Man op last van ex- vrouw al twee maanden gegijzeld Nieuwe luchthaven verwacht 1,9 milj passagiers in 2005 I Vrouwendag brengt velen op de been Schurft-explosie in Simeon en Anna NIEUWSBUl Andere bestuurlijke aanpak hard nodig LAURENSLEZING i ROTTERDAMS 'Ze moet meer hebben, maar meer is er niet' 'Dit is een straf NIEUW BEELDMERK ST. CLARA ZIEKENHUIS \BV' KvK-voorzitter mr. De Bok: Twee bankroven in Rotterdam-Zuid Politie zoekt getuigen van schietpartij de laurenskerk Ali □ROTTERDAM ZATERDAG 9 MAART 1991 PAGINA a* Stadsredactie: Postbus 959,3000 AZ Rotterdam. Telefoon 010-405.65.00. Telex 22215. Telefax 010-404.73.51 door JAN ROZENDAAL Rotterdam Tussen de 340 cri minelen in het Huis van Bewa- I ring aan de Noordsingel in Rot terdam rit A. van de Haterd. Af gezien van een handjevol par keerboetes, heeft hij nog nooit I wat te maken gehad met justitie. I Toch moest de Rotterdammer vorige maand zijn 64ste verjaar dag vieren in cel 130 op de C- vleugel. Zijn ex-vrouw heeft I hem laten gijzelen, omdat hij niet iedere maand tweeduizend gulden alimentatie wil, naar zijn zeggen niet kén, betalen. Volgens zijn advocaat, mr, G.W. Boogaard, komen dergelijke gij zelingen zeer zelden voor. Hij noemt het een moeizame kwes tie, waarvan het einde nog niet in zicht is Als op 11 april de maximale termijn van de lijf sdwang is afgelopen en de voor malige voetbalprof weer op vrije voeten komt, kan zijn ex-vrouw opnieuw aan de rechter vragen de Rotterdammer te gijzelen. „We moeten proberen voor die tijd een andere alimentatierege ling overeen te komen", sust mr. Boogaard. Maar de partijen staan keihard tegenover elkaar. „Ze krijgt geen stuiver meer van me. Ze kan de pot op", zegt hij m één van de kale bezoekersvertrek- ken van het Rotterdamse Huis van Bewaring. En zij doet er al les aan om de eerder overeenge komen alimentatie van duizend gulden per maand op te schroe ven naar het dubbele. Vijfeneenbalf jaar geleden kwam Van de Haterd thuis voor een gesloten deur te staan en nam zijn intrek in een hotel. Toen begon een lang juridisch gevecht, waarvoor rim ex-echt genote al voorbereidingen had getroffen. „Twee jaareerder had ze al een advocaat geraadpleegd. Die man adviseerde haar om al les te kopiëren. Maar dan ook él- les Ik kwam daar achter toen een rechter mij kopieën toonde tut een oude agenda. Het was als of ik water zag branden. Daarin hield ik al mijn verkopen bij en schreef ook prognoses op. Daar werd ik plotseling mee gecon fronteerd. Ja, 't gaat er keihard aan toe". De prognoses in de agenda wa ren voor de rechtbank onder meer aanleiding om de alimen tatie op te schroeven naar twee duizend gulden, Maar volgens hem znn die cijfers al lang ach terhaald, omdat de laatste paar jaar de klad in zijn branche zit. De Rotterdammer had een groothandel voor kermisexploi tanten. Poppen, horloges, aan stekers, alle prijzen die op de kermis te verdienen zijn ver kocht hij. Verkocht, want de eenmanszaak is nu over de kop. „Juist in deze maanden, vlak voordat het kermïsseizoen be gint, is het hartstikke druk. Dan moet je tachtig procent van de jaaromzet halen Ik had bezig moeten zijn met de verzending. Maar dat gaat natuurlijk niet, dus als ik straks vrijkom is het bedrijf naar de kloten, want de concurrentie zit natuurlijk niet te slapen Dan kan ik naar de bij stand. Want waar zal ik me dat laatste jaar nog druk om ma ken". Volgens mr. Boogaard