Waterwe 11' Schiedam krijgt treintaxi Schoenmaker/raadslid Vermeer werkte met een bolleke en achterom-ijzer PvdA'er: 'Is Groen Links betrouwbaar?' Nieuwe service voor treinpassagiers ook in Maassluis Musea laten mensen technieken zien. Schiedam toont kinderen ook kunst Kazerne Vlaardingse brandweer hernieuwd 0 Bezorging? 'Rode kaart' voor beleid gemeente Meer reclame aan lichtmasten 11 Maaslanders 'struikelend door hun dorp' Dijkdrenth mag niet i in sportcommissie Jóngen ziet jbromfietsdief Mét 107 km per Irttür door stad Brandstichting Inbraak in winkelcentrum 0104004.444 Rotterdams Dagblad I Maandag 22 april 1991 Regio Waterweg: Brede Havenstraat 6, 3131BC VI aardingen Tlf. 010-4350557/fax 4349754 - Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen wil meer geld binnenhalen uit buitenreclame. Daarbij wordt - gedacht aan de plaatsing van zogenoemde 'mup- pies', staande borden, zoals in Schiedam op de Bur- gemeeester Knappertlaan tussen de wachthuisjes, en reclame aan lantaarnpalen. Laatstgenoemde uitbreiding - Vlaardingen heeft nu geen reclame-uitingen aan lichtmasten - zou jaar lijks ongeveer 23.000 gulden moeten opbrengen. Voor de 'muppies' is nog geen geldsom ingevuld, maar de gedachten gaan hier ook uit naar een be drag van ongeveer 20.000 gulden. Achtergrond voor de nieuwe aanpak is de komende verandering van de binnenstad. Met de wijzigingen op dat vlak wil de gemeente meer zaken aanpassen Gedacht wordt ook aan de plaatsing van meer bill boards in de stad. Deze king-size reclameborden le veren het meeste geld op, maar ogen niet overal even fraai. Maasland - Het Maaslandse wegennet in de be- bouwde kom verkeert in slechte staat van onder houd. De vier raadsfracties hebben weinig waarde ring voor het beleid van verantwoordelijk wethouder P. Houtenbos (Open Groepering). In de gemeenteraad is uitgebreid gediscussieerd over deze zaak. Aanleiding hiervoor was het herstra ten van de Wethouder Dijkshoomlaan, de Prinses Irenelaan en Langetaam. Daar zijn vorig jaar riole ringswerkzaamheden uitgevoerd. Na de zettingspe riode dient er nu te worden herstraat. Daarmee is een bedrag gemoeid van 198.000 gulden. Het in de begroting voor 1991 opgenomen budget .voor herstraten van 1X8.000 gulden is ontoereikend. |a Het houdt tevens in dat er binnen de gemeente ver der niets aan het onderhoud van de straten kan wor kmen gedaan. En dat terwijl de vier fracties onomwon- rlden stelden dat het onderhoud toch al te wensen i Jpverlaat. j "->ï,De kwaliteit van het wegdek is op veel plaatsen al lerbelabberdst en allerberoerdst" zei W. Gouma (PvdA). „Terwijl al vier jaar bekend was, dat het on derhoud er slecht voor staat." „We gaan zowat struikelend door het dorp," meende Open Groepering-fractievoorzitter D. Hanemaaijer. Om het werk te kunnen bekostigen zullen de riool rechten moeten worden verhoogd. Wethouder Houtenbos was het eens met de kritiek. Hoek van Holland - Joost Dijkdrenth mag geen zit- ting nemen in de Hoekse commissie Sport en Recre- v atie. De motie, die kort geleden werd ingediend door j fractieleider P. van der Wei van het CDA, leek Dijk te drenth op het lijf geschreven. t '"Tri 'di^mp^^wo^t'n|imehjk gesteld dat de functie van een ambténaar' Sij'éen dienst met werkzaamhe- u den'die mrde.heleidss£eer liggen, onverenigbaar is-,y - mét hét ÏÏdmaatshap van een commissie. Overigens is door B en W van Rotterdam al bepaald, dat derge- bjke ambtenaren geen funktie in het dagelijks be- stuurmogen hebben. r_ Merkwaardig genoeg wordt er niet gesproken over v lidmaatschap van de óeelgemeenteraad. Gezien de r werkzaamheden, van Dijkdrenth als medewerker van de dienst Recreatie mag hij aan de hand van de motie dus geen zitting nemen in de commissie - Sport, waarvoor hij door Hoeks Welzijn was genomi- neerd. 