Onderscheiding voor Schiedam Gebouwen toegankelijker maken voor gehandicapten' Twee kostbare gildebekers na eeuwen terug in Schiedam K 'Onderzoek naar overlevingskansen winkels zinloos' Opknappen Roëllstraat kost 35 miljoen gulden li Automobilist probeert jongen te overrijden Schiedamse weihouder Bart de Leede belooft: 9^ MAASSLUIS KRIJGT SCHONE BUSHOKJES Compliment voor geduld bewoners Galileïstraat CDA tegen woontorens Sieraden weg I Gerard Kester stapt uit raad Medaille voor 48 jaar dienst j Mozart in stadhuis I Bijna drie miljoen voor cv- installaties Drie dagen niet voldoende gerust Foutparkeerders massaal bekeurd □WDJERWEG VRIJDAG 22 MAAKT 1991 PAGINA 13 Fteqionale redactie: Brede Havenstraat 6.3131 BC Vlaardingen. Postbus 4008, 3130 KA Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066,4350557 - sportredactie 4345209. Telefax: 010-4349754. Schiedam - Twee kostbare gildebekers zijn na eeuwen lange omzwervingen in het buitenland teruggekeerd in Schiedam. De Bondsspaar bank Schiedam/VIaardmgen heeft de hand weten te leggen op de bokalen van verguld zilver en is van plan ze aan het Stedelijk Museum te schenken. De bekers dateren uit 1756 en 1757. Indertijd behoorden ze toe aan het Sint Nicolaas- of kramersgilde en het Sinte Barbara- of metselaarsgilde. Ze dienden als siervoorwer pen, die de rijkdom van het gilde moesten verbeelden. Ook andere gilden bezaten dergelijke kunstvoorwerpen. Over de geschiedenis van bei de bekers is betrekkelijk wei nig bekend. Vast staat dat in 1756 het Sint Nicolaasgilde besloot de 14 lepels en 14 vor ken die tot dusverre als sta- tussymnbool hadden gefun geerd, te verkopen en een bo kaal aan te schaffen. Het Sin- te Barbaragilde volgde dit voorbeeld een jaar later Samen met andere bezittin gen van de Schiedamse gilden verdwenen de bekers aan het einde van de 18e eeuw uit beeld. Dat was een gevolg van het besluit tijdens de Franse overheersing alle gilden op te heffen. Na het herstel van de Nederlandse souvereiniteil werden in 1820 op last van een Koninklijk Besluit alle gildegoederen verkocht en werd de opbrengst belegd in staatsleningen. Wie toen de nieuwe eigenaar van de twee Schiedamse bokalen werd is niet bekend. Naar verluidt verdwenen ze naar Engeland. Jef Jansen, medewerker van bet Schiedamse gemeente-ar chief, heeft slechts brokstuk ken van de geschiedenis kun nen verzamelen Volgens zijn gegevens doken de bekers 'een aantal jaren geleden' plotseling weer op: een Ne derlandse kunsthandelaar probeerde de siervoorwerpen toen te verkopen aan het Ste delijk Museum. Het museum kon met op dit aanbod ingaan omdat de fi nanciële middelen ontbra ken Een oogtng van toenma lig museumdirecteur Hans Paalman geld los te peuteren bij culturele fondsen misluk te. Onder kunstliefhebbers brak vervolgens lichte paniek uit. „Want", zegt Jansen, „het zat er dik in dat de bekers op nieuw naar het buitenland zouden verdwijnen, naar Ja pan of Amerika. En dan zou den we ze voorgoed kwijt zijn" Dit verhaal kwam de directie van de Bondsspaarbank ter ore, en die zag er een aardig pr-stuntje in. De bank kocht de bekers en besloot 2e cadeau te doen aan het Stedelijk. Woensdagavond vindt de of ficiële overhandiging plaats Spaarbank-directeur J. A.H.J. Kuijs zal de gift met een speechje toelichten, De plech tigheid wordt ook bijgewoond door Pieter Tjabbes, het on langs benoemde hoofd muse ale dienst, die dan voor het eerst in die functie in het openbaar