Carnaval van de baan 'Geen Zweden naar Nieuwland' Spreekuur bij Huisvesting 1 Schiedam: voorrang geven aan vrouwen 30% Keuken en Tegelhal "MATHENESSE" Grondverf in ban na dood vogeltjes 'Leven in Rijnmond wordt nachtmerrie' yLAARDKS DAGBLAD SCHfEOAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Burgemeester tegen zottenfeest tijdens Golfoorlog Bedrijf moet wijken voor woningbouw DIERENASIEL UIT DE NOOD Greep in de kassa Nieuwsstroomonderbroken College geeft Centrumdemocraten lik op stuk NIEUWBOUW SINGEL ENORM IN TREK IJdele hoop Rectificatie Comité schrikt van OOR-visie 1 Hoge kortingen tot VERBOUWINGSUITVERKOOP Ook voor al uw keuken inbouwapparatuur hoge kortingen! Brand in nieuwbouw □WATERWEG DONDERDAG 24 JANUARI 1991 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardmgen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardmgen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557-sportredactie: 4345209. Telefax 010-4349754 Schiedam De gemeente Schiedam moet als werkgever aantrekkelijker worden voor vrouwen Zij zijn nog teveel on dervertegenwoordigd. Dit kan 'worden verbeterd door ben een 'extra voorkeurspositie' te geven by sollicitatieprocedures. Per ge- meentehjke dienst zou het aantal medewerksters jaarlijks een half procent moeten groeien. Door een zogenaamd tweespo renbeleid te ontwikkelen, dat op korte termijn de eerste resuiaten dient af te werpen en een nader onderzoek moet stimuleren, zou den de verhoudingen recht(er) kunnen worden getrokken. Di recteur Hans Klop van de Dienst Personeel en Organisatie geeft in zijn pas verschenen notitie 'Emancipatorisch gericht perso neelsbeleid' aan aat vrouwen met voldoende kwaliteiten de voorkeur kan worden gegeven „zonder rekening te houden met mogelijk verdergaande kwali teiten van mannelijke kandida ten". Dit betekent bij voorbeeld dat bij het opvullen van vacatures eerst intern de belangstelling van de vrouwelijke ambtenaren kan worden gepolst en dat perso neelsadvertenties in damesbla den worden gezet. Daarnaast zouden medewerksters die we gens de geboorte van een kind ontslag hebben genomen, de kans moeten krijgen met voor rang terug te keren bij de ge meente. Carrière Ander punt is dat ook de door stroming naar hogere functies aanpassing verdient. De direc teur P en O geeft aan dat door belangstellingsregistraties en specifieke cursussen vrouwen meer kans moeten krijgen zich op te werken Op dit moment zijn er nauwelijks vrouwen te vinden die leidinggevende posi ties bekleden. Klop: „Vrouwen oriënteren zich veel minder dan mannen op mogelijkheden voor functieverbeteringen carrière". Aan de andere kant zal Schie dam aantrekkelijk moeten wor den door aan ae arbeidsvoor waarden te sleutelen. Daarbij spelen zaken als zwangerschaps- bevallings- en ouderschapsver lof een rol, zoals ook het verbete ren van kinderopvang. Het aan stellen van een 'aanjager', die een stimulerende en coördine rende rol speelt in het uitwerken van een vrouwvriendelijker werkomgeving, is dan noodza kelijk. Onderzoek De discussie over de andere sek se lijkt met deze notitie nu pas echt van de grond te komen. Aan de basis ligt echter een nota van de PvdA over vrouwen emancipatie, die een klein jaar geleden al werd gepresenteerd. In maart 1990 wezen de sociaal democraten, die zichzelf overi gens zelf niet echt op de borst hoeven slaan als vrouwvriende lijke partij, op de scheve verhou ding tussen het aantal mannen en vrouwen binnen het gemeen telijk apparaat. Nog geen kwart (geoaseerd op cijfers uit 1988) van de ruim 1200 ambtenaren was van het vrouwelijk geslacht Op langere termijn moet een uit gebreid onderzoek de kansen van vrouwen binnen de ge meentelijke organisatie vergro ten. Maastricht geldt daarbij zo'n beetje als voorbeeld voor Schie dam. Een analyse van het perso neelsbestand en -beleid acht di recteur Klop van belang om de toekomstige organisatie zo even wichtig mogelijk te krijgen. Zo'n onderzoek lijkt zeker geen overbodige luxe. Bij de bepaald niet florerende afdeling P en O blijkt niemand m staat cijfers te produceren, waaruit de