Kabinet dreigt met harde maatregelen Geen spoor van ontsnapte man KI HQ Tareq Aziz terug naar Moskou De Kamer mag kiezen uit drie alternatieven Gemeente verhuurt straatnaambordj es nnm WATERWEG Olie in de Golf te taai om op zee te bestrijden Schiedamse pessimisten voor het jaar 2000 de mond gesnoerd Drs. Dorenbos, in de ban van de eindtijd Molenaar vermoedt tegenwerking vanVVCS Doelman wacht proces na gooien appel Regio Rotterdam werkt niet mee aan tolpleinen Man van Rivoü- rad wil miljoen van Rotterdam Bij hoge loonstijgingen: Bush: Plan Gorhatsjov is 'ontoereikend' Bomaanslag in Eindhoven niet opgeëist DWARSE SINEAD Engelbert Humperdinck in Ahoy' 'Hulpverlening zwerfjongeren vaak te laat en zonder succes' Werkloosheid met 35.000 mensen omlaag IK WIL EEN KRANT DIE VEEL ECONOMISCH NIEUWS HEEFT r i ALS JE VAN DE NATUUR HOUDT Pagina 3 Pagina 13 Pagina? Pagina 9 öü&üt-si Minimumtemperaluur van 3° aanzeejotreiin 3° plaatsetijk in het binnenland. Overdag toenemende s bewolking en later op de dag mogelijk wal regen. Middagtemperatuur rond 6° Matige, aanjfe kust vrij krachtige zuidelijke wind. LOSSE NUMMERS 1.30 ZATERDAG 1.50 ONAFHANKELIJK DAGBLAD VOOR DE RANDSTAD WOENSDAG 20 FEBRUAR11991 - NR. 34064 22 PAGINA'S Londen Mei Rees, doel man van West Brom wich Al bion, wordt aangeklaagd we gens het gooien van een ap pel naar een fan op de tribu ne. De appel raakte de fan vol op het gezicht. De politie heeft procesverbaal opge maakt en de fan heeft de doelman aangeklaagd. Het incident gebeurde in de wed strijd tegen Middlesbrough. Drie minuten voor het einde maakte Rees een fout, die West Bromwich de zege kostte. Rotterdam Alle gemeenten in de regio Rotterdam zijn tegen de aanleg van tolpleinen, zoals mi nister Maii-Weggen (verkeer en I waterstaat) wil. Dat bleek gïste- ren tijdens een bijeenkomst in j Rotterdam van vertegenwoordi gers van veertig gemeenten, waar zij door vertegenwoordi gers van het ministerie en van Rijkswaterstaat nader werden geïnformeerd over de plannen van de minister. Vastgesteld werd dat van de ge meentebesturen geen enkele medewerking valt te verwach ten voor de aanleg van de plei nen. Aangezien ook het provin ciebestuur zich al tegenstander van de tolheffingen heeft ver klaard, zal het de minister niet meevallen haar «plannen uit te voeren. Zij wil ih\L995 negen tol pleinen in Rotterdam en omge- i ving in werking hebben. De VJaardingse wethouder van verkeer en vervoer,'mevrouw A, van Ardenne-van der Hoe ven" constateert dat het tolplei- nenplan nog niet,rijp is voor be spreking. „Het yaren toch niet de eerste de beste'ambtenaren die ons informeerden, maar op veel vragen hadden ze geen ant woord". I In de buurt van Vlaardingen zijn twee tolpleinen gepland, waar van een dubbelzijdige middenin het groene Mid^en-Delflandge- bied als onderdeel van de nieuw aan te Leggen rijksweg 19. De an- der is ter hoogte van de surfplas in het recreatiegebied Lïcke- i baert aan de Westgrens van Vlaardingen in rijksweg 20 ge dacht. Mevrouw Van Ardenne vreest dat daardoor op verschil lende plaatsen 'sluipverkeer' zal ontstaan. Ook in de Hoeksche Waard be staan grote bezwaren. „We zijn altijd een eiland geweest, nu 2ijn we dan eindelijk ontsloten, en vervolgens worden we wéér een eiland verwoordt burgemees ter J. Nederlof van 's-Graven- deel de Hoekschewaardse kri tiek. „We moeten nu al tol betalen bij de Kiltunnel, we betalen ook al bij de pont naar Hekelingen en daar komen dan straks ook nog tolpleinen bij de Heinencordtun- nel en op de nieuwe A4-zuïd bij We worden dan het zwaarst be laste gebied van Nederland". Sluipverkeer is volgens hem in de Hoekse Waard niet mogelijk. Rotterdam De Duitse kermi sexploitant Schmidt, die op Ri- voli stond met het reuzenrad, wil van de gemeente Rotterdam een schadevergoeding van een mil joen gulden. Volgens zijn advo caat mr. David Moszkowicz is de gemeente ernstig in gebreke ge bleven en zijn er met Rivoli ver wachtingen gewekt, die niet zijn nagekomen. Moszkowicz: „Mijn cliënt was voorgehouden, dat