VVV doet gouden greep met 'Ken uw stad' RPF bemoeit zich met kermisconflict hei waaigat Zingen on en zmmg m m mm Cafébaas zet lustrum in teken van longziekte Groen Links stelt milieu ter discussie Creatieve inbrekers Fikse buit Glijpartijen Cursus in Vlaardingen razend populair KORTSTONDIGE PRET VOOR LANGLAUFERS i Vsv'ov. Yvi tlütt S QD ifffsae 6 a f Onbevoegde rijdt toch Sporter overleden EN SCHOON IS DE STOEP rs mïr& MMBIWEG VRIJDAG 15 FEBRUARI 199] PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557-sportredactie: 4345209.Telefax:010-4349754. Schiedam Onder het motto 'Milieu en de provincie' wordt aanstaande woensdagavond in Schiedam een discussie op poten gezet tussen een aantal politici van Groen Links. Het debat tus sen vier kopstukken wordt ge houden in de Teerstoof aan de Nieuwstraat. Achter de tafel nemen milieu- .wethouder Bart de Leede van Schiedam, lijsttrekker Erik Meijer van Groen Links voor de aanstaande provinciale staten verkiezingen, Tweede Kamerlid Wilbert Willems en ing. Hiep Boerrna van de Vereniging te gen Milieubederf (VTM) plaats. Na de klok van achten zullen zij een viertal onderwerpen onder de loep nemen die Schiedam mers ongetwijfeld zullen aan spreken. Hangende de discussie over bij voorbeeld het al dan niet naar de gemeente halen van het bedrijf Mineral Services lijken de the ma's 'bedrijven en vergunnin genbeleid', 'bodemsanering', 'openbaar vervoer versus nieu we autowegen' en 'preventie van afval en uitstoot door bedrij ven' op het. lijf geschreven van de problematiek, waarmee Schiedam zelf volop heeft te ma ken. Schiedam Inbrekers hebben zich gisterochtend op creatieve wijze toegang verschaft tot het gebouw van het Gemeentelijk Woningbeheer aan de Noord- vest Zij namen de vesting door het gebouw vanaf het ijs te bena deren. Aan de achterzijde van het pand forceerden zij het luik van een koker. Hier houdt direct de pa rallel met beroemde kraken uit het verleden op, want de dieven maakten niet of nauwelijks iets van waarde buit Het Gemeente lijk Woningbeheer mist voorals nog alleen een camera en een groothoeklens. Schiedam Inbrekers hebben gisterochtend vroeg een flinke slag geslagen- in café 't Maantje aan het Broersveld. Na het for- ceren van de Voordeur gingen zij er vandoor met twee gokkasten. De speelautomaten hebben een gezamenlijke waarde van 40.000 gulden. Schiedam Modehuis Jan se heeft gistermiddag een nieuwe winkelruit kunnen bestellen. De pui van de winkel op de hoek van de Hoogstraat en de Korte Dam werd om kwart voor vier geramd door een 41-jarige, uit Schiedam afkomstige automobi list. Op het moment van het ongeluk was het wegdek in de voetgan gerszone spiegelglad. De be stuurder, die te diep in het glaas je had gekeken, kreeg een rijont zegging. Op de Lange Haven veroorzaak te een glijpartij gisteravond ook materiële schade. Een Mercedes ramde een geparkeerde auto en een antieke lantarenpaal. De da der, die in eerste instantie was doorgereden, meldde zich later bij de politie. Vlaardingen De cursus 'Ken uw stad' van de VW is een gou den greep gebleken. Binnen twee dagen na de aankondiging waren zowel de middag- als de avondcursus al volledig volge boekt. VV V-directeur Karin Hoilegien hoopt dat zich tussen de vijftig deelnemers een paar toekomstige 'ambassadeurs van Vlaardingen' bevinden. Mensen die de drie maanden du rende stoomcursus hebben ge volgd kunnen zich op 27 mei ge rust Vlaardingen-kenners noe men. Zij hebben dan twintig les sen achter de rug over zo onge veer alles wat maar met de Ha- rïngstad samenhangt. De archeologie, geschiedenis, kerkelijk leven, monumenten, bouwkundige structuur, visserij, economie, cultuur, natuur, fol klore