Forse huurverhoging voor flats Groenoord 15 Waai eens aan" Onderwijs gaat over de grens i Woningverhuurder wil kinderopvang starten Maarleveld weg op Vrouwendag Politie de gebeten hond bij burenruzie llfilll «811 ii Buiten de Veste bereikbaar maken voor rolstoelers CD A-kwartet op bezoek in Schiedam PvdA eist noodplan Q». ISilflis I Honki Ponk en Katja weten nog van niets Natte pakken in overvloed Tasjesroof GOUD EN DANK VOOR 'JUFFROUW MOSTERT' wonen Olympus-trainer Schaap overleden Aanzienlijk lagere straf heroïnezaak Glazenwasser valt van ladder EENS EEN KLEINTJE aam als degt ien en eteeta. JnJtge. 'j uit de boekjes en bun. eraeen- imeung zetelde Pin hei -en be- -ld dai lathad adel uit als he» maar al een 'ervoe- vantfe gebon- ■nvoot n aan- jd een ut Spijl self fa. ?ek'in ft ver- r dun- omen- bran- Sinds ■s. On- fïjfen- 'llectie vind n lek en ei antact ik ou- fron- 'Wie 'zie» heer- iocale int is is het lus al sveeV orde i ziji set de spul- want er op jmert zeis gaat, ngik ame- □WUHWEG Regionale redactie Brede Havenstraat 6.3131 BC Vtaardmgen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343223,4352066,4350557 - sportredactie- 4345209. Telefax- T-f VRIJDAG 22 FEBRUARI 199 PAGINA 1 Schiedam Werd het stede- bouwkundige ontwerp voor Nieuwland destijds geleverd door de Hongaar Horvéth, het heefter alle schijn van dat de ge meente de wijk in de toekomst wil modelleren naar Zweeds model En in navolging van de stadsvernieuwing blijkt het Scandinavische land ook ideëen op te leveren voor de kinderop vang in Nieuwland. Met de Stichting Internationaal Kinderdagverblijf kent de wijk reeds een opvangvoorziening, maar volgens de gemeente schiet dit verblijf tekort om te kunnen voldoen aan de enorme behoefte in de wijk. Bovendien is dit kin derdagverblijf bedoeld voor kin deren uit de gehele stad. In na volging van Zweden wil de ge meente nu beginnen met een buurtgebonden vorm. Het initiatief is afkomstig uit on verwachte hoek, Tot dusver gel den de kinderdagverblijven Honki Ponk en Katja als de be langrijkste pleitbezorgers voor nieuwe plaatsen. De nieuwe op zet voor de kinderopvang komt echter uit de hoed van het Ge meentelijk Woningbeheer (GWB) De grootste verhuurder van wo ningen in Nieuwland speelt met het idee, een dagverblijf te star ten m één van de flatgebouwen in de wijk. Tijdens de aanstaande renovatie in grote delen van de wijk kan een deel van een flatge bouw geschikt worden gemaakt voor dit doel. Behoefte Met het initiatief springt het GWB in op de behoefte van de wijk. Huisarts Ab Korsten van huisartsenpraktijk Nieuwland signaleerde verleden jaar, dat er een toenemende vraag naar kin deropvang bestaat. Woningbe heer denkt dat de voorziening een positieve invloed kan heb ben op het sociale leven in de wijk Verder biedt het moeders de ge legenheid weer een betaalde baan te aanvaarden. Dit kan een positieve invloed hebben op het economisch draagvlak' van de wijk. De gemeente ziet het als een nadeel dat een groot deel van de bewoners van Nieuwland op dit moment van een mini mum-inkomen moet rondko men. „De uitbreiding van de kinder opvang is een heel leuk idee", zegt directeur Maija van Wolfe- ren van kinderdagverblijf Hon ki Ponk, „Verder kan ik geen enkele uitspraak over dit plan doen. Bii nieuwe ontwikkelin gen worden wij altijd op de hoog te gehouden, maar over dit plan heb ik echter nog niks gehoord. Voor mij is het daarom moeilijk commentaar te leveren". Ook de Werkgroep Kindercentra Schie dam is nog niet ingelicht over de