Busremise bij toegang Maasland Onderzoek naar plan voor afvalcentrale Saneren Hoofdplein kost 4,6 miljoen WBÊÊÊm Meer ruimte voor auto's Schoolpleinen onder handen VLAARDINGS SAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Filmhuis geeft talent respijt Vrachtverkeer uit woonwijk geweerd Haagse wint met brief schilderij Bouw luxe appartementen begint mogelijk dit jaar 'V v-y >- Hardloper beschoten Beginners van start Maassluizer Lub leidt brandweer van Papendrecht Gemeentewerken schoffeert centrumbewoners Schiedam In weekeinde niet wassen WHERWEG DINSDAG 8 JANUARI 1991 PAGINA 11 egionate redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen, Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557-sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Maasland/Maassluis De zui delijke toegang tot Maasland ondergaat vlakbij de A 20 de eerstkomende jaren zowel aan de linker- als rechterzijde van de Oude Veiling een aantal for se wijzigingen. De belangrijkste daarvan is ae bouw van een gro te busremise voor de vervoers onderneming West-Naderland. Ook hel verplaatsen van het vraehtwagenparkeerterrein en het busstation, de aanleg van een wachtlokaal en een over dekte fietsenstalling maken deel uit van de plannen. De ver wachting is dat nog de komende zomer de definitieve besluitvor ming kan plaatsvinden. Zowel de Reconstruetiecommis- sie Midden-Delfland als de ge meente Maasland hebben al la ten merken geen onoverkome lijke bezwaren te zullen hebben. Het bestemmingsplan Maasland Dorp-Zuid dient te worden ge wijzigd, waartoe de raadscom missies het licht in principe al op groen hebben gezet. Momen teel wordt er gewerkt aan een inrichtingsplan waarin zowel de reconstructiecommissie, ge meenteraad en de vervoerson derneming hun inbreng heb ben. Ook Rijkswaterstaat en het Hoogheemraadschap Delfland zijn bij de aanleg betrokken. Het Hoogheemrj adschap heeft zijn belangrijkste beslissing inmia- dels al genomen Dat betrof de nog altijd bestaande claim van het doortrekken van de Zuïd- gaag onder de A 20 door. Bil de aanleg van de rijksweg wera de doorgang gedempt, waardoor een grotere omlooproute van het open water naar de Boon- ersluis ontstond. Door de aanleg van de Poppen- plas wordt die omlooproute ver kleind. waarop Delfland het doortrekken van het vlieije de finitief heeft geschrapt. Zonder de aanleg van de plas had de komst van de de remise en het busstation had anders op losse schroeven gestaan. Busbaan De aanleg van de busremise, die plaats gaat bieden aan maxi maal dertig bussen, is een direct gevolg van de ontwikkelingen in het openbaar vervoer. Zeker wat het plan Vervoersregio Rot terdam betreft, zijn er de ko mende jaren belangrijke ont wikkelingen in het vervoer tus sen het Waterweggebied en het Westland te verwachten. Nu ai rijdt er tussen Rotterdam en Maasland een snelbus via de A 20. In de toekomst zal deze nog heel wat sneller kunnen rij den, want Rotterdam, Schie dam, Vlaardingen en Maasland- Maassluis worden over enkele jaren door een vrije busbaan langs de rijksweg met elkaar verbonden. Als alles volgens de planning verloopt, is die bus baan over vier vijfjaar berijd baar De aanleg van de remise, aan vankelijk voor twintig bussen en tegen de tijd dat de busbaan langs de rijksweg klaar is met nog eens tien voertuigen uit te breiden, heeft tot gevolg dat het vrachtwagenparkeerterrein iets moet worden verplaatst in de richting van de Oude Vei ling. Dan is er voldoende plaats voor een remise, een busstation, een wachtlokaal en een over dekte fietsenstalling. Het vrachtwagenparkeerterrein be houdt dezelfde grootte. Wat er op de plaats van het oude busstation komt, is nog niet be paald. Het parkeerterrein voor het carpoolen kan eventueel worden uitgebreid. Als de bus baan naar Rotterdam er een maal is, laten vermoedelijk nog meer automobilisten hun auto op deze carpool plaats achter en is uitbreiding op zijn plaats, Een grote remise voor maxi maal dertig bussen van West- Nederland moet verrijzen langs de Oude Velling in Maasland. Het oude busstation en het vracht wagenparkeerterrein worden verplaatst. Daarnaast ontstaat er ruimte voor een wachtlokaal en een overdekte fietsenstalling. Schiedam Het Filmhuis in