Raad vreest schadeclaim Politie gaat junks strenger vervolgen Inbrekers teisteren Koningsboek Minister benieuwd naar verkeersveiligheidsplan PvdA deelt de lakens uit bij nieuwe ONS CDA krijgt wind van voren in fel debat over MSR Fikse brand bij Wilton VLAAROIHOS DAGBLAD SCHIiDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Winkeliers praten over betere beveiliging Taxichauffeur ovei rallen Jonge dieven in de kraag gevat 'Braziliaan' artistiek leider van Stedelijk Gezellig clubje over onderwijs krijgt gewicht Schiedammer toegetakeld WATERWEG DINSDAG 29 JANUARI lffii PAGINA 13 j Regionale redactie: Brede Havensiraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008. 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 - sporlredaotie 4345209 Telefax. 010-4349754 Maassluis Er moet paal en perk worden gesteld aan de golf van inbraken, in winkel centrum de Koningshoek. Dat vinden de winkeliers, die met name in de weekeinden in toenemende mate worden geteisterd door inbrekers. Overleg met de verzekerings maatschappij Aegon, eigenaar van het complex in Maassluis- West, moet resulteren in een be ter beveiligingssysteem. „Zo gaat het niet langer. Om de haverklap doen ze een greep in je kassa", zegt een van de onder nemers. De Koningshoek is met de regelmaat van de klok het doelwit van inbrekers. Elke maandagochtend is er weer die angst bij de winkeliers: welke zaak zullen ze deze keer te pak ken hebben genomen? Afgelo pen weekeinde was het weer raak. Drie winkels werden ge plunderd. Ruiten gingen aan diggelen en uit de kassa's ver dween eer. aardig bedrag aan contanten. Niet alleen de middenstand heeft er nu schoon genoeg van. Ook de politie vindt dat het hoog tijd wcrdt voor drastische maat regelen. „Anders blijf je bezig". Maar dat is gemakkelijker ge zegd dan gedaan. De Maassluïsse politie heeft nog meer zorgen aan het hoofd dan alleen de Ko ningshoek en beschikt boven dien niet over voldoende man kracht om permanent een oogje in het zeil te houden. En de win keliers hebben de indruk dat in brekers vindingrijke lieden zijn, die zich niet laten afschrikken door het eerste de beste elektro nische bewakingssysteem. „Maar we voelen er weinig voor de Koningshoek te veranderen in zo'n bunker van Saddam Hoessein Je moet hier prettig kunnen winkelen", zegt een. woordvoerder van de midden stand. Het klantvriendelijke imago van de Koningshoek moet koste wat het kost in stand wor den gehouden. Dat is voor de on dernemers van levensbelang, Een bijkomend probleem vor men de indeling en de vormge ving van het winkelcentrum. De Koningshoek heeft een behoor lijke opervlakte en zit nogal in gewikkeld in elkaar. Het is niet eenvoudig voor dat gecompli ceerde gebouw een waterdicht beveiligingssysteem te beden ken. Intensief Toch lijkt een intensievere con trole, hetzij door een veiligheids dienst, hetzij door geavanceerde apparatuur, onontkoombaar. Alle andere methoden blijken te falen. Begin dit jaar wist de Ko ningshoek ongewenste nachte lijke bezoekers een tijdje buiten de deur te houden. Dat succes werd bereikt door elke nacht een mannetje te laten posten. Bij gebrek aan mankracht werd het experiment stopgezet. De politie, die aan de surveillance meedeed, had z'n hielen nog niet gelicht of het was weer raak. „Zoiets kan je natuurlijk ook geen weken, laat staan maanden volhouden", beseft de zegsman van de winkeliers. Wat er uitein delijk voor systeem uit de bus moet rollen, is Gok hem nog niet duidelijk. „Je kan drie ton in elektronica stoppen, zelfs een miljoen, maar heb je dan optima le garantie? Inbrekers zijn ook niet gek, ze kennen zo'n beetje ieder systeem. Hoe zinvol is je in vestering dan nog? En daarnaast zit je met het verschijnsel dat je de kosten moet doorberekenen aan je klanten". Kosten De kosten voor bewaking zijn nu al behoorlijk hoog. Overdag hou den particuliere veiligheids agenten een oogje in het zeil. 