'Deel museumcollectie naar oude bibliotheek' 'Gevaarlijk' schip hoeftiiiei gesleept we Scouts naar Korea Vlaardingen haalt TV-krant in huis m VUUUtSWES DAGBLAD SQKOAMS GOUBANI HM WNBNIK GONffiANI 'We hadden het zo koud' Burgerzaken geeft eega's naam terug ABC-winkel in eindfase' Stedelijk moet landelijke aspiraties opgeven - - - - Advertentie- kruiswoordraadsel Meer armslag rechts winkel Maassluis' bestuur: 'We zijn voorzichtig positieP IJS EN WEDERDIENENDE WATERWEG Regionale redactie. Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-434322S. 4352066,4350557- sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. DONDERDAG 17 JANUARI 1991 PAGINA 17 VIaardingen De afdeling I burgerzaken van Vlaardin- I gen gaat -getrouwde vrou wen ,mïëfin andere .manier bena®J|isj Het wordt te gen wótó;^g steeds minder vanzelfsprekend dat Neder landse;, echtgenotes bok de achternaam gebruiken van hun man.: De gemeentelijke afdeling vindt het niet meer dan logisch dat de adresse ring dan ook wordt aange past Zeer lang was het een ge bruik dat gehuwde vrouwen ongevraagd werden aange schreven mét de naam van hun ega. Sinds enige tijd al wordti door de ambtenaar van dë burgelijke,stand aan Vlaardingsen echter ge vraagd of zij de voorkeur blijven geven aan hun eigen naam of liever die van hun echtgenoot', aannemenOok als er sprake is van verhui zing wordt 'dit punt tegen woordig aan het loket aan gesneden. De secretarie-afdeling gaat nu een stapje verder. Onder het kopje 'Mevrouw, hoe moet;burgerzaken uw' post adresséren?' is er een folder tje gemaakt waarop v rou wende kennen kunnen ge ven voortaan het gebruik van hun eigen (meisjes- )naató te prefereren. In dat foldertje zegt burger zaken dat deze nieuwe pro cedure jammen; gehóeg al- leen vMr^^gigtó.itdeüng- geldt.S^eïfW^rkmg met andere -gèniëèntelijke dien sten op' dit pont van per soonsgegevens is nog niet van de grond gekomen. Vlaardingew^^^ö^'lmmt dit jaar uitvóp'? Vier Vlaardingse scouts. JasperArts. Edwin van Elk, Johap"'< Moorien en Anke Overdevest ;z!jninde Neder landse equipevoor de Wereld Jamboree igekozen.; Ze boffen, want d$>folympisehe Spelen: voor scouts' vinden dit jaar in het verre Zuld-Kqrea plaats. VV; Tijdens de 17e Wereld Jamboree ontmoeten scouts tut ruim hon derd: landen 'elkaar. In Korea houden' dé 'jongériéii ;.zjch in juli gezamenlijk bezig mét' survivals, waterspoot;?, pionieren en trek- tochtempé,internationale scout- sórganisahe-rekent in Zuid-Ko- rea op 35 OOOkleelnemers - ScoutingLis^een internationale organ isatiemet 24 thiljoen leden in 120 verschillende landen. Met I25.0001ede)ais Scoutihg-Nedër- land de grootste jeugd- en jonge- renveréniging van Nederland, Als vborbèi^aing^;cj>; dé verre trip ontmoeten de Nederlandse deelnemers elkaar tijdens enke le kennismakin^weekeinden. Voor dit doel zijn de 180 Neder landse Koréagangers opgedeeld in vier groepen. De leden van de Rembrandt van Rijntroep üitWest-Nederland treffen elkaar voor het eerst in het komende weekeinde. In de Broekpolder hebben de scouts een speurtocht uitgezet voor de collega's uit andere steden. De deelnemers aan de Jamboree kriigen ook informatie over de taaien cultuur van Zuid-Korea. Schiedam Half februari ho pen Albert Heijn, Blokker en C A (dëABC-combinatie) met de gemeente-Schiedam eindelijk overeensteirmiing te bereiken over de.boiiw van een waren huis aan dé: Lange Kerkstraat De gesprekken, die al tweeë- neenhalf jaar duren, zijn in