Politie opent aanval op criminele junks Historische vereniging hoopt op nieuw 'fundament" Deelnemers songfestival oogsten veel waardering 'Vrachtverkeer van Broers vest" Groen Links: helderheid zoek in museumbeleid Fikse brand in Polderhuis Gemeentemuseum toont artistieke uitersten Agrariërs leveren slag om kampeerder «ei im m mismak*' RUlBkü: Zijdeveld wil verbod u \*\a^v- Nieuwe inventarisatie monumenten Tankwagen vermorzelt twee auto's Ruzie in café Dief loopt in armen van politie m Kluis en huis leeg WATERWEG Regionale redactie Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 40Q6,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066,4350557 - sportredactie- 4345209. Telefax 010-4349754 MAANDAG 18 FEBRUARI 1991 Af! PAGINA 7 tÈl - i> Ook cfe Vlaardingse titelverdedigster Diana de Beer plaatstezlch voorde finale van het songfestival. Vlaardingen Door een nieu we afzegging kalft de Neder landse betrokkenheid bij het Eu rovisie Songfestival steeds ver der af, maar op lokaal niveau lijkt men geen genoeg te kunnen krijgen van het fenomeen zang wedstrijd. Enkele maanden na de ontknoping van de Rijnmond Talententrofee streden dit weekeinde een groot aantal zan gers vooreen plaatsje in de finale van het Vlaardings Songfestival. Vooraf duidde de naam Vlaar dings Songfestival op een klein schaliger evenement dan de Rijnmond Talententrofee, maar in de praktijk bleek de opzet in grote lijnen vergelijkbaar. Net als enkele maanden geleden bonden Vlaardingse vocalisten in hun eigen woonplaats de strijd aan met zangers uit de wijde om trek. Alleen de organisatie was dit keer een andere. Berust het initi atief van de Rijnmond Talenten trofee bij grand-café La Resi dence, dit weekeinde stonden de zangeres Rita Young, de Stads gehoorzaal en een plaatselijk huis-aan-huisblad aan de basis van het evenement. In een goedgevulde Stadsge hoorzaal deed vrijdagavond vooral de Schiedam woonachti ge Poolse zangeres Grace Szy- manska van zich spreken. De 39- jarige zangeres bracht met een Pools levenslied en een Engels talige song de handen langdurig op elkaar. De jury deelde de publiekswaar- dering, waardoor de Schiedamse verzekerd is van een plaatsje in de finale, die op zaterdag 2 maart in de Stadsgehoorzaal wordt ge houden. Dit evenement wordt omlijst door een mini-playback- show en optredens van Ben Kra mer en Marco Borsato. De play backende kinderen worden tij dens een voorronde op zaterdag 23 maart uitgekozen. De Poolse Grace neemt het in de finale op tegen de Hoogvlieter Michael Rambas, die een imita tie weggaf van Neil Diamond. De andere finalisten zijn Astrid van Mastngt uit Vlaardingen, Monique le Blanc uit Hellevoet- sluis. Anneke Goedknegt uit Vlaardingen en haar plaatsge noot en titelverdedigster Diana de Beer. Ook de groep Trinity uit Maassluis doet in maart een gooi naar de titel. De deelnemerslijst wordt gecompleteerd door de Leidse zangeres Sandra Brou wer. Schiedam Tot dusver zijn alle pogingen op een mislukking uit gelopen, maar wethouder Chns Zijdeveld heeft de moed nog niet opgegeven in zijn stnjd tegen het vrachtverkeer in het centrum. De PvdA-bestuurder wil de smalle rijstrook op de Broersvest en de Koemarkt ontlasten door de weg tot verboden gebied te verklaren voor doorgaand vrachtverkeer. De denderende vrachtwagens vormen reeds jaren een doorn in het oog van de bewonersverent- ging Schiedam-Centrum. Uit be rekeningen blijkt, dat tachtig procent van de vrachtwagens de centrale verkeersader van het Schiedamse centrum gebruikt als verbinding tussen rijksweg Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld