Tegenslag voor vogelhelpers Opmars kunstlicht verhit gemoederen Gedurfd verhaal wint schrijverswedstrijd Omaflat al begrip Vaker cara in Vlaardingen dan op Texel Ruziemaker dreigt politie met mes Overvallers slaan flinke slag bij ABN Minister Maij-Weggen bezoekt Vlaardingen Huurderving dreigt Gêne 'SNEEUWRUIMEN' Consumenten bond schakelt PvdA in Dagomzet ingepikt Te beschonken om te rijden Kluis gestolen Smeltwater zorgt voor overlast A Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardmgen, Telefoon: 010-4343229,4352066.4350557 - sportredactie 4345209 Telefax MaassluisWelke van de twee partijen ook haar zin krijgt, de femeente Maassluis lijkt hoe an ook de gebeten hond te worden. Voor rozenkweker Van der Meys is het op termijn van levensbelang zijn werk op de modernste wil ze uit te voe ren en uit te breiden om de con currentie op zijn minst bij te kunnen benen. Voor de bewo ners van de wijk Sluispolder- Oost is de maat echter vol. Zij wensen niet dat hun leven ver der wordt 'ontregeld' door het fel oranje licht dat de kweker 's nachts laat branden voor de beste bloei van rozen. In een hoorzitting op het stad huis van Maassluis klaagden de omwonenden hun nood bij wet houder Jan Storm dte zeer wel aanvoelde waar de ergernissen vandaan komen. „Het gaat hier om de opmars van het kunst licht Het is een nieuw feno meen, een stuk niemandsland. De kemvraagjs: kan overmatig kunstlicht als milieuvervuiling worden aangemerkt", stelde hij. Juist daarom is er massaal pro test aangetekend tegen het ver lenen van een hinderwetver gunning voor de uitbreidings plannen van Van der Meys. Limburgers zijn de Maassluisse gemeente al voor gegaan. Ge volg is dat er momenteel drie onderzoeken lopen naar de schadelijkheid en wenselijk heid van het feit dat het lijkt of een deel van in dit geval Maassluis 'in de fik staat', zoals de omwonenden het noemden. Kwaliteit Adviseur Bram Marrewijk van de rozenkweker, die op de zit ting zelf zijn mond hield, lichtte desgewenst toe, waarin de noodzaak van Van der Meys schuilt om uit te breiden. „De primaire reden is de kwaliteit van de bloem. Het gaat absoluut met om winst. Assimilatielicht kost meer dan het oplevert". De betere rozen die zo ontstaan, verklaart Marrewijk, houdt de kweker in de race met zijn con currenten. Wie niet moderni seert, legt op termijn het loodje, geeft hij toe. „Het is voor Van der Meys van levensbelang. Je spreekt hier over een miljoe neninvestering. Het kost alleen geld. Maar het gaat om de conti nuïteit, het gaat om het behoud van je goede naam. Anders lo pen de klanten straks naar een ander". In bondige bewoordingen had Nico Koffeman namens de boze Maassluizers de wethouder dui delijk gemaakt wat er volgens hen allemaal aan de hand is en wat er allemaal niet door de beugel kan. Naast wat andere frustraties voor de buurt, zoals de verbreding van een voetbrug tot een brug voor vrachtwagens, vertelde hij dat het woongenot naar de knoppen gaat door de activiteiten van de rozenkwe ker. Barrière „Die kassen vormen een barriè re tussen onze buurt en het Lic- kebaertgebied", stelde woord voerder Koffeman namens een inderhaast opgerichte iniatief- groep. Hun klacht richt zich met name op het zogenaamde assimilatielicht; dat is een scher pe kunstverlichting, waardoor bloemen twintig uur per dag kunnen worden opgekweekt. Het zet de omgeving 's nachts m een helle gloed waardoor, al dus de bewoners, de biologische klok van mens en dier in de war raakt. De deskundigste bewo ner trachtte uit te leggen dat de rozenkweker met zijn licht vele malen de norm zou hebben overschreden. Het landbouwschap heeft een waarde (vier iux-emissie op de erf afscheiding) vastgesteld, waarvoor ook nog eens een ver klaring van geen bezwaar door de buurt moet worden afgege ven. Nico Koffeman; „We spre ken hier over een. normover- schnjding met de factor vijftig". Sluispolder-Oost was verder, De helle gloed boven de kassen van rozenkweker Van der Meys. De strijd tegen het kunstlicht wordt nu ook In Maassluis H gevoerd. 