verschijnt. Schiedam Onder do strijders tegen het gebruik van tropisch hardhout staat de gemeente Schiedam bekend als een voor loper, maar dit betekent niet dat sten van de milieuïxnveging over dit onderwerp bijwoont. In Wageningen wilde Milieudefen sie de gemeente gisteren huldi gen voor haar voortvarende be leid, maar Schiedam schitterde door afwezigheid. Samen met Heerjansdam be hoort Schiedam tot de eerste on dertekenaars van het zogenaam de Klimaat Verbond. Dit ver bond bestaat uit een contract tus sen een aantal Europese ge meenten. Steden als Berlijn, Rome en Trento hebben afge sproken, dat zij het gebruik van hardhout zoveel mogelijk zullen weren in hun gemeente. De steden van het Klimaat Ver bond hebben verder de plicht, de uitstoot van broeikaseffect-ver hogende gassen binnen vijftien jaar te halveren. De steden kun nen deze doelstelling bereiken door de energiebesparende maatregelen verder te intensive ren. De Europese tak van bet verbond gaat haar verplichting aan als solidariteitsbetuiging met de Indianen in het Amazonege bied. Met Europese steun probe ren zij het tropisch oerwoud te beschermen. In Nederland geldt de Milieude fensie als de grote animator van het Klimaat Verbond. In Wage ningen greep de plaatselijke kern van de milieu-vereniging een studiedag aan om actie te voeren voor het Klimaat Ver bond. Tot verdriet van de activisten weigert de gemeente Wagenin gen vooralsnog lid te worden van het Klimaat Verbond. Met het overhandigen van een prijs aan de pioniers Heerjahsdam en Schiedam wilde de vereniging de plaatselijke overheid in verle genheid brengen. De actie slaagde gedeeltelijk, want de burgemeester van Heer jansdam nam gisteren een boom en een vlag van het Klimaat Verbond in ontvangst. Het ab sente Schiedam wordt aanstaan de maandag op het stadskantoor in het zonnetje gezet door Mi lieudefensie. Schiedam - 35 Miljoen gulden, dat kost het ingrijpende opknap- plan voor de Roëllstraat en om geving in Schiedam-Nieuwland. van dit bedrag betaalt het Rijk bijna eif miljoen gulden, maar moet Schiedam zelf de rest op ta- felleggen. Een van de gevolgen van het plan zal zijn dat de huren gemid deld met 150 gulden per woning ^Uen stijgen. Het werk start in de tweede helft van dit jaar. volgens het plan komen er uit- pandige balccns en verschillen de kleuren op de gevels. Om het gevoel veiligheid te vergroten Vlaardingen Een 41-jarige v'aardinger heeft met zijn auto geprobeerd de zoon van zijn ex- vrouw aan te rijden. De man wond zich gistermiddag rond naif twee zó op over zijn gestran de huwelijk dat hij tot de actie Purging toen hij de 20-jarige jongen op het Verploegh Chassé- piein zag lopen. Dejongen kon zich in veiligheid Mengen door een bankgebouw omnen te vluchten. Tegen de n die dankzij een duidelijk s,Êfalement op de Delftse Veer- Weg kon worden aangehouden, werd wegens een poging tot "lag proces verbaal opge- zullen de portieken worden af gesloten en de woningen worden voorzien van een beWspreekin- stallatie. De onderdoorgangen aan de Burgemeester Van Haarenlaan zullen worden dichtgemaakt en gekoppeld aan de kopwoningen in de Roëllstraat, Fiersonstraat, Mackaystraat en Van Tienho- venstraat. Hierdoor ontstaan op de begane grond vier vijfkamer woningen met serre. Op de lagen daarboven komen driekamer woningen, deels met serre, deels met baloons. Aan de uiterste twee blokken aan de Burgemeester Van Haar enlaan zijn liften in het plan op genomen. Dit is gedaan voor