een beslissehftstadium gekomen. Het overlég- spitst zich in de eindfase^^op de erfpachtvoor- waardëpËEfet ABC-trio heeft in het^^^ën" verschillende pan- deii c^gekocht in de Lange Kerkstaat en de ^peterstraat. ABC V/il'de huizen die zullen worden gesloopt om de bouw van de winkel mogelijk te ma ken» Verkopen aan de gemeente Schiedam. Bij deze transactie moet gelijktijdig de prijs'van de erfpacht worden vastgesteld Een woordvoerder van Ahold (Albert; Heijn) bevestigt dat de ontwikkeling van de plannen een poos heeft stilgelegen. Een reden voor het oponthoud wordt niet gegeven. Uit de lange ver traging mag echter niet worden afgeleid dat het ABC-plan voor goed van de baan. is, aldus de zegsmafjii*ah£Ahold. Zodra een atóoord'iS^etéikt over de erf pacht, -wordt'' een bouwvergun ning aangevraagd. De architect van de drie Winkelketens zou Schiedam Een deel van de collectie van het Stedelijk Mu seum wordt in de nabije toe komst mogelijk overgebracht naar de bibliotheek aan de Lan ge Haven. "Wethouder Chris Zij develd vindt dat het bibliotheek- pand dat leegkomt als boeken en personeel verhuizen naar nieuwbouw op het Stadserf zijn culturele functie moet be houden. Een museum aan de Lange Haven kan het gebied,, zelfs nieuwe impulsen geven, meent de wethouder. Zijdeveld laat in het midden om welk deel van de collectie het gaat. Het Stedelijk verzamelt zo wel historische voorwerpen als kunst. Vermoedelijk wordt de historische 'afdeling' bedoeld. De afgelopen maanden gingen steeds meer stemmen op, de mu seumcollectie te splitsen en dat deel wat betrekking had op de plaatselijke geschiedenis, onder te bréngen in een historisch pand. Het museum aan de Hoog straat zou dan volledig voor ae kunst worden gereserveerd. Beslispunten De wethouder lanceert de optie- Lange Haven in zijn 'beslispun ten' voor het toekomstig mu seumbeleid. Het zeventien pun ten tellende lijstje dient als basis voor de. discussie in de raads commissie cultuur op 22 januari. Zijdeveld heeft er behalve zijn eigen ideeën, verschillende voorstellen in verwoord die hem tijdens drie inspraakrondes door kunstminnend Schiedam wer den aangereikt De commissie moet volgende, week met die ideeën aan de slag en definitief beslissen hoe het museumbeleid voor de komende jaren er uit gaat zien. Uit het 17 punten-programma van Zijdeveld valt af te leiden dat er forse verschuivingen zijn te verwachten in het museum aan de Hoogstraat. Belangrijkste verschil met vroeger het 27 jaar durende bewind van direc teur Hans Paalman is dat het museum sterk op Schiedam ge richt zal zijn. In eerdere discus sies liet Zijdeveld al doorsche meren dat die lijn zijn voorkeur heeft. Tentoonstellingen over Schie- damse kunst en. Schiedamse ge schiedenis krijgen als het aan de wethouder ligt voorrang in het nieuwe beleid. Nationale aspira ties worden naar het tweede plan geschoven. „Landelijke be kendheid is mooi meegenomen, maar vormt niet de primaire doelstelling", zegt Zijdeveld on omwonden. Hij neemt daarmee g stelling tegen de opvattingen van veel Scbiedamse kunste- .g naars, dat het Stedelijk zijn waarde verliest ais het niet ver- der kijkt dan de grenzen van de o eigen stad. Tweede grote verschil met vroe ger is de samenstelling van de collectie. Die gaat er op den duur anders uitzien. Kochten Paal man en zijn voorgangers werk in verschillende genres van jonge Nederlandse kunstenaars, Zijde- veld wil die lijn graag ombuigen en beperken tot een