kan vanavond forse kritiek verwachten, als de raads commissie cultuur de discussie over het museumbeleid voortzet. Jolie Rakkert (Groen Links) heeft Zijdeveld en de commissie schriftelijk laten weten dat zij het tot nu toe gevoerde debat over het Stedelijk Museum be neden alle peil vindt Heel politiek Schiedam was het er over eens dat na het vertrek van directeur Hans Paalman in mei vorig iaar het roer in het Ste delijk radicaal om moest. Een kleine tien maanden na dato ligt er nog steeds geen helder be leidsstuk op tafel, de vele en lan ge debatten ten spijt, stelt Jolie Hakkert bitter vast. De papieren die de wethouder en zijn commissie tot dusverre heeft geproduceerd stellen geen enkele verbetering in het voor uitzicht, zegt het raadslid van Groen Links. „Ze houden nau welijks meer in dan een aantal vooral praktische suggesties en constateringen". Jolie Hakkert vindt bovendien dat Zijdeveld zich niet aan zijn afspraken houdt Overeengeko men was dat er eerst een beleid zou worden opgesteld, en dat daarna het bijpassende perso neel zou worden gezocht. Inte rim-directeur Arie Metaal heeft in overleg met Zijdeveld, maar zonder de commissie in te lich ten, 'en passant' Pieter Tjabbes als hoofd museale dienst aange steld. Die handelwijze strookt ook niet met de belofte dat iede re sollicitatie voor de musemstaf via een open procedure zou ver lopen. Uit haar brief aan de wethouder en de commissie blijkt dat Jolie Hakkert er weinig vertrouwen in heeft dat er op de valreep nog een volwassen en zinnig debat over het museum van de grond komt Basis voor het 'nieuwe' be leid blijft een lijstje 'beslispun ten' dat Zijdeveld de commissie bij de vorige vergadering voor legde, en dat vanavond opnieuw, in aangevulde versie op de agen da staan. Het raadslid neemt daar geen genoegen mee. Hoe wel haar partij deel uitmaakt van de coalitie met Zijdevelds PvdA, zal zij het voorstel van de wethouder in de huidige vorm niet steunen. PvdA en Groen Links blijken verschillend te denken over de manier waarop het museumbe leid tot stand moet komen. Jolie Hakkert legt de verantwoorde lijkheid geheel bij de raadscom missie. Tijdens de vorige verga dering werd echter al duidelijk dat de commissie die verant woordelijkheid liever door schuift naar de nieuwe direc teur. Die moet zelf maar een be leidsnotitie schrijven. PvdA- fractievoorzitter Hans Bakker herhaalt dat standpunt nog eens in de jongste uitgave van het partijblad Voorwaarts. Waterweg De politiekorpsen van Schiedam. Vlaardingen en Maassluis proberen een groep junks het mes op de keel te zet ten. Door harder op te treden hoopt men de verontrustende froei van auto-inbraken en win- eldiefstallen een halt toe te roe pen. Met name de aan harddrugs ver slaafde criminelen blijken ver antwoordelijk voor de 'veel voorkomende criminaliteit'. Met een gezamenlijke actie, waarbij een speciale inbraakgevoelige auto een belangrijke rol speelt, wil de politie de inwoners van de drie steden een gevoel van grote re veiligheid geven. Volgens woordvoerder Henk Visser van de Schiedamse politie is er in de Waterwegregio sprake van „het plegen van een specta culaire hoeveelheid delicten''. Hij schat in dat een groep van honderd voornamelijk aan harddrugs verslaafde crimi nelen verantwoordelijk is voor zo'n 12.000 inbraken en diefstal len per jaar. Alleen in Schiedam gaat het al om een slordige 6000 gevallen. In nauw overleg met de officier van justitie gaan de korpsen de komende maanden de aanval' openen, „De delicten zijn de laat ste jaren toegenomen, maar