Ook koffie heeft traditie in j eneverstad Schiedam Sociale Dienst schrapt klanten De Hoek meer op eigen benen 13 De Keurvorst van Keulen blijft populair m Akmsstudio Jaap Bax blijft als 'magistraat' J Zonnekanon wmm Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 19 februan 1991 (SCHIEDAM^ Van der Raaf Tinus van der Raaf (60) staat morgen in het middel punt van de belangstelling in het bedrijfsrestaurant van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam. Vrien den en collega's zetten hem in de bloemetjes omdat hij na veertig jaar afscheid neemt van de gemeente lijke overheid Van der Raaf. die het grootste deel van zijn carrière als chauffeur op een ambulance zat, werd diverse keren met groot leed geconfronteerd. Tinus trad In 1951 in dienst bij de gemeentelijke ver- voers-en taxi-dienst Na de reorganisatie bij de GGD in 1982 is htj gaan werken als chauffeur-instructeur by de VROM, nu vervoert hij containers en papier bakken „Afwisselend en gezellig werk", vindt hij In 1956 werd Tinus chauffeur op de ambulance bij de Vervoersdienst van de GGD Hij vervoerde pa tiënten door het hele land. Dat was niet altijd even gemakkelijk werk. Soms moest hij bij voorbeeld weggelopen psychiatrische patiënten opvangen die erg aggressief konden zijn Ook reed Tinus van der Raaf wachtdiensten voorde GGD. In die periode heeft hij de verschrikkelijkste ongelukken meegemaakt. Hij was bij voorbeeld m 1976 aanwezig bij de ramp in Nieuwland, waarbij 23 personen het leven lieten bij een frontale botsing van twee treinen „Ik vergeet nooit meer hoe stii het was op de plaats van de ramp" Tinus van der Raaf is een rasechte Schiedammer. Hij is geboren in de Aleidastraat en heeft sindsdien in de Mariastraat. de Kreupelstraat, het Hofje van Ritman en de Van de Elststraat gewoond. Nu heb ben Tinus en zijn vrouw Riet een woning aan de Nieuw straal. Zijn zoon en drie dochters wonen ook m Schiedam. Vervelen zal Tinus van der Raaf zich straks niet Hij is een verwoed tuinder, kijkt graag naar cricket en volgt de prestaties van zijn favoriete club Hermes DVS Hij is altijd een bezig baasje geweest. Als afde- Imgsscheidsrechter was hij vele jaren actief op de voetbalvelden. In zijn werkkring stak hij veel tijd en energie inde medezeggenschapcommissie, de perso neelsvereniging en de jubileumcommissie van de ONS. VLAARDINGEN Liberalen Het gaat nog altijd bergafwaarts met de liberalen m Vlaardingen. Heeft de VVD enkele raadszetels moeien inleveren, ook het ledenbestand bevindt zich m een neerwaartse spiraal. In het partijblad wordt aangegeven dat het aantal leden blijft zakken, hoewel secretaris Van Beek toch een lichtpuntje ziet: de daling was het afgelopen jaar beduidend minder dan eerder het geval was. De VVD heeft nu nog 175 leden. Dat zijn er vijftien minder dan aan het begin van 1990. Apartheid De werkgroep Vlaardingen Tegen Apartheid houdt een klein filmfestival waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het ANC. Op drie achtereen volgende woensdagavonden worden in de filmzaal van de Stadsgehoorzaal films vertoond rond het the ma 'Apartheid'. Het festival opent morgen met de rolprent A world apart, waarin onder anderen Jeroen Krabbé speelt. Een week later komt het filmepos Cry Freedom aan de beurt waarin onder meer het leven en de dood van de zwarte verzetsstrijder Steve Biko wordt be licht. Op 6 maart wordt A Dry White Season ge draaid met glansrollen van Donald Sutherland en Marlon Brando. Alle films belichten de gruwelen van het apart heidssysteem en de gevolgen daarvan op het leven van de gewone mensen. De films beginnen steeds om half negen. De toe gangsprijs bedraagt tien gulden per film. Wie alle films wil zien kan onder meer bij de Wereldwinkel inde Hoogstraat een passe-partout