Waterweg 13 Wethouders Vlaardingen haken af Gemeenten: 53 miljoen voor energiebedrijven Nieuwe commandant brandweer Maasland Restauratie Singelkerk op losse schroeven Palet verliest toch PTT-kantoor Projectpanden geopend De katten van Lenie Versluis zijn een beetje maf 'Als je jong bent, kan je #el een stootje hebben' Hartinfarct treft raadslid tijdens dclegatiercis Maseumzoektagenda's |Öchopenbare urinoirs JJsbeertjes: twee Reisjes en'n jongen Wisselgeld weg Vandalen actief in paasvakantie Rijverbod Rotterdams Dagblad Dinsdag 9 april 1991 I Regio Waterweg: I Brede Havenstraat 6, i 3131BC Vlaardmgen Hf. 010-4350557/fax 4349754 Oüderksrk aan den IJssel - „Het ging allemaal zo snel, ik weet niet of ik door de stroomstoot uit die Joogwerker gelanceerd of gesprongen ben. Plotse ling was bet één grote bal van vonken om me heen. tot er daarna gebeurde,is me volkomen onduide- jjW" De ware toedracht van de 'schokkende* ge beurtenis in het leven van 'boomchirurg' Leon Spek is Dok voor hem zelf nog een groot raadsel. „Het eni gedat ik eigenlijk zeker weet, is dat ik opeens op de grond lag en dat mijn arm flink pijn deed." De 22-jarige Ouderkerker was het afgelopen week einde bezig voorbeidingen te treffen voor het omza gen van een boom aan de Hekehngseweg in Spijke- rüsse toen plotseling de stroom van een hoogspan ningskabel, die viak langs de boom boven de weg hing, oversprong naar de hoogwerker. Door de stroomstoot van 150.000 volt maakt Spek vervolgens ben val uit de hoogwerkerk van zo'n tien meter. Geluk, daar weet hij inmiddels alies van. Want be halve een paar flinke brandwonden aan zjjn linker- tcvenarm hield de Ouderkerker niets over aan het ongeluk. Zelfs geen herinnering hoe het nu allemaal predes in zijn werk ging-Jk sta op die hoogwerker zo'n tien meter van de hoogspanningskabels van- ton. Opeens kan ik die stroomgolf bijna naar me toe zien kruipen. Daama was het een grote bal met vonken en even later lag ik beneden languit op de grond, Ik was een beetje verbaasd en versuft en kon me absoluut niet herinneren hoe ik nu opeens bene- ciën was gekomen. Toen ik opstond en weer omhoog wilde klimmen om verder te gaan met mjjn werk, werkte ik dat mijn linkerarm pijn deed en gloeide." Spek moest van getuigen vernemen wat er nu pre- des was gebeurd Inmiddels heeft hij de afgelopen dagen in het ziekenhuis rustig de tijd gehad om eens ha te denken en de puzzelstukjes van de gebeurtenis Sr clkaar te schuiven. „Die hoogwerker is groten- iteels van metaal en dat trekt de stroom natuurlijk aldus de Ouderkerker, „Zeker ais het gaat om fait 158.000 voit. Mijn val is gebroken door een flin- Jfe'berg met houtsnippers. Dat bleek een prima val lussen te zijn aangezien die berg daar al zo'n twee JÖrlag te rotten," (Sik-de doktoren van het ziekenhuis waar hij nu on derbehandeling is voor de brandwonden, zeggen dat ffij.enorm vee! geluk heeft gehad. De stroomstoot Had. zijn hartritme nameliik zo ernstig kunnen ont regelen dat hij er een fatale hartaanval aan over had tanuien houden. Haw York - Het Rotterdamse gemeenteraadslid E. liiyendijk(CDA) isgistermorgen tijdens een delega tiebezoek aan de haven van NewYork getroffen door «h hartinfarct. Hij is opgenomen in het Si Vincent Ho^ital, dat is gespecialiseerd in hartziekten. Zijn (testend was gistermiddag al weer zo stabiel dat h ij tjpjt de intensive-care kon worden' verwijderd. Zijn igijlw Is naar New York afgereisd- Luyendijk (35), ïevëns 'sêbetós-péniungmeester