Beginnende chauffeurs bij RET krijgen minder geld Rotterdammers zakken vaak voor rij-examen TV Tentoonstelling over rol koopvaardij in oorlogstijd Brandweer schenkt Polen redwagen Chaos compleet bij dierenambulances Bouw Distriparkt Maasvlakte moet versneld beginnen Bende container- dieven opgerold NIEUWSBIAI College van B en W voert nieuwe salarisschaal in Beurs van oude auto's Speelman in jeugdsurvival Nieuwe stichting niet welkom Tekort aan ruimte in havengebied Illegalen in f naai-atelier f II Waar vindt u de Avondbladen TV krant op uw televisie? TVKRANT □ROTTERDAM i ZATERDAG 16 MAART 19911 PAGINA 21 gidsredactie: Postbus 953.3000 AZ Rotterdam. Telefoon 010-405.65.00. Telex 2221S. Telefax 010-404.73.51. Rotterdam - Eerst was het Dancing Belvédère, toen een Grieks restaurant en nu dient de grote, ouderwetse zaal te genover het Provimi-gebouw |ls tentoonstellingsruimte van het Oorlogsmuseum, dat elders in de Rechthuislaan op nummer 28b gevestigd is. Een oude zeeman bracht me op het idee om een tentoonstelling over de koopvaardij in de oor logstijd te organiseren", vertelt Arie Mast, initiatiefnemer, be heerder en drijvende kracht achter het Oorlogsmuseum. „En hij had gelijk. De rol van de koopvaardij wordt nauwelijks getoond in de verschillende oor logsmusea die ons land rijk. is". De tentoonstelling 'Konvooi in Oorlogstijd' probeert daar ver andering in te brengen. Foto's vertellen de geschiedenis van de 'Baloeran' van Lloyd, door de Duitsers omgedoopt tot de 'Strassbourg' en als hospitaal schip ten onder gegaan. Er is aandacht voor 'De Zwarte Zee', de sleepboot van Smit, die bij het uitbreken van de oorlog naar Engeland uitweek, met een half afgebouwde torpedobootjager op sleeptouw en ook het verhaal van de 'Volendam' wordt ver teld. Dat schip werd met 320 kin deren aan boord op weg naar Ca nada door een torpedo getroffen. Gelukkig konden alle kinderen worden gered. Naast fotomateriaal zijn er ook veel scheepsmodellen van bij voorbeeld de Liberty- en Victo- ry-schepen, die destijds in 39 da gen werden gebouwd en worden er maquettes van konvooien ge toond. Arie Mast krijgt veel van mensen die bun huis opruimen of iets op zolder vinden bij hun ouders. Ook het Maritiem Mu seum gaf enkele voorwerpen in bruikleen 'Therapie' Drijfveer van Mast is zijn eigen oorlogsverleden en de verwer king daarvan. Hij richtte in 1985 het Oorlogsmuseum op (hij had toen al tien jaar verzameld) ais een soort 'therapie* „Wat er ge beurd is. mag nooit vergeten worden. Het is werkelijk schun nig, dat een stad als Rotterdam, waar in de oorlog zoveel is ge beurd, de herinnering aan die tijd niet beter levend houdt. Bij het Hofplein zijn mensen dood geschoten en er is niet eens een bordje dat daaraan herinnert". Van de politiek heeft hij geen hoge pet op. „Bij de opening van mijn museum vonden ze het al lemaal prachtig. De wethouder en de raadsleden stonden te dringen, maar subsidie ho maar, terwijl mijn museum echt in een behoefte voorziet. Laatst kreeg ik een man binnen. Eigenlijk durfde hij niet binnen te komen, omdat zijn ouders fout waren ge weest in de oorlog. Ik praat dan met zo'n man en je ziet hem op bloeien. Ik ken dat, want ik heb het zelf ook allemaal meege maakt. Ik werd daarbij geholpen door prof. Bastiaanse, de enige Arie Mast van het Oorlogs museum: 'Ik zorg ervoor, op mAjn manier, dat de Tweede Wereldoorlog niet wordt ver geten'. Foto Jaap Rozema. man die het echt begreep. Nu kan ik anderen helpen. Ach, er lopen nog zoveel oorlogsslacht offers rond. „Ik vraag geen entree, ik weet veel te goed hoe het is om geen feld te hebben om ergens naar innen te gaan. Iedereen krijgt een kopje koffie van me. Ik zorg ervoor, op mijn manier, dat de Tweede Wereldoorlog niet wordt vergeten". 