aanschaffen. Tamboers De districtsband van Scouting Rijnmond is op zoek naar nieuwe tamboers en hoornblazers. De aanko mende leden moeten negen jaar of ouder zijn, mu ziek leuk vinden en gevoel nebben voor het 'Scou- ting-avontuur'. Vanaf zeven uur vanavond houdt de band open huis in de repetitie-ruimte van het Hopman Smelikhuis op het Scoutcentrum aan de Broek polderweg. Waarschijnlijk begint de band in februari met de nieuwe opleiding. De RAVO-scoutingband verzorgt optredens tijdens Seouting-activiteiten en wandel marsen. Ze doet ook elk jaar mee aan het Landelijk Scoutingbandconcours. Voor meer informatie of aanmelding telefoon (010) 4715220 of (010) 4353072. MAASSLUIS Goud De echtgenote van burgemeester Van Es had het vanmorgen druk. Zij maakte in de ochtend twee echtparen blij met haar aanwezigheid en een pre sentje. Tegen de klok van tien uur stapte de burge meestersvrouw het huis binnen van het echtpaar Knetemann. Een uurtje later maakte zij haar opwachting bij de Volkers. Beide paren gaven elkaar vijftig jaar gele den hun belofte voor eeuwige trouw. Vanaf van daag heeft hun huwelijk een gouden randje. [MAASLAND Schilderijen De Vlaardinger Theo van Winsen exposeert tot 3 maart schilderijen en tekeningen in Tavenu. Daar zijn van zijn hand stillevens te zien. Van Winsen, die destijds les kreeg van de kunstschilder Jaap de Raat, exposeerde ook al in 1982,1984 en 1985 in de exposi tieruimte in Maasland. (SCHIEDAM dinadag 19 februari ledenvergadering CDA over 'de provincie op weg naar 1992', Bethelkerk, 19.45 uur. adem- en kl-tralning, vrouwencentrum Barrlka, 20.00 uur. woensdag 20 februari informatieochtend voor ouderen. Trefpunt Oost, van 10.00 tot 12.00 uur. spreekuur CNV, zalencen trum Lange Haven 73, van 14.00 tot 15.00 uur. donderdag 21 februari start sjoelbaktoernooi, Dienstencentrum Woud- hoek, van 9.00 tot 12.00 uur. m vergadering GGD-Nieuwe Waterweg Noord, Harga- laan 12,16.00 uur. spirituele avond met le zing van E.J. Hoffman, wijk centrum Nieuwland, 20.00 (VLAARDINGEN woensdag 20 februari start PC-cursussen, wijk centrum De Heipaal, 19.30 uur. informatieavond FNV over belastingformulier. Va- leriusstraat 53, van 19.00 tot 21.30 uur. Diverse mogelijkheden voor een bruine huid: Gezichtssnelbruiners Caribic 1 SCHIEDAM IN 60 MINUTEN VAKANTIEBRUIN Burg. Knappertlaan 174 Tel. 010-4200030 Geopend: 12.00-23.00 uur/'s zaterdags: 09.00-16.00 uur door PETER DE LANGE Schiedam Alles is betrekke lijk, zelfs de geur van versge- brande koffie. Zo'n vijftien jaar geleden moest de laatste koffie branderij in Schiedam aan de Brede Marktsteeg verdwijnen, omdat de buurt de lucht niet verdroeg. Maar klanten die de bijbehorende winkel binnen stapten zeiden steevast: 'Hmmm. wat ruikt het hier lek ker'. Misschien komt het door de alco holdampen die eeuwenlang door de stralen dreven dat de koffiegeur plotseling te pregnant werd. Het reukvermogen van de Schiedam mer zal wel enige tijd nodig hebben gehad om te herstellen van die alles overheersende, verdovende jene- vergeur. Voorheen werden andere luchtjes dan die van moutwijn in elk geval nauwelijks opgemerkt. Terwijl er toch jarenlang een pin da- en koffiebranderij (Sindoro) aan de Vismarkt was gevestigd en Minderop op de hoek van de Hoog straat en de Brede Marktsteeg ook het zijne aan de odeur locale bij droeg. Na de branderii heeft nu ook de be faamde winkel op dat hoekje het veld geruimd Wat niet wil zeggen dat de koffiecultuur voorgoed uit Schiedam is verdwenen, bv Leo nard van der Vijver, zoals de laatste koffiespeciahst van Schiedam be kend staat, is slechts verhuisd. El ders aan de Hoogstraat wordt de ne ring voortgezet. Huisverpakking Het hoekpand was te klein voor een winkel en groothandel samen en te groot voor