College nog niet bij de les Kibbelen over huisvesting gehandicapten Van Kalken voorziet bouwverbod Hoogstad 'Zaken doen met de Russen is mogelijk' 'Sociale vernieuwing is eigenlijk veroudering' VLAARUINëS DA6BLA0 SCHIEDAMS! COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT Busvervoer in de lift Gegadigden voor museumdirecteur stromen binnen VERBOUWINGS-OPRUIMING 50-80% KORTING r-i laat ze leren EEBEgga Groen licht voor renovatie Brederocomplex Diensten veerboten gehalveerd 4 Zeeman geschept VLOERBEDEKKING VINYL MATRASSEN BEDBODEMS DEKBEDDEN ZONWERING ALLES MOET WEG!!!!!!! vele ainaen U voor E LANGE BETTOWEG 17. SCHIEDAM SPAANSEPOLDER, 010-4374944 - Schiedams bedrijf gelooft in kassenproject Taxi na diefstal Hond vergiftigd i Insluiper inwoning voor één tientje per maand! terre des hOmmes E ilHUimB Regionale redactie. Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardmgen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Teleloon: 010-4343229.4352066,4350557-sportredactie: 4345209, Telefax: 010-4349754. DONDERDAG 10 JANUARI 1991,- PAGINA 13, Vlaardingen De kogel is door de kerk: de sociale ver nieuwing in Vlaardingen kan van start. Tevreden stemden de coalitiepartijen PvdA, CDA en D66 gister avond in met het actieplan dat dit jaar ten uitvoer moet worden gebracht. Morrend volgde ook de opposi tie, die onder 'het motto 'beter een half ei dan een lege dop' niet langer wilde tegenstribbelen 'Sociale perestrojka', zoals SP'er Poppe het fraai noemde, is niets nieuws. Wethouder Van der Steen, die het buurtbeheer ge stalte moet geven, gaf hel uitein delijk ruiterlijk toe. Zijh oor te luister gelegd bij de inspraak bijeenkomsten. is hij tot de con clusie gekomen: „Naar voren komt een beeld van de jaren vijf tig. De normen en waarden die vroeger heersten in een wijk, dat is wat de mensen weer willen Eigenlijk kun je spreken over so ciale veroudering". Het was verbazend te horen hoe de coalitiegenoten vol lof waren, terwijl zowel 'klein' links als rechts nogmaals de vloer aan veegden met de nieuwe wijn in oude zakken. PvdA'cr Attema bekende- „Mijn scepsis heeft nu plaatsgemaakt voor een hoop volle toekomst. Het gaat er op lij ken dat we enthousiast worden". CDA en D66 waren het volmon dig met de sociaal-democraten eens. ..Het kan de toets der kri tiek doorstaan". „De voorstellen zijn flinterdun", stelde de VVD hier tegenover. ,,Ik misin. hot hele verhaal de in breng van de mensen waar het om gaat", merkte Van Kalken (Groen Links) op. En raadslid Van Veeten van de combinatie SGP'RPF/GPV: „Dn een ver nieuwend voorstel? Het wijkt nauwelijks af van wal het colle ge m november presenteerde. Het is nog steeds een mager plan". Alleen Groen Links was zo te leurgesteld over het actieplan in de ogen van Van Kalken wa ren alle suggesties van de bewo ners zelf niet verder gekomen dan de onderzoekslijsl dat het ook tegenstemde. De SP ging wel mee. „We willen wel eens zien", sprak fractieleider Poppe, „hoe het college vastloopt in de modder" Vlaardingen Het Vlaar- dingse college van B en W is in het nieuwe jaar nog niet helemaal bij de les. Eerst be hoedde de politiek gister avond de gemeente voor een blunder en vervolgens kre gen burgemeester en wet houders ook nog eens voor hun kiezen dal zij, door niet naar een raadslid te hebben geluisterd, in de fout zijn ge gaan met de reinigingsrech ten. Hoek van Holland De nacht boot van Hoek van Holland naar Harwich en