Banken beter beveiligd, nu de winkels nog (Ondernemingsraad an Unitcentre eist meer personeel Kopstoot en hondebeet maakten indringer mak Weinig problemen in de avondspits Gescheiden baas kidnapt hondje ZUID- AFRIKA ROTTERDAMS NIEUWSBLAD Overval op bank [in open brief aan directie Geen vergunning voor poolhal WETHOUDER OPENT MOSKEE Bazin draaide strotje net niet dicht Inbraken bestraft met celstraf en dienstverlening Schoolkinderen met helikopter van Tiengemeten CURSUS CAFÉBEDRIJF f 295.- ZATERDAG 16 FEBRUARI lcgj PAGINA 23 padsredactie: Postbus 959,3000 AZ Rotterdam, Telefoon 010-405.65.00. Telex 22215. Telefax 010-404.73.51. door BEREND SCHILDER Rotterdam De super markt waar de chef met een boterhamzakje de kassa's leeghaalt en de dagopbrengst open en bloot in een kluis stopt, bestaat nog. En winkels die hun brandkast foed in het zicht zetten onder et motto 'laat ze maar zien hoe goed we beveiligd zijn', ook die zijn er nog bij bosjes. Ze zijn volgens Jan Hofs, pre ventie-adviseur bij de Rotter damse politie, oorzaken van het plosief gestegen aantal over- ilen op winkels. Tijdens de laatste vier maanden werden in Rotterdam dertig winkels en pompstations overvallen. In de zelfde periode kregen 'slechts' twaalf postkantoren en post agentschappen ongewenst be zoek. Het bankwezen had nog minder last van de harde crimi- I naliteit: zeven banken werden I overvallen. I Het is volgens Hofs zeker waar, I dat banken en postkantoren en -agentschappen beter zijn be veiligd dan winkels. Het aantal bankovervallen liep in het ver leden zo hoog op dat verzeke ringsmaatschappijen hun premies voor het dekken van de schade verhoogden en scherpe re voorwaarden stelden voor de beveiliging. Dat heeft kennelijk geholpen. Het aantal overvallen op banken en postkantoren is sterk gedaald en sindsdien sta biel gebleven. In 1989 werden in Rotterdam tien postkantoren en zestien banken overvallen, het jaar erna respectievelijk elf en veertien. Het verzekeringswezen wil nog niet de duimschroeven aan draaien bij Rotterdamse mid denstanders die door eigen non chalance slachtoffer worden van een overval. Voorlopig blijft het bij vrijwillige poli tie- train ingen voor winkeliers en hun personeel om zich tegen criminaliteit in te dek1 en. Stond aanvankelijk het onder werp winkeldiefstal bovenaan, de laatste tijd wordt meer aan dacht besteed aan het voorko men van overvallen, die ook steeds vaker met grof geweld gepaard gaan. Zonder verzet Bij die trainingen doen zich merkwaardige dingen voor. Jan Hofs. „Ik herinner me een chef van een supermarkt die zijn personeel op het hart had ge drukt om zonder verzet geld te geven aan een gewapende over valler. Tijdens een rollenspel zag je dus alle personeelsleden keurig het geld overhandigen aan de boef. Maar de chef zelf ging helemaal over de rooie. Hij wilde het wapen uit handen slaan van de acteur en bezeerde daarbij zijn eigen hand. Het was zijn eerste, spontane reactie. Daar schrok hij achteraf zelf van". Er zijn nog vele maatregelen denkbaar om winkels beter te beveiligen, zonder dat klanten er iets van merken. Het weg brengen van geld kan op een veilig manier evenals het op tijd legen van de kassa's. Een Schiedamse filiaalchef van een supermarkt heeft er nu spijt van dat hij vorig jaar nog zijn geld wegbracht in een koffertje, meestal op vaste tijden in zijn ei gen auto. De overvallers ston den hem op te wachten buiten de winkel. Hofs. „Hij besloot zijn koffertje in de auto te gooi en en de deuren op slot te doen. Daarbij schoot een van de over vallers de filiaalchef in zijn hals en in