Winkeliers voorzichtig 'positief over gratis parkeren in garages 'Bouw kantoren op sportpark ShelP 'Sloop deel Lijnbaanhal' 'Deze penning is een hommage aan aïïe Geuzen9 Schiedam: meer bouwen binnen stadsgrenzen Bouw garage Jouberstraat staat al vast College boos op Heerma Hoofdplein dicht voor i bimenzinker Hardrijders bekeurd Lugubere grap Vlaardingen heeft oogje op Vijfsluizen Verzetsstrijder ÏJzerdraat en Roemeense geestelijke Tökes geëerd rib College reageert op nota ruimtelijke ordening ÉT Tekort aan parkeerruimte door aanleg historische wandelroute Scholier vindt eerste kievitsei in Maasland DONDERDAG 14 MAART 1® PAGINA I? Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,3131 BC Vlaardingen- Postbus 4008.3130 KA Vlaardingen, Telefoon; 010-4343329.4352066,435055? - sportredactie: 4345209. Teleiax: 010-4349754, Vlaardingen De mogelijke in voering van gratis parkeren in parkeergarages roept verdeelde j reacties op bij de middenstand en dc ^drijven in het centrum, maar e^ht afwijzende geluiden zijn er niet De meeste onderne mers vinden het idee interessant genoeg om nader te bestuderen. 'De gemeente presenteerde giste- 'ren het plan om parkeren in de garage aan de Afrol kosteloos te maken. Dat zou ook moeten ge beuren met de nog te bouwen «parkeergarages aan de Joubert- straat en bij de Dijksteeg. jDe parkeergarages zijn nodig om de parkeerdruk in het centrum 'te kunnen opvangen, zo rede- sneert de gemeente. Maar, zo -weet men op het stadhuis ook, dan moeten ze wel worden ge- bruikt En daar schort het nu aan in de garage aan de Afrol. Die kent een bezettingspercentage ['van slechts twaalf procent en zorgt voor een jaarlijks verlies !van vier ton. IGratis parkeren ïn drie garages «betekent dat er jaarlijks zo'n twee miljoen gulden op tafel moet komen. Dat geld moet via een verhoging van de onroe- rend-goedbelasting worden op gebracht, dan wel via de invoe ring van een baatbelasting voor winkeliers. Een combinatie van die twee is ook denkbaar. Bedrijfsleider M.Melsen van Al- bert Heijn op het Liesveld denkt dat gratis parkeren in de garages een goede zaak is, ook al kost dat geld. „Het centrum wordt er be ter van, Sinds de invoering van het betaald parkeren merken wii dat het koopgedrag van het publiek anders is geworden. Dat wil niet zeggen dat de omzet ge daald is, maar de aantrekkelijk heid van het centrum is er zeker op achteruitgegaan." Bedijfsleider Melsen heeft de za ken er bij collega-filialen beter op zien worden. „Mensen gaan speciaal daar naartoe omdat er gratis geparkeerd kan worden. Dat winkelt rustiger". Bedrijfsleider W.van den Berg van C&A toont zich sceptisch. „Ik moet nog zien dat wij er baat bij hebben," zegt hij. „Ik hoop wel dat er meer klanten zullen komen als er gemakkelijker ge parkeerd kan worden, want dan wordt de bereikbaarheid groter, maar ik betwijfel of wij er baat bij hebben." Van den Berg wijst erop dat de invoering van het be taald parkeren niet bij hem tot vermindering van het aantal kl anten heeft geleid B. Roodhorst van boekhandel Den Draak toont zich positiever. Roodhorst, die ook lid is van de vereniging 'Het winkelhart Vlaardingen', zegt dat er wei eens eerder is gedacht aan gratis parkeren. „Wij hebben weieens promotie activiteiten in het centrum. Laatst nog met Hans Kazan. Daarvoor is toen een deel van het Veerplein afgezet, wat ver volgens natuurlijk leidde tot minder parkeermogelijkheden. In die periode is geopperd voor zo'n dag de parkeergarage af te huren en gratis te maken Sprekend namens zichzelf; „Ik