van de centrale mtternemingsorgarüsiiesin. de binnenvaart, jCBOBf, maakt deel uit van de gemeenteraadscom- Sfesie voor de.haven die in de Verenigde Staten een i Het Nationaal Schoolmuseum in Rot terdam is op zoek naaf oude schoolagenda's. Tijdens ife zomervakantie zal het'museum een expositie tbudenvangebridktfe'schOolagenda'suitd- periode pnsfdejaren twintig tótnu, - ■xf' Jtehflolagenda's zün vaakmeer, dan alleen maar een gróziëht van huiswerk en'iesroosters.Dé". meeste pw&rmyborzienhün agenda van allerlei versier, pén, "zoals stickers'èttfoty'sj en schrijven, haar vol (kf allerlei persoonlijke ontboezemingen!'Op die fflanier laten de agenda's iéts zienyan de gebruikers Hef museum verwacht dan ook'dat een dergélijke étaositie een leuk beeld-kan geven van de manier' •feearop scholieren fle afgelopen'zeventig jaar met bijK agenda's zijn omgegaan; Om* de expositie zo' jwupleet mogelijk, te kunnen'tnaken;"is*men nog saaistig óp zoeknaar oude schoolagenda's. Iedereen die thuis nog exemplaren heeft liggen en bereid is ze i fiet'museumin bruikleen tè geven of te schen kkan coniad'iopnemënj'fnet ,hêt:!Natibnaal Oinuseum, 'telefoon ,010-4045425. Desgewenst,, ®|erizeonderVbnedigèanonimiteitwordengêëx- Wltérdam - Het, préjectbureauï trcam Weter- ■wil „meer, gabare urinoirs! £®d de Oude Ha-1 St Nog niet zo* Pg geleden ver-" fwenen dépublie-,, Glasbakken. - r*' Dezuinigings;i feaaftegel-ntthet! Mj&beetd.'r>r'Dé fe'véle terrassen'! tend de Oude Ha-1 jw," maakt.'jhetln Khtergewenstdiei, gaatregelweerte- gg"1a draaien, of. g l^in elk geval uit sonderingen cp j Iegelijk te, ma-1 Söangs ver- L |weèn alweer een IfBtéopenbare j paan het Haring-' l!»t. Het gaat hier 1 IJ? een urinoir van het type 'krul', die circa 25.000 Éitóen kost. Om de nood pas echt te lenigen denkt «et-projectbureau echter nog minimaal twee extra glasbakken nodig te hebben. Als geschikte plekken oervoor worden de Geldersekade (tegenover het fflte Huis) en de Spanjaardbrug genoemd. Honderd percent zekerheid is er nog maar het geslacht van de drie ijsbeertjes in jaarde Blijdorp staat, zo goed als zeker, vast: meisjes en een jongen. Ruim een week nadat .beerljes met hun moeders Katrien en Mien uit ban winterverblijf zijn gekropen hebben de vener is de beertjes even apart genomen. De tweeling 1 moeder Katrien bestaat uit twee meisjes; het nd' van Mien is een jongen. Vlaardingen - Binnen het Vlaardingse college van B en W is verschil van mening ontstaan over de toekomst van Vlaardingen en de wijze waarop daarover verder moet worden gediscussieerd. De PvdA-wethouders Ranshuij- sen en Van der Windt hebben zich uitgesproken tegen de deelneming van de gemeen te Vlaardingen aan de ge sprekken binnen het OOR, het Overleg Orgaan Rijn mond. Die club is indertijd ontstaan om te discussieren over de toekomst van het Rijnmondgebied. Er za ten alleen burgemeesters m Op dit moment wordt gesproken over het plan om er naast de bur gemeester ook een wethouder in te zetten Het OOR heeft een rapport uitge bracht waann onder meer gezegd wordt dat er in de Broekpolder woningen moeten worden ge bouwd en dat de Blankenburg tunnel moet worden aangelegd. Voor de PvdA-wethouders zijn dat onoverkomelijke zaken. Binnen de PvdA-fractie wordt nu gekeken naar wat andere partijen zullen besluiten Met name de op stelling van D66 wordt daarbij nauw in het oog gehouden. Ver wacht wordt dat er ook vanuit die knng kritiek komt op de minder democratische wijze waarop in