Rotterdam 17 Sterke toename van vraag naar kraamzorg Brand redt 'huis van Pipi Langkous' Omega Randstad verkocht geen nee Steeds meer bevallingen op medische indicatie Multinationals: kleine industrie helpen bij oplossen milieuprobleem 1 paaspuzzel was groot succes Bewoners willen standpunt [Peper over Eudokia-zaak Vrijlating is volgens Hoge Raad niet 'onnodig' BijVan Nelle acties opkomst Wat er in die containers zat donderde niet. Advocaat: „Directeur is afvalgoeroe" Hogeschool voorzitter treedt af om ontbreken bevoegdheden Banen weg bij gemeente Vlaardingen I Rotterdams Dagblad Zaterdag 13 apnl 1991 Hofiderden, neen, duizenden enthousiaste lezers hebben meegedaan aan de grote paaspuzzel in het laatste nummer van Rotterdams Nieuwsblad en Het 'Vrije Volk op zaterdag 30 maart j.l. Op een enkele uitzondering na had iedereen de juiste slagzin ge vonden: Tot ziens in het Rotterdams Dagblad', Naast de oplossing wensten vele lezers ons succes met de nieuwe krant. Er waren een aantal fraaie en bijzondere wenskaarten bij de puzzelpost. Allemaal bedankt! Redactiemedewerksters Marian Rompis en haar col- I HegaAns Klos trokken tweeëntwintig kaarten uit de -berg goede oplossingen en de winnaars zijn: eerste fprjjs van ƒ250,- gaat naar A. Bode, Rotterdam; de 'tweede prijs, 100,-, is voor G.J. v.d. Pols-Seijbel, Vlaardingen. De twintig derde prijzen elk 25,* gaan 'naar: B. Bamhard- v.d. Horden, Rotterdam; NA van ;Dam, Rotterdam; D, Heeze-SIavenburg, Schiedam; f&Huizer, Rotterdam; C. de Jong, Rotterdam; G. Ko- frijnendijk, Mijnsherenland; JJ. van der Kuil, Per- *'fus; M.J.Leeuwangh, Rotterdam; AC, London, Ca- 'pelle a.d, Ussei; Th. van Manen-Verbeek, Rotter- j.dam; Sylvia v.d. Meide, Krimpen a.d. Lek; W.M. 'Moerman-Groeneweg, Rotterdam; M, Mol, 's-Gra- ^veodeel;W. Mostert, Rotterdam; M.E. den Otter, Ba- ^rendrecht; P. Poldervaart, Goudswaard; M.Vender- j.lbos, Rotterdam; W.J. Werkman, Rotterdam; M.B. lyÜ Wetering, Rotterdam; M.J, Wijnstekers, Spijke- msse. |De .winnaars krijgen dezer dagen hun prijs overge- broaakt óp-giro- of bankrekening. De uitslag van de ispuzzel is bindend. Er kan geen correspondentie st worden gevoerd, evenmin worden telefonisch [^lichtingen verstrekt. Redaktleme- Ans Klos veegt de enor me berg brief kaarten dingen bijeen om er de prils- winnaars uit te trekken Foto Harry vterkuy- Rotterdam - De Rotterdamse bewonersorganisaties Liskwartier, Bergpolder-Zuid en Agniessebuurt wil len dat de gemeente snel duidelijkheid geeft over magdykè radio-actieve straling op het terrein van fietvoormahgeEudokia-terrein. Do drie organisaties jsdmjven dit in een brief aan burgemeester Peper, jkfde brief eisen-de organisaties dat de gemeente '^informatie-avond belegt waar alle deskundigen -twedg zijn. Ook willende organisaties dat de bur- uister een brief schrijft, die in een ruimer ge- biM\vordtverspreiddandeeerstebrie£ :J)eb»oners organisaties verwachten van u datu uw uiterste best zult doen duidelijkheid te ver schaffen op een zo kort mogelijke termijn," schrij ver. dé bewonersorganisaties. „Uitgangspunt daarbij is dat honderd percent zekerheid nooit bereikt kan .worden." jE®woordvoerder van de burgemeester heeft laten «eten dat de bewoners maandag waarschijnlijk be richt krijgen van de burgemeester. Uitondereoek door het ministerie van VROM en ver taal van vijftien getuigen is gebleken dat het Eu- dokia-terreïn