'Conflicten zijn niet altijd te vermijden' 'Gratis parkeren in centrumgarages Basisschool De Doorloper gaat samen met Me" "oom Scholieren dromen weg in warenhuis SI I Week tegen racisme au De Haven ongerust over bouw steunpunt Bouwplan bezorgt De Gorzen meer inwoners Veel vrachtauto's te zwaar beladen Comité schort activiteiten op Els Hellwig verhuist naar provinciale staten PADDEN EN KIKKERS VERHUIZEN WEER mM Onduidelijkheid frustreert fusie buurthuizen Man rijdt door Aanbeveling in ambtelijke nota Vlaardingen: Jongenskoor voor Maassluis op komst Klein rechts is 'zeer teleurgesteld' in college Si Vf in WATERWEG DINSDAG 12 MAART 199] PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008,3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066.4350557 -sportredactie: 4345209. Telefax: 010-4349754 Schiedam Het aantal inwo ners van De Gorzen zal de ko mende tijd flink stijgen. Onder meer door de bouw van in totaal 140 nieuwe woningen in en rond de Ridderkerksestraat komen er zo'n 470 'Gorzenezen' hij. In het gebied, waar tot voor kort honderd huizen stonden, is de woningvoorraad na voltooiing van alle stadsvernieuwingsope raties uitgebreid met 220 stuks. Door de toename van het inwo nertal wordt het draagvlak voor voorzieningen als winkels, scho len en horecagelegenheden flin^ verbreed, zegt de gemeen te. Donderdag wordt de eerste paal geslagen voor de eerste fase van het project aan de Ridderkese- straat. Die fase bestaat uit 83 huurwoningen. In fase twee gaat het om ongeveer 60 huizen. Er worden verschillende types ge bouwd: eengezinswoningen, portiekwoningen en apparte menten voor ouderen. De eerste paal wordt geslagen door wet houder Keijnhout en twee bewo ners van De Gorzen, mevrouw Bogerd en de heer Marbus. Het meuwbouwplan heeft ge volgen voor het stratenpatroon in Schiedam-Zuid. De Ridderk- sestraat wordt zodanig verlegd dat een verbinding tot stand komt tussen het Wilhelmina- plein en de Lekstraat Het Wil- helminaplein zal opnieuw wor den ingericht Het is de bedoe ling dat de bewoners in het ka- der van buurt- en wijkbeheer meer zeggenschap krijgen over onderhoud en inrichting van de "omgeving. Maassluis In Maassluis valt ,het begin van de Ramadan dit -iaar samen met de manifestatie Zeg maar dag tegen racisme'. Gedurende een week besteedt de Stichting Samenlevingsop bouw Maassluis aandacht aan de verschillen en overeenkomsten in levenswijze van Nederlan ders, Turken en Marokkanen. Het hoogtepunt van de week valt samen met de door de Vere nigde Naties uitgeroepen Inter nationale Dagtfirbestrijdlng van alle vormen vah rassendiscrimi natie. Op deze avond houdt de auteur Abou Satar een lezing over de culturele verschillen binnen de Islam. rDe Nederlandse^ Satar, die be kend staat als een expert op het gebied van de Islam, houdt haar lezing in gebouw De Vliethorst van het Maascollege/De presen tatie van de*avond is in handen van Zorica Majic, coördinatrice bij de Stichting Buitenlandse Werknemers Rijnmond. Naast de lezing besteedt de SSM ook op andere wijze aandacht aan dé anti-discriminatieactie. Op drie plaatsen worden volgen de week tentoonstellingen geor ganiseerd. In de bibliotheek is de tentoonstelling 'Onder anderen' te zien.'Onder anderen!besteedt aandacht aan themaVals bijge loof, werken, wonen, kleding en eten. In gebouw De Vliethorst wordt tegelijkertijd aandacht besteed aan werk van verschillende Maassluise fotografen. Onder de noemer Culturen als Buren .maakten zij enkele jaren, geleden foto's in de moskee, op straat en bij Turken en Marokkanen thuis. De derde tentoonstelling wordt op maandag 18 