Meer slachtoffers in 1990 Schiedam zoekt evenwicht tussen groei en milieu "Xoperpiein schreeuwt om kunstwerk' Dronkemanshril ter lering en vermaak VUARDINGS DAU SEHtEDAMSE COURANT «WE WATERWEG CRURA® Comité tegen Golfoorlog Migranten dreigen met opschorten van overleg Commentaar op Strategische visie OOR: Onverbeterlijk Kans terugkeer Ludy Salomons Fiksfe buit Gezin onwel Gemeente mikt op betere mentaliteit weggebruiker VRACHTAUTO ZAKT WEG IN TROTTOIR Gedrag Vrouw beroofd in eigen huis Dieven gesnapt Inbrekers teisteren Maassluis Dief laat buit los mfflWEG MAANDAG 23 JANUARI 199] PAGINA 9 Regionale redactie: Brede Havenslraai 6.3131 BC Vlaardingen. Posbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 -sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam Het milieu blijft in de nabije toekomst een van de belangrijkste zorgen van de ge meente Schiedam. Het stadsbe stuur weigert de kwaliteit van de leefomgeving op te offeren aan economische groei. Dat is de rode draad in het com mentaar dat het Schiedamse ge meentebestuur heeft geleverd op de 'Strategische visie1 van het Overlegorgaan Rijnmond gemeenten (OOR). Schiedam is niet van plan zich neer te leggen bij alle conclusies uit dit stuk, dat vooruitloopt op de regionale gevolgen van de Europese een wording volgend jaar. Om de positie van het Rjn- mondgebied in het verenigde Europa opnieuw te bepaen, voeren gemeentebesturen uk de regio al geruime tijd ova-leg- met elkaar. De strategie van het OOR is er op gericht de 'mam- po rt-functie van Rotterdam te versterken. Schiedam erkert de vooraanstaande rol van de Rot terdamse haven, maar vindt niet iedere vernieuwing en.uit- breiding even verantwoord of zinvol. Zeker niet als de reke ning wordt verhaald op het mi lieu. Er moet gestreefd worden naar een verantwoord even wicht tussen groei en milieu. In de Strategische visie wordt bescherming van de leefomge ving wel voortdurend genoemd, maar harde eisen of voorwaar den worden niet gesteld. Een gezonde omgeving is geen doel op zich, en dat vindt de gemeen te Schiedam een ernstige te kortkoming in het stuk. Belangrijk struikelblok voor Schiedam blijft bij voorbeeld de voorgenomen modernisering van de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven. Het is zonde, be toogt de gemeente, kapitalen te investeren in een nieuw vlieg veld, daar vele vierkante kilo meters groen aan op te offeren en het gebied bovendien te be lasten met een enorme toename van lawaai. En het is bovendien zinloos met de nationale lucht haven Schiphol die ook al aan uitbreiding werktop minder dan een uur afstand over de weg. De kracht van Rot terdam ligt in de havens, niet in de lucht, vindt Schiedam. Schiedam verzet zich ook tegen het gemak waarmee in het overleg wordt gehamerd op de uitbreiding van het aantal we gen en tunnels. Gepleit wordt voor forse investeringen in het openbaar vervoer en voor ver schuivingen in de werktijden, zodat niet al het personenver voer tegelijk de weg op gaat en in de file terechtkomt Het milieu moet ook de leidraad zijn bij het plannen van nieuwe woonwijken en industriegebie den. Wat Schiedam betreft heeft een beleid, waarbij eerst in de bestaande stad en vervol gens aan de rand daarvan hui zen worden gebouwd, voorrang. 