15 ['Eigenlijk is het wel moedig dat ik stop' I [Overdag achter 't loket 's avonds achter de tap i j'Mister Liefde Vrede' Klaas van Vliet neemt afscheid, maar gaat niet weg tip |lob van Klaarwater wil van Cultureel Café 't Spul de 'huiskamer van de Hoogstraat' maken Vogels herkennen Jeugdvereniging Eldos Cursus fotografie Vrijwilligers gezocht Triviant -j -« Collectanten gezocht Kraamzorg-informatie Computerles Agenda Rotterdams Dagblad Vrijdag 5 april 1391 RW I Door Ben van Haren 1 Vlaardingen - „Of Liefde Vrede nog toekomst heeft? Dat is I een moeilijk te beantwoorden vraag." Baas van Vliet, die na 25 jaar het voorzitterschap van de christelijke jeugdvereniging in Vlaardingen heeft overgedra- i gen aan Aad Brobbel, heeft zo zijn twijfels, Het kost de laatste jjaren steeds meer moeite om bestuursleden te krijgen en hoe- jvel hij het zelf overdreven vindt, verzekeren velen ons: „Zon- der Klaas hadden wij het ook niet gered." niet te studeren?' Nu is het werk anders. Het is moeilijker geworden. De leef tijdsgroep twaalf tot zestien jaar Iaat zich niet meer binden. Je ziet met meer steevast de zelfde ge zichten. Vroeger waren verschil lende clubs maandenlang bezig om naar een gezamenlijk jaar feest toe te werken met toneel, gymnastiek en zo. Dat bestaat niet meer." De binding met de Hervormde kerk is altijd aanwezig geweest. .,Er was geen sprake van zeggen schap van het kerkbestuur, maar er was wel betrokkenheid. Nu zijn er ook veel onkerkelijken actief. We vinden we! dat bestuursleden moeten instemmen met de oude doelstellingen van de cjv. Over het algemeen doen ze dat ook, In mijn loopbaan van voorzitter heb ik één keer meegemaakt, dat een sociëteitsbestuur zich hiertegen keerde. Die club hebben we toen' ontbonden." Van Vliet (60) weet ook dat in den lande van de vele eertijds bloeien de christelijke jongemannen ver enigingen niet veel meer over is. Ook na de samensmelting met jongevrouwen verenigingen tot jeugdverenigingen, die de voor voeging cjv konden behouden, sneuvelde het merendeel. Toch zegt hij hoopvol: „Het is een golfbeweging. Toen ik als jong broekie nog maar pas in het Cen traal Bestuur van Liefde Vrede zat, kwam er zo'n deskundige langs om ons erop te wijzen dat aan de hand van de statistiek we binnen een aantal jaren geen le den meer zouden hebben. Dat is dus niet ju*-t gebleken." Maar anderzvds ook: „Er heeft een hele verandering plaatsge vonden. Vroeger waren de leden meer gebonden, trouw aan de dub. Zelf ging ik als twaalfjarig jongetje in 1944 voor de eerste keer naar de cjv. Het was normaal om uit de zondagsschool naar een bovenzaaltje van Excelsior te gaan. Dat was aan de Oosthaven- kade. waar nu de discotheek My Way in zit. We begonnen altijd met de bespreking van een bij bels onderwerp in de vóórverga dering en deden later spelletjes. Heel dat jeugdwerk was vor mend. De clubs vanaf zestien jaar kregen meer eigen verantwoor ding, een eigen bestuur. Zelf zat ik daar al op mijn zeventiende in. Die club had me snel te pakken. Ik weet nog hoe mijn moeder waarschuwde: 'Jongen vergeet je Redding Dat Liefde Vrede de cjv in Vlaardingen in stand heeft kun nen houden, is volgens de ver trekkende voorzitter te danken aan de beslissing van jaren gele den om het jeugdwerk centraal te blijven organiseren. „Voorstellen om de organisatie over wijken en buurten te verdelen, hebben we consequent afgewezen. En dat is onze redding geweest. Alle