en zelfs de toekomst van de stad worden besproken door des kundige inleiders. Als 'toetje' krijgen de cursisten een verhan deling over Vlaardingse legen den zoals de verhalen van de kattebeker en van boerderij De Vergulde Hand. Rondleiders De cursus, die zo boven ver wachting is aangeslagen, was een idee van de bestuursleden Jan van Hemert en Jan Ander son van de VVV. Zij hadden vooral de bedoeling goéde rond leiders voor georganiseerde bus reisjes af te leveren. Mensen die toeristen iets kunnen vertellen over de geschiedenis van de Grote Kerk, de opkomst en on dergang van de haringvisserij en die de weg weten in de musea in de stad. De VW doet immers, sinds het aantrekken van een nieuwe directeur, zijn uiterste best touroperators zover te krij gen dat zij Vlaardingen opne men in hun programma. Maar tijdens het verzamelen van lesmateriaal bedachten Ander son en Van Hemert, dat meer kennis van het verleden van hun stad ook voor anderen van belang zou kunnen zijn. Voor ambtenaren en raadsleden bij voorbeeld, die baat zouden kun nen hebben bij wat meer histo risch besef, als zij besluiten ne men over de toekomst van de stad. Voor museum- en hotelper soneel, voor journalisten die over de stad moeten schrijven. Uit de hand Ten slotte dachten de initiatief nemers: waarom zou niet ieder een de kans mogen krijgen de cursus te volgen? Zo liep de zaak, zegt archivaris Hans Mathijssen lachend, „een beetje uit de hand". Er kwamen honderd aanmeldingen, terwijl er maar vijftig mensen kunnen mee doen. Er wordt nu al gedacht over een tweede cursus, die ver moedelijk dit najaar zal worden gehouden. Archeoloog Jeroen P. Ter Brug ge en archivaris Mathijssen bij ten maandagmiddag in gebouw Hollandia het spits af. Ter Brug ge vertelt over de vroegste ge schiedenis van Vlaardingen, Mathijssen neemt de draad op bij de elfde eeuw. Hij zal in snel treinvaart de geschiedenis van Vlaardingen doornemen. Zangversghil „Vijftig minuten is natuurlijk veel te kort", zegt Mathijssen, die zich dus voornamelijk zal moe ten beperken tot hoofdzaken. Maar een aantal smakelijke anecdotes zal hij zijn gehoor niet onthouden. De leukste vindt hij zelf die van 'het Vlaardings zangverschil', een kerkelijk con flict dat in Vlaardingen het hoogst opliep en daaraan zijn naam dankt. In 1775 stelden de Staten Gene raal regels voor het zingen in de protestantse kerken. Zij wilden bewerkstelligen, dat het gezang in die kerken zich zou onder scheiden van 'het paapse ge zang'. Mathijssen: „Daardoor werden de gezangen één latiggg, rekte galm zonder kop of staart* De onenigheid tussen voor- ei, tegenstanders van die regels liep hoog op. Als de 'korte zangers' al met de zegen naar huis waren gestuurd galmden de 'lange zangers' nog onverdroten voort. Het kwam zelfstol vechtpartijen in de kerk Ook in Maassluis hield de ruzie de gemoederen danig beaj Daar liet een voorzanger zeil het leven, nadat hij in de kerk door tegenstanders was gemoles teerd. De ruzie had dus even goed 'het Maassluisse gezang' kunnen heten. nsa&tt&SSi- 4 -- Maassluis Raadslid Herman van Hoeven heeft zich deze week gemengd in een conflict, dat is uitgebroken tussen wet houder Ruud Timmermans en leden van de Ondernemersfede ratie Maassluis. Van Hoeven vraagt zich af, waarom de ge meente rond de paasdagen een kermis naast winkelcentrum De Koningshoek wil organiseren. De middenstand is daar fel tegen gekant. In een serie raadsvragen gaat de RPF/SGP-fractie op zoek naar de oorzaken van het menings verschil. Herman van Hoeven vraagt zich af, waarom wethou der Ruud Timmermans bij het plannen van de kennis geen re kening heeft gehouden met de wensen van de winkeliers. De ondernemersfederatie