'Konvooi in oorlogstijd' van 15 maart tot en met 30 april, Recht huislaan la. Geopend dinsdag tot en met zondag van 12.00 tot 16. ,00 uur. Maandag gesloten. Entree gratis. Botterdam - Bestuur ders van trams, bussen en metro's die na 1 april 1991 een baan krijgen bij het Rotterdamse ver voerbedrijf RET, zullen aanzienlijk minder loon krijgen dan hun colle ga's die daar al werken. Onder druk van bezui nigingen van het rijk hebben burgemeester en wethouders een nieu we salarisschaal inge voerd, die lagere aan vangssalarissen kent. De nieuwe salarisschaal 32 is een samenvoeging van de huidige schalen 3,4en 5. Een RET-mede- werker die wordt ingeschaald in de nieuwe schaal heeft na 1 april een aanvangssalaris van 2202 gulden. Volgens de oude schaal zou hij of zij zijn begonnen met een bruto loon van 2414 gulden; bijna 10 percent meer. De nieuwe schaal heeft wel het zelfde maximum als de oude schaal 5, namelijk 3234 gulden. De vakbonden zijn tegen de wij ziging van de salarisstructuur bij de RET. Het college van B en W heeft echter alleen het lot van de 20- en 21-iarigen iets willen ver zachten. Zij krijgen bij indienst treding een extra periodiek, waardoor zij beginnen met een salaris dat ongeveer 45 gulden hoger ligt dan eigenlijk zou gel den. Deze voorsprong leveren zij echter snel weer in, omdat zij pas na twee jaar weer een periodieke verhoging krijgen, in plaats van na één jaar. Volgens een woordvoerder van de gemeente is de RET genood- taakt tot invoering van salaris schaal 32 door de bezuinigingen die het ministerie van verkeer en waterstaat de gemeentelijk vervoerbedrijven heeft opge- fegd. De minister besloot al in 1986 de arbeidsvoorwaarden voor vervoerpersoneel bij ge meentelijke bedrijven op één ni veau te stellen. Vanaf dat mo ment kregen de gemeenten min der geld voor personeelskosten Uitbetaald, maar zij mochten zelf «slissen of de bezuiniging zou worden doorberekend aan het asoneel. Rotterdam heeft de auinigingtot nu toe zelf gedra gen, maar voelt zich nu genood- pakt alsnog de salarissen te ver lagen. Het huidige 'rijdend personeel' Vjp de RET merkt niets van de «juiniging. De salarisschaal 32 geldt alleen voor mensen die na l april aanstaande in dienst tre den. botterdam - Het organisatie- en adviesbureau Pro Mobiel Totaal Den Haag houdt eerste en tweede paasdag in de Energiehal beurs voor oude auto's. Vp een oppervlakte van zesdui- vierkante meter staan on- [neer oude MG's, een Austin nealey, een Ferrari en een Ja- JUar. ^totaal zijn er 125 wagens. De ^nrngstljden zijn zondag van De commandant van de Rotterdamse Brandweer, B. Vossenaar (rechts) en commandant M. Storm van de Brandweerstichting Nederland helpt Polen, bij de ladderwag^ die binnenkort naar Lebork vertrekt. FotoCecs Kuiper. Rotterdam - Het beroep van de Poolse stad Lebork krijgt eind april van de Rotterdamse brandweer een autolad der, ook wel redwagen genoemd, De com mandant van de Rotterdamse brandweer B, Vossenaar en commandant M. Storm van de Brandweerstichting Nederland helpt Polen, zullen de brandweerauto met ander mate rieel, waaronder medische apparatuur, in een konvooi naar Polen rijden. De elf jaar oude brandweerauto met een lad derlengte van 26 meter is door de Rotterdam se Brandweer afgeschreven. De betreffende ladderauto wordt in eigen beheer opgeknapt en in goede staat geschonken aan Lebork. Over het algemeen hebben brandweerwa gens uit Rotterdam een betrekkelijk korte le vensduur, omdat deze vaker uitrukken. Af geschreven brandweerwagens worden meestal verkocht aan bedrijven. De brandweerkorpsen in Polen hebben een groot tekort aan materieel. De contacten tus sen het Rotterdamse brandweerkops en het korps van de Poolse industriestad Lebork werden afgelopen zomer door Vossenaar ge legd tijdens een internationaal brandweer- voetbaltoernooi in Rotterdam. De Poolse brandweercommandant Stefanowski deed toen het verzoek afgeschreven materieel aan Lebork over te dragen. Rotterdam - De 14-jarige Xander Speelman uit Hoek van Holland is binnenkort te zien zijn in het Avro-programma "Survival of the fittest'. Hij nam onlangs deel aan de voorronden van deze jeugdsur vival