Stormloop op Kunstwerkt Jongerenwerk met de rug tegen muur Huis staat op instorten door stadsvernieuwing Bouwplan Hoogstad maakt goede kans Strategisch plan valt slecht bij Maassluis issssss^^ VEAABfllNGS DACBiAOI SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Jan Rotgers weer bij SFC IJsleed Inbrekers aangehouden Tasjesroof Maassluis plaatst De Toevlught voor dilemma «s Lintje voor bankdirecteur Passagier gewond NS zetten oud materieel in bij eeuwfeest MOEILIJKE TIJD VOOR DE REIGER v College optimistischer dan Groen Links Rechter stelt gedupeerd echtpaar in gelijk °F 2Lte: WDfflWEG Reqionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardinqen. Postbus 400ft uw T - 1aardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557 - sportredactie- 4345209. Telefax: 010-4349754 MAANDAG 4 FEBRUARI lggj I PAGINA 7 f Schiedam „Tot m'n spijt zie ik dat er met voor iedereen een stoel beschikbaar is in dit mooie huis", constateerde Arie Metaal vrijdagavond m een bomvol Ste delijk Museum. De opening van de eerste expositie van de Stich ting Kunstwerkt trok zo'n drie honderd belangstellenden naar het omstreden museum. Niet alleen de ad interim-direc teur maar ook de wethouder van cultuur Chris Zijdeveld stond enigszins verbaasd over de mas sale opkomst. „We zijn een tijdje geleden met elkaar aan het 'her- senwaaien' gegaan en ik moet zeggen dat ik niet verwacht had dat er al zo snel zo'n resultaat zou zijn", sprak de wethouder die een kunstige vertaling wilde ge ven van het Engelse woord 'brainstorm', tot de leden van de Stichting Kunstwerkt. De stichting die door een aantal Schiedamse kunstenaars in het leven is geroepen, wil het kunst klimaat en -beleid in de jenever- stad stimuleren. Met de expositie ïn het Stedelijk Museum treedt Kunstwerkt voor het eerst naar buiten. „Deze tentoonstelling wil laten zien dat Schiedam kunst niet al leen in het verleden, maar ook vandaag de dag hoog in het vaandel heeft staan", legt stich tingsvoorzitter Ria Koster uit De kunstwerken in het museum laten zien dat Schiedam anno 1991 een groot kunstenaarsgilde heeft. Er zijn ïn het Stedelijk Museum werken van 24 kunste naars te zien. Verdeeld over drie expositieruimtes zijn de meest uiteenlopende technieken sa mengebracht. Zo hangt er van de 'multimediakunstenaar' Bram Uil een schaakbord met op alle 64 vierkante vlakjes een dichtre gel geschreven. Alle mogelijke schaakzetten vormen een ge dicht Naast het poëtische werk pronkt een ciheverfdoek van Martin Moesman en iets verderop wordt de bezoeker verrast met een houtassemblage van Marcel Warmenhoven. Warmenhoven maakt zijn kunstwerken van af val. De zonnebloem' die in het museum is te zien, is op een inge nieuze manier gemaakt van af gedankte houten stoelen. Tussen de grote olieverfdoeken in hangen politieke spotprenten van de tekenaar Theo Gootjes. In een ander gedeelte van het museum liggen zilveren siera den van edelsmid Rob van der Ham in een vitrine. Kunstwer ken van een zeer uiteenlopende aard zijn tot een geheel van een expositie gebracht zonder dat daarbij het individuele van de kunstenaar verloren is gegaan. Zo hangt er een bijna fluorise- rend schilderij van Frits Klop pers naast een monotype van Theo Wiegman zonder dat het storend is. Wiegmannen De kunstenaarsfamilie Wieg man is goed vertegenwoordigd op de Schiedamse expositie, die nog tot en met 10 maart valt te bezichtigen. Naast de monotypes schilderingen op een marme ren plaat die vervolgens met de hand op papier zijn