CDA neemt de macht over in Waterweggebied 'Gemeenteraad mag niet dwars liggen' JA tegen referendum 'Fietspad bij aanleg tweede Beneluxtunnel niet vergeten' Bewoner gebruikt gemeente in strijd tegen parkeer-overlast Van Rijn en Van der Steen waarschuwen: Sieraden weg na gymles Volkstuinders helpen kinderen aan moestuin Autotelefoons weggenomen LEKKER IJSJE IN LENTEZON 'Kameroen' valt buiten de prijzen Meer winst voor Glasfabrieken Kleding populair bij dief WRIERWEG DONDERDAG 7 MAART 1S9| P AGINa \l Regionale redactie. Breda Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie- 4345209 Telefax: 010-4349754 Waterweg Het CDA heeft de macht overgenomen in het Wa terweggebied. Zowel in Vlaar dingen als Maassluis met respec tievelijk negen en acht zetels zijn de christen-democraten de grootste partij geworden; in Schiedam is oppositiepartij CDA met negen zetels de PvdA tot op een neuslengte genaderd, Dit blijkt als de uitslag van de ver kiezingen voor de provinciale staten wordt omgerekend naar zetels in de gemeenteraad. De meest opzienbarende uitslag van de provinciale volksuit spraak deed zich gisteren voor in Maassluis. Niet alleen was het kleine verlies van D66 ten op zichte van de gemeenteraads verkiezingen van een jaar gele den niet in overeenstemming met het landelijke beeld; veel de sastreuzer is de afgang van de PvdA. Indien de statenverkie zingen zouden worden vertaald naar gemeenteraad, dan zou de partij van voorman Anton Wu- strow met vier zetels nu de op één na kleinste fractie zijn. Vergelijken In Vlaardingen lijkt de Socialis- tiese Partij mogelijk de dupe te zijn geworden van hun oproep tot de boycot van het referen dum Remi Poppe zag opnieuw het pluche van de provinciale staten aan zich voorbij gaan, maar moest tevens constateren dat de SP tn vergelijking met de raadsverkiezing van 1990 twee plaatsen zou moeten inleveren. Verrassend genoeg zou de SP met de landelijke uitslag voor het eerst in haar bestaan recht hebben op een plekje in de Tweede Kamer. Eerste SP- vrouw in Vlaardingen Joke Fial stelt dat er toch geen reden voor ontevredenheid is. „Vergelijken met de gemeenteraadsverkie zingen kan niet", vindt ze. „De mensen laten zich nu met leiden door plaatselijke politieke zaken en in vergelijking met vonge provinciale en landelijke verkie zingen hebben we wel winst ge boekt". Afweten Met name Schiedam, dat Hans van der Vlist als lijsttrekker van de zwaargehavende PvdA in huis heeft, heeft het bij de ver kiezingen laten afweten. Niet meer dan 46,6 proeent van de kiezers kwam opdagen. Een feestje dat wel werd gevierd, was voor Els Hellwig. Het CDA- raadslid kreeg kussen, bloemen en andere felicitaties: zij verruilt de gemeenteraad voor de pro vinciale staten. Met ruim zevenhonderd voor keurstemmen (twaalf percent van alle CDA-kiezers maakten het hokje achter haar naam rood) is zij als 21ste op de lijst re- gerecht in de Provinciale Staten gekozen. Geen van de andere plaatselijke kandidaten kreeg zoveel voorkeurstemmen. De resultaten van de verkiezin gen verrasten de Schiedamse po litici niet Ze waren wel gelukkig met de daling van het aantal de CD-stemmers. Als de verkiezin gen van gisteren voor de ge meenteraad zouden tellen, was één van de twee CD-zetels in de Schiedamse raad geschrapt. „Treurig natuurlijk", zei Groen Lmks-wethouder en stemmen- trekker Bart de Leeds over de opkomst. „De geringe opkomst zie ik eerder als een bewijs van de stelling, dat kiezers zich geen oordeel kunnen vormen over het provinciale werk". Met grote vreugde signaleerde D66-wethouder Adri Reïjnhout 'een gestage voortgang in onze groei'. Hij en zijn partijgenoot Vincent Broeke zien in de lage opkomst een goede reden voor uitvoering van het oude D66- ïdee om provinciebesturen af te schaffen. „In het stembureau waar ik zat, kwamen mensen naar me toe met de vraag of ze het wel goed hadden gedaan om op lijst elf of zo te stemmen op Wim Kok. Ze dachten dat het ging om de PvdA-voorman", il lustreerde Broeke de verwar ring. Aardverschuiving In Maassluis deden zich de grootste verschuivingen voor. Was de PvdA in 1986 nog de grootste partij met acht zetels, vijf jaar