nieuwe ontwikkeling binnen de kinderopvang. Experimenten Daar komt volgens een gemeen tewoordvoerster echter op korte termijn verandering in. „Vol gende week willen de projectlei ders met de direct betrokkenen over dit plan van gedachten wis selen. Honki Ponk en de Werk groep Kindercentra Schiedam horen daarook bij". Hoewel het initiatief nog in een zeer pril stadium verkeert, heeft de stuurgroep voor experimen ten in de volkshuisvesting (SEV) reeds een aanmoedtgingssubsi- die van 10.000 gulden aan het project verleend. Dit geld is be doeld om onderzoek te verrich ten naar de haalbaarheid van het plan. De studie wordt verricht door twee ambtenaren van de afdeling Cultuur, Sport en Jeugdwelzijn (CSJ) en Gemeen telijk Woningbeheer. Het GWB gaat zich over de tech nische kant van project buigen, terwijl CSJ bekijkt op welke plaats het kinderdagverblijf moet verrijzen. De financiële haalbaarheid en de inpassing •van het project in het Beheer- plan Nieuwland worden even eens bekeken. Dat laatste lijkt geen probleem te vormen. Een doelstelling van het beheerpian is de bevolkings opbouw in Nieuwland gevari eerder te maken. Teneinde de vergrijzing tegen te gaan wil de gemeente de wijk aantrekkelij ker maken voor gezinnen. Het opzetten van een kinderdag verblijf past volgens het Ge meentelijk Woningbeheer pri ma in deze doelstelling. Vooralsnog weet de gemeente nog niet op welke wijze het nieu we centrum zal worden geëx ploiteerd. De kans bestaat, dat het kinderdagverblijf wordt ge gund aan de Werkgroep Kinder centra Schiedam. Als alternatief zou de gemeente een aparte stichting in het leven kunnen roepen voor deze nieuwe vorm van kinderopvang. Toch lijkt het plan van het Ge meentelijk Woningbeheer op voorhand het bestuur van de kindercentra in de kaart te spe len. Juist deze week besprak de raadscommissie voor sociale ver nieuwing een verzoek van het Internationaal Kinderdagver blijf om het aantal betaalde uren van de huidige 172 uit te breiden tot 342 uur per week. Honki Ponk beriep zich op de grote be hoefte aan uitbreiding in het aantal opvangplaatsen. Uit on verwachte hoek wordt deze mo tivatie nu onderstreept door het Gemeentelijk Woningbeheer. Aan de ene kant moet Schiedam een nood-scenario opstellen voor Ikkie en Pippeloentje, aan de andere kant bestaan ervoor de plaatselijke kinderopvang zelf onbekendeplannen voor een nieuw internatlo-3 naai opvangverblljf van de gemeente. Schiedam Heel wat Schie dammers hebben gisteren bij de Vellevest een nat pak gehaald. Dat begon toen een driejarig jon getje en een meisje, van wie de politie de leeftijd in de conster natie vergat te noteren, daar op het ijs wilden spelen. Beide kin deren zakten er pardoes door heen. Dat was voor het vijfjarige broertje van het 3-jarige jongetje aanleiding te hulp te schieten. Maar ook hij wist net niet droog te houden en zakte eveneens door het ijs. Vervolgens waag den drie omstanders zich op de broze ijsvloer zonder ook maar de illusie te koesteren dat zij on geschonden uit de strijd zou ko men. Het belangrijkste was echter dat zij uiteindelijk allemaal, zei het klappertandend van de kou, weer op de kant konden krui pen. Schiedam Op het fietspad langs het Bachplein is gister avond een 76-jarige inwoonster van Schiedam van haar tas be roofd, Een ongeveer twintigjari ge man griste de tas in het voor bijhollen uit haar handen. De politie vond de tas kort daar op terug in de bosjes. De dader had zich wel over het geld, onge veer 100 gulden, ontfermd. Een koninklijke