Beter onderwijs migranten-jeugd Stadsvernieuwing moet anders Theaterwedstrijd trekt volle zaal DE KLIP 'Niet de schoonheidsprijs, maar ook geen gek figuur' li V1AMHM3 BflEBlSB; SOBDAMS GSÜBANTf NIEUWE WATERWEG GUMMA; imi 18.950,» Schietpartij bij nachtbar Man bekent overval J! Reijnhout bezint zich en stelt nieuwe doelen Voorlaatste bieb-filiaal op computer WETHOUDER OPENT SPEELPLAATS Zo vader zo zoon DODE RIJ ONTPLOFFING Feest levert geld op voor woonomgeving Sociale vernieuwing: de show moet doorgaan Ramadan? Jammer dan Even weg □WATERWEG DONDERDAG 31 JANUARI 199121 PAGINA ijBjj; Schiedam Bar Diar op het Broersveld is vanmorgen om half zeven het strijdtoneel geweest van een aantal schietende men sen. Over de aanleiding voor de schietpartij kon de Schiedamse politie vanmorgen geen bijzonderheden bekend maken. Een politiewoordvoerder wilde wel kwijt dat er vermoedelijk meerdere wapens zijn gebruikt. Er zouden geen gewonden zijn gevallen. De gemoederen liepen zowel in als buiten de bar hoog op. Een reconstructie vanmorgen vroeg wees uit dat zowel in de nacht- bar als op straat geschoten moet zijn. Agenten arresteerden in totaal achttien mensen, waarvan het merendeel op het moment van de schietpartij nog in de bar aanwezig was. De politie hoopt dat zij na verhoor van die bar- bezoekers een beter zicht krijgt op wat zich in de kroeg heeft afgespeeld. In verband met een sporenonderzoek is de omgeving van de bar vanmorgen voor geruime tijd afgezet. Daarbij werd ook een Rotterdamse politiehond ingezet. Regionale redactie- Brede Havenslraal 6. 3131 BC Vlaardingen Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen, Telefoon: 010-4343229.4352066,43505S7 - sporlredaclre- 4345209 Telelan 010-4349754 MaassluisEen 19-jarige Maas- sluizer heeft bekend afgelopen maandag een taxichauffeur uit die stad te hebben overvallen. Tijdens een rit van het station Maassluis-West naar Hellevoet- sluis maakte de man de 22-jarige chauffeur een goed gevulde por temonnee afhandig. Hij bedreig de hem daarbij met een vuurwa pen. De dader kon worden aangehou den aan de hand van een getui genverklaring. Bij hem thuis trof de politie een geladen vuur wapen aan. De Maassluizer zal worden voorgeleid aan de offi cier van justitie in Rotterdam. Maassluis Elke onderwijzer van een basisschool krijgt ze wel eens in de klas: een kind dat geen woord Nederlands spreekt. Zo'n jongetje of meisie dat uit zij'n eigen land wordt wegge haald om zich in Nederlanabij zijn werkende vader te vervoe gen. In Maassluis stelt men nu 100,000 gulden beschikbaar om deze kinderen vertrouwd te ma ken met de Nederlandse taal. Op dit moment tellen de Maas- si uisse basisscholen zeventien leerlingen die in het recente ver leden vanuit Marokko en Tur kije naar Nederland zijn ver huisd. Zij bezorgen de leerkrach ten veel extra werk, want naast de taalachterstand kampen de kinderen vaak met tal van be grijpelijke aanpassingsproble men. Voor kinderen uit migrantenge zinnen bestaan reeds speciale lesuren, maar in de praktijk blijkt dat deze lessen met name voor de nieuwe Maassluizertjes tekort schieten. In samenwer king met de Onderwijsbegelei dingsdienst Nieuwe Waterweg- Noord gaat Maassluis een bijspij kerprogramma opzetten voor deze kinderen, die in het onder- wijsjargon tot neven-instromers zijn omgedoopt. Het project voor buitenlandse kinderen beschouwt wethouder van onderwijs Liesbeth Snoeck als een verbetering voor het on derwijs in het geheel. „De druk op het gewone onderwijs