een winkel alleen, legt Judy den Toom uit. Zij staat al elf jaar in de winkel en weet alles van koffie én van het bedrijf De groot handel is nu overgebracht naar de Spaanse Polder; de winkel verhuis de naar Hoogstraat 166. De brande rij blijft als vanouds gevestigd in Deventer, waar de bonen, op veili ge afstand van de gevoelige Sehie- damse neuzen, op aroma worden gebracht. Er is wekelijks verse aan voer. Minderop, Van der Vijver, IJzen- dijk en Van Oort: er vallen allerlei namen als de geschienis van de on derneming ter sprake komt. Op de buisverpakking staat, behalve het logo van de Keurvorst van Keulen, het jaartal 1799, maar sinds de grondlegging van het bedrijf zijn verschillende eigenaren en firman ten elkaar opgevolgd. De huidige eigenaar is Gertjan Griffioen. Een Nasmaak naam die weer niet is terug te vin den op de etalageruit noch op de zakjes waarin de koffie en thee hun weg vinden naar de consument. Een traditionele naam ligt in de koffiehandel nu eenmaal beter in de markt koffie herbergde. De naam Van der Vijver 2ei hem niets, Scheeres ken de alleen het winkeltje op de Hoog straat, waar zijn vrouw versgebran- de koffie pleegt te kopen. „Nou, dat zijn wij dus", zei Griffioen lako- niek. Hanneke Scheeres is lang niet de enige Schiedamse die liever bij Le onard van der Vijver een half pondje versgebrande en versgema len Mokka of Arabica betrekt dan het vacuüm gezogen equivalent bij de supermarkt. Tussen de smaak van die produkten gaapt een af grond van verschil, en volgens Judy den Toom beginnen steeds meer stadgenoten dat te ontdek ken. Breien Soms wekt die ingewikkelde stam boom verwarring, zoals vorig jaar bleek op de Bedrijvendag van de gemeente Schiedam. Griffioen, die op de bijeenkomst koffie en thee schonk, raakte in gesprek met bur gemeester Reinier Scheeres. De burgervader keek er bepaald van op dat zijn stad een groothandel in „In het begin zat ik hier dagenlang te breien en te puzzelen. Er kwam geen kip, de klandizie bestond uit een handjevol fijnproevers. Het pu bliek had iets van: laten we eerst maar eens de kat uit de boom kij ken. De laatste jaren is het steeds drukker geworden. Negen van de tien mensen die hier één keer een voet over de drempel hebben gezet, komen terug". Begrijpelijk, vindt zij. De gemiddel de Hollander drinkt koffie bij 'slo ten' tegelijk, logisch dat hij vroeg of laat vragen gaat stellen over de kwaliteit. Dat was ook het eerste ef fect dat bij haarzelf optrad toen zij eenmaal kennis had gemaakt met de produkten uit het assortiment van haar werkgever. „Gala krijg ik niet meer door mijn strot", bekent zij. „Je proeft meteen dat het goed koop spul is. Er blijft een wrange, bittere nasmaak in je mond hangen. Brr". Uit het relaas van Judy den Toom wordt duidelijk dat de Schiedam mer wel enige tijd nodig heeft om te wennen aan koffie van betere kwa liteit Koffiedrinkers hechten dik wijls net zo hardnekkig aan hun vertrouwde merk als krantenlezers aan hun dagblad. „Tegen nieuwko mers zeg ik: begin nou eerst eens met Mokka, dat is de meest normale soort. Daarna kun je Oriënt probe ren, die is wat pittiger. En zo komen ze gaandeweg verder, tot ze aan de Kenya toe zijn, de duurste soort, héél apart". De afzet is intussen zodanig ge groeid dat van sommige soorten in één week tijd een hele silo van twintig kilo wordt verkocht. Van de negen verkrijgbare soorten zijn Espresso, Arabica en Mokka het meest gevraagd, maar ook de Ster, de Max Havelaar en de cafeïnevrije koffie doen het goed. Bonbonnetje Door de opmars van de Italiaanse eethuizen is de vraag naar koffie om thuis cappucino te brouwen ex plosief gestegen; „De Espresso gaat hier met kilo's de deur uit". De nos- talgisehe uitstraling van de zaak en de doordringende geur missen hun uitwerking ook op de vreemdeling niet „We worden dikwijls aange zien voor een koffieshop", vertelt Judy den Toom. „Dan komen er mensen binnen die gezellig gaan zitten, 'Kunnen we een kopje koffie bestellen?' 