Een giromaat praat niet tegen je Afvalheffing fors omhoog Kerstbomenoorlog in Vlaardingen grimmig 'Voor ons valt er niets te vieren^ Grootgrutter stopt ermee VIAARD1NGS DAGBLAS SCH1EURMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Postagentschap om twaalf uur 50 jaar OP DE DREMPEL (slot) Overvallers snel gepakt Man mishandeld Disco in zwembad Dubbel gratis Drie inbraken meteen opgelost Meldpunt in onzekerheid Feestdagen in de Babberspolder MAANDAG 3i DECEMBER 1990 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 SC Vlaardingen. Postbus 4008. 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557-sportredactie:434S2Q9- Telefax: 010-4349754. door R0DFUCK DE MUNNIK Vlaardingen Vanavond om twaalf uur beheert de familie Middendorp vijftig jaar het post agentschap aan de Rozenlaan ïn Vlaardinger-Ambacht. In 1941 begon Pa Middendorp de vesti ging en zestien jaar later nam Jan zijn taken over. Nu hij 34 jaar in het kantoor zit, vertrou wen de buurtbewoners hem. Weet je de postcode niet, ben je- slecht ter been, dan helpt Jan je wel. De Ambaehters rekenen op hem. Dit jaar maakte de PTT Post echter bekend een groot aantal kantoren te sluiten. Door een toenemend aantal giromaten en het verhoogde bedrag dat per be taalkaart kan worden opgeno men, neemt hel aantal lokethan delingen af. Tot schrik van buurtbewoners en zelfs de Vlaardingse politici staat ook Jans postagentschap op de nomi natie te worden gesloten. Maar Jan bleek zich m een enorme po pulariteit te kunnen verheugen. Hij haalt met de regelmaat van'.' de klok de krant als bewoners van de wijk weer voor zijn hach je en 'hun' postagentschap opko men. Zijn agentschap dreigt het slachtoffer te worden van de be zuinigingen van PTT Post en de Ambaehters willen dat duidelijk niet. Jan Middendorp weet wel waarom: „Een giromaat praat nou eenmaal niet tegen je". Onlangs haalden bewoners van de wijk 1440 handtekeningen om PTT Post van het nut van het agentschap te overtuigen. Wet houder Arij Maarleveld over handigde deze op 18 december aan de plaatsvervangend direc teur van PTT Vlaardingen Damshuiser en wees. hem erop dat als het agentschap dicht gaat, de Postbank de wethouder als klant verliest. Maarleveld, zelf woonachtig in Ambacht, zei de kleinschaligehefd van het agent schap wel te zullen missen. De supportersclub van Jan, met borden en spandoeken uitgerust, stond- erbij en keek ernaar. De man om wie het allemaal draai de stond schuchter op de achter grond; Jan'Middendorp heeft het een beetje moeilijk met al die publi citeit. ..Rond de'jaarwisseling deb ik het zo ontzettend druk. *Dan moet ik alle balansen afslui ten cn ondertussen, ook nog de klanten helpen. Ik heb gewoon geen tijd", verklaart Midden dorp. Bloemen Het is ook vanwege deze drukte dat een speciale actiegroep voor Wat gebeurde er afgelopen jaar? Wat heeft 1991 in petto? In een korte serie verhalen praatten inwoners uit het Waterwegge bied over gebeurtenissen in het afgelopen jaar: dingen van 'gis teren' met invloed op 'morgen*. Uit de actualiteit van 1990 zijn de afgelopen zes onderwerpen gekozen, die de gemoederen voorlopig nog wel bezig zullen houden, In de eerste vijf delen kwamen de werkgelegenheid, het jongerenvraagstuk, de op- komts van D66, destadsvernieuwingswijk Nieuwland en de is lamitische school EI-Furkan aan bod. Vandaag tot slot deel 6: heefteen buurtkantoortje van de PTT nog toekomst? hem opkomt. Ar ie Ou wend ijk is secretaris van de groep, die zich Behoud Postagentschap Am bacht noemt. Hij vindt dat Am bacht al genoeg geplaagd is en het verlies van het agentschap er niet meer bij kan hebben. „We hebben hier een verkeerscircu latieplan waardoor de mensen niet meer over de Anthony Knottenbeltsingel en het Emaus naar de stad kunnen. Hierdoor stoppen nog maar weinig men sen bij ons winkelcentrum voor een bosje bloemen of zo. Als ook het postagentschap dicht moet, dan verliezen wij zeker de con currentieslag van andere win kelcentra". Hij zegt bereid te zijn weer op de barricaden te klimmen als dat nodig mocht zijn. „We