Een biertje voor het goede doel Patiënt in 't gedrang Kraakactie uit wanhoop Molenwiek biedt pompinfuus aan Vlaardingen zet zin op kantoorbouw vvï:3i? :.p." X' Stadspromotie van ANWB [langs Politie lost fiks aantal inbraken op [Keuken in de as [Strooptocht auto's Automobilisten [lopen risico [Brand café [aangestoken Nieuwe vleugel Zonnehuis start met te weinig verplegers Autobedrijf vergeten bij maken van bouwplan Acht kinderen strijden om playbacktitel Drugsdealers gearresteerd Natuurwaarden in Abtswoude WATERWEG MAANDAG 25 FEBRUARI 199] PAGINA 7 [Regionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008.3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343289,4352066.4350557 - sportredactie 4345209 Telefax 010-4349754 Maassluis „Eigenlijk staan we hier om eerste hulp te verle nen". De vrijwilliger achter één van de vele biertapinstallaties, normaal vaste klant van café Portobello, doelde hiermee op de behoeftige bezoekers van de Bierbeurs die in groten getale hun droge keel met het goudge le gerstenat kwamen spoelen. Misschien drong de dubbelzin nigheid van zijn opmerking niet helemaal tot hem door. Hij, en met hem alle andere vrijwilli gers, stond hier immers om geld in te zamelen zodat ook Cystic Fibrosis-patiënten hun eerste hulp kunnen krijgen. De opbrengst van de Bierbeurs, die het afgelopen weekeinde ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het Maassluise café Portobello De Koningshof in Maassluis bezette, wordt in zijn geheel gebruikt om longtrans plantaties voor die patiënten mogelijk te maken. Die kosten zo'n 300.000 gulden en worden niet door de verzekering ge dekt. Vooraf had organisator Theo Lejeune, eigenaar van het Maassluise café Portobello, geen streefbedrag in zijn hoofd geno men. Toch sprak hij zijn tevre denheid uit. „Over de opbrengst kunnen we echter nog niets zeg gen. Ik heb echt geen idee. De opkomst is gelukkig hoog". Te zien aan het grote aantal men sen dat de Bierbeurs bezocht, is een schatting van een opbrengst van rond de 10.000 gulden een voorzichtige. Leujeune, wiens zoon Martijn zelf lijdt aan CF, had het idee van de beurs opgedaan op één van de vele bierbeurzen die hij zelf in binnen- en buitenland had bezocht. „Daar heb ik kun nen zien hoe het werkt. Zo kqn ik ook een beetje bepalen hoe veel mensen er zouden komen". Ongebruikt Vervelend vond Lejeune de matige opkomst op de feesta vond van zaterdag, die het grote geld had moeten opleveren. Hoewel de muzikale omlijsting in handen was van Hans de Booij, hadden slechts 130 geno digden de moeite genomen aan wezig te zijn. Op het podium kon Lejeune zijn teleurstelling niet ond°r stoelen of banken steken. De v r poli tici en Maassluise middenstand ongebruikte kaarten liet hij ter illustratie uit zijn handen op het podium vallen. „Ja, want af en toe ben ik een gifkikker", sprak hij. „Zo is er een bedrijf dat zes kaarten heeft gekocht niet op komen dagen. Je kan mij niet vertellen dat al die zes op de bank in slaap zijn gevallen. Een heleboel mensen zeggen met een grote mond dat ze komen, maar uiteindelijk zijn ze er niet". „Misschien had ik voor een an dere opzet moeten kiezen. Mis-' schien bad ik wat meer op het gewone publiek moeten mik ken In plaats van op de midden stand". Dat had hij duidelijk niet ge daan. Lejeune wist van te voren dat de grote massa niet op een speech van de wethouder zou afkomen, en had daar zijn feest op afgestemd. Het werd aan ook de avond van de patiënten. Om hen tegemoet te komen gold ge durende de hele avond een rookverbod in de Koningshof. Ter compensatie was de zondag avond voor de vaste klanten van zijn café. Primeur De beurs zelf was wel een groot succes. Uit een tiental biertap pen