5 8 volgens Koffeman, laat en on volledig' voorgelicht door het stadhuis. De schade die Van der Meys te weeg brengt, is in hun ogen op vier zaken gericht. Het land schap is zichtbaar aangetast; het dag- en nachtritme van de die ren wordt verstoord door het licht; gewasschade in de omge ving is niet uitgesloten en de biologische klok wordt ver stoord. „Het gevolg is dat kinde ren in de wijk angstdromen en stressklachten hebben", aldus Koffeman. Daarnaast denkt hij dat door de aanwezigheid van de kassen de woningen minder waard kunnen worden. „Wij zijn dus mordicus tegen het af geven van een vergunning". De insprekers hopen dat Maas sluis hen het voordeel van de twijfel geeft nu er van echte wetgeving nog geen sprake is. Dat zou ook in het voordeel zijn van de gemeente, betoogde woordvoerder Koffeman, want anders zou het stadsbestuur wel eens opgezadeld kunnen wor den met schadeclaims van de bewoners of van de rozenkwe ker. Schiedam Annette Schaefer heeft de schnjfwedstriid gewon nen die door de Filmclub Schie dam was uitgeschreven. «Zater dagavond werd zijn lot beste uit geroepen. De jury prees vooral haar durf om een erotisch ver haal te schrijven. De winnares: „Mensen schrik ken altijd een beetje als ze horen dat het een erotisch verhaal is- Maar hier hoeft niemand te schrikken; dit valt in het niet bij Yvonne Kroonenberg" Twaalf Klapstoeltjes' heet het boekje, waarin de beste verhalen van alle afleveringen van de jaarlijkse schrijfwedstrijd staan vermeld. Het werd zaterdaga vond in De Teerstoof voor vijf gulden verkocht. De verhalen bundel is genoemd naar het titel verhaal van Leo Kroon. In het boekje staan nog elf andere 'Klapstoeltjes': het is een selectie van opmerkelijke verhalen van Schfedamse amateurschriivers. Tijdens de verkoop werd net pas ontdekte schrijftalent aan net publiek voorgesteld. Dat gebeur de dus op de literaire avond die de Filmclub had georganiseerd als slot van de jaarlijkse schrij verswedstrijd. Vier prijswin naars lazen voor uit eigen werk. Cobie de Bruijn, organisator van de verhalenwedstrijd is geen be wonderaar van het werk van Yvonne Kroonenberg,, maar bleek wel blij met de komst van de bekende schrijfster, die voor al bekend werd door haar best seller 'Alles went behalve een vent'. Cobie de Bruijn: „Zij is vanavond uitgenodigd om uit ei gen werk voor te lezen dat trekt publiek. En publiek willen we hebben als Schiedams talent zich presenteert". Yvonne Kroonenberg had in derdaad succes bij een groot deel van het publiek. De uit net leven gegrepen anekdotische verhalen deden ook, en vooral, de man nen in de zaal schuddebuiken van het lachen. Nog voor de prijsuitreiking van start ging, was de gevierde schrijifster ech ter alweer vertrokken, enkele gesigneerde exemplaren achter latend van 'Alle mannen willen maar één ding'- Zo miste zij het voorlezen van de winnende ver halen uit de wedstrijd voor ama teurs- De aanmoedigingsprijs ging naar Sylvia Rooraa, die als eerste naar voren werd geroepen. In het juryrapport stond, dat vooral de humoristische toon goed was aangezet. Annette Schaefer leest voor uit eigen werk. Zij heeft de laatste editie van de schrijfwee gewonnen