IBilll Noten stampen kun je thuis ook doen' Martinit is ook voor Goudswaard favoriet 15 NAPRATEN MET k SPORTAGENDA [WATERWEG Thuishulp (SCHIEDAM Klassiek (VLAARDINGEN Campagne Conditie-instuif Open dag Turks ^MAASSLUIS Maascollege SCHIEDAM' fVLAARDiNGEN j MAASSLUIS Zonnekanon SIRDRQIMSTUDIO Drie musici richtten uit ontevredenheid een barokkoor op 'ïk houd altijd slag om de arm' Run-bike-run start in Harga Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 29 )anuan 1991 De oproepcentrale Nieuwe Waterweg Noord zit dringend verlegen om vrijwilligers. De vraag in Schiedam en Vlaardmgen naar thuishulp is zo groot geworden, dat er m beide steden wachtlijsten in het leven zijn geroepen. De oproepcentrale is een regionaal project waarmee hulp wordt aangeboden aan thuiswonende 'demen terende' ouderen. De vrijwilligers komen eenmaal per week langs om de taak van de partner enigszins te verlichten. Voor meer informatie kan men te recht bij mevrouw A. de Jong, coördinator van het vrijwilligerswerk in DrieMaasStede (telefoon 010 - 4278199). Het satelliet radioprogramma met klassieke muziek, dat voorheen op experimentele basis onder de naam Radio 10 klassiek werd uitgezonden, is weer op de Schiedamse kabel te beluisteren. Het station zendt uit op de Eutelsateiliet IIF1 onder de naam Concert Radio. Het 24-uurs non-stop pro gramma wordt in een groot deel van Europa gedis tribueerd. De Schiedamse kabelabonnee kan Con cert Radio in stereo ontvangen op frequentie 99,6 MHz. Groen Links heeft aangekondigd in verband met de oorlog in de Golf een sobere campagne te zullen voe ren voor de Provinciale Statenverkiezingen op 6 maart. Dit is niet het moment om veel tam-tam te gaan maken, aldus een woordvoerder van de partij. De campagne start op 5 februari. Dan is lijsttrekker Eric Meyer tijdens een openbare ledenvergadering in het Weeshuis aanwezig. Samen met de leden dis cussieert hij vanaf acht uur vooral over een aantal voor VIaardingen belangrijke zaken. Er zal onder andere worden gesproken over het wegennet rond om Vlaardingen, de puinstort in de Lickebaert, de bebouwing van de Broekpolder en de geluidzone ring. Het bureau sportieve recreatie van de gemeente start maandag 18 februari een nieuwe activiteit. Ie dereen vanaf 35 jaar kan dan wekelijks meedoen aan de conditie-instuif. Het bijzondere aan die instuif is volgens de organisa toren dat de deelnemers volgens een op maat gesne den programma aan hun conditie kunnen werken. Dat kan, omdat zij eerst een uitgebreide conditietest ondergaan, waarbij aan de hand van ieningheid, longinhoud, vetpercentage, reaktiesnelheid en uit houdingsvermogen wordt bepaald wat iedereen aankan. Elke derde maandag van de maand wordt een nieuwe conditietest gehouden. De persoonlijke trainingsprogramma's worden tus sen acht en half tien afgewerkt. Voorlopig is het de bedoeling dat de instuif tot eind april doorgaat. Voor meer informatie kan men bellen met het bureau, te lefoon 4455573/583/593. Vier Vlaardingse metaal- en elektrobedrijven ha ken zaterdag in op de landelijke open dag die dan door die bedrijfssector wordt gehouden. Het gaat om Fontijne Holland aan de Industrieweg, machinefa briek Griffijn aan de Mercuriusstraat, konstruktie- en pijpleidingenfabriek J. de Jonge aan de Wilhel- minahaven en konstruktiebedrijf Libbenga aan de 4e Industriestraat. Deze bedrijven kunnen tussen tien en vier uur worden bezocht. Zij hopen het pu bliek dan een goed inzicht te geven in de huidige stand van de techniek en de arbeidsomstandighe den. Een dag eerder brengen verschillende klassen van basis- en middelbare scholen uit