Wate 15 r 'Niet elk oud pand is het behouden waard Eis anderhalf jaar cel voor poging tot afpersing zakenman Heyplaat onderzoekt plannen Waalhaven Versnelde opleidingvoor economie en management Onderzoeker Van Bommel van Historische Vereniging wil terug naar oude structuur Renovatie in Zuid van start fïMASHQP Rotaryclub in aiétïé Vó'öf- het Zonnehuis Unieke cursus in Margriethal I Rotterdams Dagblad -dag 3 april 1991 Rotterdams Dagblad Botterdam - De Rotterdamse Hogeschool voor Economische studies (HES) start dit nqaar met de nieuwe opleiding Eco nomie en Management voor het bank- en verzekeringswe zen. De tweejarige HBO-oplei- ding speelt in op de snelle ver anderingen binnen het bedrijfsleven. Aan managers worden steeds hogere eisen gesteld, terwijl de vereiste kennis vaak niet voldoende aanwezig is. De ver snelde cursus van de HES, waarin onder meer aandacht voor economische problemen, management, communicatie of personeelsbeleid, biedt op lossingen voor die problemen. Inmiddels blijkt dat de oplei ding, die vorig jaar al bij ande re hogescholen begon, in een belangrijke behoefte voorziet. Studenten die de studie Eco nomie en Management willen volgen, kunnen voortaan ook in Rotterdam en Den Haag te recht. door Peter Louwerse zakenman op 18 december vorig jaar heeft ontmoet in een café in Rotterdam. Daar werd gepraat over 350.000 gulden speelschul den die stiefzoon Wilco nog heb ben bij de vier verdachten. De za kenman reed nog even mee met de Schiedammer, die terloops zijn pistool toonde. Desondanks voelde de Lekkerkerker zich nog niet bedreigd. Dat was de volgende dag heel an ders. De vier verdachten zouden hebber, gesuggereerd dat de dood van de zakenman hun goed zou uitkomen. Wilco zou in dat geval in één klap een gefortuneerd erf genaam zijn, gemakkelijk in staat om zijn gigantische schulden te betalen, zo redeneerden de ver dachten. Ze jaagden de Lekker kerker daarmee zodanig de stui pen op het lijf, dat hij het politie bureau invluchtte. Diezelfde avond werden de vier verdachten in Wilco's huis ingerekend. Ten onrechte, vond de Rotterdamse verdachte. „Het was een normaal gesprek. We hebben alleen ge zegd dat hij moest betalen," aldus de Rotterdamse verdachte. Staart Grote afwezige op de terechtzit ting was de stiefzoon. Veel wijst erop dat hij met de verdachten onder één hoedje speelde. Om zijn vader onder druk te zetten, zou hij de gokschuld hebben ver zonnen. „Hij had een hekel aan zijn stiefvader. Hij pochte altijd over zijn pa die zoveel geld had. Maar nou heeft-ie ons allemaal bij de staart," aldus de Schiedamse verdachte. Het openbaar ministerie heeft de stiefzoon niet vervolgd, omdat hij een ondergeschikte rol heeft ge speeld in de afpersing. Raadsman C.J. Noppen van een van de Rot terdamse verdachten hekelde de rol van de stiefzoon: ;,Een ver wend jongetje. Hij heeft een te grote broek aangetrokken, en zich bewogen in kringen waar hij niet thuishoort." De rechtbank doet uitspraak op 16 april. •Vier uit de kluiten ge wassen jonge kerels kwamen op 19 december op bezoek bij een Lekkerkerkse zakenman. Om -350.000 gulden te innen aan gok- schulden van zijn stiefzoon Wilco, zo maakten de bezoekers duide lijk. Even toonde één van de gas ten een pistool. „Niet om te drei gen, maar we voerden gewoon een gesprek over de schuld," zei de Schiedammer die door justitie wordt beschouwd als het brein achter afpersing. Gisteren moest de verdachte die zich samen met twee