Toen presentator Van den Berg- Henegouwen zei: „Je mag het voorlezen", vroeg de schrijfster; „Alles?" Ze liet zich enthousiast een 'Joepie!' ontvallen en vertel de vervolgens in drie korte ver halen de lotgevallen van beiaar den en verplegend personeel De zaal lachte smakelijk om de tref fende tekening van de karak ters. Anna Ortega schreef 'Een on voltooide tijd van leven'. Het was goed voor zilver. In het ver haal gaat de hoofdpersoon op zoek naar de oorlogsmisdadiger, die het leven van haar moeder zo heeft bepaald. Zij zal nu zijn le ven bepalen. „Het is het eerste wa( ik schreef en het is pure fan tasie", zegt Ortega. De derde prijs ging ten slotte naar het geheel verzonnen ver haal van Sanne Verhagen (een pseudoniem). 'Het telefoontje' is een goed opgebouwd verhaal, waarin de spanning wordt opge voerd, hoewel sommige delen misschien veel korter hadden gekund. Het verhaal kreeg een verrassend slot. Schiedam Twee overvallers hebben enkele tienduizenden guldens buitgemaakt bij een overval op het filiaal van de ABN-bank op de Koemarkt. Toen het duo vrijdagmiddag om kwart voor vier ae bank binnen stormde, bevonden zich drie klanten voor de balie, Eén van de twee hield de klanten in het oog, terwijl de ander een vuur wapen op een baliemedewerk ster richtte. De vrouw overhandigde de overvaller een som geld, waarop de man schreeuwde dat hij nog méér geld wilde hebben. Nadat de bankmedwerkster aan de eis had voldaan, gingen de daders er met enkele tienduizenden gul dens vandoor. Rennend zijn ze in een onbekende richting ge vlucht De politie (telefonisch bereik baar onder nummer 4494499) is op zoek naar een man, die ge kleed ging in een lichte spijker broek en een zwart jack. De overvaller liep in de gaten door zijn opvallend grote voeten. Van de medeplichtige is alleen be kend dat hij kleiner van stuk was dan zijn kompaan. Vlaardingen Minister Hanja Maij-Weggen (verkeer en water staat) brengt woensdag een be zoek aan Vlaardingen. De be windsvrouwe komt een exem plaar in ontvangst nemen van het Vlaardingse Verkeersveilig heidsplan. 6 In dit plan staat beschreven hoe Vlaardingen het plaatselijke we gennet en het gedrag van ver keersdeelnemers zodanig wil veranderen, dat er op straat min der slachtoffers vallen. Het de partement van Maij-Weggen voerde onder de vorige minister bmit-Kroes al actie om het aan tal verkeersslachtoffers met 25 procent te verminderen. Be CDA-minister ontvangt het veiligheidsplan van CDA-wet- houder Agnes van Ardenne, in vlaardingen verantwoordelijk voor verkeer- en vervoerszaken. ■Ue bijeenkomst vindt plaats in een bus van de RET, die voor gelegenheid wordt opge- L'.Ül: sportcomplex VijfsJui- Vlaardingen Er helpt geen moedertjelief meer aan. Zelfs als de rechter op 20 februari oordeelt dat John Körmeling zijn kunstwerk De Negende van Oma niet op het dak van de woontoren aan de Waal straat mag plaatsen, dan nog zal het gebouw bekend blijven staan als de Omaflat. Want zo wordt het in de volks mond al genoemd. En de volksmond is zeer behoudend. In Schiedam wordt een woon blok aan de Koemarkt hard nekkig als de Hemaflat aange duid, hoewel die winkel al minstens tien jaar geleden is verhuisd. Dat Vlaardingers de wonin gen boven het postkantoor op eigen gezag al van de zo ver guisde naam hebben voorzien, vernam gemeentelijk advo caat J.A.A. Oomens onlangs, toen een van zijn kennissen de weg vroeg naar de ouderenflat aan de Waalstraat. „O, U be doelt de Omaflat", reageerde een behulpzame voorbijgan ger. Oomens vertelde deze petit histoire vrijdag voor de Rot terdamse rechtbank. Hij deed het niet