Ikkie en Pippeloentje in grote onzekerheid Zwembad op 'Hoogstad' 'Geen vraag is beantwoord' Ouderenzorg komt onder zware druk Historische Vereniging huldigt duizendste lid Vlaardings verzet tegen schoorstenen Körmelings eis afgewezen Actieplan tegen 'ongenuanceerd oorlogsdenken' 'Egotrip college' WD'er Bulva ergert zich Ravage in woning Sportfonds beloont Grauwmeijer Kort geding brengt geen oplossing VWJERWEG WOENSDAG 20 FEBRUARI ia PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat o, 3131 8C Vlaardingen Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen Telefoon- 010-4343229.4352066.4350557 - sportredactie 4345209 Telefax 010-4349754 Schiedam Kwalijke gevolgen en menmgen van en over de Golfoorlog moeten op Schiedam geen vat kunnen krijgen. Dat is het streven van het onlangs opgerichte 'Comité tegen het on genuanceerde oorlogsdenken'. Bij de initiatiefnemers en aanhangers van dit Sehiedamse co mité heeft de ongerustheid over het gewapende conflict op de plek waar volgens de Bijbel het aardse paradijs is geschapen tussen de Eufraat en de Tigrisplaats gemaakt voor daadwer kelijke tegenactie. Drie weken na de oprichting van het comité» waaraan promi nente Schieaammmers als de wethouders Bart de Leed© (Groen Links) en Chris Zijdeveld (PvdA) hun medewerking hebben gegeven, is een eerste bijeenkomst uitgeroepen. Vol gende week woensdagavond 27 februari moeten in de Teer- stoof de actievoorstellen voon de komende maanden vorm krij gen. De 'genuanceerde oorlogsdenkers' hebben bijvoorbeeld het plan bedacht een meldpunt op te richten en een campagne te voeren. Erik Dijkhuizen die in het comité een voortrekkersrol speelt, wil het met name voor het allochtone bevolkingsdeel opnemen. „Wij willen helpen voorkomen dat migranten in Schiedam ten gevolge van deze oorlog onheus worden beje gend". De initiatiefnemers proeven dat er in de brandersstad toch langzamerhand een sfeer ontstaat, waarin de islamitische gelo vigen zich moeten verantwoorden voor de handelwijze van Saddam Hoessein. Ook moeten migranten, zo heeft het comité gemerkt, steeds meer bewijzen dat zij aan de 'goede1 kant staan. Schiedam Speel-o-theek Ik kie en peuterspeelzaal Pippe loentje worden wellicht het slachtoffer van een grote ver- huisoperatie, die zich in de nieuwbouwwijken Woudhoek en Spaland dreigt te voltrekken Voor de twee voorzieningen die nu in de Woudhoekschool zijn ondergebracht, zal voorlopig geen alternatieve lokatie wor den gezocht. Burgemeester en wethouders van Schiedam willen eerst af wachten wat er op het gebied van onaerwysaccommodaties gaat gebeuren in de nieuwbouw wijk. Het college beseft dat die terughoudendheid voor Ikkieen Pippeloentje kan leiden tot 'een knellende situatie' „Maar", stelt het college, „dat risico achten wij evenwel aanvaardbaar" De Sehiedamse bestuurders vin den dat zij in een lastig parket zijn gemanoeuvreerd nu er zich van allerlei kanten onzekere ontwikkelingen aandienen In het voorstel om het zoeken naar huisvesting voor Ikkie en Pippe loentje voorlopig te staken, base ren B en W zich op de onduidelij ke toekomst voor niet minder dan drie basisscholen: De Klin ker, Regenboog en de Woud hoekschool, De Klinker (openbaar) en Re genboog (in ter-confessioneel) znn gestaag uitdijende scholen, die waarschijnlijk snel uit hun jasje zullen groeien. Een voor de hand liggende oplossing zou zijn de bestaande gebouwen uit te breiden. Het ministerie van onderwijs, zo vreest het college, zal dan echter meteen roepen dat eerst maar de lokalen van Ikkie en Pippeloen tje moeten worden ingepikt Als de groei zo enorm is dat ook die twee lokalen ontoereikend zijn, zullen er noodlokalen moeten worden geplaatst Daarvoor is inmiddels een ver zoek ingediend, waarover het college m mei van het departe ment van