het OOR verder gesproken gaat worden. Maasland - Commandant B. Groenewegen van de Maaslandse vrijwillige brandweer draagt het commando van het korps in de loop van dit jaar over aan R. van. den Hout. De wisseling van de wacht houdt verband met het be reiken van de leeftijdsgrens van 55 jaar door Groenewegen, die het commando in 1980 overnam van J. van den Ham. Groenewegen maakt al 34 jaar deel uit van het Maaslandse korps, dat uit 25 manschappen bestaat. Een datum voor de commando wisseling is nog met bepaald. Dat hangt af van het behalen van het laatste module door Van den Hout, die zijn voorlaatste diploma (sociale vaardigheid opleiding on der-brandmeester) op de contact avond van het Maaslandse korps kreeg uitgereikt. Van den Hout (50) is sinds 1989 hoofd van de dienst gemeentewerken in Maas land en vanaf die tijd maakt hij deel uit van het brandweerkorp s. Met de komst ran Van den Hout zit het Maaslandse korps officieel één man buven de sterkte. Met de commando-overdracht is dat overschot, door het vertrek van Groenewegen, weer weggewerkt. Onder de 25 manschappen in Maasland bevindt zich sinds 1985 ook een vrouw, M. Strik. Zij is één van de circa 120 wouwen onder de ruim 26.000 brandweermensen in vrijwillige en beroepskorpsen in het land. Met die ene vrouw voldoet het Maaslandse korps tevens aan de onlangs een minister Dales van binnenlandse zaken gepresen teerde rapportage 'De brandweer vraagt vrouwen'. Volgens die on der voorzitterschap van de Htl- versumse burgemeester me vrouw J. Kraaijeveld-Wouters staande commissie die dit rapport maakte, zou het beeld van de brandweer moeten veranderen om het korps aantrekkelijker te maken voor vrouwen. Jubilarissen Tijdens de onlangs gehouden contactavond van de brandweer werden tevens vier jubilarissen gehuldigd: A. Moerman voor zijn 25-jarige en het trio G. Arkesteijn, J. Berkhout en P. Sonneveld voor hun W&idiige dienstverband. Het kwartet werd door burge meester Kokxhoom en comman dant Groenewegen van de nodige waarderingsversierselen voor zien, Naast de al eerder door A. Moerman ontvangen medaille van Brandweer Nederland, waren er voor de zilveren jubilaris twee tinnen borden. Kokxhoom over handigde zo'n bord namens het gemeentebestuur en Groenewe gen een bord namens het korps. Vlaardingen - Met de overhandi ging van een cheque ter waarde van tweeduizend gulden gaf wet houder Ton van der Steen gister middag het startsein voor de her inrichting van de woonomgeving in de Babberspolder. Althans, zo werd het door Piet Hameetman, lid van de deelprojectgroep stads vernieuwing Babberspolder, om schreven. Bij de officiéle opening van het projectpand aan de Rotterdamse- Vlaardingen - De eigenaar van een winkel in hengelsportartike len aan de Oosthavenkade in Vlaardingen bemerkte gistermor gen dat zijn zaak in het weekein de ongewenst bezoek had gehad. Men verschafte zich toegang door een ruit te vernielen. De koop waar bleef onaangeroerd. Wel werd er een bedrag van 110 gul den aan wisselgeld ontvreemd. weg kreeg Hameetman de cheque ter ondersteuning van het door hem geopperde initiatief de betrokkenheid van de bewoners bij het tot stand brengen van een woonomgevingsplan, te verbete ren door het maken van een ma quette. Al was het bedrag be stemd voor de realisatie van de maquette, toch zag Hameetman het als een voorschot op de 800.000 gulden die is uigetrokken voor het stadsvernieuwingsplan dat ook in zijn wijk zal worden uitgevoerd. De projectpanden