cjv's elders, hele grote zelfs, die wel hun aandacht verdeeld hebben, zijn eraan onderdoor gegaan." Zijn hele leven heeft Van Vliet in dienst gesteld van de jeugd. Er is bijna geen Vlaardinger, die hem niet kent Als 'meneer Fico* zorgt hij at sinds 1957 voorde vertoning van vooral jeugdfilms in alle de len van de stad en als ome Klaas' was hij centrale figuur bij vele jeugdkampen. Maar ook buiten Vlaardingen hebben vele jonge ren leuke herinneringen aan hem. Niet alleen omdat hij regel matig de verenigingsbus en pro- jectiematenaal in verre omtrek stalde om een filmavond te ver zorgen. Na het behalen van het onderwij- zersdiploma is Klaas van Vliet be wust buiten zijn woon- en geboor teplaats Vlaardingen voor de klas gaan staan. Aan de christelijke Emma5chool voor lager, nu basis onderwijs in Hillegersberg was hij 33 jaar verbonden. Drie jaar geleden kon hij via de DOP-rege- ling (Doorstroming Onderwij zend Personeel) afscheid nemen. Meisjesvoetbal Hij is echter nog steeds voor leer lingen van die school in touw. Voor buitenschoolse activiteiten weten ze hem altijd te strikken. Van Vliet vindt die. net als het jeugdwerk in clubverband, van zeer groot belang en kan dus nooit nee zeggen. Vorig jaar haai de het meisjesvoetbalteam van de school onder zijn leiding de titel op het Daastoernooi. ,.Ik heb er deze keer ook maar re kening meegehouden. dat ik weer twee dagen zoet ben omdat ze finalewedstrijden moeten spe len." Toen ze hem dit jaar weer vroe gen, kon hij opnieuw niet weige ren. Wel verzucht hij: „Als ik neen zou zeggen, hebben ze nie mand want van de onderwijzers heeft er niet een tijd en ook ou ders melden zich niet vrijwillig." Klaas van Vliet heeft zijn hele le- ven gewoond aan de Voorstraat in Vlaardinger-Ambacht. Hij woont nu samen met zijn zus, die er on langs het textielwmkeltje van de hand deed dat hun moeder er noodgedwongen was begonnen om de kost te verdienen voor haar vijf kinderen. Zijn vader overleed op jonge leeftijd, voordat de ople vering plaats vond van deze wo ningen en winkels, waarvan hij met een broer de bouw was be gonnen. Moeilijk In 196S rolde Van Vliet zoals hij zelf zegt 'automatisch' in de func tie van voorzitter van Liefde Vrede. „Het was een moeilijke tijd voor het Centraal Bestuur. Teun Kleiberg verhuisde naar het noorden en ik kreeg de verzeke ring dat ik geen omkijken had naar de organisatie van het tach tigjarig bestaan. Dat nam Joop van Dorp (oud-directeur van het Vïsserijmusem, red) voor zijn re kening. Het werk beviel me wel. Ik heb nooit met oppositie te maken ge kregen en het kostte niet veel moeite om voldoende bestuursle den te krijgen. Tegenwoordig is dat wel anders. Nu moet men echt zoeken om een bestuur compleet te krijgen." Stilzitten Maar dat is niet de reden, dat Van Vliet zijn voorzittershamer heeft overgedragen. „Ik heb een paar jaar terug, na een hartinfarct, ge zegd dat ik er mee zou gaan stop pen. Ik voel ook dat ik ouder ben geworden en blijf ook heus nog bezig, want stilzitten en een boek lezen kan ik toch niet. Maar ik wilde wel van het vergaderen af. Laten nu jongere het bestuurs- werk maar doen." Hij laat een financieel gezonde vereniging achter. „Je mag best zeggen, dat Liefde Vrede rijk is, qua bezittingen. We hebben ons Ööór'Paulvan 'den'BoSch j Schiedam - Rob van Klaarwater is Lmoe, maar voldaan. Na een krachttoer van twee jaar heeft hij .eindelijk de deuren van 't Spul .fïunnen laten openzwaaien. Geen "gewone kroeg, maar het Cultureel Café. Inderdaad, in hoofdletters. De'huiskamer' is het huidige mo- odewoord in het vakjargon zoals ook wethouder Zijdeveld dat be- -'jrigt De Amsterdamse architect r'Hans Ruijssenaars, aangetrok- ken voor de ontwikkeling van het Stadserf, moet in Schiedam ook ai'een huiskamer' afleveren, j Rob van Klaarwater hoopt dat hij p't Spul de 'huiskamer van de „Hoogstraat' kan laten worden. 