er een mil joen bezoekers zouden komen. Daarop is door hem geïnves teerd. Hij heeft dat rad gehuurd. Zijn verlies loopt in de vele ton nen". De gemeente Rotterdam is in middels met vrijwel alle teleur gestelde exploitanten tot een schikking gekomen. Zij hoeven slechts de helft van de pacht te betalen en krijgen voorrang bij de volgende kermis. Schmidt voelt daar niets voor. De Maastrichtse advocaat stuurt binnenkort een brief naar de ge- 1 meente Rotterdam waarin wordt verzocht Schmidt schade loos te stellen. Wordt daar niet aan tegemoet gekopien dan zal een gerechtelijke procedure wordengestart. s-vt •-!§ Saoedische recruten luisteren tijdens een oefenfng aandachtig naar een officier. Washington/Moskou De Iraakse minister van buiten landse zaken Tareq Aziz wordt vandaag in Moskou te rugverwacht. met een-ant woord van de Iraakse leider Saddam Hoessein op het Sov jet-vredesvoorstel. Het plan Is inmiddels door Was hington en Londen verworpen. President George Bush noemde Gorbatsjovs poging 'absoluut niet toereikend.' ,Wat mij betreft is er geen sprake van onderhan delingen of concessies," aldus Bush. Details van het Sovjet-plan wer den niet openbaar gemaakt, maar de woorden van Bush ma ken duidelijk dat er weinig kans is dat het voorstel zal leiden tot tijdelijke of algehele stopzetting van het offensief tegen Irak. De oorlogsvoorbereidingen van de geallieerden gaan onvermin derd door. Sovjetgezant Jevgeni Primakov zei gisteren dat Irak meer dan ooit bereid lijkt zich terug te trekken uit Koeweit. Ook Tehe ran zegt de indruk te hebben dat Bagdad zijn troepen wil terug trekken. Obstakel Amerikaanse grondtroepen hebben gisteren een observatie post aan de Saoedisch-Koeweit- se grens bezet die door Iraakse militairen was verlaten. Hier mee is een belangrijk obstakel voor het ophanden zijnde grond- offensief verwijderd. Dat heeft een Amerikaanse officier mee gedeeld. De Irakezen verlieten hun post nadat deze was gebombardeerd. De uitkijkpost lag op een verho ging, vanwaar de bewegingen van de geallieerden voor een aanval ruim van te voren kon den worden waargenomen en er voldoende tijd was om Iraakse troepen te waarschuwen. Tanks Het Britse blad The Independent meldt vandaag dat geallieerde tanks de afgelopen twee dagen de Koeweitse grens overtrokken en aanvallen uitvoerden op Iraakse doelen. Officieren zeiden dat de opera ties een nieuwe fase markeerden xn de oorlog en behoren tot de standaardvoorbereidingen die aan een groot grondoffensief voorafgaan. De operaties zijn vooral bedoeld om een vrij schootsveld te krijgen en niet om de Irakezen te verdrijven of ge bied te veroveren. Volgens de verslaggever van Independent werden de geallieerde tanks nauwelijks gehinderd door de Irakezen die slechts enkele gra naten afvuurden. Den Haag Het kabi net zal werkgevers en werknemers de reke ning presenteren als de sociale partners de lonen te hoog laten stijgen. „Spijtig, niet ons doel, maar de rekening als ge volg van een duurdere koppeling mag niet op het bordje van het finan cieringstekort terecht komen". Dit zei premier Lubbers gister avond tijdens de lang verwachte presentatie van de tussenbalans. Het kabinet heeft zich in deze balans vastgelegd op ruim 12,5 miljard ombuigingen en bijna vijf miljard aan lastenverzwa ringen. Deze 'formidabele operatie* is overigens niet voldoende om in derdaad het financieringstekort in 1994 volgens plan tot 3,25 pro cent terug te dringen. Aanvul lende maatregelen komen vol gens het kabinet mogelijk uit de voorstellen van de commissie- Stevens, die dit vooijaar een ad vies over verdere vereenvoudi ging van het belastingstelsel zal uitbrengen. Dat het pakket niet voldoende oplevertjcomt onder meer door dat het kabinet weliswaar 3,8 miljard gulden bezuinigt op wao en ziektewet, maar dit geld vloeit niet automatisch naar de schatkist Als de ingreep slaagt, dalen daarentegen de premies, die iedereen moet betalen, aldus premier Lubbers. Daar staat wel tegenover dat het kabinet de geplande verlaging van