en ging als 'eerste reserve' mee naar Curacao voor de tele visie-opnamen. Uit een totaal van 3500 deelne mers (allen jongens), werden er tijdens de voorronden in Weert 350 geselecteerd. Daarvan gingen er uiteindelijk 32 naar de Ardennen om uit te maken wie er mee mochten naar Curacao. Speelman kwam net niet in de kernploeg terecht maar mocht dus mee als eerste reserve. De week was een belevenis op zich en de toen nog 13-jarige werd vaak ingeschakeld om als 'stand- in' te fungeren. De eerste uitzending is zaterdag 30 maart te zien. Met uitzondering van 4 mei is Rotterdam Bij het rij-exa- men gooien de Rotterdam mers er met hun pet naar. Met een slagingspercentage van 44 procent bij het theo rie-examen scoort Rotterdam het op één na laagste van Ne derland. Alleen de Amster dammers maken het nog bonter. Ook bij het praktijkexamen zit ten de Rotterdammers met 35 procent ver onder het landelijk gemiddelde van 42 procent. Voorzitter mevrouw mr.E.J.J.E. van Leeuwen-Schut, voorzitter van de raad van toezicht van Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR), heeft gis teren haar verontrusting uitge sproken over deze gegevens. Bij de opening van het nieuwe examen-centrum aan de Noor derbocht in Rotterdam zei Van Leeuwen: „Er moet hard aan ge- feet op het imago van 'de oplei ding, het exameninstituut en de leerling. En daar willen wij van af". Volgens voorlichter Jelle de Jong beginnen de leerlingen in Rotterdam veelal slecht voorbe reid aan het rij-examen. „Die tendens zie je in heel de Rand stad. Het heeft te maken met de mondigheid van de mensen. Ze laten zich minder gemakkelijk theorielessen opleggen door de instructeur". De Jong zegt dat het CBR hierop weinig invloed kan uitoefenen. „We hebben geen zeggenschap over de rijscholen. En we kun nen de leerlingen niet verplich ten om lessen te volgen". Omhoog Het CBR gaat op een andere ma nier toch proberen om het sla gingspercentage omhoog te brengen. Algemeen directeur Vaessen opperde onlangs de mo- de opleiding ook beter. Bij het mo to rrii bewijs hebben we ge merkt dat de leerlingen het exa men dan serieuzer nemen. Met als gevolg dat meer mensen sla gen aldus De Jong. De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) vindt dat leerlingen verplicht een bepaald cursuspro gramma zouden moeten volgen. Daarin zouden ook onderwer pen kunnen worden opgenomen die minder gemakkelijk toets baar zijn in het examen. Nu mo gen de leerlingen nog zelf bepa len hoeveel rijlessen ze nemen. Verder pleit de SWOV voor de invoering van een voorlopig rij bewijs. Beginnende automobilis ten zouden dan na een oplei dingsprogramma eerst onder be geleiding moeten rijden en bij- scholingscursussen volgen. Uit onderzoek in opdracht van ministerie van verkeer en wa terstaat is gebleken dat drie kwart van de jonge, mannelijke r'1 door MIRANDA MEGENS Rotterdam - Met de komst van de Stichting Dierenambulance Rijnmond, een particulier intiti- atief, is volgens enkele bestaan de dierenambulances de chaos compleet. „Mensen zien door de bomen het bos niet meer", stelt P. Matheeuwsen. Hij is secretaris van Dierenambulance Rotter dam en stelt dat er één centralé meldkamer moet zijn van waar uit de ritten worden doorgege ven. Maar voordat het zover is, zal er in de Maasstad nog wel heel wat dierenleed zijn meege maakt. Matheeuwsen uit zijn beschuldi gingen vooral in de richting van de Dierenbescherming. „Ze mo gen daar ook wel eens wat doen om deze chaos voor het publiek te laten verdwijnen. Tot nu toe heeft de DierenDescherming het vuurtje alleen maar aangewak kerd' Matheeuwsen put hoop uit het overleg dat aan het einde van de maand op de agenda staat Want hij geeft toe dat de huidige situa tie onduidelijkheid is voor het publiek en zeker niet ten goedt, komt aan zieke dieren. Rotterdam De voor eind 1993 geplande start van de aanleg van het Distripark Maasvlakte moet zoveel mogelijk naar vo ren worden gehaald. Er is namelijk een groeiend