minister Ritzen denkt uitsluitsel te krijgen Als dat ge beurt is het acute huisvestings probleem van Ikkie en Pippe loentje uit de wereld Maar de verwachte toeloop van leerlingen naar de Woudhoek school kan weer voor een extra complicatie zorgen. De gemeen te heeft daarom tevens een ver zoek bij het ministerie Ingediend een nieuwe Woudhoekschool in Spaland te mogen bouwen. Niet alleen de te kleine behuizing speelt daarin een rol, maar ook de slechte bouwkundige staat van het bestaande pand Vraagstuk Als dat verzoek wordt ingewil ligd, is er in 1992 opeens een lege Woudhoekschool beschikbaar Ook daarom vraagt het college zich af: moeten we nu wel naar andere huisvesting voor Ikkie en Pippeloentjeop zoek gaan' Of kunnen we beter wachten tot duidelijk is of de voorstellen voor de noodvoorzieningen voor de Regenboog en De Klinker en nieuwbouw voor de Woudhoek school worden gehonoreerd? Dan immers kan pas een plan worden gemaakt voor de be stemming voor de vrijkomende Woudhoekschool Daarin zal ook de nu al leegstaande kleuter- school aan het Baehptem wor den betrokken Het probleem voor Ikkie en Pip. peloentje is echter dat die onze-, kere factoren ertoe kunnen lei den dat allerlei termijnen niet op elkaar kunnen worden afge stemd De speel-o-theek en de peuterspeelzaal kunnen gemak kelijk tussen de wal en het schip' komen Het college van B en W ziet evenwel geen andere moge lijkheid. Vlaardingen De presentatie van het Vlaardïngse verkeers- veilïgheidsplan is 'een promotie achtige egotrip van het college'. Dat vindt VVD-raadslid Jan Bulva. Hij heeft zich danig geër- ferd aan de manier waarop wet- ouder Agnes van Ardenne met het plan de publiciteit heeft ge zocht, nog voordat de gemeente raad erkennis van kon nemen. De wethouder voor verkeer en vervoer presenteerde in januari het plan Vlaardingen VeUiger al tijdens een persconferentie. Vo rige week dinsdag overhandigde Agnes van Ardenne het plan aan minister Hanja Maij-Weggen. Bulva "vindt dat de commissie voor verkeer en vervoer, waar van hij deel uitmaakt, op deze manier buitenspel is gezet „Ik heb.de eerste informatie over dit onderwerp moeten lezen uit de krant". De'WQ'er vreest dat er aan het verkeersveiligheidsplan na de uitgebreide presentatie nog nau welijks iets te veranderen valt. Hij dringt er bij B en W op aan, het plan alsnog de status van 'ontwerp' te geven. Belangheb benden zouden dan nog in spraak kunnen krijgen en de ge meenteraad zou Vlaardingen Veiliger volgens de regels kun nen behandelen. Bulva heeft het college met* na druk verzocht zijn vragen se rieus en concreet te beantwoor den. Uit de antwoorden op vori ge schriftelijke vragen kreeg hij weieens de indruk, dat benw hem met een kluitje in het riet wilden sturen. Als het college dat weer probeert, waarschuwt de WD'er, 'zou ik mij genood zaakt voelen de brief terug te sturen met het verzoek om een betere beantwoording. En dat zou maar kostenverhogend wer ken'. - vervolg van voorpagina Voor de Vlaardingse wethouder Agnes van Ardenne (verkeer en vervoer) is de aanleg van bolplei nen geen onoverkomenlijk be zwaar. Het idee van minister Maij is voor haar bespreekbaar. jDé wethouder verbindt er wel de eis aan dat tegelijkertijd hel openbaar vervoer in het Rijn mondgebied sterk wordt verbe- I terd. De bijeenkomst gistermiddag, waarin de plannen van minister Maij werden toegelicht, leverde voor Van Ardenne nauwelijks concrete aanknopingspunten op. „Bijna geen vraag is beant woord", moest de Vlaardingse wethouder constateren. „Dringt dit plan het woon-werkverkeer terug? Wordt het milieu niet zwaarder belast door het stoppen en optrekken van de auto's? 