scheef groei in het aantal mannen en vrouwen naar voren komt. Uit het RN van 12 maart 1990- Het voorzetje van de PvdA wordt nu pas ingekopt Schiedam/Vlaardingen Niet alleen de carnavalsoptocht, maar ook alle andere festivitei ten die de Rietzeilers op het pro gramma hadden staan, zijn in verband met de Golfoorlog ge schrapt. Dat heeft het bestuur van de Scbiedamse carnavals- vereniging gisteravond besloten tijdens een buitengewone leden vergadering. Ook de Vlaarding- se Leutloggers hebben al hun festiviteiten afgeblazen. Aanvankelijk leefde bij de Riet zeilers het idee om alleen de op tocht, die op zaterdag 2 februari stond gepland, af te gelasten. „Burgemeester Reinier Scheeres heeft zich teruggetrokken van alle activiteiten en de genodig den daarvan op de hoogte ge steld", verklaart Wil van der Heijden, lid van de optochtcom missie. „Het feest begint met het opha len van de stadssleutel bij de bur gemeester en als dat facet weg valt, is de bodem van de optocht eruit. Dat was ook de grondslag voor het afblazen van de op tocht", aldus Van der Heijden. Tijdens het spoedberaad van het bestuur en verschillende com missies ging men over tot een stemming om te bepalen wat er met de overige geprogrammeer de activiteiten zou moeten ge beuren. Met een ruime meerder heid werd besloten ook de reste rende evenementen af te gelas ten. Dreun Het annuleren van het bran- dersbal, de klaverjasmiddag, het kindercarnaval, net prinsenbal en het tropische carnaval levert de organisatie wel een financiële dreun op. „We hadden voor ver schillende feesten een fanfare orkest, een revuegezelschap, twee live bands en een limbo- show gecontracteerd", aldus Li- dia Verwaal, die voor de Rietzei lers de public relations behartigt. „Het bedrag dat met de annule ringen is gemoeid, kunnen wij helaas nog niet vaststellen". Ook voor de Vlaardingse carna valsvereniging is de oorlog in de Golf aanleiding het zottenfeest een jaartje over te slaan. De se naat van de Leutloggers, voorge zeten door grootvorst Aad van der Beek, nam dat besluit gister avond. „Met grote spijt, dat wel", zegt Van der Beek. De Raad van Elf wordt vandaag op de hoogte gesteld. Raad Het besluit van de Leutloggers werd niet ingegeven door een advies van burgemeester Fred van Lier. Hij gaf de carnavals vereniging slechts de raad het feestvertoon op straat achterwe ge te laten. Maar de meerderheid van de senaat van de Leutlog gers vond, dat de rest van het carnaval ook geen doorgang kon vinden. Een aantal leden van de senaat wilde de acht bejaarden tehuizen, die jaarlijks bij het feest worden betrokken, niet te leurstellen. Maar zij waren in de minderheid. De Kasteleiners, de Raad van Elf bestaande uit Schiedamse hore- ca-exploitanten, liet gisteren tij dens een perspresentatie weten dat al hun activiteiten v/el ge woon doorgaan. Vlaardingen Het bedrijf Storm Autoschade aan de Oosthavenkade moet wij ken voor de bouw van 36 koophuizen en 39 senioren woningen op het Hollandia- terrein. Dat is althans het voorstel dat burgemeester en wethouders van Vlaar dingen in de eerstkomende vergadering zullen voorleg gen aan de gemeenteraad. Tussen Storm en de ge meente is in principe over eenstemming bereikt over de uitkoop. De projectgroep stadsver nieuwing Oostwijk is tevre den dat de bebouwing van het al jarenlang braaklig gende terrein achter het Hollandia-gebouw eindelijk in zicht komt. Uitkoop van het garagebedrijf was de enige manier om woning bouw mogelijk te maken. Was het bedrijf blijven staan dan had het teveel overlast veroorzaakt voor de nieuwe huizen in de buurt. Op frond van dat feit haa torm bij burgemeester en wethouders bezwaar ge maakt tegen woningbouw op het Hollandia-terrein. De projectgroep heeft twee redenen om blij te zijn met *het besluit van b en w. De groep vond dat de straten in de omgeving van de kaal slag verpauperde. Boven dien zou er in de Oostwijk een groot gebrek zijn aan huisvesting voor ouderen. Eerdere plannen om op de hoek van de Oosthavenkade en de 2e Van Leijden Gael- straat een complex ouderen woningen te bouwen stuit ten op