Viaardings Toptalent is geen geintje meer Mabon kaapt Hollandia weg Simpele ideeën bekroond SCHIEDAMS ami NIEUWE WRIERWES CSUHNl m Angelina Vandijk opvolgster van Mary-Lou van Steenis Bekende Nederlanders maken hun opwachting Dubbel pech onderweg Scherpe controles i Prijsvraag sociale vernieuwing Beroving Dubbele brand nekt Avalance Pannetje rookt, vrouw bevalt Politiek aarzelt met extra geld jongeren Fikse buit Jeugdhonk gaat open VRIJDAG II JANUARI 1991, PAGINA IS Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardiriflen, Postbus 4008,3130 KA Vlaardlnflen, Telefoon: 010-4343229,4358066.4350557 -sportredactie: 4345209, Talefax: 010-4349754. Vlaardingen Het is, zoals zo vaak iets van de grond komt, uit een lolletje begon nen, Maar na de benoeming van het Vlaardingse topta lent van 1987 is de uitverkie zing van de artiest van het jaar steeds meer uitgegroeid tot een vast onderdeel, waar een groep mensen reikhal zend naar uitziet. Op de tweede zaterdag van het jaar is het dus weer en wel voor de vierde keer in successie zo ver. „De mensen wachten erop", constateert organisator Rik Reijnart, de belangrijkste motor achter de 'traditionele' prijsuitreiking, met zekere te vredenheid. „Het is als een expe riment begonnen. Indien er geen respons was geweest, dan waren we er na de tweede keer waar schijnlijk wel mee gestopt. Maar de mensen vragen erom' Na Rita Young, die het spits af beet, Martin Eden en Mary-Lou van Steenis, die haar landelijke ster ziet rijzen dankzij haar rol als Patty in de televisieserie Spij- kerhoek, is het opnieuw een vrouw die de titel 'Viaardings Toptalent 1930' in de wacht sleept. De grote wisselbeker heeft Van Steenis onlangs moe ten inleveren en is nu in handen van een graveerder. Hij zal de naam van Angelina Vandijk aan het rijtje winnaars toevoegen, want zij Is het die morgenavond wordt gehuldigd. Een echt juryrapport is daar niet aan vooraf gegaan. „Angelina", 2egt Reijnart (22), „heeft het 't af gelopen jaar gewoon goed ge daan. Ze heeft ook ieder jaar in ons rijtje van artiesten gestaan, maar was het tot nu toe niet ge worden". Songfestival Hoewel haar optreden vorig jaar op het nationaal songfestival be paald niet indrukwekkend was „Met haar eigen repertoire komt ze veel beter uit de verf" was het feit dat zij daar al voor de tweede keer aarx meedeed en ook landelijk dut, ,n de weg timmert,een doorslaggevend ar gument dit keer voor deze Vlaardingse te kiezen. Reijnart: „Ze is veelbelovend. Wat wij met de toekenning van de prijs wil len, is haar een zetje in de goede richting geven". Driejaar geleden was er voor het eerst sprake van een prijs, Het was. zegt de bedenker, een soort van privé partijtje. „Toen was het nog een besloten feestje voor vrienden en kennissen, dat we met het bekend maken van het toptalent van het afgelopen jaar wat cachet wilden geven Andere reden voor de start was dat Reijnart, zijn zus Marjolein en vriend Remco meer bekend heid wilden geven aan hun hob by: de Reijnart Sound. Onder deze naam trekken zij met een drive-in show met name door de regio Waterweg, hoewel hun muzikale activiteiten zich ook tot ver in den lande uitstrekken. „Het is het bruiloften- en partij en werk, Dan vullen wij een ge zellige avond op met muziek. Veelal platen, maar ook optre dens. En dat doen we ook voor sportverenigingen", Groots Van een geheel andere orde be gint ondertussen de bekendma king van het Vlaardingse talent van het jaar te worden. Hoewel ook de drie voorgaande afleve ringen tn zaal Middelbuyse wer den gehouden, is de aanpak dit maal veel grootser. Naast een op treden van broer en zus Reijnart zelf onder de naam Levante (Spaans voor opkomende zon), geven Benny Neyman en Spij- kerhoeks Pat.ty acte de présence. Mary-Lou van Steenis zal ook de veertig centimeter hoge bokaal aan het eind van de avond over handigen aan Angelina Vandijk. Geheimzinnig doet Rik Reijnart, die in het dagelijks leven tech nisch assistent is aan de Techni sche Universiteit in Delft, over de 'mystery guest' die de avond vocaal opent. „Een Nederlandse artiest, die wereldberoemd