Schiedam dreigt Zestienhoven met een rechtszaak 'Ga je bij de vijand werken?' Turken moeten uit isolement Lage Weide klaagt over schoorstenen S! m te Dwarsligger stemt toch voor Klimaat Verbond xwwzsz;*:* tc' Agenten: alle reden waakzaam te blijven Politie zoekt toenadering tot grootste groep migranten Vlaardingse in Schiedam gedupeerd Sr te Steekpartij tussen bendes Brand in woning Christien Smulders verruilt gemeente voor Siso Oude Havenurug deels gestremd Pitbull, is bouvier De Haven op zoek naar wijktalent Vii Ui do SS" list DINSDAG S MAART 199? PAGINA i3 iiHimns Regionale redactie. Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen Telefoon- 010-4343229,4352066.4350557 - sportredactie 4345209 Telefax 010-4349754 Schiedam By een steekpartij aan het Willem Pastoorplein te Schiedam heeft een 15-jarige Schiedammer een beenwond op gelopen Het gevecht ontstond toen twee groepen van drie Sehïédamse jongeren elkaar op het plein ontmoetten. Een oude vete tussen twee van hen laaide weer op. Eén begon met schoppen en toen het slacht offer probeerde te vluchten, haalde de ander zijn mes tevoor schijn. Vervolgens stak hij de vluchter in het dijbeen. Ket re sultaat was een vleeswond van ongeveer vier centimeter. De politie heeft de zaak nog in on derzoek. Schiedam De bewoner van het pand aan de Westfranke- landsestraat moet raar hebben opgekeken toen hij een deel van zijn inventaris in zijn huis bij te rugkomst afgebrand vond Tij dens zijn afwezigheid vannacht vatte zijn inboedel door nog on bekende oorzaak vlam. De brandweer moest uitrukken om het brandje in de kiem te smo ren. Omstanders zagen de vlammen uit het raam komen, maar toch is het pand niet uitgebrand. Een nieuw likje verf, een paar dagen de ramen open en een nieuwe inventaris, moeten het flat op nieuw bewoonbaar maken. if Schiedam De gemeente Schiedam overweegt een proces aan te spannen tegen de directie van luchthaven Zestienhoven. Volgens wethouder Chris Zijde veld is het onverteerbaar dat Schiedam door de verwachte toename van het luchtvaartver- keer wordt geconfronteerd met nog meer geluidsoverlast Verleden jaar beleefde Zestien hoven een toename van het aan tal luchtvaartpassagiers tot ruim 250 000. In de luchtvaartwereld geldt dit aantal nog steeds als marginaal, maar volgens wet houder Zijdeveld liggen er ande re gevaren op de loer „Er zijn toenemende aanwijzingen dat men Zestienhoven wil gaan ge bruiken als 'vuilnisvat1, voor Schiphol". In een schrijven heeft het Comi té Anti Bulderbaan de gemeente Spaland-Oost, het nog braak liggende deel van Schiedams laatste nieuwbouwwijk. De bouw dreigt door de geluidso verlast van Zestienhoven in gevaar bureau te komen. Foto Foto- Roei Dijkstra. gewaarschuwd voor deze ont wikkeling. De doorgaans goed ingelichte actiegroep neeft de in druk dat er binnen de directie vergaande plannen leven om de onstuimige groei van Schiphol gedeeltelijk af te wentelen op Zestienhoven Het bewind over beide luchthavens wordt ge voerd door de directie van lucht haven Schiphol, Het comité vreest dat Schiphol in het aanstaande vakantiesei zoen vooral chartervluchten vanaf Zestienhoven wil laten uitvoeren. Deze vluchten vin den doorgaans in de nachtelijke uren plaats. De 'uitwijkfunctie' van het Rotterdamse vliegveld is reeds eerder ontdekt door de luchtvaartautoriteiten. Bij een staking van verkeersleiders we ken onlangs al een groot aantal Belgische vliegtuigen 's nachts uit naar Zestienhoven. Volgens de actievoerders zijn deze praktijken strijdig met de beloften, die door het Rotter damse gemeentebestuur zijn ge daan bij de overdracht aan Schiphol. Het gemeentebestuur stelde, dat de op Zestienhoven uitgevoerde vluchten moeten bijdragen aan de economische ontwikkeling van Rotterdam. Bij charter- en uitwijkvluchteu is hier volgens het comité Anb- Bulderbaan geen sprake van. Zelf kondigde Rotterdam verfe. den jaar aan, dat men uitsluitend richt op aantrekken van gere gelde lijndiensten binnen Euro- pa Wethouder Zijdeveld vermoedt dat de huidige activiteiten van de luchthavendirectie moeten worden gezien als een