zonder gêne, want zijn taak in de rechtszaal was juist er voor te pleiten dat Körme- lings 'Oma' niet ingeburgerd raakt. Oomens werkgever, de gemeente Vlaardingen, wiL het kunstwerk niet op het dak. Het zou de oma's in de appar tementen er onder als bejaar den stigmatiseren. En dat is niet erg wenselijk in een tijd dat de bewoners van verzor gingshuizen niet meer met 'opa' en 'oma' worden aange sproken, maar met 'meneer' en 'mevrouw'. Mr.H.J. Doeleman, de advo caat van de tegenpartij, zei het niet met zoveel woorden, maar in zijn betoog klonk duidelijk door dat hij de gemeente Vlaardingen van hypocrisie verdenkt. Behalve morele be zwaren, heeft de gemeente volgens Doeleman namelijk ook financiële bedenkingen tegen een flat waarop in twee meter hoge neonletters het woord oma staat. Onaantrekkelij k De flat is eigendom van de ASHVB, de Algemene Stich ting Huisvesting en Verzor ging van Bejaarden. De ASHVB bestaat enkel en al leen dankzij gemeentelijke subsidies en de verzorgings huizen die de stichting beheert zijn in feite gemeentelijk bezit. Körmelings omstreden kunst werk zou de flat voor veel ad- spirant-bewoners onaantrek kelijk maken. Vanwege het beledigende neon boven hun hoofden zouden ze wellicht liever op een andere woning wachten. „En dat kan de huis baas, de gemeente Vlaardin gen dus, wel eens geld gaan kosten", aldus Doeleman vrij dag tijdens het kort geding. Puntjes De hier en daar gedane sug gestie dat een paar simpele puntjes tussen de drie ge wraakte letters Vlaardingen veel leed en leedvermaak had den kunnen besparen werd in de rechtszaal van de hand ge wezen. Weliswaar staat er O.M.A. op het briefpapier van het architectenbureau, waar aan Körmeling zijn kunst werk heeft opgedragen. Maar Rem Koolhaas' Office for Me tropolitan Architecture is al leen voor intimi een begrip. „Wie kan nou weten dat Oma staat voor dat bureau?" vroeg mr, Oomens zich af. „Kool haas ken ik, maar OMA zegt rnijniks". Onder het publiek werd grin nikend gemompeld dat het weinig uitmaakt. „O.M.A. of oma, dat spreken Vlaardin gers toch eender uit". Waterweg Het zit de vogelpopulatie in het Waterweggebied niet mee. De plotseling barre winter maakt het overleven er al niet gemakkelijker op, maar nu is bo vendien een belangrijke voed selbron verloren gegaan waar van tijdens voorgaande winters wel gebruik kon worden ge maakt. De Vogelwerkgroep (VWG), die normaal een helpende hand biedt met het strooien van eten, heeft zelf ook met tegenslag te kampen. „Wij haalden vroeger altijd het benodigde voer bij de Pelmolen in Vlaardingen en slachtafval kregen we van het slachthuis in Schiedam", zegt woordvoerder Johan Slee,. „Bei de bedrijven bestaan niet meer. Nu staan we voor het feit dat we wel willen voeren, maar het niet kunnen". De VWG is met de hulpactie niet zo zeer actief in de bebouwde kom van de drie Waterweg-ste den. Daar worden de vogels ai voldoende bijgevoerd door de zorgzame bevolking. Het is voor al noodzaak de beestjes in de lan delijke buitengebieden bij te staan. De werkgroep is dan ook voornamelijk actief in de par ken, langs de Waterweg en in de recreatiegebieden van Schie dam, Vlaardingen en Maassluis. Reigers, voor wie de winter al tijd een zware periode is, krijgen bij voorbeeld stukken slacht afval. Watervogels krijgen peul vruchten en zaden, terwijl zang vogels met (rot) fruit het vetge halte op peil moeten zien te hou den. Omdat de twee 'leveran ciers' van de Vogel werkgroep de hongerende vogels zijn ontval len, is de VWG op zoek naar al ternatieven. „Daarom doen we een beroep op bedrijven. Wij denken aan grote