Vlaardingen in verzet tegen Tussenbalans Kethelse dorpskern bedreigd mmm mm $mük;,ë ;«||f Maassluis in cassatie tegen gifgrondvonnis Leegstaand huis 'nachtmerrie' voor 2e Maasbosstraat H ABO IAPwT MENHIR STEEN Leningen I góedkoper Regeringsbeleid kost gemeente miljoenen SP boycot referendum WY krijgt fietsen Nooteboom wil glanzende autoshowroom op oude boerderij Inbraken TEGELS-SANITAIR natuursteen design mmm HABO TAPIJT Kokxhoom uit Staten Studio Pasfoto's met kwaliteits garantie WOENSDAG 27 FEBRUARI 195j PAGINA !7 Reqionale redactie-. Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie: 434S209 Teletax- 010-4349754 I Maassluis De bewoners van de gifwijk Steen- I dijkpolder hoeven het komende jaar nog niet te re- I kenen op een schadevergoeding. Tijdens een com missievergadering heeft de de gemeente gïster- I avond besloten cassatie in te stellen tegen het von- I nis van het gerechtshof in Den Haag, I Hiermee grijpt Maassluis de laatste juridische mo- I geHjkheiaaan om een schadepost van enkele tien- tallen miljoenen guldens in de grootste gifwijk van I Nederland te voorkomen. I In hoger beroep bepaalde het hof in december, dat I het stadsbestuur en Pakwoningen aansprakelijk is I voor de schade die de bewoners van de gifwijk I Steendijkpolder lijden door de waardeverminde- I ring van hun koopwoningen. I De bewoners voerden aan, dat de gemeente ten tij- I de van de oplevering van de wijk met geen woord I repte over bodemvervuiling. I Kort na het afbouwen van de I wijk verstrekte de gemeente in 19Ö3 wél informatie over de bo- I demvervuiling, waardoor de woningmarkt in de Steendijk- -■older in elkaar zakte. Volgens ewonersadvoeaat F. Legger snte met deze han- problemen op het I legde de gemeente met deze I delwijze haar erooiemen op het ewoners. Afhan- I kelijk van het woningtype wer den de huizen in één klap 20- tot 100.000 gulden minder waard. In navolging van de Rotterdam se rechtbank nam het gerechte hof deze redenering in grote lij nen over, In het vonnis van 6 de cember stelde het hof dat de ge meente Maassluis een onrecht matige daad tegen de aannemer en de toekomstige bewoners had i gepleegd door de vervuilde I grond aan te wijzen als woonbe- stemming. het hof had ook het aan- nemingsbedrijf Pakwoningen,' dat in de jaren zeventig in de Steendijkpolder heeft gebouwd, een wanprestatie geleverd. Het hof stelde dat Pakwoningen wist dat de polder begin iaren zestig was opgespoten met Rotterdams havensüb, dat was vervuild met onder meer bestrijdingsmidde len (drins) en zware metalen. De uitvoering van het rechterlij ke vonnis zou ingrijpende gevol gen hebben voor de gemeente. Met het vergoeden van de ver mogensschade van achthonderd woningbezittere kan volgens ge- I meentelijke schattingen enkele tientallen miljoenen guldens zijn gemoeid Met het instellen van cassatie grijpt de gemeente haar laatste kans aan om een schier onaf wendbaar faillissement te voor komen.. De finale rechtelijke I procedure neemt minimaal een jaar in beslag. Vlaardingen Het lenen van kleine bedragen bij de Gemeen telijke Kredietbank in Vlaardin gen wordt goedkoper. De rente op leningen tot 2500 gulden kan volgens een voorstel van burge meester en wethouders met twee procent omlaag. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan een wens van de gemeenteraad. De Kredietbank hanteert door- ans dezelfde rentetarieven als Postbank. De gemeente wil voor leningen tot 2500 gulden twee procent onder die 'richtlijn* I gaan zitten. Door de maatregel loopt de Kredietbank naar ver wachting tienduizend gulden aan inkomsten mis. Wethouder John Ranshuijsen: Vlaardingen ontkomt niet aan bezuinigingen. Foto Cees Kuiper. iHinniiiiiinHmiimintniiiiiiiiiiiiHiiniitiuiHiiitiiniiiiiininiHimiiiiiiiiiiiiHitnuiiitiniiniüii Vlaardingen De Socialistiese Partij roept kiezers op met een ludieke actie de stemkaarten voor het referendum in Vlaar dingen ongeldig te maken. Inzet van het referendum, dat op 6 maart tegelijk met de verkiezing van provinciale staten wordt ge houden, is de vraag of de kiezers prijs stellen op het invoeren van een referendum. De SP noemt dat een 'dom politiek spelletje'. De SP vindt de vraag op de stern- kaart „Wilt u onder deze voorwaarden door middel van een referendum bij de besluit vorming van de gemeente Vlaardingen betrokken wor den?" onzinnig. „Dat is het zelfde als aan iemand vragen: mag ik je iets vragen", zei frac tieleider Remi Poppe in het de bat over het referendum. De SP stelt de kiezers voor die vraag niet te beantwoorden met 'ja' of 'nee', maar op het formu lier een wedervraag te stellen: „Wat wilt u weten?" Want de SP meent, dat het eerste referen dum toch geen vervolg krijgt. „Het zou mooi zijn als de invloed van de kiezer op de politiek werd vergroot, maar dat is niet de bedoeling", stelt de partij van Poppe. „Als u 'ja' aankruist zul len ze u niets meer vragen. Dat zou teveel geld gaan kosten". iiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiHuiiiiiiiiUiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiffniiiiiii Vlaardingen Hen leegstaand en half uitgebrand huis in de 2e Maasbosstraat is voor omwo nenden een 'nachtmerrie'. De Oostwijkbewoners hebben aangedrongen op spoedige sloop van de steen des aan stoots, maar zullen daar nog ze ker een maand op moeten wachten. De gemeente heeft weliswaar het huis gekocht, maar is nu in onderhandeling over de aankoop van het huis ernaast „Wij zijn het, ronduit gezegd, spuugzat", schrijft gos pelzanger Arjan Knevel na mens de bewoners van de straat in een boze brief aan de gemeente. Het huis Maasbos straat 4-6 staat al leeg, sinds het hij een brand in 1983 deels werd verwoest. Sinds die tijd is het onttakelde pand, betoogt Knevel, een gevaar voor de omwonenden. De buurt is be nauwd dat het krot opnieuw in brand wordt gestoken. De gemeente is echter niet van zins in te gaan op de eis van de bewoners om het pand onmid dellijk te slopen. Want ernaast staat nog een huis, dat al gerui me tijd verlaten is. De aankoop daarvan houdt de sloop van het huis, dat in de straat zoveel er gernis veroorzaakt, nog tegen. De gemeente wil het liefst al- letwee de panden tegelijk slo pen. „Het huis levert gevaar op en het ontsiert de buurt", er kent ambtenaar Peter Ruis. Maar ?ls alleen nummer 4-6 zou worden gesloopt zou de zij gevel van het huis ernaast met isolerend materiaal moeten worden afgewerkt. De kosten daarvan schat Ruis op dertig duizend gulden. De gemeente voelt er niets voor zoveel geld te investeren in een huis, dat. mogelijk ook binnen afzienba re tijd wordt gesloopt. Knevel vindt dat de gemeente niet langer met de sloop kan wachten. „Ongeveer een half jaar geleden werd ons meege- deela dat het rond was en aat het pand op zeer korte termijn zou worden gesloopt En nu is er nog steeds niets gebeurd. Wij raken geïrriteerd", schrijft Knevel. Hij beweert dat zelfs bewoners van nieuwbouwhui zen aan de Binnensingel zou den willen verhulzen, omdat zij zich blauw ergeren aan het pand. Maar daarover is bij de gemeente niets bekend. Vlaardingen Zelfs een maxi male verhoging van alle ge meentelijke belastingen en tarie ven kan het gat niet dichten, dat de Tussenbalans van het kabinet Lubbers-Kok slaat in de begro ting van Vlaardingen. Als de Kamer de kabinetsvoorstellen ongewijzigd aanneemt