proefbal- lonnetje. „Als deze ontwikkeling doorzet, zullen wij niet aarzelen om de rechter in te schakelen", kondigt Zijdeveld strijdlustig aan. „Als buitenstaanders heb ben wn ook best tets in de melk te brokkelen. Vooral als men zich niet aan de eerder gemaakt? afspraken houdt". De toenemende vluchtbewegin- gen gelden in Schiedam voord als een bedreiging van de out wikkelingen m Spaland-Oost Na de volbouwen van het weste lijke gedeelte van deze uitbrei dingswijk wil Schiedam in 1991 verder bouwen in het oostelijke gedeelte van Kethel. De bouw wordt bedreigd door de geluidso verlast van de luchthaven. Ooit na de geplande draaiing van landingsbaan is dit gevaar n geweken. mei voo Vlaardingen Wat in Holy- Zuid verboden is, mag in de buurt Lage Weide kennelijk- nog wel. Bewoners van de Tramonta-woningen in dat deel van de Vlaardingse Westwijk laten centrale ver warming aanleggen, waar van de rookgassen uit een schoorsteentje door de gevel verdwijnen. „En die rook waait bij andere mensen de keuken weer in", zegt Henk Krabben. Krabben, ooit raadslid voor de PvdA, is lid van de bewoners- werkgroep Tramonta. Die werk groep raakte zo'n acht jaar gele den, nadat de buurt was opge hoogd en de huizen waren geïso leerd, wat in de versukkeling. Maar uit een enquête bleek een Kaar maanden geleden, dat de ewoners van de 348 huizen in de Lage Weide weer heel wat te klagen hebben. Daarop heeft een aantal mensen de bewoners- werkgroep nieuw leven ingebla zen. De bewoners van de Tramonta- huizen mopperen over tocht, over rottend hout, vochtige keu kens en slechte afvoeren- Veel mensen zien graag het lavet ver vangen door een douche. Want de hoge kuipen mogen voor poe delende kindertjes ideaal zijn, voor ouderen zijn de rond*1 bad jes een ramp. Ook over hun woonomgeving zijn veel bewoners allerminst te vreden. Het onderhoud van het openbaar groen zou te wensen overlaten, het water van de sin gels is vervuild, er wordt ge klaagd over parkeerproblemen en over scholieren die de buurt onveilig maken. De hinderlijke rook uit de schoorsteentjes is vrijdag het be- langrijkste onderwerp in een eerste overleg van de bewoners- groep Tramonta met de direc teur van het gemeentelijk wo ningbedrijf (GWB). Bewoners van galerijflats in Holy-Zuid protesteerden enkele maanden gelegen met succes tegen rook gasafvoeren uit de gevel. Krab ben hoopt dat de bewonersgroep voor de Lage Weide in het over leg met het GWB eenzelfde re sultaat bereikt. Het oprichten van een bewo nersgroep, weet Krabben inmid dels, valt in deze tijd helemaal niet mee. Het oud-raadslid van de PvdA was zo'n dertig jaar ge leden een van de oprichters van een bewonersgroep in de Vlaar dingse Zuidbuurt. „Toen kwa men er zomaar negentig mensen naar een vergadering, nu mag je blij zijn als er negen komen". Als actieve buurtbewoner wordt hij regelmatig benaderd door mensen die zich 'kapot ergeren' aan ontwikkelingen in de buurt. Die verwachten dan van hem, dat hij stappen onderneemt. „Mensen hebben tegenwoordig sterk de neiging om zich nergens persoonlijk mee te bemoeien", heeft hij gemerkt. Daardoor komt het werk m de bewoners groep neer op de schouders van een paar mensen. Krabben: „Willen we tot een werkelijke belangenbehartiging komen dan heeft de werkgroep meer leden nodig". Schiedam Tegenstemmen deed hij uiteindelijk niet, maar WD-raadslid Gerard "Verhulsdonk kon het gister avond tijdens de gemeente raadsvergadering niet laten de spot te drijven met de Schiedamse aanmelding voor het zogenaamde Klimaat Verbond. „Ook vanavond zijn bijna alle verdiepingen van het Stadskan toor weer verlicht. En ik weet zeker dat een groot aantal raads leden niet te voet of met de fiets is gekomen. Verbeter de wereld en begin bij jezelf", raadde de nestor van de Schiedamse ge meenteraad zijn collega's, aan. VlaardingenDe Oude Haven- brug is vanaf maandag slechts voor de helft begaanbaar. Ge meentewerken begint die dag met het vernieuwen van het brugdek. Tijdens de werkzaam heden blijft een halve rijbaan be schikbaar. Scheepvaartverkeer ondervindt van de werkzaam heden hoogstwaarschijnlijk geen