eremedaille In goud. Dat was de dank die de Vlaardlngse Arijaantje Mostert f65) gistermid dag ontving bij het beëindigen van haar praktijk als verloskundige. Nagenoeg jaar lang stondtij dagen omdat baby's nu eenmaal de gewoonte hebben in de late uurtjes ter wereld te komen nacht klaar om te assisteren bij bevallingen. In die jaren hield zij zo'n twaalfduizend pasgeborenen In de armen. Dat komt neer op een gemiddelde van bijna een kind per dag. Direct na het beëindigen van de Tweede Wereldoorlog volgde Arijaantje privè-onderwijs, waardoor zij kon worden toegelaten op de rijkskweekschool. In juni 1951 studeerde zij af. Sinds dien liet zij het belang van haar praktijk prevaleren boven haar prlvéleven. Tal van mensen die door 'juffrouw Mostert' zijn gehaald, zoals het babytje op de foto dat door haar liefdevol wordt gestreeld, bezochten gistermiddag de receptie in de Lijn baan hallen. Onder de aanwezigen waren ook opvallend veei hoogzwangere vrouwen. De koninklijke onderscheiding werd de bekende, geboren en getogen Vlaardlngse opgespeld door burge meester Fred van Lier. Schiedam De openbare scholengemeenschap Buiten de veste wordt toegankelijk gemaakt voor gehandicap ten. Voor rolstoelers zijn de leslokalen in het hoofdge ul aan ^an der Leeuwlaan onbereikbaar. Dat- voor dependance aan de Burgemeester van Haarenlaan, maar dat pand zal als onderwijsinstel ling m de komende jaren sneuvelen, voor bijna een kwart miljoen moet de Buiten de Veste worden aangepast. Het beleid van minister Ritzens de partement, dat de subsidie verstrekt, is er opgericht nunder-valide leerlingen zoveel als mogelijk te laten deelnemen aan het reguliere onderwijs. Deze verbou wing voor de middelbare school voor mavo en leao (la ger economisch en administratief onderwijs) loopt vooruit op een grootscheepse renovatie. ministerie heeft het licht op groen gezet voor een uitbreiding en opknapbeurt van de Buiten de Veste. In tetaal is daar een bedrag van 3,8 miljoen gulden meege- v u ^?ver is bet pas volgens het renovatieschema van het rijk over drie jaar. Dan ook zal de dependance detinitief worden afgestoten. Schiedam Vier CDA-kandidaten die woensdag 6 ttiaart meedingen naar een zetel in de provinciale sta tenfractie van de partij brengen volgende week vrijdag een bezoek aan Schiedam. Het huidige gemeenteraads- bd Els Hellwig speelt dan een 'thuiswedstrijd'. Zij trekt met lijsttrekker Huub van der Meer en de kandi daten Willem Waterreus en Jan Hekelman door de stad.' ttetfcszoek aan de jeneversiad maakt onderdeel uit van uiterst sobere campagne. Daarvoor hebben de con fessionelen in verband met de oorlogssituatie in het ^rifgebied gekozen. Bijzondere aandacht besteedt het LDA-kwartet die dag aan een nota die de plaatselijke I^riijgenoten vorig jaar maakten over de toeristische ontplooiingsmogelijkheden van Schiedam, verder wordt een bezoek gebracht aan het Vijfsluizen- ^nplex en wordt een stadswandeling gemaakt. Het Z!rkbezoek, dat om twee uur begint, wordt om vijf uur «V Voor een avontuurlijk Skandinavisch woonadvies met natuurlijk grenen meubelen. OU Dffl 80S BB ren n na an Schiedam Huurders aan het Johan Straussplein in Schiedam wacht een maandelijkse stijging van de woonlasten van vijftig tot tachtig 80 gulden per maand. Het Gemeentelijk Woningbeheer zette eind december vorig jaar de flats in Groenoord voor een gro te onderhoudsbeurt in de stei gers, maar wil nu ook een verbe terplan gaan uitvoeren. Het on derhoud was kosteloos, voor de verbeteringen moeten de huur ders