later is de aanhang ge halveerd. Slechts 18,45 procent van de kiezers koos voor de vol gelingen van Wim Kok. Om het 'echte' liberale front op peil te houden steeg de VVD ten opzichte van dezelfde verkiezin gen met twee procent Zoals was te verwachten haalde de Maas- sluise VVD-kandidaat voor een statenzetel, Jan de Boer, het met. Hij zei het te betreuren, maar zich er ook al mee verzoend te hebben Hij stond met zijn acht tiende plaats immers op een praktisch onverkiesbare plek. De VVD bracht het tot vijftien zetels in de provincie. Extremen Waar de PvdA in Vlaardingen voor het eerst sinds jaren niet verder kelderde hoewel het CDA virtueel de grootste is ge worden met negen zetels - tevreden was met de stabiliteit daar heerste vooral voldoening over een partij die opnieuw mét aan de bak kwam: de Centrum, democraten. Applaus klonl spontaan toen burgemeestg Van Lier bij bekendmaking de uitslagen constateerde, dat extreem-rechtse partijen in zm gemeente geen voet aan dt grond hadden gekregen. Bram Zonne van de oppositie, partij VVD is 'echt blij' omdathk volgens de uitslag van gisteren een raadszetel erbij zou knigej en terug is op het aantal van vn „Het negatieve effect van al toenmalig geharrewar rond di kandidaatstelling binnen onj?: partij is kennelijk weggeëbd'' D66-Fractieleider Wil van Rijn lijkt op de wat saaie bijeenkomst in Valardingen nauwelijks onder de indruk. Toch kregen zowel het referendum als zijn partij een ruime bijval. Foto Gerrit de Heus. Vlaardingen Hoewel een meerderheid van de Vlaarding- se kiezers voor het referendum heeft gestemd, is nog niet be- If kend of de gemeenteraad over enkele maanden ook zal instem men met de definitieve instel ling van een volksraadpleging. Uit een telefonische enquête van deze krant is gebleken, dat een meerderheid van de raadsleden in het stemhokje gisteren 'nee' heeft ingevuld bij de vraag of ze door middel van een referen dum bij de besluitvorming van de gemeente willen worden be trokken. Deze uitslag baart Wethouder Ton van der Steen geen zorgen. „Een ruime meerderheid van de burgers die is gaan stemmen, heeft vóór het referendum ge stemd. Als gemeenteraad kun je dar. toch niet dwars gaan liggen? Dan belazer je de kiezer", be toogde hij. Ook da fractievoorzitter van D66, Wil van Rijn, toonde zich optimistisch over een vervolg. „Tweederde van de kiezers heeft 'ja' gezegd tegen het refe rendum en daarmee hebben ze het fundament gelegd voor een discussie in de raad over dit on derwerp". Wat de uitkomst van die discussie moet zijn, staat voor hem echter al vast. „Deze uitslag is zo overtuigend, Vlaardingen kan niet meer om het referen dum heen". Als mogelijke onderwerpen noemde Van Rijn onder meer de discussies over de Stadsgehoor zaal, het Visserijmuseum en het Kolpabad. „De vraag of we door moeten gaan met het investeren van veel geld in de Stadsgehoor zaal is iets wat alle inwoners van Vlaardingen aangaat en dat komt dus ook in aanmerking voor een volksraadpleging". Aangeslagen Van Rijn toonde zich ook zeer verheugd over de uitslag in som mige kiesdistricten. „In De Bol der heeft bij voorbeeld ruim 65 procent vóór het referendum ge stemd. Dit is een district waar veel oudere mensen stemmen en kennelijk slaat ons voorstel voor bestuurlijke vernieuwing ook bij een oudere generatie aan", ver onderstelde hij. Bram Zonne, raadslid voor de VVD toonde zich minder over tuigd. „Van alle stemgerechtigde Vlaardingers is minder dan de helft naar de stembus gegaan En van hen heeft slechts tweederde vóór gestemd. Dat betekent dat slechts éénderde van de Vlaar- Den Haag Als de Tweede Ka mer in net najaar een besluit neemt over de aanleg van een tweede Beneluxtunnel, moet de fietstunnel daarbij niet vergeten worden. De statenfracties van Groen Links, het CDA en de Partij van de Arbeid hebben vragen ge steld aan het college van Gede puteerde Staten om hen nog even aan de fietsver bin ding te herinneren. Begin 2987 werd binnen GS gediscussieerd over de aanleg van een tweede Bene luxtunnel. Toen werd besloten datmocht de tweede tunnel er komener ook ruimte zou wor den ingeruimd voor fietsers. Rijkswaterstaat is