Gevaarlijke kruising blijft onaangeroerd Theater weigert bezuiniging rr Schiedamse steunt Letse kunstenaars Alleen Schiedams bedrijfsleven niet zwaarder belast Westland marathon in plaats van NK De rog danst weer !':ï?I! V ~s '-~mM if tl if 1} W I1 Schade aan auto's door drankgebruik Kort geding om kunstwerk gaat door Inbrekers bekennen Van Beethovensingel slechts op twee punten aangepakt mm Stichting wil overleg met wethouder Zijdeveld Salarisverhoging theaterpersoneel RUN OP ÏJSMOPPEN Prijs voor schrijvers Heistelling omgevallen TasjesrRovers maken gebruik van gestolen personenauto Bad zoekt zwemfans WATERWEG WOENSDAG 6 FEBRUARI 1991 PAGINA 13 BMionalf redactie Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen Postbus 4008. 3130 KA Vlaardingen Telefoon 010-4343229.4352066.4350557-sportredactie 4345209 Telefax 010-4319754 Maasland De Koninklijke Nederlandse Schaats Bond {KNSB) heeft gistermiddag Ankeveen aangewezen als de plaats waar donderdag het NK marathon op natuurijs wordt verreden Maasland viel op het laatste moment af Volgens or ganisator Jaap van der Lelyde toestand van het ijs minder was dan m Ankeveen Inmiddels heeft Maasland wel bij de KNSB vastgelegd, dat vrijdag alle nationale toppere zich m Maasland moeten melden voor de start van de Westland marathon, een tocht over 150 ki lometer. Een beschermde wedstrijd, zodat alle vaderlandse toppers aan het vertrek moeten verschijnen „Het is honderd proeent dat die tocht doorgaat", aldus Van der Lely „Gisterochtend nog ben ik het ijs op geweest en de dikte va rieert tussen de acht en tien centimeter. Voor de organisatie van het NK was dat met genoeg, omdat Ankeveen over dertien centimeter ijs beschikt Daarom kan ik de keuze van de KNSB best begrijpen. Ik ben echter heel bhj dat we komende vrijdag al de Westland marathon kun nen organiseren" I Waterweg In het Rijnmond gebied blijkt hei net begonnen rnr het gunstigst uit te pakken voor Schiedamse ondernemers Schfedam is de enige van de ze ventien gemeenten die het 'le ven' voor bedrijven niet duurder heeft gemaakt. De verschillende belastingtarieven zijn bevroren op het niveau van 1989 dat overi gens wel een stuk hoger ligt dan in bij voorbeeld de andere Wa terwegsteden Maassluis en Maasland. Toch is het opvallend dat de braridersstad vcoralsnog aan- jJchiedam. Beschonken auto mobilisten hebben afgelopen nacht flink wat schade aan ge parkeerde voertuigen aange bracht en de politie handenvol werk bezocht. In de Ruys de Beerenbroeck- straat rekenden agenten twee qnannen in die vanaf de Mgr. Nolenslaan stapvoets rijdend ra kelings geparkeerde auto's pas seerden. verschillende wagens liepen deuken op. De politie ach tervolgde het tweetal maar «rfuagde er pas na enige tijd m tot stilstand Ce brengen. Dat lakte pas toen een agent de sleu tel uit net contact trolc. De mannen waren volgens de politie zo dronken dat zij zich mun naam niet meer konden berinneren. Ze werden in de cel gestopt om hun roes uit te slapen. Uren later onderging een 3y-ja- rige Italiaan hetzelfde lot Zijn onzekere rijgedrag op de Julta- nalaan trok de aandacht van sur veillerende agenten. De bestuur- 'der, die zich tegen zijn aanhou ding verzette, had behoorlijk wat alcohol genuttigd. Vlaardingen Het kort geding rtussen de Eindhovense kunste- 'fraar ir. John Körmeling en de gemeente Vlaardingen, dat vrij dag voor de Rotterdamse recht sbank dient gaat door. De ge meente weigert in te gaan op de eis van Körmeling om mee te werken aan het plaatsen van het kunstwerk De Negende van Oma. Ktirmelings advocaat tnr. H.F. - Doeleman kreeg dit gisteren van '.de gemeente Vlaardingen te ho ren. Na raadpleging van de raadscommissie voor algemene »en bestuurlijke zaken maandag avond beslisten burgemeester en wethouders dinsdag de zaak over te laten aan de rechter. De kunstenaar heeft het werk gemaakt in opdracht van de ge beente Vlaardingen en de PTT. De bewoners van de seniorenflat aan de Waalstraat verzetten zich tegen het kunstwerk. Zij zouden {de tekst, die zij