Waterweg 15 Schiedam miste de boot Rotterdam-pas populair in het Waterweggebied Rechtbank zit in de maag met chronische crimineel Koolhoven-vliegtuig terug in Rotterdam Skaters blij met mini-ramp Catamaran concurrent van openbaar vervoer Onderzoek naar fraude effeetenbemiddelaar Oude schoen weet van geen wijken Lawaai aan Spoorsingel Man steekt auto in brand Tentoonstelling over zeven eeuwen bedrijvigheid in de haven Brandje in cd-shop Nelly Politie schrijft 50 bekeuringen uit Vrouw beroofd van portemonne Orpheus zingt cd en ïp vol Rotterdams Dagblad Vrijdag 19 april 1991 Regio Waterweg: Brede Havenstraat 6, 3131BC Vlaardingen Tlf. 010-4350557/fax 4349754 Door Peter Louwerse Rotterdam - Met de catamaran naar het werk, en de fiets kan ook mee. Het idee van Smit In ternationale voor forenzenver- keer is nog slechts in ontwikke ling, maar de Rotterdamse rede rij heeft er goede hoop op dat over niet al te lange tijd de foren zen tussen Rotterdam, Rozen burg en Papendrecht met de boot naar hun werk kunnen rei- Een opmerkelijk initiatief: een rederij uit het particuliere bedrijfsleven die er brood in ziet om een openbaar-vervoerverbin- ding op touw te zetten. „Ach," zegt woordvoerder D.C. Kaakebeen van Smit Internatio nale, „We leven in een tijd waar in geprobeerd wordt om de auto mobilisten het openbaar vervoer in te krijgen. Dan moet je met een verbinding komen die snel ler is dan het bestaande open- baar vervoer." Voor Kaakebeen is het plan van Smit een eenvoudige zaak. „De rivieren liggen er aL Je hoeft er alleen maar boten op te laten va ren." Als alles doorgaat zullen de catamarans de Nieuwe Maas, de Noord en de Nieuwe Waterweg bevaren. Het voorstel van de Rotterdamse rederij, die in dit project samen werkt met Rotterdam Waterstad, Rijkswaterstaat en het adviesbu reau DHV uit Amersfoort, is niet uniek in de wereld. In Bangkok, Londen en Istanbul bestaan al stedelijke bootverbindingen die uitstekend functioneren. In ons eigen land gaat op 1 mei een veerverbinding van start tussen Zaandam en Amsterdam CS. Smit Internationale had dus ge noeg mogelijkheden om bij an deren zijn licht op steken, maar dat is niet gebeurd. „We hebben gewoon gekeken: wat is de toe gevoegde waarde voor de regio. Belangrijk is dat de boot sneller is dan de bus," vindt Kaakebeen. Korter Als alles volgens plan verloopt, zal de boot er aanmerkelijk kor ter over moeten doen dan debus. Hoeveel korter? Dat kon Kaakebeen niet zeggen, zoals hij zich ook in stilzwijgen hult als hem wordt gevraagd wat het project gaat kosten, hoe de boten er precies uit zullen zien, wanneer de nieuwe veerdienst van start gaat en hoelang de twee catamarans over de reis zullen doen. De veerdiensten Rotterdam-Pa- pendrecht en Rotterdam-Rozen burg zullen onderweg maximaal drie keer stoppen. Ze varen een hele dag door, met het zwaarte punt op de ochtend- en avond- spits. De logische aanlegplaats zou de Leuvehaven zijn, bevestigt Kaakebeen. Daar kunnen de pas sagier immers overstappen op de metro. Rotterdam - Het Rotterdamse bemiddelingsbedrijf voor effec ten Rotterdam Investment Group (RIG) wordt van diverse kanten doorgelicht op onwettige handelingen. Vorige week werd al bekend dat de Amsterdamse effectenbeurs RIG voor een half jaar heeft ge schorst omdat het bemiddelings bedrijf zich niet onafhankelijk zqu hebban opgesteld en ook an- -;dere beursregels zou hebben overtreden. Directeur Plaizier van RIG heeft overigens steeds ontkend dat zijn bedrijf zich niet aan de re gels zou hebben gehouden. - De effectenbeurs heeft mr. J. van Apeldoorn als