keukens, sla gers, bakkers en fruithandela ren", aldus Slee. Hij wijst er op dat ook particulie ren een steentje kunnen bijdra gen. Voer kan naar het vogel asiel in het Vijfsluizencomplex of naar de Boshoek, het clubhuis van de Schiedamse afdeling van de KNNV aan het Bachplein, worden gebracht. Het is overigens de bedoeling van de natuurbeschermers de komende jaren de voedering op een andere wijze te gaan uitvoe ren. „Op een ecologische manier willen wij wintersiachtoffers gaan voorkomen", vertelt Johan Slee die voor nadere informatie telefonisch bereikbaar is onder nummer 4376858. Het gaat de werkgroep om het creëren van meer Natuurlijke beschuttingen. Door meer groenblijvende heesters te plan ten en overjarig riet minder snel te verwijderen, kan de stadsom- geving vogel-vriendelijker wor den gemaakt. Een kinderhand is snel gevuld. Ook als het om sneeuw gaat. Hoewel er de afgelopen dagen niet bepaald een dik wit tapijt viel, bleek de hoeveelheid sneeuw voor jongeren voldoende om er flink wat plezier aan te beleven. Helaas gleden de sleeën soms wat stroef. En helaas moest voor het maken van een beetje sneeuwpop 'materiaal' uit een groot gebied worden gehaald. Die problemen golden echter niet voor een minstens zo leuk sneeuwballengevecht. Deze kin deren hadden aan een paar han den vol vlokken genoeg om dat te bewijzen. Vlaardingen Een 25-jarige De man had in het café ruzie ge- Vlaardinger is in de nacht van kregen met een vrouw, die hij op vrijdag op zaterdag aangehou- straat voortzette. Toen twee den, omdat hij voor een café op agenten de gemoederen wat tot de Oosthavenkade agenten had bedaren wilden brengen pakte standers op een afstand probeer de te houcfen. De agenten wisten de man te overreden het mes weg te bergen. De Vlaardinger werd voor verhoor meegeno- Vlaardingen Kinderen uit Vlaardingen hebben bijna tweemaal zo vaak ernstige klachten aan de luchtwegen dan kinderen van het eiland Texel. Ruim elf procent van de Vlaardingse schoolkinderen heeft chronische luchtwegpro blemen zoals astma en bronchi tis. In Den Burg op Texel is dat nog geen zes procent. De Wetenschapswinkel Ge neeskunde van de Vrije Uni versiteit Amsterdam heeft dit vastgesteld tijdens een onder zoek in 1989 en 1990. Aanlei ding voor het onderzoek, dat vorige week werd gepubli ceerd, was de klacht van een groep verontruste ouders en artsen uit de Zaanstreek. Zij frequente voorkomen van luchtwegklachten bij hun kin deren. Om de situatie m de Zaan streek te kunnen beoordelen werden de bevindingen verge leken met gevallen van cara onder kinderen in een gebied met betrekkelijk schone lucht (Texel) en sterk verontreinigde lucht (Vlaardmgen). De situa tie in Zaanstad bleek overeen te komen met die in Vlaardin gen Het onderzoek bestond uit een enquête onder ouders en het bestuderen van kaarten bakken van huisartsen. Als oorzaak van de klachten in Zaanstad geven de onderzoe kers de aanwezigheid van nog al wat vochtige huizen op. Bo- worden gerookt. De oorzaken in Vlaardingen zijn niet nader onderzocht. Opvallend vonden de onderzoekers wel dat de ge meten luchtverontreiniging in Vlaardmgen hoger is dan die in Zaanstad, terwijl luchtwegpro blemen procentueel in beide steden overeenkomen. Dat zou er, concluderen de onderzoe kers, op kunnen wijzen dat de oorzaken in de twee steden verschillend zijn. Het onderzoek wees ook uit dat kinderen van ziekenfondsver zekerden anderhalf maal zo veel klachten vertoonden als kinderen van particulier ver zekerden. De laatste categorie zou beter gehuisvest zijn en Vlaardingen De werkgro^ Vlaardingen van de Consume» tenbond