handlangers voor de Rotterdamse rechtbank verantwoorden voor poging tot chantage. De bedreigde zakenman voelde zich wel degelijk in het nauw ge dreven door het viertal. Hy liep gelijk naar de politie en deed aan gifte van bedreiging. Officier van justitie mr. H.J. Moraal eiste an derhalf jaar celstraf tegen de Schiedammer en twee Rotter damse medeverdachten, beiden twintig jaar oud. „Een zeer ern stig misdrijf," noemde de aankla ger het voorval. De zaak tegen een vierde verdachte werd uitge steld. Erfgenaam Geen van de verdachten heeft een bekentenis afgelegd. Het kostte de officier dan ook de nodi ge moeite om de telastegelegde feiten te bewijzen. De zaak steunt bijna volledig op de verklaring van de zakenman, die zegt dat hij zich bedreigd voelde. Verder zyn er drie getuigen die hebben horen zeggen dat de verdr riite zich be dreigd voelde. „Geen sterk be wijs," erkende de aanklager. „Maar ik vond de zaak sterk ge noeg om toch door te zetten." Omdat de verdachten niet scheu tig waren met informatie, viel het voorde rechtbank, onder leiding van mr. P. Smidt van Gelder, niet mee om de ware toedracht boven tafel te krijgen. Vast staat dat de Schiedammer de Lekkerkerkse Rotterdam - De wijkraad voor Heyplaat gaat de huidige en toe komstige activiteiten in het Waal- en 'Eemhavengebied inventarise ren. Gedurende de zittingsperio de van de huidige wijkraad, die sinds de installatie al drie open bare vergaderingen heeft gehou den, is dit een van de speerpun ten in het beleid. „De leefbaar heid van Heyplaat is daarmee nauw verbonden. Van groot be lang is dus dat we als wijk goed op de hoogte blijven van de plannen voor dit gebied," meldt de wijk raad in het eigen blad "Wijkbe- richten'. Heyplaat vindt een goed over zicht van de havenactiviteiten noodzakelijk voor het treffen van maatregelen ter verhoging van de leefbaarheid. Sinds zeker is dat Heyplaat als woonwijk blijft voortbestaan, zijn de problemen "Dnet hernieuwde energie aange pakt. Met het bedrijf Uniteentre zijn intussen besprekingen be gonnen voor het terugdringen van de geluidshinder. Blij Ronduit blij is de wijk met de voorspoedig verlopen woning bouw aan de Streefkerkstraat. Omstreeks september kunnen de nieuwe woningen al worden be trokken. Men moet heel diep te rug in de geschiedenis van Hey plaat om op de oplevering van nieuwe woningen te stuiten. Een ander opmerkelijk succes voor de wijk is de onlangs begonnen re novatie van het voormalige D.C. Endert Centrum aan het Victo- rieuxplein. Al in 1983 zijn hier voor plannen aangedragen. Uit eindelijk heeft dat geleid in een gebouw van een gebogen vorm met daarin op de begane grond 55+-woningen. Nu de natuur weer tot leven komt houdt het Instituut voor Natuurbe- schermingseducatie (IVN) zaterdag 6 april een natuurwandeling door het Zuiderpark. De deelnemers ontmoeten elkaar om 14,00 uur onder aan de trap van het Metrostation Zuidplein. De wandeling gaat onder hiding van een natuurgids van het IVN en de deelname is «ratis. •De organist Geert Bierling geeft zaterdag 6 april een or ^elconcert in de Oude Kerk aan de Aelbrechtskolk, Delfshaven. Vanaf 16.00 uur speelt hij onderandere de 'Sonate nr. 3' van Lemmens. De toegang tot B het concert is gratis. r* Zaterdag 6 april wordt in De Bron aan de Posweg een jubileumcon cert gegeven ter gelegenheid van 'vijfjaar koffieconcerten Hoogvliet'. Medewerkenden zijn de Shell Harmonie, Shell Vrouwen en Mannen- Koor en de Rotterdamse sopraan