is en gouden en platina platen op zijn naam heeft staan". Meer wil hij er niet over kwijt. Dat er morgen bekende namen op het podium staan, komt om dat de drie organisatoren een be hoorlijke bijdrage van een aantal kennissen op de kop hebben we ten te tikken. Glunderend zegt hij: „Een hele nieuwe wereld is voor ons opengegaan, Met be hulp van sponsors kun je ineens veel meer dingen doen". Middelhuyse blijft desalniette min de locatie voor het feestelij ke avondje, „Er is volgens mij geen gezelliger zaal in Vlaardin gen te vinden. De sfeer is er al tijd goed. Dat komt ook, omdat Rik Reijnart in zaal Middelhuy se: het Viaardings Toptalent wordt grootser opgezet dan ooit. het publiek rondom de artiest kan zitten". En met een al uit verkocht huis ruim tweehon derd bezoekersheeft Reijnart het bewijs in handen dat het Toptalent van het jaar toch als een succes mag worden be schouwd. Vlaardingen De Stadsgehoor zaal heeft voor volgende week heel wat beroemde namen naar Vlaardingen gehaald. In vijf da gen tijd maken even zovele (van televisie en theater) bekende Nederlanders hun opwachting. Paul van Vliet opent aanstaande dinsdag de rij. De caberetier brengt zijn jubileumshow op de planken. Twee dagen achtereen haalt hij Majoor Kees, Bram en andere verzonnen grootheden terug in de herinnering, zij het in een jasje dat is toegesneden op het genre van de jaren negentig. Donderdag 17 januari kunnen Vlaardingers zien hoe 'Deelder doordraait'. Dat is het nieuwe programma waar de nachtbur gemeester van Rotterdam sinds het nieuwe jaar mee door het land toert. Bijna tegelijkertijd maakt Ivo de Wijs in een ander deel van de Stadsgehoorzaal, de Harmonie, zijn opwachting. In samenwerking met de plaat selijke volksuniversiteit is de ca beretier en tekstschrijver (van onder andere Jasperina de Jong, d'.a aanstaande woensdag in het Schiedamse Passagetheater op treedt) naar de haringstad ge haald. Hij zal het publiek bezig houden en confronteren met woordspelletjes en -grappen. Een dag later laat Carry Tefsen zien dat zij meer is dan alleen Mien Dobbelsteen van Zeg 'ns AAA. Zij speelt de hoofdrol in het toneelstuk De glorieuze co meback van Coco. Tenslotte sluit Bram Vermeulen de rij af, Hij speelt en verhaalt zaterdaga vond in de Harmonie. Vlaardingen Wie pech onder weg heelt, vindt het meestal prettig als iemand langs de kant van de weg stopt om een helpen de hand te bieden. Een 27-jarige Rotterdammer zal er na gisteren wellicht wat anders over den ken. Hij stond tegen vijf uur met zijn auto op de vluchtstrook van rijksweg A 20 ter hoogte van Vlaardingen. Een onbekende auto stopte. In plaats van een helpende hand, kreeg de be stuurder een mes toegestoken. De Rotterdammer werd ge dwongen zijn portefeuille af te geven, waarna de dief richting de Maasstad verdween. Veel baat zal de afperser er niet van gehad hebben. Zijn buit be droeg vier gulden. De auto en het signalement van de man zijn onbekend. Schiedam In een poging de parkeersoverlast in het centrum te beteugelen gaat de politie de komende weken scherp contro leren op verkeerd geparkeerde auto's. Tijdens de koopavond werden gisteravond maar liefst zestig automobilisten op onaan gename wijze met het nieuwe beleid geconfronteerd. Tot dusver laat de politie de con trole over aan twee parkeera- genten, die de controlewerk zaamheden in deeltijd uitvoeren. »»Die mensen kunnen echter niet éér. keer de parkeerders op de Broersvest, de Koemarkt, de Lanjge Haven de Dam controle ren', zegt politiewoordvoerder Jan van Hoff. „Daarom worden "l°e komende weken geholpen Schiedam De Rijswijkse projectontwikkelaar Mabon wil kantoren en enkele honderden woningen bouwen op het braakliggende Hollandia-terrein langs de Schie. De projec tontwikkelaar kaapte het aantrekkelijk gesitueerde bouwter rein enkele maanden geleden weg voor de neus van de ge meente Schiedam. Prijswinnaars en jury van de wedstrijd 'Wat is sociale vernieuwing' bij elkaar in het Schiedamse stadhuis. Geen opzienbarende, maar wel praktische voorstellen leverde de wedstrijd op. Schiedam Bewoners van Plein Eendragt