ou deren en mindervaliden. Op de zelfde blokken worden via een dakopbouw twee keer zes nieuwbouwwoningen neergezet in houtskeletbouw. Verder omvat het plan de verbe tering van de elektrische instal latie, standleidingen en isolatie, alsmede het aanbrengen van dubbele beglazing. Daarnaast zullen de woningen worden voorzien van individuele cv-in- stallatie met warmwatervoorzie ning en een mechanisch ventila tiesysteem, Ook zullen badka mer, douche en toilet worden vervangen. Tijdens de verbeteringswerk zaamheden zal een aantal bewo ners tijdelijk moeten verhuizen. Zij krijgen een verhuisvergoe- ding van 4000 gulden. Wie eige ner beweging wil verhuizen krijgt 2000 gulden. Voor de blij vers is er een bedrag van 2500 Schiedam/Vlaardingen - Wet houder Bart de Leede van Schie dam wil ernst maken met de verbetering van de toeganke lijkheid van overheidsgebouwen voor gehandicapten. Hij beloof de op korte termijn maatregelen om het een begm te maken met de uitvoering van de wensen van de Werkgroep Toeganke lijk, die in opdracht van het Schiedams Overleg Revalidatie (SOR) heeft onderzocht waar ge handicapten zoal op stuiten „We zullen aan de slag gaan om zaken te verbeteren," beloofde de wethouder gistermiddag toen hem het rapport werd overhan digd door J J van Ewijk, voorzit ter van de Werkgroep Toegan kelijkheid. De Leede nodigde de werkgroep uit snel met hem om de tafel te gaan zitten. Het overhandigde rapport toont aan dat er nog veel in het voor deel van de gehandicapten moet worden verbeterd in Schiedam, maar ook in Vlaardingen. Er zijn 332 gebouwen en andere open bare plaatsen onder de loupe ge nomen en 226 werden er onvol doende tot slecht bevonden. Kinderwagens Van Ewijk. „Zo hebben we 138 zalen bekeken. En hiervan wa ren er 71 niet acceptabel Van de individuele parkeerplaatsen kleefden er bij 102 van de 116 be keken plekken onvolkomenhe den." De voorzitter van de werkgroep hield de wethouder voor dat in veel gevaLlen met kleine verbe teringen een hoop kan worden verbeterd. „We gaan vaak te ge makkelijk voorbij aan de diverse doelgroepen. En dat zijn met al leen gehandicapten, maar ook ouderen die moeilijk ter been zijn, moeders met kinderwa gens, lange mensen, verhuizers, e.d. Die vragen allemaal een wat ruimere doorgang bij gebouwen, winkels, enzovoorts. Slechtzien den zien glazen deuren niet, ook zo'n probleempje." Het oude stadhuis van Schie dam. 'Een grandioos gebouw tje, maar gehandicapten mo gen er niet trouwen', foto Gerrit de Heus Van Ewijk noemde met name onder het het oude stadhuis van Schiedam. „Dat is een grandioos gebouwtje, maar gehandicapten mogen er niet trouwen. Ze kun nen de trap niet op. Ook niet bin nen- of achterom." Hij wees erop dat veel proble men ontstaan door onnaden kendheid. „Een betonnen bloembak kan voor een rolstoel gebruiker ontzettend in de weg zitten, in liften is voor vijf tien tjes een klapstoeltje aan te bren gen zodat bejaarden er kunnen zitten als de lift klem zit, aan veel trappen zit geen leuning en automobilisten zetten soms te ge makkelijk hun auto op de stoep," Van Ewijk overhandigde wet houder De Leede een certificaat waarop stond dat de bestuurder benoemd was tot 'Beschermheer der Schiedamse toegankelijk heid'. De wethouder zei te hopen dit vertrouwen niet te zullen be schamen. Hij wees er in zijn dankwoord op dat niet alleen de overheid moet denken aan de problemen van gehandicapten. Dat moeten be drijven, winkeliers, e.d. ook