's Nachts, als de deuren van het overdekte winkelcentrum 'her metisch' zijn gesloten, waakt het elektronisch alarm. Regelmatig neemt de politie er een kijkje. Afdoende is al die bewaking nog steeds niet, getuige de telkens te rugkerende inbraken. Wat het overleg met huisbaas Aegon ook oplevert, de midden- stande™ '-iaden dat ook de poli tie een steentje moet bijdragen. Grimmig ogende rolluiken moeten de winkeliers in de Koningshoek beschermen tegen inbrekers. On danks deze voorzorgmaatregelen klaagt de middenstand steen en been over de toenemende criminaliteit. Tegelijkertijd wordt een 'harder optreden' tegen 'de jeugd' geeist. Want die zou verantwoordelijk zijn voor de inbraakterreur. „Je ziet hier dagelijks grote groepen jongeren rondlopen die zich ver velen, en die geld nodig hebben om zich te vermaken". Jongeren worden ook verant woordelijk gehouden voor het met grote regelmaat bekladden van de muren van de Konings hoek. Ook dat verschijnsel is een doorn in het oog van de raidden- stand. De zegsman van de win keliersvereniging: „Alleen al van het geld dat we hebben uit gegeven aan het schoonmaken van die verfrommel had ie voor die jongens aan gigantisch club huis kunnen bouwen". Schiedam De PvdA gaat de dienst uitmaken in de raad van commissarissen van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam. Van de zes com missarissen die het sinds gis teren officieel als NV opere rende bedrijf krijgt, zijn er drie van PvdA-signatuur. De manier waarop de sociaal-de mocraten. zich die positie hebben verworven, is bij politiek Schie dam niet in goede aarde geval len. VVD, Groen Links en D66 vinden de samenstelling van de raad van commissarissen geen afspiegeling van de politieke krachtsverhoudingen. De drie fracties verwijten de PvdA machtspolitiek. „Nou en? Daar zitten wij niet mee", reageerde Herman Post hoorn gisteravond schouderop halend op die kritiek. Volgens Posthoorn komt het de slag kracht van bestuursorganen niet ten goede als te veel partijen daar zitting in nemen. Een poging de 'eenzijdige' sa menstelling van de raad van commissarissen te doorbreken leed gisteren schipbreuk. De VVD-kandidaat Luub Hafkamp kwam twee stemmen tekort om PvdA'er Chris Zijdeveld te ver slaan. Ongenoegen was er ook omdat de kandidatenlijst pas op het al lerlaatste moment was ingevuld. Het ONS-personeel kreeg die lijst voor het eerst tijdens de raadsvergadering onder ogen. Tot veler verwondering waren er in plaats van de afgesproken vijf kandidaten, plotseling zes commissarissen opgevoerd. De zesde kandidaat oud-gemeen teraadslid Ulferd Bruseker (CPN) was te elfder ure toege voegd op aandrang van Groen Links. Met Bruseker wilde Groen Links nog enig tegen wicht bieden aan de overheer sing van de PvdA. Behalve Bruseker en Zijdeveld, maken van de raad deel uit wet houder Aad Wiegman (PvdA), Daan Baart (CDA), Jan Simons (Eerste kamerlid PvdA en fi nancieel deskundige) en oud wethouder Izaak van der Knaap (CDA) uit Maassluis. Posthoorn trok zich „om persoonlijke rede nen" terug als kandidaat en schoof op de valreep Zijdeveld als vervanger naar voren. D66- fractievoorzitter Marcel Hout kamp, die ook een oogje had op een commïssarispost, trok zijn kandidatuur in omdat hij „niet aan machtsspelletjes wilde mee doen". Het belang van een zware"verte genwoordiging in het bestuur van de verzelfstandigde ONS is evident Officieel hebben de nutsbedrijven