zijn rug. Hij doopte zijn vingers in zijn eigen bloed en schreef daarmee het kenteken van de vluchtwagen op een deur. Die mar. heeft later bij ons een training gevolgd. Nu zal hij nooit meer op vaste tijden gela wegbrengen". Houding Hofs kan zijn ergernis over de houding van veel winkeLers nauwelijks verbergen. „Het is dweilen met de kraan open. In het wereldje van 'keiharde re clame', 'marketing' en een 'hoge aaibaarheidsfactor' (het publiek moet de artikelen kunnen aan raken, B.S.) is geen ruimte voor de gouden 'p' van preventie", zegt hij. „De meeste winkeliers doen ook teen aangifte van diefstal. Ze ebben geen zin om uren op het politiebureau te zitten en ze ge loven niet dat hun spullen te rugkomen. Ach, daar heb ik wel begrip voor. Maar ze weten ook niet eens wat er in een heel jaar wordt gestolen en hoeveel. Ze zien in de boekhouding wel dat er goederen zijn verdwenen, maar hoe het precies zit, valt niet meer te achterhalen. Daar op kun je geen preventiebeleid baseren Sommige middenstanders heb ben zo hun eigen oplossingen voor een gewapende overval. Het bejaarde echtpaar Kruithof bijvoorbeeld, met hun sigaren zaak aan de Bergweg. Zij haal den vorig jaar november de krant door overvallers tot twee keer toe eigenhandig de zaak uit te werken. Rotterdam Twee gewapende mannen heben gisteren een overval gepleegd op een bank aan de Utenhagestraat in Camis- se. Eén van de twee had een sjaal voorde mond en bedreigde de twee personeelsleden met een pistool. De beide mannen gingen ervan door met 10.000 gulden. Er waren op het moment van de overval geen klanten in de bank. Niemand raakte gewond. Een Chinees restaurant aan de Riederlaan in Hillesluis deed het wat subtieler De eerste de beste werknemer die de over vallers tegenkwamen, sprak geen woord Nederlands. Er ont stond een Babylonische spraak verwarring, waarna de overval lers ten einde raad weer naar buiten holden- Toch is de politie niet gelukkig met deze daadkracht. Hofs: „Wh zeggen: 'Schat de situatie goed in, als de kans er is om iemand te overmeesteren moet je het doen, maar neem daarbij geen enkel risico". De overvallen met grof geweld zijn eerder uitzondering dan re gel. Hofs: „Gewoon een greep in de kassa en dan wegwezen komt het meeste voor. Hit and run. Maar de heren worden ook steeds inventiever. Dat zie bij bankovervallen. De kassiers zit ten tegenwoordig achter kogel vrij glas, dus is nu de tendens ontstaan om klanten te gijzelen. En ze vragen niet meer om de bundel bankbiljetten die spe ciaal klaar ligt voor overvallers, maar om de kluis met het grote geld. In zekere zin is dat een ge volg van de extra beveiliging. Dus de banken zijn er eigenlijk niet veel mee opgeschoten". otterdam De onder nemingsraad van -hét fcontameroverslagbe- rijf. Unitcéntirë. (Waal- aven Her 6/7) eist van ite directie dat er meer èrsoneel wordt aange- rokken voor zowel' de operationele sector als de technische dienst. „We zullen maximale druk uit-* oefenen om u op' andere gedach ten te brengen", staat er in een gisteren verzonden open brief aan Unitcentre-directeur K. de Jong. Daarin schrijft de OR ook dat de zaak niet langer op z'n be loop kèh worden gelaten en dat er per operationele spil zeker vijf extra mensen nodig zijn. „Het aannemen van nieuwe mensen kan de bestaansbasis van Unit centre versterken en voorko men dat ten opzichte van be langrijke klanten onnodige risi co's worden genomen", aldus de brief. De OR vindt dat W snel beslis singen moeten worden geno- pompbediende Bak: 'Gevaarlijk? Nee, leuk werk'. Rotterdam Pompbediende J. lak van het Texaco-benzinesta- ion