de boot die overdag in omgekeerde richting vaart zijn tot en met 21 januari uit de vaart genomen. Aan de veerbo ten van Stena Line moet tech nisch onderhoud worden ge pleegd. Om dezelfde reden vaart van 23 januari tot en met 6 febru ari de dagboot niet van De Hoek naar Harwich en de nachtboot niet in tegenovergestelde rich ting. In eendrachtige samenwerking wezen Gernt-Wim van Veelen (SGP/RPF/GPV) en Remi Pop pe (Socialistiese Partij) het colle ge op de toegestuurde begroting voor Midden-Delfland Voor de inrichting van de gebieden Lic- kebaert en de Holierhoeksepol- der is ook geld uitgetrokken, ter wijl Vlaardingen daar bepaald met blij mee is. Of het dan niet verstandig was een bezwaar in te dienen, vroegen de twee raadsle den zich af. Zo staat er bij voorbeeld een functionaris opgevoerd, die zal worden ingezet bij de gewraakte afvalbergiog. Vlaardingen wil die hele rommel niet. Dus, be toogde de raad, dan moet je daar ook niet aan meebetalen. Van Veelen sprak over een 'misser', terwijl Poppe het een 'ernstige fout' noemde. Vlaardingen zal, zij het veel te laat (kanttekenin gen hadden begin december bij Midden-Delfland moeten wor den ingediend) nu alsnog een protest legen de begroting laten horen. Even later was het de beurt aan SP-raadslid Joke Fial om het college en met name wethouder John Ranshuiisen terecht te wij zen. Doordat hij naar haar had willen luisteren, zo hield ze hem voor, hoeven bedrijven deze maand nog niet het aangepaste tarief voor de reinigingsrechten te betalen. De wethouder moest na enige omzwervingen in "zijn betoog toegeven dat het zijn schuld was en dat de gemeente daardoor inderdaad geld derft. De bus naar Spijkenisse arri veert op de Koemarkt in Schie dam. Op dat traject werd vorig jaar een groei van ruim vier pro cent geturfd. Schiedam'Vlaardingen Bus maatschappij Zuid west n cd ei land heeft een positieve balans kunnen opmaken over de ver- voersontwikkeling in 1990. De busmaatschappij, die de verbin dingen tussen Rotterdam en het Waterweggebied met de Zuid hollandse en Zeeuwse eilanden onderhoudt, heeft verleden jaar 837.000 passagiers meer in de bus mogen begroeten. De groei van 4.3 procent steekt volgens de verheugde directie van de busmaatschappij gunstig af tegen de landelijke ontwikke ling in het streekvervoer. De ge middelde groei in het Neder landse streekvervoer bleef in 1990 op 2.5 procent steken. In totaal vervoerde Zuid westne derland verleden jaar 20.487.000 passagiers. De meest gunstige ontwikkelingen maakte het ver voer overigens door op het Zeeuwse eiland Walcheren. De groei op het traject tussen het Waterweggebied en Voorne- Putten kwam overeen met de gemiddelde stijging van 4,3 pro cent. Zuid westned er land venvacht dat de groei in het passagiersver voer ook in 1991 zal aanhouden. Mede door de introductie van de OV-jaarkaart voor studenten verwacht de vervoersmaat schappij dit jaar 6,5 procent meer passagiers in de bus te mogen be groeten. Vlaardingen Het gekibbel duurde tot middernacht en nog steeds blijft de vraag openstaan of het Vlaardings Overleg Revalidatie (VOR) nu wel of niet te spreken is over het opgestelde gehandi captenbeleid. Volgens VVD'er Jan Bulva is het VOR bitter teleurgesteld, wethouder Aart Kool stelde daar tegenover dat de overkoepelen de organisatie juist uitermate te vreden is. Heikel punt was gisteravond in de gemeenteraad, net zoals in de cember, opnieuw het punt van 'aanpasbaar