niets meer met de gemeente te maken. Door een sterke positie te veroveren in de top van het bedrijf, kan de ge meente invloed blijven uitoefe nen op bijvoorbeeld de tarieven van de ONS. Daardoor blijft Schiedam verzekerd van in komsten uit het vroegere ge meentelijke bedrijf. Een felle brand heeft gistermid dag twee slooprijpe loodsen op de scheepswerf Wiiton Fijenaord in de as gelegd. De brandweer sloeg groot alarm, waarop de brand met vijf brandweerwagens werd geblust. De politie en de brandweer tasten nog in het duister omtrent de oor zaak van de brand. Vast staat al leen, dat het vuur ontstond in het houten dak van één van de lood sen. De technische recherche stelt vandeageen nader onder zoek naar het incident in. De brand veroorzaakte een enor me ravage in de omgeving van de loodsen. Het personeel van Wil ton werd door de brandweer ge nland uit de buurt van de brandhaard te blijven. Veel per soneelsleden volgden de activitei ten van de brandweer van buiten de bedrljfspoort. Het bluswerk trok ook veel be kijks bij andere Schiedammers. Zij zagen dat brandweerlieden de vuurzee onder meer vanaf een ladderwagen bestreden. Andere spuitgasten stonden hun colle ga's ter zijde met een grote schijnwerper. De directie van Wilton-Fijenoord kan nog geen schatting maken van dvs schade. c liI Vlaardingen Minister Maij van verkeer en waterstaat komt In februari in Vlaardin gen naar het verkeersveilig heidsplan kijken dat wethou der Agnes van Ardenne gis teren presenteerde. Met het plan loopt Vlaardingen in de kijker, want toen de minis ter ün het vorig najaar alle ge meenten opriep plannen te ma ken om het aantal verkeers slachtoffers terug te dringen, was de haringstad daar al mee bezig. Zodoende is de nota 'Vlaardin gen veiliger' een van de eerste in zijn soort Maij was door een voi le agenda niet in staat gisteren het eerste exemplaar van de nota in ontvangst te nemen. Datspeet wethouder Van Ardenne een beetje. Maar de minister was wel bereid op 13 februari Vlaardin gen even aan te doen. „Vlaardingen is altijd een ver keersveilige gemeente geweest", zei wethouder Van Ardenne gis teren bij de presentatie van de nota. Dat neemt niet weg dat er, zeggen de gemeentelijke des kundigen, nog tal van maatrege len nodig zijn om de doelstelling van ten hoogste tweehonderd verkeersslachtoffers in het jaar 2000 te bereiken. In 1990 vielen er 213 gewonden en drie doden in het verkeer. Effect Tot dusverre bevorderde de ge meente de verkeersveiligheid Het kruispunt van de mr. L.A. 'esperweg Is één van de gevaar lijkste plekken in Vlaardingen. vooral door reconstructies van wegen. De uitvoering van het verkeerscirculatieplan zorgde ervoor, dat het doorgaand ver keer min of meer werd verban nen naar de hoofdwegen. Sl»p- routes werden onaantrekkelijk gemaakt „Die ordening van het verkeer heeft al heel veel effect gehad", zegt ve r k eersin genie ur Wim van Loosbroek. De komende vier jaar krijgt vooral het gedrag van de wegge bruiker de aandacht. Iedereen moet worden gewezen op het be lang van verkeersveilig gedrag. Schoolkinderen en ouderen zijn de belangrijkste doelgroepen. Zij zullen gericht worden benaderd, maar ook andere verkeersdeel nemers zuilen merken dat er een actie wordt gevoerd. De ge meente denkt daar de media voor te gebruiken en is al begon nen met het plaatsen van zoge naamde 'attentieborden' langs de wegen. Ook de politiek zal anders met het verkeersbeleid moeten om gaan dan in de afgelopen jaren, meent wethouder Van Ardenne. „Verkeersveiligheid is een zaak van iedereen. Slachtoffers in het verkeer berokkenen onnoeme lijk leed en veel maatschappelij ke schade. In die zin heeft de po