de oplossingen houden geen gelijke tred", geeft Visser als reden voor de actie. De politie wil de veel voorko mende criminalieït tot een 'aan vaardbaar' niveau terugbren gen. Visser: „Dat is wat de pu blieke opinie aanvaardbaar vindt. Uit onderzoek is vast ko men te staan dat de inwoners zich in toenemende mate erge ren aan de schijnbaar ongebrei delde mogelijkheden van misda digers". In eerste instantie heeft de poli tie een analyse van de gepleegde delicten en een inventarisatie van de groep verdachten ge maakt. Uit oogpunt van tactiek wil de politie niet zeggen over de werkwijze vanaf nu. De hoop is gevestigd op een geprepareerde auto met een stil alarm. De drie korpsen moeten het op dit mo ment stellen met dit ene voer tuig, die volgens Visser niet moet worden gezien als een lokauto.. Afgelopen donderdag werden op deze manier de eerste twee auto- plunderaars in de kraag gegre pen. Het bewuste voertuig stond geparkeerd aan de Tuinlaan. Het duo is voorgeleid voor het open baar ministerie. Tot nu toe was het niet gebruike lijk verdachten van dit soort misdaden voor te leiden. De poli tie liet zich afschrikken door de administratieve rompslomp die dit met zich meebrengt Ander zijds speelde ook het cellentekort een rol. Omdat alleen een pro ces-verbaal bepaald niet afdoen de blijkt te zijn, is toch besloten deze radicalere stap te maken. De actie tegen de kleinere crimi nelen duurt in ieder geval vier of vijfmaanden. Maassluis Wijkvereniging Dijkpolder is ernstig gedupeerd door een brand iitfhet Polderhuis aan de Rozenlaan. De brand, die gisteravond rond half zeven uit brak, richtte grote schade aan in het onderkomen van de wijkbe woners uit de Vertowijk en de Dijkpolder. De oorzaak van de brand is voor alsnog onbekend. Voorzitter El- lie van Ieperen denkt aan kort sluiting, maar zij sluit niet uit dat de fik is aangestoken. Met name het toneel en het plafond hebben fikse schade opgelopen. In het houten onderkomen is verder roet- en waterschade geconsta teerd. De brandweer is gister avond ruim een uur in de weer feweest met de blusactiviteiten, 'ertegenwoordigers van de ge meente en de wijkvereniging hebben vanochtend de schade in het wijkgebcuw opgenomen. De brand betekent een streep door de rekening van de Dijkpolder, want juist in de afgelopen weken is er een groot aantal activiteiten gestart in het wijkgebcuw. Reeds voor de brand stond het gebouwtje op de nominatie om te worden gesloopt. Na de zomer vakantie wil de Dijkpolder het nieuwe wijkgebouw betrekken, maar de bouw voor dit onderko men is nog niet eens begonnen. „Het zal moeilijk worden om de activiteiten direct voort te zet ten", schat Ellie van leperen. „Veel activiteiten zijn nogal wijkgebonden", verwijst zij naar initiatieven als het buurtbeheer en de kinderspelmiddag. „Wij hopen op een snelle oolossing. Het zou verschrikkelijk jammer zijn als we de opgebouwde con tacten in de wijk weer verlie zen". Nog niet bekend is, of de activiteiten op korte termijn weer in het Polderhuis kunnen plaatsvinden. Mocht dit niet het geval zijn, dan hopen de bewo ners op een versnelde opleve ring van de nieuwbouw. „In de wijk zijn helaas geen alternatie ve lokaties voor onze activiteiten voorhanden", zegt Ellie van le peren. Maassluis „Twee zulke con trasterende vliegen zijn moeilijk m één klap te slaan". Met deze uitspraak opende kunsthistori cus Sylvia Cameron zaterdag middag de expositie van Paul Dartels en Mariannne Benkö in het Gemeentemuseum in Maas sluis. Ook de vele belangstellenden waren het er over eens dat de kleurrijke