Vlaardingen een bezoek aan die bedrijven. Buurthuis De Haven heeft een nieuwe manier be dacht om de vaak gebrekkige conversatie tussen Nederlanders en Turken in de toekomst beter te la ten verlopen. In plaats van Nederlandse lessen voor Turken begint het buurthuis op 6 februari met Turkse conversatielessen voor Nederlanders. Tijdens de lessen, die steeds op woensdagavond wor den gehouden, wordt het accent op spreken gelegd. De lessen zijn vooral bedoeld voor mensen die met hun buren willen kunnen praten, die vrijwilligers werk doen of die naar Turkije op vakantie willen gaan. De les op 6 februari is aangekonuigd als een kennismakingsles. Het Maascollege viert feest. De fusieschool die haar eerste jaargang is ingegaan, zet volgende week vrij dag haar directeur in het zonnetje en in de bloemen. Drs. Eijsackers ïs uan namelijk f en kwart eeuw lang actief In het onderwijs. De school biedt hem daarvoor tussen vijf uur en half zeven een receptie aan. De directeur van de voor malige openbare Koningin Julianaschool, die in het Maascollege is opgegaan, is degene geweest die zich altijd sterk heeft gemaakt voer één grote middelba re school met een vwo-afdeling in de Eerste stad aan de Waterweg. woensdag 30 januari Benny Neyman brengt zijn programma Grenzeloos, Passagetheater, 20.15 uur. donderdag 31 januari Bugaloos brengen muziek uit de swingende jaren veertig, theatercafé De Ten der, 21.30 uur. woensdag 30 januari mimegroep Oceaan speelt de Middagheks, Jeugdthe ater Harmonie, 14.00 uur. muzikale theatershow Gipsy In de operette met medewerking van onder an dere Marco Bakker, There sa Steinmetz en het Con- certzigeu nero kast Du na, Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. donderdag 31 januari lunchconcert van Aad Zoutendijk, Grote Kerk, van 12.45 tot 13,15 uur. toneelstuk Gebroeders Karamazov van Dostojews- k), Stadsgehoorzaal, 20.15 uur. voorronde soundmix festi val verzorgd door Rita Young, Harmonie, 20.00 uur. film Dead poets society, filmzaal Harmonie, 20.30 uur. woensdag 30 januari live concert Aunt Hagar's Gang, Schuurkerktheater, 20.30 uur. donderdag 31 januari film Distant voices, still li ves, Schuurkerktheater, 14.00 en 20.30 uur. Diverse mogelijkheden voor een bruine huid: Gezichtssnelbruiners Caribic SCHIEDAM IN 60 MINUTEN VAKANTIEBRUIN Burg. Knappertlaan 174 Tel. 010-4260030 Schiedam „Het klinkt voor pu bliek als een leuk zootje". De Schie damse Yvonne Kluin omschrijft op die wijze de barokmuziek die zij sa men met Marianne van den Heuvel en Paul Gelsing zingt. Enkele maanden geleden richtte dit drietal een barokkoor. Uit onvrede, omdat de grote koren hen te weinig boden. De grootte van de zangverenigin gen, waarbij de drie musici tot voor kort zongen, en de matige vooruit gang die zij boekten, waren voor hen redenen om de massaliteit vaarwel te zeggen. Ze wilden klein schaliger, omdat ze meer noten op hun zang hebben. „Toen ik bij het Rotterdamse Barok Ensemble zong, was het iedere re petitie noten stampen", zegt Yvon ne Kluin. „Ik kreeg zoiets van: ga thuis noten zitten stampen, dan kun je tijdens het repeteren muziek ma ken. Bij grote koren kom je één keer per week bij elkaar en that's it". Hoewel zij zelf solo's bij het Rot terdamse koor zong, stopte ze er mee en ging op zoek naar andere musici die ook meer wilden dan een wekelijkse repetitie. Het was de Schiedamse bibliotheek, waar ze een oproep zag van dirigent Paul Gelsing die een aantal semi- professionele zangers en zangeres sen zocht om een klein barokkoor op te richten. Yvonne voelde wel wat voor zo'n koor en reageerde net als Marianne op het