heeft het bestuur vanfc PvdA ingeschakeld om alsnc subsidie te krijgen op het inz. melen van oud papier. Met c brief aan de PvdA onderstem de Consumentenbond een act van PvdA-raadslid Bert Kandt Hij vroeg onlangs aan wethoi der Arij Maarleveld om het h, stellen van een dergelijke subs I die. De Consumentenbond heeft c drie afgelopen jaren herhaalde lijk aangedrongen op een g<j meeentelijke vergoeding pe kilo opgehaald papier. Ergïnge; brieven over dit onderwerp nac het gemeentebestuur en het vëj. zoek werd toegelicht in de corr' missie financiën. Daarna wer den ook nog eens gesprekken gt- voerd met de wethouder. All' inspanningen bleken echter vei geefs. Reacties kreeg de consumenten organisatie wel op haar verzoe^ uit 1989 aan verschillende po' tieke partijen, de subsidie op oi papier op te nemen in de zingsprogramma's. Een ke paragraaf werd ook i men in het PvdA-pro| Koers Houden. Het bleef bij een papieren bel te, moest de werkgroep tot h teleurstelling constateren. D om heeft de werkgroep PvdA-bestuur nu de vraag vc gelegd hoe valt te verklaren een punt uit het verkiezingsp gramma wordt tegengehoud door het college van burgem ter en wethouders, waarin zelfde PvdA een belangrijk stem heeft. Schiedam Een geldloper vai de Kroonmarkt heeft vlak voo het weekeinde de dagomzet de supermarkt aan de Laan vai Bol'es moeten inleveren bij eei overvaller. Na het sluiten van de wink ging de medewerker van d Kroonmarkt naar de Raboba" aan de Zwaluwlaan om de om in de nachtkluis te deponere Juist op het moment dat hij de- handeling wilde verrichten, b val een onbekende man hem o he t geld af te geven. Toen de geldloper omkeek, za hij de vorm van een pistool in d jas van de overvaller. Hierop |a hij het geld af. De buit bedroe enkele duizenden guldens. D politie is op zoek naar getuige van het incident. Schiedam Met een zekere ret gelmaat houdt de politie een dn der invloed verkerende automo bilist aan, maar zo zout als af ge, lopen zaterdag zullen de Schle damse agenten het zelden he" ben gegeten. Op de noordelijke vluchtstrook van rijksweg 20 trof de politie za terdagavond om zeven uur eer onverlichte, stilstaande auto aari met draaiende motor. Op de be( stuurderszetel sliep een volledig door alcohol overmande man. De Dordtenaar, die nauwelijk* uit zijn stoel was te tillen, ha"® even tevoren door zijn portie gekotst. De man, die een rijver1 bod van 24 uur kreeg opgeleg keerde per taxi in zijn woon, plaats terug. Vlaardingen Bij een inbraal in een huis aan de Samuel Es,' meijerstraat zijn in de nacht va- zaterdag op zondag een televisi~' een videorecorder, een cdj, speler, cd's en geld gestolen. DC inbreker maakte vermoedelijk gebruik van een valse sleutel. D waarde van de buit is nog niei- bekend. In een .huis aan de Vaartwe ging een inbreker er zaterda(rs met een complete kluis vandoor- In de kluis zaten waardepapri ren. De dief, die de voordeur vaifs het huis forceerde, nam ook eer videorecorder en een fotocame'' ra weg. Schiedam De vorst is nog nie] geweken, maar door de mudert temperaturen zijn gisteravon in Schiedam de eerste gevolgef van de schade aan waterleiain gen aan het licht gekomen. Ir minimaal veertien gevallet stroomde het dooiwater uit gej sprongen waterleidingen. De grootste hinder ondervon een bewoner van de Prof. Ka' merlingh Onneslaan. Bij zijn boj venburen stroomde het water üi' een gesprongen waterleiding door de badkamer. Het watej zocht zich vervolgens een we naar beneden. Het plafond bel zweek onder de massa, waaroj in de keuken een chaos ontstond

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1