Wate 15 Ridderlijke Duitsche Orde 750 jaar met Maasland verbonden DE KLIP KOEVERMANS 'Meer dan vergaderen en geld uitdelen doen we niet' 'Heel' Maasland in historische kledij Nieuw onderzoek naar eerste commanderij Kerkraam hersteld HONDA CIVIC AUTOMAAT h q qca TWËEWIELE8 SPECIALIST verhuisd naar: van Hogendorplaan 129 a -Vlaardingen 010-471 63 60 Huisvesting Woningbedrijf w/< Voorzitter Telefoonnummer Uithuilen Bankgebouw verkocht Wijkwerkplaats Poppe AUTO HUREN? NOOTEBOOM AUTOVERHUUR SEAT IBIZA 56.- per dag Speciale tarieven voor weekend - vakantie of zakenaulo Rotterdams Dagblad Donderdag 25 april 1991 Door Snron van Zuilen Maasland -1 jonkheer glimlacht minzaam. Nee, hoewel zelf van adellijke afkomst, maakt hij toch geen deel uit van het ka pittel van de Ridderlijke Duitsche Orde Balije van Utrecht. Jhr. mr. D.J.H.N. den Beer Poortugael is geen ridder of com mandeur, maar als secretaris wel ten nauwste bij de orde be trokken Maasland en de Ridderlijke Duit sche Orde. Ook na 750 jaar zijn gemeente en orde nog nauw met elkaar verbonden De orde bezit nog gronden in en rond het dorp en er is nog altijd, hoewel de com manderij reeds in 1724 verdween, een commandeur van Maasland, mr A. baron van Hannxma thoe Slooten, één van de tien comman deurs die de orde in Nederland nog heeft Boven dat louter adellijke gezel schap is P. A. baron van der Borch tot Verwolde van Vorden de land commandeur, en hebben er ook nog eeh eerste en tweede ridder een stem in het kapittel De land commandeur en de twaalf leden van het kapittel, die daartoe bij koninklijk besluit worden be noemd, zijn een herinnering aan Jezus met de twaalf apostelen. De activiteiten van de orde zijn al lang niet meer dezelfde als die van de afgelopen eeuwen, al zit er in de doelstelling nog wel over eenkomst. Zeker op het gebied van de hulpverlening aan gewon den, zieken en andere hulpbehoe venden, alsmede op het voorko men of verzachten van menselij ke nood Toen de orde m 1190 tijdens het beleg van de stad Accon ten tijde van de derde kruistocht ontstond, bad zij zich aanvankelijk het ver plegen van zieke en gewonde kruisvaarders tot taak gesteld. Pachtopbrengsten Bij grotere rampen als aardbevin gen maar ook voor algemene menslievende zaken, wordt er steevast een financieel beroep op de orde gedaan. Den Beer Poortu gael: „De orde timmert niet aan de weg, maar de aanvragen ko men toch wel binnen. Op een ge geven moment zit je in een soort circuit. De orde is klein, maar heeft een behoorlijk vermogen." Het geld komt binnen uit de pachtopbrengsten van de in bezit zijnde boerderijen en landerijen. „Daarmee kan aardig wat worden gedaan," weet de secretaris, die beaamt dat de werkzaamheden van de orde alleen maar uit verga deren bestaanDe orde telt 22 per sonen, exclusief Den Beer Poor tugael Den Beer Poortugael' „Meer dan vergaderen en geld uitdelen doen we niet. We zijn geen Orde van Sint Jan of de Maltezer Orde. Die zijn veel groter, geven ook geld, maar organiseren verder ook kampen en dat soort dingen." In de vergaderingen van de Duit sche Orde worden onder meer be sluiten genomen over aanvragen van protestant-christelijke instel lingen om financiële ondersteu ning, alsmede op het gebied van liefdadigheid en zieken- en ge- wondenverpleging. Ook kunnen aanvullende beurzen worden ver strekt aan studenten in de theolo gie. De Ridderlijke Duitsche Orde houdt naast de liefdadige doel stelling meer tradities in stand. Zoals de toelatingseisen intact bleven en nog altijd uit een bewijs van wettige geboorte, goede ze den en de vier adellijke kwartie ren der ouders bestaan. De ou ders dienen nog tot de adellijke stand van vóór 1795 af te stam men. Dat is ook de reden dat jonk heer Den Beer Poortugael met als kapittel-ridder of als comman deur tot de