betalen. In het verbeterpakket zit onder andere de bouw* van liften. Deze voorziening is vooral bedoeld voorouderen, van wie verwacht wordt dat zij liever zelfstandig blijven wonen dan dat zij ver trekken naar een verzorgings huis. Het aantal plaatsen in Schiedamse verzorgingshuizen wordt trouwens fors ingekrom pen. Daarnaast mogen de bewoners kiezen uit verschillende sanitai re verbeteringen in de keuken, het toilet en de douche. Mogelijk komen er ook tochtpuien en worden de trappenhuizen afge sloten. Het onderhoudsplan was vooral gericht op de bestrijding van vocht- en schimmelproblemen in de huizen, het aanpassen van de elektrische installaties en het vernieuwen van de riolering. SchiedamOp 34-jarige leeftijd is Dick Schaap, trainer van voet balvereniging Olympus Schie dam, woensdagnacht in het Rot terdamse Dijkzigtziekenhuis overleden. Schaap, van wie bekend was dat hij aan epilepsie leed, kreeg vori ge week vrijdag na de training twee epilepsie-aanvallen en werd ter observatie opgenomen in het Schielandziekenhuis. Af gelopen maandag werd de oe- fenmeester vlak voor het be zoekuur getroffen door een her senbloeding, waarna hij in coma raakte. Schiedam De PvdA in Schie dam wil dat wethouder Hans van Kleef een noodscenario maakt voor het geval speel-o- theek Ikkie en peuterspeelzaal Pippeloentje op korte termijn moeten verhuizen. De sociaal democraten nemen geen genoe gen met Van Kleefs geruststel ling dat de onzekerheid over de verhuizing 'een aanvaardbaar risico is'. Ikkie en Pippeloentje zijn op dit ogenblik gehuisvest in lokalen van de Woudhoekschool. Door de explosieve groei van het ba- sisonderijs in Schiedam-Noord bestaat echter de kans dat de school de lokalen binnenkort zelf nodig heeft. Die situatie zou zich voordoen als de Woudhoek school geen nieuw gebouw mag neerzetten in Spaland. Het mi nisterie van onderwijs heeft over die aanvraag nog niet be slist. De peuterspeelzaal en de speel-1 o-theek mogen van die onduide-| lijkheden niet de dupe worden,! vindt de PvdA. Raadslid Peter# Stadhouders heeft van wethou-i der Van Kleef geëist dat hij een verhuisplan klaar heeft liggen voor het geval zich een acute noodsituatie zou voordoen. Stad-1 houders gaf niet aan, welke ac-| commodaties eventueel geschikt 1 zijn voor het tijdelijk onderdak! brengen, van de twee voorzie-1 ningen. Arnhem/Vlaardingen Een 52-jarige Vlaardinger is gisteren door het Arnhemse Hof in hoger beroep een ge vangenisstraf van twee en een half jaar opgelegd voor zijn aandeel in een omvang rijke drugsmokkel van Tur kije naar Nederland. De man had van de Arn hemse rechtbank aanvan kelijk een straf van negen jaar gekregen, Hij zal nu over drie weken vrijkomen, aangezien hij dan dertig maanden in voorarrest heeft gezeten. Het Hof veroordeelde een 46-jarige handlanger uit Arnhem tot negen jaar cel, nadat hij eerder tot elf jaar was veroordeeld. Beide mannen onderhielden, sa men met twee anderen die van het Hof in december ge vangenisstraffen van zes en negen jaar opgelegd kregen een heroïnelijn, In de zomer van 1989 werd één van de transporten on derschept in de buurt van Hardinxveld-Giessendam. Dat gebeurde, nadat de Arn hemse politie wekenlang de telefoon in een Arnhems koffiehuis afgeluisterd. De politie ontdekte in de aange houden vrachtwagen veer tig kilo heroine. Schiedam Een 27-jarige gla zenwasser uit Schiedam heeft een klus op de eerste verdieping van een pand aan de Westvest gisteren niet kunnen afmaken. Tijdens zijn werkzaamheden viel de man van de ladder. Hij