maart geopend door Ruud Timmermans. In de hal van het stadhuis staat de wet houder van Culturele Minder heden stil bij affiches, die in 1982 werden ingeleverd bij een prijs vraag. De kunstwerken zijn tot en met 22 maart in Maassluis te Schiedam Nadat wethouder Chris Zijdeveld twee weken ge leden maatregelen tegen net vrachtverkeer aankondigde, is ook de politie een actie tegen de truckers begonnen. Tijdens een controle op de Nieuwe Water wegstraat zijn gisteren acht 'chauffeurs geverbaliseerd. In allp gevallen waren de vracht- - Wagens te zwaar beladen. Het zware gewicht van de ver voermiddelen vormt voor de Schiedamse politiek een belang rijk motief om de vrachtwagens uit het centrum te weren. Met haar actie onderstreepte de po, - tie gisteren dit argument. Vol gens een politiewoordvoerder is een groot deel van de in Schie dam rijdende vrachtauto's bo venmatig beladen. Schiedam Het Comité tegen het ongenuanceerde oorlogsden- kén in Schiedam heeft zijn acti viteiten voorlopig opgeschort Het comité, bestaande uit ver ontruste Schiedammers van uit eenlopende politieke signatuur, Schiedam Els Hellwig zoekt het binnen enkele maanden ho gerop, maar in de nadagen van haar carrière als CDA-gemeen- teraadslid wil zij in Schiedam vooral aandacht besteden aan kleine zaken. „Voordat ik sta tenlid ben, wil ik dat er een ge- handieaptenlift in het oude stad huis is geplaatst". De opmerking is typerend voor Hellwig. In de loop der jaren heeft Schiedam haar leren ken nen als een vrouw met oog voor het detail. Haar mannelijke col lega's filosoferen liever hardop over de prestigieuze bouw van een nieuw bestuurscentrum, maar Hellwig voelt zich aller minst te beroerd om zich druk te maken om de kleine makkes van het antieke stadhuis op de Grote Markt. „Het lijkt onbeduidend", zegt het raadslid. „Maar de praktijk is dat gehandicapten bij een trouw plechtigheid naar "boven moeten worden getild. Ze zijn dus altijd afhankelijk van andere mensen. En als ze boven zijn moeten ze nog dankjewel zeggen ook. Ik vind dat wethouder Wiegman dat op korte termijn moet rege len". Hellwig hoopt dé installatie nog mee te maken, want de motie voor de gehandïcaptenlift dien de de CDA-fractie reeds verle den jaar in. De tijd dringt. Reeds op 16 april wordt zij beëdigd als lid van de Provinciale Staten. „Als raadslid blijf ik nog aan tot 25 mei. Maar daarna is het echt afgelopen". Missen Eigenlijk is het wel opvallend dat Els Hellwig de stap naar de provincie maakt. Juist het wer ken aan de basis heeft de CDA- polïtica in de afgelopen zestien jaar ervaren als de grootste char me van het raadswerk. „In de provinciebankjes zal dat anders zijn", beseft ze. „Je bent op een wat breder terrein actief. Het provinciebestuur is abstracter en afstandelijker". Dat het electoraat haar mening deelt, bleek verleden week bij de verkiezingen voor provinciale staten. In Zuid-Holland bleef de opkomst van de kiezers onder de vijftig procent steken. Hellwig heeft haar eigen gedachten over de geringe populariteit van het provinciebestuur. „De contacten met de provincie zijn in de afgelopen jaren wat weinig geweest. liet lijkt me een uitdaging om als statenlid het maatschappelijke middenveld te mobiliseren". Of zij in haar opzet slaagt zal de toekomst moeten leren, maar tij dens de verkiezingen wist zij in elk geval een behoorlijk aantal Schiedammers voor de provin cie te interesseren. Het werk van haar campagneteam, dat op di verse plaatsen in de stad met de leus 'Vote Els, Who Else?' aan de man bracht, werd beloond met zevenhonderd voorkeurstem men. „Ik stond op een verkiesba