aan de Rotter- damseweg en de Professor Rut- gerstraat zullen onder andere worden gebruikt voor de te hou den spreekuren van de techni sche- en sociale beheerders van het Gemeentelijk Woningbedrijf. Buurtbewoners kunnen er te recht voor vragen en klachten be treffende de te starten herinrich ting van de woonomgeving. Schiedam - De restauratie van de Singelkerk m Schiedam is op losse schroeven komen te staan. De Rijksdienst voor Monumen tenzorg heeft de subsidie-aan vraag van het bisdom Rotterdam afgewezen. Het bisdom heeft te gen deze beslissing een bezwaar schrift ingediend bij de Raad van State. Monumentenzorg baseert zijn afwijzing op een recent inspec tierapport. Maar volgens pastoor P.M. Vismans van de Singelkerk is er nooit een inspecteur van de rijksdienst langs geweest „Zou dat wel zo zijn, dan hij ogenblik kelijk geconstateerd dat de kerk op instorten staat" De negatieve beschikking van Monumentenzorg kwam voor Vismans als een donderslag bij heldere hemel De St. Liduina Rozenkrans-parochie was er van overtuigd in aanmerking te ko men voor de TRIBK-regeling. Dat is een pot van 130 miljoen gulden voor de restauratie van in zeer slechte staat verkerende kerken, die de vonge minister van WVC, Brinkman, kort voor zijn vertrek m het leven nep. Vismans vindt het onbegrijpelijk dat andere kerken, die er vol gens hem lang niet zo slecht aan toe zijn, wel geid uit de regeling krijgen. „In veel gevallen heb ben ze hooguit gmot onderhoud nodig. In onze kerk zijn de pro blemen veel groter. De funda menten zijn aangetast, waardoor de muren vol scheuren zitten. Het gebouw holt achteruit." De pastoor heeft de mdruk dat de overheid de gelden uit de TRIBK-regeling lukraak heeft verdeeld. „Om te voorkomen dat het fonds zou worden geplun derd voor andere doelen. Toen minister d'Ancona (WVC) er acht miljoen uit haalde voor de stads vernieuwing wilde de Tweede Kamer de rest van het geld zeker stellen voor de kerken." Restauratie van de Singelkerk kost 8,4 miljoen gulden. Als het beroep op de Raad van State niets uithaalt, wil het bisdom in samenwerking met de gemeente Schiedam proberen het geld via de zogenaamde knelpuntenpo- tregeling binnen te krijgen. De gemeente moet dan enkele jaren forse bedragen opzij leggen, waarna het rijk de rest bijpast. Maar meer dan een kleine vijf miljoen gulden zit er op die ma nier niet in voorde Singelkerk, Pastoor Vismans noemt de situa tie treurig. Onlangs werd de Sin gelkerk, die eind vorige eeuw werd gebouwd, door paus Johan nes Paulus II bevorderd tot basi liek. De inwijding -vindt zondag plaats, maar de onzekerheid over de vraag hoe lang de basiliek daama nog overeind blijft is groot. Lenle Versluis: 'Het dier Is In 1951 In Engeland uit een gewone huiskat geboren.' Foto Fctobureau Roel Dijkstra Vlaardingen - Vier jaar geleden, toen ze op visite was, zag ze voor het eerst de comish rex, de kort- harige kattensoort waarop ze he lemaal verliefd zou worden. Want ,je valt ervoor of niet", weet Le nie Versluis uit Vlaardingen uit ervaring. „Het zijn namelijk eigenwijze, ondeugende types. Een beetje maf, een beetje gek, ja. Ze roepen ook kinderen als ze willen spelen. Dan komen ze met een balletje in hun mond aanzetten. Ze gedra gen zich soms net als honden, echt leuk om te zien." Komende zondag gaat Lenie Ver sluis met haar katten naar de Lijnbaanhallen in Vlaardingen, waar keurmeesters de dieren, die uit Belgie, Frankrijk, Duitsland en Nederland komen, nader be