'In het groen' bouwen verarmt niet alleen de omgeving, maar zorgt ook nog eens voor een ex tra behoefte aan mobiliteit. Voor nieuwe industriegebieden voor zover daar nog ruimte voor is in het al overvolle Rijn mondgebied moet als voor waarde gaan gelden dat ze uit stekend bereikbaar zijn met de bus, de tram of de trein. Nieuw bouw en nieuwe bedrijfsactivi teiten mogen, stelt Schiedam, niet leiden tot nog meer vervui- ■ling en nog meer lawaai van verkeer en industrie, Om dat probleem beter beheersbaar te maken, zouden bedrijven met activiteiten die goed bij elkaar passen bij elkaar op bepaalde terreinen moeten worden on dergebracht. Van dit idee uit de Strategische visie, 'etikettering' van bedrijfs terreinen, is de gemeente een warm voorstander. Het zou één van de middelen kunnen zijn de overlast in bepaalde wijken in te perken. Een van de gebieden die nu al onder zware druk staan van industrie-overlast is Schiedam-Zuid. Lucht en bo dem zijn er van matige kwali teit. Een extra belasting van dit gebied zou voor de gemeente moeilijk verteerbaar zijn. Vlaardingen Drie kunste naars krijgen opdracht een kunstwerk te ontwerpen voor het plein van het onlangs uitge breide winkelcentrum De Loper in Vlaardingen-Holy. „Dat plein schreeuwt gewoon om een kunstwerk", zegt ambtenaar Koos van der Hout (cultuur). Woordvoerders van de project ontwikkelingsmaatschappij van de Amro roemden bij de opening van de uitgebreide Loper het in tieme karakter van het door winkels omzoomde plein. Zij vergeleken het zelfs met een ge zellige Italiaanse plasa. Maar de winkeliers die er hun nering hebben, vinden het op het enor me, kale marktplein maar een den kort na de centrum al de Zijluid- van het [ok. Het saaie plein zou bezoekers af- jarne pi Echrikkt Vlaardingen Een 25-jari- ge Amsterdammer heeft het zaterdag in Vlaardingen ge presteerd twee keer in han den van de politie te vallen. Om drie uur werd hij aange houden voor de diefstal van twee trainingspakken uit een winkel aan de Hoog straat De man werd meege nomen naar het bureau, op de bon geslingerd en wegge stuurd. De arrestatie maakte op de Amsterdammer kennelijk geen indruk. Nog maar net op vrije voeten begaf hij zich alweer op het dievenpad. Uit een winkel aan de Hoog straat stal hij een sportjack. De winkelier wist hem dat, geholpen door een klant, weer te ontfutselen. Op grond van het signale ment dat de winkelier aan de politie doorgaf werd de man even later op station Vlaardingen-Oost ten twee de male in de kraag gevat In zijn tas vond de politie twee dure jassen, die ook al van diefstal afkomstig waren. De gemeente heeft na besloten in te grijpen. De kunstenaars Dicky Br uid uit Rotterdam, Mare Hendriks uit Mook en Ha- rald Schole uit Amsterdam is ge vraagd een ontwerp te maken voor een kunstwerk dat het plein een wat vriendelijker sfeer moet geven. Daarvoor is tachtig duizend gulden beschikbaar ge steld. De kunstcommissie heeft dkunstenaars de suggestie ge daan ieto met water en licht te doen. De ruimte die de kunstenaars krijgen voor hun creatie is be perkt tot een vierkant van 3,70 meter. Het kunstwerk mag de woensdagse markt niet in de weg staan en de hulpdiensten als politie en brandweer niet hinde ren als zij het plein moeten over steken. Als de ontwerpen, waarschijn lijk in april of mei, gereed zgn, worden ze voor het pubhek ten toongesteld. Mensen kunnen dan hun reacties geven op de ontwerpen. De kunstcommissie maakt al voor die tijd haar keu ze. Ook voor een kunstwerk op de plaats van de vroegere Veerha ven aan de Maasboulevard heeft de gemeente tachtigduizend gul den vrijgemaakt De Vlaarding- se beeldhouwer Leen Droppert is een van de uitverkoren kunstenaars die een ontwerp mag