stroomde het door brouwe rijen geschonken bier rijkelijk in de 'bollekes' en 'fluitjes', die de bezoekers voor vijf gulden bij de kassa konden kopen. Vooral de nieuwe La Trappe Tripel, een Brabants biertje dat zijn lan delijke primeur zaterdag in Maassluis kende, deed het bij de drinkers voortreffelijk, Verenigingen van bierartike- lenverzamelaars en de ama- teurbierbrouworganisatie Roer stok stalden hun handelswaar in standjes uit. Bierproeven en etiketten ruilen werden de voornaamste bezigheden. Twee verzamelaars hadden zich teruggetrokken uit het gewoel om rustig over hun hobby en hun wereldwijde corresponden- Vele bierdrinkers en -verza melaars kwamen dit week einde op de Bierbeurs van café Portobello af. Daar kon den zij van het gerstenat en alles wat daar omheen hangt genieten. Foto Gerrit de Heus. tienet te praten. Van over heel de wereld halen zij hun etiket ten. „Uit Koeweit heb ik ze niet", sprak Job Kroon uit Lei- muiden, „Wel uit Irak, Hier kan ik die met anderen ruilen". V tilings hamer De zondag stond in het teken van de veiling van bierartike len. Daar zou ook de persoonlij ke verzameling van ae uitbater van Portobello onder de vei lingshamer terecht komen. Al voor de veiling hadden verza melaars een bod op zijn glazen en viltjes uitgebracht. De meeste artikelen verander den voor een prijs van rond de dertig gulden van eigenaar. Koele broodverzamelaars die probeerden hun verzameling wat aan te vullen, staken achter blocnotes hun vinger omhoog om anderen niet te laten zien wie er aan het bieden meedeed. Het hoogste bedrag werd be taald voor een speciaal Amstel- bier-glas. Dat ging voor de lieve prijs van 75 gulden naar een van trots vervulde verzamelaar die speciaal uit Groningen was ge komen voor de Bierbeurs. Er zat niet eens bier in het glas. „Nee", sprak hij. „Daar ga ik niet uit drinken, die krijgt een mooi 'sje bij mij in de vitrine". Een klaterend applaus viel hem ten deel toen hij het glas in ont vangst nam. Gaardingen De toeristen- 1 ANWB werkt mee aan de promotie van Vlaardingen. In ■samenwerking met de plaatselij- Ike VW is een zogenaamd toer- lactiéfprogramma opgesteld. ■De ANWB typeert Vlaardingen ■als een stad met een rijke historie ■die van vissersdorpje is uitge groeid tot belangrijke haven- en industriestad die wordt omringd door natuurschoon. In deze ambiance zijn twee fiets tochten uitgestippeld van res pectievelijk 25 en 35 kilometer. Bi^de aan de Markt gevestigde huren. is het mogelijk fietsen te Daarnaast is het mogelijk wan delingen door het centrum te maken van drieëneenhalve of zeven kilometer. Het Streekmuseum Jan Ander son en muziekcentrum Ton Stolk worden daarbij met naam en toenaam genoemd. I Vlaardingen De trek in zelf (gebakken patates frites kwam een 24-jarige Vlaardinger zater- I dagavond duur te staan. I Door oververhitting van een frï- Ituurpan ontstond in zijn keuken leen brand, die de brandweer I moest komen blussen. I De man liep een snijwond op en had ademhalingsmoeilijkheden Idoor de ingeademde rook. De I keuken brandde volledig uit. I Vlaardingen Een golf van ■auto-inbraken heeft Vlaardin- Igen geteisterd. De dieven lieten ■vrijdag door de gehele binnen- Istad een spoor van opengebro- I ken voertuigen achter. in totaal werden 22 personenau- Ito's beschadigd door de stroop- I tocht De buit bestond vooral uit I cassetterecorders. Ook miste een Ibestuurder zijn autotelefoon. De I schade was aanzienlijk. I Een nacht later kon de politie op I de Wiardi Beckmannsingel twee zeventienjarige jongens aanhou- gden die bezig waren aan een in- I braak in een drankenwinkel. ■Eén van de jongens brak in, de ander stond op de uitkijk. Dat deed de laatste toch niet goed ge- Bnoeg, want