betekent dat niet automatisch een geluk bij een ongeluk. Van een kale kip kun je met plukken, maar, zegt de advocaat, aantonen dat er géén geld is, is vaak moeilijker dan aantonen dat het er wel is. „Bovendien zegt de tegenpartij dat hij dat aan zichzelf heeft te wijten Zij vinden dat het faillis sement is veroorzaakt doordat hij niet wilde betalen. Zo kom je dus in een neerwaartse spiraal terecht". Van de Haterd wordt er moede loos van. Tijdens het gesprek in het Huis van Bewaring springt hij regelmatig op en schiet druk gebarend uit zijn slof. Over de openbare verkoop van zijn Mer cedes bij voorbeeld. „Vlak voor de deur deden ze dat. Heel ver nederend". Volgens Van de Haterd heeft hij in het begin zijn goede wil ge toond. „We hadden een twee-on- der-één-kap-woning in Ridder kerk, waar zij nu nog steeds woont Ik had een pensioen op gebouwd Ik was het er mee eens geweest als wij daarvan beiden de helft hadden genomen en daarmee de zaak was beklon ken. Dan had ze ook een hele boel geld gehad". Maar zo eenvoudig werkt de scheiding van een huwelijk in gemeenschap van goederen niet altijd Een dramatisch hoogte punt voor de Rotterdammer was de uitspraak van het gerechtshof in juni vorig jaar, waarin de ali mentatie met terugwerkende kracht op tweeduizend gulden per maand werd bepaald. „Ik moest toen in een klap 33.000 gulden betalen en dat had ik niet", aldus Van de Haterd. Na een kort geding, waarin zijn ex- vrouw de gijzeling vorderae, be landde hij op 11 januan in een cel. Zij moet daarvoor 1,75 per dag betalen. Zo weinig kostte in de jaren 20, waaruit het Gijze- lmgsbesluit stamt, een dage in de gevangenis. De gijzeling eindigt op 11 april. Hij weet niet hoe het verder moet. „Volgend jaar word Ik 65, waar zijn we in Godsnaam nou toch mee bezig. Ze moet meer hebben, maar meer is er niet En als je dat tegen de rechter zegt, dan word je afgetikt. Ik weet het echt niet meer". Botterdam De Ontwikkelingsmaatschappij Nieuw-Rotterdam Airport gaat er van uit dat de -nieuwe, nog aan te leggen luchthaven in 2005 bijna 1,9 miljoen passagiers verwerkt. Tien jaar later zal dat aantal zijn opgelopen tot 4,2 miljoen men sen per jaar. Dit staat in het con cept strategisch, profiel dat de ontwikkelingsmaatschappij heeft gemaakt/ •ïHet merendeel van de vertrek- 4 kende passagiers zal, net als nu ■-M, om zakelijke*-redenen van ^Rotterdam Airport (Zestienho- S^.en) gebruik maken. Het betreft ■toestemmingen in West-Europa, fvporal Londen, Parijs en Frank- - furt Vorig jaar maakten drie honderdduizend luchtreizigers gebruik van Rotterdam Airport X>e maatschappij heeft berekend ''dat er voor de nieuwe luchlha- ven op korte termijn bijna 290 .hectare nodig is- Op de langere ^termijn komt daar ruim dertig Tiectare bij. Het grootste deel, on geveer 200 hectare, is bestemd fvoor banen en platformen. De rest is nodig voor het passagiers gebouw en zaken als parkeren, onderhcudsgebouwen, brand weer en brandstofvoorziening. Binnen de grenzen die onder meer de Rotten1 unse gemeente raad heeft gesteld, heeft de maatschappij 36 varianten voor de situering van de nieuwe luchthaven globaal onderzocht. Uiteindelijk zijn er daarvan drie overgebleven om nader te wor den uitgewerkt. In de drie varianten die de ont wikkelingsmaatschappij verder wil uitwerken, gaat de eerste uit van de aanleg van Rijksweg AIS13 ten noorden van de nieu we luchthaven, de tweede van