hebben dat ook gedaan ten tijde van het circuiatieplan en hoewel we die strijd verloren, hebben we laten zien dat we dat kunnen", zegt Ouwendijk. Hij wijst ook op de ouderen die in de Put zijn komen wonen. Als straks het agentschap dicht is, is een postkantoor voor hen niet meer te voet te bereiken. „Nu komt er af en toe bij mij een man die op weg naar de stad hier kan uitrusten. Als hij naar de Van Hogendorplaan moet, kan hij dat niet. Maar daar is dan wel het dichtstbijzijnde postkantoor", zegt hij. Ouwendijk zelf is een druk bezet man. Overdag runt hij zijn snel- drukkerij bij de Molen en ver leent wat hand- en spandiensten aan bevriende winkeliers. In zijn vrije tijd zit hij in verschil lende commissies, verenigingen, actiegroepen en organisaties. Hij is ook secretaris van de onderne mersvereniging Vlaardinger- Ambacht Onder de Molen. ,.Zo ben ik ook in de actiegroep ge rold. Bewoners hadden voor hun handtekeningen papier nodig en mensen die een brief kunnen schrijven. Toen ben ik maar weer in de pen geklommen Gemeente Het eerste initiatief tot actie kwam echter vreemd genoeg van de gemeente. Vreemd om dat Ambacht haar in de strijd om het circulatieplan nogal op de huid zat. „Zij wees ons erop dat het agentschap moest sluiten in 1994 en zei dat de bewoners het niet zomaar over hun kant moes ten laten gaan. We hadden eerst wat twijfel of we actie moesten voeren, maar toen Arij Maarle veld bereid was als eerste zijn handtekening te zetten was die twijfel verdwenen". Rommelend in de papieren die in de vakjes liggen van een kast aan de muur van zijn sneldruk- kerij, laat hij het plan van PTT Post zien. „In heel Zuid-Holland moeten drie postagentschappen verdwijnen. Daarvoor komen er twee uit Vlaardingen in aanmer king. Het agentschap van Jan en het agentschap in de Winkelhoe ve in Holy-Noord. Daarnaast moet het kantoor aan de Van Hogendorplaan een agentschap worden. Vlaardingen wordt toch zo belachelijk zwaar gepakt", wijst Ouwendijk aan. Toch gaat het Arie Ouwendijk, noch de bewoners van Vlaardin ger-Ambacht, uitsluitend om het redden van het postkantoortje. Ook worden de acties niet uit sluitend voor de mensen, die er af en toe eens een postzegel ko pen. gevoerd, net zo min als dat de acties gevoerd worden alleen omdat het de taak van de winke liersvereniging is voor haar le den op te komen. „Nee, Jan is gewoon ook een verschrikkelijk aardige vent. De supporters van Jan Midden dorp steunen hem door dik en dun in de strijd om het behoud van 'zijn' postagentschap in Vlaardinger-Ambacht Wij willen absoluut niet dat hij na vijftig jaar zijn agentschap moet verlaten. Want immers 'Onze Jan in de WW, daar wer ken wij niet aar- Voor de laatste keer helpt Jan Weber 2ijn klanten. Schiedam Het zal in het nieuwe jaar even wennen zijn voor de buurt. Want na drie kwart eeuw staat er geentWe- ber meer achter de toonbank van het Schïedamse buurtwin- keltje in de Sint Liduinastraat Grootgrutter Jan Weber wordt 65 jaar en zet een punt achter het familiebedrijfje. Hoewel hij en zijn vrouw van daag hun klanten pas voor het laatst helpen, was het donder dagavond al feest in de zelfbe dieningswinkel. Na zoveel 'ja ren van trouwe, dienst zetten veel buurtbewoners het echt paar in het zonnetje. De We- bers, die van plan zijn zich te rug te trekken in Renesse, kre- gen van de Schiedammers uit de naaste omgeving een tuinset met alles erop en eraan. Of de buurt een geheimpje kon bewaren? Een enveloppe met een dergelijk opschrift deed de laatste weken de ronde. Het was een actie van Lies Coster en enige anderen om wat geld in te zamelen voor een passend geschenk voor de scheidende middenstander. Op 3 januari 1991 bereikt hij de cruciale leeftijd van 65 jaar. Een mooi ogenblik meende Jan Weber om het wat rustiger aan te gaan doen. Begon een eerdere generatie Weber met een winkeltje aan de Lange Kerkstraat, ter hoog te van de huidige Hema, de meeste decennia werden toch in de Sint Liduinastraat door gebracht. De ouderwetse kwa liteit en service, die vroeger 20 gewoon