wordt hierdoor verlicht. Door het op zetten van de speciale klassen hooven de onderwijzers minder speciale aandacht te geven aan deze kinderen". De migranten-kinderen kunnen in het vervolg 's ochtends plaats nemen in een speciaal klasje, waarin zij een spoedcursus Ne derlands gaan volgen. Een deel van deze onderwijskosten wordt betaald door het rijk. In de mid daguren keren de leerlingen te rug naar hun eigenlijke klas op de basisschool. CDA-raadslid Gert-Jan Enzerik heeft kritiek op de opzet van het project. Gezien de urgente situa tie in het onderwijs is het vol gens de CDA'er wel gerecht vaardigd dat men met de kinde ren aan de dag gaat Hij vindt het echter jammer dat maar liefst veertig procent van het budget wordt opgesoepeerd aan de onderwijsbegeleidingsdienst. Wethouder Snoeck (VVD) gaat pogen deze kostenpost te ver minderen „Misschien kunner| we door een herschikking vans de taken mensen vrij maken on$jf een deel van de taken van de on-j|»|| derwysbegeleidlngsdienst verrichten". De extra investering in het on4| derwijs aan anderstaligen loopt} vooruit op de zogenaamde kneW puntennota, waarin zij later di(|, jaar een integrale visie op de pro-| blemen m het lager- en middel-»-i baar onderwijs wil geven. Maas-Hl sluis hoopt in aanmerking te ko-| men vooreen subsidie ter bevor-f^ dering van het onderwijsvoor-|> rangsgebied. Gehoopt wordt oplr+u een bijdrage van 400.000 gulden. P® Schiedam De klassieke stads vernieuwing in Schiedam heeft zijn langste tijd gehad. De Gali- leistraat (104 woningen, start eind 1993) wordt het laatste grote bouwproject. Het opknappen van de oude wijken vroeger gekenmerkt door sloop op grote schaal, gevolgd door nieuwbouw wordt nu een kwestie van de tails uitwerken. Het zojuist verschenen Meerja renplan Stadsvernieuwing (MPS), dat tot 1995 doorloopt, kondigt voor 1991 een bezin- ningsperiode aan. Nu het voor naamste karwei in de oude wij ken is geklaard, de budgetten worden beperkt en een giganti sche vernieuwingsoperatie in Nieuwland op stapel staat, wordt het tijd de doelstellingen op nieuw te formuleren, aldus het MPS, Toekomstige projecten die in vo rige edities van het meerjaren plan nog werden opgevoerd, 2ijn voorlopig in de koelkast gezet. Daarbij gaat het om de Westmo lenstraat, Boterstraat, Over- schiesestraat, Zwartewaalse- Straat en Tuinsingel. Nog niet duidelijk is, of en wan neer deze projecten in het draai- .boek terugkeren. Pas als een aantal belangrijke vragen is be antwoord, kan het beleid voor de stadsvernieuwing in de jaren '90 worden geformuleerd. Wethouder Adri Reijnhout (D66) wil dat de projectteams uit de wijken en de bewonersvere nigingen komend jaar dat beleid op poten zetten. In het meerja renplan neemt Reijnhout vast een voorschot op de discussie. Zo verdient het vooroorlogs parti culier bezit met achterstand in kwaliteit meer aandacht. Het zelfde geldt voor de restauratie van monumenten in de binnen stad. Volgens de wethouder is huizen bouwen en opknappen alleen niet voldoende. Ook aan het in richten van de woonomgeving moet aandacht worden besteed. Door premiehuur en -koophui zen te bouwen in plaats van wo ningwetwoningen kan mogelijk het probleem met het bouwen op de kleine locaties worden getac keld De premiehuur en -koopcontin- genten zijn echter beperkt. Bo vendien ligt het zwaartepunt van die sector voorlopig in de nieuwbouwwijk Spaland. Het is de vraag of het uitwerken van deze ideeën voorrang moet krij gen boven andere voornemens, zoals uitvoering van de