Laatste pleidooi tegen stortplaats Lickebaert Spaland goed in de markt Gemeente roept hulp in van Van der Waal Nog geen vervolg opknapproj eet Rotter damsedij k Paarden weg uit industrieterrein Branden verwoestten voor 7 miljoen golden VLAAROINGS DA6BIAO SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Première in Passageiheater Forse buit bij inbraak BRANDWEERLIEDEN ONDERSCHEIDEN Bejaarde aangereden Koelbloedig bij overval Bijna brand op Singel Westland polst Waterwegsteden Wens jongeren in vervulling □WATERWEG VRIJDAG 4 JANUARI 1991 PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Maassluis Voor de ontwikke ling van het industrieterrein Nieuwe Waterweg heeft het ge meentebestuur van Maassluis hulp gezocht bij het bedrijfs leven. Het aantrekken van oe- drijven en het bebouwen van het vier hectare metende terrein achter de Govert van Wijnkade wil Maassluis overlaten aan de Vlaardingse bouwer Van der Waal en de plaatselijke make laar Roest. Aanvankelijk poogde de ge meente het gebied eigenhandig te ontwikkelen, maar deze po gingen zijn op een mislukking uitgelopen. De laatste maanden voerden wethouder Ruud Tim mermans en gemeentelijk aqui- siteur Cor de Jonge regelmatig overleg met twee belangrijke ge gadigden. De beperkingen van deze aanpak zijn volgens De Jonge de afgelopen maanden duidelijk aan het licht gekomen. Op korte termijn bleek de ge meente niet in staat een duide lijk stedebouwkundig plan aan de ondernemers. Bemo Benelux en Goudzwaard Partners, te presenteren. Hierdoor hebben de betrokken ondernemers volgens De Jong nog geen inzicht in de kosten, die met de verhuizing naar het be drijfsterrein zijn gemoeid. De be drijven, die voor de financiering van het nieuwe gebouw meestal zijn aangewezen op een bankin stelling. hebben hierdoor nog geen duidelijk inzicht in de kos ten van de verhuizing. Hulp Met de hulp van de particuliere ondernemers is het volgens de gemeente wel mogelijk de ont wikkeling van het bedrijfster rein snel ter hand te nemen. De publiek-'private samenwerking heeft als voordeel, dat het pro motionele materiaal en een be langrijk deel van de andere ont wikkelingskosten worden be taald door Roest en Van der Waal Verder kan de gemeente op deze wijze profiteren van de know how van de betrokken bedrij ven, die in Maassluis ook actief zijn met het verhuren van kan toorruimte voor het nieuwe complex Koningsstede. „In Dor drecht heeft men goede ervarin gen met zo'n opzet opgedaan", zegt wethouder Ruud Timmer mans „IK ben benieuwd hoe de raadscommissies en de gemeen teraad op deze plannen gaan rea geren". Hoewel de ondernemers niet louter uit nobele motieven in het project stappen, kost de trans actie Maassluis volgens de ge meentewoordvoerder geen geld. De verkoop van de grond komt volledig ten goede aan de ge meentekas Wei moet de ge meente geld investeren in de in richting van het gebied, maar dat was in de eerdere opzet niet anders Natuurlijk De bemiddelingskosten voor Van der Waal en Roest moeten worden betaald door de betrok ken bedrijven. Mogelijk worden de kosten apart in rekening ge bracht, maar het is ook denkuaar dat Roest en Van der Waal de kosten verrekenen in de bouw som van de bedrijfsgebouwen. De Vlaardingse aannemer neemt vermoedelijk het leeu wendeel van de bouwactivitei ten voor haar rekening. Het contact tussen enerzijds de gemeente en anderzijds Roest en Van der Waal is volgens de ge meente op natuurlijke wijze tot stand gekomen. Verschillende gegadigden bleken reeds in zee te zijn