Maassluis keert zich reeds jaren tegen een kermis in de paasvakantie. In een commissievergadi voor het groot-, midaen- kleinbedrijf stelde voorzitter Roel Rol van de federatie on langs, dat de paasvakantie bij zonder ongelukkig uitkomt voor de winkeliers in de Konings hoek. Ook zonder de kennis komen klanten volgens Rol in deze pe riode in grote getale naar het winkelcentrum om inkopen te doen voor de feestdagen. De par keerplaats is hierdoor druk be zet Met de bezoekers van de kermis erbij zou er volgens de woordvoerder van de midden standers een onaanvaardbare parkeerdruk in Koningshoek ontstaan. Van Hoeven wil graag weten, welke beweegredenen ten grondslag liggen aan de keuze van de datum voor de kermis. Wethouder Ruud Timmermans heeft onlangs aangekondigd dat er op korte termijn een notitie over de evenementenkalender zal verschijnen. Dat de kermis in de paasvakantie plaatsvindt, noemde de wethouder zeer ver klaarbaar. Volgens Timmer mans vragen burgers een kerms in de vakantieperiode omdat; hun kinderen er dan van kun nen genieten. Van Hoeven beperkt zich in zijn vragen niet tot de kermis, l'naj.; gemene zin vraagt hij zich ai, welke regels de gemeente han teert voor het toelaten van eve nementen binnen de stad. Ver der is hij benieuwd naar de op brengst. die de gemeente iocas- seert van de particuliere onder nemers. Van Hoeven vindt het belang rijk dat de opbrengsten opwegen tegen de overlast, die door de evenementen wordt veroot- zaakt. Het raadslid hoopt, dat de middenstand en de omwonen den in de toekomst minder ce- luids- en parkeeroverlast zullen hebben van evenementen als de kermis. Wethouder Ruud Tim mermans heeft beloofd dat hij op korte termijn op de vragen es suggesties zal reageren Tegen een naar Oostenrijk of Zwitserland afreizende kennis zegt de schaatsenrijder in deze dagen smalend dat hij zich liever op het Hollandse ijs aan de win tersport waagt. De aangesproke ne laat zich zulke laatdunkende opmerkingen meestal vrlendellik welgevallen. Hij leeft in het besef dat hij voor tochten op de lange latten toch naar zijn favoriete ski oord moet afreizen. Met name gisterochtend had het er echter alle schijn van dat het Waterweggebied in een heus win tersportcentrum was omgeto verd. Op verschillende plaatsen maakten langlaufers een tochtje door het dikke pak sneeuw. Dat gebeurde onder andere in het Schiedamse Beatrixpark, waar onze fotograaf dit sportieve duo in het vizier kreeg. Ook in Vlaardingen waren lang laufers actief. Zij maakten met name gebruik van de periferie van het schaatstraject over de Vlaar dingse Vaart. Na het vegen van de schaatsbaan had de sneeuw zich daar opgehoopt. Een aantal lang laufers zag op deze plek zijn kans schoon. In het Llckebaertbos kwamen de wintersportliefhebbers gisteren minder aan hun trekken. In een eerdere winter waren in dit gebfed Vlaardingen en Maassluis wel eens langlaufroutes uitgezet, maar dit jaar is het er niet van ge komen. Het is, zo vindt men op het stad huis, toch wel iets om voor een volgende keer te overwegen. Het gebied tussen het Oeverbos en de Broekpolder zou een uitgele zen locatie voor de wintersport zijn. Wanneer het zover Is, blijft echter onduidelijk. Door de intre dende dooi zijn de wintersport liefhebbers vooralsnog weer aan gewezen op lokaties als Kitzblihel en Garmisch Partenkirchen. waai eens aan... dan laten wij u de vele mogelijkheden zien. "alles uit voorraad leverbaar" grenen meubelen 111 j cj nmnnatnnl markt 57 - vlaardingen - 010-4343685 MaassluisHet aangename met hetnoodzakelijke verenigen. Dat is het doel van de bierbeurs die Theo Lejeune, eigenaar van café Oporto, op 23 en 24 februari houdt in de