doen, vindt de wethouder. Naast het oude stadhuis zijn, vol gens het onderzoek van de ge handicapten, in Schiedam ook Vlaardingen - Een onderzoek naar de overlevingskansen van het buurtwinkelcentrum in Vlaardinger-Ambacht is bij voorbaat nutteloos als de ge meente niet bereid is de ver keerssituatie te herzien. Het door de gemeente aange kondigde onderzoek zal volgens VVD-raadslid Leny van Halte ren zonder twijfel aan het licht brengen dat de recente afsluitin gen van de Anthony Knotten beltsingel en de Goudsesingel van grote invloed zijn op het af nemend aantal bezoekers van het winkelcentrum. De winkels aan de Voorstraat en het Burgemeester de Bordes plein hebben hun omzet altijd voor een groot deel te danken gehad aan bezoekers van buiten de wijk, schrijft mevrouw Van Halteren in het partijblad van de WD. Die 'buitenwijkse' klanten kunnen de winkels tegenwoor dig nog maar moeilijk bereiken. Het raadslid meent dat het 'op z'n minst van gebrek aan reali teitszin zou getuigen als het col lege van burgemeester en wet houders nu zou betwijfelen of de afsluitingen doorwerken op de omzet van de middenstand'. Dat de middenstanders van het Burgemeester de Bordesplein en omgeving er nu voor pleiten de afsluitingen weer gedeeltelijk ongedaan te maken, was volgens mevrouw Van Halteren te voor zien, Het was volgens haar ook veel eerlijker geweest als het col lege de winkeliers meteen had laten weten dat de afsluitingen geheel voor hun eigen risico zou den zijn. Vlaardinger-Ambacht is, mede op verzoek van de bewoners, door verschillende maatregelen verkeersluw gemaakt. Behalve de Anthony Knottenbeltsingel en de Goudsesingel, zijn ook het Emaus en de Voorstraat afgeslo ten voor doorgaand verkeer. Maassluis Ook in Maassluis behoort grafitti op de bushokjes binnenkort tot het verleden. Het gemeentebestuur wil de sterk verwaarloosde bushokjes laten vervangen door kraakheldere wachtruimtes voor de gebrui kers van het openbaar vervoer. Een dochtermaatschappij van de Nederlandse Spoorwegen is be reid gevonden om 33 nieuwe bushokjes te plaatsen. Comfort De hokjes moeten het comfort verhogen voor de passagiers van bus 125 en bus 126 van Westne derland. De gemeente ziet de hokjes ook als een verfraaiing van het straatbeeld. De laatste ja ren ontvangt het gemeentebe stuur regelmatig klachten over de verwaarloosde hokjes. De wachtruimtes vormen sinds jaar en dag een gewild doelwit van de verfspuitens, die hun acti viteiten tot verdriet van veel Maassluizers overigens niet be perken tot deze objecten. Met name in de flatwijken zijn bijna alle elektriciteitshokjes, scholen en portieken ondergekalkt met verf. Kalkers Alrecon Media, de dochtermaat schappij van de Nederlandse Spoorwegen, heeft beloofd dat zij de hokjes in nieuwe staat zal conserveren. Onderhoudsploe- Zo zullen de buishokjes er binnenkort in Maassluis niet meer bijstaan. Foto Gerrit de Heus. ren door de schilderingen zo snel mogelijk weg te witten. Onder meer in de buurgemeen ten Schiedam en "Vlaardingen is ondertussen gebleken, dat de ge hanteerde schoonmaaktactiek succesvol is. Twee jaar na de plaatsing van de eerste abri zien de meeste wachtruimtes in Schiedam er nog smetteloos uit. In Maassluis gaat Alrecon een zelfde taktiek hanteren als de exploitant van de hokjes in Schiedam, de firma Publex. De overeenkomst levert de ge meente geen windeieren op, want naast het onderhoud gunt de exploitant de gemeente per bushalte jaarlijks een bedrag