de politie kon de I twee op heterdaad betrappen. ■Schiedam Het parkeren van leen auto groeit in Schiedam ■langzamerhand uit tot een ris- I kante bezigheid. ■in het afgelopen weekeinde heb- Iben onbekenden in maar liefst tien auto's toegeslagen. De auto- Ikraakaeties baren de politie in I toenemende mate zorgen. (Tot de slachtoffers behoorde een bewoner van de Sint Liduina- straat Uit zijn voertuig werd gis- I teren een gereedschapskist weg- Igenomen. |Het meest gedupeerd werd een ■automobilist, die zijn voertuig laan de Havendijk had gepar- Ikeerd, Uit zijn auto werden een led-speler en twintig zilveren Ischijven ontvreemd. ■Schiedam Een fikse brand ■heeft vanochtend om half drie leen Turks café aan de Snelbus- Isingel in de as geleed. Omwo- Inenden hoorden een Knal in het ■café, waarop het pand vlam vat- Ite. De politie gaat er vooralsnog I vanuit dat de brand is aangesto- Iken. ■Toen de brand naar enkele ■dichtgetimmerde slooppanden ■oversloeg, sloeg de brandweer ■midden-alarm. |De spuitgasten bestreden de ■brandhaard vanuit diverse ■brandweerwagens. De techni- Schiect»wHet heeft even op zich laten wachten, maar Stichting De Molenwiek heeft binnenkort een aardige ver rassing voor het Rotterdamse Sophia-kinderziekenhuis in petto. Het officieel aanbieden van zeven mobiele infuuspompe, waardoor het voor patiëntjes niet direct noodzakelijk is aan het bed gekluisterd te blijven, zal vrijdagmiddag 8 maart plaatsvinden. Voor dit ge schenk hebben de sponsors en klanten van café De Molen wiek in het voorgaande jaar bij elkaar meer dan veertigdui zend gulden bijeengebracht. De Schiedamse stichting is in 1990 met verschillende activi teiten in de weer geweest om dit bedrag op tafel te krijgen. Veel belangstelling en publici teit kregen bij voorbeeld de dartsmarathon en het voetbal toernooi op de SW-velden, waaraan veertig teams deelna men. Voorzitter Ton Akveld denkt er.met grote tevreden heid aan terug, vooral aan het feit dat burgemeester Reinier Scheeres zich zo nauw bij de evenementen betrokken voel de. „Het is gigantisch wat ie dereen heeft gedaan". Twee jaar geleden werd er voor het Koningin Wilhelmi- nafonds een. voetbaltoernooi voor het goede doel op touw gezet. Omdat echter niet met zekerheid kwam vast te staan dat de opbrengst voor het So phia bestemd zou zijn, bedach ten Akveld c.s. een reeks van activiteiten die het kinderzie kenhuis een steuntje in de rug konden geven. De zeven in fuuspompen, die op batterij of het lichtnet kunnen verken, zijn het resultaat van de inzet van de Schiedammers. Het is een tijdje stil geweest ronde de Stichting De Molen wiek, Maar Akveld geeft aan dat zij bepaald niet stil blijven zitten. „We hebben een nieu we actie voor 1992". Hij vindt het een te vroeg stadium om nu al een tipje van de sluier op te lichten. „Het wordt nog gro ter van opzet", zegt hij slechts. Wel is duidelijk aat er vanuit Schiedam vr~ een ander goed doel dan het Sophia-kinder ziekenhuis za, worden geko zen. Vlaardingen Het Zonnehuis heeft zater dag de nieuwe afdeling psychogeriatrie geo pend. Omdat de speurtocht naar ver plegend personeel echter nog piet het beoogde resultaat heeft opgeleverd, kan slechts de helft van het aantal nieuwe bedden worden gebruikt De Vlaarding- se nieuwbouw kan. plaatsbieden aan negentig demente mensen. De aanbouw betekent een grote uitbreiding van het verpleegte huis De afdeling voor demen ten, waarvoor de eerste paal in september 1989 is geslagen, brengt veel werkgelegenheid met zich mee. In totaal zijn er honderd banen bijgekomen. Tweederde van de functies zul len worden bekleed door verple gend personeel. Het is echter moeilijk werknemers met de juiste papieren aan te