inmiddels be- zig met een inventarisatie van zien van de aanleg van een twee de tunnel. Eind mei zal aan mi nister Maij (verkeer en water staat) rapport worden uitge bracht In dit voorstel wordt ook de vraag meegenomen of er naast de autotunnel een metro tunnel moet worden aangelegd. Over een fietstunnel wordt ech ter nergens meer gerept Op dit moment bestaat er nog een financiële regeling, die erin voorziet dat bij ae aanleg van een autotunnel ook geld be schikbaar is voor een eventuele fietsvoorziening. Die regeling loopt echter af tegen de tijd dat een tweede Beneluxtunnel wordt aangelegd. Ook daarom is volgens de drie fracties haast ge- dingers voor het referendum is", rekende hij voor. De liberaal toonde zich zwaar te leurgesteld over de opkomst. „Het referendum is ervoor be doeld om de burger meer bij de politiek te betrekken. Maar voor deze volksraadpleging was de opkomst nog lager dan voor de provinciale statenverkiezingen. En daarvoor was de opkomst al zo bedroevend laag". Volgens Zonne zijn er ook bijna geen onderwerpen die zich er voor lenen de volksmening te peilen „Over alle onderwerpen kan uitgebreid worden gediscus sieerd in de gemeenteraad. Bur gers hebben bovendien de moge lijkheid tot inspraak. En waaro ver moet een referendum wor den gehouden' De raad kan een onderwerp voorstellen, maar denk je werkelijk dat ze iets in stemming brengen, waarvan ze vermoeden dat de kiezers iets anders gaan besluiten dan datge ne wat de politiek wil?" 'Onzin' Van de ruim achtentwintigdüi- zend mensen die hun mening ga ven over het referendum, brach ten maar liefst 2.625 kiezers een ongeldige stem uit. Verschillen de kiezers voldeden aan de op roep van Remi Poppe, fractie voorzitter en bij deze verkiezin gen ook provinciaal lijsttrekker voor de Socialistiese Partij, op het formulier van het referen dum een wedervraag te stellen. Het kiesbiljet werd daarmee on geldig. De biljetten werden enkele ke ren ook van ander commentaar voorzien over de politiek in het algemeen en het referendum in het bijzonder: „Onzin, veel te duur", meende een kiezer, „Flauwekul", schreef een ander. Of: „Denken jullie dat je echt mee mag praten?" En: „Zeluiste- ren toch niet naar je", verwoord de iemand zijn teleurstelling in de politiek. Er waren ook enkele mensen die niet goed wisten wat ze met het biljet voor het referendum aan moesten en het weer mee naar huis wilden nemen. In enkele gevallen konden medewerkers van de stembureaus hier een stokje voor steken. Schiedam De wijze les die kinderen gisteren tijdens de gymnastiekles kregen, was dat ze hun sieraden niet onbeheerd moeten achterlaten. Terwijl zij in de Thomas 5 Kempisstraat in Schiedam gymden, haalden on- verlaten hun horloges en ket- Vlaardingen Twee op de drie Vlaardingse kiezers heeft giste ren 'ja' gezegd tegen een volks raadpleging. Dat is het resultaat van het referendum over de noodzaak van een referendum. Toch sprak in feite niet meer dan een derde van de kiesge rechtigde burgers in Vlaardin gen zich vóór deze manier uit om betrokken te worden bij het wel en wee in de eigen gemeente. Van de 58.772 stemgerechtigde inwoners gaven in totaal 28.137 kiezers hun mening over het re ferendum. Een ruime meerderheid (66,82%, oftewel 18.800 kiezers) stemde vóór; 6712 Vlaardingers waren tegen en 2625 mensen brachten een ongeldige stem uit. Het op komstpercentage lag met bijna 48 procent iets onder het gemid delde van de provinciale staten verkiezing m Zuid-Holland, dat net onder de vijftig procent bleef. De uitkomst van het referen dum riep in de plaatselijke poli tiek verdeelde reacties op. Is dit nu een groot succes voor D66 of slechts een mager resultaat? Wethouder Ton van der Steen (D66), één van de initiatiefne mers van het referendum, was met de ruim 66 procent van de opgekomen kiezers die vóór het referendum stemden, in ieder geval zeer tevreden. Het positie ve resultaat kan volgens hem een trend zetten voor gemeenten in de rest van het land. Weerslag Van der Steen gisteravond niet in Vlaardinge maar in Den Haag om de g verkie zingsoverwinning Vtin D66 met zijn partijgenoten te vierenzei niet teleurgesteld te