kijken. Goede kans dat de Vlaar dingse katteliefhebster in de prij zen valt, want haar Oberon van St.Walrick is een echte prijswin naar. Daar kwam Lenie Versluis bij toe val achter. De Vlaardingse had het dier gekocht toen het vier maanden jong was en een buur vrouwhad later gezegd dat ze het eens mee moest nemen naar een kattenshow. Het was meteen raak. Het dier werd meteen de 'best-in-showl Van de ongeveer 25 bekers die door de katten zijn veroverd, neeft genoemde Oberon er de meeste binnengehaald. De zwart witte Frinceville's Dandy of de bruingekleurde Madonna doen het duidelijk minder, maar zijn niet minder lief. De oorsprong van de comish rex is een toevallige. Lenie Versluis: „Het dier is in '51 in Engeland uit een gewone huiskat geboren. Het was heel slank, had grote oren en alleen een ondervacht, die in laagjes op de huid lag. Ze leken meteen al op hondjes. Toen is er teruggefokt, dus katten met hun moeder, en is het ras ontstaan." Wat de bewuste poes in 1951 alle maal heeft uitgespookt en met wie, is niet meer achterhaald. Het ontstaan van het ras zal aldus eeuwig in nevelen gehuld blijven. Verdienen wil Lenie Versluis niet aan haar dieren, die net enkele jongen hebben gekregen. „Want dan is het geen hobby meer," luidt de simpele toelichting. De kleintjes gaan straks onder de fokkersprijs de deur uit. Naar de echteliefhebbers. De Vlaardingse adviseert ieder een zondag naar de Lijnbaanhal len te komen. Niet voor haar ei gen dieren, maar vooral voor de Mandarin Cinnamon, een half- langharige kat. Voor het eerst is het bij deze soort gelukt er één 1 met een kaneelkleur te fokken en eveneens voor het eerst wordt die aan het publiek getoond. „Een primeur," zegt Lenie Versluis. Verder wijst ze erop dat ervoor de kinderen een kleurwedstrijd is. Ze heeft ook nog een konijn thuis. Afkomstig van een kind dat er veel van hield maar er aller gisch voor bleek te zijn. Het beest heeft zich helemaal neergelegd bij de aanwezigheid van de kat ten. Wat heet, het slaapt er zelfs bij en eet uit de bak met brokjes mee. De poezen vinden het goed. „Maar ze zijn ook ontzettend lief, hè," zegt Lenie Versluis, Maassluis - Het PTT-kantoor in. het winkelcentrum Palet in Maas sluis verdwijnt toch. De bezwaren die van diverse zijden zijn geuit tegen de sluiting hebben niets uitgehaald. Het hoofdpostkantoor van PTT- Post heeft het college van B en W van Maassluis geschreven dat de knopen zijn doorgehakt. Later wordt bekend gemaakt op welke datum een en ander zijn beslag krijgt. De Maassluisse wethouder Tim mermans noemt het besluit zeer teleurstellend. „Ondanks al onze beargumenteerde bezwaren heeft men kennelijk toch moeten be sluiten dat PTT-kantoor aan de vergetelheid prijs te geven. Het is ongelooflijk jammer dat dit ge beurt, We hebben op alle manier aangegeven dat sluiting een slechte zaak is, zowel economisch gezien als vanuit soociaal oog punt bekeken." Recentelijk nog kwam de afde ling Maassluis van de Consumen tenbond in opstand tegen de drei gende sluiting. Gok die protesten hadden geen succes. Vlaardlngen/Maassluls - In Vlaar dingen en Maassluis gaan de ta rieven voor gas en elektriciteit de komende jaren minder fiks om hoog dan elders m Nederland door de privatisering van de ener giebedrijven in beide gemeenten. Deze belofte deed de Vlaardingse wethouder J. Ranshuijsen gister middag bij de presentatie van het geïntegreerde nutsbedrijf voor beide gemeenten. Ranshuijsen en zijn Maassluise collega