gegaan met één van de partners van de gemeente. Door deze ontwikkelingen is het vol gens wethouder Ruud Timmer mans zinvol de krachten op kor te termijn te bundelen. Primeur De beoogde overeenkomst is de eerste in zijn soort in Maassluis. De ontwikkeling van het indus trieterrein achter de Govert van Wijnkade regelde de gemeente eigenhandig, maar bij dit project werd ze geholpen door het nij pende rutmtegebrek bij het plaatselijke bedrijfsleven. De noodzaak tot expansie is nu ken nelijk minder dringend, want in de afgelopen maanden hebben de plaatselijke bedrijven voor alsnog een afwachtende houding aangenomen. Als de raad met de overeen komst akkoord gaat, kunnen de eerste vruchten in april worden geplukt. Bemo Benelux, dat zich bezig houdt met de assemblage van kranen, wil op korte termijn met de bouw van haar nieuwe bedrijf beginnen. Het bedrijf, dat sinds twee jaar inwoont bij Dahl- man/Platex aan Schelaeweg, kampt met een nijpend ruimte gebrek. Mocht het project succesvol ver lopen. dan wil de gemeente het bedrijfsterrein in westelijke richting langs de Waterweg uit breiden. In dit derde deelgebied langs de Waterweg, dat tot Go vert van Wijn III is gedoopt, is in totaal zes hectare industrieter rein beschikbaar Door de samenwerking met Roest en Van der Waal kan de eerste paal voor het braakliggen- de industrieterrein volgens de ge- meente in maart van dit jaar de o grond in. S Schiedam Het experiment van de gemeente Schiedam een blokje flats aan de Rotterdamse- dijk aan te kopen, op te knappen en weer te verkopen is een groot succes geworden. Vier van de vijf flets zijn inmiddels ver kocht, op de vijfde heeft een ko per een optie genomen. De gemeente kocht de flats een kleine twee jaar geleden. De wo ningen maakten een verpauper de indruk. Dooreen herindeling van de 2es appartementen ont stonden vijf nieuwe woningen, die grondig werden opgeknapt en gemoderniseerd. Kopers vin den bleek uiteindelijk niet moei lijk. Hoewel de gemeente geen ver lies heeft geleden op deze voor lopig unieke vorm van stadsver nieuwing, staat er nog geen ver volgproject op stapel. Daarvoor zijn volgens een woordvoerder de financiële risco's te groot. Schiedam wil pas aan een ver volg denken als 'andere belang hebbenden' (banken, aannmers, makelaars) bereid zijn een deel van de risico's op de schouders te nemen. Een concreet blok woningen heeft de gemeente nog niet op het oog, mocht de samenwer king met bouwers, financiers en makelaars inderdaad van de frond komen. „Maar er staan in chtedam genoeg huizen die voor een dergelijke aanpak in aanmerking komen", aldus de zegsman. Benadrukt wordt overigens dat deze vorm van stadsvernieu wing altijd marginaal zal blijven. Het beleid van de gemeente is er in de eerste plaats op gericht dat eigenaren van particuliere wo ningen zelf hun bezit moeten op knappen. Pas als dat onmogelijk blijkt, wil de gemeente overwe gen zelf als aan nemer/makelaar op te treden. Het opknappen van de apparte menten aan de Rotteröamsedijk past in het Schiedamse beleit' zo weinig mogelijk goedkope we ningen te slopen. Wethouder Adri Reijnhout feliciteert dt nieuwe bewoners van de Rotter- damsedijk op 10 januari, de dag waarop enkele van hen hun be zit zullen betrekken, Vlaardingen Binnenkort gra zen er geen paarden meer in de industriepolder Grooi-Vette- noord. Het weiland waar de die ren jarenlang een vreedzaam be staan hebben geleid, krijgt zijn oorspronkelijke bestemming te rug. Het wordt weer een stukje bedrijfsterrein. De eigenaar