geen gevaar vormt voor de volksge- zosdheid. De gemeente Rotterdam besloot tot dit on derzoek naar aanleiding van geruchten dat er op het terrein radio-actief afval zou zijn begraven. h hel artikel 'In.'iS al angst voor herhaling' op pagi na 8 in onze krant van 8 april jongstleden is een on- 'jaislheid geslopen'. Het desbetreffende artikel had betrekking op'de achtergronden van een schietpartij in Rotterdam in de nacht van 1, op 2 maart van dit jaar. Wij vermeldden daarin dat de Hoge Raad de be slissing tot invrijheidsstelling van een 28-jarige Rot terdammer een 'onnodige sanctie' heeft genoemd, bat was echter niet juist, zo blijkt uit het arrest van liêHoge Raad dd, 18 september 1988. De raadsman van de 29-jarige Rotterdammer, mr. JU?, Gassdihg, wil reageren op een passage uit een iop pagina 13 uit de krant van 9 april. In dit ar- onder de kop 'Discoschutter moet straf toch uitzitten* hebben wij geschreven; 'De man was tot vaart van dit jaar onvindbaar'. Deze conclusie trok- ,«n wü op basis van informatie die ons door het par- van het Gerechtshof in Den Haag ter besehik- I is gesteld. Mr, Gasseling deelt mede dat deze iaformatie niet strookt met gegevens uit het bevol- Rotterdam - Bij Van Nelie in Rotterdam (koffie, thee ffi.tebak) zijn stakingen te vervrachten nadat de W/onderhandelingen gisteren zijn vastgelopen. Hst eindbod van Van Nelle (onderdeel van Sara heel |j Douwe Egberts) vrinden de vakbonden 'ondermaats'. m Nelle biedt een loonsverhoging van 3,25 percent jwr een é&tjarige CAO, terwijl de vakbonden mini- J1®! 4 percent hadden geëist, Het Rotterdamse be- M]f met nog vestigingen in Wormer en Meppel peft verder nog wel een half periodiek geboden "er degenen die aan het eind van de loonschaal zi- v De eis van de vakbonden om de vut-leeftijd te- JJf brengen van 62 naar 60 jaar - zoals bij het jtoeaerbedrjjf Douwe Egberts al geldt - is afgewe- n Hebben eerder bij Douwe Egberts wel tea CAO afgesloten die onder meer een loonsverh- teltag van 6 percent inhoudt in een contract voor 15 taanden en een extra vakantiedag. „De loonsverho- rag op jaarbasis ligt bij Van Nelle anderhalf procent ,..e mensen in Rotterdam worden na de fusie iwdilk als tweederangs werknemers be- a'c'us Heetuurder Jos Duynhoven van de Mstriebond FNV. Woensdagmiddag roept de vak- aJn leden bijelkaar. Volgens Van Duynhoven e op 1 mei of wellicht al eerder stakingsacties te dachten. Door Annemiek Veelenturf Rotterdam - De vraag naar kraamzorg in de regio Rotterdam was vorig jaar veel groter dan in andere jaren. In 1990 maak ten 4760 vrouwen gebruik van thuiskraamzorg. Dat betekent een stijging van acht percent in vergelijking met het jaar daarvoor. Normaal neemt de vraag jaarlijks toe met twee per cent, zo blijkt uit cijfers van de afdeling kraamzorg van het Rotterdamse kruiswerk. vermindering van het aantal kraambedden in de ziekenhuizen voor een toeloop op de thuis kraamzorg. De voorkeur van de meeste men sen gaat nog altijd uit naar een poliklinische bevalling Bijna de helft van de vrouwen kiest voor kortdurende begeleiding in het ziekenhuis, blijkt uit de jaarcij fers. Volgens lata Berkhout, hoofd van de afdeling kraamzorg, doen (toe komstige) ouders dat vooral uit een gevoel van veiligheid. „Of po liklinisch bevallen ook echt veili ger is, is nog maar de vraag," zegt ze. „Niet in alle ziekenhuizen in Rotterdam is permanent een