'Worden de steden niet onveili ger door meer sluipverkeer Al lemaal vragen die onbeant woord zijn gebleven". In de Waterwegregio moeten .volgens de voorstellen twee tol- pleinen komen: één tussen Vlaardingen en Maassluis in al leen de richting van Maassluis, de ander (in beide richtingen) op de nieuwe Rijksweg 19 tussen Schiedam en Delft Als gemeen te heeft Vlaardingen nog geen standpunt ingenomen; daarvoor kwamen de voorstellen veel te laat binnen. De vervoersregio Oude en Nieu we Maas, waarin 31 gemeenten in de wijde omtrek zitting heb ben, zal een gezamenlijke reactie opstellen op de plannen van mi nister Maij. Vlaardingen Een nieuw zwembad ter vervanging van het Kolpabad kan het beste wor den gebouwd op het uiterste puntje van het terrein 'Hoog stad', tussen de Burgemeester Heusdenslaan, de Vlaardingse V aart en de Westlandseweg. Dat heeft de werkgroep Gemeente lijke Zwembaden geadviseerd. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen zijn geneigd het advies van de werkgroep over te nemen. De werkgroep heeft gekozen voor nieuwbouw op 'Hoogstad', ten noorden van het watertje De Kulle, omdat dat hoekje onge schikt is voor woningbouw. De rest van het Hoogstad- terrein willen B en W bestemmen voor woningbouw en kantoren. De twee wegen langs het puntje van het voormalige Moermanterrein zouden echter voor huizen te veel geluidsoverlast opleveren. Door de verplaatsing van het Kolpabad zou het huidige ter- rem aan de Broekweg vrijko men voor woningbouw. Doel van de vervanging van het zwembad is het jaarlijks exploi tatietekort van 1,2 miljoen gul den met 200.000 gulden omlaag te brengen. Of dat lukt is echter zeer de vraag. De gemeente had voor een nieuw zwembad gere kend op een investering van 10,5 miljoen gulden. „Maar daar schieten we overheen", zegt wethouder Agnes van Ardenne (sport en recreatie). Schiedam Het ouderenbeleid in Schiedam komt de komende jaren onder zware druk te staan. Een ernstige zorg wordt vooral het tekort aan de opnamecapaci teit voor een korte periode. Met het schrappen van verzorgings plaatsen zal de behoefte aan dag- avond- of nachtverzorging au tomatisch fors toenemen. De druk op het ouyderenbeleid heeft te maken met twee ont wikkelingen: in de nu al ver grijsde stad zullen dan voor nog meer ouderen activiteiten moe ten worden ontplooid, terwijl te gelijkertijd in het kader van pro vinciaal beleid er 267 verzor gingsplaatsen moeten worden ingeleverd. De gemeente heeft becijferd dat er dit jaar geld is voor 372 dagen voor kortdurende opname. De behoefte daaraan zal naar ver wachting echter bijna duizend dagen bedragen. Schiedam wil dan ook zo snel mogelijk een oplossing vinden voor dat capaciteitsprobleem. „Het kan niet zo zijn, dat deze voorziening in de loop van het jaar gestaakt moet worden we gens gebrek aan financiële mid delen", laat het gemeentebe stuur in een nota over het zoge naamd flankerend ouderenbe leid weten. In die nota wordt een reeks acti viteiten opgesomd, die tot doel hebben ouderen te helpen, die al dan niet uit vrije wil langer thuis blijven wonen. Die aanvullende projecten blijken in een grote be hoefte te voorzien. Zo is met name de animo voor de cursus geheugentraining voor ouderen vorig jaar overweldigend ge weest Toen draaiden er vier jen. Dit jaar zijn dat Veel van de oude projecten wor den dit jaar voortgezet, zoals dagopvang in Schiedam-Zuid, het preventieproject, de wijk- functie die Huize Frankeland zich heeft toegeëigend en de Qp- roepcentrale. Nieuw is het project Huisbezoek dat voor ouderen in de Nieuw- land- en Emmaflat is gestart. Door middel van huisbezoek wordt een inventarisatie ge maakt van de behoefte aan en de vraag naar zorg. Eveneens is de cursus 'Uit eenzaamheid', waar in aandacht wordt besteed aan het gevoel van eenzaamheid •waarmee veel ouderen kampen, in het aanbod opgenomen. In de meerjarenbegroting voor de komende vier jaar is vanwege die extra