briefje van de Rotterdamse dirigent. Het resultaat is nu een koor dat bestaat uit drie le den. Miep miep Yvonne zingt de sopraanpartijen. „Ik zing de hoge tonen, zoiets als miep, miep", zingt zij ter illustratie voor. Marianne zingt lager, een stem die mezzo-sopraan wordt ge noemd. De dirigent Paul neemt de bariton voor zijn rekening, „Het is een stem die in ieder geval lager ligt dan die van de dames. Iets tussen bas en tenor in", legt hij uit. Jarenlang zong het trio in koren met tientallen leden. Nu zijn er zon der afmeldingen drie mensen op de wekelijkse repetitie. Gek om z'n drieën in de huiskamer te oefenen vinden ze het niet. Paul Gelsing: „Nee, we weten nu precies wat we aan elkaar hebben. We zijn alledrie fanatiek, we zorgen dat we onze partijen thuis hebben ingestudeerd en tijdens de repetitie zingen we, dan maken we dus echt muziek. Je merkt dat je op deze manier veel meer iecri en iedereen heeft even veel inbreng' Bovendien, vervolgt hij, is barok niet gemakkelijk, „Je hebt geen muzikale begeleiding en bijna alle muziek uit de baroktijd is polyfoon. Kleinschaliger, omdat ze meer noten op hun zang hebben. Dat wil zeggen, dat ieder koorlid een andere melodie zingt. Tot acht verschillende stemmen is het goed te doen en daarom willen we het koor klein houden. Hooguit brei den we nog met vijf personen uit", Yvonne Kluin is het eens met die bovengrens van acht. „Met een groot koor gaat barok de mist in. Als je met veel mensen barok staat te zingen, slaat het nergens meer op". Trend Toch zijn er veel grotere koren die zich aan de barok wagen. In de ogen van de dirigent is barok de laatste vijftien jaar steeds meer een trend geworden. „Je ziet steeds va ker dat koren de authentieke klan ken willen laten horen. De Amster damse dirigent Frans van Bruggen heeft een voortrekkersrol gespeeld. Hij probeert ook muziek te maken met instrumenten die zijn nage bouwd van de oorspronkelijke, eeu wenoude instrumenten". Yvonne Kluin is het met hem eens: barok is op het moment populair. „Een aantal jaar geleden was het bij de meeste koren nog een hoop ret- teketet, maar nu zijn we terug naar de simpelheid en wordt er dus veel barok gespeeld. Wat ook een voor beeld van de trend is, is de terug komst van de blokfluit. Tijdenlang was de blokfluit 'het instrument van kinderen op een muziekschool' en stelde het verder niet veel voor. Nu zie je dat er weer waardering voor de fluit is". Simpelheid hoeft niet met 'gemak kelijk' samen te hangen, zeggen ze. In Pv zeventiende en achttiende eeuwe barokmuziek is de stem het belangrijkste instrument en het kleine barokkoor zingt dan ook a capella. Het is echter moeilijk om zonder begeleiding van muziekin strumenten op de juiste toonhoogte te blijven zingen. Yvonne: „Wanneer je bij elkaar komt, is het elke keer vooral weer wennen aan èlkaars partijen. Je kent je eigen partij wel, maar tij dens het oefenen thuis heb je de partij van de ander niet gehoord. Wanneer je dan op de repetitie met z'n drieën tegelijk zingt, denk je steeds; wat staat die ander nou weer te zingen? Het is dan best moeilijk om geconcentreeid te blijven en niet uit de toon te vallen". Podia De drie koorleden hebben stuk voor stuk ervaring met grote con- J OHN CORVER (40) «peelde twaalf jaar betaald voetbal en kwam als rechtsback uil voor FC Vlaardingen, Heracles en SW. Na zijn actieve voetbal loop baan ging hij als oefenmeester aan da a lag bij Uroua, dat tili na vier seizoenen In ruilde voor het Rotterdamse EDS. Na sen één jarig dienstverband bij Excelsior'20, waar hij de dwingende hand van 'technisch directeur' Ed van der Roer