van de dieren zal minder blii zijn met die verande ring dan de ondernemers in de polder. Die klagen al jaren over het oneigenlijke gebruik van de grond. Het weiland blokkeert sinds mensenheugenis dc 4c In dustriestraat, een van de ontslui tingswegen van de polder. Die straat wordt nu eindelijk doorgetrokken Fontijne Beheer heeft kans ges en het erfpachts- recht van het! rr akliggende ter rein tje te verwerven. Dat recht maakte deel uit van de failliete boedel van de voormalige meu belfabriek Ouwenbroek. Met de gemeente is overeengekomen dat Fontijne de oude verbinding herstelt. Met Ouwenbroek was een dergelijke regeling niet te treffen. Fontijne neemt een deel van het weiland tussen de Industrieweg en Mercuriusstraat voor be- driifsdoelen in gebruik, de ande re helft gaat naar de gemeente. Die wil het gaan verpachten aan een ondernemer. Schiedam Het Passagetheater beleeft maandag wederom een première. In de Roo Roosenzaal wordt vanaf 13.45 uur het stuk 'Winnie de Poeh verteld' voorde eerste maal opgevoerd. De ma kers van het stuk omschrijven het als een muzikale vertelpan- tomime, Toch is de opzet totaal anders dan de eerdere premières waar mee het Passagetheater sinds vo rig jaar probeert een sterkere re gionale uitstraling te krijgen. Het stuk is namelijk onderdeel van het project 'Een verhaal waar muziek in zit', dat is be stemd voor de groepen 2, 3 en 4 van de Schiedamse basisscholen. Twee medewerkers van de Schiedamse theaters en een mu- ziekconsulent van het Vlaar dingse steunpunt Kunstzinnige Vorming nemen maandag de rollen voor hun rekening- Zij ac teren, musiceren, zingen en ver tellen het verhaal dat is geïnspi reerd op de boeken van Winnie de Poeh, De voorstelling markeert het be gin van het project, want aan sluitend wordt in het Passage theater een zogenoemde ver- wemngsles gehouden. De ko- ■iS£Sde_vier weken wordt ot Schiedam Uit een woning aan de Koolzaadakker in Schiedam is voor 7000 gulden aan goederen en geld gestolen. De inbrekers kwamen binnen door een keu kenraam te forceren. Zij gingen met een stapel cd's, een videore- croder plus camera, sieraden en geld aan de haal. Tijdens de koopavond werd bij de Hema een 34-jarige Schie dammer op heterdaad betrapt toen hij probeerde een magne tronoven mee te nemen. Vlaardingen/Den Haag Voor de Raad van State in Den Haag heeft de gemeente Vlaardingen vanmorgen voor het laatst ge poogd de inrichting van een af- vaistortplaats in het Lickebaert- gebied tegen te houden, De provincie zegt de stortplaats dringend nodig te hebben en be weert dat de Lickebaert het ent- fe daarvoor geschikte gebied is. Gaardingen trekt zowel de noodzaak van de stortplaats als de juistheid van de locatiekeuze in twijfel. Omdat de twee overheden het niet eens konden worden, legde de provincie Vlaardingen vorig jaar eenzijdig de verplichting op in de Lickebaert plaats te maken voor de stort. Vlaardingen wil dat de Raad van State die ver plichting ongedaan maakt. Maar liefst drie wethouders reis den vanmorgen naar Den Haag om die eis kracht bij te zetten. Behalve de al vele malen geuite tegenwerping dat de belasting van het milieu in Vlaardingen al onaanvaardbaar hoog is, somden Ton van der Steen (ruimtelijke ordening), Ary Maarleveld (mi lieu) en Aart Kool (waarnemend wethouder sport en recreatie) nog een groot aantal nieuwe ar gumenten tegen de stortplaats op Vlaardingen meent dat de pro vincie uiterst onzorgvuldig te werk is gegaan. Toen in 1975 de eerste plannen voor de stort plaats ontstonden, was