moet de gemeente onherroepelijk bezui nigen, Dat heeft wethouder John Ranshuijsen (financiën) gisteren meegedeeld. Burgemeester en wethouders dringen in een brief aan de voor zitters van alle fracties in de Tweede Kamer aan op een rechtvaardiger behandeling van de gemeenten. Als de in de Tus senbalans gepresenteerde voor stellen werkelijkheid worden kost dat Vlaardingen al dit jaar 700.000 gulden. In 1991 zou de gemeente 5,5 miljoen gulden minder te besteden hebben. Dit zal, schrijft het college van benw „tot ernstige aantasting van het voorzieningenniveau in onze gemeente leiden". In welke uitgaven de gemeente gaat snijden kon Ranshuijsen nog niet meedelen. „We hebben net op rij kunnen zetten wat de consequenties van de Tussenba lans voor onze begroting zijn. Hoe we de tegenvallers moeten opvangen gaan we de komende weken bespreken als we de voorjaarsnota opstellen". Aan forse bezuinigingen is ech ter niet te ontkomen als alle 'uit ga venbeperkend e maatregelen' van kracht worden. Vlaardin gen moet rekenen op een kor ting van 2,7 miljoen gulden op de algemene uitkering van het rijk. Verder heeft het kabinet onder het motto 'decentralisatie nieu we stijl' een bezuiniging van 550 miljoen gulden aangekondigd, die bij evenredige verdeling Vlaardingen 2,8 miljoen gulden kost. Over die korting bestaat overigens nog veel onduidelijk- heid. Ranshuijsen is vooral teleurge steld over de aangekondigde maatregelen, omdat de coalitie van PvdA, CDA en D66 er door ingrijpende bezuinigingen in was geslaagd een begroting zon der tekorten voor de komende vier jaar op te stellen. „Dat uit gangspunt willen we bandha ven, maar het zou ons bij het doorgaan van de kabinetsplan nen dwingen tot nieuwe ingrij pende maatregelen". Verbijsterd Vlaardingen is net als de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten verbijsterd, dat het kabinet door de tussentijdse ombuiging in 1991 bestuursakkoorden door kruist. Het kabinet wentelt te genvallende belastingopbreng sten en gestegen kosten af op de gemeenten. Dat vmdt Ranshuij sen onjuist. De wethouder vertrouwt erop, dat het college de juiste keuzes zal maken om de Haagse klap pen op te vangen, maar stelt te vens vast „Het rijk maakt het ons bijna onmogelijk de door haar opgevoerde prioriteiten als sociale vernieuwing, milieu en investeringen ook uit te voeren. We zullen het rijk in ieder geval houden aan de consequenties van de afspraken, die we met Den Haag hebben gemaakt". De wethouder van financiën vreest, dat als gevolg van de Tus senbalans beleidsvoornemens op de tocht komen te staan en de ta neven opnieuw moeten worden verhoogd. „Het is nog te vroeg om te kunnen zeggen waar we moeten bezuinigen, maar eraan ontkomen zullen we niet, vrees ik." Vlaardingen De Vlaardinga WV hoeft vanaf vrijdag ni«s langer 'nee' te verkopen éds toe. risten een fiets willen huren. .ttuirH^aler Landman 4 VW zes fietsen <-«aeau. Martin Spork, die een fietsenstalling heeft op het Veerplein, zal de karretjes voor de VVV verhuren en onderhouden. De zes fietsen worden vrijdaf overhandigd aan VVV-dire£ teur Karin Hollegien. Zij neemt die gelegenheid te baat om een fietsroutebeschrijving te presen teren. Burgemeester Fred van Lier krijgt het eerste exemplaar, Om meteen optimaal te profile, ren van het nieuwe bezit zijn k wel de VVV als de fietsenstal- ling op het Veerplein in de maand maart ook op zondag geo pend. De boerderij in landelijk Kethel, die inzet is geworden van een juridisch steekspel. Foto Fotobureau Roel Dijkstra. Vlaardingen Uit een huis in de Rembrandtlaan hebben in brekers een kleurentelevisie en een moviebox gestolen. Men kwam binnen door