die rijksweg, maar dan ten zui den van de luchthaven, en de derde zonder die weg maar met een verbreding van de bestaan de A2Ö. De maatschappij neemt zelf al afstand van de 'zuidelijke variant'. Deze zou als basis voor de ontwikkeling van de nieuwe luchthaven minder aantrekke lijk rijn. De luchthaven moet een 2800 meter lange start- en landings baan krijgen. Die is geschikt voor passagiersvliegtuigen tot tweehonderd passagiers zoals de Boeing 7S7. Incidenteel moet ook een groter vliegtuig, de 747 Jumbo, er kunnen landen. On der de passagiershal is een sta tion van de nog door te trekken metro gedacht. In de directe om geving van de passagiershal moet een NS-station aan de Hof plein-spoorlijn komen. 'Gegijzelde - Apart' Dat staat op de deur van cel C130, waar in A. van de Haterd nu al twee maanden zit. Onder de aanhef 'Wij WILHELMINA, enz.' worden in het Gijzelingsbe- sluit van 26 september 1928 tal van rechten opgesomd. Zo mo gen gegijzelden in hun eigen voeding voorzien, hebben ze recht op twee keer een half uur 'beweging in de open lucht' per dag, mogen ze later gaan slapen echter niet later dan elf uur m den namiddag') en mogen ze tussen negen uur 's morgens en vier uur 's mid dags bezoek ontvangen. Maar volgens Van de Haterd kan het Huis van Bewaring niet aan al deze rechten voldoen. „Ik neem dat het personeel niet kwalijk, want die doen hun best. Maar ik heb wel een brief aan de minister van justi tie geschreven, waarin ik mijn beklag doe. Want dit hier is geen lijfsdwang, dit is een straf. Ze hebben hier gewoon geen faciliteiten voor een ge gijzelde". Zo is hij nog nooit twee keer een half uur gelucht, komt zijn gevraagde voeding niet altijd aan en mag het bezoek er soms 's middags ook niet in. Unit-directeur J.H. Drewes van het Huis van Bewaring aan de Noordsingel is 'ver baasd' over de kritiek van Van de Haterd. En hij bestrijdt, dat het Huis van Bewaring niet voldoet aan de voorwaarden. „Als meneer Van de Haterd het gijzelingsbesluit goed leest, en dat heeft hij gedaan, dan weet hij dat er ook in staat dat die rechten niet van toepas sing zijn als die in strijd zijn met het regime van de instel ling of als daardoor de veilig heid in het geding komt. Wij hebben diverse keren met hem gepraat en-hem aangebo den in het normale program ma op te nemen. Maar dat wil hij niet. Dat is zijn keus en dan moet hij daarvan ook de conse quenties dragen". Van de Haterd zegt 'niets met de criminelen te maken willen hebben'. Bovendien zou dat ook betekenen dat hij maar één keer per week bezoek mag ontvangen. „Ik heb me bij het besluit van de rechter neerge legd, maar dan moet er ook voor worden gezorgd dat ze dat uit kunnen voeren. Ik ben geen crimineel, maar ik word wel als zodanig behandeld". Het Rotterdamse St. Clara Ziekenhuis heeft sinds gisteren een nieuw beeldmerk aan de gevel Er kwam een enorme kraan aan te pas om het gigantische logo tegen de gevel te 'plakken'. On der politie-escorte was het kunstwerk gistermorgen op een speciale vrachtwagen vanuit de fa briek in Leiderdorp naar het ziekenhuis aan de Olympiaweg in Rotterdam-Zuid vervoerd. Foto Fons Evers BotterdamIn het Bot- terdamse verzorgingste huis Simeon en Anna hebben zich de afgelo pen weken meerdere gevallen van schurft voorgedaan. Volgens een woordvoerder van de Stichting Uitkeringsgerech tigde Afrikaanderwijk/Bloem hof (Sugba) heeft de directie van het tehuis