Huwelijksdrama eindigt met doden dronken vrouw Kabeltelevisie wordt uitgebreid Bagger gaat uit Buitenhaven 'Grootheidswaanzin of volksverlakkerij' Lessen over Vlaardings wel en wee JÉ Willi i VLAARDINGS 0A0B1AD SCHIEDAMSE COURANT NIÉUWE WATERWEB COURANT Rechtbank eist achttien maanden tegen Vlaardinger Omroep wil óp de buis Kunstwerk! exposeert in Stedelijk Museum Kunstenaar spant kort geding aan £>e. J1J1 SC Sffabm ïetóoMK OiO - 4733735 Studio Pasfoto's met kwaliteits garantie AUTO BRANDT VOLLEDIG UIT Camera's gestolen GOUDEN EN DIAMANTEN HUWELIJKEN Groen Links in de clinch met burgemeester Scheeres Lopend verder p MMBIWHS WOENSDAG 3D JANUARI 199j- PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229.4352066,4350557 - sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754 Rotterdam De Rotterdamse rechtbank heeft gisteren tegen een 41-jarige Vlaardinger een gevangenisstraf van achttien maanden geeist, waarvan zes voorwaardelijk, wegens dood slag op zijn echtgenote. De man sloeg in augustus vorig jaar zijn 34-jarige aan alcohol verslaafde vrouw enkele keren met een knuppel op het lichaam. De vrouw overleed later, mogelijk ten gevolgd y< ling. i, van de mishande- Tijdens de eerste zitting, vorig jaar november, verklaarde de man dat zijn vrouw na de ruzie nog door het huis had gezwalkt. Volgens de man smakte zij wel vaker tegen de grond als ze weer dronken was. De vrouw slikte dagelijks 37 pillen en dronk enorme hoeveelheden alcohol. De vrouw had door haar alcohol misbruik een ziekelijk afwij king, waarvoor zij tientallen ke ren was opgenomen in het zie kenhuis. Zo had ze vaak last van hevige slokdarmbloedingen. De zaak werd vorig jaar aange houden, omdat rechtbankpresi dent mr. P. Smidt van Gelder meer duidelijkheid wilde heb ben over de doodsoorzaak. De medisch deskundige conclu deerde dat de reden mogelijk drankmisbruik was. De knup pelslagen op het lichaam --en dan vooral op het hoofd kon den de dood hebben bespoedigd. Gisteren draaide het in de twee de rechtszitting om de vraag of de verdachte zijn vrouw met op zet. had vermoord. Zeuren Op die fatale avond in augustus had de man bijna een liter jene ver gedronken. Zijn vrouw was onhandelbaar en maakte haar man uit voor alles wat lelijk was. ..Ze bleef maar zeuren, ik kon er niet meer tegen. Ze moest op houden en toen heb ik haar ge slagen", verklaarde de verdach te al tijdens de eerste zitting. Gisteren beklemtoonde de man nogmaals dat hij nooit de bedoe ling had gehad zijn vrouw te do den. Volgens de psychiater was hij die avond ook verminderd toerekeningsvatbaar. De vrouw van de verdachte leed als gevolg van overmatig drank gebruik aan het syndroom van Korsakov en haar man leek vo rig jaar in haar voetsporen te zul len treden. Dej verdachte was ja renlang in staat geweest zijn vrouw te verzorgen, maar begin vorig jaar kon hij er niet meer te gen. Hij begon ook te drinken, waardoor hun Vlaardingse wo ning veranderde in een zwijnes- tal. Door de stank was er nauwe lijks meer te leven, „Nadat ze al dertig keer in het ziekenhuis had gelegen en ze toch bleef drinken werd de spanning te groot", verklaarde de Vlaardinger. „Niemand was bereid mij te helpen. Toen ik haar sloeg, was ik voor de derde keer dat jaar ingestort. Ik heb nooit de opzet gehad haar te ver wonden, laat staan te doden. Ik wilde haar alleen tot de orde roe pen". Slaap Mr, S. Ivens, de raadsman van de verdachte, voegde hier aan toe: „Voor de zoveelste keer bij zijn thuiskomst lag ze dronken op bed Ze bleef maar zeuren en schelden. Mijn client dacht met: Ik ga haar slaan tot ze dood is. Anders was hij toch nooit na die klappen achteloos op de bank gaan liggen?" De officier van justitie mr. J. Kaptein vond een voorwaarde lijke opzet bewezen op grond van het medisch rapport, hoewel zij toegaf dat dit sectierapport niet erg helder was. Haar con clusie luidde: „Hoewel verdach te niet besefte dat een van de klappen beslissend zou zijn, heeft hij het risico genomen dat het gevolg