4Wie zo maar wat wil improviseren ■^op de twee negentiende-eeuwse „piano's, wie er uit de losse pols ieen toneelstuk wil uitschudden of wie ongestoord een boek wil le- "Zen, is van harte welkom op -Hoogstraat nummer 92. i «Doe maar waar je zin in hebt," i geeft Van Klaarwater zijn klanten 3 als motto mee. „Zolang de ande ren er maar geen last van hebben. '*Eenhuiskamer dus, waarin ieder een heerlijk zichzelf kan zijn." ^Mesten a la minute, noemt de •nieuwbakken horecabaas het. •]De komst van een stapper, die •louter en alleen het café aandoet ^'om zichzelf aan de bar vol te gooi en, wordt minder gewaardeerd. nadruk ligt in 't Spul op eul- tuur en op mensen, die zich daar ^graag mee bezig houden. Grote ^taag is natuurlijk of die doel groep van cultuurbewuste hore- 5abezoekers in Schiedam wel in - voldoende mate aanwezig is. «Schiedam," zegt Van Klaarwa ter, „heeft een ontzettend rijke cultuur Er zijn genoeg mensen, die dat beseffen. Alleen op het stadskantoor weten ze dat blijk bar niet, De ambtenaren daar doen althans niets om dat te sti muleren. Het moet allemaal uit de mensen zelf komen, uit de ver buigingen en de middenstand zelf. enkele jaren terug was er een op- leving.' Toneelvoorstellingen bij de ruïne en in de Lange Haven. Er kwamen Molendagen en Jazz- Jights.'Voor ieder wat wils. Schie- is een dorp, in de positieve Veel mensen kennen elkaar. sN moet je toch veel mensen op been kunnen brengen voor culturele zaken? Alleen heerst in «hiedam, zoals in heel Neder- de instelling 'dat kan niet, dat lukt toch niet'. Ik zeg: 't kan Rob van Klaarwater (rechts) en zijn vrouw Ineke voor de pul van hun Cultureel Café 't Spul. 'Doe hier maar waar je zin in hebt', geeft Van Klaarwater zijn gasten als motto mee. 'Zolang de anderen er maar geen last van hebben.' Foto Fotobureau Roei Dijkstra ge te leveren. Iedereen, die de be hoefte heeft iets te laten zien, kan dat hier doen. Laat het maar ge beuren. Op de eerste dag dat we open waren, kwam er een man binnen, die de twee piano's had zien staan. 'Mag ik even spelen' vroeg-ie aan ons. 'Dat heb ik altijd al willen doen, maar het kan ner gens'. Die man heeft rustig een tijdje zitten pingelen." Wereldje Rob van Klaarwater maakt zelf deel uit van het kleine cultureel geïnteresseerde wereldje van Schiedam, waaruit hij nu als uit bater 2ijn klanten moet betrek ken, Hij speelde mee in 't Spul laatste tijd ebt het allemaal (van SCHAT) en De Brandende j'eer wat weg. Zoiets moet voort- Kwestie (van Othello) en was ?urend aangewakkerd worden, twaalf jaar terug medewerker van Met mijn café hoop ik een bijdra- een kleine jazz-societeit. Horeca- ervaring deed hij op in loondienst bij restaurant Au Bon Clochard. „Als ik dan met mijn vrouw uit wilde gaan in Schiedam, ging ik maar een borreltje drinken in Au Bon Clochard, waar ik werkte. Ik wist echt niet waar ik heen moest. Er was geen enkel café in Schie dam, dat iets cultureels deed. Het waren en zijn pure horeca-za- ken." Vandaar