Waterweg 13' MSR ziet af van Vijfsluizen Bonden biij met toezegging Kool Zoektocht naar moeder eindigt met overval Zwemmen met geblindeerde ruiten Gedetineerde ontsnapt luit stalen sluis Directie vindt erfpachtvoorwaarden 'niet te pruimen' Advocaat waarschuwt voor volksgericht City-stewards voor Rotterdam Politie controleert rijtijden Qversiappersonderzoek bij busdiensten ZWN VFC royeert Ad de Jong Dakbedekker in overtreding Pasfoto's met kwaliteits garantie Kledingdieven aangehouden m 8 - <•**-- Kethelse Hervormden hebben al 400jaar eigen dominee Rotterdams Dagblad Woensdag 24 april 1991 Regio Waterweg: Brede Havenstraat 6, 3131BC VI aardingen Tlf. 010-4350557/fax 4349754 Rotterdam - Be ramen van het zwempaleisTropicana zijn op 14 mei geblindeerd en er loopt die (lag uitsluitend vrouwelijk per- toneel rond. De maatregelen zijn noodzakelijk om migran- tenvrouwen deel te kunnen la ten nemen aan een Tropisch 2wemfestijn, Op verzoek van de vrouwen mogen die dag jongens buder dan vijfjaar niet naar bin nen. Uit onderzoek is gebleken dat naast de zwemlessen, die geor ganiseerd worden voor migran tenvrouwen in de gewone Zwembaden, er ook grote be hoefte bestaat aan zwemmen in een tropisch recreatiebad. Om aan deze vraag te voldoen houdt Recreatie Rotterdam het zwem- festijnals - voorlopig éénmalig - experiment, Ook migranten vrouwen die niet kunnen zwem men zijn welkom. Voor hen zijn er voldoende andere mogelijk heden zoals de glijpiste, wildwa terbaan en de zonnegrotten. Voor kleine kinderen is er een mini-bad en staan gratis boxen en zwemvesten beschikbaar. Wethouder E. Hallensleben (Culturele Minderheden) fun geert op het Tropisch Zwemfes- tijn als gastvrouw. De toegang bedraagt/7,50. Rotterdam - In navolging van Amsterdam krijgt ook Rotter dam zogeheten City-stewards. éAl déze zomer presenteren de geüniformeerde gastheren en - vrouwen zich in hét centrum ,-van de stad. Hun taak omvat het verstrekken van informatie en hulp aan het publiek. Voorts ^inoetvan hun aanwezigheid een '.preventieve werkinguitgaan. Bij het constateren van kleine ^misdrijven wordt niet zelf inge- grepen, maar de j politie inge-. seind. Wij allen zijn er immers gebaat "bij een veiliger city," stelt me- vrouw drs. G.F. Koen-Struys, -algemeen secretaris -van de r Stichting City Rotterdam. Zij benadrukt dat een vergelijking met stadswachten niet opgaat In de hoofdstad zijn met stads- stewards al goede resultaten ge boekt. Waarschijnlijk gaan in Rotterdam twintig stewards en stewardessen aan het werk. Zij worden gerecruteerd uit kort en langdurig geregistreerde werklozen. „Hun aantal houdt nauw verband met de hoogte van de subsidie. Op dit moment is daarover nog niets bekend." De Stichting City Rotterdam is één van de organisaties, die zich inzet voor 'realiseren van het City-stewards project. Men houdt zich voorts intensief be zig met het scheppen van een aantrekkelijk klimaat in de bin nenstad voor ondernemers, be drijven en bezoekers. Daartoe behoort ook het realiseren van een speciaal verlichtingsplan voor de Coolsingel. Dit moet eveneens bijdragen aan het ver hogen van de veiligheid in het centrum. Zwijndrecht/H.