Waterweg 13 'Eerste aanzet tot opheffen Schiedam1 Verzet tegen bezuinigingen Schoorvoetend akkoord met samenwerking in Rijnmond Wie weet hoeveel harten een octopus heeft? Joke Fial stuurt aan op conflict met SP 'Betuwelijn had er al lang moeten liggen' Sugba boos over 'stilte' rond schurft-affaire Politieman gehoord over verhandelen asielhonden 'Provincie had export van afval moeten tegengaan' Schip ramt spoorbrug Vlaardingse overwegen voor alle verkeer afgesloten Fiets vernield naruzie Inval FIOD in disco Rustburg Nieuwland slikt huurverhogingen Twee sloten, maar motor toch weg CD-spelerweg NAUTIK WATERSPORT Rotterdams Dagblad Dinsdag 16 april 1991 Regio Waterweg: Brede Havenstraat 6, 3131BC Vlaardingen Tïf. 010-4350557/fax 4349754 Den Haag - De stichting Ne derland Distributieland gaat hard trekken aan de komst van de Betuwelijn, de geplan de spoorverbinding voor goe derenvervoer tussen Rotter dam en het Duitse achterland. „Die lijn had er al lang moeten liggen," vindt oud-minister drs. N. Smit-Kroes, sinds kort voorzitter van de Nederland Distributieland, een organisa tie die opkomt voor de belan gen van verladers* en trans portsector. Smit-Kroes zal in haar nieuwe functie met name aandringen op een verbetering van de ver bindingen, al beseft ze dat 'de stichting daarvoor de fondsen niet hoeft te leveren'. Haar op volger, de huidige minister Maij, kan rekenen op een 'kri tische, zij het positieve bena dering'. Smit blijft pleiten voor het duurder maken van de mobili teit. „Wij leven in een kapita listisch stelsel, dus het prijs mechanisme is de beste ma nier om schaarse goederen, zo als ruimte en schone lucht en schoon water, te verdelen," zei zij gisteren tijdens een pers bijeenkomst. Oud-minister Smit-Kroes, sinds kort voorzitter van de stichting Nederland Distri butieland: 'Mobiliteit moet duurder.' Foto ANP. Smit steunt het voornemen van het kabinet om de accijns op benzine met een kwartje per liter te verhogen en ook diesel en Ipg duurder te ma ken. Maar ze beklemtoonde dat dergelijke maatregelen ei genlijk in Europees verband moeten worden genomen. Rotterdam - De Stichting Uit keringsgerechtigden Bloem- hof/Afrikaan derwij k (Sugba) is boos op wethouder Van der Schalk en de Rotterdamse ge zondheidsdienst (GGD). Sug- ba-vertegenwoorcüger D. Kei ler verwijt beiden laksheid in zake een aantal schurftgeval- len dat vorige maand is gesig naleerd. De Sugba eist dat de leden van de raadscommissie voor Volksgezondheid zich morgen *r de affaire buigen. RotóanwEen 31-jangeau- toróöMsïhëeft gistóen op de Benedeh-Öostzeedijk" in Rot- rige vrouwln elkaar getrapt na een'verkeersruzie. De man, die een gloednieuwe auto be stuurde, reed de vrouw van de sokken bij het inhalen van ge parkeerde vrachtauto's. In een schrikreactie sloeg de vrouw op de auto, waarna de man zijn woede op haar fiets koelde. Op 9 maart bracht de Sugba de ontdekking van schurft in di verse Rotterdamse verzor gingshuizen schriftelijk onder de aandacht van de wethou der. „Over de omvang en aan tallen tastten we toen nog in het duister, vandaar het ver zoek aan de wethouder om de zaak in onderzoek te nemen en passende maatregelen te treffen," zegt Keiler. „Inmid dels is de 'schurft-explosie' in Rotterdam via de media zelfs landelijk bekend geworden. Het is vreemd dat we na een maand nog steeds geen reactie van de wethouder of van de GGD hebben mogen ontvan gen." W" - f 'ÜJAi "O Volgens Keiler is in deze pe- riode bekend geworden dat het aantal officiële scbtirftge- vallen in Rotterdam hetafge-,--/.'