denk dat het niet 20'n slechte Vlaardingen De gemeente raad is er nog lang niet uit hoe in de toekomst het parkeerbe leid moet worden betaald, maar dat er een garage met vijhonderd plaatsen wordt gebouwd aai de Jouberstraat staat al vast. Onder die af spraak met projectontwikke laar Multi Vastgoed, die het winkelcentrum Liesveld en omgeving gaat renoveren, kan de gemeente niet uit. Als de gemeente -die afspraak ongedaan zou willen maken, draait dat uit „op een heel pit tig gesprek met Multi", waar schuwde wethouder Agnes van Ardenne (CDA) gisteren de raadscommissie economi sche zaken. Sommige commissieleden hadden er moeite mee een voorbereidingskrediet voor de garage beschikbaar te stel len, zolang er nog geen duide lijk parkeerbeleid ligt. Eén van de opties is, automobilis ten gratis te laten parkeren in de garages aan de Afrol en de Joubertstraat. De gemeente raad moet daar nog uitgebreid over discussiëren. Maar de renovatie van het stadshart vereist een wijzi ging van het bestemmings plan En daar is haast bij, maakte Van Ardenne duide lijk. Omdat de Joubert-garage in het plangebied ligt moest de commissie gisteren wel ak koord gaan met het voorbe reidingskrediet. D66, SGP/GPV/RPF en SP maakten een voorbehoud Zij vinden dat ze de consequen ties van zo'n besluit niet kun nen overzien. De bouw van de garage gaat 6,5 miljoen gulden kosten B. Roodhorst: „Dc denk dat gratis overdekt parkeren méér mensen naar het centrum zal trek ken" Foto Roel Dijkstra zaak is, gratis overdekt parke ren. Wij merken het niet zo dat er minder mensen naar het cen trum komen. Ze vinden altijd wel ergens een plekje. Maar ik denk dat gratis overdekt parke ren méér mensen naar het cen trum zal trekken en dat zal voor ons de noodzaak om promotie activiteiten te organiseren doen afnemen. Ik denk ook dat het fi nancieel is op te brengen als alle winkeliers meebetalen, en dan naar rate." Ook bij de Hema 2ijn positieve geluiden te noteren. Bedrijfslei der T.Distel: „Alhoewel een be drag van twee miljoen gulden mij in eerste instantie wat over dreven voorkomt, lijkt het me een goede zaak als het centrum middels gratis overdekt parke ren aantrekkelijker wordt ge maakt. Als er nou goed openbaar vervoer was, dan was net wat anders. Maar die voorzieningen zijn niet zo perfect. Dat winkel bedrijven meebetalen aan goede parkeermogelijkheden lijkt me juist, mits de bedragen te over zien zijn. En dat er op straat al leen kort geparkeerd kan wor den, is ook goed. Dat houdt de zaak levendig." Jan Bulva van Bulva Verlich ting op de Hoogstraat wil met als middenstander alleen reageren. Hij is ook raadslid (voor de VVD). „Ik kan geen twee petten op hebben", zegt hij. Bulva zegt indertijd te hebben teld voorgesteld om gratis parkeren in de garages mogelijk te maken. Op de vraag of ae inwone inwoner van Vlaardingen via een verhoging van de onroerend-goedbelastmg moet (mee)betalen, dan wel dat de middenstand in de kosten moet bijdragen, antwoordt hij dat 'de gebruiker betaalt'. Vol gens hem is dat 'in de echte zin.' de automobilist. Rulva vraagt zich hardop af of gratis overdekt parkeren jaar lijks twee miljoen moet kosten. „Dat lijkt me veel. Voor dat geld wil ik ook wel bouwen Schiedam - Het college van bur- femeester en wethouders van chiedam heeft bij staatssecreta- I ris En neus Heerma (volkshuis vesting) zijn verontrusting uitge- I sproken over een recente bezui niging die het onmogelijk maakt voor woonaanpassingen die l minder kosten dan 2000 gulden een vergoeding aan te vragen. Daartoe heeft de bewindsman een wijziging aangebracht in de Regeling geldelijke steun buis- vesting gehandicapten. 