ï. Ambacht - De Rijksverkeersin spectie; hééft gisteren op de A16 tassen Dordrecht y eii Rotterdam een grote controle gehouden op.de rij- p|jdeh van vrachtwagenchauffeurs, Bij de afslag Hil- ï^Attibaeht in .beide richtingen moésten alle vracht- ■trgigéns .van ,des^g,;Mé't speciale bórden-werdéh.de;' l truckbestuurders opmerkzaam gemaakt op de con- -'(role. Op het parkeerterrein van het wegrestaurant de controleurs of er chauffeurs waren die le achter-het*stuur hebben gezeten. Overtreders "n'eénpröcesvö'b^LDoor het hele land zijn af4 maand dergelijke controles'op de Rijtijderi- - Jt gehouden. De actie van' de Rijksverkeersinspec- ie .maakte deel uit van een landelijke campagne van &mmisjéöeji^ en worden begin mei bekend gemaakt. k;k'*k/' BI] de afslag H.I.Am bacht. in', mi- de-nchün-r gen moes ten alle vrachtwa- gens van de M Molendijk Rotterdam - Het streekvervoer- ^e^fö-Zuid^W^I^êriahdk IpudLr^ 'lónder de reizigers ;dié. gebruik iaken van de busdiensten tus- m Goeree-Overilakkee en Schouwen-Duiveland. ,Doel van het onderzoek is om Uit te vinden hoeveel overstap- gpers er zijn bij de belangrijkste ^halteplaatsen in deze verbin- Éjhng- Daarbij gaat het vooral om §Dude Tonge en de halteplaats glangs de A 29 ter hoogte van Nu- |mansdorp. |n Oude Tonge komen de dien sten vanuit Schouwen-Duive- i [and en Goeree-Overflakkce sa- J|nen. Bekeken wordt hoeveel mensen van de ene op de andere dienst-overstappen 'en hoeveel ^inénsën doorreizèn'met bestem-;, mingen als Willemstad én -.Steenbergen. Bij de A 29 zijn Zui d-Beijerland v. en Numans- dorp belangrijke overstapbe- stemmingen. Door middel van het onderzoek hoopt Zuid-West-Nederland ook te weten te komen of men de aansluitgarantie die in 1989 is ingevoerd, in de praktijk kan waarmaken. De resultaten zul len worden gebruikt om de dienstverlening verder te verbe teren, bijvoorbeeld door uitbrei ding van het aantal sneldien- sten.. - Rotterdam - Een 30-jarige gede clineerde uit Amersfoort is gis- r -termiddag ontsnapt uit het Rot- rterdamse Huis van Bewaring - aan de Noordsingel. |;Tte man kon bij aankomst op de ||)ihnenplaats van het complex i weglopen doordatde stalen f pluis, waarmee binnenkomende gevangenen uit de wagen wor- gpsn' gelaten, open stond, fjfyée andere gedetineerden na- HjBen ook de benen, maar de par-; gketpolitiekon hen al snel aan- |/houden. De Amersfoortsë gede poneerde was rijn: achtervolgers m*a&af. Volgens het plaatsver vangend hoofd van de parketpo litie zal de m an Vel veel aan feSpdrt hebben gedaan'. De par ketpolitie zoekt nog uit wat er met de sluis aan de hand is. De ontsnapte gedetineerde wordt verdacht van een ge- -weldsdelict in maart, waarbij hij met een seinpistool öp iemand schoot, die daarbij gewond raak- te. De verdachte werd in preven- tieve. hechtenis genomen in het Utrechtse Huis van Bewaring. Daar wilde de directeur hem. niet handhavend „Door zijn ge drag heb ik hem voor twee we ken overgeplaatst naar de straf inrichting in Veenhuizen," al dus directeur H.Helgers. De ge-.' detineerde wérd.mee naar Rot terdam genomen, omdat ook daar twee gedetineerden naar Veenhuizen moesten. Door Peter de Lange Schiedam - Mineral Services Rotterdam heeft definitief afge zien van een vestiging op bedrijvenpark Vijfsluizen in Schie dam. Struikelblok voor het mineraalverwerkende bedrijf wa ren de voorwaarden die Domeinen (het rijk) stelde voor de overdracht van de grond. MSR zal zich nu vestigen in Moer dijk. Volgens MSR-directeur GA.J. Mildenberg heeft zijn bedrijf deze beslissing reeds anderhalve maand geleden medegedeeld aan de gemeente Schiedam. De ge meente zegt echter alleen te we ten dat MSR uit kostenoverwe gingen heeft afgezien van het aanvragen van een bouwvergun ning en een hinderwetvergun ning. Daarom is volgens wethou der' Bart de Leede (Groen links; milieu) tot nu toe geen bericht verspreid dat MSR niet naar Schiedam komt. Van het definitieve neen neemt De Leede „met genoegen ken nis". Albert Bons, voorzitter van de bewonersvereniging Sehie- dam-Zuid, vindt de beslissing „een feestje waard". De Leede en Bons verwachten dat een groot deel van de Schiedamse bevol king opgelucht zal reageren. Te gen de komst van het bedrijf, waarvan