niet langer kon velen, nam hij bij hal voormalige Vlaardingen gedurende en- ke'e maanden de zaken van de ontslagen WIm Koppelaar over. Hij tungeert al zaven jaar als trainer van het nationale doventeam, maar tim mert daarnaast ook met de afdelingsclub Ur sus aan de weg. Met de Schiedammers lijkt Corver op weg naar de RVB-hoofdklasse. door SANDER SONNEM ANS Het kampioenschap lijkt Ursus niet meer te kunnen ontgaan? „Ik houd altijd een slag om de arm. Ik ga niet lopen brullen dat wij wel even kampioen worden. Natuurlijk hoop ik het van harte maar het is nog veel te vroeg om nu al aan de titel te den ken. Ik zeg pas dat we kampioen wor den als het een klare zaak is". Je hebt bij Ursus al eerder successen geboekt „In de vier jaar die ik daar actief was, promoveerden we twee keer en ook bij EDS heb ik kampioensfeestjes ge vierd. Zowel het eerste als het tweede werd in hetzelfde jaar kampioen. Het zou wel leuk zijn als ik dat dit jaar ook weer voor elkaar krijg". Is jou w con tractverlenging afgestemd op het toekomstbeeld van Ursus? „Dat kun je wel stellen. We gaan er van uit dat we promoveren, want de twee bovenste ploegen gaan recht streeks over naar de hoofdklasse. Bij mijn contractbespreking maakte het bestuur kenbaar dat doorstoten naar de KNVB de doelstelling voor het ko mende seizoen is. Financieel gezien heb ik het niet slecht bij Ursus en om dat ik het vreselijk naar mijn zin heb, hoefde ik nietlang na te denken voor dat ik mijn handtekening zette. Het beleid? Daar kan ik me prima in vin den". Waarom kan je bij Ursus wel en kon je bij Excelsior'20 niet succesvol zijn? ,$ij mijn huidige club word ik vrijge laten in mijn doen en laten maar bii Excelsior moest ik elke week overal verantwoording voor afleggen. Ik voelde me daardoor geremd in mijn werkzaamheden. Ik vind nog steeds dat een hoofdtrainer op een dergelij ke manier niet kan functioneren' Maar wat is dan de kracht van Ursus? ,Heel wat spelers voetballen al sinds overweg kunnen. Ze gaan zelfs met elkaar stappen. Dat zie je tijdens de wedstrijden terug. Ze knappen voor elkaar het vuile werk op". Je beschikt over een jonge ploeg. Is die niet k wetsbaar? „Soms zeggen die knapen wel eens dat ik te professioneel ben, maar je moet ze nu eenmaal strak houden. Daarbij komt dat ik in aanvoerder Marti Schoenmakers een prima ver lengstuk heb. Die jongen moet het niet bepaald van zijn techniek heb ben, maar vervult door zijn enorme werklust een voorbeeldfunctie voor die jonge gasten. Hij neemt de ploeg vaak genoeg op sleeptouw en dwingt respect af". Even naar het doven elftal. Is het niet ontzettend moeilijk om dove voetbal lers te trainen? „Dat valt wel mee. Ik ben de gebaren taal machtig en kan liplezen. Toch duren de trainingen langer dan nor maal, omdat je Hg jongens wat vaker bij elkaar moet roepen om uitleg te geven Zij zijn gehandicapt, maar 75 procent van het aantal spelers voet balt toch gewoon bij zogenaamde 'ho rende' clubs. We hebben ons trou wens gekwalificeerd voor het EK dat dit jaar in Gent wordt gehouden". Terug naar Ursus. De club wil dus duidelijk uit de anonimiteit treden „Zeker, al is dat wel moeilijk. We be schikken maar over vijf senioren- teams en moeten het helaas doen zon der jeugdelftallen, Wil je een grotere naamsbekendheid krijgen, dan kan dat alleen maar door aansprekende resultaten. Ursus is niet een club die spelers met het schenken van een shirtje en een paar kousen wil aan trekken. Ik ben ervan overtuigd dat er vanzelf wat voetballers naar Ursus komen als we promoveren. Eigenlijk is dat ook van vitaal belang. Ik be schik weliswaar over achttien