aan de Horvathweg in Rot terdam-West is niet iemand om ;en loopje mee te nemen. Dat be- vees hij woensdagvond maar veer eens toen hij een man ver wijderde die probeerde in tebre- tenin de kiosk. Je inbreker in spé kwam van »en koude kermis thuis. Eerst verd hij in zijn kruis gebeten loor de hond van de pompbe- liende, daarna kreeg hij een copstoot van Bak en vervolgens verd hij door Bak in de koffer- jak van diens auto afgevoerd laar het politiebureau, let is niet de eerste keer dat Bak tfrekende met een ongewenste oezoeker van het pompstation. ,Tk heb al eens een overvaller in :oma geslagen", zegt hij. „Die vilde later nog een schadever goeding hebben, maar dat is af gewezen". pompbediende Bak reed op voensdagavond rond elf uur angs het pompstation dat dage- ijks vanaf, negen uur dicht is. dus Bak. Toen hij poolshoogte ging nemen, zag hij dat er een 28- jarige man rondliep die naar bin nen keek „Ik zei dat hij weg moest gaan", zegt Bak. De ver dachte man gaf daar geen gehoor aan, maar trok een nies. Stentor Dat had hij beter niet kunnen doen, want dit dreigement was voor Stentor, de Mechelse her der van Bak, het sein om de aan val in te zetten. Het beest wor stelde zich uit de auto en beet de 28-jarige bezoeker in het kruis. De man wilde toen de hond aan vallen met het mes, maar voor dat het zover kwam, had hij al een kopstoot te pakken van Bak, Heterdaad „Wat doe je nou allemaal, joh", zei Bak. De man was inmiddels zo meegaand geworden dat hij zich zonder verzet in de afgeslo ten kofferbak liet proppen en liet vervoeren naar het bureau van politie. Daar bleek dat de man drugs en inbrekersgereed- Het was niet de eerste keer dat Bak het aan de stok heeft gehad met lastige klanten. Hij is drie keer het slachtoffer geweest van een overvallen. Twee keer wist hij de indringers van zich af te schudden. De derde keer kreeg hij enkele rake klappen. De overvallers gingen er vandoor met het geld. Ondanks me incidenten vindt Bak niet dat zijn werk gevaarlijk is. „Nee hoor. Leuk werk". De politie vindt dat de pompbe diende niet strafbaar heeft ge handeld. De wet zegt dat ieder een een verdachte in geval van heterdaad mag aanhouden en brengen naar een plaats voor verhoor. De pompbediende heeft de man niet op heterdaad betrapt bij de inbraak, maar hij heeft wel gezien dat de verdach te hem bedreigde- De verdachte zou vervolgd kun nen worden voor dreiging met geweld of poging tot inbraak. De politie verwacht niet dat de offi- cier van justitie tot vervolgini men. Het structurele overwerk 'moet de wereld uit, evenals de sociaal onwenselijke situaties rond inhuur en het opnemen van snipperdagen'. Volgens de OR leidt onderbezetting in de praktijk tot een groeiende chaos en in bedrijfseconomisch opzicht tot een toenemende inflexibili teit van de organisatie. De OR, die zegt al geruime tijd zorgen te hebben over de te krappe basisbezetting op het be drijf, zegt verbijsterd te zijn over het feit dat de directie deze week heeft laten weten de bezetting niet te zullen vergroten. Unit- centre.heeft in totaal zo'n 435 medewerkers in dienst, van wie enkele tientallen in de kantoor organisatie. Vólgens de OR zal Unitcentre dit jaar een overslag van 550.000 containers halen: 20.000 meer dan vorig jaar. Directie-lid John Krabbendam (De Jong was niet voor commentaar bereikbaar) zegt in dit verband dat het be drijf in maart op jaarbasis zo'n 65.000 containers zal verliezen, doordat de Engelse rederijen P. and O. en Ben Line uit de Trio- groep zijn getreden en via een ander samenwerkingsverband hun schepen voortaan bij ECT