Schiedam geeft aankomende schrijvers en schrijfsters nog even respijt. Op een door het Filmhuis uitgeschreven verha- lenwedstrijd is dermate weinig respons gekomen, dat de inzend termijn is verlengd tot 15 janua ri. Aanvankelijk moesten de ver halen of gedichten al aan het eind van vorig jaar binnen zijn. Het Filmhuis verklaart de gerim ge animo uit de drukke decem bermaand. „De mensen zijn er waarschijnlijk niet aan toegeko men", schat Gerard Brouwer van het organisatiecomité in. Verhalen of gedichten met een maximale lengte van 2500 woorden kunnen worden ge stuurd naar Het Filmhuis (post bus 4117,3102 GC Schiedam). Vlaardingen De overlast die vrachtwagens veroorzaken voor de bewoners van de Amalia van Solmslaan en de Charlotte de Bourbonlaan zal binnen afzien bare tijd uit de wereld zijn. Van af maart worden de beide stra ten, die nabij het nieuwe Vlasr- dingse winkelceritruro De Loper zijn gelegen, zo gereconstrueerd dat de ergernissen voor de om wonenden tot een minimum worden beperkt. Met een reeks maatregelen hoopt men dat vrachtverkeer voortaan uit de wijk kan worden geweerd, maar dat ook de hele verkeerssituatie logischer zal gaan verlopen. De twee lanen krijgen na de reconstructie één richtingsverkeer. Tevens ko men er speciale keerlussen voor vrachtwagens. Het parkeerter rein bij de nieuwe supermarkt van Gruma speelt eveneens een rol. Van de huidige twee ontsluitin gen zal de onveilige route, die uitkomt in de bocht van de Charlotte de Bourbonlaan, ko men te vervallen. De toegangs weg naar de garage zal volgens het verkeersplan vanaf de Fre- derik Hendriklaan gaan lopen. Van de twee straten, die volledig worden reconstrueerd, komt de Charlotte de Bourbonlaan het eerst aan de beurt. De Amalia van Solmslaan zal aansluiting op de voltooiing van de tweede fase van de nieuwbouw van winkels. Met de werkzaamheden is een bedrag van ruim een miljoen gulden gemoeid. Vlaardingen Een Haagse heeft de hoofdprijs in de wacht Vlaardingen heeft de nooiv.r.v gesleept die schilder Ton Kop beschikbaar had gesteld. Hij stel- de onlangs zijn werkstukken tentoon in de gemeentebiblio theek van Vlaardingen. Als lok kertje koppelde hij aan zijn ex positie vast, dat onder de mensen die hem zouden schrijven en uit een durfden te zetten wat zij pre cies van zijn gecreëerde kunst vonden, een schilderij zou wor ded verloot. In «erste instantie liep het be paald niet storm en voelde Kop er weinig voor een winnaar te trekken. Nu het nieuwe jaar is I begonnen, had de 'fan mail' zich I uitgebreid tot in totaal elf brie ven. Netty Kuli ng-Coe nraads uit de residentiestad is uiteinde- Vlaardingen Zes basisscholen in Vlaardingen krijgen een beter schoolplein. Alleen al voor deze werkzaamheden heeft de ge meente zo'n 200.000 gulden moeten voorschieten, die ver volgens door het ministerie van onderwijs zullen worden ver goed. Het opknappen van het plein van basisschool De Schakel vergt het meeste geld: bijna een halve ton. Het hier en daar her stellen van de bestrating rondom basisschool Open Vensters kost daarentegen het bescheiden be drag van nog geen negenhon derd gulden. Voor Het Mozaïk is ruim 4100 gulden nodig om het plein, waar de'oudere leerlingen hun speel- kwartiertjo doorbrengen, te her stellen. Het ophogen en herstra ten van de pleinen van Het An ker, de Paulusschool, De Ark en De Hoeksteen vergt respectieve lijk dertig mille, 36.000 gulden, 41.000 gulden en 45.000 gulden, Ook de speelpleinen van de Bar- baraschool en de Johannes Cal- vijn moet worden veranderd. Deze werkzaamheden maken evenwel onderdeel uit van een omvattender verbouwingsplan aan de panden. De basisschool Barbara moet worden aangepast aan de eisen van de moderne tijd: er moeten voorzieningen worden getroffen voorde kleuters (de groepen 1 en 2). Er komen les- en speelloka len, het restant van het gebouw komt beschikbaar voor een an dere gebruiker. In de Barbara- school staan zes lokalen leeg, waarvan er tijdelijk vier door leerlingen van 't Ambacht wor den gebruikt De school denkt met zes groepen het in de toekomst te kunnen redden. Het gevaar dat door te weinig scholieren de deur zou moeten worden gesloten, denkt het stichtingsbestuur te kunnen afwentelen. Allen moet de