Lens velt: begraven wordt veel te duur MODESHOW dja Spreekuur biedt werkloze migranten nieuwe kans Kinderen spelen circus je Visserij museum wuift Joop van Dorp uit Vlaardmgen in koor van ÖOR-critici Schietpartij gevolg van 'onbenulligheid' 'Patiënt moet zelf naar de dokter komen' Bewoner uitgebrand pand bekent moord Fosforzuur in Nieuwe Maas PvdA met zwaar geschut in regio E FABER H. v. Kooij ft Köllektie voorjaar-zomer '91 vrijdag 15 februari Enorme file door defect vrachtauto □WATERWEE Regionale redactie Brede Havenstraat 6. 3131 BCVIaardingen Postbus 4008, 3130 KA Vlaardmgen Telefoon- 010-4343229,4352066,4350557-sportredactie 43452Q9 Telefax 010-4349754 Scheidend directeur Joop van Dorp schudde gisteravond een kleine tweehonderd handen in het Vfsserijmuseum. Vlaardingen Het Visserij museum heeft gistermiddag afscheid genomen varj voor malig directeur Joop van Dorp. Een kleine tweehon derd mensen bezochten de receptie om de grondlegger van het museum nog eens te bedanken voor zijn inzet. Van Dorp, die om gezondheids redenen zijn carrière al op znn 58<ste beëindigt, werd in 1965 de eerste conservator van het toen nog in het Redersh uis nu Mu- ziekmuseu m Ton Stol k geves tigde museum. Znn opvattingen riepen aanvankelijk nogal wat weerstand pp. De Vlaardinger voerde een strakke en open vormgeving door, hoogst onge- bruikelijk in een tijd dat musea knusheid en intimiteit uitstraal den. „Vlaardmgen liep met die aan pak voorop", zei Van Dorps op volger Frits Loomeijer gister avond waarderend. Loomeijer stak zijn bewondering voor zijn voorganger niet onder stoelen of banken. ,.Hij is de man die dit museum heeft opgericht en tot een succes gemaakt". Ket Visserijmuseum begon met een uiterst bescheiden collectie. Veel meer dan enkele scheeps modellen had de club enthou siaste Vlaardingers niet tot haar beschikking toen in de jaren zes tig onder burgemeester Jan Heusdens besloten werd. de ge schiedenis van de visserij te con serveren en etaleren m een his toric h pand aan de Westhaven- kadc Het Redershuis bleek echter al snel te klein voor Van Dorps am bities In 1971 werd de snel groeiende verzameling onderge bracht naar oen groter pand, een paar huisnummers verderop. In 'dit verbouwde pand, het voor malige belastingkantoor, tilde de conservator het Visserijmuseum vervolgens naar een nationaal niveau. De aanwezigheid van een groot aantal vertegenwoor digers uit de Nederlandse mu seumwereld maakte gisteravond duidelijk dat Van Dorps inspan ningen met zonder succes zijn febleven. 'rits Loomeijer, vorig jaar aan genomen als interim-directeur met een éénjarig contract, heeft inmiddels met instemming van het museumbestuur besloten nog voor onbepaalde rijd aan te blijven. Om het afscheid van de oude. en het welkom van de nieuwe directeur te vieren, werd op de receptie gretig van de voorraad haringen gesmuld. On geveer 400 maatjes verdwenen moeiteloos in de ook door andere versnaperingen royaal gesmeer de keelgaten. Vlaardingen Vlaardingen heeft zich gevoegd in net koor van critici op de strate gische visie, die onlangs door net Overlegorgaan Rijn mondgemeenten (OOR) is gepresenteerd. Net als Maassluis en Schiedam en het comité Vlaardingers te gen rijksweg 19 vinden burge meester en wethouders, dat OOR in zijn strategische visie te weinig aandacht geeft aan het milieu ,2iet beleidsterrein economie domineert", constateren B en W in een reactie op de visie van OOR, een gezelschap van onder meer burgemeesters van do Rijnmondgemeenten, waarvan Vfeardingens eerste burger Fred van Lier vice-voorzitter is. Vlaardingen vindt dat bij alle besluiten het element milieu van wezenlijke invloed moet zijn. B en W vrezen dat het milieu de dupe kan worden van het al te nadrukkelijke accent dat OOE legt op bedrijvigheid. Hoewel de strategische visie van het overlegorgaan in grote lijnen wordt onderschrijven, neeft Vlaardingen meer punten van kritiek op het OOR-plan. OOR pleit onder meer voor de aanleg van de Blankenburgtunnel Vlaardingen is van de noodzaak van die oeververbinding abso luut niet