maken. De anderen zijn Hans van Meeuwen uit Den Bosch en het echtpaar Frans en Maria de Boer-Lichteveld uit Ouderkerk aan den AmsteL In het grasveld aan de Waterweg koirft een kunstwerk, omdat de Maasboulevard is opgenomen in de recreatieve rou van ■k Het Hof naar net westelijk havenhoofd. Vroeger was aat voor veel Vlaardingers de tradi tionele zondagse wandeling: van 't Oft naar 'tOofd. Schiedam Een groep veront ruste Schiedammers wil een co mité vormen dat het verzet moet bundelen tegen wat wordt ge noemd het 'ongenuanceerde oorlogsdenken'. De initiatiefne mers hebben er genoeg van machteloos te moeten toezien hoe 'de oorlog tot de routine van. de dag gaat behoren, met alle elementen van een oppervlakki ge mediashow'. Volgens het comité in oprichting treft de oorlog niet alleen on schuldige burgers in het Mid den-Oosten. In Europa, Schie dam niet uitgezonderd, zullen minderheidsgroeperingen de dupe worden van het geweldda dige conflict, zo wordt voorspeld. „Er ontstaat een sfeer waarin mensen afkomstig uit een isla mitisch land zich moeten ver antwoorden voor de daden van iemand als Saddam Hussein en moeten bewijzen dat ze aan de goede kant staan". Daarnaast maakt de groep zich ernstige zorgen over de gevolgen die de oorlog heeft voor het mi lieu. Het bombarderen van kerncentrales en olie-installaties kan niet zonder gevolgen blij ven, verklaart het comité in op richting. SchiedamHet is niet uitgeslo ten dat Ludy Salomons binnen kort toch weer haar softbaluit- sting aantrekt Vorige week werd de catcher annex binnen veldster benaderd door Gilbert Ostiana, de coach van hoofdklas ser Wilton Fijenoord/Schiedam, met het verzoek terug te keren. Door het vertrek van Henriette van de Heïjkant en Liesbeth van den Heuvel is de selectie van Schiedam niet alleen kwantita- Schiedam Tijdens het bezoe ken van een sportwedstrijd is een Schiedammer gistermiddag beroofd van z.jn gloednieuwe Mercedes. De bolide, een zwart metallic Merced» 190 E, stond geparkeerd naast een sportter rein aan de Olympiaweg. De auto, die een waarde heeft van ongeveer 60.000 gulden, moet tussen 13.55 en 1530 uur Haven werd gis termiddag eveneens een perso nenauto ontvreemd. Tussen half over tien namen tief, maar ook kwalitatief uitge dund. Bovendien ondergaat Sandra Bol binnenkort een ope ratie aan een elleboog en is Bet nog maar de vraag of zij bij de start van de competitie weer fit is. De prille dertiger heeft niet met een negatief gereageerd. De oud aanvoerster van Schiedam voelt er'in elk geval niets voor om op nieuw het grootste deel van ae wedstrijden vanuit de dugout te moeten volgen. Dat was ook de reden dat Ludy Salomons vorig seizoen al ua een wedstrijd of tien besloot te stoppen. Vlaardingen Met braaknei gingen en uit een 28-jarige gingen en uitpuilende ogen e bewoonster van c Kortedijk in Vlaardingen en haar twee maanden oude baby zondagmorgen naar het Holy- ziekenhuis gebracht Het gezin was onwel geworden door een stank die in hun huis hing. Uit een onderzoek van de brand weer bleek, dat een schoorsteen brand vermoedelijk de oorzaak was geweest van de VlaardingenDe leden van het advies- en overlegorgaan etni sche minderheden (AOEM) heb ben burgemeester en wethou ders van Vlaardingen gedreigd het overleg met de gemeente op te schorten, als niet zorgvuldiger wordt omgegaan met de gelden voor individuele hulpverlening aan migranten. Het AOEM is boos over het plan van B en W de hulp aan migran ten in het vervolg op te dragen aan