bezwaren van de pro vincie. Voordat er gebouwd kan worden moet het Hollandia- terrein worden gesaneerd. De grond is er licht tot matig verontreinigd. Naar ver wachting neemt het afgra ven van de vervuilde grond en het bouwrijp maken van het terrein anderhalve maand in beslag. De kosten daarvan bedragen ongeveer 900.000 gulden. In april begint de bouw. Wo ningbouwvereniging Sa menwerking '77 is de op drachtgever. De senioren woningen krijgen een lift en zullen een huur van 555 gul den per maand moeten op brengen. lOAuaTumri- Schiedam Een 32-jarige man zonder vaste woon- of verblijf plaats heeft gisteren vlak voor sluitingstijd ongeveer duizend pilden uit een Schiedamse bak kerszaak aan de Borodinlaan meegenomen. De man deed een greep in de kassa en kreeg van een hevig geschrokken winkel bediende ook nog een paar bankbiljetten in de hand ge drukt. De dader kon door twee politieagenten worden aange houden. 'Bij een inbraak in een grillroom fljjn het Broersveld werd voor 590 gulden uit de kassa en een T°kautomaat ontvreemd. Men Het dierenasiel Hargahoeve kan rekenen op een forse bijdrage van de gemeente Schadam. De subsidie aan de plaatselijke afde ling van de dieren bescherming zaj bijna worder. verdubbeld. Tot nu toe moest het asiel het stellen met een bedrag van 60.000 gulden per jaar. Hoewel Hargahoeve daarnaast kan reke nen op enkele giften en contribu- tiegelden, zien de medewerkers zich jaarlijks geplaatst voor eeiY tekort van 46 mille. De gemeente heeft zich bereid verklaard dat gat te dekken. Het geld komt ten goede aan de opvang van zwerf dieren. Daarnaast krijgt de diarenbe- scherming nog eens drie mille =£.1 voor educatieve activiteiten. Van- af 1989 maken scholen excursies «S naar het asiel en sindsdien bezoe- s ken meer dan dertig groepen 1. jaarlijks de Hargahoeve. De kos ten werden uit 'eigen zak' be taald. Ook hierin komt nu dus ver betering. Sar. •■ivf' It 'ïw Vlaardingen De afdeling schilderwerken van het gemeen telijk woningbedrijf is overgestapt op een ander type grond verf na klachten van M. Rietdijk uit de Van Wesembekestraat in Vlaardingen. Rietdijk klaagde in januari van het vorig jaar dat twee van zijn vogeltjes het loodje hadden gelegd als gevolg van schilderwerkzaamheden in het trappenhuis van de Sat in de Westwijk. Zelf klaagde hij over hoofd- en keelpijn. De Westwijker heeft meer dan een jaar moeten wachten op het uiteindelijke antwoord van de gemeente. In mei werd hem te verstaan gegeven, dat er een onderzoek zou worden gedaan naar het effect van de verfsoorten, die het woningbedrijf ge bruikt, op de gezondheid van schilders en bewoners. "Uit dat onderzoek is gebleken dat de grondverf tot stankoverlast en klachten heeft geleid. Die grondverf wordt niet meer gebruikt. Schiedam Kabelabonnees in Schiedam en Vlaardingen heb ben gisteren de actueelste tv- becldcn over de Golfoorlog en kele uren moeten missen. Door een storing verdween rond het middaguur plotseling een aantal satellietstations, waaronder de veelbekeken Amerikaanse nieuwszender CNN, van de buis. Het duurde tot acht uur 's avonds voordat de verbinding was her steld. Honderden tv-kijkers infor meerden bij de Openbare Nuts bedrijven Schiedam naar de oor zaak van het wegvallen van het beeld. Zij kregen te horen dat bij graafwerk voor de aanleg van een drinkwaterleiding één van de glasvezelkabels waarmee de tv-signalen worden doorgege ven kapot was getrokken. De kabel onderhield de verbinding tussen de schotelantenne bij de ONS in de Van Heekstraat en het verdeelstation aan de Laan van Bol'Es. Het repareren van de kapotte kabel bleek een lastig en ingewikkeld karwei. De distributiekabels voor de niet door middel van satellieten uit gezonden stations bleven intact. Ook RTL4 kon tijdens de storing gewoon worden ontvangen. De signalen van deze satellietzender worden langs een andere kabel doorgegeven. Dat ook op de televisieschermen in Vlaardingen nog slechts egaal grijze vlekken te zien waren, vindt zijn oorzaak in het feit dat Vlaardingen de satellietsignalen regelrecht uit Schiedam betrekt. Schiedam De