kin derarts en een gynaecoloog aan wezig." Berkhout vindt het jammer dat met meer vTouwen thuis hun kind krijgen. „Wanneer de kraamverzorgende bij de beval ling is, komt dat de kraamperiode ten goede. En bovendien: een be valling is geen ziekte maar een heel natuurlijke gebeurtenis In een grote stad kiezen van oudsher veel minder mensen vooreen bevalling thuis dan el ders. „Dat komt omdat de huizen vaak kleiner zijn," zegt Ans Bis- Lita Berkhout (zittend) en Ans Bisschop van de kraam zorg: „Een be valling is geen ziekte. Foto Niels van der Hoeven schop, waarnemend hoofd van de kraamzorg. „En in de stad zijn ge woon veel meer voorzieningen in de buurt." Dat het aantal geboorten thuis is teruggelopen van 27 naar 23 pro cent heeft volgens de kraamzorg te maken met de toename van be vallingen op medische indicatie. De techniek schrijdt voort waar door nsico's op complicaties snel ler aan het licht komen. Ans Bis schop: „Het is ook zo dat vrouwen op een steeds hogere leeftijd kin deren krijgen. Wie 36 jaar of ou der is, knjgt sowieso een medi sche indicatie." Personeel Door de met voorziene groei van de thuiskraamzorg kwam de kraamzorg personeel te kort. In de praktijk had dat tot gevolg dat drie op de tien kraamvrouwen m de eerste dagen in plaats van de gevraagde zorg met huishoudelij ke ondersteuning alleen de nood zakelijke kraamzorg ontvingen. Om dat tekort aan personeel weg te werken is de kraamzorg weer begonnen met een interne oplei ding die zestien maanden duurt. Op een advertentie die de kraam zorg hiervoor plaatste, kwamen zo'n duizend reacties. Nu nog kan de kraamzorg alleen personeel werven dat van de drie-jange op leiding af komt. Veel leerlingen op die opleiding kiezen ervoor door te stromen naar andere op leidingen en komen dus niet in de kraamzorg terecht. Om ex-kraamverzorgdenden te interesseren weer in het vak te gaan, start de kraamzorg binnen kort met de zogenoemde vijf uurs zorg. Kraamvrouwen ontvangen dan zeven tot acht dagen vijf uur kraamzorg per dag. Deze vorm van hulpverlening komt ook tegemoet aan de wens van veel kraamvrouwen en -he ren. „Vooral ouders die hun eer ste kind hebben gekregen en mi granten vinden het niet nodig acht tot tien uur per dag een kraamverzorgende om zich heen te hebben," legt Lita Berkhout uit. „Maar zij vinden de hulp die de wijkkraamzorg biedt weer te weinig." Volgens de kraamzorg heeft de sterke toename te maken met een stijgend aantal geboorten in Rot terdam en met de sluiting van twee ziekenhuizen. Ook zorgde De Wilton-vil la, waar door de brand nu toch een me disch centrum kan worden gevestigd. Foto Niels van der Hoeven Door Canis Zijlmans Rotterdam- Het kan vreemd lopen in de stadsvernieuwing. Acht jaar lang heeft de bewonersorganisa tie Delfshaven/Schiemond zich ingezet voor het behoud van de markante Wilton-villa aan de Westkousdijk. Maar de gemeente Rotterdam, als eigenaar van het pand, wees steeds de plannen van de hand, omdat ze financieel on haalbaar bleken. Tot begin vorig jaar de brand ging in het ernstig verwaarloosde gebouw, dat voor een hoog bedrag verzekerd was. „Terwijl de Projectgroep Stads vernieuwing al besloten had om het gebouw te slopen en werd ge wacht op toestemming van het Grondbedrijf, brak de brand uit," vertelt Erik de Lange van de bewonersorganisatie. „En de ver zekering betaalde zeshonderd duizend voor de herbouw. De ge