waren, hebben de twee Webers nog steeds boog in het vaandel laten staan. De bijna gepensioneerde eigenaar be zorgde vroeger bij voorbeeld melk aan huis en had dan een loper op zak in het geval nie mand thuis was, zodat hij de spullen binnen kon zetten. „Waar", zegt Lies Coster illu stratief, „kun je nog terecht voor een onsje kaas, waarbij de korstjes worden afgesneden?" De waaiden ng voor deze werkwijze uitte de buurt don derdagavond al met de druk bezochte receptie. Na vandaag verdwijnt hun naam van de winkelruit en vertrekken zij met de caravan naar Zeeland. De zaak gaat evenwel niet echt dicht. De jonge ondernemer Marcel Burggraaff treedt in het voet spoor van de familie Weber en voorkomt daarmee, dat de zo veelste buurtwinkel het loodje legt. Vlaardingen Drie Vlaardin- gers van 18, 20 en 21 jaar oud hebben vrijdagavond om acht uur een filiaal van de Bonds spaarbank aan de Vettenoordse- straat overvallen. De mannen konden enige tijd later met hun buit van circa 22.000gulden wor den aangehouden in Schiedam. Dat gebeurde nadat de politie na een wilde achtervolging hun vluchtauto had klemgereden. Eén van de overvallers kwam even voor acht uur gemaskerd het filiaal binnen. Zonder een woord te zeggen richtte hij een voorwerp, vermoedelijk een pis tool, op het hoofd van een klant. Meteen daarop gooide hij een linnentas in de schuifla van het loket. De bankemployé vulde de tas waarna de man snel ver dween. De politie wist de daders aan de hand van een nauwkeurige be schrijving van de vluchtauto snel te vinden waarop de achter volging werd ingezet. MaassluisEen 40-jarige Maas- si uizer is in winkelcentrum Ko ningshoek mishandeld door vier jongens in de leeftijd van 16 tot 21 jaar. De man die een flink aantal blauwe plekken opliep, werd afgetuigd toen hij de kna pen er op aansprak dat zij in het winkelcentrum bierflesjes kapot gooiden. De vier zijn vandaag voorgeleid aan de officier van justitie. Vlaardingen Viaardingers worden in het nieuwe jaar ge confronteerd met een forse ver hoging van de afvalstoffenhef fing. De verhoging is het gevolg van stijgende tarieven bij de Af valverwerking Rijnmond, die Schiedam/Maassluis Zowel Zwembad-Zuid in Schiedam als zwembad Dol-fijn in Maassluis heeft hun programma tijdens de kerstvakantie drastisch gewij zigd. In Zuid vervallen alle spe ciale uren voor baby's, moeders met kinderen en ouderen. Ook de zwemlessen zijn geschrapt. Het zwembad luidt op woensdag 2 januari het nieuwe jaar in met een middagje discozwemmen. Tussen kwart over één en half zes zorgt disco Black voor de mu zikale omlijsting tijdens het zwemmen. In Dol-fijn kunnen zwemmers op 2.3 en 4 januari voor één gul den per uur terecht De particu liere zwemlessen gaan gewoon door, terwijl de lessen voor kleu ters en ouderen op een andere tijd zijn ingeroosterd. miljoenen moet investeren in r 00 kgas r ei n i ge rs De afvalstoffenheffing wordt met liefst 35 procent verhoogd, van ƒ9,35 naar ƒ12,53 per maand. Tegelijk stijgt de reini gingsheffing van ƒ18,70 naar ƒ19,60 per maand. Deze stijging is een gevolg van het besluit van de gemeenteraad, nagenoeg alle gemeentelijke belastingen en ta rieven in Vlaardingen met 4,& procent te verhogen. De raad brak daarmee met het jarenlang gehuldigde principe, dat ge meentelijke belastingen en tarie ven niet werden verhoogd. Dat beleid was volgens wethouder John Ranshuijsen (financiën) onbetaa 1 baar geworden Schiedam In plaats van de ge bruikelijke nieuwjaarsreceptie begint het Filmhuis aan de Nïeuwstraat in Schiedam 1991 met een gratis bijeenkomst. Be zoekers kunnen niet alleen voor niets om drie uur Steven Spiel bergs avonturenfilm 'Always* bekijken, maar kunnen ook om half één aanschuiven voor een gratis lunch. Waterweg De jaarlijkse pro blemen met groepen jongeren, die zich mengen in een 'kerstbo- menooriog'. hebben in Vlaardin gen tot heftige taferelen geleid. Die liepen zelfs zo uit de hand, dat de politie zondagmorgen het Windmill-terrein aan de West- iandseweg ontruimde waar op dat moment circa tweeduizend bomen in twee