Liesbeth Damen. De zaal gaat om half acht open en de entree is gratis. In het wijkgebouw de Tamboer, Pijperstraat 37 wordt zaterdag 6 april yan 10.00-16.00 uur een rommelmarkt gehouden. Inlichtingen over het huren van een kraampje kunt u krijgen bij de Tamboer, tel: G1G- 4141705. Door Ben van Haren VIaardingen - Sloop Wasserij De Hoop en de Lijnbaanhallen in het Landstraatkwartier. Haal verder het belastingkantoor aan de Parallelweg neer. Sloop ook het blokje flatwoningen aan de Maassluissedijk en het winkelpand aan de Hoogstraat 134, op de hoek van de Korte Hoogstraat. Dat kan de Vlaar- dingse binnenstad pas echt versterken. Citaten van een project-ontwik kelaar? Of van een politicus met ambitieuze ^bouwplannen? Niets van dit alles. Het zijn beweringen van B. van Bommel m een 500 pa gina's tellend rapport over onder zoek, dat hij deed in opdracht van de Historische Vereniging Vlaar- dmgen. Heeft Vlaardingen ondanks de 'saneringen'van het verleden nog voldoende kwaliteit en potentie om een historische stad van bete kenis te zijn? Die vraag stond centraal in een onderzoek waarop Van Bommel, die zelf al vele jaren een vooraanstaande rot speett binnen de. Historische Vereni ging Vlaardingen (HW), aan de Akademie van Bouwkunst in Rot terdam is afgestudeerd. Hij be keek alle panden en straten in de oude historische kem rond Markt. Oude Haven en Buizengat en beantwoordde de vraag beves tigend. „Een kleine honderd objecten in de binnenstad zijn uit historisch oogpunt van hoge waarde en voorts nog eens ruim honderd zyn van tamelijk hoge waarde. Daarnaast zijn er nog vele objec ten die als onderdeel van de stads structuur van belang zijn," stelt Van Bommel. Vlaardingen 'scoort' gezien ouderdom en om vang niet hoog als monumenten plaats, maar haar historische bin nenstad heeft voldoende waarde om in zijn geheel als monument bewaard te blijven, vindt hij. Uitdaging Het eerste exemplaar van het rap port heeft Van Bommel (namens zijn vereniging) overhandigd aan ex-wethouder Maarleveld (o.a. Cultuur) kort voor deze-zich uit het gemeentebestuur terugtrok. Hij was het die op zo'n onderzoek aandrong. 'Geven jullie maar eens aan watje bedoelt met ons historisch erf goed,' had hij in 1987 de vereni ging voorgehouden toen ze weer eens volop in de publiciteit was gekomen met felle kritiek op het bouw- en sloopbeleid van het ge meentebestuur. Zijn uitdaging, vergezeld van een financiële bij drage, werd door de historische vereniging aangenomen en Van Bommel zegt op dat moment on der druk zijn voornemen te heb ben laten schieten om niet af te studeren op een onderwerp in ei gen stad. Maar ook anderszins was het een historisch moment. Sinds haar oprichting in 1967 heeft de HW het gemeentebestuur te vuur en te zwaard bestreden. De oprich ting zelf kwam al voort uit erger nis. Over het gemak waarmee in de wederopbouwperiode onder leiding van burgemeester Heus- dens en wethouder De Bruijn (Stadsontwikkeling) over ver nieuwingen en verniebngen in de binnenstad werd beslist. Hoewel in het begin van de jaren zeventig ook in Vlaardingen een politieke vernieuwing doorbrak waardoor een verjongd en, met uitzondering van de burgemees ter, geheel progressief college in 1974 het heft in handen nam en de HW haar inbreng in het breed opgestelde Structuurplan her kende, is van lieverlee de strijd toch weer opgebloeid. De Bruijns opvolger Goudriaan kreeg uitein delijk ook de titel 'sloper'. Van Bommel signaleert