlijdt. Ze handelde .uit medelijden. 5 november: In het plantsoen aan de Slinge wordt het stoffe lijk overschot gevonden van een 26-jarige jarige m; af. Rotterdammer. Een 25- man legt een bekentenis 28 november: Na een overval te hebben gepleegd op een illegaal lottokantoor wordt een 31-jarige man nameen wilde achtervolging door de slachtoffers van de over val doodgeschoten. De daders zijn spoorloos. 14 december: Het in verregaan de staat van ontbinding verke rend lichaam van A. Fatehma homed (22) wordt gevonden in een ondiepe kuil aan de Lange Hill eweg. De dader is nog onbe kend. 15 december De antiquair G.J. Driessen (47) wordt dood gevon den in de slaapkamer van zijn woning aan de Strekkade. De politie weet nog steeds niet wie de dader is. 20 december In een pension aan de Roch ussenstraat wordt na een fikse ruzie het lichaam ge vonden van een 52-jarige man. De dader (38) legt later een be kentenis af. Rotterdam De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren een 26- jarige man veroordeeld tot .zes jaar gevangenisstraf voor het doodschieten van Durane Tas (24). Dat gebeurde op 16 septem ber dit jaar in haar woning aan de Persoonshaven. De vrouw was een goede kennis van de vriendin van de Rotterdammer, die bij hem was weggelopen. De man schoot de vrouw dood om dat zij niet wilde vertellen waar zijn vriendin was, wat zij, naar later bleek, wel wist. Officier van justitie mr.R. van der Hoeven eiste vorige week acht jaar gevangenisstraf voor moord. Maar de rechtbank acht te de voorbedachte rade niet aanwezig en hield het in het vonnis op doodslag- Volgens de rechtbank wilde de man haar onder bedreiging met het vuur wapen dwingen het verblijfa dres van zijn vriendin te vertel len, maar verloor hij daarbij zijn zelfbeheersing. Dat gebeurde, al dus de rechtbank, onder invloed van zijn Turkse vrienden, die vonden dat hij zich moest laten gelden als 'een echte man'. Het verweer van raadsman mr.Tj.E. van .der Spoel, dat er geen causaal verhand zou zijn tussen het schot en de dood van het slachtoffer - die intrad nadat de kunstmatige beademing was stopgezet - is door de rechtbank verworpen. In het vonnis staat dat er sprake ïs van 'een onmis kenbaar .verband. Er waren geen enkele levenskansen meer voor het slachtoffer'. Ook de op zet van de verdachte is volgens de rechtbank duidelijk. Wel hield de rechtbank in de hoogte van de straf rekening met de rapportage, waarin stond dat de Rotterdammer in 'enige mate verminderd toerekenings vatbaar' was. Rotterdam De gemeente raadscommissie voor stadsver nieuwing zal begin januari een uitspraak doen over de vraag of de renovatie van 310 woningen in de Atjehstraat al of niet zal doorgaan. Deze mededeling komt van de Katendrechtse Bewonersorgani satie (KBO). De KBO vindt het onwenselijk, dat de renovatie doorgaat als te gelijkertijd de negen resterende bordeelhouders uil de Atjeh straat zouden verhuizen naar so ciale huurwoningen in Katen drecht.-Zolang er voor die bor deelhouders geen goede oplos sing is gevonden, weigert de KBO in te stemmen mei de start van de renovatie. Hiertegenover staat echter dat de nu al negen maanden duren de vertraging van de renovatie een kostbare zaak aan het wor den is voor de gemeente. Een schadepost van circa acht ton heeft het niet doorgaan van de renovatie de gemeente reeds op geleverd. Wethouder ir.P.O. Vermeulen (PvdA) heeft al laten doorschemeren, dat hij dat meer dan genoeg vindt. Hij zou de re novatie koste wat het kost in ja nuari willen laten starten. De politici, die zitting hebben in de raadscommissie voor stads vernieuwing, zullen, derhalve de beslissing moeten nemen om trent de. patstelling in de Atjeh straat. Rotterdam De Stichting Open Ateliers houdtzaterdag 5 januari een open dag. Open Ateliers, academie voor beeldende vorm geving en werkplaatsen voor beeldend kunstenaars, is een plek waar iedereen terecht kan voor beeldende activiteiten, on geacht leeftijd en vooropleiding. Tijdens de open dag kunnen be- zoekers een indruk krijgen van hetgeen de stichting in 1991 te bieden heeft. Er worden demon straties gegeven in de grafiek-, zeefdruk- en keramïekwerk- plaats, in de donkere kamer en de fotostudio. Op de boekbindaf- deling