last „Ik zou graag een beetje meer re aliteitszin in dit huis zien". Het Klimaat Verbond vormt een stedenclub met hooggestemde idealen. De club heeft tot doel de uitstoot van C02 voor het jaar 2000 met de helft te reduceren. De club zet zich daarnaast m voor het behoud van de tropi sche regenwouden. Voor dit doel heeft de vereniging een over eenkomst gesloten met de India nenvolken van het Amazonege bied. „"Wij zijn er altijd als de kippen bij om onze solidariteit met verre volken te betuigen", stelde Ver hulsdonk. „Van revolutionairen in Midden-Amenka tot de india nen in het Amazonegebied. Hoe schril steekt deze daadkracht af tegen de ontwikkelingen in Schiedam Van het nieuwe Stad - serf en de buurtconciërges heb ik nog niets gezien". Milieuweihouder Bart de Leede stelde dat Schiedam de hand doek reeds jaren geleden heeft opgepakt. „We isoleren wonin gen en stimuleren het openbaar vervoer. Ik erken echter direct dat het nog met genoeg is. Ik' neem uw opmerkingen over de verlichting van het Stadskan toor zeker serieus".' Na het debatje toonde de wet houder zich verheugd dat de WD toch instemt met het initia tief van het gemeentebestuur. Verhulsdonk reageerde schou derophalend. „Omjeheide te be tuigen moet je af en toe rot Vlaardingen Haar vertrek heeft nogal wat bevreemding gewekt. De gemeente Vlaar dingen als werkgever verrui len voor de 'armlastige' Stichting Welzijn '90, het vroegere Stedelijk Instituut voor Samenlevingsopbouw, Siso? Beter niet doen, kreeg Christien -Smulders de afgelopen tijd re gelmatig te horen. De onderwij- sambtenaar kan zich verbazen over de opmerkingen die ze te horen krijgt. Haar nieuwe baas blijkt op het stadhuis nogal wat tongen los te maken. Ovec de stichting bestaan nogal wat vooroordelen, heeft Smulders ontdekt „Toen ik vertelde dat George Herders (hoofd van de Stichting Welzijn '90, red.) had gevraagd of ik bij hem wilde komen wer ken, kreeg ik van een aantal mensen gelijk de begroting on der mijn neus geduwd. Zo van: kijk eens hoeveel daar gaat wor den bezuinigd de komende tijd. In januari zit je al zonder werk! En een beetje gelijk hebben ze misschien wel. Het is toch een stuk zekerheid dat je kwijtraakt. Want werken bij de gemeente betekent toch zekerheid". Maar er waren ook mensen die zeiden, ga je bij de vijand wer ken? Of' nu ga je zeker wel op de Socialistiese Partij stemmen? „Allemaal van die rare vooroor delen", zegt Smulders met een uithaal. Dat ze eenmaal hij de stichting weer met die colle ga's te maken krijgt, maakt haar niet veel uit. „Zie ik dan wel weer", zegt ze en haalt haar schouders op. Jaloersheid „Vanwege al die vervelende re acties heb ik er nog even over ge dacht gewoon stilletjes weg te sluipen Maar ja, het is gewoon de jaloersheid van sommige col- Schiedam„Bij de reorga nisatie van de politiedienst hebben we een aantal pro blemen op een rijtje gezet", zegt agent Martin Stroetin- ga van het wijkteam voor Nieuwland, West en de Gorzen. „Hieruit is onder meer naar voren gekomen dat er te wei nig aandacht is voor de proble men van migranten. Wij mis sen daardoor informatie over individuele klachten. Daar door is het ook moeilijk om de structurele zaken boven water te toveren". Ook zonder klachten uit mi grantenkringen is er volgens ae leden van het wijkteam alle reden om waakzaam te blij ven. In Nieuwland, West en ae Gorzen worden de agenten re gelmatig met verschillende vormen van vreemdelingen haat geconfronteerd „Gelukkig lopen de proble men zelden uit de hand, maar het komt vaak voor dat een buurtbewoner flink op Tur ken loopt te scheldenzegt een agent. Ook de Centrumde mocraten scoren een vnj hoog percentage bij de verkiezin gen „Wij vragen ons af wat voor signalen dat zijn". 