Centrumdemo craten Cees Krommenhoek en Cor Zonneveld hebben bot ge vangen met suggestieve vragen over problemen tussen verschil lende bevolkingsgroepen in Nieuwland. In hun beantwoor ding laten burgemeester en wet houders van Schiedam zich niet verleiden tot opmerkingen over „herziening van de etnische sa menstelling" van Nieuwland. In deze wijk wonen veel migran ten. De CD-raadsleden hebben in de gemeenteraad de reputatie dat zij ieder willekeurig onderwerp heidsgroeperingen. Ook in schriftelijke vragen over de stadsvernieuwing in Nieuwland werden de migranten er met de haren bijgesleept. Terwijl de vragen op bet eerste gezicht slechts kritiek bevatten op een studiereis van wethouder Adri Reijnhout en enkele ambtena ren naar bouwprojecten in Zwe den. B en W beantwoordden een deel van de vragen op dezelfde schijnbaar onsamenhangende wijze als de CD ze stelde. Dood leuk laat het college weten dat ven voor vestiging in Schie dam". Waaraan wordt toege voegd dat de Schiedamse delega tie in de bezochte Zweedse stad „kon waarnemen hoe in een wijk met de omvang van Nieuw land meer dan twintig nationali teiten in harmonie met elkaar samenleven". Die harmonische samenleving, laten B en W ook nog weten, is niet gebaseerd op eenzijdige aan passing van een bepaalde groep, maar op wederzijds begrip en respect. Een dergelijke toleran- tie zou het college ook in Schie- De straat blijft voorlopig een rommeltje en overal slingert nog bouwafval, maar het echtpaar Van Gerven-Bosman kijkt er niet minder vrolijk om. Zij behoren tot de gelukkigen die een nieuwe wo ning aan de Singel in de wacht wisten te slepen. Woningbouwvereniging Schie dam {WBS} moest een groot aan tal gegadigden voor het complex van veertig woningen teleurstel len. De vraag was veel groter dan het aanbod. De huizen bleken ra zend populair door hun gunstige ligging aan de rand van het cen trum. Woningzoekenden die dit keer de boot misten krijgen binnen af zienbare tijd een herkansing. Aan de overzijde wordt door Gemeen tewerken een bouwplan voor por tiekwoningen ontwikkeld. Ook een deel van dat complex zal door de WBS worden gerealiseerd. De WBS, na gemeentelijk Wo- ningbeheer de grootste huisbaas van Schiedam, leverde gisteren aan de Singel haar 4500-ste wo ning op. !n 1995 verwacht de cor poratie het vijfduizendste huur huis te bouwen, In welk deel van Schiedam dat zal 2ijn staat nog niet vast. Door de strenge contin- gentering van het rijk ligt het bouwtempo vrij laag: gemiddeld honderd huizen per jaar. Voorlo pig staan alleen projecten op sta pel in Spaiand en in de Ridder- kerksestraat. Vlaardingen De hoop onder Vlaardingse bestuurders dat in 1990 de daling van het inwoner tal tot staan zou worden gebracht is ijdel gebleken. De politici ontleenden die hoop aan het feit, dat het aantal Vlaar- dingersin 1990 schommelde, ter wijl het in de jaren daarvoor ge staag daalde. Maar ten. slotte bleef de teller op oudejaarsdag steken op 73.731. Dat betekent dat er toen 108 Vlaardingers minder waren dan op de eerste dag van 1990. De daling van het aantal Vlaar dingers mag dan vorig jaar nog niet tot staan zijn gebracht: hij gaat wel beduidend langzamer. In 1989 daalde het aantal inwo ners van de haringstad met liefst 628 mensen, in de jaren daarvoor schommelde de daling steeds rond de 500 inwoners per jaar. 'In de editie Waterweg van het Rotterdams Nieuwsblad van 18 januari jl. komt een jegens de heer J. Madern, oud-wethouder van de ge meente Vlaardingen, kren kende en beledigende publi- katie voor. Wij bieden hier voor onze excuses aan de heer Madern aan. Hoofdredactie Rotterdams Nieuwsblad' Vlaardingen Het bewo nerscomité 'Vlaardingen te gen rijksweg 19' is zich een ongeluk geschrokken van de strategische visie voor de ont wikkeling van de Rijnmond, die onlangs door het Overle gorgaan Rijnmondgemeenten (OOR) wereldkundig is ge maakt. Met name de rol van de ge meente Vlaardingen, in OOR vertegenwoordigd door bur gemeester Fred van Lier, deugt volgens Ineke van Deursen en Coby de Groot van het comité van geen kant. Veel standpunten van OOR