poten tiële eerste elftalspelers, maar er is door DONALD BAX Vlaardingen De rol van underdog lijkt'RKWIK dit seizoen op het lijf geschreven. Het sportieve karakter van de Vlaardingse vierde klas- ser sluit feilloos aan op de persoonlijke structuur van oefenmeester Cees Gouds waard. De zacht gevooisde trainer voelt zich het meest op z'n gemak als hij alle stilte z'n werk kan doen. Het mag derhalve geen toeval he ten dat Goudswaard aan de vooravond van de over de eerste periodetitel beslissen de confrontatie met Martinit de favorietenrol in handen van de Schiedammers drukt. Hij weet wat RKWIK kan, maar het achterste van zijn tong Iaat hij pas morgen avond op het terrein van DOTO zien. „Ik", looft Goudswaard de ploeg van zijn collega Joop Schop, „heb Martinit vorige week zien spelen tegen RKSVM. En ik moet zeggen dat dat een heerlij ke pot was. Martinit kwam wel iswaar ietwat gelukkig aan z'n twee doelpunten, over het ge heel genomen was de zege ver diend. Ik vond dat Martinit meer inhoud had dan RKSVM. Marti nit heeft een stugge verdediging, met een goede doelman, het heeft veel loopvermogen op het middenveld met Jan Viergever en Jan Doejaaren als blikvan- fers. Voorin heeft het in Dick parreboom en Martin Kool twee goede spitsen. Voor de vier de klasse dus een heel goed team met veel persoonlijkheden". Schop lijkt niet orider de indruk van Goudswaards loftuitingen. De oud-prof van Sparta, die in z'n latere loopbaan als trainer door elke werkgever op handen werd gedragen, zit het nog steeds niet lekker dat Martinit zondag een op de lange termijn wellicht dure misstap beging tegen Sche veningen (1-0 verlies). „Dat was duidelijk niet ingecalculeerd", mokt Schop. „Maar ja, je weet dat dit soort dingen kunnen ge beuren in de voetballerij. Voor mij is deze nederlaag een inci dent, meer niet. Wij blijven ons op de competitie richten. Dat neemt niet weg dat een periode- titel mooi meegenomen is. Dan Cees Goudswaard. Het is voor Schop allerminst t\ i verrassing dat Martinit aa~ n sterke jaargang bezig riet startte het seizoen me' ne derlaag, maar oogstte vervol gens tweeëntwintig punten in de daarop volgende twaalf wed strijden. Als Schop beaamt dat Martinit een sterk team heeft, klinkt dat dus zeker uit 2ijn mond niet als pure bluf. „Als je", licht hij toe, „in dertien wedstrij den 47 doelpunten maakt, dan zegt dat genoeg. We hebben een heel sterk elftal. Je kunt natuur- In1, altijd een poosje minder üi .ten, maar als alles in norma le doen is, kunnen we heel ver komen. Hoewel wij woensdag aan een gelijkspel voldoende hebben, ga ik daar niet van uit. Blijkt dat er niet meer in zit, dan zuüen we daar genoegen mee moeten nemen". Over de kwaliteiten van Joop Schop. RKWIK, dat morgenavond geen beroep kan doen op de verhin derde Richard 'Mulder, kan Schop geen goede inschatting maken. De Schiedammer heeft de bewoners van sportpark 't Nieuwelant dit seizoen pas een keer zien spelen en heeft ook nog zelf met de degens mogen kruisen. Schop: „Ik vind het een positief elftal. Een ploeg die hard werkt en waarin men de bereid heid heeft om eikaars fouten goed te maken". Schop weet nog niet of z'n schutters Sparreboom en Kool inzetbaar zijn tegen RKWIK. Zij waren tegen Scne- veningen al licht geblesseerd aan het karwei begonnen en Schop krijgt vanavond van de medische staf te horen of het licht op groen kan worden gezet. Voorzichtig Goudswaard houdt zich heel voorzichtig vast aan het gegeven dat RKWIK het in uitwedstrij- VlaardingenTriathlon Vereniging Rijnmond komt in samenwer king met Toerclub Rijnmond op 24 februari in Schiedam met een