'Tuurlijk?' 'En een bon bonnetje erbij, kan dat ook?' 'Nee, helaas, dat hebben we niet'. Moetje die gezichten zien als ze willen be talen en je zegt: 'Nee hoor, dit is van het huis'. Onbetaalbaar". Proeflokaal Parallel aan het bloeiende koffiebe- wustzijn verloopt in Schiedam de groei van de vraag naar thee. Ook daarin biedt Leonard van der Vij ver een ruime keuze. Maar terwijl de waardering voor de onderschei dene koffiesoarten dwars door alle generaties loopt, is de voorkeur voor bepaalde theesmaken streng aan leeftijd gebonden. Judy den Toom: „Tussen de 35 en de 50 jaar zitten ze vast aan de zakjes. Jonge lui zijn op zoek naar de exotische soorten, van walnoot tot Bloemen van Hawaï. Boven de 50 jaar willen ze opeens af van wat ze 'die vieze zakjes' noemen, dan krijgen ze weer trek in een ouderwets bakje thee". Thee en koffie hebben ook elk zo hun eigen hoogtijdagen. Om onver klaarbare redenen is vrijdag in Schiedam 'theedag'. „Dan sta ik Judy den Toom: 'Zaterdag is het één en al koffie wat de klok slaat'. hier aan de lopende band halve on sjes te verkopen". Zaterdag daarentegen is het weer één al koffie wat de klok slaat. „Dan nemen vrouwen gezellig hun echtgenoot mee om iets lekkers voor het weekeinde uit te zoeken". En eens per jaar verspreidt zich als een lopend vuurtje het gerucht door de stad dat de eerste pluk Daijeel- ing is gearriveerd. „Dan loopt het hier storm. Want die thee kun je vergelijken met de Beaujolais pri meur". Voor de komende en gaande klant gaan er volgens Judy den Toom da gelijks 'tig potten' koffie en thee doorheen. Om de haverklap weer klinkt na het rinkelen van de deur bel de kreet: „Wil je óók een bak kie?" Soms lijkt de zaak meer op een drukbeklant proeflokaal dan op een winkel. Met dit verschil dat de lucht van jenever er ver te zoe ken is. Hoewel de koffie al twee eeuwen kind aan huis is in Schiedam, en in j'aren dus gemakkelijk kan wed ijveren met de jenevertraditie, heb ben die twee maar weinig met el kaar te maken. Judy den Toom moet lang nadenken voordat ze een raakpunt weet: „Misschien dat je 's morgens een bak koffie neemt als j'e een kater hebt van de jene- Schiedam De Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) ziet tevre den terug op 1990. Uit de jaarcij fers blijkt dat het totale uitke ringsbestand met 4,8 percent is teruggelopen. In totaal heeft de GSD verleden jaar 237 perso nen uit het bestand kunnen schrappen. In het jaarverslag toont directeur Gérard Smits zich bijzonder ver heugd over deze ontwikkeling. In de laatste jaren was de omvang van het bestand nog vrij stabiel. De me dewerkers van de sociale dienst verwachten dat de in 1990 ingezette daling in het lopende jaar doorzet. Hoewel externe factoren een be langrijke rol spelen bij de daling, laat de GSD niet na zichzelf op de borst te kloppen. Een aantal klan ten kwam ongetwijfeld op eigen ge legenheid of na bemiddeling van het arbeidsbureau aan de slag, maar volgens het jaarverslag heeft het Buro voor Werk en Scholing een belangrijke rol gespeeld in het be werkstelligen van de daling. In totaal vonden verleden jaar 210 langdurig werklozen een betaalde baan. Uit de cijfers blijkt, dat het Buro voor Werk en Scholing in 88 gevallen een rol speelde bij de be middeling. In totaal voerde het Buro driehonderdzestig zogenoem de voortgangsgesprekken. Bij standsverlening Volgens de sociale dienst zijn de langdurig werklozen met name in het laatste kwartaal van 1990 aan een betaalde baan geholpen. Op ba sis van deze positieve ontwikkeling verwacht de GSD dat