de btw van 18,5 naar zeven tien procent schrapt. Dit be spaart de schatkist 2,7 miljard gulden. Zeer centraal in de tussenbalans staat de zo dringend gewenste loonmatiging. Diverse malen komt in de gisteren aan de Tweede Kamer gestuurde brief het klemmend beroep op de soci ale partners terug om de loonei sen te beperken tot behoud van koopkracht. Op korte termijn wil het kabinet met werknemers en werkgevers om de tafel gaan zitten om over die loonmatiging centrale af spraken te maken. Mocht dat met lukken en gaan de lonen als gevolg daarvan boven de inflatie uit, dan zal het kabinet hard in grijpen, kondigde Lubbers aan. Meer loon in de bedrijven leidt immers tot meer overheidsuitga ven doordat het kabinet vast houdt aan de koppeling van uit keringen en ambtenarensalaris sen aan die lonen. Op de eerste plaats zal dat deel van de extra uitgaven die neer slaan in de premies tot gevolg hebben dat die premies stijgen, waarschuwde Lubbers. Op de tweede plaats zullen de extra miljoenen, die de overheid zelf moet betalen, voor de helft ook worden verhaald op de premies, zodat die nog meer zullen stijgen. De andere helft moet minister Dales van binnenlandse zaken vinden, deelde Lubbers mee. Den Haag Een alternatief voor het schrappen van de ren te- en dividendvrijstelling of het beëindigen van de aftrek voor consumptieve rente, is de accijns op tabak te verhogen. Een keus tussen deze drie mo gelijkheden maakt het kabinet in de tussenbalans niet. De Tweede Kamer mag kiezen. Vast staat wel dat een van de drie of een combinatie 1250 miljoen gulden moet ople veren. Dit geld moet worden gebruikt om de belastingvrije voet te verhogen, aldus de ka binetsplannen. Deze lastenverschuiving, lage re inkomens profiteren relatief het meest van een verhogirg van de algemene belastingaf trek, is volgens het kabinet no dig om de 'licht denivellerende werking' van de maatregelen te compenseren. De lagere in komens zouden zonder ingrij pen de bezuinigingen meer in de portemonnee voelen dan de hogere inkomens, Zie verder de pagina's 2 en 5 EindhovenDe verantwoorde lijkheid voor de bomaanslag 9 een woning in Eindhoven, die tot voor kort in gebruik was ah abortuskliniek, is door niemand opgeëist Volgens een woord voerder van de politie m Eind hoven heeft een buurtonderzoek niets opgeleverd. De resten van de bom worden onderzocht 10 het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk De twee mensen, die in het pand aanwezig waren, ble ven ongedeerd. In de omgeving sneuvelden vele ruiten. Brussel De Belgische ge meente Hexst-op-den-Berg, ten zuidoosten van Antwerpen, heeft uit geldgebrek haar straatnaambordjes in de ver huur gedaan. De gemeente heeft twaalfhonderd nieuwe straatnaambordjes nodig. Die kunnen door bedrijven worden gehuurd om er reclame op te maken Een Brussels bedrijf gaat zich in opdracht van de gemeente bezig houden met het plaatsen en verhuren van de bordjes. Bedrijven die op deze manier reclame willen maken moeten 665 gulden neertellen. Dat is de huur voor tien jaar. De reclame op de bordjes mag niet meer dan een zesde deel van het oppervlak in beslag ne men. Heist-op-den-Berg doet er goede zaken mee, In plaats van een flink bedrag te moeten uitgeven verdient de gemeente aan de nieuwe bordjes. RotterdamDe Engelse zanger Engelbert Humperdinck geeft op 30 maart in het kader van een Europese tournee een eenmalig concert in het sportpaleis Ahoy'. Hij zal worden begeleid door een groot, veertig musici tellend orkest. De kaartverkoop begint op I maart. Den Haag De hulpverlening komt bij zwerfjongeren te laat in actie. En als de hulpverlening in gang is gezet, wordt te lang voortgegaan zonder succes te boeken. Dit zei prof.dr. J.D. van der Ploeg vanmiddag bij de presen tatie van twee onderzoeken naar zwerfjongeren door de universi teiten van Leidenen Nijmegen. Volgens de onderzoeken hebben zwerfjongeren voornamelijk een laag opleidingsniveau en zijn ze afkomstig uit probleemgezin nen. Ze bivakkeren wisselend bij vrienden of in tehuizen. Ve