wordt getoond hoe het 'papiervezelen' in zijn werk gaat. Verder is er een openbare werk bespreking van de inzendingen voor de teken- en schilderwed strijd 'Het vorstelijk maal'. De bezoekers van de open dag vor men de jury. Docenten zijn aan wezig om tekst en uitleg te geven over alle cursussen. De open dag duurt van 'één tot vier uur. Open Ateliers is te vin den aan deSliedreehtstraat 65. Rotterdam De sociëteit I'E sprit achter het Zevenbergse- dijkje in I Jsselmonde houdt van avond een blues-avond. Gasten zijn de leden van de band 'May be it's the blues'. Het optreden, dat om 22.00 uur begint, is gratis toegankelijk. De bandleden 2ijn Ruud van In- gen, Paul Kersbergen en Arie van der Klooster en hun stijl is de (semi)-akoestisehe blues uit de periode 1930 tot 1960. Pianist Ruud van Ingen speelt en zingt al twintig jaar en was tien jaar lang pianist bij de Hoochie-Cooc- hie Band. De mondharmonicas- peier Paul Kersbergen maakte deel uit van een amateurband in Boskoop en speelt nu al vijfjaar in de Rotterdamse formatie Bluespïrït. Rotterdam -Het Vrouwenhuis viert op de avond van I januari traditiegetrouw een nieuwjaars feest Alle Rotterdamse vrou wen zijn vanaf acht uur welkom- De entree, koffie, thee, oliebol len en appelflappen zijn gratis. Bezoekers kunnen praten en dansen. Vrouwen die geïnteres- - seerd zijn in de activiteiten van het Vrouwenhuis kunnen een informatiefolder krijgen. Het Vrouwenhuis bevindt zich aan de Van Vollenhovenstraat 62. Koos Wieman leidt in Het Schielandshuis een groep enthousiaste be zoekers rond. Tijdens de rondleiding bij 'Poppen onder Dak' tovert hij 'Bout Big' tevoorschijn, die zowel de kinderen als de volwassenen aan het lachen maakt. Rotterdam Het Historisch Museum het Schielandshuis stond dit jaar in het teken van poppen. Vorig jaar begon het Schielandshuis met deze ten toonstelling, die een jaar bleef staan. Gisteren ging de allerlaatste poppenactiviteit van start. Koos Wieman, een Rotterdamse poppenspeler, gaf een. rondleiding over de tentoonstelling 'Poppen on der Dak'. De rondleiding, die twee keer werd gegeven trok een behoor lijke belangstelling. Koos had een koffer bij zich waar hij steeds weer één van zijn creaties uit toverde. Het Schielandshuis heeft naast deze rondleiding veel meer geor ganiseerd, Van januari tot en met maart werden in de exposi tiekelder van het Schielandshuis meerdere keren per week pop- pentheatervoorstellingen gege ven. Daarnaast organiseerde het Schielandshuis lezingen .of workshops over bijvoorbeeld het maken van theaterpoppen van afvalmateriaal. Na maart zijn de poppenactiviteiten iets afge zwakt. Iedere week was er nog één theatervoorstelling te zien. Festival In de herfstvakantie van dit jaar startte voor het eerst in Rotter dam een poppentheaterfestival. Culturele instellingen zoals de SKVR, Jeugdtheater Hofplein, Theater "t Kapelletje, de Rotter damse Schouwburg en het bi bliotheektheater leverden ook een bijdrage door voorstellingen te geven door of over poppen. De meest bezochte tentoonstelling in het Schielandshuis was 'De Japanse Nachtegaal'. „Het was ontzettend druk en we hadden veel te weinig plaatsen. Toen heb ik echt een aantal mensen moeten terïeurstelIen'Y vertelt Marijke Corneth van het Schie landshuis. Spelenderwijs In het Schielandshuis was h'et het afgelopen jaar door de aan wezigheid van poppen, decors en leasten mogelijk gemaakt om theaterachtige presentaties te maken.'Ook zelf leren omgaan met poppen was mogelijk. Er was een speciale kinderhoek waar met poppen gespeeld kon worden. In een ander deel van de tentoonstellingsruimte kon het publiek zelf kennismaken met een stokpop, handpop of marionet. „Heel praktisch na tuurlijk en bet maakt het voor kinderen een stuk leuker. Voor kinderen is het natuurlijk niet leuk om alleen maar poppen achter glas te zien. Daarom heb ben wij ook een speurspel door het museum gemaakt. Zo zijn kinderen spelenderwijs toch met plezier in een museum aanwe zig", aldus Marijke Corneth. „Het is een ontzettend intensief jaar geweest. We hebben duizen den bezoekers gehad die speciaal naar 'Poppen onder Dak' kwa men. Wij wilden met deze ten toonstelling duidelijk maken dat poppen niet alleen voor