trekken. „We zijn er goed in geslaagd art sen, fysiotherapeuten en mensen voor de civiele dienst te vinden. Het probleem, waarmee wij nu nog zitten, is een tekort aan zie kenverzorgenden", legt direc teur F.V. Jonker uit, „Verple gend personeel is schaars in het Rijnmondgebied. In deze sector hebben we nu nog onvoldoende mensen, zodat we in plaats van negentig patiënten er voorlopig Het nieuwe gedeelte van het Zonnehuis wordt bekeken. In de badkamer wordt aan de bezoekers van de open dag een speciaal ligbad getoond. Foto Gerrit de Heus. Rotterdam Een vreemde hink-stap-sprong om aan een huis te komen. Zo betitelde raadsman mr. Koedam van de gemeente Schiedam in een kort geding de 'kraakactie' van twee inwoners van de stad. De twee betrokken in januari, onafhankelijk van elkaar, bei den een pas verbouwd pand in de wijk Nieuwland. Volgens het puntensysteem waren zij echter nog lang niet aan de beurt. Het kort geding, dat de gemeente had aangespannen en dat vrijdag diende voor de president van de Rotterdamse rechtbank mr. Ter Kuyle, moest de mannen dwin gen het huls te verlaten. Beide Schiedammers waren vol gens hun raadslieden door wan hoop gedreven tot hun daad ge komen. De één woonde voor de kraakactie met zijn vrouw in een, volgens zijn raadsman, 'on verklaarbaar bewoonde' woning in de Paulus Potterstraat Hun zoon was daar ziek geworden, terwijl de komst van een tweede kind zich aandiende. Ten einde raad betrok de familie een pas verbouwde, maar nog leegstaan de woning aan de Talm al aan. Noodzaak De ander was door zijn ex-vrien- din in oktober op straat gezet en had vervolgens een kamertje ge- Schiedam Met de arrestatie van een 18-jarige Schiedammer heeft de poUtje een flink aantal, inbraken opgelost De jongen, die donderdagavond op heter daad werd betrapt bh een win keldiefstal, bekende het afgelo pen weekeinde dat hij in de De Schiedammer heeft toegege ven dat hij heeft toegeslagen in twee cafés in de binnenstad. Verder ontvreemde de Schie dammer spullen uit een snack bar aan de Rotterdamsediik. Een woning en een sportzaak wer- vonden in een pension. Daar mocht hij echter zijn anderhalf jaar oude zoontje niet meene men. Voor hem reden ora zijn in trek te nemen in een leegstaand pand aan de Prof. Aalberselaan. Daar komt nog eens bij, aldus zijn raadsman, dat zijn cliënt op dit moment in Turkije verblijft om daar in het huwelijk te tre den. Een goede woning bij terug keer is daarom pure noodzaak voor hem. De 'hink-stap-sprong' schuilde volgens mr. Koedam in het feit dat beiden eerst in een pension of een slechte woning gingen wonen en vervolgens wegens ontevredenheid met hun situatie een huis kraakten. Zij probeer den achteraf hun verblijf te lega liseren door alsnog huur te gaan betalen voor de woning. Precedent De gemeentelijke advocaat: „Het gaat echter niet aan eerst een woning te kraken en vervolgens te zeggen: ik betaal ervoor. Als de gemeente dit toelaat gaat ie dereen met onvoldoende punten in de toekomst een woning kra ken. Dat precedent moeten we voorkomen". De beide verdedigers kwamen nog wel met argumenten om een eerder tegen beide mannen aangespannen kort geding te la ten vervallen, de verwachting gewekt dat ze in het huis konden blijven. Daarnaast had de Dienst Gemeentewerken het Gemeen telijk Woningbeheer geadvi seerd de acties te legaliseren of te zorgen voor andere woonruim ten. Maar rechtbank-president mr. Ter Kuyle 'kon daar niets mee'. Zijn beperkte mogelijkheden om de beslissing van Schiedam te toetsen aan de wet, laten volgens hem geen andere keus dan de ei ser in het gelijk te stellen. De rechter stelde dat de gemeente wettelijk juist had gehandeld door zich te beroepen op het on voldoende punten