meente kwam toen op het lumi neuze idee om er een medisc- hcentrum te vestigen; een plan van de bewoners, dat eerder was afgewezen." De statige villa, die door de kinde ren in de buurt 'het huis van Pipi Langkous' werd genoemd, is be gin deze eeuw gebouwd door scheepsbouwer Wilton, die bij de- Schiemond een werf bezat. Zoon van de oprichter, Bartel Wilton, woonde er tot het havencomplex in de jaren zeventig werd overge daan aan het zandoverslagbedrijf Boele en Oosterwijk. Na een vijf tal jaren als kantoor te hebben ge diend, werd het betrokken door de neef van één van de nieuwe ei genaren. Tien jaar geleden dempte de ge meente de oude Wilton-haven en bouwde hier een wijk met veer tienhonderd huizen. De villa werd ook gekocht en kwam leeg te staan. „Steeds hebben we ge probeerd om het karakteristieke gebouw te bewaren voor de buurt, omdat het herinnert aan de ge schiedenis van dit stukje Rotter dam," weet wijkbewoonster Trees Drieskens te vertellen. Maar voor het onderbrengen van artsen en fysiotherapeuten in het huis, was geen geld beschikbaar. De leegstaande villa werd vervol* gens gekraakt en de bewoners maakten een plan en vroegen de gemeente er jongerenhuisvesting te realiseren. Het verzoek werd opnieuw om financiële redenen afgewezen en het oude huis kwam leeg te staan. Inmiddels zijn werklieden druk in de weer om de Wilton-villa weer in z'n oude glorie te herstel len en in de zomer zal op deze plaats het Medisch Wijkcentrum West zijn deuren openen en zul len er twee huisartsen en een drietal therapeuten hun praktijk gaan voeren. Rotterdam - De multinationals zijn van plan om middelgrote en kleine industrieën in de hele we reld te helpen bij het oplossen van hun milieu-problemen. Dit heeft de industriële top gisteren aan het slot van het internationa le milieucongres WICEM II in Rotterdam afgesproken. In de slotverklaring stemden meer dan zevenhonderd onderne mers in met een onderzoek naar de oprichting van regionale orga nisaties, die middelgrote en klei ne bedrijven van advies en infor matie moeten voorzien. In deze organisaties dienen de grote on dernemingen en overkoepelende organisaties het voortouw te ne« Het hulpplan is één van de weinig concrete ideeën waarover men het in Rotterdam eens kon wor den. Verder is er bij het interna tionale bedrijfsleven bereiheid een aantal energiebesparingspro gramma's concreet uitvoeren, maar dan wel op langer termijn. In haar slotverklaring bracht de top wel de wil tot uiting om de op lossing van de wereldwijde mi lieuproblemen gezamenlijk ter hand te nemen. In Rotterdam werden tijdens het driedaagse congres verschillende beleidsuit gangspunten besproken, die be trekking hebben op de integratie van het milieu-doelstellingen in het ondememersplan en op nau we samenwerking met de overhe den. Uit een op WICEM II, en tijdens de voorbereidende vergaderin gen gehouden enquête zei een ruime meerderheid veel heil te zien in een milieu-gedragscode. In deze code staan regels om de milieuproblematiek op te lossen zonder dat de economische groei wordt belemmerd. De internatio nale Kamer van Koophandel pre senteerde tijdens het congres in de vorm van een Handvest een dergelijke gedragscode. Dit Handvest wordt inmiddels door tweehonderd grote ondernemin gen gesteund, Door Jan Rozendaal Rotterdam - Op Omega Rand stad kon je in de jaren 1986 tot en met 1989 rekenen als je als