in zijn rapport 'door de opvattingen die men elkaar toedenkt' het bestaan van een moeilijk overbrugbare kloof. „De gemeente heeft de naam vrijwel niets voor het be houd van historische objecten te willen doen, terwijl de vereniging het stempel van behoudzucht krijgt en wordt verweten voor elk oud pandje te gaan liggen." Verpaupering De omslag in het gemeentelijke beleid heeft volgens Van Bommel het in de jaren vijftig en zestig in gezette verpauperingsproces niet kunnen keren. Onder druk van de stijgende rentelast van in het verleden verrichte aankopen zijn latere gemeentebestuurders tot besluiten gekomen die de oude stadsstructuur verder aantastten, constateert hij. Daarnaast heeft de gemeente op historisch waar devol particulier bezit nauwelijks invloed, bij gebrek aan adequate regelgeving. Daarom pleit hij voor het zo snel mogelijk tot stand brengen van een zoge naamd 'binnenstadsplan'. In dat 'masterplan' moet aange geven staan wat in ieder geval on aangetast moet blijven of her steld dient te worden. Stratenlo- pen, oude rooilijnen, bouwhoog ten en gevelvormen zouden erin behoren te staan. Voortbordurend op een studie die enkele jaren geleden ten behoeve van een tentoonstelling over de geschiedenis van het Buizengat is gemaakt, produceerde Van Bommel nu een inventarisatie van de historische binnenstad van Vlaardingen. Hij doet in het rapport verder een hele serie voorstellen. Controlemaatrege len, subsidies, maar ook plannen voor sloop of juist conservering van bestaande gebouwen en voor nieuwbouw kwamen uit zijn tekstverwerker. Ruggegraat In de meeste gevallen gaat het om de volgens hem duidelijk aanwe zige historische waarde verder te versterken. Het dichten van ga ten in de oorspronkelijke lintbe bouwing in de richting noord zuid ziet hij als belangrijkste bij- U^/yüIZf "SH Het behoud van de bomenrijen en het groene talud langs de Maassluissedijk is nodig om de historische waarde van de oude waterkering te accentueren, foto Pim fias kelsteeg, bebouwing terug te ke ren volgens Van Bommel. Aan het door een wandelroute omge ven Buizengat ziet hij woningen verrijzen en achter de Kortedijk een eenvoudig seheepshellinkje met een clubgebouwtje voor de watersportvereniging. drage. Vanaf het Emaus, over Korte Dijk en Hoogstraat tot op de Maassluissedijk moet in die oude langgerekte 'ruggegraat' wonen en bedrijvigheid harmo nisch samengevoegd zijn. Het historische dijkkarakter moet er benadrukt worden door accentue ring van het talud en stegen in de dwarsrichting. Van Bommel bepleit maatregelen tegen leegstand of marginaal ge bruik van voor de oude structuur van belang zijnde panden. In die lijn passen zijn voorstellen om aan Havenstraat en Achterom op gangen te maken naar woningen boven winkels aan de Hoogstraat Ook vindt hij dat op verschillende plaatsen versmallingen nodig zijn. om het oorspronkelijke stra- tenpatroon te benaderen. Hij wil dit bereiken door nieuw bouw op die plekken. Van Bom mel noemt onder meer de aan sluiting van de Maassluissedijk op de Markt en de vijfsprong Day- er, Landstraat, Zomerstraat, Kerksteegen Vleersteeg, Het gaTdat "eertijds in "de Hoog straat is geslagen ten behoeve van het Liesveldviaduct wil hij la ten vernauwen door nieuwbouw aan beide zijden van de Hoog straat, De budere doorbraak bij de Korte Hoogstraat moet ook smal ler. Hier mag voor Van Bommel zelfs het winkelpand aan de Hoogstraat 134,en verdere bebou wing langs Öe Tweede