aantal voor de woning. Omdat één van de raadslieden echter in de dag vaarding een kleine procedurele fout had ontdekt, waar hij zich nog over diende te buigen, kon Ter Kuyle niet onmiddellijk uit spraak doen. Dat gebeurt pas aanstaande woensdag. Eerlijk gezegd hadden de beide raadslieden niet verwacht het hachje van hun cliënten te red den. „Het is ons meer te doen om te zorgen voor een zo lang moge lijk uitstel van het moment, waarop de gemeente tot ontrui ming besluit". Want daar wa ren de advocaten het over eens er was aan uitzetting toch niet te ontkomen. maar vijftig kunnen verzorgen". Een toenemend aantal verpleeg tehuizen in,het Rijnmondgebied en de vraag naar verpleegkundi gen bij het Kruiswerk Nieuwe Waterweg Noord zijn oorzaken van het personeelstekort bij het Zonnehuis. Voor de toekomst hoeft het verpleegtehuis zich minder zorgen te maken. „Want", zegt Jonker, „we het ben op het moment wel vee leerlingen- ziekenverzorging" Het verzorgen en verplegen van demente mensen is nieuw in het Zonnehuis. Tot nu toe was er in het tehuis alleen plaats voor so matische patiënten. De afdeling psychogeriatrie is in drieën ge splitst om patiënten naar hun gradatie van dementie te kun nen verzorgen. Elke afdeling biedt plaats aan dertig zieken en is tn principe hetzelfde qua inde ling en opzet. De ruimtes, waarin de patiënten die de meeste verzorging vragen zijn opgenomen, zien er iets an ders uit. Terwijl bij de andere af delingen aan de slaapkamers en gangen afgesloten huiskamers grenzen, zijn er op de 'zwaarste' afdeling zithoeken die slechts met verrijdbare plantenbakken gescheiden zijn van andere ruimtes. Belemmering Directeur Jonker legt uit waar om voor deze opzet is gekozen is. „Iedereen op deze afdeling moet zich gemakkelijk kunnen ver plaatsen. Deze patiënten moeten vrij zijn. Muren vormen voor hen al een belemmering. We hebben ook een speciaal loopcir cuit gemaakt. Dementen gaan vaak lopen dwalen. Dankzij dit circuit kunnen ze ongestoord door de gangen wandelen zon der obstakels tegen te komen. Op een afdeling als deze moet je overal rekening mee houden. De mensen hebben geen benul meer. Daarom zijn de planten van kunststof, omdat ze in staat zijn echte planten op te eten". De nieuwbouw ismodem vorm gegeven. De lichte ruimtesin gericht met grenehouten zitjes, pastelkleur! ge vloeren en eigen tijdse balies geven een ander aanzicht dan de inrichting van de somatische afdeling van het Zonnehuis, De apparatuur en het comfort dat de nieuwe afde ling biedt, is echter niet moder ner dan in het oudere gedeelte van het tehuis. Ook daar is bij de wasgelegenhe den, toiletten en recreatiezalen niet voorbijgaan aan de laatste ontwikkelingen in de gezond heidszorg. Het enige dat Zonne huis-directeur Jonker nog wenst, is een opknapbeurt van het interieur van de somatische afdeling. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen moet het bedrijfs pand van Storm Autoschade aan de Oosthavenkade kopen om de bouw van seniorenwo ningen door Samenwerking '77 mogelijk te maken. De gemeen te heeft erkend dat de 47-jarige Wim Storm met recht bezwaren maakte tegen het bouwplan, omdat het zijn bedrijfsvoering in gevaar bracht De schadeher- steUer zal wel kunnen blijven wonen in de woning, die hij twintig jaar geleden naast zijn bedrijf betrok. Afgelopen week hebben de le den van drie raadscommissies in een besloten vergadering zich over het heikele voorstri gebogen. Het gemeentebestuur moest tijdens die bijeenkomsten toegeven dat bij de planvoorbe reiding grove fouten zijn ge maakt. Er was bij het ontwikke len van de woningbouwplan nen geen rekening gehouden met de aanwezigheid van het bedrijf van Storm- Deze heeft na het bekend