orde kan worden toe gelaten. „Het kapittel bestaat uit heel he dendaagse mensen, van deze tijd," aldus de secretaris. „Men wordt echter niet uitgekozen op de eigen achtergrond, maar het is louter een adellijke familie-aan gelegenheid." Maasland - Er wordt een nieuw onderzoek ingesteld paar de eerste vestigingsplaats in Maasland van de Ridderlijke Duitsche Orde. De bedoeling is van het vroegere kasteel en het poortgebouw een beter beeld ie krijgen. Het ondenoek vindt plaats in de hoek tussen de Herenlaan en de Coldenhovelaan. Daar heeft de eerste commanderij in Maasland gestaan, die de ridderorde in 1242 als een schenking van ene Dirk van Coudenhove in bezit kreeg. Coudenhove en zijn vrouw Hadewijh schonken met alleen de uit steen gebouwde hofstede maar ook hun bezittingen. De geschiedenis van de orde in Maasland begon in 1241. Op 5 juni van dat jaar schonk graaf Willem II het patTonaatsrecht van de kerk van Maasland aan de orde Dat recht hield in om de kerk een naam te geven en een pastoor te benoemen. "Een jaar later kreeg de Duitsche Orck belangrijke bezittingen in de Oude Campspolder. ui de loop der eeuwen heeft de orde steeds meer van haar bezittin gen afgestoten. Tot ongeveer 1650 was de orde in de commanderij gevestigd. In 1724 werd het pand afge broken. Alleen het zomerhuis bleef staan; dat werd in 1972 geheel gerestaureerd en fraai in de oude styl hersteld in opdracht van de familie Visser, die er nog steeds woont. Het huis is echter al lang geen eigen- "dom van de orde meer, net zo min als de orde nog an dere opstallen in Maasland bezit. De bezittingen be staan alleen nog uit land, dat aan boeren wordt ver pacht. De rentmeester van de orde bezoekt zo moge- 'lijk één keer per jaar de boeren die dat land in pacht 'hebben. Die grond (ongeveer 160 hectare) ligt in de jOude Campspolder en in de Commandeurspolder. 'Waarschijnlijk stoot de orde m Maasland binnenkort opnieuw een perceel grond af. Maasland Eén van de hoogtepunten in de Duit sche Orde-vieringen m Maasland is op 26 april de onthulling van een kerkraam van zeventiende- eeuws gebrandschilderd glas in de Nederlands her vormde kerk. Dit glas was eeuwenlang aanwezig m het koor, verdeeld over drie ramen. Bij een restaura tie in 1908 bleven restanten glas over, die in drie kis ten werden bewaard. In 1945 gingen de drie gerestaureerde ramen verlo ren bij de brand die de kerk verwoestte, maar de drie kisten met scherven bleven gespaard. Pas m 1985 'werden ze op een zolder teruggevonden, waarna de Historische Vereniging in de Sehilpen uit de restan ten weer een aanvaardbare en historisch verant woorde combinatie bijeen puzzelde. Het raam bestaal uit twaalf panelen. ^ngezoodunmodedehng AUTOBEDRIJF Boterstraat 14, Schiedam, tel. 010-4733271 Boterstraat 4, Schiedam, tel. 010-4270664 fax: 010-4732520 'VOOR DE BETERE OCCASIONS MET 'STIP! Alle auto's zijn APK gekeurd en krijgen 'n 10.000 km. beurt Audi 80 18 N groen met. '89 23.950,- Daihatsu Charade TS '89 13.950.- Ford Escort 1.6 GT 3-drs. zwart 5-'90 21.950.- Ford Sierra 1.6 Laser '85 8.950.- Ford Sierra 1.8 Laser 5-'86 10.950.- Ford Sierra 2.0 CL Sedan '88 16,950.- Ford Sierra 2.0 CL, 3-drs. '88 16.950.- FSO Polonez 15 SLX '89 8.950.- Honda Accord aerodeck EX '88 21.950.- Honda Civic automaat 3-drs. '88 13.950.- Mazda 323 1.3 GLX 3-drs. *86 8.950.- Mercedes 190 E div. acc. 2-'86 27.950.- Mercedes 250 T station i.s.v.n. '81 9.950.- Mercedes 280 S div. acc. '84 22.950.- Mitsubishi Colt Turbo '84 7.950.- Mitsubishï Galant 1.6 LX LPG '86 8.950.- Mitsubishï Colt Eterna '85 5.950.- Mitsubishi Colt 1.2 GL '88 12.950.- Nissan Sunny 1.5 SLX Coupé LPG '88 15.950.- Nissan Bluebird 1.6 LX 5-drs. '88 14.950»- Nissan Bluebird 2.0 diesel '84 6.950.- Opel Corsa 1.0 S 3-drs. '83 5.500.- Opel Corsa 1.2 S 3-drs. '85 7.950.