Trapsteeg wyken als daardoor de Korte Hoogstraat een kopgebouw krijgt, dat tevens opgang wordt naar de achterzijde van de wonin gen aan de Komelis Speelman straat en de woningen boven de winkels aan de Hoogstraat. Zij krijgen in deze visie op de plaats van het Achterom opslagruimte. Door incidentele sloop ontstane gaten tussen de bebouwing aan Smalle Havenstraat, Oosthaven- kade en Hoogstraat moeten uiter aard in stijl worden opgevuld. Dijken Vlaardingen, dat na buitendijkse aanslibbing vanaf de Markt in zuidelijke richting is uitgebreid, moet volgens Van Bommel zijn oude dijken om hun historische waarde in ere houden. De Vet- teoordskade heeft daarom ter hoogte van de Landstraat een groen dijktalud nodig en nieuw bouw aan de Maassluissedijk moet het karakter van de oude waterwering accentueren Het behoud van de twee bomen rijen langs het smalle wegdek van de Maassluissedijk behoort hier toe. Terwijl de oude'bebouwing onderaan de dijk, waaronder Nunquam Perfectum en de te genover de Pieter Karei Dros- saertstraat gelegen woningen met overkragende verdieping, niet gesloopt mag worden. Daar entegen kan het blokje flatwonin gen, dat hiertussen op de dijk is verrezen na het verdwijnen van de herberg De Romein, volgens Van Bommel beter wel tegen de vlakte gaan. Havenstraat De Havenstraat die na de oorlog j bij het verdwijnen van "de scheepswerven zijn economische functie verloor en de Kwakel- steeg (naast de katholieke kerk) moeten in ere hersteld worden door nieuwbouw, staat in het rap port van de HW. De Havenstraat zou zijn oorsprong als achter straat terug moeten krijgen door een menging van woningen, be drijf] es en pakhuizen. Gelijktij dig zouden hier toegangen tot woonverdiepingen boven Hoog straatwinkels kunnen komen. De bochtige aansluiting op de daar met bebouwing nog uit te breiden Hoogstraat moet ge splitst worden in een langs het water voerende wandelroute en een tussen de bebouwing door gaande weg. Die splitsing bij het sluizeneomplex zou als een soort stedelijk terras moeten worden ingericht. Aan de andere kant van de sluizen is het behoud van lan delijke sfeer gewenst evenals een brugverbinding met de Hogelaan in het Hof. Aan de stadskant van de Vaart be hoort ook tussen Hoogstraat en Gedempte Biersloot, aan de Kwa- Stationsplein Van Bommel lanceert ook plan nen voor opzienbarende nieuw bouw aan Parallelweg en Vleer steeg. Het NS-station Vlaardingen-Cen- trum is aan grondige verbetering toe, zegt hij. Op de plaats van het, na vertrek van de belastingdienst (mogelijk naar iokatïe Hoogstad, red.} te slopen belastingkantoor, kan volgens hem op de hoek van de Parallelweg bebouwing komen die de bouwwand van de Westha- venkade verder doortrekt in de richting van de spoorlijn. Rond de Koninginnelantaam zou dan een heus Stationsplein kun nen worden aangelegd met de hoofdingangi^an het station. Aan -denchterzijde zal ook een ontslui ting moeten komen naar het vol gens hem met nieuwe kantoren en hoogbouwwoningen in te rich ten gebied rond de Pelmolen. Aan de Vleersteeg heeft Van Bommel een glazen gemeente museum in gedachte. „Vlaardin-t gen heeft in feite slechts één fat soenlijk-museum, het Museum voor de Nederlandse Zeevisserij. OptéïVan;anaere plaatsen in de 1 stad zijn kleinere collecties on dergebracht. Een centrale huis vesting kan tot een wederzijdse versterking leiden," redeneert Van Bommel. De Stadsschool aan de Markt zou hiertoe aan Vleersteeg en Wijn straat uitgebreid