zijn over de lage opkomst. „Voor de verkie zingen van de provinciale staten gaan nu eenmaal minder men sen naar de stembus dan voor landelijke verkiezingen. Dat heeft ook zijn weerslag op de op komst voor het referendum. Mensen zijn toch niet snel ge neigd om alleen voor het refe rendum naar de stembus te ko men". Wethouder Van der Steen ver wacht, dat na de uitslag van gis teravond tal van steden het voorbeeld van Vlaardingen (en van Haarlem en Leiden en een Fries dorpje) volgen en ook een raadpleging van de burger op touw gaan zetten. „Ik heb van veel partijgenoten gehoord dat ze graag een referendum willen houden in hun eigen stad, maar eigenlijk een beetje de kat uit de boom hebben gekeken. Ze wil den eerst zien hoe het hier en in andere steden ging. En wij kun nen ze nu natuurlijk helpen. Wij hebben inmiddels zoveel erva ring opgedaan met het organise ren, dat anderen van die 'know how' gebruik kunnen maken". Waar Vlaardingen de vraag cen traal zette of een referendum al dan niet zinnig is om in te voe ren, daar ging het bij de ander? drie initiatiefnemers direct al om heikelere onderwerpen. In het Friese dorpje Nije Altoena* konden de inwoners zich uit spreken over de naam van hun woonplaats. In Haarlem werd gestemd over de keuze vod bouwterreinen en in Leiden werden de kiezers gevraagd hun mening te geven over de dut tingstijden van cafés. De uitslag van het Vlaardingse referendum wordt binnenkort geëvalueerd. Wat Van der Steen betreft gaat dan worden gewerkt aan een definitieve verordening voor het instellen van een refe rendum. Over de definitieve in voering moet de gemeenteraad nog een besluit nemen. Vlaardingen Hoewel de drei gingvan een ontruiming hen bo ven het hoofd hangt begint een aantal volkstuinders op het Moermanterrein een kinder moestuin. Kinderen uit de bin nenstad, die in een flat of een bo venhuis wonen, kunnen er in elk geval tot 1 oktober nog iets van het buitenleven meemaken. Een groepje tuinders heeft sa men met medewerkers van buurthuis De Haven het planne tje bedacht. De kindermoestuin lijkt een wat onzekere onderne ming. De gemeente heeft verge vorderde plannen om op het Moermanterrein kantoren en dure woningen te laten bouwen. De tuinders kregen vorig jaar al te horen, dat zij op 1 januari 1991 het veld moesten ruimen. Later noemde de gemeente 1 oktober als fatale datum. Maar inmiddels gaan de volkstuinders er vanuit, dat zij nog geruime tijd onge moeid zullen worden gelaten, omdat de planontwikkeling toch niet zo vlot verloopt als de ge meente wel zou willen. Erica van der Heijden, sociaal- cultureel werkster van buurt huis De Haven, maakt zich over de •ontruimingsperikelen geen zorgen. „Als de tuinders straks wegmoeten van het Moerman terrein gaan we wel weer op zoek naar een ander plekje voor de kinderen, maar dan hebben ze in ieder geval een paar maan den kunnen tuinieren. Daar zijn wij al erg blij mee". Schiedam Bij een installatie bedrijf van autocommunieatie- apparatuur in de Olivier van Noortstraat in Schiedam zijn in de nacht van 5 op 6 maart diver se autotelefoons, mobilofoons en portofoons gestolen. De inbre kers klommen aan de achter kant van het pand op een dakje, van waaruit een ruit van de showroom werd ingeslagen. Na dat de buit was weggehaald, konden de daders weer ongezien vertrekken. De waarde van het gestolen goed is nog niet bekend. Het laatste restje Ijs is nog maar nauwelijks van de sloten, maar in de Schiedamse binnenstad konden deze kinderen reeds gisteren op een zomerser wijze van 'ijspret' profiteren. In de milde temperaturen zagen zij alle aanleiding om een lekker softijs je op te peuzelen. Officieel behoort het winterseizoen nog niet tot het verleden, maar veel Schiedammers lieten zich gisteren door deze wetenschap niet weerhouden om de buitenlucht op te zoeken. De eerste terrasgangers werden gisteren reeds gesignaleerd, al is het officiële buitenseizoen nog niet geo pend. De meeste Schiedammers voelen zich traditiegetrouw pas rijp voor een terras als de uit bater van 't Vierkantje zijn tafels en stoelen weer op straat zet. foto Gerrit de Heus. Vlaardingen 'Parkeren m het centrum is géén