Koningshof, De ba ten van de beurs gaan niet naar zijn eigen portemonnee, maar naar de kas van de Nederlandse stichting Longtransplantaties Cystic Fibrosis-Patiënten. Le- jeune's 19-jarige zoon Martijn heeft die ziekte. De kroegbaas viert met de beurs dat zijn zaak vijf ja ar bestaat. Cystic Fibrosis (CF) wordt ook wel 'taaislijmziekte' genoemd. Het is een afwijking waarmee één op de 3.600 kinderen worden geboren. CF veroorzaakt een verharding van de slijmvliezen, wat vooral gevaar oplevert in de longen en darmen. Lejeune: „De ziekte is niet te genezen, alleen de verschijnselen kunnen wor den onderdrukt met medicijnen en fysiotherapie. Op een gege ven moment zijn de longen ech ter zo aangetast dat alleen een transplantatie nog uitkomst biedt. Zonder transplantatie wordt een patiënt gemiddeld niet ouder dan 30 jaar. Per jaar zijn negen dubbele longtrans plantaties voor CF-patiënten no dig". Een transplantatie kost onge veer driehonderdduizend gul den. Verzekeraars vergoeden dit niet, omdat staatssecretaris Si mons van Volksgezondheid de ziekenhuizen nog geen toestem ming heeft gegeven tot het uit voeren van dergelijke operaties. „Dit betekent dat particulieren het eeld zelf op tafel moeten leg gen zegt Lejeune. „De Neder landse stichting Longtransplan taties CF-Patiënten probeert daarbij te helpen door fondsen werving". Primeur David Vlam, de schrijver van het Nederlandse Bierboek, opent zaterdagmiddag de bier-twee daagse. Hij schenkt dan het eer ste glas La Trappe Tripel, een biersoort van het enige trappis tenklooster dat Nederland rijk is. Het gaat om een primeur. An dere caf ê's schenken dit bier pas vanaf maart. Brouwerijen hebben gratis vaten ter beschikking gesteld voor de bierbeurs. Lejeune: „Voor vijf gulden kopen mensen een glas. Hiermee kunnen ze langs ver schillende stands lopen. De kos ten per consumptie zijn twee gulden". De eigenaar vari het ja rige café veilt bierglazen uit zijn privé-verzameling. Op 23 februari is er ook een. feestavond in de Koningshof. Zanger Hans de Booy en Trio Rob Franken verzorgen de mu ziek. De avond wordt mede ge- de gemeente, de Rotary en de Lions Club. In november vorig jaar werd voor het eerst een dubbele long transplantatie in Nederland uit gevoerd. Met succes. Vrienden van een meisje met CF richtten toen de Nederlandse stichting Longtransplantaties op. Lejeu ne: „Martijn riep: 'mijn vader or ganiseert wel wat om geld bij el kaar te krijgen,'," Het feestweek- eïnde is daarvan het resultaat Martijn ligt op dit moment in het ziekenhuis. Hij heeft een infectie opgelopen waarvoor hij behan deld móet worden. „Hij probeert aan te sterken zodat hij met volle teugen kan genieten van het ko mende feest", zegt zijn vader. „CF is erg vervelend, maar je hoeft niet als kasplantje te leven. Je. moet het leven bij de strot grijpen en door elkaar schudden. Je moet blijven genieten van de dingen". Vlaardingen Zijn rijbewijs was hij al kwijt, maar toch kroop de 46-jarige Vlaardinger gister middag achter het stuur van zijn auto. Hij had pech, want rond kwart voor zes werd hij herkent door surveillerende agenten. Zij herinnerden zich, dat de auto mobilist zijn rijbewijs wegens al coholmisbruik had moeten inle veren. Tegen de betrokkene is proces verbaal opgemaakt. De auto kan worden opgehaald door een fa milielidmet een geldig rijbewijs. Maassluis Een 46-jarige Maas- sluizer is gisteravond tijdens een partijtje badminton in de Wet houder Smitbal overleden. De man zakte tijdens de wekelijkse recreatieve sportinstuif van de gemeente Maassluis plotseling in elkaar. Een deelnemer aan het sporte venement paste onmiddellijk re animatie toe, maar hij slaagde er niet in de hartslag