re plaats, maar het is toch leuk als je zoveel steun ondervindt", meent het raadslid Provincie Op provinciaal niveau wil Hell wig het liefst aan de slag met haar in Schiedam ontwikkelde specialismen. „Naast gezond heidszorg wil ik ouderen- en welzijnsbeleid gaan doen", zegt ze. „verder wil ik me gaan be- rnrW-a met de waterschappen. Maar over de portefeuilleverde ling is nog niets bekend". Met name het ouderenbeleid staat de komende jaren aan grote veranderingen bloot. De provin cie, die als de belangrijkste subsi diegever optreedt, wordt op dit moment reeds geconfronteerd met de veranderende wensen van ouderen. „Steeds meer mensen willen langer zelfstandig blijven wo nen", zegt Els Hellwig. „Hier door is er meer geld nodig voor thuiszorg en flankerend oude renbeleid. Schiedam loopt op dit terrein voorop, maar er zijn nog tal van problemen te overwin nen. Tijdens werkbezoeken is overigens gebleken dat de pro blematiek in andere steden ver gelijkbaar is". Als statenlid zal Hellwig ook moeten stemmen over zaken, die in haar woonplaats sterk omstre den zijn. Zij vermoedt, dat con flicten met haar Schiedamse achterban in de toekomst niet al tijd te vermijden zijn Zo is de meerderheid van de Schiedamse raad fel gekant te gen de door de provincie onder steunde uitbreiding van vlieg veld Zestienhoven. De gemeente 2iet hier een ernstige bedreiging voor de geplande nieuwbouw in Spaland-Oost in. „Aan dat soort zaken ontkom je niet", zegt ze. „Als provinciale fractie van het CDA zien we de economische functie van de luchthaven in. Maar wij vinden wel dat de uitbreiding beperkt moet blijven en dat de landings baan moet worden gedraaid". Als raadslid wordt Hellwig in mei opgevolgd door de Schie damse campagneleider Hans Doddema. Zij gunt haar partijge noot de raadszetel, maar ze plaatst toch enkele kanttekenin gen. „Door mijn vertrek neemt het aantal vrouwen in de raad verder af. Da's jammer en ik vind dat het CDA daar aan moet werken". Het vertrek van Hellwig bete kent ook een verdere decime ring van het aantal politici van KVP-huize in Schiedam. In het van oorsprong katholieke Schie dam waakt CDA-raadslid Piet Roosen vanaf mei in zijn eentje over de roomse belangen. Voordat zij de raad verlaat, wil Els Hellwig nog enkele verbeteringen voor gehandi capten bewerksteDingen. Foto Cees Kuiper. veren was de vrees dat islamiti sche Schiedammers door de oor- Vlaardingen Het bestuur van buurthuis De Haven wil snel duidelijkheid over de vestiging van een steunpunt voor sociaal- cultureel werk in de binnenstad. In een brief doet het buurthuis een klemmend beroep op de Vlaardingse gemeenteraad een einde te maken aan de mistige si tuatie die nu al een jaar voort duurt De onduidelijkheid frusteert de reorganisatie van de Vlaarding se buurthuizen. Volgens de ge meentelijke plannen moet De Haven een werkeenheid vor men met Ontmoetingscentrum West. Het nieuwe, gezamenlijke buurthuis van het centrum en de Westwijk wordt in die laatste wijk gevestigd, maar de gemeen te heeft De Haven beloofd dat de binnenstad een eigen steunpunt krijgt. De samenwerking tussen de twee buurthuizen kan echter niet van de grond komen zolang niemand weet waar dat steun punt moet komen, en wanneer het wordt gebouwd. De Haven legt de schuld van de problemen volledig bij de ge meenteraad. Alle politieke par tijen gingen op forumbijeen komsten in De Haven tot twee keer toe akkoord met het plan voor een steunpunt. Maar meer dan die toezegging, en de belofte dat er 350.000 gulden voor dit doel beschikbaar zou zijn, is er nooit uit de bus gekomen, Ook het werk van de