zijn idee om het Cultu reel Café op te richten. Zijn droom heeft iets verhevens, maar was twee jaar lang met praktische problemen omgeven. Het pand op de Hoogstraat was destijds aan het wegrotten. Het dak stond op het punt in te storten, een groot deel van de houten balken was aangetast en de riolering kwam uit op een open einde. In twee jaar werd het pand op de histori sche gevel na afgebroken en daar na weer steentje voor steentje op gebouwd. Het merkwaardige is dat de ver gunning voor de verbouwing pas werd afgeleverd toen het café reeds uit de puinhopen was verre zen. Bovendien hebben Rob van Klaarwater en zijn vrouw Ineke alles uit eigen zak moeten beta len. Vorig jaar zaten zij samen met twee architecten, om te tafel met enkele ambtenaren. Onder werp van gesprek was een begro ting van 312.000 gulden, waarvan de gemeente een deel voor haar rekening zou nemen, omdat het pand werd opgeknapt. „Een heleboel geld in ieder ge val," sombert Rob. Er werd van de bijeenkomst zelfs een keurig ambtelijk verslag gemaakt, maar sindsdien hebben de Klaarwaters niets meer vernomen. „We hebben tot dusverre alles ge daan met de onmisbare hulp van enkele technisch geschoolde vrienden. Op eigen kosten. De subsidie zit nog in de pen. Ik hoop het in de komende tijd nog te krij gen." PTT-beambte Eerst kwamen de lichamelijke ge breken. De schimmel en het vocht in het uit de zeventiende eeuw daterende pand eisten hun tol. Het gestel van de verbouwers liep flinke klappen op. Nu, twee weken na de opening van 't Spul, overheerst de vermoeidheid. Tijd om bij te komen van de gron dige verbouwing krijgen Rob van Klaarwater en zijn vrouw Ineke niet. Hij blijft overdag werkzaam Klaas van Vliet: 'Nu moet je echt zoeken om een bestuur compleet te krijgen.' Foto Fotobureau Roel Dijkstra eigen Triangel midden in de stad, een eigen bus, slechts één be roepskracht in dienst en de Blau we Schuur, ons eigen kamphuis dat we in Amerongen hebben ge bouwd." Morgen krijgt Klaas van Vliet een afscheidsfeest aangeboden, maar dat betekent niet dat hij daarna helemaal uit beeld verdwijnt. „Snoepgoed halen bij de groot handel en het beheer over de ver enigingsauto voeren, blijf ik doen. Ook ben ik beheerder van de Blauwe Schuur, waarvan de verhuringen lopen als een trein, en foldertjes maken en ander werk voor de Fico zal ik ook wel blijven doen," somt hij zijn pro gramma op. En dan zegt 'mister Liefde Vre de' vanachter een inmiddels koud geworden kopje koffie vol zelf kennis: „Ach, eigenlijk vind ik het wel moedig van mezelf dat ik de knoop heb doorgehakt om als voorzitter op te stappen." als .PTT-beambte in de Diesel- straatz-ZijReeft haar baan als kle- 'dingrepérateür aangehouden. De uitbaters van 't Spul kunnen het zich (nog) niet permitteren die fi nanciële zekerheid op te geven en zich vol overgave in het onzekere horeca-wereldje te storten. Overdag achter het loket, 's avonds achter de tap. Het is en blijft een opmerkelijke combina tie. Van Klaarwater had zich heel wat zorgen kunnen besparen als hij twee jaar terug op een lucra tief klinkend aanbod was inge gaan. Van Klaarwater: „Ik was net bezig met de verbouwing toen ik be zoek kreeg van twee mannen, die wel interesse hadden in het pand. Het was iemand van een bier maatschappij en iemand uit de wereld van de gokautomaten. Die laatste vroeg mij hoeveel ik voor de materialen en voor de bar had begroot. Vijfhonderd gulden, zei ik. Daar moest hij toch wel om la chen. 