projecten die in de wachtkamer staan. Daarnaast vraagt Reijnhout zich af in hoeverre de stadsvernieu wing onderdeel kan worden van de sociale vernieuwing. Wijk- en buurtbeheer horen er volgens hem zonder meer bij en dus ook de financiële consequenties daarvan. De financiering van alle plan nen dreigt een groot probleem te worden. Voorspeld wordt een te kort van zeventien miljoen gul den in 1995. Het is zonneklaar dat de gemeente zijn eigen bij drage aan de stadsvemieuiwng zal moeten verhogen. De gelden van het rijk zijn bij lange na niet voldoende, waarschuwt het meeijarenplan. Er zullen ook 'andere bronnen' moeten worden aangeboord om de tekorten terug te dringen. Welke bronnen dat zijn laat het MPS in het midden. In de marge worden door Reijn hout wel voorstellen gedaan de kosten te beperken. Hij denkt dat verleg/gen van de 'sloop- grens' wel geld kan opleveren. Dat komt neer op het herzien van de argumenten om huizen te slopen dan wel ze op te knappen. Ook de verhuurders van de nieuwe of opgeknapte woningen het Gemeentelijk Woningbe- heer en de Woningbouwvereni ging Schiedam moeten vol gens de wethouder meer gaan bijdragen aan de stadsvernieu wing. Schiedam Het op één na laat ste filiaal van de openbare bi bliotheek van Schiedam is met ingang van maandag geautoma tiseerd. Daarmee verdwijnt ook het oude getrouwe, handge schreven systeem in Nieuwland. Alleen de boeken-dependance in de wijk Zuid is nog niet zover. De moderne faciliteiten van de computer zal daar halverwege dit jaar zijn intrede maken. Het noteren van lezersnummers bij het uitlenen, het op volgorde leggen van honderden boeken- kaartjes, het schrijven van her inneringen dat is een werk wijze die al in tal van bibliothe ken al volstrekt verouderd is en nu ook voor Nieuwland voor goed verleden tijd is. De compu ter verzorgt vanaf volgende week al deze tijdrovende admi nistratieve handelingen. De leners in de wijk merken zelf nauwelijks iets van de automati sering. Wel kunnen degenen die nog in gebreke zijn gebleven met het terugbrengen van reeds te lang ingehuurde boeken, een Voordeeltje' behalen. Zij kun nen vrijdag en zaterdag aan het Wibautplein de lectuur inleve ren zonder dat zij een boete moe ten betalen. wedstrijd winnen als de pu blieksjury een voorliefde koes tert voor de thuisspelende partij? In bijna elke discipline zouden de bezoekers geen schijn van kans hebben, maar zo niet in theatersport. Het buitengewoon sportieve publiek gunde de over winning aan het Nijmeegse Op De Geest, die daarmee de Feeks uit deze contreien temde. In Engeland is theatersport al ja ren een geliefde vrijetijdsbeste ding en sinds twee jaar zijn met name in Nederlandse studenten steden heel wat clubjes actief met deze vorm van theater. Schiedam had echter nog geen kennis mogen maken met het fe nomeen. Theatersport beleefde gisteren de Schiedamse primeur in zoldertheater De Teerstooi In theatersport krijgt elk team, dat uit vier leden bestaat, de op dracht op zo origineel mogelijke wijze op een thema te improvise ren. Zij zijn hiervoor in ae eerste plaats aangewezen op de op drachten van de tegenstander. „Speel een nog nooit gespeelde wedstrijd", gaf het Rotterdamse team ais opdracht aan het Nij meegse team. Zelf kreeg De Getemde Feeks van het publiek de opdracht een zwemwedstrijd uit te beelden. Dat is wel eens eerder vertoond, techniek", vertelde de Nijmege- naar. In navolging van de tegen standers ontaardde de wedstrijd eveneens in een bloedige vecht partij. „Hiervoor geef ik een 0", meldde een lid van de strenge Een wedstrijdje modderzwemmen door de theatersporiers van de Getemde Feeks. De groep beleefde veel lol aan de opvoering. De overwinning ging echter naar de tegenstrevers uit Nijmegen. dus besloten de Rotterdammers een wedstrijdje modderzwem men te simuleren. 