nieuw fenomeen voor de dag, de run-bike-run, waarvan de start is op de wielerbaan in sportpark Harga. De run-bike-run bestaat uit drie onderdelen. De deelnemers moeten certpodia en besteden veel van hun. vrije tijd aan zingen. Professionals willen ze zichzelf echter niet noe- men. „In principe zijn we geen professio nele musici, maar goeie amateurs. Een prof zmgt zes uur per dag. Wij i hebben alle drie een full-time baan en halen die uren niet, maar in de tijd die we hebben, willen we steeds meer bereiken. We halen er voor onszelf uit wat erin zit". Dat de drie fanaten elk vrij uurlje barok zingen, zal veel mensen vreemd overkomen. Barok wordt al snel geassocieerd met zware mu ziek en saaie types. „Het is juist zo dat barok vaak heel licht en vrolijk klinkt. En bovendien"duidt de di- rigentopeen ander vooroordeel, „is het niet zo dat je een saai type moet zijn om je aan barok te wagen. Je moet wel over een drempel stappen om je in deze muziekstijl te verdie pen". Hij vergelijkt het met mensen van een jaar of 65 die na het aanhoren van een popgroep als de Simple Minds ook niet gelijk uitroepen: goh, zoiets zou ik ook wel willen zingen. „Bij barok werkt dat net zo. Maar als je er eenmaal induikt, dan is het hele spannende muziek. Je kan heel veel kanten op". Spijkerbroek Het koor heeft na twee maanden oefenen al een behoorlijk repertoir. Het zal dan ook niet zo lang duren voordat de Schiedamse en twee Rotterdammers met hun nog naamloze barokkoor voor het eerst op het toneel zullen staan. De con certen die het trio gaat geven, zul len voornamelijk in kerken plaats vinden. Vanwege de akoestiek zijn dat de beste ruimtes om a capella te zingen. In de zomermaanden wil het kleine barok-ensemble ook in passages ïn plaatsen als Den Haag en Brussel zingen. Hoewel de twee zangeressen en de zanger de barok zo authentiek mo gelijk proberen te laten klinken, willen ze niet ouderwets overko men en trekken dus ook geen ze ventiende eeuwse kostuums aan. „Toen ik bij het koor van de peda gogische academie zong, zongen we altijd in spijkerbroek", reageert Yvonne Kluin. „Ook gehuld in jeans wonnen we alle prijzen in Rotterdam. Wat ik het toppunt van truttigheid vind, dat zijn lange zwarte jurken met een roos als cor sage. Als we er stijlvol, zeventiende eeuws uit willen zien, trekken we wel een baret over ons hoofd en stappen we het podium op in een ouwe gescheurde spijkerbroek". den meer dan voortreffelijk doet. De score van dertien pun ten in zeven duels op vreemde bodem bevestigen dat beeld. „Ach", haalt Goudswaard ver- goeilijkend de schouders op, „veel mensen laten zich negatief uit over RKWIK. Maar ik blijf er bij dat we geen slechte ploeg hebben. De teamgeest is enorm. Het is ook een gewillige selectie die goed luistert naar wat ik zeg en dat vervolgens ook uitvoert De 1-0 overwinning op SVV, dat qua voetbal gewoon beter is dan RKWIK, is goed voor ons zelf vertrouwen. Als wij er in slagen om bij Martinit de angels weg te halen, dan kan er best iets gebeu- Tips voor daze rubriek kunt u doorgeven aan da sportredaktis van daxs krant, postbus 4008, 3130 KC Vlaardingen. D« sporttwUklle Is overdag ietsionisch be- ralkbaar onder nummsr 010-4345208 an In da avonduren ondsr nummsr 010- DINSDAG 29 JANUARI Voetbal: 19.30SW2—A]ax2. WOENSDAG 30 JANUARI Voetbal: 19.30 Martinit—RKWIK (beslis singswedstrijd eerete periodontal 4G zon dag op terrein DOTO In Pernis); Zaalvoet bal: WestwIJkha! Vlaardingen; 21.00 BKB— WK; Sporthal Hermandad Boezem bocht Rotterdam: 19.00 HermandadDR2. DONDERDAG 31 JANUARI

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2