werd gevreesd dat het la waai veroorzaakt en verdachte stoffen uitstoot, werden ongeveer duizend bezwaarschriften inge diend. Ook de voltallige gemeen teraad verklaarde zich tegenstan der van een MSR-vestiging op Vijfsluizen. Niet de massale protesten hebben echter voor MSR de doorslag ge geven de optie-Schiedam te laten vallen. De bezwaren zijn vooral van financiële aard. Directeur Mildenberg kenschetst de erf pachtregeling als „niet te prui men". Domeinen wilde de benodigde strook grond aan de zuidwestelij ke kop van het voormalig Wilton Fijenoord-terrein slechts verko pen aan de gemeente Schiedam (die de grond dan weer aan MSR in erfpacht zou uitgeven) op voor waarde dat die op elk gewenst moment weer ontruimd kon wor den. De kans dat het terrein wordt te ruggevorderd voor de aanleg van de tweede Beneluxtunnel acht MSR verre van onwaarschijnlijk. Bovendien zou MSR het terrein in de oorspronkelijke staat moe ten opleveren en dat betekende volledig herstel van de kade, vol gens Mildenberg een kostenpost van naar schatting vijf a zes mil joen gulden. De MSR-directie hield er van be gin af aan rekening mee dat de transactie niet door zou gaan. Omdat de uiteindelijke beslissing bij Domeinen lag was een ontbin dende bepaling opgenomen in de voorlopige overeenkomst met de gemeente Schiedam. Desondanks is directeur Milden berg bijzonder slecht te spreken over de afloop van de slepende onderhandelingen met de ge meente Schiedam. „Het steekt mij mateloos dat de politiek zo onzorgvuldig en ondeskundig is geweest," aldus de ondernemer. Hij doelt op de vele hoorzittingen over de nadelige effecten' die MSR zou hebben op het milieu. „Dat gekrakeel over een hinder wetvergunning was aardig, maar in feite nergens goed voor. Ik heb het gevoel dat de politiek een spelletje heeft gespeeld vanwege de milieugevoelens bij de bevol king. Ik vind het hoogst onfat soenlijk dat een gemeente zo met een bedrijf omgaat." In januari dit jaar hield de Schie damse gemeenteraad zich voor het laatst bezig met de omstreden vestiging. Een poging van het CDA de raad een duidelijk 'neen' te ontlokken, strandde toen op de waarschuwing van burgemeester en wethouders dat MSR in dat ge val wel eens een schadeclaim zou kunnen indienen. Mildenberg zegt echter die mogelijkheid nooit serieus te hebben overwo gen. „Er stond alleen een voorlo pige overeenkomst op papier. Als je tiju en geld hebt kun je daar over misschien een pi „ces aan spannen, maar wij hadden niet het gevoel dat dat veel zoden aan de dijk zou zetten." Vlaardlngen - Het bestuur van de Vlaardingse voetbalclub VFC heeft Ad de Jong, speler van het eerste elftal, geroyeerd. Tevens heeft zij het vertrouwen opgezegd in penningmeester Wil Roskam, de partner van De Jong. Tijdens een buitengewone algemene le denvergadering, die maandag 6 mei in het clubgebouw aan de Sportlaan wordt gehouden, zal het bestuur een toelichting ge ven. Gezien de aard van deze bij eenkomst zal voorzitter Bram den Hamer de vergadering niet lei den. „Wij hebben er geen enkele be hoefte aan om in dit stadium naar buiten te treden," onthoudt Den Hamer zich van elk commentaar. „Dit is een delicate zaak die wij niet via de pers willen spelen. Eén ding is zeker: deze beslissing heeft niets met malversaties te maken. Het functioneren van me vrouw Roskam als penningmees ter staat niet ter discussie. Overi gens hopen wij nog voor de bui tengewone ledenvergadering met een oplossing te komen." Maassluis - De politie van Maas sluis gaat een oogje in het zeil houden in de omgeving van de woning van de 47-jarige Maasslui- zer, die wordt verdacht van het plegen van ontucht met een aan tal kinderen. Sinds zijn