ruimtege brek aan dit soort terreinen in het Rotterdamse havengebied. der) sinds enige tijd in exploitatie of in aanbouw hebben. Geopend Directeur mr.W.K, Scholten van het gemeentelijk havenbedrijf zei gisteren tijdens het achtste jaarlijkse Havencongres in De Doelen, dat het in 1989 geopende Distripark in het Eemnavenge- bied vol is en dat het Distripark Botlek, waarvan de aanleg vorig jaar is gestart, al bijna is gevuld. De aanleg van het Maasvlakte project gaat de gemeente Rotter dam enkele honderden miljoe nen guldens kosten. De financie ring is nog niet rond en ook de besluitvorming in de gemeente raad moet nog worden afgewik keld. Het enkele tientallen hectaren grote, derde Distripark komt naast de acht speciale rederij- terminals die Europe Combined Terminals (ECT) daar gaat bou wen. Distriparken zijn bestemd voor allerlei groupage-activiteiten, zoals assemblage, verwerking, opslag en distributie van door gaans in containers aangevoerde goederen. Distriparken zijn grootschaliger van opzet dan de handels- en dis tributiecentra die diverse Aziati sche landen op het Bedrijven park Noord-West (Oost-Abtspol- zijn reeds centra van Taiwan en Zuid-Korea. Die van China/ Hongkong, Singapore en Thai land worden respectievelijk in april, juni en september in ge bruik genomen. Indonesië heeft inmiddels beslo ten eveneens zo'n centrum - be doeld voor de opslag en afzet van produkten op ae Europese markt - te beginnen. Ook Malei sië, Israël en Hongarije werken aan de realisering van eigen cen tra in Rotterdam. V ertrouwensinan Namens Hanku Trading, één van de deelnemers in het Zuict- koreaanse centrum, hield direc teur J. Smit tijdens zijn toe spraak voor het Havencongres een pleidooi voor het opnieuw benoemen van een gemeentelij ke vertrouwensman ('represen tative') van Rotterdam in Seoul, de hoofdstad van Zuid-Korea. In augustus 1990 heeft Rotterdam een dergelijke functionaris, die Dordrecht - De rijkspolitie Dordrecht heeft met de aan houding van zeventien per sonen ongeveer vijftig me taal- en containerdiefstallen opgelost. De bende, die voor al in de Randstad actief was, heeft vorig jaar voor in totaal 2,7 miljoen gulden aan goede ren ontvreemd. Dit heeft de rijkspolitie Dordrecht vrijdag bekendgemaakt. Volgens een woordvoerder zijn ook de helers gearresteerd, maar van de gestolen goederen is slechts weinig teruggevonden. De politie kwam de bende in ja nuari op het spoor. Twee ver dachten werden op heterdaad betrapt toen zij in de Rotterdam se haven een container met hout wilden stelen. De drie hoofdverdachten komen uit Rotterdam en Goeree-Over- flakkee. Ze hebben net als de an dere verdachten hun aandeel in de diefstallen bekend. Volgens de politie hebben de verdachten ook bekend dat zij vorig jaar bij een bedrijf in Rotterdam een container met een partij sigaret ten ter waarde van 700.000 gul den hebben gestolen. Ze kregen een tip van een werknemer van deze onderneming. In Rotter dam werd ook nog eens voor 300.000 gulden aan koper ont vreemd. In Klundert en in Bergen op Zoom werden twee zogenoemde shovels met een handelswaarde van 225.000 gulden gestolen. In Ooltgenspiaat verdween een auto ter waarde van 85.000 gul den. Het voertuig is later in Li end en teruggevonden. De bendeleden hadden het ver der voorzien op roestvrijstaal, daar anderhalf jaar actief was, niet herbenoemd. Deze Zuidko- reaan zou onvoldoende rende ment hebben opgeleverd. Hanku Trading-vertegenwoor diger Smit noemt zo'n vertrou wensman met het oog op Euro- pa-'92 en de groei van de indus triële potentie van Zuid-Korea, echter van het grootste belang. Volgens hem wordt deze geringe investering 'dubbel en dwars te rugbetaald'. Een vertrouwensman kan ook een belangrijke rol gaan spelen bij de afzet van door Hanku Tra ding binnenkort naar Zuid-Ko rea te exporteren Europese pro dukten. Een belangrijk deel van die lading zou, naar zijn mening, via de Rotterdamse haven kun nen worden