zullen laten behandelen. De OR schrijft dat de commer ciële vooruitzichten gestabili seerd lijken en dat het bedrijf met de naderende voltooiing van Pier 6 'de eerstkomende jaren naar evenredigheid mee kan in de snelle groei van de container- doorzet in de Rotterdamse ha- Rotterdam Poolhal-exploi- tant J. Dost krijgt geen vergun ning voor zijn zaak aan de ,te Middellandstraat. Een bij de Raad van State ingediend schor- si ngsverzoek, waarmee Dost de vergunning in zijn bezit hoopte te krijgenis afgewezen. Dat heeft de waa, mend voor zitter van de afoding recht spraak van de Raad van State, mr. C. J. van Zeben, gisteren be kendgemaakt. Staatsraad Van Zeben maakt daarmee duidelijk in te kunnen stemmen met de beslissing van burgemeester Pe per om geen vergunning af te ge ven voor de poolhal. Via een spoedprocedure bij de Raad van State had Dost gisteren geprobeerd de beslissing van de burgemeester ongedaan te ma ken. Dost vindt hel onterecht dat hem de vergunning voor zijn poolhal geweigerd wordt, omdat hij zegt met die zaak positieve dingen te doen voor de jongeren uit de buurt. Dost: „Ik hou de jongeren van de straat, en doe iets voor de buitenlanders. Dat wordt niet gewaardeerd". Dost wordt de vergunning voor zijn poolhal geweigerd ornaat die poolhal volgens Peper een nega tieve invloed zou hebben op de woonomgeving. In die tijd dat de poolhal zonder vergunning, dus Rotterdam - Het verkeer heeft 'gisteren in de avondspits in en rond Rotterdam vrijwel geen problemen gekend als gevolg van de hevige sneeuwval eerder op de dag Ook de RET, die in de ochtend nog met vertragingen kreeg te maken en zelfs met bus sen die uitvielen, hoefde de dienstregeling met aan te passen. De invaUende dooi zorgde er in de loop van de dag voor dat stra ten en wegen redelijk schoon werden. Hellegatsplein Sneeuw en gladheid zorgden gis termiddag nog wel voor proble men bij het Hellegatsplein, het verkeersknooppunt aan de zuid kant van de Haringvlietbrug. Verschillende vrachtwagen combinaties kwamen omstreeks het middaguur volledig vast te zitten op de N59, de weg richting Zeeland. Er kon geen auto meer langs en de afslag vanaf rijksweg A29 naar de N59 werd dan ook door de rijkspolitie afgezet. Ver keer richting Brabant kon nog wel doorrijden. Ook weggebruikers die over de N59 richting Hellegatsplein wil den rijden, werden door de sneeuwblokkade tot stoppen ge- Rotterdam Wethouder E. Hallensleben (PvdA) van cul turele minderheden heeft giste ren de Shane Moestafa Moskee aan het Maastunnelplein 44 geo pend. De moskee is gehuisvest in de voormalige Julianaschool en de gemeente Rotterdam droeg in het kader van de stadsvernieu wing 120.000 gulden bij in de verhuis- en verbouwkosten van de moskee. De Shane Moestafa Moskee, waar voornamelijk Surinaamse moslims komen, werd in 1979 fes tart in een woonhuis aan de amuel Muilerstraat In 1982 werd een pand aan de Brielse- laan 244 gekocht In de 200 vier kante meter grote ruimte bleef de moskee zeven jaar gehuisvest. In juli 1990 kon het verbouwde schoolgebouw aan het Maastun nelplein betrokken worden. Wethouder Hallensleben 2ei gis- door BEREND SCHILDER Rotterdam Wat moet er nu gebeuren met Lister, een veder licht, twee jaar oud Vlinder hondje'? Haar baasje, een vrouw ,uit Rotterdam, zegt prima voor het beestje te kunnen zorgen, maar haar man is daar niet zo ze ker van. Vooral nu het huwelijk tussen beiden op de klippen is >en. Voor Listers eigen best wil heeft de man het hondje ge kidnapt. Bij het scheiden van de huwelijkse boedel nam hij Lister gewoon mee. Het hondje is niet bij machte om