1' Fractieleider Th. van Eijk Teageerde woedend op de motie, die met zeven tegen zes stemmen werd aan- k genomen. Hij zag zich genoodzaakt nu zelf zijn zetel in de commissie Verkeer te ruilen met Dijkdrenth. Van Eijk verzekerde dat dit onder protest gebeurde en c hij diepgaand zal onderzoeken of de motie in derdaad rechtskracht heeft. |iüöa?fdïn9efl - De 16-jarige Vlaardinger, die zater- dagmorgen merkte dat zijn bromfiets was gestolen, ^jhad weinig hoop dat hij zijn voertuig weer snel terug zou krijgen. Door eigen oplettendheid gebeurde dat totzijn verrassing toch. li; Toen hij namelijk met zijn moeder onderweg was naar het politiebureau om aangifte van de diefstal te doen, zag hij een jongen op zijn bromfiets rijden, j Y Moeder en zoon volgden de jongen naar zijn woning I- en alarmeerden daarna de politie. De jongen werd [v aangehouden en bekende de diefstal. Tegen hem is Lr proces-verbaal opgemaakt. Vlaardingen - Een snelheid van 107 kilometer per - uur heeft de Vlaardingse politie dit weekeinde ge meten binnen de bebouwde kom, waar niet harder dam vijftig gereden mag worden. Dat gebeurde bij eén van de snelheidscontroles. Die controles werden gehouden op diverse plaatsen in de stad, onder meer op de Holysingel, de Mr. LA- J .Kesperweg en de Burgemeester Heusdenslaan. Ook I - op Rijksweg 20 werd gecontroleerd. Daar werd een I snelheid van 180 kilometer per uur geconstateerd. I - Er is 55 maal een proces-verbaal opgemaakt. Vlaardingen - In een pandje op het binnenterrein van de firma Kwakkelstein aan de Westhavenkade te Vlaardingen is vannacht brand gesticht Rond -drie uur werd het vuur ontdekt, waarna de brand weer uitrukte. De eerste verdieping van het bedrijfspandje brand de geheel uit. Schade en schadebedrag zijn nog on bekend, evenals de namen van de brandstichters. VlaartJingen - Uit een winkel in het winkelcentrum IDe LoDer in Vlaardingen is dit weekeinde tijdens een inbraak een nog onbekende hoeveelheid geld weggenomen. Men kwam binnen na het vermeien van een ruit. De hoogte van de aangebrachte schade is nog niet bekend. Schiedam/Maassluis - De Nederlandse Spoorwegen hebben met taxibedrijven in Schiedam en Maassluis een akkoord be reikt over het invoeren van de treintaxi. Vanaf 1 mei kunnen treinpassagiers in beide steden voor vijf gulden per taxi van het station naar huis reizen. In Schiedam wordt de service verzorgd door taxibedrijf Euro- tax en in Maassluis neemt Taxi Hofman het vervoer van de passagiers voor zijn rekening. De speciale treintaxi-stand plaatsen verrijzen slechts op één plaats in beide gemeenten. In Schiedam rijdt de treintaxi vanaf station Schiedam/Rotter- dam-West. In Maassluis wordt de treintaxi-standplaats aangelegd naast de ingang van NS-station Maassluis. Het veel drukkere sta tion Maassluis-West moet het voorlopig zonder treintaxi stellen. In Schiedam geldt dit eveneens voor station Schiedam/Nieuw- land. De uitbreiding van de treintaxi past in het beleid van de Neder landse Spoorwegen, dat er op is gericht de reizigers meer comfort te bieden. Dooraet de passagiers voor een relatief Klein bedrag thuis worden afgezet, denken de Spoorwegen de concurrentie met de auto beter