weieens zou kunnen zijn dat zij het leven zou laten Slaan is mede-veroorzaken". Raadsman Ivens bepleitte vrij. spraak De vrouw zou na ae klappen nog hebben geleefd. De vrouw had wel eerder in een krj. tieke toestand verkeerd, maar ze kwam daar steeds weer boven, op. Haar ziekelijke afwijking was haar mogelijk die avond toch fataal geworden, zo inter preteerde de advocaat het sectie- rapport. De rechtbank doet 12 februari uitspraak. Vlaardingen Omroep Vlaar dingen onderzoekt de mogelijk heden om naast de radio-uitzen dingen ook met lokale televisie te beginnen. Het plan verkeert nog in een heel pril stadium. Op z'n vroegst over twee jaar kan men in Vlaardingen lokale tele visie verwachten. „Wij zijn nu vijf jaar met radio bezig en het kan niet zo zijn, dat dit het eindpunt is", zegt Charles Hendriks, programmamaker en vice-voorzitter van de omroep. Daarom is, mede op aandringen van media-wethouder Ton van der Steen, eerf initiatiefgroep lo kale televisie opgericht. Die moet onderzoeken of lokale tv technisch en financieel haalbaar is. Omroep Vlaardingen zal niet zo maar de sprong in het diepe wa gen. Hendriks: „Voor we ermee beginnen moeten we zeker we ten dat de kwaliteit goed is. Dat ligt bij televisie veel gevoeliger dan bij radio". De vice-voorzitter meent dat het mogelijk moet zijn een succesvol commercieel sta tion op poten te zetten. „Daar zijn met name in Duitsland en België goede voorbeelden van". Schiedam De Stichting Kunstwerkt bedient wethouder Chri 'jdeveld op zijn wenken. Er moet meer plaatselijke kunst in het Stedelijk Museum komen, heeft de plaatselijke bewinds man voor cultuur verordon neerd. Dat versterkt de band met de stad. Met het tentoonstel len van werk van 24 Schiedamse kunstenaars komt de nieuwe stichting aan die eis tegemoet. Zijdeveld draagt ook een steentje bij; hij opent op 2 februari de ex positie. Een jaar geleden wist nog vrij wel niemand wie of wat Kunst- werkt was. Het idee om een stichting op te richten met als doel de Schiedamse kunst op alle fronten te bevorderen bleef be perkt tot een handvol insiders. De vijf initiatiefnemers Hen- ny van Leeuwen, Sjef 'Hende- rickx, Inge van Haastart, Martin Moesman en Peter Hellemons hebben inmiddels de steun ge kregen van een groot aantal vakbroeders en -zusters. Met de tentoonstelling in het Stedelijk doen zij voor het eerst, maar zeker niet voor het laatst van zich spreken. Kunstwerkt wil een eigen sociëteit en liefst ook een eigen galerie in Schie dam, een adres waar vakgenoten .letterlijk en,figuurlijk onderdak kunnen vmden. Behalve voor schilders en'beeldhouwers, staat Kunstwerkt ook" open voor ■kunstenaars uit andere discipli nes, zoals vormgevers en edel smeden. Ook van hen zal werk ,te zien zijn in het museum aan de .Hoogstraat. Vlaardingen De Eïndho- vense kunstenaar ir. J. Kör- meling heeft een kort ge ding aangespannen tegen de gemeente Vlaardingen. KörmeUng eist dat zijn kunstwerk 'De negende van OMA' wordt geplaatst op het dak van de ouder1'nfiat aan de Waalstraat. Burgemeester en wethou ders gaven Kdrmeling vorig jaar opdracht tot het maken van een kunstwerk voor de flat, het postkantoor eron der en de bibliotheek er te genover. De flatbewoners vielen echter over de tekst, die in neonletters van één meter hoog op het dak komt te staan. Ze vinden het woord OMA denigrerend. De gemeenteraad van Vlaardingen deelde die me ning en sprak zich in een motie uit tegen plaatsing van het kunstwerk. Twee weken geleden mis lukte een poging van de flat bewoners, de bouwvergun ning voor de neonletters on geldig te laten verklaren door de Raad van State. Om dat de gemeente zich blijft verzetten tegen plaatsing van het-kunstwerk, is Kdr- meling naar de rechter ge stapt. laassluis Voor het eind van uit jaar kunnen Maassluizers in principe dertig verschillende te levisiezenders bekijken. Gister avond stelde de gemeenteraad 650.000 gulden beschikbaar voor een uitbreiding en modernise ring van het kabelnet. Ter dek king van