wonen'. Tegelijker tijd stond ter discussie of het niet verstandiger was het gesprek dat Kool vandaag zou hebben met het VOR af te wachten alvorens het licht op groen te zetten voor het gehandicaptenbeleid. „Mos- Vlaardingen Arnold van Kalken, raadslid voor Groen Links, acht het niet onwaar schijnlijk dat de volkstuin ders van het Moerman terrein op hun oude stek kunnen blijven. Van Kalken houdt er rekening mee dat de provincie Zuid-Hol land de bouw van kantoren op wijlen dokter Moermans land goed Hoogstad zal verbieden. Als zo'n verbod inderdaad van kracht wordt, hoeven de tuin ders niet het veld te ruimen voor kantorenflats. Het raadslid baseert deze ver wachtingen op een krantenbe richt, waarin wordt aangekon digd dat dc provincie de bouw van kantoorcomplexen bij afsla gen van snelwegen wil tegen gaan. Dergelijke terreinen mo gen voortaan alleen worden ont wikkeld als ze goed bereikbaar zijn met het openbaar vervoer, heeft Van Kalken uit oe krant begrepèn, Deze maatregel zou Cassen in het beleid, het autoge- ruik af te remmen. Het Moermanterrein bij de af slag Vlaardingen-West is voor auto's uitstekend bereikbaar, maar wordt slechts aangedaan door één buslijn van Westneder land. Daarom veronderstelt de Groenlinkser dat het provincia le verbod ook van toepassing is op, het toekomstige kantorenge- bied Hoogstad. Hoewel Hoog stad, in tegenstelling tot enkele andere locaties in Zuid-Holland, in de. krant niet met name werd genoemd, is er volgens Van Kal- 1 ken géén reden om aan te nemen dat de provincie voor Vlaardin- o gen een uitzonderingzal maken. Van Kalken heeft deze materie aangekaart in schriftelijke vra- wil weten of B en W al op de gen aan burgemeester en wet- hoogte zijn gesteld van een der houders van Vlaardingen. Hij gelijk bouwverbod. Als dat het Van Kalken: te taat. geval is, vraagt Van Kalken ver der, houdt dat dan in dat de kan toor-bestemming voor het land goed is komen te vervallen? Groen Links heeft in het verle den herhaaldelijk zijn twijfels uitgesproken over de bebouwing van het Moermanterrein, dat vanwege de gunstige ligging aan de snelweg op het stadskantoor wordt aangeduid als 'De Gouden Driehoek'. Volgens Van Kalken is Vlaardingen domweg te laat met de ontwikkeling van het terrein. Steeds meer kantoorge bouwen staan leeg, en de behoef te aan dergelijke gebouwen op hei Moermanterrein is nihil, meent het raadslid. Van Kalken vindt dat Zuid-Holland al is Ver geven' van kantoorweiden en kantoorcomplexen langs de snelwegen. „Ieder zichzelf res pecterend dorp en of stad toont bij het binnenrijden spiegelend glas", merkt hij smalend op. Schiedam Een 37-jarige Roe meense zeeman is met een ge broken been en een hoofdwond in het Schielandziekenhuis op genomen. De man werd aange reden toen hij ter hoogte van de Van Deventerstraat plotseling de Rotterdamsedijk overstak. Een 24-jarïge Schiedammer kon de man niet meer ontwijken en reed hem met zijn bestelbus aan. Schiedam In tegenstelling tot het nieuwe hoofd van de bedrijfsdienst wordt de nieuwe directeur van het Stedelijk Museum mogelijk uit een informeel cir cuit gereeruteerd. Dat zegt wethouder Chris Zijde veld. die in de afgelopen negen maanden reeds een groot aantal kandidaten in zijn dossier heeft verza meld. »,Ik kan mij voorstellen dat zich op basis van de pu bliciteit nog meer heerlijke kandidaten aandienen", zegt de wethouder. „Als we een geschikte man of vrouw aantreffen, is