-, lopen jaar is verdubbeld. Ver- der zegt hij signalen te hebben ontvangen dat de werkelijke omvang van de 'schurft-explo sie'veel groter is. Oud-Beijeriand - De belas tingsdienst FIOD heeft giste ren beslag gelegd op twee pan den, de inboedel en een aantal losse goederen van disco theek-eigenaar Jan Njjhof uit Oud-Beijeriand. De man heeft een belastingsschuld die vol gens de dienst voortvloeit uit de discotheek Rustburg in Oud-Beijerland. De disco van Nijhof was de af gelopen drie weken gesloten na onenigheid met het ge meentebestuur over de slui tingstijd van de discotheek. Dordrecht - Na een tip van de Landelijke Inspectiedienst Die- renbesc'nerming is de rijkspolitie Dordrecht een intern onder zoek begonnen naar de handel en wandel van een Brielse agent De politieman heeft mogelijk illegaal asielhonden verhandeld. De honden zouden zijn verkocht aan een Brabantse handelaar die agressieve honden te koop vraagt De politieman heeft volgens de eigenaar van een asiel op Voorne- Putten in functie Mechelse herders opgehaald met de smoes de beesten té trainen als politiehond. Rotterdam - De bewoners van het afvalgehucht Mellery, even onder Brussel, hebben vanmorgen voor de rechtbank van Nijvel het proces aange spannen tegen- de Staat der Nederlanden en de provincie Zuid-Holland. Zij eisen dat het afval uit ons land_, dat ille gaal in het gehuchtje is ge stort, weer terug gaat naar Ne derland. De procedure duurt zeker vele maanden, zo niet een aantal jar en. Volgens de Brusselse advo caat mr. J. Limpens hebben de Staat en de provincie de al gemeen geldende rechtsprin cipes aan hun laars gelapt. >,Uit notulen van werkverga deringen blijkt onomstotelijk dat de provincie Zuid-Holland op de hoogte was van de ex porten." Volgens Liempens had de Ne derlandse overheid de export van het afval moeten verhin deren, „In de geïndustriali seerde wereld geldt in begin sel dat elk land zelf verant woordelijk is voor het che misch afval dat op het eigen grondgebied wordt geprodu ceerd," aldus de advocaat. Ook ons land gaat volgens Liempens van deze regel uit en heeft daarom eerder in een aantal gevallen chemisch af val teruggezonden naar de af zender. Hij doelt daarbij onder meer op het zinkafval dat met het vrachtschip Pro America na naar Brazilië zou worden gebracht En op een container met nucleair afval uit Duits land die onlangs, na een actie van werknemers, in de Rotter damse haven achterbleef. De Staat en de provincie be vestigden dat er in Mellery chemisch afval uit ons land is gestort. Maar zij gingen op de feiten niet in. De Nijvelse rechtbank wordt „zo snel als mogelijk" een schriftelijk ver weer overhandigd. Schiedam - Als laatste stad m de regio Waterweg is Schiedam gisteravond akkoord gegaan met de strategische visie van het Overlegorgaan Rijnmond (OOR). Alleen PvdA-raadslid H. Posthoorn stemde tegen het voorstel dat volgens raadslid Yvonne Siljee de eerste stap zou kunnen zijn in het opheffen van de gemeente Schiedam. Ondanks de ruime steun voor het voortzetten van de regionale sa menwerking uitten veel raads fracties tijdens de raadsvergade ring felle kritiek op de aanbeve lingen van OOR, een club van burgemeesters, aangevuld met evenveel wethouders die over de toekomst van het Rijnmondge bied gaat praten. Net als in de buurgemeenten Vlaardingen en Maassluis toon den met name de linkse fracties zich ongelukkig met de strategi sche visie, waarin volgens de cri tici uitsluitend gekeken is naar de economische ontwikkeling van de Rijnmond-regio. Zij vre zen, dat het milieu het kind van de rekening wordt als alle plan nen voor nieuwe wegen, indus triegebieden en tunnels in de dichtbevolkte regio worden uitge voerd. Ook bij de bestuurlijke opzet van OOR, dat in de toekomst wordt gevormd door slechts twee verte genwoordigers uit elk van de zes tien deelnemende gemeenten, plaatste de raad kanttekeningen. „Wij willen een sterk regiobe stuur," stelde raadslid Yvonne Siljee. die waarschuwde tegen de komst van een vierde bestuurs laag Veijaardagsfeest „Maar wy vrezen de positie van de gemeente Rotterdam. Wij wil len niet worden overgeleverd aan een gemeente, die niet eens in staat is om een verjaardagsfeestje te organiseren." De inhoudelijke kritiek op de voorstellen van OOR had het col lege van B en W reeds op voor hand verpakt in het raadsvoor stel, dat was voorzien van enkele kanttekeningen Onderling had den de zestien deelnemers aan OOR afgesproken dat de indivi duele gemeenten geen amende menten m de strategische visie mogen aanbrengen, maar het Schiedamse college kon zich toch niet bedwingen. In het raadsbesluit heet het. dat Schiedam met de integrale visie akkoord gaat Voor