onderzoeker aan gesteld. Verder zijn de Economi sche Controle Dienst (ECD) en De Nederlandsche Bank een on derzoek gestart. Directeur Plaizier van RIG heeft verklaard dat hij alle medewer king verleent aan de onderzoe kingen. Volgens hem zal daardoor snel kunnen blijken dat de regels niet zijn overtreden.f Volgens Het "Finaneieele Dag blad, dat zegt over goede bron nen te beschikken, zou RIG op agressieve wijze aandelen verko pen van twijfelachtige waarde. De FK-23 Bantam K-123. Archieffoto- Rotterdam - Dolblij was Harry van der Meer van de Stichting Koolhoven Vliegtuigen gisteren, toen de onderdelen van het eni ge nog bestaande originele vlieg tuig van de Rotterdamse vlieg tuigbouwer Frits Koolhoven in de passagiershal van Luchtha ven Zestienhoven konden wor den tentoongesteld. De technisch conservator van het Luchtvaartmuseum Aviodo me op Schiphol heeft de geha vende vleugels, die zijn gemaakt van een tere constructie van ver edeld vurehout dat is bedekt met vliegtuiglinnen, de eveneens houten stukken romp en de ABC-WASP-motor van 170 pk zelf eerder deze week met de fer ry opgehaald uit Engeland. Het toestel, dat als alle vliegtuigen in die tijd slechts voor vijf percent tiit metaal bestond, had een spanwijdte van acht meter en op de vleugel droeg het het registra tienummer K-123. V" de onderdelen van deze in 1918 in Engeland gefabriceerde jaehtvlieger van het type FK-23 Bantam en ander 'schroot', dat hij na intensief speurwerk heeft opgedoken bij het Britse vlieg tuigenmuseum Shuttleworth Collection, hoopt hij in tien jaar tijd twee authentieke vliegtui gen te bouwen. Eén voor het Aviodome en de ander voor de Stichting Vroege Vogels van het vliegveld Lelystad, die met de hist wil gaan vliegen. Onderschat Volgens Van der Meer is het be lang van Koolhoven als lucht vaartpionier altijd onderschat Hij heeft het tot zijn levensdoel gemaakt minstens één toestel van de 'vergeten' vliegtuigbou wer te bewaren. „Voordat ik met pensioen ga, moet er een toestel van Koolhoven in het museum staan," had de conservator zich voorgenomen en hjj lijkt z'n zin te krijgen. Door het bombarde ment in de meidagen van 1940 op de Waalhaven en de daar sinds 1926 gevestigde vliegtuigfbriek van Koolhoven, was vrijwel alles wat herinnert aan deze Neder landse luchtvaartpionier ver woest. In totaal ontwierp Koolhoven 59 typen vliegtuigen, waarvan uit eindelijk, op de nu gevonden de len en enkele tekeningen na, niets is overgebleven. In 1919 vloog hij nog met de FK-23 Ban tam tijdens de Eerste Lucht vaarttentoonstelling Amster dam. Maar hij fabriceerde niet uitsluitend militaire toestellen. Koolhoven maakte het eerste verkeersvliegtuig ter wereld, de BAT FK-26, met een overdekte cabine voor vier passagiers. Met dit toestel, waarbij de piloot ach ter rijn gasten in de openlucht zat, werd de eerste lijndienst van Londen naar Nederland ver zorgd. Het prijkt hoog op het verlang lijstje van Van der Meer, die al het werk dat hij verzet om een Koolhoven-collectie bij elkaar te krijgen doet als vrijwilliger, maar hij acht het hoogst onwaar schijnlijk ergens nog een echt Koolhovenvliegtuig te vinden. Met de Luchtmacht is Van der Meer inmiddels in overleg over de herbouw van het militaire toe stel de FK 51, waarvan men in het Aviodome nog slechts een halve vleugel heeft. Door Peter de Lange Schiedam - Een beetje meer een dracht, zelfvertrouwen en door zettingsvermogen en Schiedam was nu een metropool met ten minste een hali miljoen inwoners geweest. En hadden er in plaats van historische zeiljachten en grintscheepjes, oceaanreuzen m