het instituut burgerraadslie den (IBR). Dat werk werd tot dusverre gedaan door het Stede lijk instituut voor samenlevings opbouw (Siso), dat inmiddels is opgegaan in de stichting Welzijn '90. Het stadsbestuur laat zich echter door het dreigement van het allochtone deel van de bevol king niet vermurwen en houdt In ean talk-show werden deskundigen op het gebied van drugs en alcohol aan de tand gevoeld. Vlaardingen „Hoeveel moet je drinken om te kunnen zeggen datje alcoholist bent?" En: „Hoe zie je dat iemand verslaafd is?" vragen over het gebruik van verslavende genotmidde len werden gisteren gesteld op de informatiemiddag van de Werkgroep Drugs en Alcohol in de Ichthuskerk. De werkgroep houdt zich al vijftien jaar bezig Vlaardingse t zich al vijftiE met voorlichting over (ie versla" vende werking van genotmid delen en vond dit derde lustrum een goede aanleiding voor een informatiedag. Normaal ge sproken geven zij uitleg op scho len, in discotheken en inbuurt huizen over de nadelige gevol gen van overmatig drugs- en al coholgebruik. Nu wilden zij het eens grootschaliger aanpakken door in verschillende ruimtes van de Ichthuskerk informatie te verstrekken aan geïnteres seerden. Het drinken van een wijntje bij het eten en een biertje voor de dorst is niet iets waar de werk groep zich druk over maakt De groep is niet tegen genotmidde len, maar geeft mensen voor lichting over de gevolgen van verkeerd en teveel gebruik van drugs en alcohol „We proberen mensen ervan bewust te maken dat ze kunnen kiezen. We geven informatie over de werking van verschil lende genotmiddelen en leggen er de nadruk op dat mensen voor zichzelf en voor anderen kunnenopkomen", legt Jaap Duijvenbooden van de werk groep uit „Waarschuwen en verbieden, dat doen we niet We proberen de mensen bewust te maken'. Voorlichting over genotmidde len werd gisteren niet alleen ge- ge\-3 n door de Werkgroep Drugs en Alcohol, maar ook door andere landelijke en regio nale stichtingen zoals Ouders van Drugsverslaafden en de Rotterdamse Werkgroep van de Pauluskerk. Er waren niet veel bezoekers maar degenen dae er waren lieten zich go* i informe ren. Ze namen star .fis folders mee en stelden rJierlei vragen aan deskundigen. Bij de informatiestand van de GGD Nieuwe Waterweg-Noord kon men meedoen aan een spel letje om te zien wat je van de verschillende genotmiddelen afwist De GGD had ook de les kist' meegenomen die op scho len wordt gebruikt. Daarin za ten potjes met medicijnen en dronkemansbrilletjes. De brille tjes deden het goed. Veel bezoe kers zetten er even een op en za gen vervolgens een teving, zodat het leek ronken waren. Na de talk-show waarin de ver schillende stichtingen en werk groepen uitleg gaven over hun aanpak van drugs- en alcohol problemen werd de dag afgeslo ten met een avondgebed van dominee Hans Visser van de Rotterdamse Pauluskerk. VJaardingsfl brandweer middag met een lïer een vrachtwagen combinatie los trekken, die met zijn rechterwieten !n het trottoir naast de oprit van Plein 1940 naar de De chauffeur, man uit Maasdijk, parkeerde zijn oprit. Toen h!j zijn goederen had afgeleverd en wilde wegrijden zakten de wleter1 nde zware combinatie door het trottoir. Dat raakte over een lengte van dertig meter zwaar Vlaardingen Ten hoogste tweehonderd slachtoffers in het verkeer in het jaar 2000; dat is de doelstelling van de nota 'Vlaardingen veiliger', die wethouder Agnes van A> denne (verkeer) vanmorgen presenteerde. De voornaamste middelm