en de Delf- landseweg hebben in Schie dam de beste ideeën over so ciale vernieuwing. Zij won nen gisteren een prijsvraag met het weinig opzienbaren de, maar uiterst praktische voorstel het onderhoud van hun buurt in eigen hand te nemen. Plaats een paar opberghokjes voor schoffels, spaden en harken en binnen de kortste keren staat het groen op en rond Plein Een dragt er fleuriger bij dan ooit. Aldus luidde het simpele voor stel van Bert van Kan, die de prijs een cadeaubon voor een cursus in het sociaal-cultureel werk mede namens zijn buren in ontvangst nam. Bewoners van de Delflandseweg hadden bedacht dat zij samen eens per week de rommel in hun omgeving willen opruimen en degenen die niet aan deze activi teit kunnen deelnemen, thuis zullen opzoeken voor een gezel lig kopje koffie. Beide plannen vergroten de saamhorigheid onder de bevol king en dat vond de jury een be langrijk criterium. „Niet praten maar doen, dat is de beste uitleg van sociale vernieuwing' meenden wethouder Hans van Kleef, (voorzitter), journalist Nick van Diem en VVD-raads- lid Luub Hafkamp. De laatste is tevens deelnemer aan het over koepelende en landelijk plat form over sociale vernieuwing. v de door de gemeente uitge schreven prijsvraag kwamen dertig inzendingen binnen. „Be hoorlijk wat", vond Van Kleef, „want de Schiedamse bevolking heeft op verschillende inspraak avonden ook al volop ideeën ge lanceerd". Hij vond dat de prijs vraag een flink aantal voorstel len had opgeleverd die 'het waard zijn om voor uitje stoel te komen'. Behalve twee eerste prijzen, wa ren er één dei de prijs, vijf aan moedigingsprijzen en één origi nal iteitspr ijs. De Schiedammer Dingemans eindigde als derde met zijn idee meer inhoud te ge ven aan het begrip buurtconcier- ge. Aanmoedigingsprijzen wa ren er voor F. van Hoek, Els Nieuwenhuijsen, B.A. Braad, H. Ravensbergen en mevrouw De Vlieger-Verbeek. Zij bedachten onder andere dat de openbare bi bliotheek ook op zondag open moet zijn, dat de politie een goed 'aanspreekpunt' is voor het wijk en buurtbeheer en dat jongeren giatis een leegstaand pand zou den moeten krijgen, waarin ze zelfstandig met hulpprojecten aan de slag kunnen. Els Nieuwenhuijsen ging ook strijken met de originaliteit- sprijs Zij verraste de gemeente met het plan kerken en scholen met elkaar in contact te brengen en samen te laten zoeken naar een oplossing voor het nieuwe vijandbeeld: de islam. Schiedam Een 55-jarige Schiedamse is gisteravond ge wond geraakt bij een beroving op de Mozartlaan. De vrouw, die om kwart over tien werd be roofd voor haar handtasje, werd met een gebroken pols overge bracht naar de enbo van het Schlelandziekenhuis. De overvaller, een man van 1.70 meter met zwart krullend haar, maakte 150 gulden buit In de tas bevond zich verder een paspoort Voordat de bouw kan beginnen, heeft het bedrijf nog wel enkele hindernissen te nemen. De be langrijkste is de bodemvervui ling in het gebied. Op dit mo ment maakt de projectontwik kelaar een raming van de kos ten. Bij de verkopende partij, Gist Brocades, heeft de onderne ming bedongen dat de definitie ve koop niet doorgaat als de kos ten te hoog uitvallen. Het Hollandia-ierreïn vormde bijna honderd jaar de stek van moutwijnfabnek Hollandia. Twee jaar geleden besloot het Delftse chemieconcern Gist Bro cades de voor haar wezens vreemde activiteit te staken. De verminderde vraag naar de grondstof voor jenever vormde een belangrijke reden voor het beeindigen van de activiteiten. Ten tijde van de ontmanteling van de fabriek liet wethouder Aad Wiegman (grondbedrijf) doorschemeren dat hij veel be langstelling voor het twee hecta re metende terrein had. Bij het feestje, dat werd aangericht bij de spectaculaire val van de schoorsteen, liet projectbegelei der Jansen van het Delftse con cern weten dat de gemeente op een voorkeursbehandeling mocht rekenen bij de verkoopt ransactie. Deze verwachting kwam niet uit, want Gist Brocades verkocht het terrein uiteindelijk bij open inschrijving. Naar verluidt had de gemeente ruim een ton over voor het terrein, dat wordt be grensd