worden van de bouwplannen aangekondigd, dat hij zich met hand en tand te gen de bouwvoornemens zou verzetten. „Mijn bedrijf kwam in de knel, dus moest ik wel", zegt hii. „Erg makkelijk ging het allemari niet en achteraf vraag ik me nog af of ik niet een beetje te toe schietelijk ben geweest", zegt de schadehersteller over de onder handelingen, die pas in een laat stadium zijn gestart „Ik ben tenslotte al 47, mijn zoon zit nu ook in het bedrijf en ik had op deze plek een heerlijk bedrijf opgebouwd. Ook als woonplek ben ik er aan gehecht". Storm en de gemeente zijn nu overeengekomen, dat aan de Schiedamsedijk (nabij Cincin nati) een plek beschikbaar komt voor nieuwbouw van het be drijf. De grond en het aanwezi ge bedrijfspand koopt de ge meente van Storm om daar na sloop van de bebouwing een parkeerterreintje aan te leggen. Vlaardingen Acht kinderen strijden zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal voor de Vlaar- iïngse mini-piaybacktitel. Ze brengen hun acts op de fina le-avond van het Vlaardings Songfestival, waarvoor even eens acht kandidaten zich heb ben geplaatst. „Het belooft een spannend spek takel te worden", voorspelt orga- nisati ice/presentatrice Rita Young. „De kwaliteit van zowel de mini's als de soundmixers is van een bijzonder hoog gehalte", In een afgeladen zaal de Harmo nie (tweehonderd bezoekers) werd zaterdagmiddag de voorse lectie afgewerkt Het programma begint komende zaterdagavond met de finale van de mini-playbackers. Direct na de pauze treden de acht finaüs- ten voor het Songfestival aan. Zij kwamen uit 24 kandidaten in twee voorselecties en een halve finale. Voorts zijn gastoptredens te verwachten van Marco Borsa- to, Ben Cramer, Rita Young, Martin Eden en Angelina Van- d„jk. De finalewedstrijden beginnen om acht uur. Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft vrijdagavond een 43-jarige Vlaardinger opgepakt Hij wordt er van verdacht cocaï ne en amfetamine te hebben verkocht aan gebruikers. In zijn woning trof de politie naast zo'n 50 gram cocaïne en een kleine hoeveelheid heroïne nog een 27-iarige Vlaardingse dealer aan, die eveneens werd aangehouden. Midden-DelflandDe Midden- Delfland Vereniging verzorgt morgenavond voorlichting over de natuurwaarden in het deelge bied Abtswoude voor en na de herinrichting. Deze bufferzone tussen Delft, Schiedam en Vlaardingen is het laatste deelgebied in Midden- Delfland dat onder handen wordt genomen. De discussie-avond wordt ge houden in zaal De Noord, Kerk- weg 46 in Schiedam-Kethel. De aanvang is acht uur. lurgerr en wethouders van Vlaardin-, gen proberen de provinciale planologische commissie te winnen voor kantorenbouw op het Moerman terrein. De ge meente heeft de steun van die commissie hard nodig, want het beleid van het rijk verzet zich tegen de aanleg van bedrijfster- keur aan bedrijfsterreinen in de buurt van belangrijke knoop punten voor openbaar vervoer. Dat rijksbeleid brengt Vlaar-' dingen in een moeilijk parket. De NS-stations in Vlaardingen, aan de lijn naar Hoek van Hol land, kunnen nauwelijks knooppunten worden genoemd. Die ontwikkeling is volgens B en W belangrijk voor de werkgelegenheid in Vlaardin gen. Het Moerman terrein is de enige grote locatie die de ge meente voor kantoren beschik baar heeft Het rijksbeleid is erop gericht de 'automobiliteit' terug te drin- verzoek aan de provinciale pla nologische commissie, dat be drijven op het Moermanterrein per fiets en bus uitstekend te be reiken zouden zijn. 'Kantoor- houdende bedrijvigheid' zou bo vendien de werkgelegenheid in Vlaardingen bevorderen c*5 daarmee het forensenverkeer terugbrengen. Van de Vlaar-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1