er alleen sprake van schoon bouw- en sloopafval. Later werd daar niet alleen bedrijfsafval en nog la ter verontreinigde grond aan toegevoegd. Ook de capaciteit werd uitgebreid van een half miljoen kubieke meter tot 6 mil joen kuub. Aan een stortplaats van dergelij ke omvang bectaat volgens Vlaar'dingen geen behoefte. Hergebruik van afvalstoffen staat hoog in het vaandel van het rijk. Andere provincies recyclen tot 70 procent van het bouw- en sloopafval. Daarnaast wil de re gering het storten van afval be perken, tussen 2000 en 2015 met maar liefst 70 80 procent. Met die ontwikkelingen lijkt de pro vincie geen rekening te houden. Vlaardingen is bang dat de stort in de Lickebaert in de toekomst behalve voor bouw-, sloop- en bedrijfsafval ook voor huisvuil gebruikt zal gaan worden. Dit zou onvermijdelijk zijn door de enorme investeringen in de aan leg van de stort. Het dumpen van huisvuil in de polder is voor de gemeente onaanvaardbaar. De provincie probeert ook de ge volgen die de stort heeft op de omgeving en het milieu te baga telliseren, bracht de Vlaardingse delegatie vanmorgen in Den Haag naar voren. Uit ambtelijke rapporten blijkt dat, in tegenstel ling lot de geruststellende woor den van de provincie, de stort wel degelijk veel zwerfvuil zal veroorzaken en massa's vogels zal aantrekken. En dat, terwijl er op 500 meter afstand een woon wijk ligt. Behalve de bewoners van de Westwijk, worden ook de nieu we eigenaren van de boerderijen in de Zuidbuurt de dupe van de afvalberging. Zij hebben zojuist, in het kader van de herinrich ting van de Lickebaert, panden opgekocht en voor veel geld ver bouwd om die vervolgens een sterk op de recreatie gerichte functie te geven. Hun huizen zullen sterk in waarde dalen. Met de recreatieve 'belevings waarde' van de Lickebaert zal het ook gedaan zijn, als midden in het gebied een enorme vuil nishoop oprijst, waarschuwden de Vlaardingse bestuurders van morgen, Zelfs de geschiedschrij ving wordt., door de stortplaats belemmerd. Tussen de spoorlijn en de dijk, op de plaats waar de stort is geprojecteerd, liggen ver schillende archeologische vind plaatsen. Die dreigen voorgoed onder een immense afvalberg'te verdwijnen. De uitspraak van de Raad van State wordt over enkele maan den verwacht. Omdat zij 10, 15 of 20 jaar in dienst zijn kregen zeven leden van de Vlaardingse brandweer giste ren een onderscheiding. Voordat burgemeester Van Lier de ver sierselen uitreikte in de kazerne aan de Hoflaan, bracht het korps een aubade aan Cees van der Struis. Deze instructeur van de jeugdbrandweer, die na 15 dienstjaren opstapt, trof 's avonds plotseling al zijn collega's, hun gezinnen en een compleet muziekgezelschap op zijn stoep. Ook vrijwillig brandweerman H.A. Hoekstra werd extra in het zonne tje gezet. Van alle onderscheide nen viel hem de meeste eer ten deel. Hoekstra is 24 jaar actief ge weest bij de Vlaardingse brand weer. Schiedam De hypotheekrente is onverminderd hoog, maar de hieruit voortvloeiende woonlas tenverzwaring heeft vooralsnog amper negatieve invloed gehad op de verkoopcijfers van huizen in Spaland. Bijna alle projectont wikkelaars in het gebied maken melding van een uitstekende omzet. De nieuwbouw in Spaland-West is de laatste maanden ondertus sen in een onverminderd hoog tempo gevorderd. De verschil lende woningbouwers zijn actief in de buurten_Dg_Akkeig3_de bouwers in deze gebieden afge sloten. Over de invulling van het laatste deelplan in Spaland-West, deel- plan Midden-Delfland, voert