verscheept. Rotterdam heeft op dit moment wel 'representatives' in New York, Tokio en Hongkong. Meewerken Duidelijkheid naar buiten toe kjj zeker broodnodig, vindt ook dfc" heer A. Baars. Hij is de secretaris,: van de Dierenbescherming. Ze- j ker in deze tijd, nu dierenambu lances als paddestoelen uit de''"' grond schieten. „Als er nu eeri; hond langs de weg wordt gevon y 'i den belt de ene buurvrouw am bulance X, en de andere buur vrouw belt ambulance Y. Voor jtj het weet staan er twee of mis; f schien wel drie ambulances. Da'jijt is nergens voor nodig. Maar Mat heeuwsen zuigt uit zijn duim al£ hij beweert dat wij niet meewer-; ken", aldus een verontwaardig- de Baars, Hoe het ook zij, het bewijst wet' dat de onderlinge verstandhou ding niet best is, met alle proble-jji men van dien. En dat is eigenlijip vreemd, want ook Baars is vaiy mening dat een centrale meld-", kamer - naar het idee van eer' taxi-centrale - de juiste oplossing is. Ook hij verwijst naar het ge-;1 plande gesprek waarin 'duidelij-,, ke afspraken' moeten worder"^ gemaakt. Regioverdeling i Met de nieuwe Stichting Dieren-1 ambulance Rijnmond is al,we>r een regioverdeling gemaakt Ca- V pelle en Nieuwerkerk aan der£ IJssel en de bovenliggende ge- j meenten behoren tothet werk- j' gebied van de nieuwe dierenam-^ bulance, evenals een deel var.; Ommoord en Zevenkamp. Die-(s renambulance Maasstad/Schie- dam vindt het ook tijd worderrj voor een regioverdeling. Zij zijn.?, wel gunstig gestemd over dcJj komst van de nieuwe ambulan-.| ce: een héél goed teken, prijst men dit initiatief. Maar de meningen zijn verdeeld „Nog één erbij wordt teveel", re- fl ageert de heer P. van Berkel oj: zijn beurt. Hij is voorzitter var;: Dierenambulance Rotterdam ert^ Omstreken. „Het wordt touw-,, trekken om het dier en dat gaat| het eigenlijke doel voorbij'" vindt hij.' De nieuwe stichting zegt vaiy goede wil te zijn: „Als je zelf on-u derweg bent en je krijgt nog een] oproep, dan moetje dat aan eem collega kunnen doorgeven, Nl^lïï de rit afmaken en het dier aaréj zijn lot overlaten om het later* zelf op te kunnen halen. Niet ten£ koste van het dier de rit willen^!] maken, bovendien moet je een i1 collega ook wat gunnen", j. Als het aan mevrouw K. derS Jong-Kok van de nieuwe stich- !lJ ting ligt, staat ze vanaf volgende!? week woensdag 24 uur per dag1 paraat voor gewonde, overleden of zwervende dieren. „Een diex, met respect behandelen is ergj belangrijk", benadrukt ze. Rotterdam De vreemdelin-jj gendienst van de Rotterdamse! politie heeft bij een inval in eenjj naai-atelier in de Pelmolensts-Jj raat in Oud-IJsselmonde twaalf-! mensen van Turkse afkomst ge- J arresteerd, die illegaal in Neder-i t land verblijven. 4 f; Bij de inval bleek dat er zeven--! rf tien mensen werkten, die geenE' van allen papieren bij zich nad-|. j> den. Toen de illegalen in de ga'-ji ten kregen dat de politie hen-* wilde arresteren, sloegen er vijf- op de vlucht. De andere twaalf 1 zijn overgebracht naar het? hoofdbureau van politie aan heri Haagseveer. Tegen de werkgé-^ ver is proces-verbaal opge-; maakt. Bij de inval kreeg de politie, steun van de Loon Technische- Dienst. i 28 UHF 3 VHF kanaal 28 UHF kanaal 7 VHF (BRT 2) kanaal 12 VHF Schiedam kanaal Maaaalui» kanaal Rotterdam ACR 1 Rotterdam ACR Z Capelle aan den Masel Rotterdam ACR 2 kan ook ontvangen worden in Albrandswaard, Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswljk. Op de kabel in Rotterdam, Schiedam en Capelle aan den IJssel wordt het programma van Stads TV Rotterdam uitgezonden op het kanaal van de Avondbladen TV krant. Op maandag tot en met vrijdag dagelijks om 17.30 uur, herhalingen om 19.00, 20.30, 22.00 en 23.00 uur. Stads TV Rotterdam en de Avondbladen TV krent, elke dag uw eigen atad op de televisie. TT A ROTTER D A.i Wilt u meer informatie over Avondbladen TV krant of vertegenwoordigersbezoek met demonstratie? M&SiM&Whi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1