zover daarin wordt voldaan aan de Schiedam se standpunten ten aanzien van de luchthaven, het milieu en de visie op verkeer en vervoer.' Op dissident Posthoorn konden deze toevoegingen geen indruk ma ken. Als je vóór bent, dan ben je vóór. Bezwaren houden in dat ge val mets in. Rotterdam ligt er echt niet wakker van. Ze stappen een voudig over ons heen, als ze al we ten waar Schiedam ligt." Om andere redenen koesteren de oppositiepartijen CDA en WD ook bedenkingen tegen de ge noemde passages. Een amende ment om de passages over Zes tienhoven en de ontwikkelingen op het gebied van verkeer en ver voer uit het voorstel te halen, be haalde geen raadsmeerderheid. Schiedam - Een bewonersdele gatie uit de omgeving van de Roellstraat in Nieuwland heeft met de gemeente een akkoord be reikt over een extra huurverho ging in hun buurt. Met een addi tionele bijdrage van zes gulden per maand gaan de 396 huishou dens een deel van het in de reno vatieplannen ontstane financie ringstekort dichten. Het tekort in de begroting kwam verleden jaar reeds aan het licht. Ondanks forse bijdragen van het Rijk, de gemeente, de huurders en het Gemeentelijk Woningbe- heer kwam wethouder A. Reijn- hout (wonen en buurtbeheer} 2,7 miljoen gulden tekort om de in grijpende face-lift in het gebied tussen de Burgemeester van Haarenlaan en de Mgr. Nolens- laan te betalen, Voor onder meer de woningverbe tering, het aanbrengen van liften en de bouw van afgesloten portie ken sprak de wethouder met de bewoners aanvankelijk een ge middelde huurverhoging van 133 gulden per maand af. Verwijzend naar het tekort stelde Reijnhout later ineens een gemiddelde huurverhoging van 150 gulden voor. De bewonersdelegatie vond dit voorstel echter onaanvaardbaar. De Nieuwlanders meenden, dat de extra verhoging niet te verko pen is in een buurt, waar ruim de helft van de bewoners afhanke lijk is van een minimum-inko men. Door te komen met bezuini gingsvoorstellen op het verbete ringsplan kwam de gemeente deels aan deze bezwaren tege moet. In het uiteindelijke verbeterings plan, dat 1,2 miljoen gulden goed koper uitpakt, zijn twee serrewo ningen en zes grote maissonettes wegbezuinigd. Het resterende deel van het tekort wordt gedekt door de bewonersbijdrage van zes i gulden en nieuwe subsidies. Hrtm* Medewerkers van het Schie damse vol- wassenon- derwijs (v.l.n.r. Henk Tiggelhoven, Meta de Vaal, Tiny van der Gïessen) trai nen vast voor het spelletje Triviant tegen gemeente raadsleden, dat volgende week op een reuzebord wordt ge- Sp speeld. Foto Fotobureau Roet Dijkstra Schiedam - Kennis is macht. Maar zou Bea Oomens weten hoe veel harten een octopus heeft? Bij het Plaatselijk Educatief Cen trum is men zeer benieuwd naar de parate kennis van de fractie voorzitter van Groen Links. En niet alleen naar die van Bea Oo mens: ook de algemene ontwik keling van raadsleden als Trudy van den Akker (D66), Noor Sam- kalden, Yvonne Siljee en Peter Stadhouders (allen PvdA) moet nodig eens worden getest, meent hetECV. Volgende week maandag is het uur U. Dan treedt de 'denktank' van het gemeentebestuur in de strijd tegen de 'bollebozen' van het Schiedamse volwassenenon derwijs. Een spelletje Triviant- zal uitwijzen wie de meeste kennis in huis heeft over natuur, geschie denis, kunst en literatuur, weten schap, sport en ontspanning. Spe ciaal voor de raadsleden hebben de organisatoren nog twee gebie den aan het Triviant-bord toege voegd: edukatie en politiek. Reden om de pennen en dictaat cahiers eens aan de kant te schui ven en het populaire Triviant- spel uit de kast te halen is het vijf jarig bestaan van het ECV. Tij dens de lustrumweek staan ook een tentoonstelling op het pro gramma, een oriëntaals feest voor migrantenvrouwen en een slota- vond voor medewerkers, be stuursleden -en cursisten, die wordt opgeluisterd door de Ama zing Stroopwafels. Vlaardingen - Het Arnhemse conflict over gebrek aan open heid binnen de Socialistiese Par tij is overgeslagen naar Vlaardin gen. Joke Fial, sinds 1987 voor de SP lid van de Vlaardingse ge meenteraad, stuurt welbewust aan op een conflict met het afde