rijks overheid wel bereid zijn de aan passingen van het gebouw aan de Seringenstraat te bekostigen. Voor de Johannes Calvijnschool geldt eveneens de integratie van de kleuters zoals vereist bij de invoering van de wet op het ba sisonderwijs in 1985 als reden voor een verbouwing. Voor 120.000 gulden moeten een speel- en een leslokaal, kleuter toiletten en een speelplaatsen voor de kleinsten worden ge maakt. Waterweg De Grontmij be gint over enkele weken met een onderzoek naar de politie ke haalbaarheid van het zoge heten Agro Flexsysteem, zoals dat eind 1989 door Nutsbedrijf Westland is gepresenteerd. In hun plannen zien de initia tiefnemers Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis als be langrijke klant voor de afval verwerking. Het betreft de bouw van een afvalverwerkingscentrale op het terrein van het composte- ringsbedrijf in Hoek van Hol land. In het plan worden het zelf opwekken van energie en het oplossen van een aantal knellende milieuproblemen verenigd. Het ging volgens het nutsbe drijf aanvankelijk om 'een wild maar uniek idee'. Een half jaar geleden is een werkgroep samengesteld, die bereid is na te gaan in hoever re dit unieke totaal-plan le vensvatbaar is. In deze groep hebben zitting de Nederlandse Ontwikke lingsmaatschappij voor Ener gie en Milieu uit Sittard (NO- VEM), het Landbouwschap plus de gewestelijke raad Zuid-Holland daarvan, de pro vincie en het Nutsbedrijf Westland. gezamenlijk wordt een bedrag van 50.000 gulden opgebracht. De externe des kundige zal een enquête hou den onder alle betrokkenen. Het rapport van de Grontmij wordt over circa drie maan den verwacht Daarna wordt bekeken of het zin heeft nade re studie naar de technische en financiële haalbaarheid te la ten verrichten. Volgens het nutsbedrijf zal een dergelijke opdracht in dat ge val moeten uitgaan van de provincie, de eerst verant woordelijke voor de gang van zaken rond de afval werking. Gedacht wordt aan een ver- brandihgscentrale en een composteringsbedrijf. Opzet is ook dat het bedrijf op energie gebied in de eigen behoeften voorziet Tevens kan vrijko mende warmte worden benut in de kassen van omliggende tuinbouwbedrijven en over tollige stroom worden overhe- veld naar het distributienet van het nutsbedrijf. Het geheel kan als een soort blokkendoos naar believen worden uitgevoerd en uitge bouwd. In het plan is ook plaats voor windturbines met een totaal vermogen van twee Mega- Watt en voor de ver- of bewer king van oude steenwolmat- ten. De belangrijkste leveran cier hiervan, Grodan, heeft volgens een woordvoerder van het nutsbedrijf al interesse getoond. Het bedrijf zoekt ruimte ïn het westen voor persen en ontwa teren van de gebruikte 'brood jes', die thans per schip naar Limburg worden vervoerd, waar ze als grondstof voor nieuwe steenwolmatten die nen. Schiedam Op het Hoofdplein staat een sa neringsoperatie van 4,6 miljoen gulden op stapel. De grond, waar het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten twee blokken met luxe serviceflats wil bouwen, is verontreinigd met olie-achtige stoffen en zwa re metalen De verontreiniging is afkomstig van een opslag- en overslagbe drijf in olieprodukten, dat voor de oorlog op het Hoofdplein was gevestigd. De grond moet wor den afgegraven en afgevoerd naar een onderneming met een speciale reinigingsinstallatie. Het leeuwendeel van de kosten wordt betaald door het rijk. De gemeente Schiedam zal onge veer een half miljoen gulden moeten bijdragen. Mogelijk wordt direct na de sanering, die nog dit jaar wordt uitgevoerd, begonnen met de bouw van de twee flats Dat is afhankelijk van het tijdstip waarop het ontwerp gereed is. Daaraan wordt op dit moment druk gesleuteld. In verband met ontwikkelingen op de huizenmarkt heeft net Bouwfonds de tekeningen al herhaaldelijk moeten bijstellen. Zoals de zaken er nu voorstaan, gaat het om twee flats met elk vijfenveertig appartementen. Maar in plaats van drie, tellen alle etages nu vier appartemen ten. Door die ingreep is de hoog te van de flats verlaagd. Dat scheelt aanzienlijk in de bouw kosten. Volgens een woordvoerder van het Bouwfonds dreigden die kos ten de pan uit te rijzen door de eis dat er op de begane grond een betonnen