de vraag of we nog een uitge breide sollicitatieprocedure moeten volgen. Hoewel het natuurlijk ook voordelen heeft om iedereen de kans te geven te solliciteren". De vraag over de te volgen sollicitatieprocedure komt aan bod tijdens het laatste debat, dat de raads commissie voor cultuur op 22 januari aan de toe komst van de culturele instelling wijdt. Zijdeveld stuurt de raadsleden vermoedelijk voor het einde van deze week zijn visie op de toekomst van het mu seum toe. „In de afgelopen maanden heb ik gemerkt dat er een warme belangstelling bestaat, voor bet museum", zegt de wethouder, die naast een publieke discussie verschillende losse gesprekken met kunstminnaars voerde. „De gesprekken hebben de reeds bestaande indruk bevestigd dat het museum in de afgelopen ja ren iets te weinig rekening heeft gehouden met de wensen van de plaatselijke bevolking". Net als in zijn schriftelijke aanzet tot de museumdis cussie is Zijdeveld nog steeds van mening dat het mu seum een nauwe binding moet hebben met de lokale gemeenschap. „Er mogen best wilde dingen in het .museum gebeuren. Een museumdirecteur kan zich dat ook veroorloven als hij zijn plaats binnen de loka le gemeenschap heeft veroverd". Op basis van de discussie in de commissie wil hij op korte termijn een profielschets voorde nieuwe direc teur opstellen. Daarin wordt in grove lijnen geschetst op welke wijze de opvolger van Hans Paalman zich moet bezighouden met het beheer en de uitbreiding van de museale collectie. „Na de discussie kunnen we kandidaten met onze ei sen confronteren. Zij kunnen dan zelf bepalen of ze willen meedingen naar de functie. Dat is ook het mo ment om te bepalen of er een open sollicitatieproce dure moet komen". Reeds bij voorbaat staat vast, dat de opvolger van Paalman en tussenpaus Arie Metaal zich zal moeten schikken in een nieuwe organisatiestructuur van de gemeentelijke Dienst voor Kunst en Cultuur. De af zonderlijke directeuren van het Passage-theater, de bibliotheek, het gemeente-archief en het museum OPENINGSTIJDEN: Dl T/M ZA 9.00-17.00 UUR Zo kunt u ons bereiken. Ruime parkeergelegenheid. 5CHRMM y»>K\ jqkr\ Schiedam Een gemeen schappelijke onderneming met een bedrijf in de Sovjet- Unie behoort wel degelijk tot de mogelijkheden. Het ge brek aan harde valuta vormt een probleem maar geen on neembare barrière. Dat stelt het in Schiedam gevestigde bedrijf Agrisystems. Het bedrijf is met het Russische staatsministerie van gas, 'Gas- prom', een verbintenis aange gaan voor het opzetten van een fabriek die kassen gaat maken. De fabriek komt te staan in Ma loyaroslavets, een kleine stad in de omgeving van Moskou. Het complex gaat aan duizend Sov jetburgers werk bieden. De joint venture, Agrisovgas ge naamd, werd in augustus vorig jaar gesloten. Agrisystems heeft de opdracht ontvangen de fa briek te ontwerpen. De voorbe reidingen daarvoor zijn in voile gang en leveranciers worden op dit moment benaderd. Het in Den Hoorn gevestigde be drijf Dalsem Agro Projecten zag een soortgelijk gezamenlijk op trekken in augustus jammerlijk vastlopen. De voornaamste re den die werd aangevoerd was het gebrek aan harde valuta. De Sovjet-Unie zou het project wel graag van de grond tillen, maar mist er eenvoudig genoeg het geld voor. De jointventure werd niet verbroken maar leidt een slapend bestaan. „Dat boek is van onze zijde gesloten", zegt J.G. Alblas, woordvoerder na mens Dalsem. Dalsem had zorg