van duizend gulden. Als tegenpre- stratie mag Alrecon de wach- thokjes omtoveren in een recla mezuil. In tegenstelling tot Schiedam blijven de reclame-uitingen in de eerste stad aan de Waterweg beperkt tot de bushokjes. Het ge meentebestuur van de jenever- sUd spxak destijds af, dat de re clame-exploitant naast de bus haltes ook enorme reclamebor den langs de openbare weg mocht plaatsen. Deze zogenoem de billboards zijn in Maassluis de Gemeentelijke Sociale Dienst, de afdeling Burgerzaken aan de 's Gravenlandseweg, het Gemeentelijk Woningbeheer en de VVV-informatie slecht toe gankelijk. In Vlaardingen is dat onder meer het geval met het GGD-kantoor aan de Soenda- laan. Het bibliotheek-filiaal aan het Dr, Wibautplein, de Amro-bank aan het L. Zimmermanplein, de Bedrijfsgemeenschap Schie- mond en Albert Heijn in de Gor zen scoren goed. Schiedam - Voor de bewoners van de Galileïstraat en omge ving te Schiedam wordt jaren wachten beloond; B en W heb ben de raad voorgesteld aldaar over te gaan tot verbetering van de woningen en de woonomge ving. Het college erkent dat de situatie 'langdurige onzekerheid' heeft betekend voor de betrokken be woners en andere belangheb benden. „Het gewekte vertrou wen is behoorlijk op de proef ge steld. Een compliment voor het geduld dat is betracht achter wij dan ook op zijn plaats." Het nu gepresenteerde plan houdt in dat er 130 woningen en 7 bedrijfsruimten worden ver worven en gesloopt Er zullen 104 huizen worden neergezet (80 r'.ocent huurwoningen en 20 procent koop), waarbij is inbe grepen de bouw van zestien be- jaardenwoningen en twee min dervaliden woningen. Verder zal een aantal woningen worden opgeknapt, de verkeerd en parkeersituatie worden aan gepast en komen er speel- en groenvoorzieningen bij net plein Halleystraat B en W menen dat met dit plan ook gekozen is voor behoud van de goedkope woningvoorraad. „Tegelijkertijd heeft het project team een kwalitatief hoogwaar dig plan ontwikkeld." In overleg met de bewoners is nauwkeurig vastgesteld wat er wel en wat er niet gesloopt zal worden. Vlaardingen De gemeente raadsfractie van het CDA is te gen de bouw van twee woonto rens op het Liesveld viaduct. Het uitzicht van de huidige bewo ners van het Liesveld mag niet aangetast worden door twee nieuwe flatgebouwen van negen hoog, vinden zij. De christen-de mocraten hebben, met uitzonde ring van de twee wethouders Van Ardenne-van der Hoeven en Kool, zich gisteravond tijdens een extra fractievergadering te gen dit omstreden onderdeel van het ontwerp van architect Dek kervan bureau AGS gekeerd. Wethouder Aart Kool bevestig de vanmorgen, dat de rest van de fractie de belangen van de bewo ners Iaat prevaleren. „De raads leden van onze fractie vinden, dat de torens er niet moeten ko men. Wij hebben als college ech ter het standpunt ingenomen om de mogelijkheden voor deze to rens te onderzoeken. Hangende die discussie handhaven wij dit college-standpunt, waarbij ove rigens afgesproken is dat er alle ruimte voor discussie moet zijn." Schiedam Uit een woning aan het Faasenplein in Schiedam I zijn gisteren enkele sieraden en.jjl cheques van onbekende waarde- weggenomen. De inbreker ver-1 schafte zich de toegang tot het* huis door de voordeur te force-£r ren. L Aan de Lange Haven kwam de;,,-| eigenaar van een Volkswagen* gisteravond tot de ontdekking1' dat er autokrakers actief ware rij!3 geweest. Om de radio-cassette-t recorder te kunnen ontvreem-ftnl den