om het doel te bereiken rijn meer voorlichting aan met name scho lieren en het. instellen van een verkeersspreekuur. Daarvoor is de komende vier jaar 270.000 gulden beschikbaar. Dat geld Beeft de het ministerie van waterstaat, omdat zij meedoet aan de actie 25 procent'. Doel van die actie is het aantal doden en gewonden in het verkeer met een kwart terug te brengen. Tot vorig jaar ging het voorspoe dig met het bevorderen van de verkeersveiligheid in Vlaardin gen. Vielen er in 1984 nog bijna driehonderd slachtoffers in net verkeer, in 1989 waren dat er be duidend minder: 205. Maar de eerste tien maanden van 1990 gaven plotseling weer een toene ming te zien: 160 verkeersslacht offers, tegen 146 in 1989. „Dat heeft ons met de neus op de fei ten gedrukt", aldus de schrijvers van de nota Vlaardingen veili ger. Van wijzigingen aan het wegen zijn volgens deskundige i an net w nog maar weinig resultaten* to verwachten De uitvoering van hei verkeerscirculatieplan heeft ertoe geleid dat er bijna geen kruispunten meer zijn waar een buitensporig aantal ongelukken plaatsvindt Weliswaar staan er de komende jaren nog tal van re constructies op het programma waarbij vooral opvalt dat een groot aantal fietspaden zal wor den aangelegdmaar daar wordt in het verkeersveilig- heidsplan niet de nadruk op ge legd. De gemeente gooit het duidelijk over een andere boeg: het gedrag van de weggebruiker moet veili ger worden. De voorlichting wordt vooral gericht op jongeren tot 25 jaar en mensen van 55 jaar an ouderen. Onder hen vallen, t zo blijkt uit de statistieken, in het verkeer de meeste slachtoffers. Van alle verkeersslachtoffers is 57 procent jonger dan 25 jaar. Vooral de bromfiets blijkt een kwetsbaar vervoermiddel. De mentaliteit van de verkeers deelnemer is het doelwit van de maatregtaen. De gemeente wil een 'collectief Vlaardings ver antwoordelijkheidsgevoel' tot ■stand brengen. De weggebruiker moet het idee krijgenToat de ge meente goed gedrag waardeert en slecht gedrag steeds in de ga- - Hoe de gemeente c :en wordt ten heeft. denkt te verwezei uit de nota niet duide De deskundigen zijn niet echt te vreden met het budget dat voor hetbevorderen van ae verkeers veiligheid beschikbaar is. De hoogte van dat budget 'smeekt om een efficiönte aanpak', schrijven zij. De werkzaamhe den moeten zo goedkoop moge lijk worden uitgevoerd. vooralsnog vast aan het plan. Het advies- en overlegorgaan vindt dat er geen goede reden is voor het besluit de subsidie over te hevelen van het de stichting "Welzijn naar het IBR. Het Siso was de afgelopen vier jaar belast met het geven van individuele hulp aan migranten. Het insti tuut meent dat die taak naar be horen is vervuld. Dat zou blijken uit de actieve rol die migranten in Vlaardingen spelen in het on derwijs, de kinderopvang, bewo nersorganisaties en werkgele- genheidsprojecten! Burgemeester en wethouders ontkennen niet dat de onder steuning van migrantengroepen bij het Siso in goede handen is geweest. Maar zij vinden dat in dividuele t maatschappel bij een welrijnsinstelling. hulpthi jpehjke werk en niet In een eerste advies stelde het AOEM dat de drie hulpverleners bij het Siso moesten blijven. In een tweede advies laat het or gaan zich niet uit over de kwali teit van het werk. Maar de eis dat er in ieder geval een deugde lijk onderzoek moet worden ge daan naar het migrantenwerk in de laatste vier jaar blijft gehand haafd. Zowel de mig verleners als hun 'klanten' zou den bij dat