beledigend vin den, ïn neonletters op hun dak krijgen. De gemeenteraad sprak ach vorig jaar in een motie uit tegen plaatsing van De Negende van Oma, Het kunstwerk heeft 130.000 gulden gekost, Körmeling eist een schadevergoeding van ruim vier ton als de gemeente plaat sing blijft weigerefi. Schiedam De twee dieven die ia terdag werden gearresteerd na een inbraak bij de Extra-markt aahdeGroenelaan, blijken meer op hun kerfstok te hebben. Het duo, 18 en 20 jaar oud en afkom stig uit Schiedam, heeft nog en kele inbraken bekend. blijken verantwoordelijk voor het plunderen van patatza- ?ej;aan de Marconistraat in Rot terdam en aan het Rubensplein Schiedam. Verder roofden zij, kantine leeg van volkstui ncomplex Vijfsluizen in ^hiedam. Hun buit bestond uit *j^tenten, voorraden shag en si- gesioten bij de VAM m plaats van de Afvalverwerking Rijn mond (AVR) als enige de ta rieven voor het ophalen van huishoudelijk- en bedrijfsafval in 1991 ongemoeid laat. Vlaar dingen en Maassluis hebben zich genoodzaakt gezien de prijzen met meer dan een derde op te schroeven Met dte verhoging bevinden zn zich niet een', m de top van Rijnmondgemeenten; zeker zes anderen laten de tarie ven nog forser stijgen. Waar Schiedam op elk belasting- onderdeel, zoals de Kamer van Koophandel ut een totaalover zicht Laat zien, dezelfde prijzen hanteert als in het afgelopen jaar, daar kan het bedrijfsleven in Vlaardingen slechts constate ren dat alleen aan het rioolrecht met is getornd. De gemeente Maassluis heeft 2elfs alle tarie ven verhoogt. Daarbij gaat het over het algemeen om een klei ne lastenverzwaring van 2,5 pro cent Het nool- en reinigings recht zijn m de Eerste stad aan de Waterweg de negatieve uitschie ters. Dat laatste geldt in versterkte mate voor Maasland. Deze twee belastingen zijn in het dorp sterk aangepakt. Het rioolrecht pakt dit jaar voor de plaatselijke on dernemers liefst vijftig hoger uit dan in 1990. terwijl de gemeente op het ophalen van bedrijfsvui) ruim twintig proeent extra heeft gelegd. Dat neemt niet weg dat zowel Maassluis als Maasland tot de minder dure gemeenten van de Waterwegregio en het Rijn mondgebied behoren. Vlaardingen Pas als er een be slissing is genomen over de bouw van een parkeergarage aan de Dijksteeg, bestaat de kans dat de kruising van de Van Beethoven- singel, de Maassluissedijk en de Burgemeester Pruissmgel wordt beveiligd met verkeerslichten De drukke kruising wordt door veel weggebruikers als gevaar lijk ervaren, maar staat bij de ge meente niet bovenaan de lijst van verkeersknelpunten dte snel moeten worden aangepakt. Op de hoek van de Holysmgel en de Willem de Zwijgerlaan ge beuren veel vaker ongelukken, net als op het knooppunt van de Mr L A Kesperweg en de Van Hogendorplaan by Vlaardmgen- Oost. Verkeersambtenaren gaan met verder dan de situatie bu de Maassiuissedyk 'voor Vlaarding- se begrippen verhoudingsgewijs gevaarlijk' te noemen Buurtbe woners en weggebruikers zullen hun ergernis nog een paar jaar moeten verbijten. Zelfs als de be slissing over de garage aan de Dijksteeg binnenkort valt, wordt met de bouw daarvan de eerst komende jaren niet begonnen. De garage aan de Joubertstraat krijgt voorrang boven die aan de voet van de dijk. De aanpassing van het kruispunt laat dus nog op zich wachten, on danks een voornemen uit het on langs verschenen Verkeersvei- hgheidsplan Vlaardingen Daar in is de situatie op de Maassiuis sedyk opgenomen in het uitvoe- ringsprogramma tot 1994. De in druk wordt gewekt dat er geld voor verbetering van het kruis punt gereserveerd zou zijn in de meerjarenbegroting. Dat is ech ter niet het geval. Blijft de situatie aan de Maas siuissedyk voorlopig zoals hij al jaren is, verderop aan de Van Beethovensingel worden wel twee knelpunten aangepakt Bij de kruising met de Mahlerstraat wordt in 1992 begonnen met het verbreden van de middenberm Die maatregel maakt er het oversteken van de drukbereden singel er voor auto's en fietsers een stuk makkelijker op, ver wacht de gemeente. Kosten van