zelf uit te maken naar wie het wil, dus moest de rechter er gis teren aan te pas komen in een kort geding, dat de vrouw ten einde raad had aangespannen. Ze woont nu bij haar ouders, die haar het honój'e Lister als ca deautje hadden gegeven. Haar vorige hondje was namelijk door een tragisch ongeluk overleden en als troost hadden de ouders een nieuw hondje, Lister dus, voor hun dochter gekocht. Het vlinderhondje raakte dik bevriend met Arno, de Duitse staander van meneer. Maar ook Arno kwam te overlijden, waar na Lister 'helemaal wegkwijn de', zoals meneer het gisteren omschreef. De oplossing was eenvoudig: hij kocht een nieuwe Duitse staander. En ja hoor, Lis ter knapte weer helemaal op dankzij de nieuwe speelkame raad. Duitse staander en met Lister. Mevrouw woont ook bij haar ou ders, maar zonder hondje. „Is dat niet onredelijk", zo wilde rech ter mevrouw mr. L. de Bruin weten. „De één heeft twee hon den, de 'ander heeft helemaal niks". Nee, zo gaf meneer aan. Lister is gelukkig met de Duitse staander. Waarom zou je die twee uit el kaar halen? Dat doe je toch ook niet met kinderen van geschei den ouders, zo vroeg hij zich af. Maar er was volgens hem nog" meer aan de hand. Mevrouw kon helemaal niet goed voor Lis ter zorgen. Op de dag van de ont ruiming van hun woning, 14 de cember vorig jaar, was zij niet aanwezig om Lister mee te ne men. Mevrouw verschoot van kleur. „Ik mocht helemaal niet hij Lister komen!" riep ze boos. Mr. De Bruin tot meneer: „Maar wil dat zeggen dat mevrouw nu ook niet voor haar eigen hondje kan zorgen"? Meneer: „...Lister is erg veranderd. Hij kruipt weg als haar baasje er aan komt. Ze heeft 'm haast de nek omge draaid". Mr. De Bruijn: „Hoe bedoelt u"? Mevrouw barste in tranen uit „Ik dacht: 'ik er aan, dan hij ook eraan...". Mr. De Bruijn: „Oh ja? Heeft u Lister de nek omgedraaid"? Mevrouw: „Ja, maar niet hele maal. Ik heb z'n strot niet hele maal dichtgedraaid". Even bleef Dq nieuwe Shane Moestafa Moskee aan het Maastunnelplein. teren dat de gemeente voortaan illegale moskeeën gaat aanpak ken. „Tot nu toe werden illegale moskeeën bij gebrek aan al ternatieven— gedoogd. Daar komt nu een einde aan. Binnen de stadsvernieuwïngswijken wordt actief bemiddeld bij nood zakelijke verplaatsingen, want we streven er naar om alle histo risch gegroeide knelpunten op korte termijn op te lossen". Vorige week presenteerde Rot terdam samen met de Stichting Platform Islamitische Organisa ties Rotterdam (SPIOR) ae nota 'Geloven i' de toekomst', waar bij de gemeente steun toezegt bij de bouw van vier nieuwe mos keeën in de Maasstad. Veel mos keeën zijn nu namelijk gevestigd in als gebedsruimte volstrekt on geschikte slooppanden en win kelruimtes. 10 dagen v.a. z o, Ine),usief VWLÏG viiffiioro mót'SA - ".'Top hnte.s oi">t!jt|L Privé Lviliipark,"VP v safari!irv .open ;irth«lr.»jvt!i IMPALA TOURS v&'Tv-4®' 05178-169.7Ö dwongen. Pas om ongeveer kwart voor drie, toen sneeuw schuivers de troep hadden ver» wïjderd, konden ae bestuurden hun weg weer vervolgen. Het Waterschap XJsselmondezaJ zijn gemalen weer in werkim zette», zodra de dooi echt inzet Dat betekent, dat ep vele plaaf. sen op het eiland IJsselmonde het ijs uiterst onbetrouwbaar wordt. De gemalen moeten weer worden gebruikt, omdat bij tredende dooi zo'n grote hoe veelheid smeltwater vrijkomt dat wateroverlast zoveel moge lijk beperkt moet worden. De gemalen in Capelle aan den IJssel en Bleiswijk zijn wegens het overtollige water gisteren al in werking gesteld. Als gevolg hiervan 2al het ijs bijzonder ge. vaarlijk zijn deze gemeenten. Woordvoerder