litiek de discussie over het ver keer nog nooit gevoerd". Spreekuur De eerste stap die de gemeente zet, is het instellen van een ver- keersspreekuur voor alle Vlaar- dingers. Eén keer per maand kunnen mensen met hun klach ten, wensen en suggesties over het verkeer in Vlaardingen te recht in een kamer van het stad huis. Op die plek geven een ambtenaar en een politiebeamb te zo mogelijk meteen antwoord op de gestelde vragen. De politie begint het nieuwe ver keersbeleid in april met een vriendelijke actie tegen snel heidsovertreders. Op verschil lende plaatsen in de stad worden matrixborden geplaatst, waarop automobilisten kunnen zien hoe hard zij rijden. Overtreders krij gen in principe geen bekeuring, maar een brief waarin zij wor den gewezen op het gevaar van hun gedrag. Drie weken later begint deel twee van de actie, waarbij wel processen-verbaal worden uitgeschreven. Schiedam Zeker weten doen ze het nog niet, maar de Schiedamse politie heeft sterk de indruk dat de aan houding van twee Rotter damse winkeldieven is be vorderd door de verbeterde samenwerking tussen de go- De junks zijn ondertussen voor geleid aan de officier van justitie. De twee mannen, 24 en 30 jaar oud, fungeerden ruim een week lang als plaaggeest van de win keliers in het stadscentrum. Uit verschillende winkels namen zij onder andere cognac, scheerap- paraten, een dekbed^douchegel den tot het jachtgebied van de dieven. Nadat de winkeliers elkaar had den ingeseind over de praktij ken van het duo, konden de die ven donderdagavond in kle- dingboetiek Casa worden aange houden. In de laatste drie dagen maakte de politie een uitgebrei de inventarisatie van de ve ben de pech dat zij als eersten werden geconfronteerd met het verscherpte ervolgingsbeleid van de Schiedamse politie. Tot voor kort werden plegers van kleine vergrijpen veelal na een kort verhoor met een proces verbaal heengezonden. De poli tie stapt van deze werkwijze af, omdat veel kleine diefstallen. veel drugsverslaafden direct na hun vrijlating hun criminele ac tiviteiten hervatten. Met de offi cier van justitie worden op dit moment afspraken gemaakt om kleine criminelen met een drug sachtergrond direct voor te lei den. Als eerste vrucht van deze afspraak zijn de twee Rotter dammers gisteren overgeplaatst Maassluis/Hellevoetsluis Een uit Maassluis afkomstige taxi chauffeur is gisteravond in Hel- levoetsluis door een passagier beroofd van zijn geld. De onbe kende man stapte omstreeks ze ven uur in de omgeving van het NS-station Maassluis in de taxi. Onder bedreiging van een vuur wapen werd de chauffeur ge dwongen naar Hellevoetsluis te rijden. Daar dwong de overvaller de chauffeur tweehonderd gulden af te geven. De man stapte om streeks half acht uit bij een flat aan de Parnassialaan en ver dween spoorloos. De overvaller is een blanke man van omstreeks 1.80 tot 1.90 meter lang. Hij heeft stekeltjeshaar en droeg tijdens de overval een zwarte joggingbroek, blauw grijze gymschoenen en een bruinieren jack. Hij had een sporttas bij zich. Getuigen of an deren die aanwijzingen kunnen uizingt geven omtrent de identiteit van de dader kunnen contact opne men met de politie van Maas sluis, telefoon (01899) 13444. r VlaardingenEen zeventienja rige "n ^rdinger is sistermorgen in de Lijnbaanhallen op heter daad betrapt. Hij werd door een leraar in de kraag de gegrepen, toen hij geld wilde stelen uit jas sen die in de kleedkamer hin gen. Samen met hem werd tevens zijn vijftienjarige vriend uit Maarsbergen aangehouden die op de uitkijk stond. De Vlaardinger bekende ook dat hij op 21 januari twee walkmans en een bedrag van veertig gul den uit dezelfde kleedruimte