Anton Wustrow toonden zich gistermiddag verheugd over de uitkomst van de fusiebespre kingen tussen het Vlaardingse GEWB (gemeentelijk energie- en waterleidingbedrijf) en de Ge meentebedrijven in Maassluis „We krijgen een effïcienter be drijf. Dat is gunstig voor de tarie ven en het personeel wordt er ook beter van," meende John Rans huijsen. Met de laatste opmerking doelde de wethouder op het betere ar beidsvoorwaardenpakket, dat de medewerkers in de nieuwe NV voor de nutssector krijgen aange boden. De fusie kost wel werkge legenheid, want van de 223 ar beidsplaatsen in de nutssector in Vlaardingen en Maassluis blijven er in het nieuwe bedrijf maar 198 over. „Het is zonde dat er werkgelegen heid verdwynt," zegt Ranshuij sen over de afslankingsoperatie, die overigens niet gepaard zal gaan met gedwongen ontslagen. „Maar het is nodig voor het verbe teren van de efficiency. Wij krij gen er een beter produkt voor te rug." AIKoop Beide gemeenten hebben een fik se afkoopsom bedongen bij de privatisering. De nieuwe NV moet in totaal 53 miljoen gulden lenen als schadeloosstelling voor het in komstenverlies in beide gemeen ten. Maassluis, dat tot dusver jaarlijks 1,2 miljoen gulden over houdt aan het nutsbedrijf, ont vangt 14,8 mihoen gulden. Vlaar dingen, dat de inkomsten uit de nutssector heeft begroot op 4,5 miljoen gulden toucheert 37,9 miljoen voor haar inbreng. In het geprivatiseerde bedrijf blijft het aandelenkapitaal geheel in handen van de gemeenten. Met zeventig procent van de aandelen verwerft Vlaardingen een meer derheidspositie. Maassluis, dat het moet doen met de resterende dertig procent, krijgt wel een ge lijkwaardige inbreng in de raad van commissarissen. Beide ste den leveren twee vertegenwoor digers in dit orgaan. Door de zware afkoopsom begint het nieuwe bedrijf met een schuld van 53 miljoen gulden, maar ondanks deze enorme hypo theek zien Vlaardingen en Maas sluis de toekomst voor het bedrijf allerminst somber in. „Het nieu we bedrijf begint niet met een lege portemonnee," meent Rans huijsen, „De winstverwachtingen voor het bedrijf zijn reeel. Dat be tekent dat de gemeenten in de toekomst ook dividend kunnen ontvangen." De feestvreugde over de fusie wordt m Vlaardingen en Maas sluis alleen getemperd door het vroegtijdig afhaken van de ge meente Schiedam. Met de ooster buur erbij, dat haar energiebe drijf eerder dit jaar eigenhandig privatiseerde, zouden de winst verwachtingen volgens Ranshuij sen nog gunstiger zijn geweest. Vlaardingen - De Meidoorn- school is tijdens de paasvakantie ten prooi gevallen aan vandalen die maar weinig heel lieten van het raamwerk. De muren van de basisschool aan de Meidoom- straat waren door de vemielzuch- tigen 'opgesierd' met graffiti en maar liefst 22 ramen waren inge gooid. Een op het schoolplein staande boom werd gespleten en bij de toegangsdeuren van het gebouw werden brandjes gesticht die een schade van ongeveer 3000 gulden aanrichtten. Ook de school De Hoeksteen doorstond de schoolvakantie niet zonder 'kleerscheuren'. Daar sneuvelden twintig ruiten. Tijdens een routi necontrole op de Henriétte Ro land Holststraat in Vlaardingen bleek vannacht dat een automo bilist met teveel alcohol op achter het stuur zat. De ademanalyse toonde aan dat de 54-jarige Vlaar- dinger te diep in het glaasje had gekeken, waarop tegen de man een proces-verbaal werd opge maakt en hem een rijverbod werd opgelegd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1