is met een hersenschudding en en kele gebroken vingers in het zie kenhuis opgenomen. Vlaardingen Arij Maarleveld legt op Vrouwendag zijn functie als wethouder van Vlaardingen definitief neer. Op 8 maart zal de PvdA'er halverwege de middag in de burgerzaal van het stadhuis, een officieel afscheid ten deel vallen. Vervolgens wordt er aansluitend een receptie in de Oude Hal gegeven. Maarleveld is al 32 jaar lid van de Partij van de Arbeid. Voor hij in 1978 tot de gemeenteraad toe trad was hij voorzitter van het afdelingsbestuur. Sinds die tijd heeft hij onafgebroken deel uit gemaakt van de Vlaardingse col lege van B en W. Vanaf het col legepluche heeft hij de woelige politieke jaren over zich heen la-1 ten komen. Hij is de enige PvdA-wethouder I die niet tussentijds een keer naar k huis werd gestuurd. De andere rode draad van Maarievelds po-1 litieke loopbaan als wethouder is B het onderwijshij is zijn carriè-1 re ook op een school begonnen. De huidige fractieleider Kees ij van der Windt volgt Maarleveld op als wethouder van onderwijs, cultuur, volksgezondheid en mi-1 lieu. Bert Kandel gaat de fractie leiden. Zie ook het commentaar op$ pagina 151 Schiedam Het bijzonder en openbaar onderwijs in Schiedam gaat verder over de grens. De ge meente is bereid veertig mille uit te trekken om dit jaar educatieve contacten met scholen in het bui tenland de ondersteunen. Met betrekking tot het Europa na 1992 vindt men het op het stadskantoor niet meer dan van zelfsprekend, zo geeft consulent Lex Tigges aan, dat het onder wijs niet mag achterblijven bij deze ontwikkelingen. Daarbij gaat het niet alléén om uitwisse lingen met de diverse partner steden. Vooral met de Franse stad Vien- ne, die in de buurt van Lyon ligt, heeft Schiedam uitstekende banden. Zowel het Stedelijk Gymnasium als basisschool De Kameleon zullen naar Zuid- Frankrijk trekken. Beide onder wijsinstellingen zullen tevens als gastheer optreden voor hun col lega's uit de 'education'. Daarnaast wil de gemeente dat ook in andere richtingen contac ten worden gelegd. De gedach ten gaan daarbij uit naar de lan-1 den Turkije en Marokko (landen van herkomst voor een groeiend aantal leerlingen) en reisjes die verband houden met de Europe se eenwording. Verder moeten leerkrachten en docenten de kans worden gebo den 'kansrijke ontwikkelingen' in hun vakgebied in het buiten land te volgen. Voorwaarde is wel steeds dat er bij de tripjes sprake is van kennisoverdracht. BQQ Schiedam Wat er al niet van één enkele meidoorn kan ko men. Een 'simpele' burenruzie over het al dan niet laten snoeien van de boom is het voor de fami lie Van Tilborg allang niet meer; met de buren wordt al heel lang geen woord meer gewisseld. Het is echter de opstelling van de Schiedamse politie geweest die met name bij de vrouw des hui zes heeft geresulteerd in enorme frustraties. Mevrouw J.L. van Tilborg voelt zich in de kou gezet door het korps van commissaris Piet van den Hengel, in wiens voormalige woning zij toevallig woont. Niet de met elkaar in onmin levende buren hebben voor een escalatie gezorgd, maar, zoals zij het zelf roemt, „de dubieuze rol die de politie heeft gespeeld". Het korps vindt echter dat het ten onrechte wordt aangevallen. Na een eerdere slechte ervaring met de politie bij een aangifte kwam het vorig jaar opnieuw tot een conflict tussen de twee bu ren in Woudhoek-Zuid. Aanlei ding was de meidoorn, die voor een deel bij mevrouw Van Tü- borg in de tuin hangt. „Als ik die boom aan mijn kant destijds ge lijk