wandkleden en schil derijen van de Hongaarse kun stenares Marianne Benkö en de zwart-wit tekeningen van Paul Dartels moeilijk met elkaar zijn terijmen. Directeur Marjan Groen van het Gemeentemuseum legde uit dat de uiteenlopende werken deson danks opzettelijk met elkaar zijn gecombineerd. „Deze expositie ruimte leent zich heel goed voor constrasterende werken. De gro te doeken van Marianne komen uitstekend tot hun recht in een ruune, lichte zaal, terwijl de te keningen van Paul om eem in tiemere ruimte vragen. Dit mu seum biedt de vereiste combina- Marianne Benkö, die haar oplei ding voltooide aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Boe dapest, exposeerde aanvankelijk vaak in haar geboorteland. Sinds zes iaar is zij woonachtig in Ne derland. Die emigratie heeft een belangrijke invloed gehad op haar stijlontwikkeling. „In Nederland is voor mij een nieuwe fase aangebroken. Ik ben gefascineerd geraakt door de lucht hier. De mediterrane lucht geeft altijd heldere kleu ren. In Nederland zie je eigenlijk nooit een echte blauwe of witte hemel, hier heb je een doorzich tige lucht die iets mysterieus geeft'*, zegt de Hongaarse kun stenares. Benkö poogt het mysterieuze te achterhalen door die doorzichti ge Nederlandse luchten te schil deren. „Ik ben er nog niet hele maal achter wat het is. Maar,", zegt ze, „ik ben blij met het feit dat ik me laat inspireren door de Nederlandse lucht. Voor mij is dat een teken dat ik mij in dit Vliegende vogels, bomen, ste nen, wolken en vrouwelijke li chaamsvormen vormen de be langrijkste motieven van de Hongaarse kunstenares. De on derwerpen worden zeer kleur rijk en geabstraheerd uitge werkt, waardoor de de schilde rijen en wandkleden een warme uitstraling krijgen. De tekeningen van Paul Bartels staan daar lijnrecht tegenover. Bartels noemt zijn kille zwart wit tekeningen Visualiseringen van het menselijke drama'. Een deel van de werken laat zien wat er allemaal mis kan gaan in menselijke relaties. Het kunst werk met de titel In De Ring laat een vechtend echtpaar zien. ïn een andere tekening gruwelen kinderen van een boer die de kop van een kip afhakt. Opvallend is dat de kunstenaar voornamelijk vrouwen van mid delbare leeftijd tekent. „Ik beeld graag vrouwen van rond de 55 uit. Ze boeien me omdat zij zich zelf durven te zijn", meent de YW Maassluis Boeren, boerinnen en buitenlui uit het gehele land kwamen afgelopen zaterdag in Maassluis bijeen om hun erf te promoten. Maar liefst 2500 men sen zochten in de Koningshof voor de vakantieperiode hun ei gen kampeerboer uit. Het hoge bezoekersaantal op deze bijzondere vakantiebeurs kwam voor de organisatoren niet onverwacht. „De vraag naar kampeerboerderijen is gigan tisch groot", vertelt voorzitter W. van den Berg van de Stich ting Vrije Recreatie. „Dat is al ja ren zo". Bij het SVR zijn meer dan 1200 kleinere campinghouders aan gesloten. De boeren hanteren eenheidsprijzen en hebben de zelfde uitgangspunten: rust, een voud en natuur. „Voor spanning en sensatie moet je bij ons niet komen", zegt een Friese melk veehouder in zijn beste Hol lands, „Wel kun je paardrijden, met de huifkar mee of lekker wandelen". De bezoekers vragen honder duit. „Bent u een echte boer? Heeft u veel beesten? Hoe moet ik op uw boerderij komen?" De meeste standhouders overhandi gen de bezoeker een informa tiestencil en slaan een foto-al bum open. Op de knusse kiekjes staan gezinnen rond een kamp- vuur, de boer aan het werk en aaiende kinderen. De honderd stands hebben in feite het karakter van kleine VVV-tjes. Folders en ansicht kaarten