volgend jaar opnieuw meer langdurig werklo zen aan een baan zullen worden ge holpen. Neemt het aantal klanten af, uit de cijfers over 1990 blijkt dal de bij kei ing heeft de GSD overigens niet verwonderd. Oorzaken zijn de ver grijzing en de toenemende behoefte aan medische voorzieningen bij zelfstandig wonende ouderen. De stijging is een gevolg van het ge wijzigde beleid, dat er op is gericht om ouderen langer zelfstandig te la ten wonen. Dit vereist aanpassin gen in de woning, maar de kosten liggen veelal een stuk lager dan bij opname in een verzorgingstehuis. Renovatie Als onderdeel van de gewijzigde vi sie wordt de opnamecapaciteit in de verzorgingstehuizen aanzienlijk verminderd. Zo vinden in de toe komst onder meer in de tehuizen Thurlede, Francois Haverschmidt en Spaland renovaties plaats. Het aantal bewoners in de verzorgings huizen zal hierdoor verminderen, waardoor de kosten voor thuiswo nende ouderen naar verwachting verder zullen stijgen. Ondanks de verhoogde zorg voor ouderen is er verleden jaar minder uitgegeven aan de post Bijzondere Bijstand. Het gemiddeld uitgegeven bedrag per Schiedammer nam iets af, van 35,32 in 1989 tot/34,53 vo rig jaar. De uitgaven staan hiermee nog steeds in schril contrast met Rotterdam, dat noodlijdende klan ten aanmerkelijk vaker en met ho gere bedragen te hulp schiet. Konsumenten Kcntakt heeft haar kritiek op het zuinige beleid nog niet ingetrokken, maar desondanks etaleerden de cliënten van dc GSD veel minder kritiek dan m voor gaande jaren. Slechts tien keer in 1990 kreeg de dienst te maken met een vorm van agressie. Een jaar eerder was dit nog 31 keer voorge komen. GSD-directeur Gérard Smits kan tevreden terugkijken op 1990, Het Maasland Ook al heeft hij in middels zijn ambtsketen en voorzittershamer ingeleverd, het verblijf in Maasland van in middels oud-waarnemend bur gemeester Jaap Bax krijgt nog een aanzienlijk staartje. Hij blijft aan als voorzitter van de Stichting 750 jaar Duitsche Orde in Maasland. Als zodanig zal de verleden week tot de gewone burgerstatus gede gradeerde Bax zich de komende maanden nog veelvuldig in het dorp manifesteren. De festiviteiten rond de 750 jaar Duitsche Orde du ren van half april tot eind mei. „We zien je straks terug als een middeleeuwse magistraat", herin nerde loco-burgemeester P. Hou- tenbos hem bij zijn afscheid aan zijn optreden tijdens een gekostumeer de modeshow. „Ik denk ook dat je het er beter afbrengt dan Peper", kon Houtenbos niet nalaten te wij zen op de geflopte festiviteiten tij dens het 650-jarig bestaan van Rot terdam. De na ruim tien maanden weer ver trokken Bax haalde bijzijn afscheid van de gemeenteraad nog een keer flink uit naar de overheidsorganen, die een aanslag op het Westland in gedachten hebben. Spookbeeld Zoals naar de provincie en de ge meente Den Haag, in verband met de uitbreiding van de residentie in de richting van Wateringen. „De agglomeratiegemeenten zijn het nieuwe spookbeeld, ook voor het Westland. Er komt toch erger nis in je op dat de kleinere gemeen ten ten prooi moeten vallen aan de grotere. Zoals nu weer vanuit Rijn mond", wees hij op de belangstel ling voor woningbouw in onder meer de Dijkpolder vanuit het overleg van de Rijnmondgemeen ten. „Men claimt grond, zonder eni ge vorm van overleg met de betrok ken gemeente". Juist met het oog op die bedreigin gen onderstreepte Bax het belang van de Westlandse samenwerking. „Het is echt van belang een hecht en eensgezind Westland te creër en", Ten aanzien van die samen werking stelde hij dat de aanleg van het transportcentrum één van de moeilijkste beslissingen van de Maaslandse raad is geweest Hoe wel de PvdA-fractie tegen was, stond (partijgenoot) Bax binnen het college aan de zijde van de voor standers. 