aan te kunnen. De firma Treintaxi, het dochter bedrijf van de NS dat de dienst exploiteert, introduceerde de nieuwe vervoersvorm verleden jaar in twintig steden. Met ingang van 1 mei wordt dit aantal uitge breid tot veertig. De gemeente Vlaardingen is voorlopig nog niet opgenomen in de planning. Om concurrentie met het regulie re taxibedrijf te voorkomen, wor den de plaatsbiljetten voor de treintaxi uitsluitend verkocht op vertoon van een geldig treinkaar tje. Geheel waterdicht is dit sys- teeem overigens niet, leren de er varingen in de gemeenten waar de treintaxi reeds rijdt. Op veel stations bleek het vrij eenvoudig om een relatief goed koop taxikaartje aan het loket te kopen zonder in het bezit te zijn van een geldig plaatsbewijs voor de trein. Met name in Dordrecht waren de taxibedrijven woedend over deze vorm van oneerlijke concurrentie. De NS beweert op dit moment in de weer te zijn om het systeem waterdicht te maken. Bevreesd In Schiedam en Maassluis zijn de taxibedrijven nauwelijks be vreesd voor deze vorm van mis bruik van de treintaxi. Zowel Eu- rotax in Schiedam als Taxi Hof man in Maassluis bezitten vrijwel een monopoliepositie op de plaat selijke taximarkt. Volgens woord voerders van de taxibedrijven kan door een strikte naleving van de regels bovendien worden voor komen dat 'gewone' taxipassa giers met een enorme korting naar hun bestemming worden ge voerd. Zowel Eurotax als Hofman Taxi spuiten deze week een Mercedes in de huiskleuren van de NS- treintaxi. Het taxibedrijf kan de treinpassagier overigens geen particulier vervoer garanderen. Als de passagier op de stand plaats instapt, mag de chauffeur maximaal tien minuten wachten op reizigers. In overleg met de passagiers rijdt hij vervolgens een route langs de verschillende bestemmingen. In Schiedam beperkt Eurotax de service tot de eigen gemeente. Hofman Taxi levert haar passa giers zowel in Maassluis als Maas land af. Vlaardlngen/Schledam - „Ma, ga nou niet zitten want we zijn in een museum en daar moet je vooral kijken." Het kleine meisje sprak streng tegen haar moeder die even op een bankje was gaan zit ten om uit te rusten van het ge- slenter. Net als zo'n driehonderd andere bezoekers wilde het meis je gistermiddag graag de 'ouder wetse winkeltjes' in het Streek museum van Jan Anderson bekij ken. In het Vlaardingse museum kan men onder meer zien hoe de win kels en werkplaatsen er in de eer ste helft van deze eeuw uitzagen. Om het allemaal wat echter te maken, had Jan Anderson een schoenmaker en twee touwkno- pers uitgenodigd die tijdens het museumweekend lieten zien hoe ^V'.men vroeger'je ?|werkv ging. „De/, ^vakmensen'lieten in de ateliers ,v.hlvanJiet piuseum de kneepjes yan y het'Vak" zaerien;;beant\vobrddéhi vragen van meuwgierigè bezoe kers. Een van de mensen die dit week einde het gebruik van verschil lende tentoongestelde materialen en gereedschappen uitlegde, was het Vlaardingse raadslid Maarten Vermeer. Hoewel hij al 35 jaar in de schoenhandel zit, is Maarten Vermeer nadat hij in 1949 eind examen deed op de vakschool, op de Hoogstraat in Schiedam be gonnen als schoenmaker. „Ik werkte toen nog met een bol leke en een achterom-ijzer," ver telde de schoenmaker. In de klei ne schoenmakerij in het museum Vr wBwaaaiiwBiag»Hare»gy Kinderen zijn met schaar en lijm aan de slag gegaan In het Stedelijke Museum van Schiedam na een uitleg over contructivisme. Foto Fotobureau Roei Dijkstra liet hij een groepje kinderen, die met een