'Dat kost je minstens tien duizend gulden,' sprak hij. Van Klaarwater werd enkele tiendui zenden guldens in het vooruit zicht gesteld als hij het pand zou afstaan en in loondienst zou tre den bij de potentiële kopers. „Uiteindelijk heeft die bar mij driehonderd gulden gekost. Be materialen had ik immers alle maal al in huis. Maar dat bewijst dat er een aantal mensen is, dat momenteel veel geld overheeft voor oude pandjes en daar dan hun eigen mensen inzetten. Uit principe ga ik al niet voor een an der werken. Je gaatje niet uit de naad werken als de ander er met het grootste deel van de winst van door gaat. Natuurlijk loop ik nu wel de financiële risico's, maar dat moet dan maar. Als ik het maar naar mijn zin heb." 't Paard Van Klaarwater heeft het voorlo pig naar zijn zin in het middenge deelte van de Hoogstraat. „Je ziet steeds meer winkeliers de strijd met de verpaupering aangaan. Gevels worden opnieuw geverfd, panden gerenoveerd. Een goede zaak." Als voorbeeld noemt hij 't Paard, tegelijkertijd z'n grootste concur rent als café met een cultureel tintje. „Laat er maar culturele ca fés als 't Paard en 't Spul komen. Dat stimuleert alleen maar. Het heeft zo z'n voordelen. Inderdaad mikken we beiden op dezelfde groep mensen. Maar als men het op een avond bij mij niet naar de zin heeft, kan men naar 't Paard en omgekeerd. Hoe groter de keu ze, hoe meer men geneigd is om inderdaad een avondje te gaan stappen in Schiedam." Schiedam De vogelwerkgroep van de KNNV Waterweg-Noord geeft in april en mei een cursus waarbij de nadruk ligt op het herkennen van vogels. De cursus bestaat uit drie theorie-avonden en veldexcursies in de di recte omgeving van Schiedam en Vlaardingen. De lessen worden op de vrijdagen 12,19 en 26 april van af 20.00 uur m natuurcentrum De Boshoek door er varen vogelaars gegeven. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Johan Slee onder telefoonnum mer 4376858. Deelname aan de cursus kost 9,50 gul den, inclusief cursusmateriaal. Na 23 jaar m Schiedam-Nieuwland tal van activitei ten te hebben georganiseerd, gaat de jeugdvereni ging Eldos nu ook in Schiedam-Noord clubavonden op poten zetten. De clubbijeenkomsten worden ge houden in de Blauwe Brug, waar iedere woensdaga vond kinderen van acht tot dertien jaar kunnen spe len, verven en timmeren. De vrijdagavond is inge ruimd voor jongens en meisjes tussen vijf en acht jaar. Ook in de zomer is Eldos actief. Dan organiseert men buitenactiviteiten zoals kampeerweekeinden, zomerkampen, kinderfeesten en een duinenmars. Voor ouders en andere belangstellenden zijn aan de info-balie van het wijkcentrum informatieboekjes verkrijgbaar. Beginnende fotografen kunnen vanaf 9 april in wijk centrum De Erker de fijne kneepjes van het vak le ren. Dan start de cursus vakantiefotografie die over drie avonden van 19.30 tot 21.00 uur wordt uitge smeerd. Aan de orde komen onder meer de werking, van spiegelreflexcamera's, fotobesprekingen en hets maken van fotobijschriften. i Hans van Meerendonk, de maker van diaseries over, popfestivals, Indonesië, Thailand, IJsland en Praag,- verzorgt op de eerste avond een lezing over het ma-' ken van dia's. Voor 7,50 gulden kunnen belangstel lenden zich laten voorlichten over het fabriceren van een reisverslag in diavorm. Nu de zomer niet lang meer op zich laat wachten, is de directie van bejaardencentrum De Harg op