'De kampioen van Zuid-Holland' Anneke werd bijna verdronken door haar kompaan. Uiteindelijk wist zij toch nog een nipte overwin ning te behalen. De tegenstanders hadden het moeilijker. In opdracht van de toeschouwers waagden zij zich aan wedstrijdje aardappelschil len. Veel visueel mogelijkheden levert dit niet op, dus moest de humor van de presentator ko men. „Deze deelnemer maakt gebruik van de slalom driekwart links de spelregels". Toen het publiek eveneens de kant van de Getemde Feeks koos, ging deze wedstrijd voor de Nijmegenaren verloren. Later op de avond werd echter allengs duidelijk dat de bezoekende par tij op het gebied van improvisa tie en acteertalent toch meer in hun mars hadden dan de Rotter dammers. Dat bleek met name bij het uit beelden van het sprookje Asse poester. Met twee teamleden als paard, een joker van de tegen- wijze prachtig in op het het door het publiek aange dragen thema. De overwinning voor de Nijme- genaren is slechts voor de statis tiek, want in de theatersport staat uitsluitend de lol voorop. Het is zeker geen hoogstaande vorm van toneel, maar de im provisaties stonden gisteravond in ieder geval garant voor een onbezorgd uitje. - -:A l, u ii y Voorzichtig glijdt wethouder Anton Wustrow omlaag. Het gaat alfe-1 maal wat degelijker en minder spectaculair dan in zijn kinderjaren,! maar de glunderende jeugd van de Oleanderstraat en omgeving vindt! het prachtig hoe de stadsbestuurder van Maassluis een 'glljer* maakt f Wethouder Wustrow van ruimtelijke ordening opende gistermiddag I het hernieuwde speelplaatsje In de Dljkpolder. De nieuwe glijbaan, heti klimnet, de ping-pong tafel en het speelhuis zijn mede dankzij de Jeugd J en de buurtbewoners tot stand gekomen. En met de verbeterde voor-i ziening Maassluis telt In totaal 142 van dergelijke speelplekken - zijn de jongeren best In hun sas. Vlaardingen Een Vlaardingse politieagent heeft het gistermid dag moeten geweten, aat hij een automobilist terechtwees. Hij liep klappen op van een vader en zijn zoon. Rond vijf uur was de agent op een auto gestoten die op het fiets pad van de 2e Van Leijden Geel- straat stond geparkeerd. De eige naar, een 39-jarige Vlaardinger, liet zich evenwel weinig gelegen liggen aan de opmerkingen van de politieman. Eerst weigerde de bestuurde zijn wagen weg te halen en daar-I na wenste hij evenmin zijn naamij te noemen toen hij op de boni werd geslingerd. Daarop werdl hij aangehouden en verzette hij® zich. Daarbij kreeg de man bijstand van zijn zoon, die de agent in zija nek sprong. In de daarop volgen-l de worsteling liep de agent enke-l Ie rake klappen op in het gezicht! Uiteindelijk moesten beide belaj gers toch het onderspit delven erii werden zij naar het bureau over|| gebracht, waar proces-verb; werd opgemaakt Een korte felle brand Is vanoch tend een 23-jarlge Vlaardinger fa taal geworden. De bewoner van een pand aan do Commanderij straat in de Babberspolder werd dood in zijn woning aangetroffen, nadat de Vlaardingse brandweer even voor acht uur de brand meester was geworden. Over de oorzaak tastte men van morgen nog In het duister. In le der geval wordt een gaslekkage of een electriciteitsstorlng uitge sloten. In