containers waren gedumpt. De politie arresteerde daa rbij negen jongeren. De jeugd uit met name de Oran je- en ae Bloemenbuurt zou het te veel op de spits hebben gedre ven, verklaarde een politie woordvoerder gistermorgen de schoonmaakactie. Jongeren be kogelden het afgelopen week einde regelmatig auto's met ste nen. reden wagens klem om te controleren of er 'concurrenten' in zaten en vernielden met hun voertuigen tuinen. Ontruiming De politie besloot tot actie over te gaan toen een groep van onge veer vijftig jongeren zich over een surveillancewagen 'ont fermde'. Zij vernielden de an tenne en een zijspiegel van de politieauto en probeerden de agenten vervolgens tegen te houden toen zij het Windmill- terrein wilden verlaten. De ont ruiming werd enkele uren later, toen de meeste van de jongeren sliepen, uitgevoerd. „Ais we di rect hadden willen ingrijpen, hadden we een peleton ME-ers nodig gehad", aldus de politie woordvoerder. „Daarom hebben we gewacht tot de meesten naar huis waren". De politie zegt de jongeren ver schillende malen te hebben ge waarschuwd, dat zij de door de gemeente beschikbaar gestelde containers mochten gebruiken, maar dat ze zich verder aan de regels moesten houden. Slecht te spreken over Vlaar dingse jongeren is ook de Maas- si uisse politie. Evenals voor gaande jaren zouden velen van hen naar Maassluis zijn geko men om daar kerstbomen mee te nemen. Een groep jongeren overviel zelfs een kerstbomen handelaar in de Westwijk. Htj en zijn compagnon werden in een caravan met stokken in be dwang gehouden, terwijl de bo men werden meegenomen. Ook van verschillende straten en pleinen werden bomen ont vreemd. In Schiedam wordt over weinig ellende gerept. „Ons beleid van vaste mensen op vaste plaatsen hüjkt te werken", zegt een poli tiewoordvoerder. Alleen in de Lekstraat kwam het tot scher mutselingen. Een groep jonge ren bekogelde vrijdagavond twee RET-bussen metstenen die uit dc straat waren gehaald. Ook een bushokje en een winkelruit werden vernield. De politie arresteerde vrijdaga vond zes jongeren in de leeftijd van 14 tot 19 jaar. Eén van hen werd kort daarop vrijgelaten. Zaterdag werd nog een jongen opgepakt. Drie jongens blijven op verzoek van de officier van justitie tot na de jaarwisseling vastzitten. Schiedam De Schiedamse po litie heeft het afgelopen week einde drie inbraken in de stad meteen kunnen oplossen. Zater- dagochtend om half zes werd op de Hoogstraat een 24-jarige Schiedammer aangehouden, die uit een winkel een radio-casset terecorder had gestolen. De man werd op heterdaad betrapt toen hij de winkelruit ingooide en met de apparatuur aan de haal wilde gaan. Op vrijwel hetzelfde tijdstip werden zondagmorgen even eens op de Hoogstraat twee 30-ja- rige Schiedammers gearres teerd. Zij werden opgepakt toen zij'de voordeur van een tabaks zaak forceerden. De twee wor den op verdenking van meerde re inbraken vastgehouden op het politiebureau. Een 32-jarige Schiedammer werd ingerekend nadat hij uit een vrachtauto, die stond gepar keerd bij de Ruysstraat, een ra- dio-caseuerecoraer had ont vreemd. De politie kwam hem op het spoor omdat een beveili gingsbeambte de man zag weg hollen en de politie tipte. Vlaardingen De toekomst van het Meldpunt Discriminatie in Vlaardingen is onzeker. Hetcon- tract met het personeelslid is tij delijk verlengd tot 1 februari 1991. Het meldpunt, dat klachten van burgers over dicrimi natie en ra cisme registreert, was tot nu toe een onderdeel van het stedelijk instituut voor samenlevingsop bouw (Siso). Wethouder John Ranshuijsen (sociaal-cultureel werk) echter wil de organisatie onderbrengen bij het instituut burgerraadsleden. Het IBR vindt die constructie zo gek nog niet, maar vreest dat als gevolg van de 'transfer' spannin gen ontstaan met het Siso, waar mee de raadslieden één pand aan de Oosthavenkade delen. Het IBR vraagt zich bovendien af, of het de taakverzwaring wel aan kan. Het Siso vindt dat het meldpunt onder verantwoordelijkheid van de stichting Weizijn '90 een on derdeel moet worden