de havens gelegen. Maar Schie dam miste op het beslissende mo ment de boot en werd niet meer dan een middelgrote stad, die eeuwenlang balanceerde op de rand van bloei en ondergang. Die conclusie dringt zich op na het zien van de tentoonstelling 'Schiedam vaart wel' in het Stede lijk Museum. Direkt na het lui den van de hoogwaterklok, om negen minuten over acht, wordt de expositie vanavond geopend door wethouder C. Zijdeveld. Het klokgebeier is een grapje zonder symbolische betekenis. Want wat zijn havenbeleid betreft heeft Schiedam het tij nooit mee ge had. Nieuw is die gevolgtrekking niet. Historici hebben Schiedams moeizame iclatie met het water al uitputtend beschreven. Maar nooit werd die geschiedenis zo uitvoerig uit de doeken gedaan als nu in het mmeum. waar edu catief medewerker Pim Schenke laars ruim zeven eeuwen haven activiteiten overzichtelijk in beeld bracht. Alleen in het prille begin, zo'n 750 jaar geleden, leek de onooglijke nederzetting aan de Schie een gouden tijd tegemoet te gaan. Toen werd een dam gelegd in het watertje waaraan de stad zijn naam dankt, en ontstond een soort overslaghaven waar sche pen die vanaf de Maas binnenvoe ren hun goederen moesten over laden op kleinere boten. Maar die monopoliepositie raakte Schie dam ai snel kwijt. Rotterdam groef zijn eigen Schie met bijbe horende haven. En in de loop der eeuwen zou blijken dat de con current vast van plan was zijn buur voortdurend een stap voor te blijven. Ambitieus Tegen het eind van de vorige eeuw kwam de laatste kans het tij te keren. Op de golven van de in dustriële revolutie broedde het gemeentebestuur het ene ambi tieuze plan na het andere uit om de havencapaciteit fors uit te breiden. In het westelijk deel van De Gorzen zou een reusachtig complex worden aangelegd. „De branderselite zag het nut er niet van. Burgemeester Piet van Dijk van Mathenesse des te meer, maar dat was een ontactisch fi guur, iedereen wilde hem onder uit halen," verklaart Jef Jansen van het gemeen ie-archief het noodlottig verloop van de histo rie. De misère heeft volgens Jan sen overigens ook een natuurlij ke oorzaak: „Schiedam ligt ge woon verkeerd, de havens slibben veel te gemakkelijk dicht." Gezien de gemiste kansen m het verleden is 'Schiedam vaart wel' dan ook een ongelukkige titel voor de expositie. Dat neemt niet weg dat Schiedam een groot deel van zijn vroegere welvaart aan het water dankt. Al ruim voor de komst van gigantische werven als Wilton Fijenoord en Gusto wer den in Schiedam op grote schaal velerlei scheepstypen gebouwd en de grondstoffen voor de jene verindustrie werden per schip aangevoerd. Bezoekers van de tentoonstelling - die vanaf zaterdag tot begin juni in het museum terecht kun nen - moeten zich instellen op een wandeling tegen de klok in. De expositie neemt het heden als uitgangspunt en gaat dan steeds verder terug in de tijd. Daar is een puur praktische reden voor. Het scheepsmodel van de Nieuwe Statendam bleek te breekbaar om naar de bovenzaal te worden ver voerd. De replica van het in 1957 bij Wilton gebouwde passagiers schip staat daarom in de bene denzaal, waar de expositie begint. Andere scheepsmodellen, afkom stig uit het Visserijmuseum en het Maritiem Museum, staan wel in de bovenzaal, waar verder veel historische documenten en voor werpen, zoals het laatste geld- klompje van de Oranjebmg en de sabel van een brugwachter, een plekje vonden. Ook hangen er ragfijne tekeningen van Hans van der Sloot, van wie in mei een boel? over de Schiedamse havens verschijnt. Beneden zijn vooral foto's te zien. Het