7 Volgens agent Stroetinga wordt niet alleen de politie m haar handelen beperkt door het isolement van de migran ten. „Neem de bewonersvere nigingen. Daar wordt over de problemen van de wijk ge sproken, maar de buitenlandse buurtbewoners ontbreken al tijd op dat soort vergaderin gen. Bij bewonersvergaderin gen hoor je gelukkig geen wanklank over buitenlanden, maar het is natuurlijk jammer dat ze niet aanwezig zijn". Christien Smulders: 'Het leu ke aan de Stichting Welzijn '90 is, dat het veel breder is dan alleen onderwijs'. Foto Gerrit de Heus. lega's, Kijk, ik kom op een hele leuke manier weg. Ik krijg op mijn zesendertigste nog een kans om iets anders te gaan doen, ter wijl zij waarschijnlijk nog op de zelfde plek zitten als ik met de VUT ben". Ze gaat niet weg vanwege het zo genaamde O O-proces, de grote reorganisatie Dij de ge meente, hoewel het een zekere roi heeft gespeeld. „De situatie bij de gemeente is natuurlijk best onzeker. Er wordt zoveel met mensen geschoven. Doordat ik nu zelf een andere baan heb ge vonden, weet ik tenminste waar ik over twee jaar werk. Ik hoef niet af te wachten waar ik nu weer word neergepoot en dat feldt zeker niet voor iedereen". Perken bij de gemeente bete kent ook lang met meer zoveel zekerheid als vroeger. Christien Smulders: „De ene helft werkt er op contractbasis en de andere helft door middel van een uit zendbureau. Het is al lang niet meer zo dat iedereen vast wordt aangenomen". Het O&O-proces officieel staat het Voor organisatie en ont wikkeling is bedoeld om de verschillende gemeentelijke diensten efficiënter te laten wer ken. Alle diensten worden bij voorbeeld doorgelicht om te be kijken of er geen dubbel werk wordt gedaan. Sneuvelen/ Op dit moment regelt Smulders onder meer invalleerkrachten, als andere docenten zich hebben ziekgemeld. Of haar baantje zou zijn gesneuveld in de reorganisa tie, weet ze niet. „Maar het is wel zo dat ook bij de centrale perso neelsdienst iemand zich met ziekte registratie bezig houdt..." Wie voor haar in de plaats komt, is nog niet bekend. „Maar waar schijnlijk iemand van buiten. Dat is tegenwoordig een beetje de teneur bij de gemeente. Alles van buiten is beter". Wat ze leuk vindt aan de Stich ting Welzijn '90 is, dat het breder is aan alleen onderwijs, het ter rein waar ze zich nu mee bezig houdt „De stichting heeft te ma ken met de peuterspeelzalen, met de opbouwwerkers, met minderheden. Dat vind ik leuk, en ook die verscheidenheid aan mensen. Turken, Marokkanen, Palestijnen. Bovendien is het leuk om na zo'n tijd ook eens er gens anders te gaan werken". Achttien jaar geleden begon Smulders op het Vlaardingse stadhuis bij cultuur, „Daarna ben ik bij sector Onderwijs te recht gekomen. Eerst bij leerlin genzaken, vervolgens op perso neelszaken en weer later als ad- minstratief medewerker bij on derwijs. Sinds 1 januari ben ik medewerker". Het onderwijs zal ze niet missen. „Het is lang niet zo leuk meer als een paar jaar geleden Er wordt steeds weer op onder-, wijs bezuinigd en de leerlingen zijn ook veranderd door de jaren heen. De thuissituatie verandert, er zijn meer kinderen, van mf de ouders zijn gescheiden en er komen ook steeds meer Ruide* ren van buitenlandse afkomst Toen ik &p de middelbare school zat, was er één jongen van Indo nesische afkomst. Die was toen een bezienswaardigheid". „Scholen worden kleiner, omdat het leerlingenaantal terugloopt en die zitten dan opeens tegen de opheffingsnorm aan te hikken. En leraren worden ook niet oud in het onderwijs. Ze worden of ziek, of ze zoeken een andeie baan. En wat wil je ook, als je ziet wat ze tegenwoordig in de kis hebben. Het is echt ongelooflijk wat leerlingen allemaal tegen je durverrfé zeggen". Schiedam Ergeren Turken zich nooit ergens aan? Of houdt de grootste groep mi granten in Schiedam haar leed liever verborgen voor de politionele autoriteiten? Het wijkteam voor Nieuwland, West en de Gorzen is heel be nieuwd naar het antwoord op deze vragen. Feit is in ieder geval, dat uit Tur kije afkomstige Schiedammers in 1990 slechts drie keer een klacht bij de politie indienden. Dat vindt de politie uiterst vreemd, want m totaal steeg het aantal meldingen over zaken als burengerucht, vervuiling of ver nielingen verleden jaar tot bo ven de duizend. „Turken lossen hun problemen het liefst in de familiesfeer op", zegt het Turkse gemeenteraadslid Mahir Engin. „Verder klopt men veelvuldig aan bij een buurman of een gees telijke. En de taalbarrière speelt natuurlijk ook een belangrijke rol". De politie kent de verklaring, maar de agenten van het wijk team steken de hand ook in ei gen boezem en willen wat aan het isolement van deze groep burgers doen. Want het minima- Ie aantal klachten zou volgens de agenten ook wel eens te wijten kunnen zijn aan drempelvrees bij de betrokkenen. Mogelijk wordt deze angst ver oorzaakt door de culturele ach tergrond van de 3675 Turkse Schiedammers. In het geboorte land wordt de de politie in veel gevallen gezien als een verleng stuk van een autoritaire over- heid.