de kamer ontstond vuur, waardoor weer gasvormlng ontstond. Vervolgens schrok de buurt op van een ontploffing. De recherche stelt een nader on derzoek in naar het slachtoffer en de oorzaak van de brand. Schiedam Het is de Schiedam se overkoepelde organisatie IOBS, het Instituut Ondersteu ning Bewoners in Stadsvemieu- wingswijken, gelukt met het ge slaagde evenement van de afge lopen zomer ook financieel voordeel te halen. Het stadsvemieuwingsfeest le verde uiteindelijk naast een ge zellige dag ook nog eens 7500 gulden op. Dat bedrag resteerde na aftrek van alle kosten. De verschillende sponsors van de activiteiten zouden dit geld na tuurlijk terug kunnen krijgen, inaar het IOBS heeft een betere bestemming bedacht voor de overgebleven financiën: de vijf stadsvemieuwingswijken. Voor deze wijken zijn er plannen aandacht te besteden aan de woonomgeving. „Door dergelij ke injecties krijgen een aantal liggende plannen een zetje in de goede richting", zo stellen de Schiedam Niet van harte, maar „omdat de show moet doorgaan", heeft de Schiedamse gemeenteraad deze week het startsein gegeven voor de sociale vernieuwing. Aan het actieplan van wethouder Hans van Kleef (PvdA) ontbreekt nogal wat, vinden verschillende fracties. Toch wordt er vast een begin ge maakt. „We maken ons volstrekt onge loofwaardig tegenover de bevol king als we de zaak nu nog in trekken", verwoordt D66-frac- tievoorzitter Marcel Houtkamp de gevoelens van de gemeente raad. De steken die wethouder Van Kleef heeft laten vallen, moeten in de komende maanden maar worden rechtgebreid. projecten gekozen. Ze zijn stuk voor stuk opgezet om de positie van achtergestelde groepen in de samenleving te verbeteren. De projecten hebben betrekking op gezondheid, werkgelegenheid, minderheden, de sociaal-cultu rele voorzieningen in de stad en wijk- en buurtbeheer. Met de keuze op zich kunnen de politici zich wel verenigen. Maar de samenhang tussen de projec ten ontbreekt, zegt Groen Links, en andere fracties missen het 'or ganisatieplaatje': wie gaat wat doen, waar liggen de grenzen van de bevoegdheden en hoe veel zeggenschap krijgt de be volking. Want de sociale ver nieuwing is toch ook uitgedacht om de burger het gevoel te geven het draaiboek de schoonheids prijs niet verdient. Aan de ande re kant meent hij dat Schiedam met dit pakket geen gek figuur slaat. Van Kleef wil voorkomen dat ambtenaren de'sociale ver nieuwing naar zich toetrekken. De burger, verzekert hij, zal er in de eerste plaats van profiteren. Tenslotte heeft de Schiedamse bevolking het leeuwedeel van de ideeën geleverd. Voor de projecten die zijn porte feuille betreffen, stelt wethou der Adri Reijnhout (D66) de bur- fer in elk geval een hoofdrol in et vooruitzicht. Reijnhout moet het wijk- en buurtbeheer gestal te geven, En het is volgens hem zonneklaar dat dit niet kan zon der bevoegdheden over te heve- len naar de direct betrokkenen: AUTOBEDRIJF Boterstraat 14, Schiedam, tel. 010-4733271 r Boïerstraat 4, Schiedam, tel. 010-4270664 fax: 010-4732520 ■VOÖR'DE BETERE.OCCASIONS MET STIP' Alia auto'* zijn APK gekeurd an Krijgen 'n 10.000 km. beurt Audi 80 18 N rood Isvm 5-*88 24.950,- BMW 316 2-drs. '85 10.950,- BMW 316 autom. stuurbeKr. '87 15.9 50,- Gltroën Axel 1.1 wit '88 6.950.- Gltroën BX 1.9 GT dlv. acc. '86 8.950.