overtuigd. Volgens het Vlaardingen Een 23-jarige Vlaardinger heeft gisteren be kend vorige week donderdag een 35-iarige Duitser om het le- w?n te hebben gebracht Dat ge beurde in de woning van de da der in de Commanderijstraat. De Vlaardinger vermoordde de °'e vaste woon- of verblijfplaats had en sinds een maand regelmatig in het kraak pand verbleef, nadat beiden ru se hadden gekregen. Over de aanleiding voor de ruzie met fa- «le afloop kon de politie van morgen nog geen bijzonderhe- den bekend maken. dader probeerde het misdrijf camoufleren door direct daar na de gaskraan open te draaien waardoor de woning volledig ^tbrandde. Aanvankelijk ging de politie er vanuit dat de verkoolde resten, ^3 ua het bluswerk in de wo~ aantroffen, toebehoorden de Vlaardinger. Pas later, wen uit het sectierapport bleek rft bet slachtoffer was ver moord, werd het politieonder- v m n een andere richting ge- VfeÜ dader kon pas maan- S^worden getraceera. college is die tunnel na verbre ding van de Beneluxtunnel mis schien helemaal niet meer no dig. Vlaardingen verzet zich ook te gen het plan van OOK om hui zen te bouwen in de Broekpol der. De nadruk op bedrijvigheid en wonen heeft er volgens bur gemeester on wethouders toe ge leid, dat met het milieu oök het groen in het vergeetboek is te rechtgekomen. Omdat er in het Rijnmondgebied al zoveel be drijvigheid is en er een overca paciteit is aan woongebieden zou het weinige groen juist be schermd moeten worden. „De groenstructuur in Midden-Delf land en de Broekpolder moet worden versterkt, niet versnip perd". aldus B en W in hun brief aan bet overlegorgaan. DONDERDAG 7 FEBRUARI 1991 PAGINA 1 Schiedam Druk is het niet op het eerste spreekuur: nul bezoekers. Maar het gebrek aan clientele wekt geen ver bazing. Het spreekuur voor werkloze migranten geniet nog nauwelijks bekendheid. Er is nog geen ruchtbaarheid aan gegeven, want de aankondiging kon met meer mee in de laatste editie van de vooriiehtingskrant 't Stadserf Die bekendheid komt nog wel, ook door middel mond tot mond reclame, zeggen de organisatoren beslist. Gebrek aan klandizie hoeven zij niet te vrezen. Het spreekuur, opgezet door de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) van Schie dam en de stichting Buitenland se Werknemers Rijnmond, is be doeld voor oudere, langdurig werkloze migranten En daar van zijn er in Schiedam naar schatting vijfhonderd. Alweer een loket dat. hoe goed de bedoelingen ook zijn, uitein delijk geen andere functie zal blijken te hebben dan bezoekers naar een ander loket verwijzen? Nee, zegt de projectgroep met klem: „Hopelijk werken onze bekende gezichten drempelver lagend en kunnen we mensen echt helpen". Geen dwang Zowel de sociale dienst als de Rotterdamse stichting doen al aan verschillende projecten mee om de positie van werkloze mi granten te verbeteren. De stich ting Buitenlandse Werknemers Rijnmond geeft periodiek een vacaturekrant uit en kan terug vallen op een netwerk van werkgevers die geregeld Turken en Marokkanen m dienst ne men De sociale dienst tracht on dermeer in samenwerking met het arbeidsbureau werklozen aan een baan of een opleiding te helpen Waarom dan ook nog een spreekuur? Hans Verluide, hoofd bureau Werk en Scbolmg van de GSD: „Om die mensen die tussen wal en schip zijn ge raakt weer te motiveren en ze de weg te wijzen naar de arbeids markt. In hun eigen taal, zodat ze uitgebreid vragen kunnen stellen. Het verschil is dus de in gang die we hebben gekozen". Mahir Engin, die de Turkse klanten zal opvangen, vult aan: „We mikken op de eerste gene- ratie gastarbeiders, degenen die bij Gusto en Wilton Fijenoord hebben gewerkt. Die niet vol doende kennis van de Neder landse taal hebben, een gebrek kige opleiding en zonder hulp maar weinig kans maken op een nieuwe baan". De medewerkers aan het project hebben afgesproken dat de cliënten op geen enkele wijze onder druk gezet zullen worden. Wie zijn licht komt opsteken doet dat vrijwillig, en wordt niet gedwongen naar een bepaalde betrekking te solliciteren of een opleiding te gaan volgen. En