afgedrukt die er van Theo Wiegman zijn te bezichtigen, zijn er ook werken van twee zonen van de nestor te zien. Van Diet Wiegman is 'Davids kinderknutsel' een keramisch object dat tot de collectie van het Stedelijk Museum behoort ten toongesteld en illustrator Harr Wiegman heeft een strip en en kele tekeningen aan het mu seum uitgeleend. De leden van de Stichting Kunstwerkt hielden zich tijdens de opening alweer met de toe komst bezig. „We zijn overeen gekomen met mensen van de farmaceutische groothandel In- terpharm dat tijdens de opening van het nieuwe pand van het be drijf Kunstwerkt een expositie zal verzorgen", aldus een onder handelende Ria Koster. „Met deze afspraak is weer één van onze doelstellingen gerealiseerd. We willen namelijk ook exposi ties in het bedrijfsleven gaan verzorgen". Kunstwerkt wil zich ook buiten de grenzen van Schiedam gaan ontplooien, „We willen heel graag een kunstbeurs gaan orga niseren", zegt Peter Hellemons, één van de initiatiefnemers van Kunstwerkt „Wanneer we ons alleen op Schiedam richten zou het te lokaal blijven. Het is voor de kunstenaars goed om buiten de regio meer bekendheid te krijgen en bet is voor Schiedam leuk als er tijdens een eventuele kunstbeurs mensen van buiten naar Schiedam toekomen". Het belangrijkste voor de Stich ting is dat iedere kunstenaar een individu blijft „We zijn", legt Hellemons uit, „beslist geen vriendenclubje. We blijven in beweging anders zijn we volgen de week een breikrans". Theo Wiegman die in de wan delgangen betere bekend Is als Doop Wiegman, maakt met z'n vrouw Nora en Jaap Verwei] een praatje bij een van de kunstwer ken. Schiedam Jan Rotgers plaatst donderdagavond in het Novotel z n handtekening onder een con tract, dat hem komend seizoen verbindt aan SFC. De Schie damse voetbaltrainer, die dit sei- iiïj in 1985 (promotie naar KNVB) en 1986 (promotie naar derde klasse) grote successen vierde. Volgens Ton Govaart, de voor zitter van de Schiedamse derde klasser, is het een pré dat Rot gers de club kent Hoewel de voórkeur van het SFC-bestuur in eerste instantie uitging naar Arnold Lobman (koos voor De Zwerver in Kinderdijk), richtte men haar blik op Rotgers toen andere kandidaten mede uit fi nanciële overwegingen niet "haalbaar waren. Nadat Rotgers SFC na afloop van het seizoen 1985-1986 ver liet, was hij werkzaam bij SVV (assistent-trainer onder Dick Buitelaar eri Sandor Pop vies) en de 'zaterdagafdeling van 5VDPW. dat hij naar de vierde klasse loodste. Rotgers was te vens gedurende een korte perio de voorzitter van SVDPW, waar hij plotsklaps opstapte. - gistermiddag op de vijver r het Pannekoekhuis in het Vlaardingen/Schiedam Na een ongelukkige val op het ijs is een 44-jarige Vlaardinger zon dag met een hoofdwond overge bracht naar het Holy-zieken- huis. De schaatser, die bij de Van der Waalsstraat met zijn hoofd op het ijs botste, was enige tijd niet aanspreekbaar. Op de brug over' rijksweg 20 blesseerde een 39-jarige vrouw, die roller-ski's had verkozen bo ven schaatsen, haar enkel. Ook zij werd naar het ziekenhuis ge bracht- In Schiedam kampten in het weekeinde met name dieren met ijsleed. Onder grote belangstel ling bevriidde de brandweer za terdagmiddag op de Schïe een gans, die met zijn veren zat vast gevroren aan het ijs. Uit voor zorg heeft de brandweer de jacht feopend op andere ganzen. Tij- ens de vorstperiode krijgen zij onderdak in de kinderboerderij. Honderden Schiedammers wa ren voor Beatrixpark getuige van een vergeefse