de Dienst Gemeentewerken mo menteel overleg met verschil lende bouwondernemers. In het onregelmatig verschijnende Spaland Bulletin verwacht de gemeente dat de bouw van dit laatste deelplan aan het einde van 1991 kan beginnen. Het leeuwendeel van de huizen in de eerste drie woonbuurten van de laatste uitbreidingswijk later zal de bouw van Spaland- West vermoedelijk zijn voltooid. In de lijst van bouwers in Spa land-West zijn in de afgelopen maanden wel enkele wijzigin gen opgetreden. Bouwmaat schappij Grootel, die 44 premie koopwoningen in het gebied wil de realiseren, heeft zijn ver koopactiviteiten wegens teleur stellende resultaten moeten sta ken. De vlag is overgenomen door bouwondernemer Wiima, die zich enkele maanden geleden reeds in een zeer grote belang- stelling mocht verheugen voor In eerste instantie bestelden 700 belangstellenden een brochure voor aeze woningen. Over het verkoopresultaat is nog niets te zeggen, maar de bouwer heeft uit de overweldigende belang stelling wel vertrouwen geput om het project in deelgebied De Gaarden verder uit te breiden. In plaats van 49 gaat Wilma daar nu 97 woningen bouwen. De resterende huizenverkopers zijn stuk voorstuk tevreden over de verkoopresultaten! Zo zijn alle woningen in eerder project van Wilma verkocht. Ook SSN, kunnen doen. Anders ligt dat met de plannen van MUWI en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. De partners hebben op dit moment nog 44, over twee woontorentjes verdeelde, premie-appartemen ten in de de wijk De Akkers in de verkoop. Ook enkele huizen in de vrije sector zijn vooralsnog onverkocht gebleven. In dc Vlinderhoven is Van Geel- en sinds een jaar in de weer met de opzet van een bouwplan voor zogenaamde holistische wonin gen. De bouw van deze huizen, die worden gekenschetst als Vlaardingen Bij branden in Vlaardingen zijn vorig jaar twee doden gevallen en 14 mensen ge wond geraakt. De brandweer moest* onder andere bij ver keersongevallen, 28 personen uit een benarde positie bevrijden. De Vaardingse brandweer had het vorig jaar veel drukker dan in 1989. Het korps moest 712 keer uitrukken. In 1989 bedroeg het aantal alarmmeldingen nog 586. Ook het schadebedrag door brand was vorig jaar aanzienlijk hoger dan in 1989, De bedragen waren achtereenvolgens 7 mil joen en 2,5 miljoen gulden. De Vlaardingse brandweer schreef vorig jaar enkele opmer kelijke wapenfeiten op zijn naam. In januari werden zes mensen gered uit een brandende flat aan de Dirk de Derdelaan, in april werd snel en met succes een brand bedwongen in een be jaardentehuis en in augustus voorkwam het korps dat er. enorme schade ontstond in een brandende garage aan de Ke- thelweg, die vol stond met nieu we personenauto's. Uit het jaarverslag blijkt dat de brandweer handenvol werk heeft gehad aan de stormen die tussen 25 en 28 januari over ons land raasden. In die korte perio de werd 128 keer uitgerukt. Ook op 26 februari bond de brand weer de strijd aan met de ele menten, toen Vlaardingen ge teisterd werd door overstromin gen en opnieuw een storm veel schade aanrichtte. Ondanks het vele en soms gevaarlijke werk vielen bij het korps nauwelijks slachtoffers. Als enige raakte brandweerman Breederveld ge wond. Hij brak een been tijdens bluswerk in de Eendrac-htstraat. Na langdurig intern overleg zijn de organisatorische problemen bij de Vlaardingse brandweer nagenoeg opgelost. De besluit vorming over de bemanning van de eerste uitruk is zo goed als rond. Over de wijze waarop de eerste alarmploeg