had gesnoeid, was het niet zo'n ellende geworden. Had ik hoogstens nog meer ruzie met de buren gekregen, maar daarmee momenteel niet met een hele boel rancune jegens iedere Schiedamse politïe-agent. Snoeimes De boom van de buren markeert het begin van een lange lijdens weg. Ondanks herhaalde ver zoenen werd het snoeimes niet in de takken gezet. Daarop werd de politie erbij betrokken, omdat een gesprek de lucht na alle scheldpartijen en bedreigingen wellicht enigszins kon opklaren. Vertelde een hoofdagent de Van Tilborgs dat hun buren 'in de min' waren en dat praten niet onverstandig was, dezelfde* wetsdienaar, stellen zij, keerde de rollen om na de buren te heb ben bezocht. „Ik weet niet wat ze hebben verteld, maar toen zei die agent ineens dat er geen ge sprek kwam en dat we vandaag dit hebben en over drie weken toch weer wat anders". Dat laatste is één van de weinige dingen die hoofdinspecteur en politiewoordvoerder Cees Buij- nink wel kwijt wil: de moeilijk heden met de bewoners zijn niet van vandaag of gisteren. „Er is zoveel aan de hand en zoveel ge beurd. Het ligt veel genuanceer der", zegt hij in een reactie op de aantijgingen. Woedend is Van Tilborg er nog wekte haar als de kwaaie pier te beschouwen. Ze schreef een brief naar de betrokken agent De brief bleef onbeantwoord. Twee weken later belde ze op om op het bureau een gesprek te ai-rangeren. Dit werd geweigerd. Omdat ze evenwel op een onder houd stond en verschillende su perieuren benaderde, kreeg ze toch haar zin. De betreffende hoofdagent bleek ondanks toezeggingen afwezig. Een poging om met burgemeester Scbeeres als hoofd van de politie een gesprek te krijgen, werd door hem niet no dig gevonden, stelt ze. „Toen hij de lezing van het korps had ver nomen". De familie Van Tilborg verwijt de politie grote partijdig heid, Op die manier probeert de vrouw des huizes het geschil 'zo fatsoenlijk' mogelijk te omschrij ven. „Ik vind dat ten hemel schreiend". Bemiddeling Natuurlijk, zegt ze, zijn burenru zies voor de politie schering en inslag. „Het enige dat ik destijds van ze wilde, was een bemidde lend gesprek tussen mijn buren en mij. Ik voel me bedreigd. Maar in plaats van dat de politie het uitzoekt, kiezen ze gewoon weg partij. Waarom willen ze niet praten? Ik dacht dat eerlijk kan duren. Ik ben ook wel eens niet netjes geweest, maar ik heb nooit gelegen", jjlll Geroepen erover te praten voelt t'.KJ de Schiedamse politie zich niet, Cees Buijnink geeft slechts aan dat de vork anders in de steel zit A Soms zijn burenruzies gewoon niet meer op te lossen en wordt de politie de gebeten hond, om- :fp dat een oplossing naar ieders te- vredenheid dan onmogelijk is. De hoofdinspecteur laat door schemeren er geen behoefte aan te hebben een beerput te willen openen. „Het ligt allemaal veel genuanceerder. Er is zoveel over te zeggen. Verschillende agen ten hebben zich er mee bezig ge houden. We hebben echt van al7 les geprobeerd. Maar het is in fell lengte van jaren niet gelukt er uit te komen". Het probleem blijft de Van Til- borgs dwars zitten. Ze zijn van plan bij de eerste de beste gele genheid te verhuizen en voor- foed uit Schiedam te vertrek en. „Ik moet hier weg. Ik kan geen Schiedamse agent meer zien, ook al hebben de meesten er natuurlijk helemaal niets mee f te maken. Maar de politie heeft mij zo ontstellend groot verdriet I aangedaan en ik heb zo'n gevoel van haat, dat ik die mensen nooit f meer wil tegenkomen. Ik wou f

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1