wié van hulp afziet hoeft niet bang te zijn voor korting op de uitkering. „Motiveren is veel effectiever dan sancties toepassen", meent Hans Verlinde. Discriminatie Nadrukkelijk is ook bepaald dat vragen over uitkeringen niet in behandeling worden genomen. Het spreekuur is uitsluitend be doeld als wegwijzer naar de ar beidsmarkt Hoewel Engin zich ook kan voorstellen dat er infor matie gegeven wordt over de consequenties van langdurige werkloosheid. Zoals de moge lijkheid voor wao'ers om met be houd van uitkering te remigre ren naar het vaderland. Om een probleem met succes te kunnen "aanpakken moet je de oorzaken van dat probleem ken nen, daarvan is de projectgroep zich terdege bewust. Belangrijke oorzaak van de massale werk loosheid onder migranten is de taalbarrière. Een niet gering aantal werkzoekenden heeft bo vendien een beperkte scholing. Aan die twee maneo's kan met behulp van taalcursussen en be roepsopleidingen veel worden verbeterd. Anders ligt het met een ver schijnsel als discriminatie. Het is moeilijk hard te maken, maar vast staat dat sommige werkge vers liever een Nederlander dan een 'buitenlander' aannemen. GSD'ers Hans Verlinde, Diana Zoeteman en Sascha Smit en Ab- derrahman Klai en Mahir Engin (slichting Buitenlandse Werkne mers Rijnmond): 'Hulp zonder dwang'. Mahir Engin vindt dat de over heid, die zich met de mond tegen discriminatie verzet, boter op het hoofd heeft. „Bij de gemeen te Schiedam kun je ae medewer kers uit de culturele minderhe den op één handtellen". Een overheid die meer migranten aanneemt, zou daarentegen een goed voorbeeld geven aan het bedrijfsleven. Abderrahman Klai, de Marokj. kaanse medewerker aan het spreekuur, denkt dat als eera:||Jg werkgever één slechte ervaringjmjf heeft met een migrant, hij voort-j If aan geen Turk of Marokkaan meer in dienst zal nemen. Waar 4 Verlinde tegenover stelt dat de j| praktijk uitwijst dat werkgevers ijf met goede ervaringen sneller neigd blijken, migranten aan tesj stellen. Actiever Mahir Engin legt de verant-,. woordelijkheid voor een groot! deel bij de werkloze zelf. „Iki pleit ervoor dat zij zelf actiever'1 gaan meedenken. Het klinkt hard, maar ik denk dat je niet hele dagen in het café moet gaan zitten wachten op een baan. Op die manier heeft het leven geen' zin. Je moet een keuze maken: blijven of teruggaan, en als je be sluit te blijven, moet je je kinde ren naar school doen, en je doch ters niet thuishouden omdat dat nu eenmaal traditie is". Om gebruik te maken van de hulp die het spreekuur biedt zal de werkloze migrant hoe dan ook zelf de eerste stap moeten doen. De doelgroep wordt niet 'thuis' benaderd. Klai: „Anders lijkt het toch weer gedwongen hulp". Engin: „Trouwens, een dokter bezoekt ook niet uit zich zelf een patiënt. Een zieke moet zelf beslissen of hij naar de dok ter gaat. Wat wij wl kunnen doen is dat doktersbezoek stimu leren". Vlaardingen Bij de kunst- mestfabriek Hydro Agri aan de Maassluissedijk in Vlaardingen is gisteren duizend liter fosfor- zuur in de Nie6we Maas ge stroomd. Door een schakelfout kwam vijfduizend liter forfor- zuur vrij. Het grootste deel daar van kon in een bak worden op gevangen en opgeruimd. Rijks waterstaat onderzoekt de oor zaak van de fout. Ongeveer vijftien kinderen ver kozen gistermiddag do warmte van het toneel boven de vrieskou op de Vlaardlngse sloten. In de Harmonie speelden zij op hun vrije woensdagmiddag mee in een circusvoorstelling, die was opgezet door de Stichting Jeugd theater. Naast een konijn deden Super man, drie acrobaten, de olifanten Dumbo en Dumbo en enkele bal lerina's aan de voorstelling mee. Een heuse spreekstaimeester stelde de artiesten van circus II Ladldos aan hot hooggeëerde pu bliek voor. „En dan zijn we nu aan het einde van de uitzending gekomen", ver ward de de jongen zich ten over staan van een handjevol ouders en enkele andere kinderen met een teievlslepresentator. In de mi nuten daarvpor hadden de deel nemende kinderen getoond wat zij in het voorbij uur hadden ge leerd. Een als konijn verklede jongen wist