bak moet worden aan gelegd. Deze bak moeten dienen als een soort waterkering, omdat de bouwgrond buitendijks ligt. Het Bouwfonds heeft ook afge zien van het voornemen alle ap partementen in de verkoop te doen. Volgens de laatste plannen wordt één flat verkocht (kost prijs per appartement circa 275 000 gulden, inclusief garage) en gaat er één flat via een beleg ger in de verhuur (huurprijs cir ca 1500 gulden per maand). In het oorspronkelijke plan werd uitgegaan van een verkoopprijs van rond de 325.000 gulden. „Dat bleek op die plaats onhaalbaar", aldus de zegsman. Ook de twee peperdure penthouses zijn uit het ontwerp geschrapt. Het plan om voor welgestelde Schiedammers luxe koopappar tementen te bouwen aan de kop van de Buitenhaven bestaat al enkele jaren. In de loop der tijd is het ontwerp verschillende keren bijgesteld. Oorspronkelijk ging het om één hoge toren. Daarte gen kwam de bewonersvereni ging uit De Gorzen in verret. Het betonnen gevaarte zou de aan grenzende woonwijk letterlijk in de schaduw stellen. De bouw van de flats is uitbe steed aan de Schiedamse aanne mer SSN. Nieuwbouw en auto's: rond de Landstraat zullen een flink aantal nieuwe parkeerplaatsen worden ge- creeerd. Vlaardingen Het centrum van Vlaardingen krijgt er 67 nieuwe parkeerplaatsen bij. Het gaat om voorzieningen rondom de nieuwbouw van twaalf wo ningen op de locatie tussen de Zomerstraat en de Landstraat. Dat is mede te danken aan het protest van de omliggende on dernemers die in 1989 bij de Raad van State hun gelijk haal den. Zij wezen er destijds op dat er toch al een nijpend tekort aan parkeergelegenheid was en dat de situatie er door de nieuwe huizen niet beter op zou worden. Met de werkzaamheden, die deels al zijn uitgevoerd, is in to taal bijna 300.000 gulden ge moeid. Voor een kwart van dit bedrag heeft de gemeente al een krediet uitgetrokken. Aan de den versmald, komen de meeste plaatsen. Daar wordt het huidige aantal parkeervakken van twin tig uitgebreid met vierendertig. Op het terreintje tussen de Landstraat en de Rijkestraat, di rect achter het nieuwbouwpro ject gelegen, zullen 23 plaatsen worden verwezenlijkt. Bij de Vettenoordsekade komen zeventien nieuwe voorzienin gen. Negen komen er rondom de keerlus en de overige bij de Lijn baanhallen. De aanleg van deze plaatsen brengt nog een akke fietje met zich mee: in het gebied moeten verschillende keerwan- den worden aangebracht. Met deze aanpassingen verwacht de gemeente in de nieuwe situatie minder 'illegale' parkeerders. Als laatste onderdeel van het uitgevoerd van het parkeer- plan vinden er veranderingen plaats aan de Dayer. Daar zijn in de laatste maanden van het vo- rig^jaar dertien vakken aapge- Naast de 2,2 ton voor de recon structie van deze straten moet Vlaardingen ook nog eens 3Q.QQ0 gulden extra dokken voor een grondtransport, dat voortvloeit uit de bouw van de woningen. In het oorspronkelijke plan ging het om de bouw van elf wonin gen. Later werd dit met één huis uitgebreid en moest er meergeld worden uitgegeven aan het ver voer van de grond naar de op slagplaats in Het Hogebergsche Bos. Het grondbedrijf dient hier door in totaal een kwart miljoen 'den voor de werkzaamheden Vlaardingen Een 47-jarige trimmer uil Vlaardingen is gis teravond vermoedelijk bescho ten Terwijl hij even voor nege nen zijn kilometers maakte over de Oosthavenkade, werd de hardloper ter hoogte van de Wil lem Beukelszoonslraat plotse ling door eén of ander voor werpje aan zijn hoofd getroffen De Vlaardmger werd aan zijn slaap geraakt en liep een vlees wondje op Vermoedelijk, denkt de politie, is de man beschoten met een luchtdrukpistool Vlaardingen Beginnende on dernemers kunnen donderdag terecht in het kantoor van de Rabobank op het Veerplem. Daar houdt de Kamer van Koop handel een startersbyeenkomst Deskundigen geven tussen twee en vijf uur informatie over aller lei zaken, die voor beginnende ondernemers van bela ng zijn Zij houden bij voorbeeld inleidin gen over ae commerciële kant van de onderneming, de ver schillende ondernemingsvor men en de economische wet- en regelgeving Papendrecht De gemeentelij ke brandweer van Papendrecht heeft sinds gistermiddag een nieuwe commandant Benoemd tn die functie