Stichting Welzijn 90 wordt door de diffuse situatie in de binnenstad door kruist. Welzijn 90, de overkoepe lende organisatie van het soci aal-cultureel werk in Vlaardin gen, is bij de besprekingen over de fusie tussen de twee buurthui zen oetrokken. De stichting kan door de onzekerheid over de bouw van het steunpunt weinig bijdragen aan de fusiebesprekin gen. In de brief aan de gemeenteraad komt buurthuis De Haven op vallenderwijs niet terug op het voornemen van de gemeente, de Pniëlkerk op de hoek van de Burgemeester Pruissingel en de H.R. Holststraat op te kopen. De Haven heeft ooit een kant en klaar ontwerp ingediend voor een steunpunt dat gebouwd zou kunnen worden op de plaats van de kerk. Voor zover bekend heb ben de onderhandelingen tussen gemeente en de gereformeerde kerk nooit resultaat opgeleverd. Vlaardingen Een 34-jarige motorrijder uit Maassluis is gis termiddag aangereden op de noordelijke rijbaan van rijksweg 20 toen hij een automobilist wil de inhalen. Die had zelf een in haalmanoeuvre ingezet De bestuurder van de auto, een 55-jarige Rotterdammer, was na de aanrijding doorgereden, waarschijnlijk omdat hij niets had gemerkt Op aanwijzingen van een getuige kon hij in *s- Gravenzande worden aange houden. De motorrijder is met verwon- De avonden worden warmer en vochtiger, dus gaat de inge bouwde'wekker bij de padden en bruine kikkers die binnen de bebouwde kom in tuinen, groengordels, parken en rui ge terreintjes hebben over winterd, weer af. Be voort- plantingsdrift brengt ze in be weging. De diertjes verhuizen mas saal, meestal naar de slootjes waar ze geboren zijn om zich op de vas^-e plaatsen te verme nigvuldigen. Meerdere keren m >eten daarvoor wegen en weggetjes worden overgesto- ker i Vlaardingen zijn dat vooral de Holyweg, de Zuid- buurtseweg en Watersport weg. Om te voorkomen dat ze wor den overreden is de Holyweg vier weken lang 's avonds van 17.00 uur tot 's morgens 08.00 uur afgesloten. Een bord geeft toelichting. 'Afgesloten Lv.m. paddentrek'. Het verkeer wordt omgeleid. Op de overige twee wegen zijn ze dus nog vogelvrij. Natmire- ducatie Vlaardingen verzoekt een ieder deze wegen *s avonds en 's nachts zoveel mo gelijk te mijden. Foto Koel Dijkstra. Vlaardingen Een nultarief in voeren in alle overdekte garages is goedkoper dan betaald parke ren in de Vlaardingse binnen stad. Tot die paradoxale conclu sie komen ambtenaren in een nota over het toekomstig par keerbeleid in het centrum. Gratis parkeren kost de gemeen te per jaar ongeveer, twee mil joen, gulden. Die verliezen kun nen worden verhaald via de on- roerend-goedbelasting of door het invoeren van baatbelasting voor winkeliers. Dat is voor de gemeente aantrekkelijker dan automobilisten meteen laten be talen. In de nota wordt gesteld dat een kostendekkende exploitatie van parkeergarages in het centrum hoe dan ook onmogelijk is. Om automobilisten te 'dwingen' hun auto in een garage te stallen zou het aantal parkeerplaatsen op straat fors moeten worden inge krompen en de zogenaamde be langhebbendenregeling (voor bewoners) sterk worden uitge breid. De controle op deze rege ling zou onbetaalbaai wwd-a. Daarvoor zouden veertien F^.