'Het college betreurt de ingreep Lomdat de kosten als gevolg van Ldr I "sen een voorziening vragen die I minder kost dan 2000 gulden en de gemeente daar nu zelf voor moet opdraaien. B en W vinden-'de bezuiniging 'principieel oniqist'. Er wordt ge sproken van'het afwentelen van deze kosten op defcemeente\ De brief'aari Heèrma woreft ori- I dersteund door vijftien andere I gemeenten- Schiedam - Het Hoofdplein en de Voorhavenkade in Sch f dam gorden tijdelijk afgesloten. Dat gebeurt in verband met de aan leg van een nieuwe buizenzin ker door de Nieuwe Maas. Het Blectriciteitsbedrijf Zuid-Hol- land brengt met behulp van een gestuurde Doormethode de nieu- we waterkruising tot stand van- i af het Hoofdplein naar een punt bij de Quaraniaineweg in Rot terdam. In aansluiting hierop worden 150kV-kabels in de bui zen van de nieuwe -waterkrui sing getrokken. De afsluiting geschiedt in ver band met de opstelling van de benodigde apparatuur. Hinder wordt er niet verwacht. De Maasboulevard blijft vanaf de Havendijk bereikbaar. Het werk .begint deze week en duurt tot half juli. •Schiedam Tijdens snelheids controles, die gisterochtend van half elf tot kwart voor een op verschillende plekken in de stad werden uitgevoerd, is een fiks aantal bekeuringen uitgedeeld. Op de 's Gravenlandseweg over schreden maar liefst zesentwin tig automobilisten de maxi mumsnelheid van vijftig kilo meter per uur. De hoogste snel heid die er werd gemeten be droeg 87 kilometer. Op de Mo- zartlaan werd aanzienlijk rusti ger gereden. Daar werd negen maal een proces verbaal opge maakt. Schiedam Een vrouw die bij station Nieuwland op de tram stond te wachten kreeg vanochtend om half negen "de schrik van haar leven toen ze in de goot tussen de traïmrails en de rijbaan een bebloed hoofd zag liggen. De vrouw spoedde zich naar het politiebureau aan het Bijdorpplein om haar op merkelijke vondst aan te ge- /ven. Onderzoek van de poli tie wees echter uit dat het .agepoD die door een grap penmaker moet zijn neerge- gingom de kop van een eta- lagep penn w Iegd. Doordat het nep-li- chaamsdeel was „opgevuld met schuim en gekleurd met rode .verf leek het hoofd be drieglijk echt. Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen wil het sportpark Vijfsluizen kopen van Shell. De gemeente vindt het recreatieter rein tussen de spoorbaan en rijksweg *19 ideaal voor de bouw van kantorenflats. Het sport park wordt in planologenjargon een 'Al-lokatle genoemd. Door dat het aan de afslag van de rijksweg ligt is het gemakkelijk bereikbaar. Tussen Shell en de gemeente zijn nog geen onderhandelingen ge voerd. De multinational weet trouwens nog van niéts. Voorlo pig gaat het om een papieren idee uit bestuurlijke kring, dat voor het eerst werd geopperd in het OOR, het overlegorgaan van achttien Rijnmondgemeenten. De mogelijkheid van een kanto renpark op Vüfsluizen is opge nomen in de Strategische visie op de ontwikkeling van het Rijnmondgebied. Ook het Vlaardingse gemeente bestuur weet nog niet in hoever re het om een reele optie gaat. Veel hangt af van de bereidheid van Shell om het sportpark in Vlaardingen-Oost te verkopen, hoewel de transactie niet per se Premier Lubbers reikte gisteren in de Grote Kerk de Geuzenpenningen uit Links van de pri meur zit bisschop TÖkes, rechts Dina IJzerdraat, de dochter van de posthmim onderscheiden verzetsstrijder Bernard IJzerdraat op basis van vrijwilligheid hoeft plaats te vinden. Een