had ontvreemd. Bij de bekentenis kwam ook aan het licht dat de jeugdige dief en kele pakjes rookwaar uit een Schiedam Uit angst voor schadeclaims weigert de Schiedamse gemeenteraad voorlopig zijn weerzin tegen het bedrijf Mineral Sen _x.es Rotterdam (MSR) op papier te zetten. Dat werd het CDA, dat gister avond met een motie trachtte de vestiging van het zeer omstre den bedrijf onmogelijk te ma ken, in keiharde bewoordingen duidelijk gemaakt. De CDA-motie werd afgedaan als „politiek onfatsoenlijk" en „grenzend aan het onverant woordelijke". Groen Links, de enige fractie die het CDA steun de, kreeg van coalitiepartner PvdA de wind van voren. Door voor de motie te stemmen haalde Wethouder Bart de Leede haal de zich de woede, van PvdA- fractievoorzitter Hans Bakker op de hals. Volgens De Leede is de vrees voor schadeclaims ongegrond. De afspraken met MSR, dat een optie heeft op een deel van het nieuwe bedrijfsterrein Vijfslui zen, zijn volgens hem niet bin dend» Burgemeester Reinier Scheeres (portefeuillehouder economische zaken) heeft dat ook meer ni bevestigd. Maar Scheeres n dringend be roep op de CDA-motie niet te s n. Volgens hem staan er grote financiële belan gen op het spel. De gemeenteraad, met Hans Bakker voorop, liet er geen en kele twijfel over bestaan dat po litiek Schiedam massaal gekant is tegen vestiging van MSR. Maar met het oog op eventuele juridische gevolgen moet die mening omzichtig worden ver woord, hield Bakker het CDA voor. Hij vond het buitengewoon onverstandig dat besluit even snel te nemen op grond van een motie, „een paar vodjes papier". Het CDA daarentegen vindt dat zowel het bedrijf als de Schie damse bevolking na ruim een jaar onzekerheid recht heeft op een duidelijke uitspraak. Ruim 800 bezwaarschriften en nega tieve uitspraken van alle politie ke partijen hebben het afgelopen jaar duidelijk gemaakt dat rtie- mand in Schiedam MSR een ves tigingsvergunning wil geven, al dus de christen-democraten. Als niemand vertrouwen heeft in het mïneraalverwerkende be drijf, dat overlast zou veroorza ken en milieu-onvriendelijk wordt genoemd, moet dat maar eens hardop worden gezegd, hield fractievoorzitter Daan Baart de raad voor. Met die 'rechtlijnige' opstelling haalde het CDA het verwijt over zich heen, uit te zijn op een goed koop politiek succes. „IJ maakt gewoon een nummer voor de pu blieke tribune", snauwde D66- wethouder Adri Reijnhout. Alleen Groen Links vond dat de raad, nu die eenmaal A had ge zegd, ook B moest zeggen. „Dat doen door middel van een motie is misschien niet de beste m nier. Maar MSR is in Schiedam niet gewenst en dus moeten we vóór stemmen", meende fractie voorzitter Bea Oomens. De motie sneuvelde met 22 stem men tegen en 11 voor. Pas over ongeveer drie maanden kan de gemeenteraad een definitief be sluit nemen over MSR. De be slissing is vertraagd, omdat de gemeente er nog niet in geslaagd Is de strook grond op Vijïsluizen, waar het bedrijf een optie op heeft, aan te kopen van de Staat der Nederlanden. Ook die on derhandelingen zouden worden gefrustreerd als de raad zich motie van het Ct>A had Schiedam Van de drie func tionarissen die het Stedelijk Mu seum volgens het nieuwe organil satiesehema gaan leiden, is één naam ingevuld. Interim direc- teur Arie Metaal heeft Pieter Tjabbes voorgedragen als hoofd museale dienst. Tjabbes' formele aanstelling wordt binnenkort verwacht. Hij kan op 1 april u dienst treden. Tjabbes is nu nog werkzaam Brazilië. Hij leidt een museum 1 voor moderne kunst in Sao Pao lo. Hij verblijft al enkele jaren in Zuid-Amerika, maar wil onj persoonlijke redenen terug naar Nederland. Schiedam "wil hem aanstellen op contractbasis. Zijn arbeidsovereenkomst krijgt voorlopig de duur van één jaar, Tjabbes voordracht is vorige week in het museum bekend ge maakt. De nieuwe functionaris wordt heiast met de uitvoering van het artistieke beleid van het Stede lijk. Mogelijk krijgt hij ook grote zeggenschap i$ het bepalen van dat beleid. Dat is afhankelijk van het type algemeen directeur dat de politiek voor het museum wil. 