werd C. Lub, tot voor kort plaatsvervangend commandant van de brandweer tn Maassluis. Lub werd gisteren m Papendrecht geïnstalleerd door burgemeester R.J G. Ban- dell Met Lubs benoeming is een ein de gekomen aan een periode van acht maanden, waarin de brand weer van Papendrecht het zon der commandant moest stellen Burgemeester Bandell memo reerde bij de installatie de grote eenstemmigheid over Lubs kan didatuur. De vertrouwenscom missie was unaniem in haar voordracht. Bandell waar schuwde Lub dat hij met een ui terst kritisch korps te maken krijgt. De nieuwe commandant wees in zijn speech de vorming van gro tere brandweerregio's met kracht van de hand. Volgens Lub bestaat daaraan geen be hoefte en is het tijdstip aange broken voor rust in de gelederen van de brandweer, zodat men zich geheel kan wijden aan de ta ken waarvoor men staat. De installatie van Lub werd on dermeer bijgdwoond door burge meester Van Es van Maassluis en commandant Kamphuis van de regionale brandweer. Schiedam De betere ver standhouding tussen ambtena ren en burgers, waar het rood groene college van burge meester en wethouders naar streeft, wil nog niet goed van de grond komen. Dat blijkt uit een incident in de Schiedamse binnenstad, waar een onzorg vuldige brief van de Dienst Gemeentewerken grote ver ontwaardiging heeft gewekt. De bewoners vereniging Schiedam-Centrum (BVSC) is hevig gepikeerd dat Gemeen tewerken een volkomen ver keerde voorstelling van zaken geeft over een herinrichtings plannetje voor de St. Pieter- steegen omgeving. Gemeente werken heeft ten onrechte de indruk gewekt dat de bewo nersvereniging bezwaren zou hebben tegen dit plan. Dat had de gemeentelijke dienst ge schreven in een brief aan een buurtbewoner, die 2ich be klaagde over de vertraagde uitvoering van het plan. De BVSC heeft directeur Harm de Block van Gemeen tewerken laten weten, niet van zulke beschuldigingen ge diend te zijn. „De bewoners- vereniging is nooit geïnfor meerd over het plan voor de St. Pïetersteeg, laat staan dat wij er kritische kanttekenin gen bij zouden hebben", rea geert een boze voorzitter Ge rard Niehe, digdest; gelopen in de luc Gemeentewerken maakt er een potje van, vindt Niehe. Na het vastgelopen overleg met de buurtbewoners van de St. Pietersteeg, begin 1989, werd een tweede inspraakronde in het vooruitzicht gesteld. Die is nooit gehouden. De aangekon- start van het karwei, af- najaar, bleek een slag i de lucht. De steeg ziet er nog precies eender uit als twee jaar geleden, toen het bestratings plan voor het eerst ter sprake kwam. 'BVSC-voorzitter Niehe heeft aangedrongen op een gesprek met Ben W over dit voorval. Hij wil ook weten wat er waar is van het gerucht dat wethou der Hans van Kleef bet geld voor de St. Pietersteeg inmid dels heeft gebruikt voor uit voering van een ander plan: de face-lift van het Fabriplein in Schiedam-Oost. Niehe besluit zijn verontwaar digde reactie met het uitspre ken van de wens dat de bin nenstad snel zijn eigen project team krijgt. Zo'n club ambte naren, aangevuld met wijkbe woners, die regelmatig over leg met elkaar voeren, zou missers als die rond het steegje achter de Schie kunnen voor komen. Die wens is inmiddels in vervulling gegaan. B en W hebben onlangs besloten tot het instellen van zo'n project team. Waterweg Het drinkwaterlei- dingbedrijf Rotterdam adviseert bewoners van Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis vrijdag en zaterdag geen was te draaien. De kans is groot dat het wasgoed die dagen gevlekt uit de machine komt. De watervoorziening kan komend weekeinde in het Wa terweggebied ook op andere punten te wensen overlaten. De DWL voorspelt de water druk problemen kan opleveren, terwijl bovendien de kans groot is dat er bruinkleurig water uit onsmakelijk uitziet, levert het geen gevaar op voor de gezond heid, laat het waterleidingbe drijf weten. Het ongemak wordt veroorzaakt door werkzaamheden aan een 700 meter lange buis, die moet worden omgelegd. Dat is nodig in verband met de bouw van het derde reinwaterreservoir. De DWL raadt consumenten aan de kraan in het aanstaandé weekeinde even flink te laten doorstromen voordat het water

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2