specialisatie in grafiek, overigens zonder deze keuze te motiveren. Voor de beroemdste stukken uit de bestaande collectie, de Cobra- kunstwerken van onder ande ren Karei Appel en Anton Roos- kens, wordt in Zijdevelds visie permanent een deel van de ten toonstellingsruimten gereser veerd. Het historische pand aan de Lange Haven dat de bibliotheek het liefst zo snel mogelijk wil ver laten en waar het Stedelijk Mu seum een deel van de collectie naar toe wi! brengen. Een sleper doet zijn werk op de Nieuwe Waterweg. Kapiteins kunnen evenwel niet worden verplicht met !«en sleepboot in zee te gaan. ..Lr—' - A. Vlaardingen Dc directeur veiligheid en milieu drs. Vrees wijk van het directoraat-gene raal scheepvaart en maritieme zaken vindt het niet wenselijk een sleepbootplicht op de Nieu-, we Waterweg in te stellen. Het is hem niet bekend dat in andere landen wèl zo'n verplichting zou gelden. De gemeente Vlaardingen had naar aanleiding-van vragen van Groen Links-raadslid Arnold van Kalken bij het ministerie van verkeer en waterstaat aan geklopt voor nadere informatie. Van Kalken was nogal bezorgd geweest ria een aanvaring op de Waterweg, waarbij een schip met een niet ongevaarlijke la ding de bijstand van een sleep boot zou hebben afgewezen. De Socialistiese Partij heeft eer- der deze week nog vragen over sleephulp gesteld. Aan de colle ges van B en W van Rotterdam, Vlaardingen én Spijkenisse schrijft SP-voorman Remi Pop- pe over een incident dat afgelo pen zaterdag aan het Scheur zou hebben plaatsgevonden. Toen moesteen met nafta geladen tan ker twee uur wachten op een sle per, omdat niet eerder een boot beschikbaar was. Veiligheidsdirecteur Vreeswijk wijst erop dat noch in Nederland noch in andere Europese landen sprake is van een plicht voor een kapitein gebruik te maken van de diensten van een sleepboot. Er moet slechts worden gehan deld in overeenstemming met 'goed zeemanschap'. Wel, zo krijgt de gemeente te verstaan, bestaat er voor schepen met een gevaarlijke lading een meld plicht. Schepen die langer dan zestig meter zijn krijgen nage noeg altijd een loods aan boord. liiiiniiiiifiiiniiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiumiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiimiiniii Schiedam Ze beloofden op het politiebureau plechtig nooit, wer kelijk nooit meer met vuur té zullen spelen. Dat heten twee flink ge schrokken Schiedamse knaapjes van 8 en 9 jaar weten nadat zij op de Maasboulevard door een voorbijganger'waren betrapt op brandje stichten. De jongens hadden bij La Duchesse enkele bosschages vlak voor het restaurant aangestoken. Het vuur beschadigde de luifel van 'het pand. Op de vraag van een politieman waarom de jongens daar een vuurtje wilden maken, antwoordden zij bedeesd: 'We hadden het zo koud, iiiiiniiiiiiimninniiiiiiiuiiniiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitmiiiiiHiiHiiiiiifiiHiiii De oplossing van het kruiswoordspel nr. 60 luidt: "Jaag geen aap in de garenwinkel" De prijswinnaars zijn: 1e prijs 150,- mevr. W. Kapel-Pen nings Toon Verheystraat 133 3122 TT Schiedam 2e prijs 100,- M. J. Ivo Bart Verhallenplein 172 3122 TJ Schiedam 3)3 prijs 50,- H. Timmerman Luxemburgweg 29 3137 AA Vlaardingen De prijswinnaars hebben inmiddels be richt ontvangen. Over de uitslag kan Schiedam De rechtswin kel van Schiedam krijgt iets meer armslag. Na in de afge lopen jaren mét enige regel maat bij de gemeente aan de bel te hebben