laten weten dat met het het malen het ijs zi ia. zakken en schaatsen absoluut moet worden afgeraden. Het Comité voor Usbestnjduig, dat in Zuid-Holland de verant woordelijkheid heeft voor het bevaarbaar houden van de waarwegen ten zuiden van de lijn Hoek van Holland/Rotter dam (inclusief de Nieuwe Maas en de Nieuwe Waterweg), heeft tot nu tce geen actie behoeven te ondernemen. Volgens woordvoerder Wansink van de Kamer van Koophandel in Rotterdam één van de or ganisaties die in het comité is vertegenwoordigd zijn er tot nu toe nauwelijks klachten van uit de binnenvaart over moeilijk bevaarbare vaarwegen binnen gekomen. Rijkswaterstaat heeft er de afgelopen dagen voor ge zorgd dat de moeilijkste punten bevaarbaar 'en Momenteel wordt voora bij de Volke- raksluizen m ten gehouden. Rotterdam De rechtbank in Den Haag heeft een 57-jarige man uit Hellevoetsluis gisteren veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, voor het plegen van inbraken in Nieuw koop. Zijn medeverdachte, een 28-jarige vrouw uit Rotterdam werd bestraft met 114 uk dienstverlening en een voor-- waardelijke celstraf van zes. maanden. De officier van justitie eiste twee weken geleden negen maanden celstraf waarvan drie voorwaardelijk voor de vrouw en twaalf maanden waarvan vier voorwaardelijk voor de man. De inbraken vonden plaats in augustus vorig jaar, Bij een dran kenhandel aan de Nieuwkoopse Energieweg ontvreemdde net tweetal voor 2000 gulden aan bier en fris. Bij een bedrijf aan de Produktieweg in die plaats maakten ze voor 20.000 gulden aan aluminium buit. De ver dachten gingen op inbrekerspad om zo hun schulden af te kun nen lossen. Zuid-Beijerland Tien schoolkinderen van het eiland Tiengemeten (Haring vliet) zullen maandagochtend met een helikopter van de Rijkspolitie Dienst Lucht vaart worden overgevlogen naar Zuid-Beijerland. Door ijsgang is het veer tussen Tiengemeten en het buurt schap Nieuwendijk bij Zuid- Beijerland een paar dagen ge leden namelijk uit de vaart genomen, waardoor er geen verbinding is met de vaste wal. Het is al vaker gebeurd dat een heli werd ingezet voor de schoolkinderen. In noodge vallen zal de rijkspolitie ook anderen per heli van het eiland halen. De helikopter zal de kinderen de eerste schooldag na de kro kusvakantie afzetten op de velden van de voetbalvereni ging ZBVH in Zuid-Beijer land. De rest van de week zul- len de kinderen daar verblij- ven bij familie. Zoals de situatie nu is, is de ijs- gang zodanig dat er maandag zal worden gevlogen. Als er voor die tijd een ijsbreker doorkan, gaat de vlucht niet door, aldus de politie-woord- voerder. N x Binnenkort start o.a. in Capeile aJd I Jenel, Rotterdam. Schiedam, Spijke- nlase en Vlsardlngen de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf. Deze opleiding bestaal uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal ƒ295.-. Men kan zich nog aanmelden. Er is geen vooropleiding nodig en het examen is op 5 juni. De zeer afwisselende cursus word! zowel door vrouwen als mannen uil pure hobby gevolgd Sommigen hebben >n hun achterhoofd om ooit nog eens 'n eigen bedrijfje) te beginnen Er is tegen woordig een groot tekort aan gediplomeerd Horecapersoneei, De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven en men bezoekt ooft een Brouwerij. Mei dit Diploma kan men zelfstandig een Cafa. Petit-Restaurant, Disco, Kantine, etc. beheren De cursus is zowel monde- lino als schrlfleliik ie volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK»! Brochure of aanmelden, bel Stichting

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1