zojuist gekochte zuur stok in de mond vol bewondering naar zijn verhaal luisterden, zien wat hij met die rare gereedschap pen bedoelde. Vlaardingen - Met de renovatie en de nieuwbouw, die de Vlaar dingse brandweerkazerne recen telijk onderging, is aansluitend op de externe veranderingen ook de interne organisatie aangepast. Vanaf heden kan men zowel het beroepspersoneel als de vrijwilli gers probleemloos huisvesten en kan er bij eventuele calamiteiten nóg alerter op meldingen worden De kazerne, die in juli 1951 werd geopend, is gerenoveerd en wordt, nu ook de nieuwbouw is voltooid, vrijdag 26 april officieel door burgemeester AAJ.M. Van Lier officieel geopend. De dag erop is er in de vernieuwde kazer ne aan de Hoflaan - met het werk is 1.765.000 gulden gemoeid - van tien uur 's ochtends tot vier uur in de middag een open huis voor be langstellenden. Nagenoeg het voltallig personeel zal aanwezig zijn om rondleidingen te verzor gen en diverse demonstraties te geven. Omdat het takenpakket van de lokale brandweer de laatste 25 jaar aanzienlijk is veranderd en de spuitgasten op uiteenlopende manieren hulpverlening moeten verschaffen, groeide de Vlaar dingse brandweer uit zijn jasje. De brandweer doet tenslotte meer dan brandjes blussen. Werd de kazeme in het prille be gin alleen bevolkt door vrijwilli gers, die in gevallen van nood werden opgeroepen en zich naar de Hoflaan spoedden, vanaf 1965 werkt men met beroepskrachten en een vasie bezetting. Dat bracht al gauw een uitbreiding van de kazeme met zich mee want 24 uur per dag vertoefden er brandweer mannen, die ieder moment uit moesten kunnen rukken. Men beraadde zich in de loop der jaren regelmatig op een nieuwe lokatie, verbouwingen en nieuwbouw. Commandant J.W. van Es trots als een pauw voor zijn biuswa- gens. Binnenkort Is hij nog tevredener als de (ver)nleuwbouw van zijn kazeme in gebruik wordt genomen. Foto Fotobureau Roel Dijkstra. De huidige 'standplaats' bleek echter de meest optimale omdat de kazerne voor haar verzorgings gebied centraal ligt. Dus lag het voor de hand dat men in 1987 zou besluiten om over te gaan tot uit breiding van de kazeme. Op 24 augustus 1989 ging de eerste paal de grond in en 511 dagen later wa ren de renovatie en de nieuw bouw een feit. Minuten Het gloednieuwe pand dat uit kijkt op de binnenplaats herbergt diverse kantoorruimten, een kan tine, vergaderzaaltjes en slaapka mers inclusief doucheruimten voor het personeel dat dag en naeht stand-by staat. Overdag zijn er minimaal acht van de vierendertig beroeps krachten binnen, die zes minuten na de melding op de plaats van de brand of het ongeluk kunnen zijn. De avonduren en weekenddien sten zijn voor de vrijwilligers die bij toerbeurt hun diensten draai en De Vlaardingse brandweer be schikt over zesendertig onbezol digde. goed getramde krachten die evenals de brandweerlieden in loondienst in een tijdsbestek *.zn anderhalve minuut uit kun nen rukken. Maar ook voor calamiteiten is de Vlaardingse brandweer immer in staat van paraatheid. Met zestien gemeenten uit de regio wordt de Regionale Brandweer Noordelijk Delta gevormd, waarbij men bij daadwerkelijke rampspoed kan rekenen op de inzetbaarheid van een kleine duizend man. „Kijk, met een bolleke brandde je, nadat je het gereedschap bo ven een vuurtje heet had ge maakt, op deze manier was in een schoenzool. Meteen heet achtero mijzer kon je ribbeltjes op een zool maken." Proppen Terwijl veel ouderen herinnerin gen ophaalden