getrokken, is het college van B en W nu overstag: er wordt gehoor gegeven aan het verzoek de rechtswinkel meer financië le speelruimte té geven De instelling moest het tot nu toe stellen met een jaar lijkse subsidie van de ge meente van drieduizend gulden. Daarnaast maakte het ministerie van justitie ook nog eens 4500 gulden over. Verzoeken om aanvul lende financiën wees Schie dam tot nu toe af met de me dedeling dat de rechtswin kel de eigen uitgaves kriti scher onde de loep diende te nemen. Gevolg was dat allerlei abonnementen op naslag werken .moesten worden opgezegd en dat uit oog punt van reiskosten ook net bijwonen van vergade ringen niet meer kon wor den opgebracht Verder be zuinigen, aldus de mede werkers van de rechtswin kel, zou ten koste gaan van de kwaliteit van het werk. Het Schiedamse college is daarom nu bereid de subsi die ietsje op te krikken. De Stichting Rechtswinkel kan voortaan rekenen op een verhoging van een halve mille naar een bedrag van Vlaardingen Het ziektever zuim bij de ROM, de gemeente lijke reinigings- en ontsmet- tingsdienst en het marktwezen in Vlaardingen, is schrikbarend hoog. Eén op de vijf werkne mers, maar liefst twintigpro cent, zit thuis en is niet inzetbaar. De gemeente maakt zich zorgen over dit hoge afwezigheidsper centage; juist ook, omdat de ROM voor een ingrijpende reor ganisatie staat. Het cijfer wordt beïnvloed door een aantal lang durig zieken en de lange periode die het kost om personeel af te. keuren, Vlaardingen zal bekij- keii-bp .wélke wijze de arbeids omstandigheden kuhnéri;wbr-- De huidige organisatie binnen' de dienst, zo heeft directeur Paardekooper al laten weten, is niet klaar om de nieuwe manier van het ophalen van huisvuil in praktijk te brengen. Vlaardin gen wil afval cp een nieuwe me thode gescheiden gaan inzame len, maar de ROM kan door een 'uitgeklede' organisatie, aldus Paardekooper, de nieuwe ont wikkelingen niét aan. is,;* De directeur geeft evenwel te kennen dat dit zeker niet ligt aan de motivatie van. het personeel.- De gemeente vindt het noodza kelijker zorg voor te dragen het ziekteverzuim bij de reinigers té verlagen; omdat de ingrijpende reorganisatie toch al veel van de werknemers zal vergen. Maassluis Het bestuur van het Openjongerenwerk is re delijk positief over; de opstel- •ling,die de plaatselijke politiek 'tot dusver heeft ingenomen in de discussie,over de ytoekomst •van het jongerenwerk in'Maas- sluis. Vooralsnog wil - de ge: meente niet tegemoed komen aan de financiële claims, maar het bestuur ziet detoekomst toch niet somber in. „Het bestaande budget wordt inderdaad niet verhoogd", zegt Bert Hoetmer, die namens de Stichting Samenlevingsop bouw Maassluis (SSM) in het bestuur van het Open Jonge renwerk is vertegenwoordigd. „Door de opstelling van de poli tiek kunnen we echter wel met ons nieuwe beleid aan dé slag en dat is het belangrijkste". In de toekomst wil het Open Jongerenwerk haar aandacht verplaatsen naar de probleem wijken in de stad. Tot dusver is het jongerenwerk geconcen-:;: treerd in de eentra De Toë- vlught.en Dug-Out. Déze cen tra blijven ook in de toekomst bestaan, maar de vier jongeren werkers moeten in het vervolg de probleemjongeren vaker in hun eigen wijk opzoeken. De raadscommissie welzijn re- ageerde verleden week positief op de aanbevelingen van het overkoepelende bestuur in het Open Jongerenwerk. Toch we ren de vertegenwoordigers in eerste instantie ontevreden, want de