dit project: twee ton. Aan de kop van de Van Beet hovensingel bij de kruising met de Parallelweg en de spoor lijn komen in 1993 aparte fietspaden en duidelijk aangege ven afslagstroken. De situatie wordt nu als onoverzichtelijk er varen, De gemeente heeft voor dit karwei zes ton uitgetrokken. Verkeerslichten zijn voor de Mahlerstraat noch de Parallel- weg in de planning opgenomen, g Eén verkeerslichtinstallatie kost ongeveer 275.000 gulden. Zulke uitgaven kan de gemeente zich niet op alle kruisingen veroorlo- De situatie op de kruising van de Van Beethovensingel en de Maassluissedijk blijft voorlopig ongewijzigd. Het kruispunt is slechts 'relatief gevaarlijk' Schiedam De Stichting Schie damse Theaters weigert voorlo pig te bezuinigen op de bouw van een nieuwe schouwburg op het Stadserf. Bezuinigingen zouden onvermijdelijk leiden tot aantas ting van het programma-aan bod. Handhaving van het huidige aanbod is voor het stichtingsbe stuur een harde voorwaarde. De stichting vindt het ook niet ge past dat de Dienst Gemeente werken zich bemoeit met het schrappen van bepaalde kosten en posten in het nieuwbouw- plan. Gemeentewerken benaderde theaterdirecteur Carel Beke met die vraag, maar de stichting vindt het een zaak voor het be stuur en wethouder cultuur Chris Zijdeveld. De wethouder is inmiddels om een onderhoud ge vraagd. Met net dringende verzoek de bouwbegroting nog eens kritisch te bezien, maakten ambtenaren van Gemeentewerken begin ja nuari een ronde langs alle ge- i beetje goede politieke wil krijgt het per soneel van de Schiedamse theaters, het Passagetheater en de Teerstoof, nog dit jaar meer geld in het loonzakje. Het verzoek om een salarisverbetering is in elk geval ten dele overgenomen door wethouder Zijdeveld (cultuur). Hij zal de gemeenteraad in maart een voorstel doen. Het bestuur van de stichting de Schiedamse Theaters heeft de onderbetaling van het personeel al verschillende malen aange kaart, de laatste keer enkele maanden geleden met suc ces. De vaste medewerkers krijgen volgens Zijdevelds voorstel een onregelmatigheidstoeslag van tien procent. Tot dusverre ontbrak die toeslag totaal. Op andere punten heeft het stichtingsbestuur met minder dan het gevraagde genoegen moeten nemen. Voor de gevraagde onkostenvergoeding heeft de gemeente geen geld; afgesproken is dat de theaters die post maar moeten financieren uit hun ei gen budget. Geld om overwerkuren uit te betalen is er ook niet. Het personeel mag overuren voortaan compenseren met vrije tijd in de stille periode, Wel heeft de gemeente geld vrijgemaakt voor automatisering van de kaartverkoop en de administratie. Ook is het verzoek gehonoreerd een extra halve kracht voor de administratie erbij te krijgen. meenteïijke diensten die straks naar het nieuwe bestuurlijk-cul turele bolwerk op het Stadserf verhuizen. Behalve het theater zijn dat de bibliotheek, het ar chief en enkele afdelingen van desecretarie. Cevaar De Stichting Schiedamse Thea- ters werd om een bezuiniging van tien a twintig procent ge vraagd. „Daar kunnen we on mogelijk aan voldoen", meent secretaris Peter Stadhouders. „Wij hebben als enige ons pro gramma van eisen laten opstel len door een gespecialiseerd en onafhankelijk bureau. Als we in hun gedegen adviezen moeten schrappen, loopt meteen ons programma-aanbod gevaar. Over zo'n belangrijke zaak gaan we niet met Gemeentewerken in de slag. Dat is typisch een aan gelegenheid voor de wethou- De geschatte bouwkosten op het Stadserf een project dat De Huiskamer van Schiedam is ge doopt bedroegen aanvanke lijk ruim vijftig miljoen gulden. Wethouder Aad Wiegman (fi nanciën) bracht dat bedrag eind vorig jaar terug tot veertig mil joen. „Het mag geen cent méér kos ten", zei Wiegman. Dat beteken de een bezuiniging van tien mil joen en daaraan moeten alle diensten hun steende bijdragen. Het theaterbestuur wil deson danks in het komende overleg met wethouder Zijdeveld probe ren de toegezegde begroting van negen a tien miljoen voor de nieuwe schouwburg overeind