kunnen worden met een 'glasachtig, transparant' gebouw dat een kleine loopbrug over de Vleersteeg krijgt. „De zeer smalle Vleersteeg en Wijnstraat hebben als onderdeel van de oudste stadsstructuur zeer hoge historische waarde, maar te gelijkertijd behoefte aan zeer ste vige impulsen," aldus Van Bom mel. Gaten in de bouwwanden aan Smalle Havenstraat, Hoogstraat (foto) en Oosthavenka- ae moeten tn stijl worden gedicht. Ver smalling van oude door braken zoals bij het Lies veld en de Korte Hoog straat is noodzakelijk voor het her stel van de oude struc tuur van de binnenstad. Foto Pim Ras Schiedam - Woningbouwverenil ging Schiedam start morgen met de renovatie van al haar wonint gen in Zuid. Dat gebeurt door te beginnen met het opknappen vaij: 59 huizen tussen de Pendrechtst* straat en de Nieuwe Maasstraat! Wethouder Reijnhout geeft hef startsein. Het planproces duurde enkele jaf- ren en is 'zeer tumultueus' ged weest, aldus de woningbouwveij eniging. Het zag er lange tijd naar uit dat de betrokkenen, te weten de bewoners, de vereniging en de' gemeente, het niet eens zoudei| worden. Uiteindelijk werd me$ het toch eens. j Dat akkoord hield in dat er 30 wd- ningen op (bijna) hoogniveau worden gerenoveerd, 14 een mia- denniveau-renovatiebeurt kri; gen en 15 een zeer beperkte oi derhoudsbeurt. Dat leidt tot vei schil., in huren. Die variëi strakjl Vèf/140 wJ48fr^fóèri j maa'iid."1 k 1 r' Niet alleen dë huürders meer betalen. Ook de woning bouwvereniging steekt veel gelf in de huizen. 'Schiedam' kan dj| overigens maar eenmaal doen. Vlaardingen - Om de bewoner van het Zonnehuis te kunnen verblijden met een piano gaat de Rotary Club Vlaardingen zich in zetten voor de benodigde finar^ ciële middelen. Het zevendui zend gulden kostende snaarin strument krijgt een toepasselijk plaatsje in de onlangs aange bouwde vleugel. Om het geld bijeen te krijgen ma ken enkele leden van de Rotary club zaterdag 6 april deel óltrvar de standhouders die tijdens d: rommelmarkt in de Lijnbaanh: hun koopwaar van de hand wille doen, Diverse grote opruimingen o zolders, in kelders en gaiag hebben een forse hoeveelheid verkopen artikelen opgeleverj: zoals elektrische appar; snuisterijen, boeken, prentei i schilderijen en gebruiksvoorwe pen. De rommelmarkt begint ochtends om achtuur. Schiedam - Voor 55-plussers sta binnenkort in de Sporthal Mar griet te Schiedam de mogelijk heid zich te bekwamen in 'zelf verdediging voor ouderen'. Ell t woensdagochtend wordt de cue sus gegeven tijdens een sport-in- stuif. Het initiatief van de Dienst Sport en Recreatie (DSR) is iri Schiedam geheel nieuw. f Tijdens de cursus die door Albef Beckers, stagiair bij de DSR wordt gegeven, worden allerlé gevaarlijke situaties gesimuleerd waarbij het er steeds om gaat mé een minimum aan geweld aar. ha chelijke omstandigheden te on snappen. Tevens leren de deelnt mers gevaarlijke situaties te voof- komen door bijvoorbeeld hél thuislaten van dure spullen, ee\ zelfbewuste houding en door bi, dreigend gevaar de aandacht b trekken van omstanders. Omdat oudere mensen vaak tj kortkomen ais het gaat om sné heid en kracht wordt hen bepaai de slagtechnieken aangeleerfc waarbij het mogelijk is met wet nig kracht toch een harde klaf toe te brengen bij de aanvaller, j De cursus omvat elf lessen vaH een half uur en deelname eraa^i dooi bezoekers van de sport-irn stuif is geheel vrijblijvend. 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 3