de achter deur open te breken. In een wo ning in de Van Limburg Stirum- straat werd op dezelfde manier ingebroken. Daar werden ge reedschap, geld, en speelgoed ontvreemd. Schiedam Menig moet met jaloerse blikken naar het bezit van de gebroeders Noo teboom kijken. Op de hoek van de Schiedamseweg en de Lin- deijerstraat bezitten de autohan delaren sinds enige tijd een his torische boerderij met een schit terende boomgaard en een grazi ge weide. Het is een idyllisch steltje, maar achter de vriende lijke fa?ade tekenen zich de con touren af van een harde juridi sche strijd. f Inzet van bet conflict vormt de bestemming, die de boerderij in de toekomst moet krijgen. De ge meente wil, dat de hoeve haar agrarische bestemming behoudt Nooteboom, die vijftien jaar ge leden al een middeleeuwse boer derij op de hoek van de Schie damseweg en de Zwaluwlaan slachtofferde voor zijn bedrijf, wil een glanzende showroom planten op de weide. De eerste slag is gewonnen door de gemeente, want met het aan nemen van een nieuw bestem mingsplan blokkeerde de ge meenteraad verleden maand de plannen van de autohandelaar. Nooteboom heeft de strijd echter nog niet opgegeven, want de on dernemer gaat binnen enkele dagen een bezwaarschrift indie nen bij Gedeputeerde Staten. Na het wegen van het bezwaar schrift bekijkt GS of er goedkeu ring kan worden verleend aan de planologische schets van de gemeente. Advocaat G.J.M. Cartigny van Nooteboom beroept zich op het oude, nog geldige bestemmings plan, In deze planologische schets, die is opgesteld in het be gin van de jaren zestig, staat de gemeente de sloop van de boer derij toe. In dit plan mag de eigenaar het [voor ml □iijnAX name Tonnes OODOCJOO co wij leveren alle bekende lapljtmerken zoal»: f Schie 40-52 Schiedam 010-4732077 fliiih tthw (hut tli In tul Ut Jfif)0<t hl «NiJ -tl')-, Besouw ratrlmork <|iiil(«tiinVn cursussen en workshop Desao 1/ nmuoHiMOuiur v jjtnvmwfliimjra Interteat Bonaparte EEN SFEERBEPALENDE K0LLEKT1E GORDIJNEN EN TAPIJT Waas eens aan.wij laten u graag de vele mogelijkheden van dit systeem zien. Wij geven schriftelijke garantie tot 7 jaar Echte korting, service- meten en leggen gratis. Een geseiekteerde kcllektie voor u met evoet vo<?r stijl kleur en sfeer tap eens'asnnen of vraag voor advies bij u thuis Persoonlijke adviezen, ook bij u thuis. Bel 010-4269609 voor vrijblijvende offerte. WONEN 1L? 3 z JÜ E55~BB8B8 ancannoon Owjjwdijnan en vitrege. keuze uil me« aan duizend kleuren en deasin*' Dit alles laag geprijsd, Induslel opmeten en maken! het waaigat markt 57 - vlaardingen DORPSWEG 90 3053 LE ROTTERDAM rElEfOONOiO 481 5?8J TeMwn OI O-* 20» O 09 010-4343685 j DONDERDAG KOOPAVOND *2333 U hebt gelijk, wij stonden niet op de Binnenhuis Beurs dit jaar. Het lukte gewoon niet. Precies in die periode leverden wij een paar grote werken op, die natuuriijkonze volledige aandacht op eisten. inmiddels is de grootste drukte voorbij en hebben wij bovendien onze mankracht uit gebreid met een extrajjloeg. Nu staan wij weer helemaal klaar met name voor het ontwerpen en leggen van de mooiste natuurstenen vloeren die perfect gelegd worden zon der voeg en als'u dat wilt in de mooiste composities. Vrijwel alles kan. Daarnaast kunt u bij ons terecht voor aanrecht- bladen, badkamers, open haar den enz. Wij zijn gespecialiseerd in multicolor granietsoorten. natuursteen design postbus 33 2973 Z| molenaai 01844-1 perceel op de hoek van de Schie damseweg en de Lindeijerstraat bebouwen met 'kleine bedrij ven'. Boven de winkels zouden twee woonlagen kunnen komen. „De bouw van een showroom past binnen deze bestemming", meent advocaat Cartigny. „Daarom