ambtenaar zei gisteren lakoniek dat de ge meente ook over mogelijkheden beschikt om het terrein op ande re wijze te verwerven. Daarnaast spelen de financiën een belangrijke rol. „Het is een kwestie van het prijskaartje. Dat kan wel eens hoog uitvallen, ze ker als je luid en duidelijk zegt dat het om een toplocatie gaat aldus de Vlaardingse ambtenaar. Het gemeentebestuur denkt dat de oliemaatschappij in principe wel bereid zal zijn het in de jaren vijftig aangelegde sportpark van de hand te doen. „De filosofie dat bedrijven hun personeel van de wieg tot het graf verzorgen en in de watten leggen wordt langza merhand verlaten". Een reactie van Shell maakt dui delijk dat het olieconcern de» gedachtengang echter nog steeds aanhangt, „Vijfsluizen speelteen rol in de faciliteiten die wij oru personeel aanbieden", zegt een woordvoerder. Dat Vlaardingen belangstelling heeft voor oet sportpark is de multinational volslagen onbekend. „We over wegen ook absoluut niet het ter rein te verkopen". Vlaardingen De Stichting Geuzenverzet houdt het verle den nog steeds levend, maar zij blijkt bij haar jaarlijkse herden king van de gevallen verzetshel den toch sterk afhankelijk van haar gasten. Baanden koningin Beatrix en de Duitse bondspresi dent Richard vonWeizsSacker zich verleden jaar een weg over een eivolle Markt, gistermiddag kon premier Lubbers op zijn dooie akkertje over het plein kuieren. Ondanks het ontbreken van staatshoofden trok de jaarlijkse kranslegging bij het Geuzenmo- nument gisteren toch enkele honderden belangstellenden. Met name voor de voormalige Geuzen betekende dit een emo tioneel moment, want gisteren was het op de kop af vijftig jaar geleden cat vijftien verzetska- meraden en drie deelnemers aan de Februaristaking op de Waals- dorpervlakte werden gefusil leerd. Een van hen was Bernard IJzer draat, een in Schiedam woon achtige onderwijzer die reeds in de meidagen van 1940 het verzet tegen de Duitse bezetter oppak te. Direct na de capitulatie riep hij zijn landgenoten op tot sabo tage en spionage. Hij spiegelde zich aan de Geuzen, die zich in de 80-jarige oorlog uiteindelijk met succes hadden verzet tegen de Duitse bezetter. Naast het schrijven van zoge noemde Geuzenberichten was hij de initiatiefnemer van de eer ste verzetsgroep in Nederland. Na verraad werd deze Geuzen- Leerlingen van de scholengemeenschap De Vaart, die het momument bij de Grote Kerk hebben dopteerd, hebben een krans gelegd, waar burgemeester Van Lier ook eerbied toont. Foto's ïl Dijkstra groep grotendeels opgerold. Met veertien voor het merendeel uit Vlaardingen, Schiedam en Maassluis afkomstige kamera den moest hij het verzet met de dood bekopen. In navolging van koningin Wil- helmina werd dit jaar een Geu zenpenning posthuum toege- mevrouw Daia IJzerdraat. kend aan Bernard IJzerdraat. In „M ijn vader deed gewoon wat hij een bomvolle kerk reikte minis ter-president Ruud Lubbers de medaille uit aan zijn dochter, jrdr. Schiedam - Er moet veel meer binnen de stadsgrenzen worden gebouwd en minder daarbuiten. Maar dan moet de rijksoverheid wel geld beschikbaar stellen om die terreinen in de stad geschikt te maken voor bebouwing. Dat betekent onder meer bijdragen in de kosten van bodemsanering. Zo reageert het Schiedamse col lege van burgemeester en wet houders op de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra. In dat stuk staat dat het Rijk nog veel woningen wil bouwen in de Randstad. Het college vraagt zich verder af of er wel zoveel woningen nodig zijn als het Rijk heeft