vorige maand acht ge vallen van deze besmettelijke huidziekte aan de Inspectie op de Bejaardenoorden gemeld. Directeur-beheer A. Wiertz van Simeon en Anna bevestigt dat zich recent 'een of enkele geval len' van scabius heeft of hebben voorgedaan in het tehuis aan de Strevels-veg in Rotterdam-Zuid. „Wij hebben alle voorgeschre ven regels gevolgd", zegt Wiertz. „Dus zijn alle betrokkenen, overheden, bewoners, familiele den, medewerkers en leveran ciers van de besmetting op de hoogtegesteld". Huidschurft is een in ons land nog regelmatig terugkerende be smetting, die zich kenmerkt huidschilfering tot gevolg heb ben. Een directe relatie met slechte hygiënische omstandig heden kan niet worden gelegd. Wiertz. „Het is een besmetting waarvoor vooral zwakkeren eerder gevoelig voor rijn". Volgens de directeur van het Rotterdamse verzorgingstehuis zijn de afgelopen week betrok kenen m Simeon en Anna me disch onderzocht en behandeld. Besmette personen en rijn die met hen in aanrakmgs zijn ge weest hebben deze week allen een 24-uur durende crème-kuur ondergaan. Onderzoek in Simeon en Anna heeft geleid tot de vermoedelijke besmettingsbron. Het gaat hier om een medewerker van het verzorgingstehuis, die de be smetting waarschijnlijk heeft overgehouden aan een vorige schurft-explcsie, volgens direc teur Wiertz ongeveer een jaar geleden. Een woordvoerder van de Sugba bestrijdt dat alle betrokkenen van de besmetting op de hoogte zijn gesteld Onderzoek van de Sugba zou dat hebben uitgewe zen. „Wij zuilen zosnel mogelijk de directie van Simeonm en Rotterdam Vrouwen over de hele wereld vierden gisteren vrouwendag Ook in Rotterdam waren er veel activiteiten om van de vrouwendag een feest te maken. In de burgerzaal van het Rotterdamse stadhuis bijvoor beeld konden vrouwelijke amb tenaren gisteren genieten van een optreden van de Rotterdam se theatergroep '010'. De zes vrouwen brachten hun spranke lende show 'Ain't nobody's busi ness, ïf...' voor ongeveer zeventig belangstellenden. Voordat de groep optrad gebruikten de vrouwen samen de lunch en werden enkele toespraken ge houden. Lieve Lodewyckx, de nieuwe voorzitter van het Inte graal vrouwen overleg (IVO) van de gemeente Rotterdam sprak over het IVO als draagster van cultuurverandering. De middag in het stadhuis had als thema 'Verandering komt voort uit ontmoeting'. Hoogtepunt van de viering van internationale vrouwen dag gisteren in het Rotter damse stadhuis vormde het optreden van de Rotterdamse theatergroep '010'. Foto De Jong en Van Es. Veel R' f erdamse buurthuizen hadden eveneens een feestpro gramma in elkaar gezet. In buurthuis 't Lispunt aan de Voorburgstraat was het gisteren enorm druk. Ruim tweehonderd vrouwen, waaronder veel mi grantenvrouwen, namen gister middag een kijkje op de kunst markt. Wat de organisatie van 't Lispunt betreft mag de vrou wendag zeker een succes wor den genoemd. RotterdamMr.R.P.M de Bok, voorzitter van de Kamer van Koophandel, vindt dat een ande re bestuurlijke aanpak nodig is voor het oplossen van proble men op het gebied van milieu, arbeidsmarkt en ruimtelijke or dening Hij zei dit gistermiddag tijdens zijn traditionele jaarlijkse toe spraak. De Bok constateerde dat er wel veel plannen zijn ge maakt, maar dat er tot nu toe weinig is gedaan. Vooral de hebben misstaan als ook deze vernieuwing vanuit deze regio een aanzet zou hebben gekre gen", zei hij. De Bok