moeten dragen voor een fabriek die binnen tien jaar een nieuw 'Westland' bij Moskou kon produceren. Het be trof een investering van 125 mil joen gulden. Het gaat niet om hetzelfde project waarmee Agri systems nu aan de slag gaat. In Schiedam wordt ook ontkend dat het tekort aan harde valuta een onoverkomelijk probleem vormt. „Niet dat eer. gebrek aan harde valuta in officiële kringen wordt ontkend, maar voor in vesteringen die gericht zijn op verwerving van kennis en mo derne technologie, mits onder deel van een goed gefundeerd plan, zoals Agrisystems indien de, zijn harde valuta altijd aan wezig", meldt het Sehiedamse bedrijf. „Daarmee willen we niet sugge reren dat Dalsem het verkeerd heeft gedaan. We willen zelfs helemaal niets over Dalsem zeg gen", zegt mevrouw M. Th. Heeschwijk, woordvoerster na mens de firma. Alblas reageert laconiek op de opmerking van Agrisystems. „Het is onze erva ring dat het vastloopt op het ge brek aan harde valuta. Als een ander bedrijf het beter doet en dat probleem niet heeft is dat een fijne ervaring voor die firma". Kennis De opzet van de fabriek bete kent een miljoenenorder voor Agrisystems. Hoeveel er precies wordt geïnvesteerd wil het be drijf niet meedelen. Bij het pro ject worden ook Westlandse be drijven, gespecialiseerd in de kassenbouw en de nieuwste technologische ontwikkelingen in de tuinbouw, ingeschakeld. Met deze bedrijven wordt op dit moment onderhandeld. Welke bedrijven het betreft maakt Agrisystems nog niet bekend. De fabriek moet 300 hectare kas per jaar produceren. Niet alleen de warenhuizen, ook alle beno digde installaties zoals de scher ming, beregening, verwarming, eleetra en klimaatregeling moet de fabriek kunnen leveren. Het grootste deel van de benodigde apparatuur wordt geïmporteerd. Agrisystems verzorgt tevens in structie, training, opleiding en begeleiding. Hiermee wordt de benodigde kennis overgedragen die de Russen op termijn in staat moet stellen zelfstandig kassen te bouwen. Er wordt echter re kening gehouden dat rond de dertig procent moet worden toe geleverd vanuit het buitenland. De joint venture is een uitvloei sel van jarenlange contacten die het Sehiedamse bedrijf met de Sovjet-Unie onderhield. De di recteur van het bedrijf doet al zo'n vijftien jaar zaken met de Russen. Er zijn in die periode bij voorbeeld champignonkweke rijen gebouwd en apparatuur ge leverd. Met de politieke klimaatsveran dering in het land werd het voor het Sehiedamse bedrijf alleen maar interessanter de banden hechter aan te trekken. Zo'n twee jaar geleden werden daar om de eerste stappen gezet naar de gezamenlijke onderneming. terd na de maaltijd", stelde Bul-1 va vast. Een kwestie van sociale ver- nieuwing, bedacht SP-voorman Remi Poppe snedig, terugko- mend op het agendapunt dat even eerder was aangenomen. Het gaat er toch om de burger te betrekken bij het beleid, hield hij het college voor. „Dan moetje ze ook de kans geven en niet één avondje eerder een notitie vast stellen". De kritiek was aan dovemanso-, ren gesproken. Bulva bleef ver bouwereerd achter en ging rond de klok van twaalven ten onder in een ingewikkeld debat over de vraag wat er nu precies met zijn amendement, nota bene ge steund door alle raadsfracties moest gebeuren. Daarin had hij gevraagd of woningen voortaan zo kunnen worden gebouwd dat ze met enkele kunstgrepen be schikbaar zijn te maken voor minder-valide Vlaardingers. Een beslissing