- Opel Corsa 1.2 S 3-drs. 5-'87 11.950.- Opel Kadett 1.3 Sedan LPG '86 10.950.- Opel Kadett 1.2 S 3-drs. '86 10.950.- Opel Kadett 1.61 5-drs. '89 17.950.- Opel Kadett 1.3 S 3-drs. '88 14.950.- Opel Kadett 1.6 diesel Station 5-drs. 5-'88 14.950.- Opel Kadett 1.6 diesel 3-drs. 5-'86 10.950.- Opel Omega LPG 5-'89 20.950.- Opel Omega 2.4i LPG 8-'89 25.950.- Opel Omega 3000 Sport '88 26.950.- AUTO VAN DE WEEK 3-drs., grijs met, '88 I VivvUa" AUTO VAN DE WEEK Peugeot 205 1.1 3-drs. Peugeot 305 Break Volkswagen Jetta Pacific 4-drs. Volkswagen Golf GTi 16V div. acc. Seat Malagar 1.5i LX VW Golf 1.6 3-drs. t.s.v.n. Volvo 240 GL sportw. 6-'89 14.950.- '84 3.950.- 8-'90 23.950.- '87 21.950.- '90 14.950.- '86 11.950.- '83 8.950.- In gezond en mededeling G7Ótësorterm9 sportvoeding ®n t.elsWoïïS 45 jaar* Voor race trim - of ATB fietsen,- van bekende merken o.a. van Koga Myata Concorde Colnago Raleigh Peugeot Gazelle Mongoose/ATB Giant Batavus Jan Janssen nabij benzinestation Maasland - Een groot aantal Maaslanders steekt zich de ko mende weken in historische kle dij. De belangstelling voor een garderobe uit vervlogen tijden is enorm. Dat bewijst alleen al de overweldigende belangstelling voor drie modeshows. Daarop volgde een run op de patronen, aan de hand waarvar. vroegere drachten kunnen worden ge maakt. De bevolking heeft inmiddels vele honderden patvanen afgeno men, zodat mag worden veron dersteld dat straks 'heel' Maas land in historische kledij van vele eeuwen terug rondloopt. De slo gan die het jubileumcomité heeft uitgedacht spreekt voor zich. 'Het historische kleding dragen, doet het feest by voorbaat slagen'. Zowel de modeshows als het ont werpen van de patronen stonden onder leiding van Ria van Eij me ren van de Maaslandse Modevak school. Zij heeft ook het stich tingsbestuur en de gemeenteraad historische kledij aangemeten. Het is de bedoeling dat de vroede vaderen tijdens de feestperiode de raads- en commissievergade ringen in historische kledij zullen bezoeken. De plaatselijke mid denstanders zullen zich eveneens achter de toonbank in de middel eeuwse 'outfit' hullen. Maasland gaat terug Jn de tijd Een paar we ken volgen de nersde mode van eeuwen terug. De pa tronen voor een garderobe van weieer gingen als warme brood jes over de toonbank Foto Fotobuteau Roe! Dijkstra De reorganisatie en de mogelijke privatisering van het Gemeente lijk Woningbedrijf staat hoog op de agenda van de Raad van de Volkshuisvesting, die op donder dag 2 mei bijeenkomt. Ook de aanpassing van de servicekosten en de plannen voor de nieuw bouw van het Gemeentelijk Wo ningbedrijf knjgen aandacht. Ook huurders van het woningbe drijf en bewonersveremgmgen kunnen op de vergadering hun zegje doen. De bijeenkomst be gint om acht uur 's avonds bij het Gemeentelijk Woningbedrijf aan de P J. Troeïstraweg. I rtgezonden mededeling ZONNIGE TIJDEN BIJ LONDON Korting 0rr-e.'^ "'erpr,- - *0'Hr,o f 100,= 0 De Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam Noord heeft een nieuwe voorzitter Het bestuur heef Piet van der Ploeg gekozen als opvolger van Har! Vertinde De laatste legde zijn functie begin ditiaa neer wegens de toenemende drukte op zijn dagelijfc werk Van der Ploeg heeft ruime ervaring als bestuurt Hij is elf jaar voorzitter geweest van buurthuis Nieuwland Een van zyn taken wordt de begeleide van het proces dat m de Blauwe Brug, het onderko men van de SSSN, moet leiden tot een nieuwe be heersvorm voor het wijkcentra m Het Schiedamse stadskantoor heeft vanaf maande 3 juni een ander telefoonnummer Op die dag wordt een nieuwe telefooncentrale in gebruik genomen ter vervanging van de versleten installatie uit Het nieuwe nummer wordt 4275555 De gemeente gaat er vanuit dat de nieuwe installatie een grote verbetering