weer op gang te brengen. Het is dagelijks werk geworden: stoepje vegen. Maar het valt daza week bepaald niet mee om het straatje sneeuwvrij te houden. Want wis net klaar is met sneeuwschop en bezem, loopt de kans dat het karwei enkele uren later weer kan worden herhaald. Sneeuwruimen hoort erbij In deze tijd, alhoewel veel te veel mensen het er maar een beetje bij laten zitten. Voor de gemeente Schiedam is dal een reden de voortrekkersrol van een aantal stadsgenoten nader tfl belichten. Wethouder Aad Wiegman ging daarom gistermorgen langs een aantal sneeuwruimers. Hij zette achtereenvolgens de families Aan de Wiel, Van Rij, Van dftï Heuvel en Donkersloot In het zonnetje en ging in de middag ook nog even bij het gezin Marrevee langs. Het vijftal werd vergast op een bos bloemen en....een ijstaart. Vlaardingen „In een profes sionele studio hebben we een cassette volgezongen. Er zijn er voorlopig tweehonderd van ge maakt en het gaat erom dat ze zo snel mogelijk op zijn". Lies Ves- ter is een van de zeven vrouwen die zingend de apartheid bestrij den. De opbrengst van de mu- ziekcassette gaat naar het Afri kaans Nationale Congres. Vester. „Het ANC is nu legaal, er kan volop gewerkt worden aan de opbouw". Ter gelegenheid van ae verjaardag van ANC-lei- der Nelson Mandela, op 11 fe bruari, is er ook een filmdrie- m daagse georganiseerd. Drie woensdagen achtereen worden vanaf volgende week in de Har- monie films vertoond over de *8 apartheidsproblematiek. De zeven leden van de zang- groep Vlaardingen tegen Apart- heid zijn vriendinnen. De zang- -gj groep begon in 1984 met het zin- gen van strijdliederen voor de Q\ Vastenaktie. Maar de groep is g niet kerkgebonden. „We hebben op veel plaatsen en bij veel gele genheden gezongen. Bij partij bijeenkomsten van de PvdA bjj voorbeeld en op informatie avonden". De muziekcassette, die aanstaan de maandag wordt gepresen teerd, is ontstaan op verzoek vari UesVester: „We zingen eigenlijk alleen maar klanken". zingen', zegtLiesVester.Hetzijn dan ook niet alleen, mooie liede ren, in de originele taal uitge voerd, maar ze worden vooral vol overgave gezonge n. „We we ten niet precies wat we zingen", zegt Lies, „hoewel we wel de Duitse vertaling van dé liederen alleen maar klanken". Het bijzondere van deze Zuida- frikaanse en Namibische liede ren is dat als ze eenmaal in je hoofd zitten, ze er niet meer uit kunnen. „Je. vergeet ze nooit als je ze eenmaal Kent", zegt de ylaardinj haar hart verpand aan het schrij ven. De laatste jaren staan er dan ook liederen op het repertoire die zij zelf heeft geschreven. Ook is ze begonnen met het beden ken van toneelstukken. „Ik zon misschien wel kinderboeken willen schrijven, maar ik gele dat ik veel te versnipperd ben" Toch is er een belangrijker re den voor haar om zich niet al leen op het schrijven te richten. „Wat ik nu allemaal doe is ont spannend en tegelijkertijd ben met iets zinnigs bezig". Ze zegt« nadrukkelijk bij dat ze zichzdl niet op de borst wil kloppen- „Het is echt niet zo datje als vrij williger jezelf zo opoffert ft vind datje heel veel terug krijgt ie leert veel en je hebt een hoop lol". Op dit moment zijn alle activitei ten gericht op de presentatie van de eerste cassettes aan Rosalitwe Blonde-Nguluue en aan Ntoanf Blonde is een groot bewond^ raars ter van de zanggroep. Zn f ongeveer twintig jaar geleden om politieke redenen Nami^6; ontvlucht Ntoane is Zuid-Afh kaan, gepromoveerd aan theologische hogeschool te Ka®' pen. Hij werkt momenteel biihd 'Oude-Westenpastoraat' in Bot terdam. De presentatie vin^ maandagmiddag om vier wf, plaats in het Weeshuis te

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1