'Plaatsvervangend directeur Arie Metaaldie de personele or ganisatie van het museum heeft doorgelicht, pleit voor een ma nager die 'affiniteit' heeft met de kunst. Denkbaar is echter ook dat de politiek die formule naar eigen goeddunken zal bijscha ven tot 'kunstkenner met mana gerscapaciteiten'. In dat geval krijgt Tjabbes in artistiek opzicht een stuk minder in de melk te brokkelen. De derde staffunctionaris, het hoofd bedrijfsdienst, wordt in hiërarchisch opzicht de gelijke van Tjabbes. Deze 'tweede rech' terhand' van de algemeen direc teur wordt verantwoordelijk voor de administratie en de or ganisatie in het Stedelijk. Om kandidaten voor deze functie te werven plaatste de gemeente Schiedam onlangs een adverten tie. Uit de sollicitanten wordt binnenkort een keuze gemaakt. Voor de functie hoofd museale dienst werd niet geadverteerd Tjabbes solliciteerde op de bon nefooi. De procedure voor het benoemen van een algemeen di recteur staat nog niet vast. Of schoon velen de voorkeur geven aan een open een sollicitatieron de, is het ook mogelijk dat cul tuurwethouder Chris Zijdeveld een keuze zal maken uit ae kan didaten die 2ich de afgelopen maanden ongevraagd hebben gemeld. Tot de reorganisatie van de mu- v -umstaf werd besloten ~ta het vertrek van de vorige directeur, Hans Paalman. Onderzoeken door accountants en 'puinrui mer' Metaal toonden aan dat de leiding volgens de oude formule één algemeen directeur, bijge staan door een tijdelijke adjunct niet doeltreffend was. Met name de taakverdeling was te onduidelijk. Vlaardingen Lekker keuve len onder het genot van een bak je koffie: zo omschrijft ambte naar Leen van 't Hoff de verga deringen die het Contactcen trum Openbaar Onderwijs Vlaardingen de afgelopen vijf jaar hield. Dat moet andere, heeft de gemeente besloten. Woensdagavond installeert on derwijswethouder Arij Maarier veld een 'nieuw' COOV, dat se rieus gaat vergaderen en waar van de gemeente de adviezen ter harte zal nemen. Want ook daar aan ontbrak het in het verleden., „Het was een gezellig clubje waar weinig uitkwam", zegt Van 't Hoff. „Adviezen van het contactcentrum werden door burgemeester en wethouders en door de commissie onderwijs voor kennisgeving J aangeno men". Het COOV heeft in zijn bestaan nooit de spilfunctie bin nen het openbaar onderwijs ver vuld, die de gemeente het 'cen trum' had tpebedacht. Het COOV, waarin behalve me dezeggenschapsraden van open bare scholen ook de onderwijs- vakbonden en de Vereniging voor Openbaar Onderwijs zijn vertegenwoordigd, praat over zaken die alle openbare scholen raken. Voorbeelden daarvan zijn op dit moment de sociale vernieuwing in het onderwijs en de invoering van een leerling volgsysteem. De adviezen die het COOV daar over uitbrengt zullen in het ver volg meer gewicht in de schaal .jen. Van 't Hoff: „Het eon- centrum wordt straks voor vol aangezien". Schiedam Bij een vechtpartij op de Korte Haven is een zeven tienjarige Schiedammer gister avond ernstig toegetakeld. Be jongen, die door zeven plaatsge noten werd geschopt en gesla gen, is met een hersenschudding en een gebroken jukbeen opge nomen in het Schieland-zieKen- huis. De vechtpartij was volgens de

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1