betekent. Anders dan nana nummer 4260500 mogelijk is. kunnen bellers strks doorkiesnummers draaien Ze krijgen dan de gezochte ambtenaar aan de telefoon Metit oude systeem moesten bellers wachten tot zydoot de telefoniste aan de receptie werden doorverbon den. wat dikwijls tot vertragingen leidde Het is nog ver weg in de tyd, maar de voorbereid», gen zijn ai in voile gang Want basisschool De Knni, {voorheen de Jan ügthartsschool) wil een groot evenement maken van het 'uithuilfeest' en de reu me op 21 juni De Knng wil het slopen van het schoolgebouw aai het Frans Halsplem deze zomer met ongemerk voorbij laten gaan. De kinderen krijgen op diebai Ste dag les in Ot en Sien-sfeer, 's middags worden c spelletjes gedaan en 's avonds is er een reünie voo alle oud-leeilingen Een aantal leerlingen, dat voo de oorlog in de schoolbankjes zat, heeft al toegeregi dat zij aanwezig zullen zijn De schoolleiding heeft de achterban verzocht zo\$ mogelijk scholieren van vroeger op te sporen en vragen de reünie bij te wonen. Ook zoekt de schoei leiding boeken en schriften en andere lesmalenale van weger, die gebruikt kunnen worden vooree tentoonstelling Inlichtingen. telefoonnum 4266196 Vlaardingen Het monumentale bankgebouw van Mees Hop aan de Schiedamsewcg wordt het nieuwe hoofdka: toor van de Vlaardmgse groep Kaasse k Klaass die actief is met accountancy en fiscale advisennj De groep heeft vestigingen in Schiedam, Vlaardc gen cn Maassluis on opent vandaag ook een kanta m Gouda Kl-jasse Klaasse wordt geleid door twee neve Hans en Jos. Zy kijken al elf jaar tegen het bankgi bouw van Mees Hope aan omdat zy er tegenovi gevestigd zyn aan de Schiedamseweg. Toen de aankoop definitief was hebben de neven Jan Anderson gevraagd de geschiedenis van h pand te onderzoeken. Het tweetal wil het gebou 'als goed rentmeester' gebruiken. Het pand is gebouwd m opdracht van de eigenai van een van de oudste rederijen van Visarding* Adr.IJzermans, De Schiedamseweg was toen (lfüf nog een brede kale, maar mooie weg naar Schieda: met de naam Toepad. In 1915 ging het pand over naar de Rotterdams Bankvereniging en in 1923 trok de firma Mees err Mees en Hope besloot onlangs de Vlaardmgse vess ging onder te brengen in het kantoor aan de Coolse gei te Rotterdam. Op 13 mei start de Wijkwerkplaats (Voorstraat 2 met het deelproject technische vaardigheden, d bestaat uit een leerprogramma en het opdoen vs werkervaring. Het duurt respectievelyk vier mas den en zes weken. De deelnemers maken km met houtbewerking, elektriciteit, lood gieten t muurbewerking. Er zijn geen kosten aan deelnam verbonden Informatie is verkrijgbaar via telefax? nummer 0104601727. 'SP-fractievoorzitfer Poppe heeft dictatoriale neig» gen'. Joke Fial van Wingerden: 'Desnoods ga ik al leen door'. Krantekop 16 april 1991 Wat moetje nou als kaderlid met zo'n negatief stur publiciteit als Joke Fial weggeeft in een interview Daar zat ik, sprakeloos en verschrikkelijk verbaasd Dat moet ergens heen, dus ik bel onze voorzitsta Yvonne Weber: zij is er niet beter aan toe Het solis tisch optreden van Joke Fial geeft aan dat meningen kunnen verschillen. Gelukkig, en dat meen ik oprecht, is binnen depart! een meerderheid van stemmen doorslaggevend.!*» Joke Ftal daar in dit geval moeite mee heeft, isjant mer, maar dat zij mij (en alle andere kaderleden) voor onmondig zet, gaat mij te ver. Bij mij rijst de vraag: wat zijn dictatoriale neiging01 of is dit chantage? E,Lemsoi SP-kaderlid afd. Vlaardirgw Ingezonden mededeling DEALER VOOR SCHIEDAM voorbeeld: 100 km vrij inci. ali-risk verz. en BTW exci. brandstofkosten ev. ook automatische versnelling Volkswagen Groep. Winkelcentrum Spaland, Zwaluwlaan 84 Schiedam 010-4708122

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1991 | | pagina 2