zie kenhuis met een volle container bedrijfsafval zat. Eén telefoontje naar Krimpen aan de Lek en de volgende dag stond er een lege container op de stoep en ging de volle mee terug, Wat er allemaal in die containers zat donderde niet. „In principe werd er nooit nee verkocht," ver klaarde de loodsbaas tegen de rechter. Dat er in die containers ook oude naalden, nierdialyse-ap- paratuur, kweekbakjes en ander potentieel besmet afval zat waar voor het bednjf geen vergunning had was niet leuk, maar ook met meer dan dat. Nic* voor de zie kenhuizen, die volgens het con tract met Omega het bedrijfsafval ongescheiden konden aanleve ren. En niet voor Omega, omdat het in plastic zakken zat en ze van die mensen daar in Krimpen aan de Lek toch niet mochten ver wachten dat ze die duizenden tonnen zak voor zak gingen bekij ken of er 'een paar spuiten' in za ten. Verpakt met een mantel van plas tic. Het is van een absurde nala tigheid, maar toch is het zo lang daar gegaan bleek uit de rechts zaak gisteren waar vier leidingge venden van Omega Randstad zich moesten verantwoorden. „Ik ga geen vuilniszakken opentrek ken," zei de ploegbaas die over de sortering gaat. „Wat je niet ziet, zie je met," mompelde de chef Planning. De directeur vermoedde wel dat het bedrijfsafval van ziekenhui zen 'wel niet alleen koffiefilters zouden zijn', maar zei ook met de rug tegen de muur te staan. Want de klanten waren heilig en dus zette je geen volle containers op de stoep van het ziekenhuis. Volgens officier van Justitie me vrouw mr. L. de Jonge was die drang naar het te vriend houden van de klanten en het opschroe ven van de omzet het begin van het einde. Het bedrijf kwam steeds dieper in de problemen. Er moesten steeds meer 'listige kunstgrepen' worden verzonnen. Zeker nadat in 1988 de afvalovens in Belgie werden gesloten voor Omega. Lange tijd werd de zie kenhuizen voorgehouden dat het afval nog naar de zuiderburen ging, terwijl Omega in werkelijk heid het spul grotendeels bij de Roteb m Rotterdam aanbood. Daaruit vloeiden volgens de offi cier ook weer twee strafbare fei ten: omdat het voor de ziekenhuis zo aantrekkelijk was dat er over de transporten naar Belgie geen BTW hoefde te worden betaald, werd dat op de facturen maar zo gehouden. Omega zou dat heb ben verrekend met de in werke lijkheid lagere transportkosten. Daar bovenop kwmn dat bij de Roteb geen ziekenhuisafval mocht worden verbrand, zodat het volgens de officier net als an der chemisch afval stiekem tus sen de rest werd gestopt. Volgens de directeur ging het om 'incidenten'. De officier bestreed dit door de gang van zaken met een transport chemisch afval van AKZO te schetsen. Terwijl de chauffeur van Omega had gewe zen op gevaren tekens en een 'rare lucht', werd het spul aange boden bij de Roteb. Die zond het terug naar Krimpen toen mede werkers last van prikkelende ogen kregen bij de verwerking. Volgens mr. De Jonge is het daar na 'in het luchtledige' verdwe nen, terwijl volgens de Wet Che mische Afvalstoffen de gang van deze stoffen op papier moet wor den vastgelegd. Zij gaat er vanuit dat het alsnog met een grotere partij vuil is vermengd en daarna gestort of verbrand. Zij noemde deze werkwijze 'karakteristiek voor Omega'. Advocaat mr. J. M. Sjocrona daar entegen schilderde de directeur af als 'een afvalgoeroe'. Een man die zijn tyd ver vooruit was en wist wat er