staan haaks op die van de Vlaardingse gemeenteraad. Volgens het comité zou leven in de Rijnmond een nacht merrie worden als het OOR zijn zin krijgt. OOR, waarvan burgemeester Van Lier vice-voorzitter is, pleit in zijn strategische visie onder meer voor aanleg van rijksweg 19 en de Blanken- burgtunnel. Tegen de bouw van die tunnel heeft de Vlaar dingse gemeenteraad zich al tijd verzet. Tegen de aanleg van rijksweg 19 werd in no vember van het vorig jaar nog een motie aangenomen. Daarin werd van burgemees ter en wethouders gevraagd alle beschikbare middelen te benutten om de aanleg van de snelweg door Midden-Delf land te voorkomen. „Toch stemt de burgemeester van onze stad in met een plan waarin op de aanleg van die zelfde weg wordt aangedron gen", aldus een ontstemde Coby de Groot. „Democrati sche principes kunnen in de visie van OOR blijkbaar ge mist worden als kiespijn. A an het Vlaardingse beleid is geen touw vast te knopen". Broekpolder Ook het pleidooi van OOR voor woningbouw in de Broekpolder is bij het bewo nerscomité Vlaardingen te gen rijksweg 19 verkeerd ge vallen. „Blijkbaar is het niet voldoende aat de oorspronke lijke, prachtige polder onder een metersdikke laag giftig havenbagger bedolven is. Nu er op het gif weer een natuur gebied is ontstaan, waar dui zenden mensen recreëren, is ook dit de Rijnmonders niet gegund en moeten zij op nieuw wijken voor de econo mische groei". Het comité vraagt zich in ge- moede af of de burgemeesters in OOR weieens van milieu-- bescherming hebben ge hoord. Uitvoering van de strategische visie zou leiden tot meer luchtverontreini ging en meer verkeersover last. Coby de Groot: „De Rijn mondbevolking wordt het recht ontzegd op schone lucht om in te ademen, op stilte om tot zichzelf te komen en op contact met de natuur om nieuwe kracht op te doen. Dat is een onrecht Gelukkig is het plan nog niet definitief vastgesteld". Het Vlaardingse comité hoopt dat de strategi sche visie na de inspraak nog danig overhoop wordt ge gooid. Schiedam Vanaf volgende week kunnen Schiedammers elke dinsdagochtend hun beklag doen over het werk van bureau Huisvesting. Het gemeentebe stuur heeft daarvoor een spe ciaal spreekuur ingesteld. Ingeschrevenen die denken dat zij op deze manier sneller kans maken op een woning, komen echter van een koude kermis thuis. Het spreekuur is er alleen voor klachten over de behande ling bii Huisvesting. Zo'n klacht kan bijvoorbeeld betrekking hebben op onjuiste infor matie die een ambtenaar heeft verstrekt. Voor het toewijzen van een woning blijft het pu i.v.m. op alle plavuizen wandtegels keukens sanitair inbouwapparatuur Nw. Mathenesserstraat 32 - Schiedam - 010-4731170 bliek aangewezen op de normale openingsuren van het kantoor aan de 's-Gravenlandseweg. De instelling van het nieuwe spreekuur is een gevolg van de afspraken tussen PvdA, D66 en Groen Links. De drie coalitie partijen spraken bij de college vorming in mei vorig jaar af aat iedere gemeentelijke dienst een punt voor klachtenbehandeling zou krijgen. Met het spreekuur bij Huisves ting hopen B en W bovendien de toeloop op het gewone spreek^ uur van wethouder Adri Reijnf hout in te dammen. Reijnhout ontving de afgelopen tijd vele tientallen Schiedammers die dachten dat zij door een praatje te maken met de wethouder," sneller voor een woning in aan merking zouden komen. Die il lusie wil het gemeentebestuur de bevolking voortaan besparen. Een apart spreekuur bij bureau Huisvesting lijkt geen overbodi ge luxe. Een onderzoek dooreen onafhankelijke instantie toonde onlangs aan dat een groot deel van de bezoekers van het bureau ontevreden is over de behande^ ling. Enkele jaren gelden werd eenzelfde onderzoek gehouden.' De conclusie luidde toen niet an ders. Vlaardmgen In een in aan bouw zijnde woning achter win kelcentrum De Loper in Holy- Noord is gisteravond rond half elf brand uitgebroken. Toen de brandweer arriveerde stond een partij raam- en deurkozijnen en een stapel isolatiemateriaal in brand. V ermoedelijk is er sprake

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1