door de Schie, gebouw 's- Gravenland en de Delflandse weg. Dit bedrag bleek uiteinde lijk niet voldoende om de con current uit net bedrijfsleven op afstand te houden Revitalisering De gemeente wilde het terrein bemachtigen omdat de plek één van de laatste grote woning- bouwlokaties in het stadscen trum is. Bebouwing acht de ge meente van het grootste belang. In de eerste plaats wordt de ste- debouwkundige ontwikkeling van het gebied als een belangrijk onderdeel beschouwd van de op stapel staande revitalisering van het stadshart. De gemeentelijke belangstelling werd ook ingegeven door een ander motief. De afdeling socio grafie stelde onlangs, dat Schie dam na het voltooien van de stadsuitbreiding in Spaland over enkele jaren alle zeilen zal moe ten bijzetten om het bevolkings aantal op peil te houden. De oplossing voor de dreigende bevolkingsafname zien zij op termijn in de verdichting van de bouw in de bebouwde kom. Het Hollandiaterrein wordt als een belangrijke plek gezien om een deel van de nieuwe huizen te bouwen. Ondanks het mislukken van de transactie met Gist Brocades hoeven de activiteiten van. Ma bon geen streep door de reke ning te betekenen van de ge meentelijke ambities. Voorwaarden Volgens ambtenaar Frans Grif fioen van de Dienst Gemeente werken kan de ontwikkeling van het gebied alleen plaats vin den als de projectontwikkelaar aan de voorwaarden van de ge meente voldoet. De belangrijk ste voorwaarde is, dat de bouwer op gedegen wijze kijkt naar de omgeving. „In eerste instantie moet de bebouwing goed aan sluiten op de Schie. Als derde voorwaarde stelt de gemeente, dat de bouwer zorgvuldig om gaat met de parkeerproblemen. „De auto's moeten op het terrein zelf een plaatsje vinden. Het mag niet zo zijn dat de parkeerlast op de omgeving wordt afgewen teld". Ondanks de hindemissen ziet Griffioen grote kansen voor de ontwikkeling van het gebied. „Station Schiedam /Rotterdam- West, dat de komende jaren een belangrijke ontwikkeling gaat doormaken, bevindt zich op loopafstand. De kantorenbouw gaat in dit gebied een belangrijke ontwikkeling doormaken". Het zit Drum en Bugle Corps Avalance bepaald niet mee. Gisternacht is na een nieuwe, dubbele brand het clubhuis vol ledig in puin gelegd. De muziekvereniging werkte er juist aan het onderkomen van de vorige schade te herstellen en op te knappen. Nadat de voormalige kantine van DSS aan de Marathonweg al eens eerder aan trekkingskracht op brandstichters had uitgeoefend, sloegen de vlammen afgelo pen nacht rond de klok van enen uit het pandje. Dat was de tweede brand die avond. Eerder, omstreeks kwart voor tien, was de brandweer al uitgerukt om een vuur haard brandmeester te worden. Toen wiide dat nog lukken, al waren de om standigheden verre van Ideaal. Da twss- de poging men vermoedt dat er spra ke is van brandstichting, maar dat zal een onderzoek moeten uitwijzen was fa taal. Ook voor de brandweer was er geen redden meer aan. Vlaardingen De bevalling van een kind en een pannetje dat te lang op het vuur heeft gestaan, hebben doorgaans niet veel met elkaar te maken. Toch was gis termiddag aan de Wagnerstraat in Vlaardingen het eerste min of meer het gevolg van het tweede. Zo rond half twee forceerde de brandweer de voordeur van een woning in die straat, omdat er een brandmelding was binnen gekomen. Binnen bemerkten de spuitgasten dat een kookpanne- tje nog steeds op een brandende pit van het fornuis stond en daardoor voor wat rookwolken zorgde. De twee bewoners lagen op dat moment elders in het huis gewoon te slapen. De bovenbuurvrouw, die zwan ger was en op het punt stond te bevallen, werd op advies van de brandweer en in overleg met een verloskundige voor alle ze kerheid naar het Holy-zieken- huis gebracht. In de woning zelf was sprake van een geringe schade. Maassluis De raadscommissie* voor welzijn weigert vooralsnog! meer geld beschikbaar te stellen? voor het jongerenwerk in Maas-sj sluis. Dat bleek gisteravond tij-? dens de bespreking van het be-l leidsplan jongerenwerk voor het ji jaar 1991. Door deze stellingna- me blijft het gevaar