'Rooie' De waarnemend burgemeester, die in Maasland naar eigen zeggen be slist niet 'op de winkel is komen passen', bleek er kennelijk prima in geslaagd zijn PvdA-signatuur weg te biiferen. „U hebt ons kleuren blind achtergelaten", merkte raadsnestor De Nie schertsend op. „Want we zouden niet meer weten, wat rood is". De 'rooie burgemeester' stelde dat langzamerhand zelf ook niet meer te weten. „In de politiek is een ui terst onduidelijke discussie aan de gang. Ik zie de politiek om me heen veranderen". Dat Bax heeft ge tracht zich In Maasland zo neutraal mogelijk op te stellen, vond hij niet meer dan logisch, „Het is onmoge lijk om burgemeester te zijn met een politiek partijprogramma on der de arm". Hoe intens Bax zijn werk als waar nemend burgemeester had beleefd, bleek aan het eind van zijn reactie op een aantal sprekers. Hij zat al weer op zijn plaats, toen hij besefte de ambtsketen nog over te moeten dragen. Die hing hij bij 'loco' Hou tenbos om de schouders, die dit kleinood morgenmiddag op zijn beurt bij de nieuwe burgemeester M. Kokxhoorn zal omhangen. Hoek van Holland De secre tarie van de deelgemeente Hoek van Holland krijgt een veel zelfstandiger functie bin nen het totale bestuurskader van de gemeente Rotterdam. Dat geldt met name op het ge bied van personele aangele genheden als benoemingen en salariëring. Deze grotere zelfstandigheid ont staat doordat alle secretarieën in de Rotterdamse deelgemeenten een zogenoemde 'tak van dienst' constructie krijgen. De commissie algemene 2aken van de Hoekse deelgemeenteraad is in principe heel tevreden met deze ontwikke ling. Tegelijkertijd vreest men echter dat er ook nu weer sprake is van overdracht van bevoegdhe den zonder de daarbij behorende financiën. Grotere bevoegdheden in deze sector kunnen namelijk behoorlij ke financiële consequenties heb ben, meent de meerderheid van de commissie. Juist omdat men nu ook het gebied van personele za ken handelingsbevoegdheid krijgt, kan er sprake 2ijn van be paalde claims. Voorzitter W. Doorn-van der Houwen stelde dan ook voor om te komen tot een garantiefonds dat door de ge meente Rotterdam moet worden ingesteld. De deelgemeenten moeten daaruit kunnen putten in geval van wettelijke schadeclaims als gevolg van personeelsbeleid. Handelen De groterejaevoegdheden liggen met name op het personele vlak. Zo kan de deelgemeenteraad de personeelsbegroting er> -rekening zelfstandig gaan vaststellen als onderdeel van de deelgemeente- lijke begroting en jaarrekening. Verder kan men zelfstandig han delen bij benoeming en ontslag van bij voorbeeld de deelgemeen tesecretaris. Het dagelijks bestuur krijgt de be voegdheid otf» functieniveaus en bezoldiging vast te stellen, los van de m Rotterdam geldende nor men. Ook de top- en hoofdstruc tuur van het secretarie-apparaat van de deelgemeente wordt een bevoegdheid van het dagelijks be stuur. Daarnaast worden ontslagverle ning, reorganisatie, medische on geschiktheid, toekenning van on bezoldigd verlof, schorsing, wachtgeld-toekenning en het doen van uitspraken in beroepsza ken -nu nog zaken die centraal zijn geregeld- een bevoegdheid van het dagelijks bestuur van de deelgemeenteraad. Hiermee wordt ook de verantwoordelijk heid van de secretaris van de deel gemeente vergroot. Als hoogste ambtenaar heeft hij het perso neels- en organisatiebeheer. Deze uitbreiding van de bevoegd heden heeft de Hoekse deelge meenteraad al vele malen bepleit. Maar omdat Hoek van Holland, wat de inkomsten betreft, afhan kelijk is van het budget dat door het gemeentebestuur van Rotter dam wordt vastgesteld, wil men harde garanties dat de nieuwe be voegdheden inderdaad ook finan- cieel worden ondersteund.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2