een hoepel enkele keren om zijn middel te draalen. De knapste prestatie werd ongetwijfeld gele verd door twee jongetjes, die de olifanten Dombo en Dumbo uit beelden. Als olifant valt het voor waar niet mee om een achterpoot In de lucht testeken... Vlaardingen Begraven in Vlaardingen wordt veel te duur. Voor die stelling poog de SGP'er Rien Lensvelt gis teravond de gemeenteraad te winnen. De prijs van een graf stijgt van 518,20 gulden naar 930 gulden. „Waarom"', vroeg Lensvelt zich af. De fractie van SGP, RPF eri GPV deed een poging om door middel van een amendement de prijs voor een graf te beperken tot achthonderd gulden. Maar Lensvelt kreeg weinig steun. De meeste partijen volgden het voorstel van wethouder John Ranshuijsen (financiën), die be toogde dat begraven in Vlaar dingen ook na de verhoging nog lang niet kostendekkend is. ontevreden Alleen de SP, die bn monde van fractieleider Remi Poppe klaag de dat na het leven nu ook het overlijden al duurder werd, en Groen Links keerden zich tegen de prijsverhoging. Lensvelt was overigens niet helemaal onte vreden over het tariefsvoorstel van Ranshuijsen. De prijs van een familiegraf ging ten slotte met liefst duizend gulden om laag, en daar was de SGP/RPF/GPV-combinatie wei blij mee. Volgzaam In november pleitten burge meester en wethouders er nog voor ook de familiegraven tien procent duurder te maken. Dat had toen de volledige steun van de coalitiepartijen PvdA, CDA en D66. Nu stenden zij weer ach ter het voorstel, om het tarief voor familiegraven aanzienlijk te verlagen. „Wat zijn jullie toch volgzaam", vond Lensvelt. Schiedam/VI aardingen De PvdA komt maandag 18 februari met zwaar geschut naar het Wa terweggebied. Met het oog op de provinciale statenverkiezingen doel een delegatie van zeven so cialisten die dag van 's middags twaalf tot laat in de avond met name Schiedam aan. Gëvelkache! XG-30-TK showroom: erkend Ooslhavenkaöe 14 SSSST Vlaardmgen 4343211 De PvdA'ers praten eerst in de Meerpaal in Vlaardingen met vertegenwoordigers van verzor- gings- en verpleegtehuizen en de ouderenbonden over zaken die specifiek die groepen aangaan. Later in de middag wordt op het kantoor van de Openbare Nuts bedrijven in Schiedam uitvoerig gesproken over het milieubeleid in de regio. 's Avonas discussiëren voorzitter Thijs Wöltgens van de Tweede Kamerfractie en gedeputeerde Hans van der Vlist en George Brouwer van de statenfractie over uiteenlopende actuele poli tieke zaken. Zij doen dat onder leiding van Nico Haasbroek, di recteur van Radio Rijnmond. Wöltgens voegt zich overigens pas 's avonds bij zijn partijgeno ten. Behalve Van der Vlist en Brouwer bestaat de delegatie uit Cees Boerman en Rob Suuren- donk (beiden lid van de staten fractie), het Eerste Kamerlid Joke van der Meer en de Tweede Kamerleden Leo Schoots en Le- nie van Rijn, Het bezoek aan Schiedam en Vlaardingen maakt deel uit van een omvangrijk programma van Rotterdam De aanleiding noemde rechter mr. J.W.Heyman een 'onbenullig verhaal'. Het vervolg was dat allerminst. Het ontbreken van een afstandsbediening voor een stereotoren resul teerde uiteindelijk in een schietpartij in Schiedam. Slachtoffers vielen er niet, maar de net 28 jaar geworden ver dachte werd gistermiddag Wel tot doodslag ten laste ge- De geboren en getogen Schie dammer bleek zich de finesses van de affaire niet meer precies voor de geest te kunnen halen. Hij had met een zogenaamd grendelgeweer meermalen ge schoten op zijn 'gabber' Marco, dat was correct. Maar of hij nu in die nacht van de tweede op de derde november van het vorig jaar had gehandeld uit woede, angst, wraak of uit onbesuisd heid, daarover kon de verdachte nauwelijks iets zinnigs te berde brengen. „Het was de bedoeling hem te la ten schrikken, maar hij schrok er helemaal niet van. Als ik hem was geweest, was ik er als een speer vandoor gegaan", mom pelde de man tot de Rotterdamse rechtbank. Maar een poging zijn maatje van het leven te beroven of om hem zwaar letsel toe te brengen, zoals officier van justi tie mr. D. Hart in zijn aanklacht