lingsbestuur. Haar doel: de demo cratische controle binnen de par tij vergroten. Aanleiding voor de actie van me vrouw Fial is de benoeming in au gustus vorig jaar van Remi Poppe in het afdelingsbestuur. De door de wol geverfde actievoerder en politicus Poppe zou daar 'door- drammen en alles voorkauwen' en het onervaren afdelingsbe stuur voortdurend overstemmen. Op 16 februari was voor mevrouw Fial de maat vol. Zij zegde haar kaderlidmaatschap op. Met het partijbestuur in Rotter dam werden weliswaar afspraken gemaakt dat Poppe zich tijdens vergaderingen op de achtergrond moet houden, maar die afspraken zijn niet op papier gezet. Fial noemt dat typerend voor de geslotenheid binnen de SP. Er wordt nooit iets zwart op wit gezet en op vergaderingen wordt niets officieel genotuleerd, zodat con trole op besluiten en gemaakte af spraken achteraf niet mogelijk is. Mevrouw Fial sluit zich aan bij de kritiek van enkele SP-Ieden uit Arnhem, die onlangs al dan niet vrijwillig uit de partij stapten na vergeefse pogingen een meer de mocratische besluitvorming tot stand te brengen. „Wij storten onze vergoeding in de partijkas, maar daar zijn ner gens stukken van te vinden. Dat kan tot problemen met de belas ting leiden. Los daarvan wil ik gTaag weten wat er gebeurt met het geld. Maar als je daar vragen over stelt krijg je nooit een duide lijk antwoord." Volgens Joke Fial voert haar par tij een tegenstrijdig beleid. „Wij proberen de overheid voortdu rend tot openheid te dwingen, maar in eigen gelederen laten we het wat dat betreft lelijk afweten. Ik wil niet meewerken aan het in standhouden van zulke structu ren. Als niemand inzicht heeft in wat er gebeurt loopt dat uit op dic tatuur." Ondanks haar kritiek blijft me vrouw Fial gewoon lid van de So cialistiese Partij. Hoewel zij wei gert de afdelingsvergaderingen nog te bezoeken, piekert zij er niet over haar raadzetel op te ge ven. Het partijbestuur van de SP wil nog niet reageren op de uitlatin gen van mevrouw Fial. Secretaris Tini Kox wil eerst persoonlijk met de Vlaardingse critica praten. Schiedam - Een splinternieuwe motor, merk Honda 650 (MK-94- NZ) is gistermorgen gestolen aan de Van Leeuwenhoeckstraat in Schiedam. Het één week oude voertuig was voorzien van twee stevige sloten. Dieven waren ook op pad bij De Gheynstraat. Daar werd bij de fir ma Profil Communicatie een co- pieermachine ter waarde van 5500 gulden gestolen. Er was een ruit ingeslagen om binnen te ko men. Bij een bedrijf in het Bols-gebouw aan de Burgmeester Honnerlage Gretelaan is electrisch en pneu matisch gereedschap gestolen. Vlaardingen - Uiteen woning aan de Timorstraat in Vlaardingen is een cd-speler en een videorecor der gestolen. Vermoedelijk is men binnengekomen door ge bruikmaking van een valse sleu tel. Vlaardingen - De ingrijpende be zuinigingen bij de gemeente Vlaardingen hebben de eerste protesten opgeleverd. Op het stadhuis zijn bezwaren ingediend tegen bet inkrimpen van het per soneelsbestand en de verdwij ning van de mogelijkheden voor sportieve recreatie. Lezers van de twee bibliotheek-filialen die moe ten verdwijnen willen handteke ningen op gaan halen. De medezeggenschapscommissie van ,de gemeentesecretarie schrijft het college van BenW 'met verbazing' kennis te hebben genomen van de bezuinigingen, met name voor het Holybad en het bureau sportieve recreatie. De mc schrijft: „Wij hebben moeten constateren dat voor deze colle ga's niet alleen de inhoud van hun werk op de tocht staat, maar ook hun werkgelegenheid, daar u weigert te garanderen dat dit zon der gedwongen ontslagen ge paard zal gaan." De mc noemt dit 'een nieuw ge luid dat zeer onheilspellend en dreigend klinkt'. Daarmee wordt, als de vertegenwoordiging van het personeel, 'nadrukkelijk' ge broken met het 'rechtszekerheid- sprincipe voor het personeel.' De mc schrijft tot slot met span ning af te wachten of de gemeen teraad het college op dit punt tot de orde zal roepen. Groen Links in Vlaardingen heeft verontwaardigd reageerd op de aangekondigde bezuinigingen op de schoolsport en de sportieve re creatie. De partij vindt het onaan