voorlopi ge vrijlating wordt de gewezen medewerker van drum- en twirl- groep Melody volgens zijn advo caat door verscheidene mensen bedreigd. „De zaak vertoont parallellen met de ontucht-affaire in Oude Peke- ia," oordeelt advocaat H. van Ha ren over de stemming in Maas sluis. „Na de eerste aangifte doen er de nodige verhalen over mijn cliënt de ronde, maar veel bewij zen zijn er niet. Het is een slechte zaak dat sommigen zich willen wreken op mijn dient." De advocaat ontving gisteren een brief van de verdachte, waarin deze meldt dat de ruiten van zijn woning met een straatklinker zijn ingegooid. Door de bedreigingen voelt de Maassluizer zich aan huis gekluisterd. „Verhalen als zou hij opnieuw contact met kin- Vlaardlngen - Tegen de eigenaar van een dakbedekkingsbedrijf, wiens aanhanger gistermiddag aan de Schimmelpenninckstraat stond geparkeerd, is proces-ver baal opgemaakt. Passanten zagen omstreeks 15.30 uur dat er uit de aanhanger een oiie-achtige sub stantie hep en via de straat in het riool terécht kwam. In de aanhan ger lagen drie kapotte blikken. Eén ervan lekte vloeibare bitu men. De -Jekker verklaarde dat onbekenden de blikken kapot ge maakt moesten hebben. deren zoeken, zijn nergens op ge baseerd," zegt de advocaat. De verdachte werd verleden maand gearresteerd op verden king van het plegen van ontucht met jongens en meisjes in de leef tijd van 4 tot en met 12 jaar. De in cidenten zouden zich hebben af gespeeld in het clubgebouw van Melody aan de Nijverheidsstraat. Miniem Na zijn arrestatie bracht de ver dachte dertig dagen door in voor arrest. Bij het gerechtshof kon de advocaat voorkomen dat die pe riode met nog eens dertig dagen werd verlengd. „De psychiater en de reclassering hebben geoor deeld dat de kans op herhaling miniem is," vertelt de advocaat. Vooruitlopend op de rechtszaak stelt Van Haren, dat er h *t nodige is af te dingen op een deei van de aangiften. „Hij heeft dingen ge daan die niet goed te praten zijn" haast de advocaat te zeggen. „Maar onder de aangiften zit ook een geval van 'over de bol aaien'. Ik vraag mij af in hoeverre men dat mijn cliënt aanrekent." Mr. van Haren hoopt dat de ge meenschap in Maassluis de ver dachte de kans biedt om zich te rehabiliteren. „Hij is zich zeer be wust van wat hij heelt gedaan. Mijn cliënt maakt een moeilijke periode door. Eigenlijk is hij maar wat blij met zijn arrestatie." „Hij heeft onmiskenbare pedofie le gevoelens, maar hij wil er graag vanaf. Daar wordt hard aan ge werkt. Mijn verdachte is vrijwillig in behandeling bij een psychiater en een seksuoloog. Zijn gezin en werkgever hebben het probleem gelukkig ook goed opgepakt. Ho pelijk zijn de bedreigers zich er van bewust dat ze het probleem niet oplossen door mijn cliënt te bedreigen. Ik vraag niet om ac ceptatie van zijn daden, maar op begrip voor zijn situatie." Hoogstraat 104-106. Schiedam Tel. 010-4266720 Schiedam - Na een korte achter volging heeft de Schiedamse poli tie afgelopen nacht twee stadge noten ingerekend. Zij worden verdajht van diefstal. Het duo was in het bezit van een partij kle ding ter waarde van 40.000 gul den. Zij waren aan de Lange Ach terweg bezig de kleren in een be stelbusje te laden, toen de politie arriveerde. Hun vluchtpoging werd verijdeld. De arrestatnten zijn 21 en 26 jaar oud. De herkomst van de kleding is nog niet bekend. De politie hoopt dat vandaag uit te zoeken. Vanmorgen was nog geen aangif te gedaan. Vlaardlngen - De afdeling Vlaar- dingen van de AbvaKabo is con tent met de toezegging van het college van B en W dat er geen ge dwongen ontslagen vallen als ge volg van de geplande bezuinigin gen bij de gemeente. Voorzitter Hoekstra: „De vakbonden zijn uitstekend ingelicht door wet houder Kool. Daarover zijn we te vreden." Over het verlies aan arbeidsplaat sen zegt Hoekstra de huidige aan pak, het afstoten van taken, beter te vinden dan de zogeheten kaas schaafmethode, het door ieder een een beetje laten inleveren. „Dit is in deze situatie een correc te manier van handelen." Als gevolg van de bezuinigi:-""n is er voor 27 mensen geen w. ik meer. Voor hen zal een nieuwe functie bij de gemeente Vlaardin- gen worden gezocht. Alle interne vacatures zullen hiervoor eerst aan deze groep worden voorge legd. Voorwaarde bij de herplaatsingen is wel dat de betrokken perso neelsleden zich 'coöperatief op stellen'. is de verklaring na over leg van het Georganiseerd Over leg van bonden en gemeente. Er zullen geen uitzendkrachten en arbeidscontracten meer in dienst worden genomen. De kerk in Kethel; altijd goede verstandhouding tussen hervormden en katholieken, foto Fotobureau Roel Dijkstra Schiedam - Kethel was voor de oorlog een overzichtelijke ge meenschap. Het katholieke deel van het amper tweeduizend zie len tellende dorp kerkte in de Ja- cobuskerk en de overige inwo ners begaven zich op zondag doorgaans naar de voormalige Ja- cobuskerk. De Nederlands-Hervormden vie ren deze maand het feit, dat hun eerste dominee vierhonderd jaar geleden zijn intrede deed in de oude Jacobus, die alle Kethelaars tegenwoordig kennen als de Dorpskerk. Helemaal zeker we ten de historici het niet, maar het is zeer waarschijnlijk dat Corneli us Johannis zijn eerste diensten reeds hield in het destijds zwaar beschadigde godshuis, dat heden ten dage nog immer het trotse middelpunt vormt van de her vormde gemeenschap. De uit Westzaan beroepen domi nee trof in Kethel een zeer kleine groep hervormden aan. Aan het eind van de !6de eeuw, toen de omgeving van Kethel en Spaland regelmatig het decor vormde van het geweld van de 80-jarige oor log, telde het dorp amper zeshon derd zielen. Met steun van de plaatselijke no tabelen hadden de aanhangers van de reformatie de Sint Jaco- buskerk ingenomen, maar dit be tekende niet dat de meerderheid van de bevolking zich ineens tot de hervormde geloofsrichting be keerde. „Met name in de dorpen waren er meer katholieken dan hervorm den," zegt arehiefmedewerkster mevrouw Verheijen, van wier hand volgende week een boekje over het 400-jarig jubileum van de hervormden in Kethel ver schijnt. „De katholieken hebben altijd een belangrijke positie in Kethel ingenomen. En dat is ei genlijk nog steeds zo." Met de katholieken hebben de hervormden het in de kleine agrarische gemeente over het al gemeenwei goed kunnen vinden. ,Als de nood aan de man was. hadden ze elkaar natuurlijk no dig," verklaart voorzitter van het jubileumcomité en koster Wout van Haften de vriendschappelij ke binden. „Problemen rond het geloof spelen eerder in de stad." Een agrarisch dorp is Kethel al lang niet meer, maar ook na de annexatie door Schiedam en de grootscheepse verstedelijking van het voormalige dorp zijn de goede banden tussen de verschil lende geloofsrichtingen toch be waard gebleven. De traditionele gezamenlijke kerkdienst op oudejaarsavond vormt een eerste bewijs. En toen de Nederlands-Hervormde ge meente als gevolg van de explo sieve bevolkingstoename in Schiedam-Noord een tweede kerkgebouw nodig had. vond men een gastvrij onderkomen in de Sint Mariinuskerk aan de Pe ter van Anroovlaan. De beide kerkgemeenten uit het voormalige Kethel en Spaland participeren in het uitgebreide feestprogramma, dat aanstaande zondag van start gaat met een ju- bileumdienst. Burgemeester Rei- nier Scheeres komt zondag naar de ongetwijfeld bomvolle Dorps kerk in