bij de verschillen de nostalgische plekjes, verbaas den kinderen zich over de levens stijl van vroeger. In een school- klasje uit 1920 propten twee kin deren zich in een schoolbank en keken vol verbazing het klaslo kaal rond. Toen een van de kinderen opeens riep: „Hé, van dat plaatje heb ik een beker," zei moeder lachend: „Dat is het Aap-Noot-Mies. Van zo'n bord leerden kinderen vroe ger lezen." „Ja," vervolgde oma, die inmiddels het schooltje was binnengelopen, „en die bakjes die je voor je in de schoolbank ziet, dat zijn inktpotjes. Want vroeger schreven de mensen met inkt en niet met een ballpoint." In het Stedelijk Museum Schie dam konden kinderen zaterdag zelf aan de slag. Rondom de ten toonstelling Constructivisme or ganiseerde educatief medewerk ster Karin Bakker een 'plakmid- dag'. Zij liet geïnteresseerde kin deren kennis maken met de as pecten van het constructivisme, namelijk vorm, kleur en composi tie. Nadat de educatief medewerkster de technieken van de kunstrich ting had uitgelegd, deelde zij scharen, lijm en gekleurd papier uit. In een van de expositieruim tes van het museum lieten de kin deren vervolgens hun visie op het constructivisme zien en plakten de ramen van het pand vol met zelfgemaakte kunstwerken. Anders dan voorgaande jaren werd het Schiedamse museum tijdens het museumweekeinde druk bezocht. Meer dan zeshon derd mensen bezichtigden de tentoonstelling 'Schiedam vaart wel' die afgelopen vrijdag werd geopend en de tentoonstelling 'Constructivisme, keuze uit de ei gen collectie'. Bel voor nabezorglng op maandag t/m vrijdag van 1B.00-19.00 aar Op zaterdag van 14.00 tot 1P.00 uur. Vlaardingen - De Vlaardingse buitensportverenigingen vinder, de bezuinigingen van de gemeen- te op het onderhoud aan de vel den onaanvaardbaar'. Ais hel snoeimes daadwerkelijk gaat snijden wordt er volgens dever- ontruste voorzitters van de clubs over twee jaar zelfs niet meer ge voetbald in Vlaardingen. In de plannen van de gemeente, verwoord in de Voorjaarsnota 1991, wordt het beheer en heton- derhoud van de sportvelden over gedragen aan de clubs die erop spelen. In ruil voor een verlaging van de huurprijs dienen zij di het onderhoud voor hun rekening te nemen. Dat bedraagt nu zo'n 15.000 gulden per veld per jaai. Die stijgende kosten moeten in de contributie worden doorbere kend. „Dat zou betekenen dat onze le den twee tot drie keer zoveel con tributie moeten gaan betalen. Zij kij ken wel uit Dan gaan ze wel bij een vereniging in Schiedam sporten," aldus Jacques van de Kroon namens de gezamenlijke voorzitters. De contributieverhoging gaat vol gens de voorzitter van de voetbal vereniging HVO zo ver, dat de hobby van 20.000 actieve of pas sieve Vlaardingse sportliefheb bers op de tocht staat. „Zij moe ten dan maar op zaterdagmiddag over de nieuwe toeristische route naar 't Hoofd gaan lopen, mijme rend over hoe ze vroeger tegen een balletje aan konden trappen," wees Van de Kroon aan. Hij deel de zaterdag op een bijeenkomst van de voorzitters dan ook een verbale 'rode kaart' uit aan de ge meente. Arnold van Kalken van Groen Links, de enige aanwezige politi cus, was wel gevoelig voor de woorden van de praeses. Hij dacht echter vooral aan de gevol gen die het verdwijnen van hei Vlaardingse veldsportleven zou opleveren. „Ik maak me zorgen over de bezuiningingen. Ik ben zelf gevormd in een bloeiend ver enigingsleven. Het zou zonde zijn als onze kinderen dat niet zouden meemaken. Het is immers een van de pijlers