activiteiten en de we tenschap dat de groep ouderen flink zal toenemen twee ton ex tra opgenomen. De nieuwe voorzitter Wout den Breems overhandigt H. Bakker alle jaarboeken van de historische vereni ging. Bakker werd gisteren het duizendste lid. Vlaardingen De Historische Vereniging Vlaardingen heeft gisteravond een feestelijke jaar vergadering gehouden. Aantre dend voorzitter Wout den Breems huldigde het duizendste lid H. Bakker. Hij kreeg exem plaren van alle verschenen tijd schriften en jaarboeken van de vereniging cadeau. Bovendien hoeft hij een jaar lang geen con tributie te betelen. Daarvan profiteert zijn schoon dochter Tonnie, want die had Bakker het lidmaatschap voor zijn veriaardag cadeau gedaan. Als dank voor dit originele idee overhandigde voorzitter Den Breems haar een fraaie ruiker. De Historische Vereniging Vlaardingen ging in 1967 met negentig leden van start. De aan melding van Bakker kwam veertien dagen geleden binnen. Inmiddels is het ledental alweer gestegen tot 1008. Volgens Den Breems zijn de fraai vormgege ven jaarboeken die de vereni ging sinds 1977 uitvoert, niet vreemd aan dit succes. Veel Vlaardingers melden zich aan, omdat ze die graag in hun boe kenkast hebben. Het bestuur is inmiddels op zoek naar meer vrijwilligers om de tijdschriften en jaarboeken rond te brengen. Door het almaar groeiende ledental is dat geen si necure meer. „Het was mijn mooiste veriaardagscadeau", zegt de heer Bakker, „Ik begrijp niet, dat ik niet al lang zélf lid ben geworden". Voor rasechte Vlaardingers is hij een bekend figuur. Bakker richtte vlak na de oorlog De Warmtebron op, die zich ont wikkelde tot een bekende han del in sanitair en betegehn^ Bakker opende zijn winkel op de Dayer. Zijn zoon zet de zaak nu op de Westha venkade voort. Bakker (73) is een geboren en ge togen Amsterdammer. Vijfen vijftig jaar geleden kwam hg naar Vlaardingen, omdat hij be drijfsleider kon worden bij IJ- zermans. „Ik ben toen ook al snel voor mezelf begonnen» bij voor beeld met het maken van speel goed", vertelt Bakker. Hij is nooit meer uit Vlaardingen weggegaan. „De eerste tijd ging ik natuurlijk op zondag naar Amsterdam, maar op den duur werd dat eens per maand en daarna eens per jaar". Bakker wil nooit meer uit Vlaardingen weg. Schiedam Inbrekers hebben afgelopen nacht in een woning aan de Johan Brakensietstraat- een enorme ravage aangericht. Zij doorzochten de hele woning en gooiden de inhoud van ver schillende laden op de grond. De inbraak werd vannacht om twee uur ontdekt toen de bewoners thuiskwamen. Voor zover zij het konden overzien missen zij geld, sieraden en parfums. Maassluis De 17-jarige judoka Cindy Grauwmeijer uit Maas sluis behoort tot de dertig talent volle sporters, die een stage krij gen aangeboden door het Sport fonds Leo van der Kar. Het ver maarde sportfonds, dat door ver lenging van de sponsor-overeen komst met de Verenigde Spaar bank ook voor de komendeiaren een besteansgarantie heeft, heeft in 31 jaar al meer dan achthon derd sporters een mogelijkheid SVJf* A Vlaardingen Schoorstenen staan er nu wel voldoende in het Botlekgebied, meent het ge meentebestuur van Vlaardin gen. B en W hebben daarom ver zet aangetekend tegen een even tuele uitbreiding van het Afval verwerkingsbedrijf Botlek. Men vreest voor een verdere aantas ting van het leefmilieu in Vlaar dingen. Afvalverwerking Botlek is de drijf Booy Clean. Een uitbrei ding van het aantel schoorstenen in Pernis, zal niet onopgemerkt aan Vlaardingen voorbij gaan, vreest de gemeente. Bij een zuid westenwind zou de rook uit de nieuwe schoorstenen aan de Oude Maasweg direct over de haringstad waaien. Met hun opmerkingen hebben B en W zich gericht tot het college van Gedeputeerde Staten van begin dit jaar uitgegeven richt lijn voor