reddingspoging. Na dat een hond onder het ijs was geschoten, viste een duiker het beest op het droge. De hond, die werd uitgelaten door een der tienjarige Rotterdammer, bleek te zijn overleden. Schiedam Een Gorzenbewo- ner heeft de politie zaterdag op het spoor'gezet van twee man nen, die zaterdagochtend met behulp van een breekijzer wil den inbreken ïn een loods van de Extramarkt in de Lekstraat De man, die om zes uur wakker was geworden van de herrie, over liep de twee inbrekers. De vluchtende mannen konden in de Lekstraat worden aangehou den door de gealarmeerde poli tie. Twee uur eerder beleefden agenten eveneens een succesje. Nadat een 25-jarige Schiedam mer de ruit van opticien Hans Alders had ingegooid, werd hij door agenten op de hoek van de Tuinlaan en Gerrit Verboom straat in de kraag gevat Schiedam Twee vrouwen zijn dit weekeinde het slachtoffer ge worden van tasjesroof. Een 55- jarige Rotterdamse en een 20-ja- rige vrouw uit Hoogvliet werden het slachtoffer van de roofprak 53 Maassluis Jongerencentrum De Toevlught krijgt binnenkort een flinke opknapbeurt, maar het is sterk de vraag of de bezoe kers veel plezier aan de investe ring zullen beleven. Volgens het bestuur van het Open Jongeren werk in Maassluis is het vrijwel onvermijdelijk dat de openings tijden van het centrum sterk worden beperkt. „We staan met onze rug tegen de muur", zegt bestuurslid Bert Hoetmer van het Open Jonge renwerk. „Onze visie op de toe-^ komst van het jongerenwerk is zeer positief onthaald, maar de politiek wil de bijbehorende prijs niet betalen. We hebben veel werk gehad aan het opstellen van dit plan. Voor alle betrokke nen is bet daarom zuur dat we de doelstellingen niet kunnen waarmaken". Verleden week bepaalde de ge meenteraad dat het Open Jonge renwerk haar ambities binnen de huidige begroting van 206.000 gulden moet zien te verwezenlij- ken. Daar zït direct de pijn, want in de overwegend positief ont vangen beleidsnota zegt het Open Jongerenwerk dat er mi nimaal 50.000 gulden méér nodig is om haar doelstellingen waar te maken. De kostenverhoging wordt voor al verklaard door een sterke uit breiding van het zogenoemde ambulante jongerenwerk. In de praktijk betekent dit dat de prol w Op dit moment worden de jonge ren uitsluitend opgevangen in de centra -De Toevlught en Dug- Out. Hoewel het 'werken in de wijk' voorrang krijgt, hecht het be stuur ook het nodige belang aan de opvangfaciliteiten in met name De Toevlught. „Met deze begroting komt dit werk onver mijdelijk in de verdrukking", zegt Bert Hoetmer, die niet uit sluit dat de openingstijd moet worden gehalveerd, „voorals nog is het de vraag of het bestuur hiervoor de verantwoordelijk heid wil dragen". Het begro tings vraagstuk plaatst het bestuur in een lastig parket, want diep in hun hart willen de meeste bestuurders geen verant woording nemen voor het be perken van de openingstijden. Bovendien bestaat de kans, dat de bezoekers van De Toevlught uit protest tegen de bezuinigin gen het centrum gaan bezetten. De vaste clientele van Dug-Out ging enkele maanden geleden reeds tot een vergelijkbare actie over. „Voor het raadsdebat hebben we gezegd dat we op zouden stappen als we niet voldoende geld zou den krijgen", schetst Bert Hoet mer het probleem. „Maar we be seffen tegelijkertijd dat we het jongerenwerk in Maassluis vol ledig de nek omdraaien als wij er de brui aan geven. Dan komt er ook van het ambulante jonge renwerk niets terecht. Het zou enorm veel schade geven als we