laten zien wat er in de omgeving te doen is. Toch gaat het in feite om de boerderij zelf en om het landleven dat er bij hoort. Een vraag als 'wat voor boer bent u?' is daarom zo gek nog niet. Een akkerbouwer, die een paar kippen heeft rondlopen ging zaterdag de concurrentie slag aan met melkveehouders en Bezoekers verdringen zich rond één van de vele 'kleine WV-tjes'. paardenboeren. Zo ontstaan kre ten als 'bij ons kun. je alle dieren 2elf aanraken' en 'Haarlo, met 600 inwoners, ligt in de gemeen te Borculo, bekend van de stormramp'. De boeren met boomgaarden lo pen daarentegen niet met hun bezit te koop. „De appels zijn pas na het seizoen rijp zegt een Gelderse boerin afwerend. Een ander zegt: „Kijk, je mag best weieens een kersje plukken hoor, maar we bieden het niet aan. Dan gaan ze straks kruiwa gens vol kersen halen". Vlaardingen Ondanks alle te leurstellingen uit het verleden hoopt de historische vereniging Vlaardingen nog steeds, dat de gemeente eens leert wat zorg vuldiger om te gaan met monu mentale gebouwen. Voor de tweede keer heeft de vereniging een rapport geschreven waarin de waardevolle gebouwen in de stad worden geïnventariseerd. Dat rapport wordt morgen over een week overhandigd aan de wethouders Ton van der Steen (stadsvernieuwing) en Arij Maarleveld (cultuur). De relatie tussen de historische vereniging en de gemeente wordt al een twintistal iaren ge- kenmerkt door conflicten. Van af de oprichting, in 1967, pleit de vereniging voor het behoud van het historisch gezicht van de stad Maar opeenvolgende colle ges van burgemeester en wet houders hebben zich aan dat pleidooi weinig gelegen laten liggen. Het ene na het andere monument viel onder de slopers hamer. De beschermers van het historisch stadsgezicht liepen steeds vergeefs te hoop tegen de omstreden besluiten. Alleen in het geval van de Cuyperstoren aan de Hoogstraat wonnen zij, voorlopig, het pleit. De eerste daad van de histori- sche vereniging, waartoe al tii- dens de oprichtingsvergadering werd besloten, was indertijd het maken van een lijst van waarde volle gebouwen. Die lijst ver dween in een lade en de gemeen te wekte met haar bouw- en sloopbeleid nooit de indruk hem zelfs maar te hebben bekeken. Ook van de gebouwen die waren opgenomen in een nota bene door de gemeente zelf gepubli ceerde nota Karakteristieke Ob jecten werd de een na de ander met simpele pennestreken weg gevaagd. De historische vereniging heeft echter nog steeds de verwach ting, dat het in de toekomst alle- .maal anders zal, gaan. Op ver- zoek van wethouder Maarleveld heeft Bert van Bommel, lid van de commissie Stad en Monument van de vereniging, opnieuw een inventaiisatie gemaakt van alle historisch gezien interessant bouwwerken in Vlaardingen. Met de innige wens, dat deze nota nu eens niet in een la ver dwijnt, biedt Van Bommel op de avond van dinsdag 26 februari dat boekwerk aan de beide wet houders aan. Hij hoopt dat het rapport, met de titel Binnen- stadsonderzoek Vlaardingen, het fundament zal worden van een nieuwe vorm van overleg met de gemeentelijke bestuur- ders. 20 en het Schiedamse en Rotter damse havengebied. Deze verkeersstroom veroor zaakt grote problemen, want de honderden vrachtwagens moe ten de enkele rijstrook op het traject delen met het eveneens drukke personenverkeer. Met vijf stoplichten tussen de rijks weg en de Koemarkt laten de ge volgen zich raden: een groot deel van de dag zetten de stilstaande,1 ronkende dieselmotoren de bin nenstad in een vieze walm. In omgekeerde richting lopen de van de Rotterdamsedijk komen