te houden. De theaterstichting speelt ook in ander opzicht een opvallende rol in het Stadserf-project. In ver band met de nieuwbouwplan- nen, kan de stichting de vorming van -de nieuwe gemeentelijke Dienst Kunst en Cultuur aan zienlijk vertragen. Om tot die dienst waaraan verder het Stedelijk Museum, de bibliotheek en het archief mee doen toe te treden, zou de stichting zichzelf moeten ophef fen. Opheffing heeft echter gro te financiële consequenties voor de bouwkosten tot gevolg. Als stichting hoeven de Schie damse theaters geen otw te beta len. Een gemeentelijke dienst is wél btw verschuldigd over de nieuwbouw. Volgens Peter Stadhouders gaat het om een be drag van ongeveer één miljoen gulden. Niet onmogelijk is daar om dat de stichting nog „blijft voortbestaan tot de nieuwe schouwburg is voltooid. Tot die tijd kan de stichting echter geen volwaardig deel uitmaken van de Dienst Kunsten Cultuur. Op het moment dat de thermometer onder het vriespunt daalt en Elf stedentocht-voorzitter Slpkema op televisie vertelt dat het ijs voor de 'tocht der tochten' nog te dun is, dan worden bij bakker Frans Hazen berg de ovens reeds warm. Hoewel een echte winter veel minder voorkomt dan in vroeger dagen, blijft een traditie overeind: ijsmoppen halen In Vlaardingen. Vele schaatsers uit het Westland hebben er de lange rit voor over om bij bakker Hazenberg aan de Hoogstraat de koekjes aan te schaffen. Soms is het zelfs dringen geblazen bij de winkel. Een impressie van de schaatsmogelljkh eden op de vlieten en vaarten in het Waterweggebied staat op pagina 15. Schiedam Prijswinnende amateurschrijvers staan zater dag in de schijnwerpers tijdens een literaire avond in het Film huis in Schiedam, Het Filmhuis presenteert de bundel Twaalf Klapstoeltjes, een selectie uit de honderden inzendingen voor de verhalenwedstrijden van de af gelopen vijf jaar jaar. Bovendien worden de prijzen uitgereikt aan de drie winnaars van de laatste verhalenwedstrijd. Het spits wordt zaterdagavond in het Filmhuis aan de Nieuw- straat echter afgebeten door een professional. De schrijfster Yvonne Kronenberg, bekend van haar columns in het tijd schrift Playboy, het NRC-Han- delsblad en Het Vrije Volk, leest voor uit eigen werk en vertelt de ongetwijfeld talrijke amateurs in haar gehoor over het vak. Daarna zullen zowel de auteurs van Twaalf Klapstoeltjes als de winnaars van de verhalenwed strijd 1991 voordragen uit eigen werk. De literaire avond begint om achtuur. Vlaardingen Op een bouwter rein aan de Hoekerstraat is giste ren een heistelling met een paal omgevallen. De stelling viel over een dragline. De machinist wist ter nauwemood te ontsnappen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in. Schiedam Letland wordt te genwoordig weer geteisterd door bloedig geweld. Net als vijftig jaar geleden protesteert de be volking van het Baltische staatje tegen de communistische over heersing vanuit Moskou. Vol gens Lillya Janse-Zeligman heeft de langdurige onderdruk-' king ook grote invloed gehad op de Letse kunst De Schiedamse doet er op dit moment van alles aan Letse kunstwerken in Ne derland te laten zien. Janse, die in Letland werd gebo ren, poogt het werk van haar landgenoten op dit moment on der te brengen bij gerenom meerde galeries in Nederland. op dit moment reeds te zien in een galerie in Hazerswoude. In een vitrine van het World Trade Center geeft de Schiedamse eveneens een eerste introductie van Letse kunst Janse-Zeligman begon haar be middelingsactiviteiten enige tijd geleden uit pure belangstelling. Ze organiseerde een geslaagde verkoopexpositie voor een be vriende Letse kunstenaar. Te rug in Riga, de hoofdstad van het land dat zij in 1972 verliet, kwam de Schiedamse in contact met een groep kunstenaars. Met de leden van de kunstacademie sprak zij* af, dat zij hun kunst- „Ik heb nu bijna permanent een Letse kunstenaar op bezoek,,, zegt Janse, die woonachtig is aan de Nassaulaan. „Op dit moment is dat een jonge kunstenares. Binnenkort komt er iemand op bezoek