- keercontroleurs nodig zijn. De nota legt de Vlaardingse poli tiek vier alternatieven voor om het falende parkeerbeleid in het centrum om te buigen. Dat het roer om moet is duidelijk. De eerste, en tot nu toe enige par keergarage in het centrum (aan de Afrol) lijdt sinds de opening in 1986 jaarlijks 4 ton verlies. Als het parkeerbeleid niet drastisch wordt gewijzigd dreigt een zelf de lot voor de nieuw te bouwen garage aan de Joubertstraat en de geplande garage aan de Dijk- steeg. Omdat er minimaal 1300 par keerplaatsen in het centrum no dig zijn, vallen twee alternatie ven (alleen de garage aan de Jouberstraat bouwen) al meteen af. Resteert de keuze tussen be taald of onbetaald parkeren in drie garages, Betaald parkeren is onaantrekkelijk. Behalve de ai genoemde financiële nadelen (een uitgebreide regeling voot bewoners en meer controleurs) zijn er nog meer bezwaren. Voor de garages moet dure apparatuur worden aangeschaft en perso neel worden aangetrokken. De Vlaardingse politiek staat voor een moeilijke beslissing Naar verwachting zullen nld alle partijen zonder slag of stoot akkoord gaan met verhoging van de onroerend-goedbelasting en de invoering van baatbelas ting voor winkeliers. Deze week gaat de discussie over een nieuw parkeerbeleid van start in twee raadscommissies. VlaardingenDe openbare ba sisscholen De Doorloper en De Meidoorn gaan samen. Met in gang van augustus van het vol gend jaar worden de krachten gebundeld om beide onderwijs- febouwen in stand te kunnen ouden. De directe aanleiding voor de fu sie is de gestage daling van het aantal kinderen in de Babber- spolder. De Doorloper is dit schoolja ir voor het eerst onder de magische grens van honderd leerlingen gezakt, bij De Mei doorn is dat al langer het geval. Directeur Frank Werlich van De Meidoom: „Als we zelfstan dig doorgaan betekent dit uitein delijk opheffing. Nu schuiven we de organisatie in elkaar en komen zo sterker uit de strijd." De onderwïjsteams en de mede zeggenschapsraden hebben zich akkoord verklaard met het sa mengaan. De gemeenteraad van V. ardïngen zal dit besluit bin nenkort nemen, zo is de ver wachting. De fusie houdt onder meer in dat de administraties worden sa mengevoegd. Verder zal het zo geheten 'zorgbreedtesysteem', zeg maar de individuele begelei ding van scholieren, onder de scholen op elkaar worden afge stemd. De verdeling van de groepen (klassen) komt in 1992 aan de orde, maar nu al is zeker dat voor de kleinsten klaslokalen open blijven in beide schoolgebou wen. Werlich: „Voor de kinde ren blijft er zo, aan beide zijden van de wijk, openhaar onderwijs bereikbaar." Volgens een verklaring van de scholen leidt de fusie ertoe dat „in een grotere organisatie goed onderwijs kan blijven bestaan". Er wordt op gewezen dat er meer personeel zal zijn en er dus meer aandacht voor de kinderen komt. De samenwerking zal zo goed mogelijk worden voorbereid, is al aangekondigd. De leerkrach ten beloven dat de ouders van beide scholen van de ontwikke lingen op de hoogte worden ge houden. Vlaardingen Het grootste wa renhuis van Vlaardingen heeft tijdelijk twee vaste bewoners. Met een koets werden gisteren een prins en een prinses afgele verd bij de deuren van hun piep schuimen droomkasteel. Op deze wijze openden de leerlin gen van de middelbare detail- handelschool Beneden-Maas een groot schoolproject, dat in het komende weekeinde wordt af gesloten. De presentatie vormt het hoog tepunt van de praktijklessen, die Beneden-Maas is samenwerking met V D heeft ontwikkeld. Net als in alle andere vestigin gen van het grootwinkelbedrijf hebben de scholieren zich mo gen uitleven op de inrichting van het warenhuis. Op basis van het thema dromen hebben, de leerlingen het interieur getrans formeerd ineen 'dromenland'. Grootste blikvanger in de win kel vormt een enorm kasteel. Wekenlang zijn de scholieren in de weer geweest met het zagen van de piepschuimen bouwste nen van het onderkomen. Ver spreid over verschillende ver- Volgens bedrijfsleider J. Ooster waal