politici lieten hun lo vende woorden niet vergezeld gaan van de benodigde budget- verhoging. In1990 mocht het jongeren werk rekenen op een budget van 208.C00 gulden. In verband met de financieel zorgelijke si tuatie wil de gemeente dit be- dragditjaar niet verhogen. Het bestuur stelt echter, dat voor de uitvoering van de ambitieuze plannen minimaal 50.000 gul den extra per jaar nodig is. „De politici hebben echter aan gegeven dat ze de tekorten in Eet' eerste "jaar y1 zullen bijpas- yf sen", verklaart Hoetmer de milde reactie van het bestuur.. „Dat betekent dat we met de nieuwe organisatie aan de slag kunnen. Om die reden zijn we voorzichtig positief over dit -plan".' In haar plan stelt het Open Jongerenwerk dat de nieuwe opzet na een jaar zal worden geëvalueerd. „Dan kijken we naar de ontwikkeling van de kosten en de geboekte resulta nten. De kans is natuurlijk aan wezig dat het beleid dan moet worden bijgepast, In dat op- zicht is het niet zo erg dat de de finitieve .financiering nog niet rond is". De financiering van het be leidswerkplan komt vanavond opnieuw aan de orde tijdens' ;-een vergadering van de raads commissie financiën. Ondanks de milde houding van het be stuur waagt een inspreker van avond alsnog een poging de ge vraagde extra 50.000 gulden in de wacht te slepen, De IJspret heeft, eigenlijk: toch nog wat onverwacht, toegeslagen In het Hollandse straat beeld. De vrije woensdagmiddag voor de jeugd was gisteren een uitge lezen moment om de bevroren sloten In Schiedam,' Vlaardingen en Maassluis eens aan een test te on derwerpen. En het resultaat was be vredigend. Hier en daar wer den zelfs de schaatsen uit het vet gehaald en de eerste baantjes van het jaar op na tuurijs getrokken. De vraag is alleen hoe lang de voorzichtige winterse taferelen te zien zullen zijn, zoals hier op de foto In de Schie damse wijk Nieuw-. land: Ijs en weder- dienende kan het toch nog een jjji mooie winter wor- den... Vlaardingen Het is de bedoe ling dat zo snel als mogelijk de Avondbladen TV-krant in Vlaardingen op de beeldbuis verschijnt. De gemeente en de ACR, uitgever van onder meer het Rotterdams Nieuwsblad, werken samen een contract uit voor een nieuwe kabelkrant. Sinds enige maanden moet Vlaardingen, na een tijd lang de luxe te hebben gekend van twee visie. De voorgangers zagen geen kans het hoofd financieel boven water houden. Al enige tijd was de TV-krant een zeer serieuze kandidaat om ook in Vlaardingen aan de slag te gaan. De TV-krant heeft een goede naam opgebouwd en ver schijnt ook veelal op de kabel van omliggende steden in hét Rijnmondgebied, zoals bij voor beeld Rotterdam, Schiedam én recent voor twee jaar verlengd. „De bedoeling van zowel de ge meente als de ACR is het infor matiekanaal zo snel mogelijk op te vullen", aldus een woordvoer der op het stadhuis. Het ligt in de lijn der verwachting dat de jnieu- we krant rond de lentè ook in Vlaardingen kan worden ont vangen; Ook de Omroep Vlaardingen is aan de slag gegaan met de len gaan uitzenden, is een con tract met de uitgever van een re gionale krant noodzakelijk uit oogpunt van commercie. De Tweede Kamer, heeft die eis gekoppeld aan het mogen uit zenden van reclame door lokale omroepen. De gemeente Vlaar dingen heeft positief gereageerd op een commerciële samenwer king tussen de plaatselijke radio- aan de ene en de regionale kranj^ ten Het Vrije Volk en Rotter-:-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1