moest worden samengesteld bestond aanvan kelijk groot verschil van mening tussen de korpsleiding en het personeel. Het conflict leidde zelfs tot een korte 'bezetting' van het stadskantoor. Schiedam Een 8ö-jarige Schiedammer is gisteravond met een hersenschudding in het Schielandziekenhuis opgeno men. De man botste met zijn fiets op de Churchillweg bij de oprit Schiedam Een overval op hetij PTT-kantoor in de Dieselstraat i is door koelbloedig handelen^ van de baliemedewerkster met: een sisser afgelopen. Toen twee)"*., mannen onder bedreiging vanjV een pistool twee klanten voor'J het loket wegduwden en de ba- .J liemedewerkster maanden geldi i te overhandigen, liep zij gewoon {F weg. De overvallers riepen de)-j vrouw terug, maar zij negeerde1/ die opdracht. De mannen dro-fj pen vervolgens zonder buit af. Medewerkers van het kantoorjr reageerden ook direct daarna, nogal koel. Pas gisteren brach-.| ten zij de politie op de hoogte, A terwijl de overval al in de och-i( tenduren van oudejaarsdag d plaatsvond. Vlaardingen De brandweer1" heeft gistermiddag op het laatste!, moment kunnen voorkomen dat* school De Singel is afgebrand. Jongeren hadden ongeveer 150 kerstbomen tegen de school ge plaatst. Daarnaast stond een brandende ton. De politie arres teerde een 16-jarige jongen die anderen aanspoorde de bomen" aan te steken. Een pand aan het Emaus, dat als opslagruimte in gebruik was, vatte gistermiddag vlam doordat er vuurwerk naar binnen was gegooid. De brandweer kon het' brandje snel blussen. Ook in een lift van een flat aan de Lepelaarsingel ontstond brand door vuurwerk. Een be- woner wist het beginnende - brandje met behulp van water en een brandblusser snel onder controle te krijgen. Waterweg Het Westland wil de Waterweggerneenten polsen of daar behoefte bestaat het huis houdelijke groente-, fruit- en tuinafval (gft) voortaan aan te bicden bij het composteringsbe- drijf in Hoek van Holland. De Westlandse gemeenten willen Schiedam, Vlaardingen en Maassluis vragen mee te doen om een rendabele bedrijfsvoe ring mogelijk te maken. De ze ven Westlandgemeenten produ ceren jaarlijks ongeveer 10.000 ton van dat afval. Er zou drie maal zoveel nodig zijn om vol doende draagvlak te hebben. Doen de drie steden niet mee dan wordt de afvalverwerking te duur. Voorzitter drs. J.B. Waaijer van de Stichting Verwerken Tuinaf val Westland heeft inmiddels 'hele oppervlakkige contacten' met de drie Waterwegsteden ge- had. Vlaardingen Het verzoek van verschillende groepen jongeren wordt eindelijk ingewilligd. Dit., jaar moet in Holy-Noord een half-pipe, een voorziening voor skateboarders, worden geïnstal leerd. De keuze is gevallen op een afgelegen plaats in het wijk- park, omdat er dan geen geluids overlast voor omwonenden zal zijn. Een zo mogelijk nog groter pro bleem dan de locatie van een half-pipe is in de loop der jaren de financiering geweest. En thousiaste plannen voor zo'n voorziening Hepen steevast schipbreuk, omdat de gemeente jaarlijks maar weinig geld voor speelvoorzieningen wil uittrek ken. Iedereen die een plan in die richting lanceerde kreeg steeds te horen, dat ze dan ook zelf in de buidel moesten tasten- Dankzij enkele giften van parti culieren, een subsidie van de Vlaardingse Raad voor Sport en Recreatie en de toezegging van de Rotary Club de fundering te bekostigen, zijn de financiële ob-1 stakels vrijwel allemaal wegge-1 nomen. Als komende week de I Vlaardingse gemeenteraad met j

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1