ermee stoppen". Eieren Tijdens de eerste bespreking na het raadsdebat kwam het be stuur nog niet tot een definitieve stellingname over haar toe komst. Woensdag wil het kader van het jongerenwerk definitief bepalen of men verder gaat en zo ia, hoe het beschikbare geld over het vaste en het ambulante werk wordt verdeeld. De verwachting is dat het be stuur uiteindelijk eieren voor haar geld zal kiezen. „Gezien de enorme problemen bij jongeren kunnen we eigenlijk niet meer terug", zegt Bert Hoetmer. „Zon der op de uitslag vooruit te lopen staat echter vast dat we een be hoorlijke kater aan deze affaire hebben overgehouden. Het ge brek aan geld is uiterst verve lenden bovendien onnodig". Schiedam J.C. Sturkenboom heeft bij zijn afscheid als direc teur van. de Rabobmk Schie dam/VI aardingen een konink lijke onderscheiding ontvangen. Sturkenboom (61) kreeg de ere medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Het linkje werd de vertrekkende directeur opgespeld door burge meester Schee res van Schiedam. De jubilerende Schiedammer heeft veertig jaar bij de bank ge werkt. Daarnaast was hij actief in het sociaal en kerkelijk leven in Schiedam-Noord. •Schiedam Een onoplettende trambestuurder heeft een 72-ja- rige Vlaardinger vrijdagavond een fikse verwonding bezorgd. Juist op het moment dat de man ïn de tram wilde stappen, deed de bestuurder plotseling de deur dicht. De man, die enige tijd over het wegdek werd meegesleurd, liep fikse hoofdwonden op. Voordat de Vlaardinger instap te, had hii zijn bagage al in de tram geplaatst. Een passagier ^overhandigde de tas aan de trambestuurder, waarop de tas aan het slachtoffer kon worden teruggeven. Na behandeling van zijn verwondingen in het Schie- landziekenliuis kon de Vlaar dinger naar huis terugkeren. WaterwegDe Nederland se Spoorwegen hebben een tipje van de sluier opgelicht over de viering van het hon derdjarig bestaan van de spoorlijn tussen Schiedam en Maassluis. De NS zijn van plan op de lijn diverse oude wagons en lokomotieven in te zitten. Het jubileum wordt fevierd op 17 augustus. Voor e feestelijke rit met au thentiek materieel rijn de gemeentebesturen van Maassluis, Vlaardingen en Schiedam uitgenodigd. In het Maassluisse Gemeen temuseum wordt een expo sitie ingericht die geheel ge wijd is aan het eeuwfeest van de spoorlijn. Op en rond de stations van Maassluis en Vlaardingen worden allerlei feestelijkheden georgani seerd, onder andere de pre sentatie van spoorwegmate- rieel. De normale dienstre geling wordt die dag moge lijk onderhouden door dub beldekkers. De NS moedigt verenigin gen in de regio aan, deel te nemen aan de festiviteiten. De Vereniging tegen Mi lieubederf, voorstander van [oed openbaar vervoer, Leeft al een uitnodiging van de spoorwegen ontvangen. Vlaardingen Het college van burgemeester en wethouders van Vlaardingen blijft er vanuit gaan dat de bouw van kantoren op het landgoed Hoogstad van wijlen dokter Moerman door de provincie zal worden goedge keurd. Zij deelt niet de verwach ting van Arnold van Kalken, raadslid voor Groen Links, dat dat bouwplan het provinciale beleid doorkruist en zodoende weinig kans van slagen zou heb ben. Het streven van de provincie is sinds kort gericht op het weren van de bouw van kantorencom plexen bij afslagen van snelwe gen. Alleen als er goede verbin- lingen met het openbaar ver voer zijn, zou de provincie even tueel een oogje willen dichtknij pen. Aangezien slechts één bus lijn die van Westnederland het Moermanterrein