de investering wordt het kabeltarief met een gulden verhoogd tot een bedrag van 13,75 gulden. De uitbreiding volgt op het ver zoek van een groep Turkstalige Maassluizers verleden maand aan wethouder Anton Wustrow. Zij vroegen enkele maanden ge leden of Maassluis de de Turkse amusementszender TRT op het kabelnet wilde zetten. Het pro bleem voor de wethouder- was dat hij op dat moment geen vrij kanaal beschikbaar had. Wustrow beloofde bij die gele genheid, dat hij op korte termijn de mogelijkheden voor een uit breiding van het net zou onder zoeken. Gisteravond vertelde de wethouder dat de gewenste uit breiding in oktober van dit jaar kan worden gerealiseerd. De Turkse gemeenschap had graag gezien dat het station met onmiddelijke Ingang zou wor den doorgegeven op het kabel net. Gezien de toenemende be trokkenheid van Turkije en bij de Golfoorlog is het volgens de Turkse Sociaal Culterele Vere niging van het grootste belang dat de gemeenschap op korte termijn kennis kan nemen van de ontwikkelingen in het Mid den-Oosten. De 'kabelwethouder' heeft de Turken uitgelegd dat het hono reren van deze wens technisch nauwelijks mogelijk is. Maas sluis betrekt haar kabelsignalen vanuit Naaldwijk en daar be schikt men nog niet over de be nodigde schotelantenne om het signaal op te vangen. „De Turken moeten tot oktober maar gebruik maken van de be staande nieuwsbronnen", con cludeerde VVD-raadslid Cas van der Poli. Wustrow onder streepte deze visie. Als nood greep zou Maassluis voor 30.000 gulden een eigen schotelantenne kunnen aanschafffen, maar deze ingreep is volgens de raad haar investering niet waard. „De levertijd van zo'n apparaat is op zijn minst drie maanden", legde Wustrow uit. „Dat bete kent dat we TRT pas tegen de zo mer zouden kunnen doorge ven". De wethouder meent dat de tijdswinst van enkele maan den niet opweegt tegen de forse extra investering. Naast TRT kunnen de Maasslui zers in oktober ook voor het eerst kennismaken met de pro gramma's van Childrens Chan nel, Discovery Channel, de abonneetelevisie van Filmnet (waarvoor men dus moet beta len) en Sportnet. Een deel van deze programma's betaalt een vergoeding voor een plaatsje op het kabelnet in Maassluis. Hier door blijft de verhoging van het kabeltarief beperkt tot één gul den. Naast de uitbreiding van het aantal zenders krijgt de consu ment als tegenprestratie een ka belnet dat geschikt is voor nieu we technische ontwikkelingen als tweewegverkeer, high defi nition television en digitale ra dio. Maassluis Maassluis gaat ein delijk, zij het voorzichtig, een be gin maken met het uitbaggeren van de haven. Op basis van een advies van een interpolitieke werkgroep mag de Rotterdamse dienst Gemeentewerken op kor te termijn beginnen, met het uit baggeren van de buitenhaven. Met de ingreep is" 425.000 gulden gemoeid. Deze interpolitieke werkgroep, waarin vertegenwoordigers van alle politieke partijen zitting hadden, concludeerde onlangs dat de ingreep in de buitenhaven de hoogste prioriteit heeft. Ten einde de bereikbaarheid te ver beteren, dient de havenmond lo tussen de spoorbrug en de Nieu- we Waterweg te worden uitge- baggerd tot een diepte va*- 5,80 g meter. Milieu-wethouder Jan Storm (D66) heeft ook milieuredenen g aangevoerd om de ingreep te S doen. Hetslibop de havenbodem is licht tot ernstig vervuild. Op dit moment heeft Maassluis de toezegging dat het vuil kan wor den opgeslagen in een reservoir. M'/cht Maassluis te lang wach ten, dan bestaat de mogelijkheid dat Rotterdam de aanwezige stortcapariteit op een andere TT manier aanwendt. De ingreep betekent overigens geen enkele soelaas voor het leeuwedeel van de Maassluisse havenbedrijven. Veel Maassluizers verdienen hun brood in het binnenhaven- gebied langs de Noordgeer en de Kolk. Door het dichtslibben van TAPIJTEN GORDIJNEN BEDDEN ZONWERING het gebied hebben schepen steeds meer problemen om dit gebied te bereiken Vooralsnog blijft het de vraag open of de schoonmaakoperatïe in het bïnnenhavengebied