vaardbaar dat deze mogelijkheid om buiten verenigingsverband aan sport te doen 'de nek wordt omgedraaid'. In een protestbrief wordt ge schreven: „Een goed bestuur van een stad, waar het minimabeleid hoog in het vaandel staat, mopf zijn burgers ook op het sportieve vlak het een en ander te bieden hebben, en niet alleen maar ver wijzen naar verenigingen." De voorgenomen sluiting van de bibliotheek-füialer. aan de Van Hogendorplaan en in de Westwijk is voor het personeel niet alleen als een donderslag bij heldere he mel gekomen. De medewerkers en directie staan ook nog eens machteloos tegenover het plan van de gemeente dat de bibliothe ken met sluiting bedreigt. Het is een van de gevolgen die het nieu we beleid om miljoenentekorten in de komende jaren te voorko men, met zich meebrengt. Op de Vlaardingse bibliotheken, waar zo'n vijftig mensen werk zaam zijn, moet in 1992 204.000 gulden worden bezuinigd. Het personeel vreest dat er koppen gaan rollen, maar voelt zich niet bij machte enige actie te kunnen ondernemen om het college op andere gedachten te brengen. „We zijn ambtenaren en kunnen in dit geval natuurlijk niets tegen onze baas beginnen," zegt Helène Breedveld, die in de vestiging aan de Van Hogendorplaan werkt. „Maar gelukkig nemen de lezers het voor ons op want ik heb begre pen dat men een handtekenin gactie is gestart." Onverwacht „De mededeling kwam volkomen onverwacht," reageert Judith Kroesen, voorzitter van de mede zeggenschapscommissie, „omdat we eerder al moesten bezuinigen. Bovendien is er amper tijd om ac tie te kunnen ondernemen, want vorige week dinsdag werden we van de eventuele sluiting op de hoogte gesteld en in mei wordt over het voorstel van het college in de raadsvergadering al be slist." „Het vreemde is natuurlijk dat de Westwijk in het kader van de soci ale vernieuwing alle aandacht krijgt en men dan toch de biblio theek wil sluiten. Dat kan ik met rijmen en zelfs wethouder A. Kool, die toch verantwoordelijk is voor het slagen van het sociale vernieuwingsplan, heeft daar geen passend antwoord op." „Wat ons nu te doen staat is met keiharde cijfers aantonen dat het voornemen niet juist is. En als onze lezers acties willen gaan voe ren, zullen we hen zeker steu nen." Bibliotheek-directeur John La- mens schrijft een rapport dat eert dezer dagen aan het college wordt gepresenteerd „We zullen de raadsleden op de hoogte stellen van de gevolgen die de sluiting met zich meebrengt," legt La- mens uit. „We zijn ambtenaren en kunnen moeilijk zelf met span doeken op straat gaan staan om dat we toch representatief voor de gemeente worden geacht Daar om hopen we dat het publiek voor onsin de bres springt." Vlaardingen - Het weigeren van de 'achteruit' is er de oorzaak van dat de Cornelia van de "Vlaarding se zeeverkenners gistermorgen tegen de noordelijke zijde van de Deltaspoorbrug in Vlaardingen is gevaren. Het treinverkeer op de lijn Vlaardingen-Rotterdam was er korte tijd door gestremd. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart over tien. De schade aan schip en brug viel overigens mee. Het incident betekent een ernsti ge tegenslag voor de Vlaardingse zeeverkenners. Door motorsto ring heeft de Cornelia twee jaar ian de wal gelegen. Het schip voer gistermorgen voor de eerste keer weer uit, op weg voor een proefvaart naar de Biesbosch. Ingezonden mededeling uw watersportadres voor: Roei-, vis- en volgboten (Pioner), zeewaardige visboten(Rana), opblaasboten Bom b ard /Zodiac) Verkoop en reparatie van Mercury B.B. motoren Div. ski's en onderdelen. Trailers en div. accessoires. Vlaardingen - De overweg West- havenkade van de spoorbaan in Vlaardingen is komend weekein de enige tijd een onneembare hindernis. In verband met werkzaamheden is de overgang voor alle verkeer gesloten in de nacht van 21 op 22 april en van 22 op 23 apnl van 23.00 tot 07.00 uur. De afsluiting geldt ook voor de overweg Oosthavenkade in de nacht van 23 op 24 april. De overweg nabij de Maassluise- dijk zal in de nacht van 24 op 25 april en van 25 op 26 april geslo ten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1