- Fiat Uno 45 3-drs. '86 6.950,- Fiat Uno Lido *89 11.950,- Ford Escort 14 CL 5-drs. '88 14.950,- Ford Escort diesel '85 8.950,- FSO Polonez 15 SLX '89 8.950,- Honda Integra Sedan 15 grijs met. '87 13.950,- Honda Prelude 20I EX ALWB 16V '88 8.950,- Honda Clvlc Luxe '85 8.950,- Mitsubishi Colt 12 GL 3-drs. '88 11.950,- Nissan Sunny Diesel SLX 4-drs. '88 11.950,- Mercedes 200 Diesel '88 36.950,- Mercedes 190 Diesel '88 28.950.- Nissan Cherry autom. *84 4.950,- Opel Corsa 1.2 S 3-drs. '84 6.950,- Opel Corsa 1.2 S 3-drs. '86 9.950,- Opel Corsa 1.2 S TR '85 7.950,- Opel Corsa 1.3 3-drs. '88 13.950,- Opel Kadett 12 S 4-drs '80 2.950,- Opel Kadett 1.3 Station '87 12.950,- Opel Kadett 1.2 S 3-drs. grijsmet. '87 11.950,- Opel Kadett 1.6 Diesel sedan '88 14.950,- Opel Kadett 1.6 Diesel sedan '83 4.950,- Opel Omega 2.0 1 Ipg *87 18.950,- Opel Omega 2.3 Diesel *88 18.950,- Auto van de week Opel Kadett 1.6 i GT LPG 3-drs. wit '88.. Auto van de week Opel Rekord 2Q S LPG Opei Rekord 2-0 S caravan Opel Ascona 1.6 S Hatchback Opel Ascona 2.0I GLS 4-drs. LPG Peugeot 405 GL rood 50.000 km Renault 9 TL Avenue Renault 5 TL 3-drs. wit Toyota Celica coupé VW Golf 1.3 CL 3-drs. VW Golf Diesel 3-drs. zwart Volvo 440 GLE Lambasond Volvo 240 GL Sportw. Inruil, 100% financiering mogeiijK Donderdagavond koopavond. Alle keuringen toegestaan. Auto Klip kunt u vinden 300 m van de Rijksweg Hoek van Holland-Schiedam, afslag Schiedam-centrum, achter de Hema, *84 7.950,- '86 12.950,- '87 10.950,- '88 13.950,- '88 16.950,- '85 5.950,- '87 8.950,- 'S3 7.950.- '87 12.950- '87 12.950- '89 26-950,- *83 8.950,- MaassluisVoor de viering van de Ramadan zijn de in Maassluis woonachtige Marokka nen dit jaar aangewezen op de eigen huiska mer of de open lucht. Het gemeentebestuur heeft een verzoek van de religieuze groep af gewezen om gedurende de islamitische vas tenmaand een ruimte ter beschikking te stel len. In tegenstelling tot de Turkse geloofsgenoten beschikken de Marokkanen op dit moment niet over een eigen gebedsruimte. In het ver leden verrichtten ze hun religieuze verplich tingen in de gymnastiekzaal aan de Groen van Prinstererkade, maar dit onderkomen is verleden jaar met de grond gelijk gemaakt Na een juridische procedure kregen de isla mieten de beschikking over een tijdelijk on derkomen aan de Burgemeester Zaneveld- straat De huurovereenkomst tussen de ge meente en de leverancier van het tijdelijke onderkomen liep echter na tien maanden af, waardoor de Marokkanen sinds enkele maanden dakloos ziin. De driehonderd leden tellende Marokkaanse gemeenschap verrichten hun godsdienstoefe ningen nu in de huiselijke omgeving. Verder wijken sommige Marokkanen uit naar een moskee in Rotterdam, terwijl men in enkele gevallen gebruik maakt van het Godshuis van de Turkse geloofsgenoten aan de West- landseweg. Ze hebben op dit moment vrede met de situatie omdat zij over enkele maan den een gloednieuw onderkomen in de Bur gemeesterswij k kunnen betrekken. Tijdens de Ramadan, die dit jaar op 15 februa ri begint, zouden de Marokkanen echter graag over een tijdelijke ruimte beschikken. Volgens de uit Noord-Afrika afkomstige Maassluizers zijn de sociale contacten met name tijdens de vastenmaand van het groot ste belang. Verder behoort het tot de gewoon te om de Ramadan af te sluiten met een feest periode van enkele dagen. Door het gemis van een accommodatie dreigen deze activitei ten nu in water te vallen. Schiedam De bewoonster van een huis in de Janfj, Oudegeeststraat in Schiedam was slechts een half Ij uur afwezig geweest Toch was dat voldoende voorfj een inbreker om zijn slag te slaan. Tijdens haar korte!

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1