merendeel van het materiaal werd nooit eerder tentoongesteld. Overweldigend Bij de expositie is een lesbrief ge maakt voor het basisonderwijs. Omdat een boottochtje deel uit maakt van het programma, is de belangstelling van het onderwijs voor 'Schiedam vaart wel' over weldigend. Alleen al daarmee is een hoog bezoekcijfer gegaran deerd. Maar de samenstellers wil len meer. Zegt Mari Dingenouts, voorlich ter van de nutsbedrijven (inclu sief de havendienst): „De Schie damse havens horen niet alleen in het museumwe moeten er ook in praktische zin iets mee doen." Eind mei houdt de Nederlandse Vereniging van Havenmeesters een congres in het Stedelijk Mu seum. En die gelegenheid zijn ha vens te promoten zal Schiedam niet aan zich voorbij laten gaan. Schiedam/VIaardingen - De Rotterdam-pas is redelijk popu lair in Schiedam en Vlaardingen. Tot op heden zijn in deze twee plaatsen zo'n duizend van die passen verkocht. Ridder kerk en Hellevoetsluis doen het, wat de buitengemeenten be treft, duidelijk minder. Daar zijn respectievelijk 225 en 60 pas sen aan de man/vrouw gebracht. Op dit moment hebben in to taal 40.000 mensen een Rotterdam-pas gekocht. Met de pas kan men onder meer een korting krijgen voor culturele evenementen of goedkoper rei zen met het stadsvervoerbedrijf RET. De gemeente had het aantal van 40.000 passen als streefcijfer gesteld. Verwacht wordt het aan tal verkochte pasjes dit jaar zal oplopen tot 50.000, Vooral onder 65-plussers is de pas populair: tienduizend mensen in deze leeftijdscategorie kochten het kaartje. De pas wordt ver kocht met een inkomensafhanke lijk tarief. Inwoners uit de ge meenten (Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Ridderkerk en Hel levoetsluis) die twee jaar een minimuminkomen (gezamelijk maximaal 1640 gulden per maand) hebben, betalen een tien tje. Wie een gezamelijk mkomen heeft van 1880 gulden, w. +a.alt twintig gulden. Alle overige inwo ners (ook buiten de Rijnmond en studenten) betalen 75 gulden. Door Carel van der Velden Rotterdam/Schiedam - Persoon lijkheidsstoornissen zijn hem vreemd. Uit psychologische tests komt naar voren dat de 23-jarige verdachte gezegend is met een bovengemiddelde intelligentie. En toch moest de Schiedammer zich gisteren voor de zevende keer verantwoorden voor strafba re feiten als diefstal, inbraak, he- roïnebezit en enkele overvallen. Met tegenstrijdige verklaringen weet men bij de Rotterdamse rechtbank doorgaans wel om te gaan, maar de confrontatie met net complexe karakter van de Schiedammer plaatste de meer voudige kamer gistermiddag toch vooreen dilemma. Want wat moet de rechtbank met een man, die een gezonde geest koppelt aan een ziekelijke crimi nele inslag? Als puber werd de Schiedammer na kleine delicten reeds onder toezicht geplaatst en met het vorderen der jaren dacht de rechtbank een antwoord op het probleem te vinden door de Schiedammer verschillende ke ren voor langere tijd achter slot en grendel te plaatsen. Deze strafmaatregelen hebben tot dusver echter geen heilzame werking op de inmiddels volwas sen verdachte gehad, concludeer de zjjn advocaat Anders had mijn cliënt hier vanmiddag niet gestaan. Het lijkt dus niet ver standig om hem opnieuw in de gevangenis te stoppen en hem aan zijn lot over te laten. Maar wat er wel moet gebeuren, zou ik ook niet weten. Mijn pet gaat het in ie der geval te boven. De vraag is wie er nog een oplossing kan aan dragen?" Bescherming Officier van justitie mr. Houben had minder behoefte aan bespie gelingen over de geestesgesteld heid van de verdachte, die sinds enkele jaren