Kethel om het eerste exemplaar van het jubileumboek in ontvangst te nemen. De festivi teiten, die naast een historische tentoonstelling onder meer be staan uit een puzzeitocht, kinder spelen en een cabaretavond, du ren tot 24 mei. Door Sander c ..einans Rotterdam - De zoektocht naar zijn biologische moeder heeft een 19-jarige Maassluizer flink in de problemen gebracht. De verdach te werd gistermiddag voor de Rot terdamse rechtbank diefstal met dreiging van geweld ten laste ge legd. De in Rotterdam geboren en door een echtpaar uit Maassluis gea dopteerde jongeman was gefrus- teerd over het feit dat zijn echte moeder hem op jonge leeftijd 'af wees'. Zijn jongere zus en een ou dere tweeling werden volgens zijn zeggen wel 'geaccepteerd'. Toen de jongen op 28 januari van dit jaar na het gebruik van alco hol en een knallende ruzie met zijn adoptie-ouders in paniekeri ge toestand het huis verliet, be sloot hij zijn echte moeder in Hel levoetsluis te gaan zoeken. Met een pistool, waarmee hij in de tuin wel eens schoot, en een sporttas met wat kleding en toile tartikelen stapte hij in Maassluis- West in een taxi. Op het moment dat de chauffeur onder het rijden vroeg of de passagier voldoende geld had voor de rit naar Helle- voetsluis, trok de verdachte zijn pistool en hield het beurtelings tegen de slaap en de hals van de bestuurder. Als je de aandacht van de politie trekt, schiet ik je overhoop," beet hij de chauffeur toe. En later zei hij: „Ik weet niet of ik je moet la ten gaan of je voor je kop moet schieten." Onder bedreiging van het vuurwapen en het verbale ge weld liet de chauffeur de porte feuille in Hellevoetsluis uit zijn binnenzak wegnemen. Hierop nam de verdachte de benen. Spijt De ten laste gelegde feiten wer den door de Maassluizer met hor ten en stoten bekend. Hij vertelde vreselijk veel spijt te hebben. De redasseringsambtenaar stelde vast dat de jongeman tot zijn daad was gekomen omdat hij moeite had over zijn problemen te praten en zijn adoptie-ouders niet wilde kwetsen. Tijdens de ru zie was de mentale bom gebar sten en fixeerde zijn cliënt zich al leen nog maar op het antwoord waar hij al jaren zoekende naar was. Hij voelde zich verstoten door zijn moeder en wilde eindelijk eens verhaal halen. Maar on danks het feit dat hij een dag na de beroving op het gemeentekan toor van Hellevoetsluis het adres van zijn moeder had gekregen kon hij toch de moed niet opbren gen haar te bezoeken. Zowel de redasseringsambtenaar als advo caat mevrouw M.M. Jager vond een alternatieve straf in de vorm van vervangende arbeid de juiste oplossing. Officier van Justitie mr. Rouke- ma was een andere mening toege daan. „Er moet nog heel wat met de verdachte gebeuren, maar dat kan ook na de detentie." oordeel de hij. „De verdachte heeft niet in een roes, maar bewust gehandeld. De chauffeur heeft een uur lang doodsangsten uitgestaan doordat zijn passagier voortdurend met het pistool tegen zijn hoofd zat en het vuurwapen liet 'klikken'. De chauffeur heeft een traumati sche ervaring doorgemaakt, waardoor hij nog lang zal worden achtervolgd. Ik eis een gevange nisstraf van twee jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk en met een proeftijd van twee jaar." Advocaat mevrouw M.M. Jager vond de eis veel te zwaar en pleit te voor vervangende arbeid. Wij zend naar haar cliënt, die met de handen voor het gezicht zijn tra nen maar moeilijk kon bedwin gen: „Deze jongen is niet agres sief en er bestaat geen kans op herhaling. Zijn daad is bewezen maar we moeten verder kijken. Dienstverlening ts in dit geval de beste oplossing." De uitspraak volgt op 7 mei.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 1