aandoet, waarschuwde Van Kalken on langs dat het bouwplan vrijwel kansloos was. In antwoord op vragen van de voorman van Groen Link blijkt het college veel minder pessi mistisch. Zij heeft vooroverleg met provinciale ambtenaren ge had en die lieten weten akkoord te zullen gaan mits het bouwplan goed is gemotiveerd. Het college denkt inmiddels vol-l doende argumenten te hebbent om de provincie te overtuigen-! Het kantorencomplex zou doo de centrale ligging ten opzichteI van de Vlaardtngse woonwijken! het pendelverkeer kunnen be-l perken. Bovendien roemt h«[ college de bereikbaarheid perl fiets en straks per openbaar ver-i voer. „De lokatie Hoogstad ut door zijn situering grenzend aan t het stadshart in de toekomst ver- zekerd van een goede ontsluiting per hoogwaardig openbaar ver f voer". Het vrijwel volledig ontbreken van een busverbinding naar hetl terrein zien B en W niet als een! probleem. Het gemeentbestimj denkt dat heel simpel enkelf f buslijnen kunnen worden ver-i legd. Bovendien riet ze vol ver-f trouwen de aanleg van tramverbinding tegemoet. Vlaardingen zal het bouwplan dan ook niet afblazen, zoals Var Kalken begin januari in zijnl brief nog opperdèT Het pleidooi! van het raadslid de volkstuinen! daar te handhaven, wordt doorl het college weggewuifd: „Wel hebben dit met in overweging! genomen". 5 terweg-contreien veranderd ifn een wlnterTtSereelJWarvoor defeg^d dage in met de schaarser vrordenc^vsi^d^r^n^het Maassluis Het gemeentebe stuur van Maassluis is niet on verdeeld gelukkig met de strate gische visie die het Overlegor gaan Rijnmondgemeenten (OOR) heeft ontwikkeld. In het OOR hebben de zestien burge meesters van gemeenten in de regio zitting. Gezamenlijk heb ben zij een conceptplan opge steld waarin een groot aantal be leidsuitgangspunten voor de ko mendejaren is vervat. Met name het hoofdstuk milieu kan geen genade vinden in de ogen van het Maassluisse college van burgemeester en wethou ders. _Na besprekingen in zes commissies komt het college tot de slotsom dat de zestien burge meesters te weinig aandacht hebben voor de natuur. Boven dien constateert Maassluis de no dige tegenstrijdigheden in de plannen. Enerzijds wordt het behoud van het milieu bepleit, anderzijds wordt een lans gebroken voor uitbreiding van industrie. Zaken die volgens het Maassluisse ge meentebestuur moeilijk met el kaar vallen te rijmen. De ge meente Schiedam is Maassluis al voorgegaan in de kritiek op de magere milieu-paragrafen in het OOR-plan. Ook de aanleg van de Blanken burgtunnel, net transportcen trum Westland en de woningbouw in de Djjkpolder! rijn de Maassluisse bestuurden! in het verkeerde keelgat geseho-1 ten. Die plannen rijn in strijd I met het reconstructieprogram ma Midden-Delfland. Kntiek is er verder op het ont breken van plannen voor del bouw van duurdere koopwon gen en de minimale aandacht die I in het OOR-rapport aan cultuur I en onderwijs is besteed. f B en W verwijten de OOR-club j voorts dat er aan de bestuurlijke I organisatie nauwelijks aandacht I is besteed Naast Rotterdam zou den ook de overige vijftien ge-i meenten invloed moeten krijgen op het regionaal beleid. Tenslotte kan de Eerste Stad aan de Waterweg rich niet vinden in de gevolgde procedure. Van het gemeentebestuur wordt ver wacht in veel te korte tijd op de vaak ingrijpende plannen te rea geren. Maassluis zal dan ook niet voldoen aan het verlangen nog voor 25 februari haar gedetail leerde reactie op de voorlopige OOR-visie te geven. De