ooit doorgaat. Voor het aanbrengen van nieuwe waterkeringen en het uitbaggeren van dit gedeelte van de haven is een bedrag no dig van minimaal acht miljoen gulden. Gezien de stijgende fi nanciële nood van de gemeente is het twijfelachtigof deze opera tie betaalbaar is. De Eerste stad aan de Waterweg dreigt haar slagkracht vooral te verliezen door de schadeclaims van bewoners uit de met haven- slib opgespoten Steendijkpolder. In een somber scenario kost gaat deze operatie de gemeente vijf entwintig miljoen gulden kos ten. In de politiek klinken nu stem men op om de havenbedrijven met een noodmaatregel uit de problemen te halen. Volgens in siders zou de hoogste nood voor de schepen kunnen worden ge ledigd door een vaargeul te gra ven. Maassluis heeft geld beschik baar gesteld voor baggerwerk- zaamheden in de buitenhaven. De maatregel biedt geen soelaas voor de havenbedrijven in het binrenhavengebied. Hoogstraat 104-106. Schtedam Tel 010-4266720 Een brandweerman doet zijn werk in het besef dat er niets meer van de auto te redden valt. SchiedamDe auto van een 46- jarige Maassluizer is gistermid dag op het Kethelplein volledig uitgebrand. De bestuurder wil de, nadat hij een penetrante ben zinelucht rook, eerst doorrijden naar huis. Uiteindelijk besloot hij zijn wagen toch maar aan de kant van de weg te zetten. Met een daarop vatte de motor vlam en moesten de man en een inzit tende zich haasten om aan de vuurztua te ontsnappen. In verband met mogelijk ont ploffingsgevaar werd het ver keer op rijksweg 19 voor onge veer een kwartier stil gezet. Pas toen de brandweer haar blus werk had voltooid, kwam de file weer in beweging. De brand is vermoedelijk ont staan als gevolg van een defect van de benzinetoevoer. Schiedam Uit een Schiedamse fotozaak in de Hoogstraat heb ben inbrekers een nog onbeken de hoeveelheid videocamera's gestolen Men kwam binnen door een toegangsdeur te force ren. De politie vermoedt dat de daders op een motor zijn ge vlucht. De eigenaar van een planten- zaak aan het Frans Rietveldpad miste na een inbraak 140 gulden. Dat bedrag was uit de kassa ont vreemd. Vlaardingen IJsbrokken, ijsmoppen en ijzerkoekjes, De ra- - 'sechte Vlaardingers zullen de lekkernijen ongetwijfeld ken nen, maar hoe staat dat met de 'import-inwoners'? Weet leder een bij voorbeeld wel waarom de boerderij Vergulde Hand juist die naam draagt? En wat de Kattebeker is? Het zijn allemaal onderwerpen die verband houden met de geschiedenis van de haringstad. Omdat het VVV vermoedt dat een heleboel Vlaardingers hun stad toch niet echt goed kennen, heeft het bureau voor toeris me een lezingencyclus opgezet. Bekende Vlaardingers uit de culturele en politieke wereld zullen in dertien bijeenkomsten en twintig lessen bepaalde facetten van de stad onder de loep nemen. Archeoloog Jeroen Terbrugge bijt half februari het spits af met een uiteenzetting over de archeologische waarde van Vlaar dingen. In volgende sessies, die 's middags worden gehouden en 's avondjes een herhaling krijgen, staan bij voorbeeld on derwerpen centraal als de beelden in de stad, de folklore en het culturele leven. Als inleiders staan onder anderen de directeuren Loomijer en Anderson van respectievelijk het Visserij- en Streekmuseum op het programma en politici als wethouder Maarleveld en burgemeester Van Lier (als laatste spreker). De locaties, waar onder de Grote Kerk en de heemtuin, verschillen per bijeen komst. Deelnemers aan de lessen 'Ken uw stad' kunnen zich aanmelden bij het kantoor van het VVV aan de Markt. Schiedam Ondanks een com fortabele zetel in het bestuurs- pluche lijkt Groen Links haar ei genzinnige positie in de Schie damse politiek te hervinden. Lapte wethouder Bart de Leede maandag een dringend advies van burgemeester Reïnier Scheeres aan zijn laars, deze keer heeft het groenlinkse lijf blad De Spot een frontale aanval op de burgervader van PvdA- huize ingezet. De Leede en de groenlinkse fractie onderstreepten maandag in de