werd de rechterportier vanri^l zijn auto met een hara voorwerp}- ingeslagen. i;t Vlaardingen - De PvdA'er Ge rard Kester heeft met onmiddel- liike ingang zijn werk voor de.:' Vlaardingse gemeenteraad neergelegd. Kester zegt deze stap om gezondheidsredenen te heb-T*| ben genomen. |'-| Gerard Kester (38) is sinds mei' vorig jaar lid van de Pvd A-frac-, j tie. Hij heeft ondervonden datj het raadswerk moeilijk te com- bineren is met zijn dagelijks' werk, vooral sinds zijn gezond-; I heid hem parten speelt. Kester,, ?m bestuurslid van de schippers-'j vakbond ONS in Rotterdam, is geruime tijd ziek thuis geweest. j De PvdA'er denkt niet dat zijn} afscheid van de gemeenteraad I meteen het einde betekent van' zijn politieke activiteiten. „Ik l hoop binnen afzienbare tijdn* weer iets voor de partij te gaan j i doen". h Kesters plaats in de gemeente-} Jt&l raad zal worden ingenomen; :!;P door Roeli van Opijnen, politie-! j[*l functionaris in Rotterdam en'$J dochter van het gewezen raads- ;jf lid Mari van Opijnen. Schiedam - Omdat hij 48 jaar int dienst is geweest bij de Gebr.J.r en W,F. Goode BV Zakkenver-; vaardigings- en Verwerkingsbe-i drijf Schiedam heeft Arendi Smol vanmiddag de ere-medail-}. Ie, verbonden aan de Orde van} Oranje-Nassau, in zilver gekre-! gen. Burgemeester Reinier! Scheeres verrichtte de ceremo-' niële handelingen tijdens een af-5 scheidsreceptie in verband met< het bereiken van de pensioenge-} rechtigde leeftijd door de gede coreerde. De receptie Is in hetj bedrijf gegeven. i Arend Smol was assistent-be-j drijfsleider bij Goode BV. j t Vlaardingen - Het stadhuis van' Vlaardingen staat op 8 augustus;; van dit jaar in het teken van de' componist Mozart. In de oudel' hal wordt dan een Mozart-con-J eert gegeven. Het college van B en W heeft 2.650 gulden beschikbaar gesteld voor deze Vlaardingse bijdrage aan het Mozart-jaar. De organi-j satie van het concert is in han den van de Stichting Intematio-' nale Orgelweek. j Schiedam - De cv-instaUaties in ongeveer 1500 Schiedamse wo ningen zullen worden vervan gen. Daarmee is een investering gemoeid van f 2.745.000,-. Het college van Ben W wil dat geld uitgegeven voor 861 wonin gen in Groenoord-Midden, 240 woningen bij het Schubertplein, 240 woningen bij het Lisztplein en 184 woningen in Woudhoek- Noord. Dit gebeurt in het kader van het plan om alle cv-installa- ties in complexen van het ge meentelijk woningbeheer te vervangen. Vlaardingen Tijdens een ver keerscontrole op zwaar vervoer die gisteren op Rijksweg 20 werd uitgevoerd, stuitte de politie gis teren op tien vrachtwagen chauffeurs die de rïjtijdenwet hadden overtreden. Twee bestuurders kregen een rijverbod opgelegd omdat zij te lang achter het stuur hadden ge zeten. De overtreder die de kroon spande was volgens de be rekening 65 uur zonder voldoen de rust op pad geweest. Schiedam Tijdens het weke-1 lijks rondje dat de politie in het kader van het parkeer-project gedurende koopavonden in het. Schiedamse centrum maakt, is! er gisteravond weer flink ge-| schreven. Op de Hoogstraat,} Broersveld en Broersvest wer den tussen zeven en negen uur veertig foutparkeerder op del bon geslingerd. j Ter hoogte van het Hema-plein i moest een 19-jange bromfietser j zijn gemotoriseerde tweewieler j inleveren. De Schiedammer die van de 's Gravelandseweg rich- j ting centrum scheurde, bleekt zijn brommer flink te hebben] opgevoerd.1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1