kinde ren zijn. In Nederland wordt dat al heel snel gedacht In Wenen is dat natuurlijk heel anders, daar is poppentheater echt bedoeld voor volwassenen. Onze voor stellingen gingen ook vaak over echte volwassen onderwerpen zoals het huwelijk", aldus Cor neth. Volwassenen Volgens Corneth is het wel ge lukt om volwassenen te interes seren voor het poppentheater „Maar ja, waar kinderen zijn, zijn ook volwassenen en als ze eenmaal zien wat' het inhoudt dan krijgen we vanzelf door mond op mond reclame nieuwe bezoekers. Op den duur krijg je echt een vast publiek. Opvallend was wel het aantal vijfenzestig plussers, Die groep neeft veel jeugdherrinneringen aan pop pentheater", vertelt Marijke Corneth van het Schielandshuis. Ook Koos Wieman vindt dat volwassenen heel moelijk reage ren. „Je probeert reacties te ont lokken en op den duur reageren ze wel, maar het gaat wel heel moeizaam. De poppenspelkist, ontworpen door Koos Wieman om aan scho len uit te lenen is volgens Marij ke Corneth intensief gebruikt De kist, bestemd voor de groe pen drie tot en met zes bevat een marionet handpop, stokpop. een theatertje, en basismateriaal om poppen te maken. „Dit project liep echt als een trein", vertelt Corneth enthousiast. Dit jaar gaan we weer van start met een textielcollectie van mode uit 1750, maar ik denk dat we voorlopig wel bekend blijven staan als het 'poppenmuseum', maar het is nu" echt voorbij", al- -dus Corneth,. "V. Dordrecht De collectie 'Foppen onder Dak' is van de Stichting Poppenspel collecties Dordrecht. Deze stich ting heeft haar collectie, omdat deze noodgedwongen opgesla gen was wegens ruimtegebrek, in langdurige bruikleen aan het Historisch Museum Rotterdam gegeven. Vandaar ook de naam 'Poppen onder Dak'. Rotterdam De Rotter damse politie heeft met de arrestatie van acht tien jongeren een jeugd- bende opgerold, die ver antwoordelijk is voor ze ventig berovingen, in braken diefstallen en Rotterdam De dienst gemeen tewerken start volgend jaar met een nieuw samenwerkingsver band in een nieuwe afdeling On derhoud Buitenruimte. Het betekent dat verschillende disciplines, die in de buitenruim te werkzaamheden verrichten - zoals onderhoud plantsoenen en de reparatieploegen voor onder houd aan wegen - nog beter met elkaar moeten samenwerken. „Gezien de positieve ervaring met de vijtien reeds bestaande wjjkonderhoudsploegen worden nog eens negentien nieuwe ploe gen ingezet. Vanaf begin januari 1991 zijn dan alle wijken in de gehele stad voorzien van een vaste wijkonderhoudspioeg", kondigt gemeentewerken aan. Dinsdag 8 januari geeft wethou der mevrouw mr.A.G, Verbeek (VVD) het officiële startsein voor negentien ploegen. Dat doet zij in restaurant De Boom pjes aan de Boompjes 701. Rotterdam Gerard Cox pre senteert zondagochtend het gek ste orkest van Nederland. Het Groot Niet Te Vermijden Dans/ Show Orkest in De Doelen. Het zijn vijf Rotterdamse musici, die sinds half augustus op toernee zijn door ons land. Zij doen dat met veel instrumen ten en een flinke dosis humor. Het is één grote persiflage, maar overvallen in de omge ving van metrostation Maashaven. De jongeren hebben in totaal voor ongeveer 25.000 gulden buitgemaakt. De politie heeft met een team van zeven rechercheurs van de bureaus Usselmonde en Zuid plein gewerkt aan het. oplossen van de misdrijven. De jóngeren zorgden voor onrust in de buurt van het metrostation. Ze schrok ken er niet voor terug om bejaar den op straat te overvallen. Ook werden er verschillende mensen gemolesteerd. Het spoor van de daders leidde naar een groep vaste bezoekers van een koffieshop aan de Briel- selaan. Achttien jongens, in de leeftijd van 13 tot 19 jaar, hebben bekentenissen afgelegd. Vier jongens zijn in bewaring gesteld. Twee verdachten van 15 en 19 jaar verblijven in een strafin richting, omdat ze al meer ver grijpen op hun kerfstok hebben. Van een deel van het buitge maakte geld hebben de verdach ten een auto en muztekappara- tuur gekocht. Het merendeel ging op aan eten, drinken en gokken. Van de geroofde bezit tingen is alleen een kerkboek te ruggevonden. De rest is door de jeugdige rovers in vuilcontainers of in havens gegooid. Roemeense turnster in Walk of Fame wel n