moest gebeuren om milieubewust van het afval af te komen, maar in Den Haag steeds zijn hoofd stootte. „Misschien had of heeft de overheid wel mi lieubewustzijn, maar de daden bleven daarbij achter," stelde de raadsman. Zijn meer dan hon derd pagina's pleidooi stond dan ook vol van verwijten aan het adres van ambtenaren en politiek en kwam uit op een vrijspraak voor zijn cliënt. Justitie in Rotterdam en Omega Randstad onderhandelen op dit moment nog over een boete voor het bedrijf zelf. Mevrouw De Jon ge verwacht dat beide partijen tot overeenstemming zullen komen. Dat houdt m dat het bedrijf niet voor de rechter hoeft te verschij nen. Over de hoogte van de schik king wide de officier gisteren geen mededelingen doen. In de strafzaak tegen de vier me dewerkers van het bedrijf doet de rechtbank op 26 april uitspraak. Door Jolande van der Graaf - Voorzitter L. Truyman van de Hogeschool Rotterdam en Omstreken legt nog deze zo mer zijn functie neer omdat het college van bestuur van de school nauwelijks bevoegdhe den heeft. Dat zegt secretaris E. Schuijer van het algemeen bestuur van de Rotterdamse hogeschool. Overigens verdwijnt nog een tweede bestuurslid van het to neel, vanwege de 'te grote spanningen' en de 'uitzichtlo ze situatie' die inmiddels zou den zijn ontstaan. Die geschillen zijn volgens Schuijer te wijten aan het ge brek aan gezag. Niet het be stuur heeft zeggenschap over de financiën, maar de verschil lende faculteiten mogen bepa len wat er met het geld ge beurt. „Dat heeft vanzelfspre kend geleid tot grote span ning," legt Schuijer uit. „Het zou heel wat normaler zijn wanneer het hoogste gezagsor gaan van een school de touw tjes in handen heeft. Zoals op universiteiten. Maar bij de ho geschool is nog altijd het om gekeerde het geval." De onwerkbare situatie is ont staan na de fusie, enkele jaren geleden. „Er is toen snel een reglement in elkaar gezet waarin de rechten van facultei ten en college van bestuur niet duidelijk waren vastgelegd," herinnert Schuijer zich. „Het was natuurlijk moeilijk onder deze condities een college sa men te stellen. Uiteindelijk lukte dat toch en zagjiet nieu we college het als primaire taak wat aan de gebouwensitu- atie te doen. Nadat het Unile- ver-gebouw was aangekocht, wilde het bestuur zich gaan richten op andere doelen zoals het onderwijsbeleid. Op dat moment bleek dat beslist niet sturend kon worden opgetre den. Omdat de situatie onder hand uitzichtloos is, stappen twee van de drie leden van het college op." Schuijer zegt met klem dat er geen ruzie is op de hogeschool. Maar de school trekt wel een man 'van buitenaf aan die ge durende de komende twee jaar orde op zaken moet stellen: mr. W. Koppelaars, oud-voor zitter van het college van be stuur van de Erasmus Univer siteit. „Hij kan de zaken als interim- manager beter regelen omdat hij straks toch weer weggaat," meent Schuijer. Vlaardingen - Bij de gemeente Vlaardingen raken 27 personen' hun baan kwijt als gevolg van de' bezuinigingen. Mogelijk neemt het aantal banen dat wordt ge schrapt nog toe als uit een onder zoek naar het effectief functione ren van het ambtelijk apparaat blijkt dat met minder mensen kan worden volstaan. Bij Vlaar dingen zyn 1050 ambtenaren in dienst, exclusief onderwijzend personeel, politiemensen en werknemers bij het Holy-zieken- huis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1