„Naast de repressieve kant verrichten de wijkteams ook so ciale en maatschappelijke taken. Deze zaken proberen we in de toekomst duidelijker onder de aandacht te brengen". „Met de nieuwe benadering Schiedam Een 20-jarige Vlaardingse is gisteren in de Schiedamse Kreupelstraat haar tas kwijt geraakt aan een langsfietsende dief. De man reed voorbij toen hij een greep deed naar de tas, die om haar schouder hing. De schou derriem brak waardoor de man er met de buit vandoor kon gaan. met geld en andere waardepa pieren De dader, die vooralsnog spoorloos is, was gekleed in een spijkerbroek en een zwartleren jack. Zijn leeftijd werd door het slachtoffer op rond de twintig richten wij ons zeker met alleen tot de migranten", verduidelijkt agent Henk Bakker. „Het verbe teren van de contacten met mi granten maakt onderdeel uit van van het nieuwe politiebe leid. Door het aanhalen van de contacten met de bewonersvere nigingen en het deelnemen aan zaken als buurtbeheer hopen we de contacten met alle Schiedam mers te verbeteren' De eerste aanzet hoopt de politie aanstaande vrijdag te geven. Alle leden van de Turkse ge meenschap in Schiedam zijn op de middag op 8 maart uitgeno digd voor een kennismakings bijeenkomst in het migranten centrum aan de Parkweg. Bij deze gelegenheid kunnen de Turken van gedachten wisselen met leden van de verschillende wijkteams in de stad. De in Turkse kringen bekende Mahir Engin en Ton Lockhorst van het migrantencentrum brengen bei de partijen op deze midaag met elkaar in contact is het wegnemen van misver standen, die onder migranten over de politie leven. Op hun beurt krijgen de agenten in de toekomst bijles in de zeden en gewoonten van de verschillende migrantengroepen. „De poltitie is een afspiegeling van de maat schappij, dus ook bij ons leven er misverstanden en vooroordelen over Turken", erkent Stroetinga ruiterlijk. „In een cursus gaat ae politie haar kennis over migran ten verbreden". Vlaardingen De hond die in de nacht van vrijdag op zaterdag is doodgereden in de Brede Ha venstraat in Vlaardingen was geen pitbull. De politie kwam er gisteren achter dat het om een bouvier ging. De hond werd geraakt door een veertigjarige Vlaardingse auto mobiliste, die naar later bleek Vlaardingen Het Vlaardmg buurthuis De Haven is op zo® naar hobbyisten, fröbelaan knutselaars en vrijetijds-kunsté naars. Volgens het centra® moet Vlaardingen stikken van het talent. Alleen, het moet we worden ontdekt. Daarom roep De Haven alle creatieve inwo ners van de stad op van zich laten horen én zich te laten zie^ Schoonschrijvers (oftewel caJb grafisten), pottenbakkers, schil ders, poppenmakeis, fotografen muzikanten of makers van wandkleden, wrijfpren ten- speelgoed en uitheemse kunst®! krijgen de kans op een heuse positie hun kunde aan de mens heid te tonen Het enige wat de amateur-kun» tenaars daarvoor hoeven ,fj doen, is zich te melden bij Eng van der Heijden van het buurt huis aan het Weeshuisplein Elke dinsdag- en woensdag dag is zij in De Haven aam om desgewenst nadere inform^ tie te verstrekken over de af staande tentoonstelling.,, ïjen 1 plymi |ie tot jitan t ders borth f5000 yersle vervai Moer, liteiisr .Sport dien v liawoi hierva Sehiei leden dal ee Nedei Schiei 2-0 ac zij dot delbat een 2 bijsch. Een h stnjd apnlc is het techm (dus oi begele John Schiet Tergt ventg Ursus leumv Schïed stuur - fen jaa op de a De tw voor di lp* V00| •ven a g«*kre fawdint werdafli numi mn-boki «i(pou!ei

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1