gemeenteraad het imago van de partij door onomwonden tegen de komst van het vervui- lende bedrijf Mineral Services te stemmen. Groen Links steunde een CDA- motie, die ten sterkste was afge raden door de burgemeester. Scheeres stelde, dat een voortij dig veto tegen de komst van het mtneraalverwerkende bedrijf ernstige financiële gevolgen voor de gemeente kan hebben. Voor Scheeres woog heu econo misch belang het zwaarst Groen Linksliet zich in eerste instantie leiden door het milieu-argu ment. Meningsverschil Een vergelijkbaar meningsver- schil tussen de burgemeester en Groen Links bestaat er over de strategische toekomstvisie voor het Rijnmondgebied. Deze visie is opgesteld door burgemeester Scheeres en vijftien collega-be stuurders uit het Rijnmondge bied. Gezamenlijk vormen de burgemeesters het Overlegor gaan Rijnmondgemeenten (OOR). „Een definitieve, onom keerbare ruk naar rechts", ken schetst het lijfblad van Groen Links de roep van de burge meesters om meer wegen, meer tunnels en meer woningen in Schiedam en naaste omgeving te bouwen. Volgens columnist Knijper van het groenlinkse blad F hoort burgemeester Reinier Scheeres tot een clubje gevaarlij ke droogkomieken. „Het is grootheidswaanzin-dan wel ver lakkerij", bekritiseert de auteur de ambities van de burgerva ders. Mocht het plan van de burge meesters doorgaan, dan zou dit volgens Groen Links ingrij pende gevolgen hebben voor het leefmilieu in Schiedam en omge ving. De grazige weiden tussen Kethel-Noord en het buurtschap De Kandelaar is volgens de be stuurders geschikt voor bedrij vigheid en een deel van het Broekpolderbos in Vlaardingen woningnood in het Rijnmondge bied te lenigen. Neiging Verder blijkt het OOR voorstan der van de omstreden rijksweg 19 en de bouw van een tweede Beneluxtunnel én de Blanken burgtunnel nabij Maassluis. In het geval van Scheeres mag dat verbazing wekken, want een raadsmeerderheid heeft zich in de loop der jaren verschillende keren uitgesproken tegen rijks weg 19. „Om een of andere geheimzinni- altijd de neiging om groter te groeien", verklaart Knijper de ambities van de burgervaders ('de Japies van de Rijnmond') om de concurrentiepositie van de Rotterdamse regio te verbete ren. Helemaal serieus lijkt Groen Links de voorzitter van de raad overigens niet te nemen. „Ze hebben veel ervaring opgedaan met volkstheater", verwijst de auteur naar de gelukwensen, die de burgemeesters regelmatig overbrengen aan zestigjarige bruidsparen. „Welhaast onver mijdelijk moest het OOR hier- yGjiTuopr iQi cQ- kiuttit". In Schiedam en Maassluis vier den gisteren twee paren rasechts inwoners een feestje. In de EersU stad aan de Waterweg werd hei gouden huwelijk van het echtpaai Essenberg enige luister bijgezel door de aanwezigheid van de vrouw van burgemeester Van Es.^ Voor de 89-jarlge heer en de vier jaar jongere vrouw des huizes Is het vandaag precies een halve eeuw geleden dat zij elkaar Maassluis hun jawoord gaven. vierden dat evenwel gistermor gen al. In de brandersstad heeft het echt paar Dolleman nog tien jaar hft we lijk meer achter de naam staan. De geboren en getogeö Schiedammers Frederlkus He# drikus Dolleman (92) en Adriane Magielsen (90) zijn hun stad altijd trouw gebleven. Zij trouwden 29 januari 1931 in het plaatselijke stadhuis en vierden aan de Delf- landseweg !n huiselijke kring gl* termiddag hun diamanten brui loft. Burgemeester Reinier Scheeres kwam aanzetten met een ge schenk dat paste in één van <x liefhebberijen die het echtpaarV in vroeger tijd uren achtera® kon bezig houden: het bouw® van modellen. Om die reden boco de burgervader namens de S* meenie de jubilarissen een prach tig schip aan. Schiedam Een 29-jarige Ro[' terdammer is vanmorgen vijf uur, nadat hij op de Rotter damsedijk in Schiedam met zijt auto tegen een lantaarnpaal reed, lopend verder gegaan naar huis. Voordat hij daar aankwari werd hij evenwel door Schi? damse agenten aangehouden. I*

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1