verslaafd is aan he rome. Zij stelde, dat de maat schappij bescherming verdient tegen de man, die zich tussen ok tober 1990 en januari 1991 schul dig heeft gemaakt aan een groot aantal delicten. Zij eiste twee jaar onvoorwaardelijke gevangenis straf. De officier rekende hem het meest de twee overvallen aan, die hij op 26 en 27 oktober 1990 zou hebben gepleegd. De overvallen op eethuis Maja de Bij in Rotter dam en de Schiedamse snackbar In Den Woudhoek vonden plaats tijdens een proefverlof. De Schie dammer zat in het vorige najaar een straf van vi j f m aanden uit. Tegen de politie legde hij in janu ari van dit jaar een zeer gedetail leerde bekentenis af. In beide ge vallen bedreigde hij de verkoper met een luchtdrukpistool. Hij vermomde zich door een trai ningsbroek met gaatjes over zijn hoofd te trekken. Kort na de twee de overval werd deze broek door de politie aangetroffen. Tot verrassing van de rechtbank kwam de verdachte gisteren plot seling op zijn verklaring terug. „Ik heb het niet gedaan," vertelde de Schiedammer. „Ik heb van kennissen precies gehoord hoe deze overvallen in hun werk zijn gegaan. Ik heb de schuld op mij genomen om uit de drugswereld te komen. Ik zag geen andere uit- weg meer dan de cel." Rechtbankpresidente mr. Groen- huijsen vond de verklaring niet erg geloofwaardig. Ook zonder de bekentenis van de overvallen zou de verdachte voldoende op zijn kerfstok hebben om opnieuw in aanmerking te komen voor een drugsvrije cel, „Ik kreeg pas spijt van de bekentenis toen ik de dag vaarding kreeg," sprak de ver dachte. „Ik schrok mij rot." De rechtbankpresidente type- reerdede verklaring ais de 'omge keerde wereld'. Net als de advo caat en de verdachte kon zij geen plausibel motief voor de misda den verzinnen. Geldnood speelt in ieder geval een rol, maar vol gens de advocaat is dit een te op pervlakkige verklaring. „Het rare is, dat mijn cliënt als kind al cri mineel was. Ik denk dat hij alleen gebaat is bij psychiatrische hulp." De rechtbank doet uitspraak op 2 Goed nieuws voor Schie damse ska ters: de eerste mini-ramp is er. Onderaan de VSaardin- gerdijk, ter hoogte van de Burgemeester van Haaren laan, staat sinds afgelo pen weekein de een speel tuig, waarop skaters zich kunnen uitle ven. Een jaar gele den vroeg een aantal jonge ren urt het westelijk en oostelijk deel van Schiedam aan burge meester en om deze mini- ramp. Na vele gesprekken met de skaters werd besloten dat de Vlaar- dingerdijk de meest ge schikte plek was voor het uitoefenen van hun hobby. In de pa as va kan-1- tle was het eln^ delijk zover en konden de skaters de handen uit de mouwen ste ken om het voorwerk voor plaatsing van het speeltuig te verrichten. Foto Fotobureau Roel Dijkstra Schiedam - De Schiedamse brandweer is gisteravond rond tien uur uitgerukt voor een mogelijk brandje bij cd-shop Nelly aan de SingeL Omwo nenden hadden een brand lucht geroken en alarm gesla gen. Omdat de rolluiken de toe gang tot de winkel blokkeer den gebruikte de brandweer een slijpmachine om het pand binnen te komen. Daar bleek er wat na te smeulen in een prullenbak. Waarschijnlijk is daar een asbak in geleegd met een nog niet goed gedoofde si garet. Schiedam - Tijdens een twee uur durende controle op de Haven- dijk te Schiedam heeft de politie bij 128 bestuurders geconstateerd- dat zij te hard reden. Van hen zijn er vijftig bekeurd. In totaal wer den 510 voertuigen gecontro leerd. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 85 kilometer per Vlaardingen - Een winkelende vrouw merkte gistermiddag bij Albert Heijn in het winkelcen trum De Loper toen zij wilde afre kenen dat haar portemonnee uit haar schoudertas was gestolen. Er zaten twee betaalkaarten, een gi romaatpas en tachtig gulden con tant geld in. Al meer dan een week ligt 'Ie er, midden op het kruispunt Vlaardingerdijk/Burgemeester van Haarenlaan. Een oude, tot op de draad versleten' heren schoen. Aan wie heeft 'ie alle maal toebehoord, hoe vaak is ermee gevoetbald, waar en voor wie heeft de schoen alle maal dienst gedaan? Duizenden auto's moeten er inmiddels langs zijn geraasd, een aantal zal er overheen zijn gereden, maar de schoen is niet geweken voor dat ver keersgeweld. Het touwtje dat als veter dienst doet, verraadt dat het weggegooide schoei sel niet aan een welgesteld ie mand heeft toebehoord. Maar verder is hst gissen hoe de schoen op de bewuste plek te recht is gekomen. Eén ding is zeker, de schoen wordt steeds platter. Foto Fotobureau Roel Dijkstra Vlaardingen - De bewoners van de Spoorsingel in Vlaardingen krijgen komend weekeinde 's nachts met wat lawaaioverlast te maken. Mensen van de NS laden dan een deel van de dwarsliggers en iailstaven uit op de verhoogde Deltadijk waarover indertijd de spoorbaan moet komen te lopen. In verband met het werk zijn de spoorwegovergangen aldaar 's nachts dicht. Het werk op het gedeelte tussen de stations Gaardingen-Oost en Gaardingen-Centrum betekent voor de NS de afsluiting van de werkzaamheden in verband met de Deltawerken. Het werk op het traject Schiedam-Maassluis had allang klaar moeten zijn, maar is als gevolg van ontwikkelingen in politiek Den Haag verlaat. De Deltadijk ligt al langer langs de Spoorsingel, evenwijdig aan de huidige treinbaan, maar heeft tijd nodig gehad om in te zakken tot het punt waarop dit niet meer gebeurt. Als de NS klaar is met alle werk zaamheden, dat moment is ge pland in 1993, wordteen fietsver- binding over de spoorbaan in ge bruik genomen. De NS-werknemers is gevraagd het lawaai zoveel mogelijk te be perken. „Enige overlast is niet te voorkomen, maar we doen ons best dat tot het uiterste te beper ken," aldus een woordvoerder. ..Gelukkig zijn de mensen wat ge wend daar, vlak bij het havenge bied." Vlaardingen - In navolging van - de Schiedamse naamgenoot heeft het Gaardings Mannenkoor Orp- heus zijn eerste cd gemaakt. De schijf is gistermorgen overhan digd aan de beschermheer van het koor, burgemeester Van lier. Voorzitter J.B.Timmers van Orp heus gaf de cd weg. Er zijn ei vijfhonderd van ge- perst. Daarnaast is een zelfde aantal langspeelplaten gemaakt. Cd en lp kosten respectievelijk f 29,95 en f23,95. Morgen start de verkoop tijdens een optreden van Orpheus in de Grote Kerk van Gaardingen. Als dat wat oplevert wil het koor een keer in Litouwen gaan zin gen. Er ligt een uitnodiging voor een optreden in dat gebied. Op cd en lp staan nummers als Piet Hein, Ouvre, Le Martier en Russisch Avondgebied. Bariton "Wil Cordes en sopraan Sari Brob- bel zijn er ook op te horen. De laatste lp van Orpheus ver scheen zeven a acht jaar geleden. Schiedam - Een onbekend geble ven man heeft vannacht, na een radio-casscttcrecordcr te hebben gestolen uit een auto aan de Nieuw Mathenesserstraat te Schiedam die zelfde vierwieler in brand gestoken. Een getuige had de man iets brandends in de auto zien gooien. De politie heeft met een een buurtonderzoek gehou den, maar dat leidde nog niet tot de aanhouding van de brand stichter. De auto, een Volkswagen Jetta, brandde nagenoeg geheel uit. De brandweer kon niet veel van de wagen meer redden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1