van een Vlaardings Anti-Discriminatie bureau. In de stichting Welzijn zijn ook de Vlaardingse buurt huizen, het Siso en de vereniging voor administratieve dienstver lening opgegaan. Burgemeester en wethouders nemen in januari een besluit over de toekomst van het meldpunt. De Babberspolder maakt tijdens de feestdagen een troosteloze indruk. Al Vlaardingen Soms wordt er opgebeld. „Kun je de luxaflex wat meer opendoen? Dan kan ik gezellig bij je naar binnen kij ken". De vrouw aan de telefoon is de hoogbejaarde overbuur vrouw van de 36-jarige Hans van Rijswijk. Zij is niet de enige be woner van de Babberspolder die rond de jaarwisseling niet be paald de tijd van haar leven heeft. De kerstdagen zijn bij uitstek ge schikt om je eenzaam te voelen. -Eenzaamheid die in deze wijk nog wordt verergerd door onze kerheid. Waar zullen we in 1991 terecht komen? Dat is de ang stigste en meest gestelde vraag in de wijk waar het het komend jaar bol staat van sloopactivitei- ten. Hans van Rijswijk wil niet weg, Hij heeft zijn huidje eigenhandig opgeknapt Hij bouwde een dou che, timmerde een bedstee, ver plaatste muren en knutselde zelfs een serre. Zijn tuin typeert hij als 'een paradijsje'. „De buur vrouw is tien jaar geleden al ver trokken. dus heb ik van twee tuinen één gemaakt. Er groeien frambozen, bramen, kersen, pruimen en kruiden. Ik ben dol blij met dit huis, Nee. ik wil niet weg". Afhankelijk Hans wil niet weg, maar onge veer de helft van de bewoners zegt eigenlijk niet weg te kun- rffn. Ze zijn oud, slecht ter been en hebben hier hun hele leven lang gewoond. Ze zijn niet zel den afhankelijk van de buren. „Wie kan mijn nieuwe huisje ko men witten en behangen? En wie kan me zo nu en dan helpen met boodschappen doen?" Een 85-jarigé vrouw, die al even zo veel jaar in haar huis woont, krijgt de tranen in haar ogen: „Ik wil niet naar e.en bejaarden huis". Haar 30-jarige jongere buurman valt haar bij: „Miin buurtjes zijn van mij afhankelijk. Ik wil, als het moet, wel verhuizen, maar ik maak me zorgen om hen" Zelf heeft hij een jaar geleden zijn vrouw verloren en is al bezig een huis te 2oeken. „Maar ik schijn in mijn eentje nergens voor in aanmerking te komen", zegt hij verbolgen. „Bij het bu reau huisvesting vertelden ze medal ik helemaal geen punten had. omdat ik niet stond inge schreven. Ze draaien op die ma nier de boel om. Eerst zet de ge meente ons er uit en dan moeten wij om een nieuw huis komen vragen". Geen contact De spastische man, die alleen aan de overkant woont, heeft het waarschijnlijk het moeilijkst. Hij heeft helemaal niemand die voor hem zorgt. De enige per soon met wie nlj contact heeft is de SRV-man. Omdat hij de deur nietmeeruitkan,haaltdezegeld - voor hem bij bank en levert ver volgens het voedsel. Hans van Rijswijk noemt de situ atie in de Babberspolder de om gekeerde wereld. „De gemeente moet toch eerst met goede alter natieven komen voor ze ons er uit zetten". Vorige week was hij bij de presentatie van het verka velingsplan dat de gemeente heeft opgesteld. ,,Ze lieten, een plattegrond zien van de nieuwe Babberspolder. Ik vroeg: wat is dat witte vierkantje? Daar komt een speeltuin, was het antwoord. I k heb gezegd: „Dan bouwen jul lie er maar omheen, want op dat vierkantje staat mijn huis". Vandalisme Toch is het niet alleen het ge meentebeleid waar de bewoners zich kwaad om maken. Het van dalisme is eveneens een groot probleem. Jongetjes gooien ste nen door de ramen. De wind blaast door leegstaande huizen waardoor de stookkosten in de bewoonde huizen weer flink op-v lopen. „Voor mij heeft het toe vallig voordelen", zegt Hans, „Ik kan lekker hard gitaar spelen". Op zijn vensterbank liggen nog een paar kerstballen. Die versie ring is een uitzondering in de wijk. Hier en daar doen kaarsjes in de straten eerder triest dan feestelijk aan. Kerstbomen? Het is een schaars goed in de Babber spolder. De bewoners vatten het nogmaals samen: „Voor .ons valt er helemaal niets te vieren". 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1990 | | pagina 1