kan het project in alle op zichten de vergelijking met de marketingstrategie van zijn be- De prins en prinses slap pen uit. De verklede leer lingen van Beneden Maas wonen deze week in een droom kasteel. Foto Boel Dek stukken vormen de praktische uitwerking van de lessen in ver- koopkunde. „De theorielessen zijn leuk, maar met dit project kunnen wij eens zden wat er in de praktijk ai- ling Evert Jan Bijl van Beneden- Maas. „We hebben een complete marketingstrategie moeten uit denken. Zijn klasgenote Claudia ook enthousiast. Heesbeen is ?tere lessen besl lingen verleden jaar in het wa renhuis uitvoerden.„Dit project is echter veel grootser van aan pak", zegt docent Praktijkbena dering Hans van Dam. „Gezien niet". het vele werk is het eigenlijk drijf worden vergeleken. Net als in het echt kregen de leerlingen de beschikking over een begro ting, waarmee zij hun 'droom wereld' moesten creëren. Tijdens de actie zijn er twintig leerlingen in de weer om ver schillende droomprodukten aan de man te brengen. „Het rende ment van de investeringen wordt na afloop met de leerlin gen aan de hand van de omzetre- gistratie doorgenomen", zef,,f <V bedrijfsleider. „Op die m begeleiden de leerlingen de üli»» van begin tot eind". Oosterwaal is heel tevreden over de samenwerking met Beneden Maas. „Wij krijgen antwoord op de vraag wat jonge mensen met frisse ideeën met de inrichting doen. Wat opvalt is dat sommige onderdelen van het concept heel goed uitwerken. Omgekeerd tonen leerlingen zich ook enthousiast, al weet Leendert Jan Visser nog niet of hij in de toekomst daadwerkelijk Maassluis - Oud-voorzitter Gef Vons van het Maassluis' Man nenkoor heeft het initiatief ge nomen om te komen tot de op richting van een koor voor jon* gens. Op 27 maart tis de eerets van de wekelijkse repetities, die' elke woensdag van kwart voor zeven tot kwart voor acht in ge bouw De Kern zullen worden gehouden. Iedere jongen, vanaf pakweg acht jaar tot de leeftijd dat de baard in de keel komt, is welkom bij het koor. Dick Borst, bekend van onder meer de succesvolle Vlaardingse musical Kantje Boord, is aange- trokken voor de muzikale lei ding. Hij hoorde enige tijd gele den van het plan, waarmee Gtf V ons al jaren rondliep en toonde zich enthousiast. Via brieven zijn de basisscholen en de muziek- en zangverenigin gen in Maassluis op_ de hoogtege steld van het initiatief. Er uljetten verspr zullen affiches worden gen. Informatie is verkrijgbaar op nummer 01399-13964. Vlaardingen De gemeente- raadsfractie van de SGP/GPV/RPF is verbaasd dat het college van B en W niets doet aan de problemen waarmee de winkeliers en andere onderne mers aan de Voorstraat worste len, terwijl wordt erkend dat die problemen het gevolg zijn van besluiten van de gemeente. „Het is werkelijk onvoorstefc baar", aldus de fractie in een open brief aan het college, „dat? enerzijds toegeeft dat de ge«V zigde verkeerssituatie mede de oorzaak kan zijn van het fors* omzetverlies, maar anderzijds niet tot een heroverweging wi' overgaan". Eerder al wezen SGP, RT/ SGP in schriftelijke vragen sas het colege op de omzetverrnp dering als gevolg van wijzigin gen in de verkeerssituatie Ambacht. Ditmaal zegt de p8?" tie 'zeer teleurgesteld te zijn het college, „Is dit college PvdA, CDA en D66 dan werke lijk zo star dat op eenmaal gri^ men besluiten niet terug k- Sci okt Hel Ma gen ker zal stat .ten Schi mon wort dem Be t DeK zater debs De terdc lems punt twee vanc uitdf tnovt divis Zond Van achte meer met treft bekei zich gepla Twin in vie kwar finalt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1