commis sie voor algemene en bestuurlij ke zaken Behandelt het onder werp weliswaar op 5 februari tij dens een extra vergadering, maar de gemeenteraad wordt pasop 12 maart gevraagd een de finitief standpunt te bepalen. Schiedam Om hun woning aan de Den Bommelsestraat te behoeden voor een rampzalige gedaanteverwisseling heeft het gezin Kosten een kort geding aangespannen tegen de ge meente Schiedam. De rechter heeft een nader onderzoek ge last naar de oorzaken van de reeds ontstane schade. Het echtpaar uit de Gorzen zegt dat als gevolg van sloopwerk zaamheden aan de Ridder- kerksestraat en omgeving, de bodemsanering die daarop volgde en bet drukke bouw- verkeer, hun huis dermate is aangetast dat het nog slechts als een krot kan worden be schouwd. Het op staal gefun deerde pand heeft zijn stabili teit voor een groot deel verlo ren en is door verzakking zoda nig vervormd dat het enorme scheuren vertoont Aangezien de heiwerkzaamhe den voor het nieuwbouwcom- plex van 140 huurwoningen deze week van start zouden gaan, verwachtten Rinus en Carla Kosten nog meer schade aan hun inmiddels onverkoop bare woning. Ze hebben de ge meente Schiedam voor de rechter gedaagd, omdat Ze langs normale wegen niet tot een oplossing konden komen. „De directeur van ingenieurs bureau De Waal heeft onze wo ning geïnspecteerd en geeft in zijn rapport te kennen dat de stabiliteit van ons huis m ge vaar komt als er bij het heien verzakkingen optreden", ver telt Carla Kosten getergd. „Het valt te verwachten dat ons huis door de trillingen verder ver vormt en scheurt, waardoor zelfs uitval van metselwerk mogelijk is". Het echtpaar schakelde vorig jaar, toen met de sloop aan de Nieuwe Maasstraat, de Ridder- kerksestraat en de Den Bom melsestraat werd begonnen, een advocaat in. Deze zocht op eigen initiatief contact met de gemeente. De advocaat depo neerde op het stadskantoor een et, waaraan de ge meente slechts gedeeltelijk wil de voldoen. Dat was aanleiding voor het kort geding dat afge- loen vrijdag voor de Rotter damse rechtbank plaatsvond. Rechtbankpresident mr. Ter Kuyle bepaalde dat alle eisen van het echtpaar moeten wor den ingewilligd en bood de ge meente Schiedam de mogelijk heid binnen twee weken een inspecteur te laten onderzoe ken wat de eventuele gevolgen van de verdere werkzaamhe den kunnen rijn. Na die perio de wordt de zaak nogmaals be sproken, waarna een defintie- ve uitspraak volgt De afloop van het kort geding kon het Schiedamse echtpaar wel bekoren, maar voor hen is de kous nog niet af. „Eerst wil len we voorkomen dat het huis nog meer schade wordt toege bracht", legde de zichtbaar op geluchte Kin us Kosten uit „Maar daar is de zaak nog lang niet mee afgedaan. Nu moeten we ons storten op de schade claims die we al in de kast heb ben liggen. De schade is door een expert opgenomen en de sloper is al aansprakelijk ge steld. Het is dat het huis ons ei gendom is, anders waren we al lang vertrokken". „Iedere keer werd ons beloofd dat alles goed zou komen en met name de opzichter van de gemeente, de heer Klootwijk, beloofde ons niets dan voor spoed. We voelen ons", aldus Kosten, „door hem en dus ook de gemeente stevig in de ma ling genomen". de te; br lft Al do me gk bli ter iar we ten var var uiti kur wei zier De die gele toth Eril Schi Rian op ner', verb ratie een daar om e guldi ehiai vero: De p doen dat e guide twee VkiS Klep, bet i bomt foont ngd] De n berk j ten, V n«i o inhou

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1