bestaan dat? het in het najaar geformeerde^ bestuur de handdoek in de ring gooit Het beleidsplan, dat voorziet in een forse uitbreiding van het jongerenwerk in de wijken, oog stte gisteren wel de nodige lof bij de raadsleden. Op de PvdA na weigerden alle politieke partijen vooralsnog echter een solide fi nanciële vertaling aan de plan nen te geven. Het probleem is, dat het jonge renwerk voor het lopende jaar voor 208.000 gulden op de begro ting staat In de nieuwe opzet valt het tekort ruim 50.000 gul den hoger uit. „We moeten het jongerenwerk jaarlijks een flïn- j' ke injectie geven", vertelde wet- 1 houder Ruud Timmermans ten overstaan van zeker zestig jon- geren. „De bevolking zegt dat er nooit genoeg geld voor is. Zij be- schouwen net als een niet te dempen put". Inwilligen Ondanks zijn kanttekeningen f, roemde de wethouder de nieuwe opzet, waarin een deel van de kosten wordt gedekt door het| privatiseren van jongerencen trum Dug-Out „Als college blij ven we vooralsnog echter uit gaan van een totaalbedrag van 206.000 gulden. Later zal moeten blijken of deze beleidsnota vol- doende prioriteit heeft om de ex- tra wensen in te willigen". Voorafgaande aan de vergade- ring deden verschillende inspre kers een klemmend beroep op de commissie om de wensen van het jongerenwerk te honoreren. Een moeder uit de Burgemees- terswijk stelde dat de activitei ten van straathoekwerker Jan 1 van Bergen Henegouwen niet voldoende zijn om de jongeren in de wijk te begeleiden. „Als ouders doer wij er alles aan om onze kindiii te weerhou den van verniel. "\gen, agressie en druggebruik'„vertelde ze, „Thuis in gesprekken willen ze goed, maar op straat komen onze kinderen onder andere invloe den te staan dan wij wensen. Ik vraag u namens vele ouders om alle mogelijkheden aan te wen den deze jongeren op straat te begeleiden".., - De bewoonster vertelde dat zij hoop voor de toekomst ontleent aan de aanbevelingen van het nieuwe bestuur. Waren de jon- - gerenwerkers tot dusver met name actief In de centra Dug- Out en Be Toevlught, in de toe komst worden de activiteiten voor een belangrijk deel ver plaatst naar de probleemwijken. Van de huidige veertig uur per week wil het Jongerenwerk dit zogenaamde ambulante jonge renwerk uitbreiden tot 97 uur. Tijdelijk Hoewel zij geen mogelijkheden zien om het tekort te dekken, toonden de WD en D65 zich be reid om de gevraagde uitbrei dingvan het jongerenwerk tijde- lijk over te nemen. Deze partijen hebben er geen bezwaren tegen om het tekort van 50.000 gulden in 1991 en 1992 incidenteel bij te passen. „Misschien kunnen we in een later stadium alsnog een definitieve dekking vinden", vertelde VVD-raadslid Cas van der Poll. Hoewel hij stelde liever in 'het jongerenwerk dan in de politie' te investeren, opperde CDA- raadslid Leo Eland gisteren als enige het idee om op de plannen van het nieuwe bestuur te bezui nigen. „Misschien is het wel denkbaar om één jongerenwer ker minder aan te stellen. Dan hoeven we niet langer geld bij te passen". Bestuurslid Gerda Doomheim liet tijdens haar inspreekbeurt weten dat zij van een dergelijke personeelsreductie van vier tot drie beroepskrachten niet is ge diend. „Bij negatieve besluitvor ming overweegt het bestuur sterk zijn opdracht aan het colle ge terug te geven". Schiedam Transportbedrijf Baartmans heeft gisteren aangif te gedaan van diefstal uit een container van het afgesloten be drijfsterrein aan cfe Ringer- straat. Na het openbreken van de container gingen de dieven er in in de nacht van woensdag op donderdag met negen kleuren televisies vandoor. De totale waarde van de buit bedraagt on geveer 25.000 gulden. Vlaardingen Ze laten er geen misverstanden over bestaan wie er vanaf morgenmiddag voort aan allemaal welkom run. Voor Alle Jongeren Open, vAJO dut en dat is dan ook de naam ge worden van het nieuwe Vlaar dingse jeugdhonk aan de Samue) Esmeijerstraat i In het ruidelijke deel van' del Westwjjk heeft de jeugd een eigen sWÖd» gekre-f gen. Wethouder John Itarahuy-f sen opent het jongerenhonk

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1