goedgespeelde muziek. Op ..sebe en aanstekelijke wijw brengen zij een mengeling van muziek, toneel en theater. De deuren van De Doelen gaan zondag om kwart over tien open. Tot elf uur speelt pianist Bert Ni- codem muziek en daarna pre senteert gastheer Gerard Cox het orkest. De toegangsprijs be draagt veertien gulden. Aurelia Dobre (links) en Daniela Silivas hebben ook een plaatsje in de Walk of Fame. De voormalige Roemeense turnsters, momen teel voor een serie demonstratié- wedstrijden verblijvend in Neder land, hebben hun handafdrukken gezet in een tegel, die in de Walk of Fame aan de Schiedamsedijk een plaatsje zal krijgen. De beide Roemeense meisjes deden dat in sporihuis Hans van den Hoek aan de Statenweg. De voormalige Feyenoord-voetballcr had de Roemeense turnsters uitgeno digd. De atletes, die goede herinnerin gen aan Rotterdam bewaren in 1987 haalden zij in sportpaleis A hoy' op de diverse onderdelen wereldtitelszijn de nummers 48 en 49 van de Rotterdamse 'ster- renstoep'. Daar zijn hand- of voe tafdrukken te zien van onder vele anderen Dave Brubeck, Fanny BI ankers-Koen, Dame Edna, Joe Cocker, Cliff Richard en John Denver. Rotterdam Er moet een nachtbus naar Katendrecht gaan rij'den. Dit is een van de hartewensen, die staan vermeld in het Beheer- plan Katendrecht. In januari zal dit plan besproken worden in de gemeenteraadscommissie voor stadsvernieuwing. „Volgens RET-normen ligt het nieuwbouwgebied -aan de Maas buiten bereik van de nachtbus halte. metrostation Rijnhaven. De nachtbusroute dient te wor-, den doorgetrokken naar de reeds bestaandeeindhalte aan de Katendreehtsestraat", aldus de opstellers van hetbeheerplan. Zij willen voorts dat er aan het Deliplein een tussen halte komt Deze extra halte moet dienen 'voor„het nachtvervoer van ho- recabezoekers, gezien de hoge criminaliteit tegen voetgangers 'onderweg naar het metrostation Rijnhaven". Rotterdam Hoe lang duurt het nog voordat de mensheid eindelijk ten onder zal gaan? Spoeden wij ons nu al hals over kop naar het definitieve einde? Urgent is de kwestie wel, vinden ze bij de Erasmus Universiteit. Urgent genoeg om er 29 januari een heel symposium aan te wijden, on der de toepasselijke naam 'Het Einde'. Aan het symposium nemen jour nalist W.L. Brugsma deel, pro fessor Bart Tromp, professor Hans Achterhuis en Alexander King, president van de Club van Rome, die begin jaren zeventig nogal wat furore veroorzaakte met de vaststelling dat de mens op korte termijn door zijn reser ves aan grondstoffen heen zou zijn. Brugsma (bekend van onder meer de boeken 'Een mooie toe komst achter ons' en 'Europa, Europa') zal praten over 'De mens als bedreigde diersoort'. Het belooft een somber verhaal te worden, want Brugsma gaat uit van een uitspraak van Denis Meadows, auteur van het eerste rapport van de Club van Rome: 'De mensheid gedraagt zich als een zelfmoordenaar. Het heeft geen zin te argumenteren met een zelfmoordenaar die reeds uit het raam is gesprongen'. Communisme Bart Tromp, publicist en voor malig bestuurslid van de Partij van de Arbeid zal in zijn lezing 'Het einde van de politiek' stil staan bij het verdwijnen van de ideologische strijd, gevolg van de teloorgang van het_ communis me. Hans Achterhuis gaat in op de culturele ondergang die ons boven het hoofd hangt, terwijl Alexander King, in 1987 win naar van de Erasmus-prijs, het huidige standpunt van de Club van Rome nader toelicht. Wie genoeg moed kan verzame len voor dit gezellige dagje doemdenken, kan zich voor 20 januari opgeven bij de organisa tie van het symposium. Studium Generale Rotterdam. Het sym posium duurt dinsdag 29 januari van 9.30 tot 16.00 uur en wordt gehouden in collegezaal van het Hoboken-complex van de Erasmus Universiteit. ^Gebeurtenissen in binnen- en buitenland en uw directe omgeving vragen dagelijks uw aandacht. Ook in 1991. Maak daarom nu extra voordelig kennis met het Rotterdams Nieuwsblad: vijf weken leesplezier voor slechts 115,- O.Jrf ,k w -trcfigr. rorg nu be Ro-ït rdanï Nieuw .-.blad 5 woken vcor 115,— Adres: e bworgtnj) Stuur deze bon in eert open envelop -zonder i n)£'jon~>em*ntc 1 rurrme *57&,3D0j 'f ifièrardnrr

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1