zoek naar vrijwilligers die in de komende maanden met. de bewoners op stap willen. Bejaarden die niet op ei- gen gelegenheid naar buiten kunnen voor het ma- ken van een wandeling, hebben dringend behoefte - aan oproepkrachten die hen de kans willen geven van het mooie weer te genieten. Belangstellenden die gedurende enkele middaguren beschikbaar zijii', kunnen zich telefonisch aanmelden bij Stephanie Beijnes. telefoon 4708666. Om de activiteiten ter gelegenheid''van het eerste lu strum van het Educatief Centrum voor Volwassenen1 op gepaste wijze van start te laten gaan, vindt er maandag 22 april een confrontatie plaats tussen bol-1 lebozen van het ECV en het gemeentebestuur varf Schiedam. Beide formaties zullen het aan de trivil ant-tafel tegen elkaar openemen in de categorieën' educatie en politiek. j; 'I Gedurende de week van 22 tot én met 26'april staat; het centrum bol van overige activiteiten. Een ten toonstelling, de uitreiking van een door de cursisten, geschreven bundel en een feest voor alle oud-eursis-' ten alsmede bestuurs- en personeelsleden vormen' enkele on derdelen van de feestweek. Het centrum voor ontwikkelingssamenwerking in> de regio Nieuwe Waterweg-Noord is op zoek naar col-, lectanten die tussen 5 en 11 mei willen collecteren" voor moeders in Mexicc-stad. Voor informatie ea aanmeldingen kunnen belangstellenden bellen met- Armand van Puyvelde, telefoon 010-4731534 (privé)* of 010-4269905 (werk). De Stichting Kraamcentrum Maassteden Interkruis houdt maandag in de Magnolia Deikerk een infor matie-avond over kraamzorg en baby-uitzet. Eèa dag later is de Vlaardingse Emauskerk aan de beuif en woensdag 10 april staat zaal De Sluis voor de be- woners van Maasland en Maassluis op het program ma. Toekomstige ouderparen kunnen zich tijdens, deze informatie-avonden, die allen om acht uur be ginnen, laten voorlichten over onderwerpen als baby-uitzet, benodigheden voor thuisbevalling, kraamzorg en veiligheid en duurzaamheid van baby artikelen. Een kraamzorgverpleegkundige en een kraamverzorgende zullen alleihande tips aan de' hand doen. De toegang is gratis. Wijkcentrum De Erker begint na de paasvakantie met twee soorten computercursussen. Voor begin ners is er de mogelijkheid de MS-Dos cursus te vol gen. Men leert onder andere omgaan met een perso nal computer, het toetsenbord, diskettestations en het samenstellen van een menu. Tevens kan men zich aanmelden voor de cursus tekstverwerken Word Perfect 5.1, De acht lessen worden gegeven op woensdag-, don derdag- en vrijdagavonden en eventueel op een och tend of middag. De kosten bedragen 110 gulden, in clusief instructieboek. Voor kinderen van tien tot twaalf jaar is er een aangepaste cursus die op vrij dagmiddag van 17,00 tot 18.00 en op woensdagmid dagvan 16.00 tot 17.00 uur wordt gegeven. Voor inschrijvingen en informatie kan men bellen naar De Erker, telefoon: 4267767. zaterdag 6 april Motorbeurs, Margriethal, 9.00 uur. Aangespoeld, theater de Spotvogel, Teerstoof, 14.00 uur. Theaterdiner. Passagetheater, 18.00 uur. The Deep River Quartet, Passagetheater, 20.15 uur. On the Road: Rob van Houten en Feike Boschma, Teerstoof, 20.30 uur. Eraserhead: David Lynch, Filmhuis, 21.30 uur. zondag 7 april Motorbeurs, Margriethal, 10.00 uur. Harmonie Ambrosius, Passagetheater, 11.30 uur. Boomfeestdag: wandeling door Heemtuin, Beatrix- park, 14.00 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2