onderzoek moeten worden betrokken. B en W hebben vorige week ten tweede male het advies van het AOEM naast zich neergelegd. Zij trekken zich niets aan van het dreigement, dat de migranten uit het AOEM zullen t-appen en ook in de binnenkort op te rich ten raadscommissie voor etni sche minderheden geen zitting willen nemen. Ook over het plan van het colle ge het meldpunt Discriminatie onder te brengen bij het IBR heeft de afgelopen maanden een 'strijd' gewoed tussen de ge meente en de nieuwe stichting Welzijn "90. In die zaak zijn B en W op hun schreden terug gekeerd. Het Meldpunt wordt ,wel ondergebracht bij de stich ting Welzijn. Met het Meldpunt Discriminatie, het onderwijs, het welzijnswerk en migranten- en vrouwenorga nisaties treedt de gemeente bin nenkort in overleg over de vor ming van een anti-discrimina tieplatform. Dat platform, onder voorzitterschap van wethouder John Ranshuijsen, moet gestalte geven aan het actievere beleid, dat de gemeente op het gebied van anti-discriminatie wü voe- SchiedamEen onbekende in breker heeft gistermiddag een 19-jarige vrouw beroofd in haar woning in de Dr. Zamenhoff- straat in Schiedam. Na een schermutseling met de overval ler werd de vrouw met een her senschudding overgebracht naar het Schielandziekenhuis. De w aarde van de buit is nog niet bekend. Toen de onbekende aanbelde, opende de nietsvemoedende Schiedamse de voordeur van haar portiek. Direct daarna opende ze met een touwtje de deur van haar woning. Plotse ling werd de vrouw, die iri af wachting was van een kennis, in de keuken geconfronteerd met de overvaller In eerste instantie vroeg de man om geld voor de trein. Vervol gens rukte hij alle'laatjes open, waarop hij de bewoonster tegen de muur kwakte. De vrouw vermoedt dat zij vijf tig gulden mist. De politie ver volgt vandaag het verhoor van het slachtoffer. SchiedamBij een routinecon trole heeft de Schiedamse politie vanochtend op de Nieuwe Ma- thenesserstraat twee dieven in de kraag gevat De mannen, die werden aangehouden in een ge stolen Opel Kadett, vervoerden computerprogrammatuur met een totale waarde van 20.000gul den. De herkomst van de buit is voor alsnog onbekend. De inzitten den, een 36-jarige Rotterdam mer en een 18-jarige Hageraar, bekenden dat zij de auto in Rijs wijk hebben ontvreemd. Maassluis Dieven hebben af- felopen weekeinde behoorlijk uisgehouden in Maassluis. Bij de politie waren vanmorgen al zeven meldingen van inbraken binnengekomen. Nog meer aan giften worden verwacht In winkelcentrum Koningshoek Vlaardingen Een tasjesrover heeft vrijdagavond in de Vlaar dingse West wijk, in het nauw gedreven door zijn slachtoffer, zijn buit maar weer afgestaan. De man bad op de Floris de Vijf delaan de tas van een 37-jarige vrouw geroofd. De vrouw zette op de fiets de achtervolging In- in Maasslsuis-West werden drie middenstandera de dupe. Bij een slager, een vishandel en een kle dingzaak deden onbekenden met succes een greep in de kassa. De totale schade is nog niet be kend. Ook in oud-Maassluis was het kt*"- Bijeen autohandel aan de Lange Boonestraat werd een aantal autoradio's gestolen. In de fietsenstalling bij station Maas sluis-Centrum werd het kantoor opengebroken. Derde doelwit was schoenen handel Topy aan de Anne de Vriesstraat In alle gevallen werd geld gestolen. De golf inbraken begon vrijdag avond bij een woning in dé Jo- han Everatenlaan, waar de be woner tan zjjn thuiskomst een

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1