berekend „Het lijkt de moeite waard die aantallen nog eens goed tegen het licht te houden", menen B en W. Andere kosten die Schiedam zou moeten maken om stukken grond binnen de stadsgrenzen geschikt te maken voor bebou wing worden veroorzaakt door te hoge boekwaarden en milieu zoneringen. Het college vindt dat alle mogelijkheden om bin nen de gemeente te bouwen moeten zijn benut voordat daar buiten huizen worden neergezet. „De voorgestelde nieuwe steden, zoals het tussengebied (de Yark- stad') nabij Nootdmj^ Pijnacker, zouden pas als laatste mogelijk heid ter sprake moeten komen". In de brief aan 'Den Haag' wordt nadrukkelijk om aandacht en geld gevraagd voor de oplossing van de problemen in de na-oor- logse wijken. Schiedam is het ermee eens dat in het Rijnmondgebied vanaf het poldergebied naar de rivier groenzones moeten komen. In Schiedam is zo'n gordel er overi gens al. In de reactie wordt met genoe- fen geconstateerd dat er meer edrijvigheid moet komen rond het NS-station Schiedam/Rot terdam-West. Schiedam steunt het Rotterdams^^n om de me- tro vanaf het Marconiplein naar het station door te trekken. Ver der vindt het college dat er een metroverbinding én een fiets- tunnel moet komen door de tweede Beneluxtunnel, B en W hopen dat dergelijke ont wikkelingen stimulerend zullen werken op de invulling van het industrieterrein Vijfsluizen (een voormalig Wilton-Fijenoordter- rein). „Zeker indien bedacht wordt dat op het aangrenzend Vlaardingse -jrondgebied wel licht ook mogelijkheden ont staan voor nieuwe bedrijven". Schiedam blijft overigens voor stander van de sluiting van vliegveld Zestienhoven. dacht dat gedaan moest worden. Ik beschouw deze penning als een hommage laan alle Geuzen", vertelde Daja IJzerdraat, die zich verheugd toonde dat het co mité ook de Roemeense bisschop had bedacht met een Geuzen penning. „Het getuigt van realiteitszin dat het stichtingsbestuur de geschie denis ook naar het heden brengt". IJzerdraat hoopte, dat de bisschop kracht zou putten uit de medaille. „Moge deze onder scheiding voor u een steun zijn in de strijd voor gerechtigheid voor uw volk". Tökes, de gangmaker van de Roemeense decemberrevolutie, zag een sprekende overeen komst tussen de strijd van de Geuzen en de Hongaarse onaf hankelijkheidsoorlog van 1848. „Op 15 maart wordt deze op stand herdacht", sprak de bis schop, die tot de onderdrukte Hongaarse minderheid in Roe menie behoort, „Bijna op de dagv dat Nederland de heldhaftige te genstand van de Geuzen in her innering roept. Dit samenvallen in de tijd symboliseert een over eenkomst van denkbeelden". Eén verschil is er wel: In Neder land krijgen de Geuzen alle gele- fenheid het verleden te herden en, terwijl er in Roemenië op nieuw een verbod rust op de vie ring van de nationale Hongaarse feestdag. „Onder hei voorwend sel dat de viering niet past bin nen de meerderheidsdemocratie mogen wij dit feest niet vieren. De machthebbers trachten.de ontluikende democratie weer op zijspoor te brengen". VlaardingenOm het nijpende tekort aan parkeerrruimte rond de Vettenoordsekade op te van gen overweegt de gemeente de middelste van de drie Lijnbaan- hallen te slopen. Het idee daar een parkeerterrein aan te houdt verband met de van de wandelroute 'Van 't naar 't Ooft'. Daardoor zal een deel van de parkeerplaatsen langs de Westhavenkade ver dwijnen. Ondernemers aan de haven zijn een handtekeningenactie begon nen om de herinrichting van de kade tegen te houden. Zij vrezen omzetverlies als hun klanten de auto niet meer in de buurt kun