heeft Nooteboom het perceel ook aangekocht. Nu komt de gemeente ineens met een bestemmingsplan dat recht tegen de eerdere bedoelingen in gaat". In het nieuwe bestemmingsplan heeft de gemeente bepaald, dat de historische plek een 'agrari sche bestemming' moet krijgen. In een nieuw schrijven aan de gemeente voert de advocaat aan, dat de laatste boer het terrein reeds jaren geleden heeft verla ten. „De huidige eigenaren zijn ook niet van plan deze bestemming te verwezenlijken", schrijft de advocaat. „In het bestemmings plan dient het terrein te worden gebruikt voor het kweken van gewassen of het houden van vee. Mijn cliënten zijn dit echter geenszins van plan". /olgens de advocaat kan de ge meente haar doelstelling alleen realiseren als het de eigenaars onteigend. „Anders is de haal baarheid van de agrarische be stemming niet verzekerd", meent hij. „Plannen voor ontei- tening zijn er echter niet Het estemmingsplan is daarom niet erg realistisch". -Een woordvoerder van de Dienst Gemeentewerken be kijkt het conflict vanuit een heel andere hoek. Hij zegt dat Noote boom met de aanschaf van het perceel een welbewust risico heeft gelopen. „Sinds 1989 is er een voorbereidingsbesluit voor een nieuw bestemmingsplan in Kethel van kracht. Dat betekent dat alle nieuwe initiatieven in het dorp vanaf dat moment moe ten passen binnen de richtlijnen van het nieuwe bestemmings plan". De woordvoerder erkent, dat de opzet van de nieuwe schets een dramatische ommekeer in de vi niet fair als zij dat op kosten een ander wil doen. Schiedam speelt Sinterklaas van ander mans centen". De Dienst Gemeentewerken hoopt, dat er alsnog een vergelijk tussen de strijdende partijen uit de bus rolt „Wij willen Noote boom best helpen met het zoe ken naar een andere plek. Mocht dat lukken, dan zou een ander persoon alsnog invulling kun nen geven aan de agrarische be stemming. Het vestigen van de showroom is wat ons betreft fa elk geval uitgesloten". SFEER; ■U-VERDIENT'HÉT. WIJ CREËREN HET sie op het dorp betekent „In het begin van de jaren zestig gingen we er vanuit, dat het oude dorp zou worden vervangen door een nieuw centrum met ruime we gen" „We dachten, dat de bewuste boerderij wel een keer zou wor den gesloopt. Gelukkig rijn we op die visie teruggekomen. In het nieuwe plan beschermen we juist de historische kern van Ke thel. De bouw van een autosho wroom verdraagt zich niet met deze visie". Advocaat Cartigny zegt best be grip te hebben voor de op be houd oud gerichte ambities van de emeente, maar hij vindt dat de Hoogstraat 104-106, Schiedam Maasland Mary Kokxhoom combineert het burgemeester schap van Maasland nog drie weken met haar zetel in de Pro vinciale Staten voor het CDA „Op 15 april neem ik afscheid van Staten", zegt de onlangs ge ïnstalleerde burgemeester, „Daar heb ik geen enkel pro bleem mee". Kokxhoom deelde haar ontslag uit de Staten gister avond mee aan bet slot van haai eerste raadsvergadering Maasland. In een eerder stadium had Kokxhoom, voorzitter van de 25 leden tellende CD A-Sta- tenfractie, al laten weten zfca aan de wens van de Maasland» raad te houden. „Naar aanleiding van uw reac tie", zei Kokxhoom, „leg ik het Statenlidmaatschap neer. Ik Z» mij geheel aan Maasland v# den". De fractievoorzitters Pit Quak (CDA), W. Gouma (PvdA) en D. Hanemaaijer (Open Groe pering) toonden zich ingenom® met de verklaring van Kokx hoom. „Een wijs besluit", meeD- de Gouma. „Rekent u er maaröp dat ook de bevolking een claim op u legt. Zij houden op zooaaS zelfs in de gaten of u wel of mm ter kerke gaat", hield de sociaal democraat haar voor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1