die met brons werkt". In Nederland pogen de Letse kunstenaars de verkoopactivi teiten van Letland Art Promo tion te ondersteunen. De kunste naars worden in hun activiteiten wel gehinderd door de gespan nen politieke situatie in de Balti sche staten. „Voor Letten is het op dit mo ment heel moeilijk om een vi sum voor het buitenland te krij gen Het lukt nog wel, maar de val op dat er geen herhaling komt van de gebeurtenissen in 1940", refereert Lillya Janse aan de machtsgreep door Moskou. De politieke strubbelingen no pen de Schiedamse op dit mo ment ook aandacht te vragen voor de situatie in haar geboorte land. Twee Letten bezorgden haar onlangs enkele professio nele videobanden over "de recen te ontwikkelingen in Riga, Op dit moment poogt Janse de ban den aan een Nederlandse om roeporganisatie te slijten. Op het kunstzinnige vlak blijft de Schiedamse de komende tijd ook actief. Op dit moment is een vliet te zien moet zijn. En indien de financiën het toelaten wil Janse in mei een grote Letse ma nifestatie organsiseren. Een week lang wil zij aandacht geven aan mode en toegepaste kunst. „In de loop der tijden heeft Let land veel grote kunstenaars voortgebracht", prijst zij de kwa liteiten van haar voormalige landgenoten aan. „Het is heel op vallend dat bijna alle Letse kunstenaars gebruik maken van donkere aardkleuren en zeer originele vormen. Dat is bijvoor beeld goed te zien in Apeldoorn. Daar is een tentoonstelling te zien van Letse, avantgardisti- sche kunst „tUSSëlL VlaardingenDe rog van het Visserijmuseum danst weer. Na een periode van quarantaine is de platvis terug in zijn ver trouwde zeewaterbassin. Directeur Frits Loomeijer van het Vlaardingse museum heeft besloten de tien jaar oude rog, die eigenlijk te groot is geworden voor het aquarium, toch maar te houden. De vis zal hem er dankbaar voor zijn. Een paar weken geleden besloot het Visserïjmuseum dat de waarschijnlijk tien jaar oude, naamloze rog een beter leven zou kunnen hebben in een grotere waterplas, Uit Scheveningen kwamen drie kleinere roggen, die in het ronde aquariunrnóg wat zouden kunnen groeien. De verhuizing van de 'huisrog' naar een ander museum werd voorbereid. Maar de drie nieuwe platvissen overleefden de verhuizing naar de Haringstad niet en de grote rog verkommerde in qua rantaine. „Hij werd zelfs een beetje wit om de neus", grapt inte rim-directeur Frits Loomeijer. Omdat zijn drie 'opvolgers' het niet hadden gereden pok een beetje uit medelijden mocht de oude rog terug naar zijn ver trouwde omgeving. Door die tweede verhuizing ging het hu meur van de vis met de wapperende vinnen met sprongen vooruit. En zo is de rog weer wat hij voor de periode van quarantaine al zes jaar was: één van de grote publiekstrekkers van het Visse rijmuseum. adverteren O V O je weet niet half wat de krant voor oplossing brengt. Vlaardingen Een personen auto die maandagnacht op de Lissabonweg was gestolen, is gis teren in Waddinxveen aange troffen. De auto was tegen een lichtmast 'geparkeerd'. De poli tie heeft sterke aanwijzingen dat de wagen is gebruikt bij vijf tas jesroven, waarbij de auto vlak langs het slachtoffer werd ge stuurd en al rijdend het tasje uit de handen van het slachtoffer i werd gerukt. Gisteren werd ook op de Ekster- laan een gestolen auto aange troffen. Die was in Voorburg ontvreemd en waarschijnlijk in Den Haag gebruikt voor het ple- Schiedam Wie deze maand tenminste vier keer een duik neemt in het Sport- fondsenbad in Schiedam zal voortaan door het leven gaan als een zwemfan. Dat predikaat krijgt zo'n trouwe bezoeker, omdat het bad zwemmen wil promoten als 'gezellig, gezond en ontspan nend'. De zwemfan-acde is bedoeld voor recreanten. Als zij een speciale vierbadenkaart vol hebben, zijn zij met alleen opgewaardeerd tot zwem fan, maar mogen bovendien een keer gratis zwemmen en krijgen een sticker en een zwemfanpas. Het zwemfanpas geeft later in het jaar op bepaalde tijd- stippen recht op korting.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1