de milieu-effectrappor tage voor de uitbreiding van het afvalverwerkingsbedrijf. Hierin de milieugevolgen van de uit breiding in Pemis aangegeven. In de startnotitie worden proef nemingen van de fabrikant ten tonele gevoerd, waaruit zou blij ken dat men niet bang hoeft te zijn voor een toename van de lucht- en waterverontreiniging. indruk: „Iedere toename van welke vorm van overlast in de regio dan ook, achten wij ontoe laatbaar". Nieuwe afvalverbrandingsin stallaties moeten zo ver mogelijk van bewoonde en agrarische ge bieden worden geplaatst. De re den is dat in dergelijke installa ties bijzonder giftige stoffen worden verwerkt. In Vlaardin gen bleek twee jaar geleden dat Schoorstenen aan de horizon van Vlaardingen. De gemeente vindt dat er nu wel genoeg pijpen staan die het milieu vervullen. gevaar voor de landbouw vor men. Vlaardingen vindt wel dat er in eigen land voldoende verwer kingscapaciteit voor afval be schikbaar moet komen. Dit is noodzakelijk om de ongewenste export van chemisch en giftig af val naar het buitenland tegen te gaan. Volgens B en W is het meest westelijke havengebied van Rotterdam de geschiktste lo catie voor een eventuele uitbrei- Vlaardingen Kunstenaar John Körmeling heeft bot ge vangen bij de Rotterdamse rechtbank. Zijn kunstwerk De Negende van Oma kan voorlopig niet het dak op van de woonflat aan de Waal straat. Körmeling had gepro- beerd via een kort geding te gen de gemeente Vlaardingen plaatsing af te dwingen. De rechtbank bepaalde vanmor gen dat het spoedeisend be- lang van zijn verzoek niet is aangetoond. Volgens rechtbankpresidente ni^L. de Bruin zou het verle den hebben uitgewezen dat "dè Eindhovense kunstenaar nauwelijks haast heeft zijn omstreden creatie, die stigma tiserend zou werken op de ou dere bewoners van de flat, ge plaatst te krijgen. Körmeling kreeg op 10 april 1990 een bouwvergunning van de gemeente, die het kunstwerk bij hem had be steld en goedgekeurd. Hij wachtte echter tot 15 januari dit jaar op een uitspraak van de Raad van State. Bewoners van de flat hadden daar vergeefs een verzoek tot schorsing van de bouwver gunning ingediend. „Als Kör meling die negen maanden kon wachten, dan heeft hij kennelijk geen haast gehad", oordeelde mr. De Bruin. Met die uitspraak en de mede deling dat de kunstenaar voor de kosten van het kortgeding moet opdraaien, is De Negen de van Oma echter nog geen voltooid verleden tijd. Nog steeds is de vraag onbeslist of de gemeente Vlaardingen verplicht is, Körmelings kunstwerk op de flat te laten plaatsen. „We zijn geen stap verden niet vooruit en niet achteruit", reageerde Körme lings advocaat mr.H.F. Doeie- man vanmorgen op het von nis. Ook de flatbewoners die de moeite hadden genomen naar de rechtbank af te reizen, wis ten vanmorgen niet of zij nu een overwinning hebben ge boekt. Doeleman meent van niet: „We gaan nu de volgen de fase in en zijn zeker niet van plan de handdoek in de ring te gooien", aldus de advo caat, die verder verbaasd rea geerde op het oordeel van de rechtbank. „Het was de ge meente die er op had aange drongen eerst de bezwaar schriften af te wachten Dat heeft mijn cliënt gedaan. Wij wisten ook wel dat als we tot plaatsing waren overgegaan we onmiddellijk weer waren teruggefloten". Doeleman heeft nog niet be slist welke verdere stappen hij* zal nemen om alsnogte be reiken dat De Negende van Oma wordt geplaatst. For meel heeft Körmeling ver gunning, zijn constructie van neonletters op de flat aan de Waalstraat aan te brengen Maar de monteur die dat kar wei wilde uitvoeren, werd tot twee keer toe de toegang tot de flat geweigerd. Niet on waarschijnlijk is, dat Körme ling nu een gewone rechts zaak tegen de gemeente Vlaardingen zal aanspannen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1