waar onze samenle ving op rust" Samen met de voorzitters vond Van Kalken diverse alternatieven om uitgaven te snijden: de nieu we parkeergarage, het 'falende' verkeerscirculatieplan en de ex ploitatietekorten van de bestaan de parkeergarage. Van de Kroon: „De Vlaardingse sportwereld is de afgelopen jaren ai genoeg ge pakt. Als de politiek stopt met Ir wanbeleid is deze bezuiniging niet nodig." Noodkreet De voorzitters van de sportclubs staan niet alleen in hun cri de coeur. Ook andere organisties, zo als de bibliotheken en de zwem baden, worden het slachtoffer van de Voorjaarsnota. Volgens die nota moet de komende vijf jaar twaalf miljoen gulden worden be zuinigd. De slachtoffers wijzen erop dat dat geld vooral bij sport en cul tuur wordt weggehaald. Daarom hebben zij samen het Comité Ver ontruste Vlaardingers opgericht Het is de aanstootgever van een manifestatie, die zaterdag de ge meenteraad op andere gedachter moet brengen. Jan van der Kolk van dat comité Alle mensen die gepakt worden door de Voorjaarsnota gaan op de Markt in protest. Om vier uur overhandigen wij het resultaat van een handtekeningenactie on der de bevolking aan wethoudei Ranshuijsen van Financiën. Aan i eze belachelijke bezuiniging^ moeteen einde komen." Schiedam - De kwestie is al weer een paar weken oud, maar PvdA-raadslid Van Loenen zit nog steeds in zyn maag met de opstelling van Groen Links in de discussie over Mineral Services. „Politiek was er geen vuiltje aan de lucht en toch liet Groen Links de coalitiepartners in de steek," oordeelt Van Loenen over het stemgedrag van coalitiegenoot In de discussie rond Mineral Ser vices c de het om de vraag, hoe de jchiedamse politiek zich moet opstellen tegen het bedrijf mineral Services. Dit vervuilen de "bedrijf wil graag een plekje innemen op het nieuwe bedrijfs terrein op de vroegere grond van scheepswerf Wilton. Over de vestiging bereikte direc teur G. Miltenburg van Mineral Services een snel akkoord met burgemeester Scheeres. Deze deal was echter tegen het zere been van de bewonersverenigin- gen in Zuid en West Ook de Schiedamse politiek oordeelde eensluidend, dat de komst van MSR naar Schiedam niet ge wenst was. De politici mochten aanvanke lijk een eensluidend oordeel vel len, tijdens het raadsdebax ont stond een meningsverschil over de vraag, op welke wijze de komst van het bedrijf het best kan worden geblokkeerd. Arie van Loenen meent zich te herin neren, dat het juist Groen Links wethouder Brrt de Leede was die in een besloten commmissiever- gadering waarschuwde tegen een 'definitief nee'. Volgens de wethouder zou dit negatieve fi nanciële consequenties voor de gemeente kunnen hebben. „In de raadsvergadering van eind januari riep De Leede ver volgens dat hij ervan overtuigd was dat het 'nee' van Groen links geen schade kon berokke nen aan de belangen van de ge meente'. In partijblad Voor waarts kenschetst Van Loenen.' het stemgedrag van De Leede en; de andere fractieleden van] Groen links als 'een nummertje voor de publiek tribune'. -J Van Loenen, die de kwestie als' 'zeer frustrerend' heeft ervaren,,! vraagt zich af hoe dat in de toe--; komst verder moet met Groeft" Links. „Met MSR was er politie* geen vuiltje aan de lucht en toen Bet Groen links ons in de steek Ik hou mijn hart vast als ef t straks echt heikele punten als ae bebouwing van het S' de agenda staan. Ik v»*. mij hoe betrouwbaar deze coalitie, partneris."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1