pleitte voor het tijdig aangaan van samenwerking Dui ten de grenzen van Rijnmond. Hij wees er op dat ook de samen werkende Kamers van Koop handel in de Rijn/Schelde-Delta zoeken naar functionele samen werkingsverbanden. Arbeidsmarkt Mr. De Bok vindt, dat de ar- Aan de ene kant is er nog steeds te veel werkloosheid in som mige delen van de grote steden is die zelfs alarmerend hoog aan de andere kant is er voor een aantal branches een tekort Be drijven in deze sectoren zoeken daarom naar werknemers in het buitenland. Het dit jaar van start gegane Re gionaal Bestuur Arbeidsmarkt zal ervoor moeten zorgen dat vraag en aanbod zowel in kwan titatieve als in kwalitatieve zin beter op elkaar worden afge- frastructuur en mobiliteit voor de Rotterdamse regio. De over heidsinvesteringen blijven nog steeds achter bij de particuliere investeringen De knelpunten nemen toe. Hij noemde ais voorbeelden de onzekerheid rondom de aanleg van de tweede Beneluxtunnel en de Blankenburgtunnel en tevens de plannen voortolnleinen. De Kamers va: loophandel pleiten regelmatig voor verbete ring van het openbaar vervoer. „Maar de uitbreidingen van het Rotterdam In Rotterdam- Zuid zijn gisteravond twee bank overvallen gepleegd. Er raakte niemand gewond. Twee gewapende mannen kwa men om negen over zeven bin nen bij een bank aan de Keizers- waard in IJsselmonde. Ze be dreigden het personeel met een vuurwapen en verdwenen roet een nog onbekend bedrag aan geld. Er zijn twee verdachten op gepakt, die later niets met de zaak te maken bleken te hebben. Tien minuten later was het raai bij een bankkantoor aan de Rie- derlaan in Hillesluis. Daar be dreigde een man een vrouwelij ke klant met een vuurwapen, waarna het personeel geld afgaf Rotterdam Het onderzoek naar de moord op de 23-jarige F.A. Lorenzo wil niet erg vlot ten. De man werd vorige week zaterdagnacht op het Weena doodgeschoten. De politie, die donderdag tevergeefs zocht naar het moordwapen, wil nu graag in contact komen met de man, die om half vijf een taxi-chauf feur verzocht om de politie te waarschuwen. Deze jonge man was in het gezelschap van twee vrouwen. Verder wil de politie graag in contact komen met getuigen die 's nachts tussen kwart over vier en half vijf mensen hebben zien rennen over^het Weena en de Raampoortstraat. De Dominicaan Lorenzo werdm de bewuste nacht doodgeschoten na een ruzie tussen Dominica nen en Antillianen in een discu- theek aan de Katshoek. De An tillianen hadden een feest geor ganiseerd in de zaak. Er ont stond een vechtpartij toen de Do minicanen ook naar binnen Wil den. Vermoedelijk heeft Loren zo een van de Antillianen in de maagstreek gestoken. De schiet partij die daarop volgde was mo gelijk een wraakactie. Zes mensen zitten voor de# zaak in hechtenis. De politie heeft moeite om de ware toe dracht boven tafel te krijgen, omdat de verdachten blijven zwijgen. i n DATUM: zondag 10 maart 1991 aanvang 15.30 uur SPREKER: Mr. F. Korthals Altes oud-minister, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ONDERWERP: Het liberalisme en het jaar 2000 in de pauze kunt u schriftelijk vragen stellen die na afloop van de lezing worden beantwoord. De lezing wordt omlijst met muziek van het Rotterdams Studenten Kamerkoor, Collegio Cantabile. Vlaa holai haan -458 brui] tiwee 'die t hebfa Dec< üitge menj Öïeri tfokl kreg ^eenf

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1