len komen door diefstal of ande re vormen van criminaliteit in aanraking met de politie. Drie van de vier hebben wel eens vastgezeten. Het gebruik van softdrugs blijkt een centrale plaats in de leefwereld van de jongeren in te nemen. De aantal len zwerfjongeren worden glo baal geschat op 1500 in Amster dam, 500 in Rotterdam en 400 in Den Haag. Volgens Van der Ploeg hebben alle zwerfjongeren wel op een of andere manier professionele hulp gekregen. „De hulpverle ning heeft helaas bij deze jonge ren weinig succes geboekt. Ster ker nog: hoe langer de jongeren hulp hebben gekregen, hoe meer zij al zwervende in ae problemen verkeren. Het is schrijnend te moeten vaststellen dat de meeste jongeren xn het zwerverseircuït terecht komen né het verlaten van een behandelingshuis". Meer dan tachtig procent is onte vreden over het zwerversleven. Velen willen graag werk en een dak boven hun hoofd. Volgens Van der Ploeg is het probleem dat de jongeren zich met kunnen handhaven in een baan, op een school of een zelfstandig woona dres. Sinead O'Connor praat in Los Angeles met Arsenio Hall, een Amerikaanse taikshowmaster. De Ierse ar tieste, die dit Jaar genomineerd is voor vier Grammy's, zal vandaag niet naar New York komen voor de jaar lijkse uitreiking, heeft ze al gezegd. O'Connor wil zich daarmee distantiëren van het naar haar idee te com merciële karakter van de Grammy-onderscheidlngen. Kwaliteit en materieel succes gaan niet automatisch hand in hand, vindt ze. Voorburg De werkloosheid is vorig jaar met ongeveer 35.000 mensen afgenomen tot 338.000. Dit blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het driemaandsgemiddelde over de periode november 1990 tot januari 1991 was 338.000, te genover 373.000 een laar eerder. Over de periode oktober 1990 tot december 1990 was het cijfer 330.000, wat erop kan duiden dat de werkloosheid eind vorig jaar gestegen is. Het CBS tekent aan dat de cijfers niet gecorrigeerd zijn vcor sex- zoensinvloeaen en dat alleen grote verschillen tussen de drie maandsgemiddelden mogen worden beschouwd als indicaties voor werkelijke ontwikkelin gen. Leeuwarden Het technisch onderzoek aan de helikopter waarmee maandagavond een 42-jarige Turkse gedetineerde uit de Leeuwarder gevangenis De Marwei is o~tsnapt, heeft niets opgeleverd. Niet vastge steld is wie de helikopter van de fxrma Heli Holland uit Emmer- compascuum heeft bestuurd. De helikopter, die de gedetineerde om 17.30 uur oppikte, is ook niet opgemerkt door de radar van de militaire vliegbasis Leeuwar den. Vanaf 16.45 uur wordt de verkeerstoren namelijk niet meer bemand. De brommer waarmee de vlucht na de landing op het vliegveld van Philips Drachten is voortge zet, is gistermiddag teruggevon den. De Marwei in Leeuwarden be hoort tot de best beveiligde van Nederland beveiliginf van de gevangenis sen te bezi en. Begin maart zal de Tweede I am er zich uitspreken over het p an JR 120, dat onder meer voo ziet in renovatie en nieuwbou v voor het Nederland se gevangeniswezen. De vraag of luchtplaatsen beter moeten wor den beveiligt, zal daarbij zeker aan de orde komen. De WD-fractie in de Tweede Kamer heeft inmiddels aan staatssecretaris Kosto van justi tie gevraagd hoe het mogelijk is dat een gedetineerde in een Heli kopter kan ontsnappen. De par tij vraagt zich af of andere gevangenissen -dezelfde moge lijkheden bieden. Op 2 april is ie er Rotterdams Dagblad Tot die tijd voorziet de redactie van het Rotterdams Nieuwsblad u van al het nieuws uit de regio, binnen- en buitenland Als u geen RN-abonnee bent, kunt u nu vast een vrijblijvende proef op liet Rotterdams Dagbfad nemen, de hele maand aoni vcor maar 1 tientje in ae ous Stuur de bon in een envelop zonder postzegel naar Rolteroams Dagblad. Antwoordnr 1579, 3000 VB Rotterdam JA Ik wil een vrijblijvende proet op het Rotterdams Dagblad de hele maand april voor 1 tientje Naam - Adres Huisnr Postcode Plaats* Telefoon n controle öezorgmg) bef voor een gratis

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 3