probleem, waarom dan hier?' Dat staat op een pamüet dat onder de rui tenwisser van de in de Prins Hendrikstraat geparkeerde au to's is gestopt. Het is door de ge meente Vlaardingen onderte kend, maar op het stadhuis weet men echter van niets. Het pamflet lijkt verdacht veel op een advertentie, waarin de gemeente Vlaardingen onlangs reclame maakte voor de zielto- Èende parkeergarage aan de >ayer. De lay-out van de ad vertentie is op het pamflet ech ter aangevuld met enkele an dere teksten. Aan de onderkant van het ko pietje prijkt het embleem van de gemeente Vlaardingen, De suggestie is snel gewekt dat het stadsbestuur een nieuwe cam pagne is begonnen om het par keren in het centrum binnen de perken te houden. Navraag leert echter dat het niets met de gemeente heeft uit te staan. „Het is niet onze nieuwste actie", zegt Henny Huizer van de dienst Gemeen tewerken. „Wij weten niet waar het vandaan komt. Het is natuurlijk niet de bedoeling dat iemand die ooit een brief van de gemeente heeft gehad, onze naam gaat gebruiken. Dan kan iedereen dat wel doen. Die groep moet zich bekend ma ken". Peter Nieuwenburg, de initia tiefnemer van de actie, is zich van geen kwaad bewust „Waarom mag ik dat logo niet gebruiken? We wonen toch. in de gemeente Vlaardingen". Zijn streven is slechts om de au to s die nu in de straten rond de Lijnbaanhallen staan gepar keerd, de parkeergarage in te krijgen. Nieuwenburg: „Eigenlijk spon soren wij de gemeente toch? Zo komt die garage eindelijk vol. Maar", voegt de bewoner van de Prins Hendrikstraat er se rieuzer aan toe, „wij als bewo ners zijn al lang genoeg op het tweede plan gezet. Het is tijd dat we er zelf wat aan doen. We hebben de wethouder gewaar schuwd dat we met een ludieke actie zouden komen. Nu, hier is die dan". Den Haag Hun zoete dromes kwamen dus niet uit. Hoe vurig de Vlaardingers Ellen van it Windt, Reinier Groen, Mark: Aandeweg en Wendy Groen ook hoopten op een nummer-1 hit- notering Voor hun songtekst 'Kameroen', de hoofdprijs gag gisteren tijdens de Dag van de Literatuur naar Ton Bergevoe! uit Didam. De songtekstwed; strijd is een initiatief van uitge verBulkBoek. Zijn tekst, getiteld 'Het verhaal van de zee', werd door de jury (discjockey Frits Spits, muziek- journalist Jelle Koolstra en zan ger Frank Boeijen) als de beste van de vijf finalisten beoordeeld. Het lied werd tijdens de viering van de literatuurdag in het con; grescentrum van Den Haag door Frank Boenen gezongen. Maar ook Kameroen', de tekst van de vier leerlingen van het. Groen van Prinstererlyceum, is met muziek op band vastgelegd. Alle liedjes, die tot de finale wa ren doorgedrongen, zijn zater dag te beluisteren in het jonge renprogramma Pauze, dat van twaalf tot twee uur op radio 5 wordt uitgezonden. Schiedam De nettowinst van de Vereenigde Glasfabrieken fc vorig jaar gestegen van 29 mil joen gulden naar 34 miljoen (oi per aandeel van 32,91 gulden naar /38,6Q). Voorgesteld words het dividend te verhogen van van dertien naar zestien gulden.' De omzet is in 1990 toegenomen met 7,6 procent: van ruim 46(1 miljoen tot meer dan 495 miljoen gulden. Het bedrijfsresultaat steeg met 13,2 procent (ruim W miljoen) naar 48,1 miljoen. B was voor de Glasfabrieken spra ke van een verbetering van het produktenassortiment envan een gunstige liquiditeitspositie. De economische onzekerheden van vandaag de dag maken h» volgens de directie moeilijk e® realistische prognose voor h» resultaat van 1991 te geven- W huidige gang van zaken en de or derontvangst doen Vereenig"6 Glas 1991 met vertrouwen tege moet zien. Vlaardingen Een nog ontej kende dief heeft gistermidd3« twee leren jacks uit een heren; modezaak aan de Fransemtraai in Vlaardingen gestolen. waarde van de jassen bedraa| ruim vierhonderd gulden, kleding werd tijdens de opt ningsurert weggenomen, rrta* op welke wijze is nog volieff onbekend. Enkele uren eerder kon J* Vlaardingse politie wel een*t jarige Rotterdammer den. De man bad kort tevo*® acht paar kinderschoenen-^ een schoenenzaak aan de Jvff* Hoogstraat gestolen. De raenlijke waarde van die scw|

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1