stelde? Dat was geen moment bij hem opgekomen: evenmin als het feit dat hij gewoon puur ge luk had dat door zijn schot door de voorruit van een auto geen slachtoffers waren gevallen. Bangmakerij Pas na zijn daad, erkende de Schiedammer, was hij tot het be sef gekomen wat hij had gedaan. Hij dacht dat hij er zeker van was geweest mis te schieten. De uitleg van de politie achteraf schokte hem des te meer, toen het hem duidelijk werd dat hij met zijn 'bangmakerij' gemak kelijk iemand had kunnen do den. Het was de verdachte in die nacht na een bezoek aan twee continu van 10.00 tot 17.00 uur in ons modehuis, Kom naar onze show vol verrassende modethema's. Thema's die de eigen stijl van onze bekende internationale modemerken herkenbaar maken. Perfekt samenspel m kleurcontrast, ongewoon en effektvol gevarieerd met ruiten, strepen, ballen en andere creatieve details. Van harte welkom: vrijdag 15 februari op de modeshow m ons modehuis. Het tijdstip van uw komst kunt u zelf bepalen: tussen 10.00 en 17.00 uur. MODEHUIS Biocrsvesr 109 113 SilllVUtllU iel.- 010-1260399 Ook op maandagmiddag en donderdagavond geopend. Ruime parkeergelegenheid t.o. ons modehuis plaatselijke kroegen en zijn bu ren, waar ook zijn vriendin was, 8 te binnen geschoten dat hij best nog even langs kon gaan bij zijn vriend. Gesterkt door minimaal j zeventien biertjes wilde hij om j twee uur 's nachts wel eens we- I ten, waar zijn afstandsbediening j nu bleef. „Dat zoiets ontbreekt, wekt bepaalde vermoedens op. I Dat het ding misschien wel ge- j stolen was", motiveerde hij zijn j gestaag groeiende ergernis door j het uitblijven van de schakelaar. De versies van het voorval ver schillen enigszins, maar er 'was bij Marco in ieder geval een ruzie I ontstaan- Er waren woorden ge- I vallen. Ook had hij zich bedreigd j gevoeld, al kon rechter Heyman j dat niet begrijpen. „Ik was bang. Ik dacht: hij gaat een paar vrien den halen om een paar deuken in mijn auto te slaan", luidde de J verklaring. De rechtbank kon er de logica I niet van ontdekken dat dit vol- 1 doende voor hem was om thuis een geweer te halen. Een geweer 8 dat hij altijd van plan was ge- t vveest te verkopen, maar dat nij 1 aan de straatstenen niet kwijt i kon. Dreiging Hij vulde het magazijn aan, stap-1 te de deur uit en ontdekte tot zijn f verrassing zijn vriend in. een BMW in zijn straat. Volgens de 3 verdachte reed zijn maatje drei- S gend heen en weer, maar rechter 1 Heyman vroeg zich of wie zich eigenlijk bedreigd had moeten 8 voelen als er iemand met een ge weer voor je neus staat. De Schiedammer, die door het ontbreken van een psychiatrisch rapport nog geen strafmaat te gen zich hoorde eisen, schoot daarop verschillende keren van dichtbij en volgens eigen zeg gen vanaf zijn heup op de voorkant van de auto en een maal in de wagen zelf. Hoe het zich exact had afgespeeld kon hij niet vertellen. Ook niet of zijn gabber, want dat zijn ze nog steeds, nu voor of na de schoten op zijn auto was ingereden. De vriend had naderhand ver schillende verklaringen over de gang van zaken afgelegd; daar was dus evenmin een peil op te trekken. En tot overmaat van ramp bleek de Schiedamse poli tie om onverklaarbare reden pas tien dagen na de schietpartij een onderzoek in de straat en in de beschoten auto te hebben inge steld. Dat was een gegeven dat de rechtbank even deed fronzen. De rechtzaak krijgt op 13 maart een vervolg, wanneer ook het psychiatrisch rapport over de Schiedammer bij de beoordeling kan worden betrokken. Schiedam Het verkeer op rijksweg 19 heeft gistermiddag eerder en ook langer dan ge woonlijk voor de Beneluxtunnel in de file gestaan. Tegen vier uur ontstond een enorme opstopping toen een vrachtauto op de linker weghelft plotseling tot stilstand kwam. De luchtdruk in het mechaniek van de auto was weggevallen, waardoor de remmen vastliepen en de versnelling onbruikbaar werd. Assistentie van de Wegen wacht mocht niet baten. De truck moest worden wegesleept 1 door een takelwagen. Dat kaï;- 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1