over dit wijzi- :J gingsvoorstel had het college van B en W vorige maand bij de behandeling van de begroting voor dit jaar voor zich uitgescho ven. „Ik", zei Jan Bulva, „heb dit nieuwe voorstel met enige ver bazing gelezen. Weer lees ik woorden als onderzoeken, het %yprdt bezien en het kost extra. Daarmee is niet aan het amende-.!'' ment tegemoet gekomen. In het -warrige en langdradige*, slot van de discussie trok wet-J- houder Kool toch aan het langste eind. Vlaardingen gaat onder- zoeken of aanpasbaar bouWen haalbaar is. Vlaardingen De Vlaardingse^j politie heef gistermiddag een 23-1; jarige vrouw ingerekend aan de;| Sperwerlaan. De Vlaardingse^ had voor een bedrag van dui- zend gulden spullen weggeno men uit verschillende winkels. Tafelklokken, dameskleding en bestek behoorden tot haar buit. Na de diefstal liet zij zich per taxi naar huis rijden, waar zij even- wel door de politie werd aange houden. Vlaardingen Nadat eerder deze week een hond in Vlaar- dingen-Oost met vergiftigings verschijnselen nog door een die renarts kon worden gered, is gis teren een hond in dezelfde buurt overleden. De eigenares van een Mastino Napolitano Het gisteravond haar hond uit nabij de Johan de Witt- straat. Mogelijk heeft het beest toen vergiftigde stukjes vlees tot zich genomen, want twee uur la- J ter was de trouwe viervoeter plotseling overleden. Een nader onderzoek naar de doodsoorzaak is ingesteld. De Johann de Wittstraat is een f zijstraat van de Van Limburg Stirumstraat, waar een hond zondagmiddag bijna hetzelfde j overkwam. De bazin kon toen l echter het verdachte stukje vlees j uit de bek van haar hona halen. De Vlaardingse politie heeft een onderzoek ingezet naar de die renhater. Vermoed wordt dat de j dader de zwerfkatten in de buurt I om zeep wil helpen. Schiedam Uiteen woning aan de Anthony Muijsstraat is een portefeuille, waarin onder ande re een rijbewijs zat, meegeno men. De dader kon volgens de politie op simpele wijze via de voordeur de woning betreden. Omdat die deur niet deugdelijk was vergrendeld, spreekt men op het bureau niet van een in breker, maar een insluiper. BEEKLAAN 414 2562 BJ - DEN HAAG TELEFOON 070-637940* Vlaardingen De renova tie van de Bredero-wonin- gen in de Babberspolder gaat door. Nadat meer dan 70 procent van de bewoners haar fiat had gegeven aan de huisbaas, het Gemeente lijk Woningbedrijf, kon pro jectleider Bert van Kan deze week het licht definitief op groen zetten. Wanneer de aannemer aan de slag gaat en in welke volgorde de huizen worden opgeknapt staat nog niet vast. Eerst zijn de DeSnaijer-woningen indezelf de wijk aan de beurt. Dat kar wei begint in februari. Voor beide projecten is dezelfde aan nemer ingeschakeld: Isolex Bouw BV uit Vlaardingen. De huurders van de Bredero- woningen kunnen vanaf deze week een vertegenwoordiger van het Woningbedrijf ver wachten. Tijdens dit huisbe zoek wordt geïnventariseerd welke bewoners in hun huis of in het complex willen blijven, en welke bewoners willen ver huizen naar een ander deel van de stad. Aan de hand van deze cijfers wordt bepaald hoeveel wisselwoningen er nodig zijn. Over de verhuispremies is ten lange leste ook overeenstem ming bereikt. De herinrich tingskosten voor de eengezins woningen bedragen 790 gul den, die voor de duplexbewo- ners bedragen 2200 gulden en verhuizers binnen of buiten het complex krijgen 2000 gul-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1