nen parkeren. Jan van Lopik van de gelijkna mige zaak in kantoorartikelen vraagt zich af „waar de gemeen te mee bezig is". „In andere ste den polst de gemeente eerst de ondernemers voordat een plan wordt uitgevoerd. Hier gebeurt dat nooit", klaagt de woordvoer dervan de middenstanders. Volgens Theo Eliasberg, ambte naar bij Gemeentewerken, valt het verlies aan parkeerplaatsen langs de kade wel mee. Hij schat dat het om veertig vijftig plaat sen gaat Die ruimte is nodig om de wandelroute 'aan te kleden' met bankjes en kunstobjecten. Tussen de Julianabrug en de Credit Lyonnais Bank Neder land bevinden zich nu ongeveer honderdnegentig parkeervak ken. De plannen voor de historische wandelroute zijn al in een verge-', vorderd stadium. Volgend jaar wordt begonnen met de herin richting van het gedeelte tussen; de Westhavenplaats en de Day-; er. Volgens de plannen wordt de, Westhavenplaats veranderd inj een 'stadsplein', waar de voet-» ganger meer ruimte krijgt De; verkeerslichten bij de brug ver-; dwijnen op termijn, omdat dft toekomstige zuidelijke randweg;; naar verwachting veel verkeer uit de binnenstad zal wegzuigen.' De gemeente hoopt dat de on dernemers langs ae haven wil-; len meewerken aan de face-lift' De ijskraam van Winzo en de pa? tattent van Harteveld, die er vol-, gens Eliasberg „bummelig en ta melijk ordinair" uitzien moeten bij voorbeeld meer uitstraling krijgen. Wat de parkeerproblemen bei treft stelt de gemeente voor dat de ondernemers zelf meer ruimt te scheppen aan de achterzijde van hun panden. Daarnaast wil de gemeente langs de haven eed nieuw parkeerregime invoeren; kortparkeerders (klanten van w ondernemers) kunnen er straks nog terecht, langparkeerders moeten uitwijken naar het pp keerterrein bij het NS-station aan de Parallelweg, „Daar iS plek zat", meent Theo Eliasberg. Maasland Maarten Hoogen- dam liep er al een paar jaar op te vlassen om de vinder van het eerste kievitsei in déregio te zijn. De 14-jarige scholier van de land- en tuinbouwschool in Maasland was er vorig jaar al dichtbij, maar bleek toen net niet de eerste. Maar gisteren was het dan toch zover. Nog voor schooltijd ging Maarten in de Duifpolder nog een poosje zoeken en met succes. Om kwart voor acht had de jeug dige Maaslander zijn ei gevon den. Waarmee hij zeker ge eer ste in Maasland, maar voorzover bekend ook de eerste in dè wijde omtrek was. Afgelopen zondag ^yerd er al vonden en dinsdag ontving com missaris van de koningin mr. Hans Wiegel van Friesland al een eerste kievitsei. Maarten Hoogendam heeft er nog een dag eerder ëen kieviet- sei aldus de trotse vinder, die het aan burgemeester Mary Kokxhoom heeft aangeboden. „Toen was ik net niet de eerste, nu wel- Eindelijk is het een keer gelukt". Maarten Hoogendam vindt het zoeken naar het traditionele eer ste kievitsëi een leuke en span nende bezigheid. Hij vindt het niet nadelig voor de natuur, ook het zoeken door middel van een vergunning enigszins aan ban den te leggen. Maarten is lid van de Maaslandse weidevogel- wacht, die juist een voorstander van het beschermen van nesten met broedende vogels is. Na april is de vogelwacht actief» want dan dreigt er voor de kje- vitten, grutto's en andere weide vogels het meeste gevaar van maaiende landbouwmachine, trekkers en ook de grazende koeien. „We zetten dan stokkeö bij de nesten, zodat die gespaard kunnen blijven". Volgens de scholier is de vogelwacht ntè' zo'n grote groep, zodat niet alle weilanden onder handen ki^'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1