de vrachtauto's op de Koemarkt veelal in een vergelijkbare fuik. In een notitie onderstreept Zij' i develd de overlast aan de hand; van cijfermateriaal. Uit onder zoek blijkt, dat het gemiddeld) geluidsniveau op de Broersvesl de normen voor herrie ruim, overschrijdt. Ook de gemeten, luchtverontreiniging baart de' wethouder 2orgen, al blijft de ge-| middelde hoeveelheid koolmo-L noxides in de omgeving binnen^ de door het rijk gestelde normen.; Met zijn verbod hoopt wethou-M der Zijdeveld het vrachtverkeer! op de Koemarkt met tachtig pro-| cent te reduceren. De maatregel! geldt niet voor het bestemmings-: verkeer. Volgens de wethouderj is het traject onmisbaar voor de» bevoorrading van de vele win-1 kels en bedrijven in het cen-r trum. De dwingende verbodsbepaling! volgt op eerdere initiatieven,! waarin de wethouder vrachtverkeer op vrijwil wjjze aan een nieuwe route i de helpen. Voor dit doel werd| enkele jaren geleden vanuit hetg havengebied de Westfranke-| landsedijk doorgetrokken naar| de Vlaardingerdijk. Vanaf deze weg kunnen vracht-1 wagens direct de rijksweg A-4| opdraaien. Verder werd onders meer de Burgemeester vanö Haarenlaan aan het vrachtver-| keer aangepast, maar de chauf-$( feurs bleken niet onder de in-| druk van de verbeteringen. AIs| vanouds verkozen zij de drukte! van het centrum boven de injf veel gevallen wat langere route! vanuit de westzijde van de stad. De controle van de maatregel! gaat wellicht een probleem vor-| men, want het centrum wordtf geen verboden gebied voor i vrachtauto's. Wethouder Zijde-I veld denkt echter, dat een waar-g schuwingsbord bij de afritten van de rijksweg de chauffeurs naar de, alternatieve route's za -leiden. De plannen zullen dinsdagJ avond tijdens een commissiever-| gadering worden besproken. Schiedam Een tankauto heefl zaterdagavond voor een chaos* gezorgd op de Nieuwe Haven inti Schiedam. De dertigjarige| chauffeur raakte in zijn woon plaats in een slip, waardoor twee) personenauto's volledig werden! gemangeld. Eerst ramde hij een verkeers bord, Daarna kwam het bord on der zijn wielen terecht, waar door de man helemaal de macht over zijn stuur verloor. Gevolg!; was dat twee auto's vermorzeld;' werden tussen de tankauto enj een hekwerk. Vlaardingen Een drietal klanten heeft vrijdagavond laat! zijn woede gekoeld op het inte-i|| rieur van Grand Café La Rési-,'J dence in de Brede Havenstraat. De drie meenden zeker te weten) dat zij hun drankjes al hadden j betaald, terwijl de eigenaar vol-' hield dat zij hem nog geld schul-)| dig waren. De mannen slóegen- lampen, glaswerk, een barkruk J en de toegangsdeur kort en klein J voordat de politie arriveerde en® hen in de kraag vatte. Tegen deJ mannen is proces-verbaal opge-* maakt Schiedam Twee Schiedamse fiju agenten konden zaterdagnacht Mig zeggen dat ze op de juiste tijd op g de juiste plaats waren. Juist op f het moment dat zij een café aan JL het Boerhaveplein passeerden,]* kroop een man door een verniel- de ruit het pand uit. Het bleek een veertigjarige Rid-;j$ p derkerker te zijn. Binnen had hij^l een zak vol rookwaren klaar{%f staan en in zijn zak zat 35 gulden die afkomstig waren van de gok-W kast van het café. De man kon|| direct worden ingerekend. Vlaardingen Gelui dsappara-| tuur, een telefoon, bankpasjesj) betaalkaarten en een portefeuil-jl le werden zondagochtend gesto-| len uit een huis aan de Benthem-K straat in Vlaardingen. De inbre-j kers sloopten het slot uit de aeh-E ter deur. De bewoners van' hetfl huis waren met vakantie

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1